I? K« s 13S" J srgang. 1912 Woensdag ÏO Januari. Hiddelborg 9 Januari. Bit Stad-en Provincie. Rechtszaken. BUITENLAND. klagen, onser- n ook laten welnjt leert, voor io bl onze as. klasie die Ba rdam,; van I Si p a Port ver- erdam naar van Port srdam. m. bo- Ïi03- rkt 8, Bood, is. ilschap mane- Schfft- X ea i. Hol- kondig enzaal 8 ft. lhelmv Coa st Gee- Ves- Ge- tlg ,T. 0, f, Ge- andige ertzaal ser ec lakker, lerette- t. Maart ifé „De adering ithpol- ltraal", middelrfrgsche cöfrait. Bn» courant vemhynt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Fee.tdagon Pry: per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2 Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen, Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middag,, vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën 20 cent por regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- ulle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regel» f 1.50elke regel 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letter» naar de plaat», die zij Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentle-Bnreac A. DE LiA HAR Az., N.Z. Voorburgwal *66, Amsterdam. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Uit Middelburg. De opbrengst der Maandag gehouden collecte voor de Ned. Isr. armen bedroeg 1 138.44s. In de bijvoegsels tot de Staatscourant van 9 Januari zijn opgenomen de wijzigingen, 21 October gebracht, in de statuten van de naaml. vennootschap »De Middelbmgsche Courant." Uit Vlieaingen. In den ouderdom van 67 jaren is Maan dagavond aldaar overleden de heer A. J. van Oockenburg Sr. apotheker en sinds 1899 lid van den gemeenteraad. De overledene was mede oprichter of bestuurslid van onderscheiden vereenigingen o. a. oere-voorzitter der Vrij Metselaars Loge, eere-voorzitter der Kon. Scherp schutters, oud-voorzitter van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, oud- voorzitter der vereeniging Hulp in Nood, oud-kapitein der schutterij, penningmeester der Prov. en plaatselijke vereeniging »Het Groene Kruis" en mede oprichter der plaatselijke afd. van de Padvindersorg. Voorts was de heer Van Ockenburg nog voorzitter der commissie van het werkloozen- fonds, lid der raadscommissie van financiën, onbezoldigd ambtenaar van den burger lijken stand, oud-voorzitter gasthuis en burger weeshuis, en oud-voorzitter van de afd. Vlis8ingen der Volksweerbaarheid. Uit Zuid-Bereland. Maandagavond hield de heer A. P. C. Pont, predikant te Nisse aldaar een lezing voor den „Christelijk Nationalen Werkmans bond" en behandelde met toelichtingen een i uit het leven van Jozef. De spaarbank der Boerenleenbank te T erseke had 1 Jan. 1911 een saldo van f 47.542.80. Ingelegd werd in 1911 f 44.663.49. Terugbetaald f 32.635.95 zoodat het saldo op 1 Jan. 1912 bedroeg f 59.570.34. Uit Schopwen-Dui veland. De heer J, Breedveld, adj-commies bij de rijksverzekeringsbank te Amsterdam, is als agent te Zierikzee aangesteld. De heer N. Verton L.Jz. to Zierikzee is door burgemeester en wethouder» van 's-Hage benoemd tot teekenaar bij bet ge meentelijk bouw-en woningtoezicht. Uit West Schouwen schrijft men; Langs het strand gaande, vond de licht- wachter J. Bakker een dichte flesch met twee briefjes er in. Het eene was in een gesloten enveloppe gestoken, wa irop oen adres, het andere was een bijgaand briefje voor den vinder. De jonge Carr blijkbaar de schrijver van deze epistels vertelt in het bijgaande briefje, dat bij aan zijn vooi nemen om de Kerstdagen bij zijn moeder dool te brengen, niet kan voldoen. Geen postzegel hebbende, besloot bij den brief in een flesch te doen en verzocht aan den vinder den brief te posten in de hoop hij dan nog bijtijds zijne moeder zou bereiken. Aan dit verzoek is dan ook voldaan en de brief door den heer strandvonder gepost aan het adres van Mrs. Carr Church Avenue London S. W. (N. Z.) Uit Z.-Vlaandoren O. D. Tot sloeproeiers bij het Belgische loods wezen te Terneuzen z,,n benoemd J. D'Jong en. P. Vecmeire, komende van Ostende. Uit Z. -Vlaanderen W. D. Maandagavond 8 Jan. werd te R e t r a n- chement in 't hotel »De Zont een verga dering gehouden tot bespreking der op te richten coöperatieve beotwortelfabriek te Bluis. De vergadering werd geopend door den heer A. Leenhouts. Na een korte ope ningsrede gaf deze het woord aan den heer James, die het onderwerp zou inleiden. De spreker zette bet doel der op te richten fabriek uiteen, besprak de voordeelen daar aan voor den landbouwer verbonden en ver gat ook niet de bezwaren door sommigen aangevoerd, te bespreken. Hij kwam tot de eonclusie dat de eerste verreweg de laatste overtroffen. Nadat hij nog eenige inlichtin gen had verstrekt, werden er staande de vergadering 54 aandeelen genomen. De heer Leenhouts dankt het opgekomen publiek voor hunne aanwezigheid'en belangstelling en richtte in het bijzonder een woord van dank tot den heer James. HAVENBEWEGING. Gedurende het jaar 1911 zijn in de haven der gemeente Zierikzee binnengekomen 1 zeeschip met een scheepsinhoud van 301M3, en 1170 binnenschepen met een gczamenlijken 'scheepsinhoud van 218 595 M8., en uitgevaren hot zooeven vermelde zeeschip en 1172 bin nenschepen met een inhoud van 222 COO M3, LOOP DER BEVOLKING. De bevolking van Westkapelle bedroeg op 1 JUn. 1911 1072 m. en 970 vr., samen 2042. In den loop van het jaar kwamen er bij door geboorte 24 m. en 21 vr., en door vestiging 20 m. en 20 vt., te zamen 44 m, en 41 vr. Er gingen af door overlijden 28 m. en 18 vr. en door vertrek 27 m. en 22 vr., te zamen 55 m. en 40 vr. De totale vermindering was dus 11 m. en de totale vermeerdering 1 vr. De bevolking op 1 Jan. 1912 bedroeg alzoo 1061 ro. en 971 vr., d. i totaal 2032. Posterijen, en Telegrafie. Op het post- en telegraafkantoor te Wemeldingen zijn in het afgeloopen jaar verzonden 5137 telegrammen en ont vangen 2262, terwijl er 5918 gesprekken zijn gevoerd. Aan het telegraafkantoor te Philip pine werden in 1911 verzonden 1522 te legrammen en ontvangen 2833, samen dus 4355. Arrondissènïenia Rechtbank tg Middelburg Zitting van 9 Januari. Als perst© beklaagde kwam voor de 58- jarigo J. W. Den 11 Dec. j.l. word hjj te Neuzen zwervende aangetroffen. Hij was zonder middelen, en was zonder vaste wooii- o£ verblijfplaats. Beklaagde bekende wat hem ten laste gelegd was. Het O M. eischte 12 dagen hechtenis en do rechtbank terstond rechtdoende, veroor deelde hem tot dien straf Daarna stonden terecht G. I., 31 jaar, vracht rijder en P. F. H., 27 jaar, beiden wonende to S t. Jansteen Hun werd ten laste ge legd, dat ze bij C. van Himste, aldaar, vernie ling gepleegd hebben. Ze gooiden metesteenen naar zijn woning ,en hebben do blinden stuk gemaakt. C. van Ilimste heeft dat zeer goed gezien en zijn broer eveneens. Hoewel d e beide beklaagden ontkenden wat hun was ten laste gelegd, achtte het O. M. hun schuld bewezen en eischte f 15 boete of i dagen hechtenis voor ieder P. F. de K. 20 jwonende te Ossenisse, werd beschuldigd van wederspannigheid. Deze wederspannigheid was van dien aard, dat li chamelijk letsel werd toegebracht aan den veld wachter die hem arresteerde. Beklaagde was niet verschenen. Eisch tegen hem 2 maanden gevangenisstraf. De volgende beklaagde was de 47-jarige vrouw S. de C- Op den lsten Dec. j.l. kwam in. den winkel van moj. Vale te Oost burg. Ze bekeek daar verschillende voor werpen en onderhandelde met do winkelier ster o. a. over een mondharmonica. Toen ze weer weg was zag de getuige Vale dat een van haar mondharmonica's verdwenen was. Daarna ging getuige Vale de politie waar schuwen en deze had de beklaagde spoedig gevonden. Ze ontkende en zei niets van een mondharmonica te weten. Toen ze evenwel gefouilleerd was, kwam de mondharmonica to voorschijn. Beklaagde toonde zich zeer ver baasd en zei dat ze misschien liet speel tuig met haar zakdoek in den zak had. ge sloken. Het O. M. eischte f 15 boete of 10 dagen hechtenis. De verdediger, mr Goedbloed, wees erop, dat men hier met oen vreemdsoortig geval te doen heeft. Deze vrouw is van gegoeden stand van een onbesproken levensgedrag. Ze kan hot zeer goed doen en hel is haast te gele om er aan te denken, dat zoo'n vrouw zich zulk een nietig voorwerp zou toeöigenen. IIwees op dat het zeer goed mogelijk is geweest, dat de mondharmonica met den zakdoek in haar zak kwam. Hij geloofde zeker niet, dat beklaagde schuldig was. Hij riep de clementie van de rechtbank voor zijn beklaagde in en vroeg, huar in geen geval tot gevangenisstraf te veroordeelen Den lsten Dec. werd de 22-jarige landbou wer P. A. V., wonende te B re s k e n s be trapt, terwijl hij bezig was grond te stroopen. Do beide marechaussees, Wannenhove en Roth, zagen hem déze overtreding begaan Beklaagde was niét verschenen Eisch tegen hem f5 boete of 1 dag lieclite- J. Gd o V., 24 jaar oud, werkman to Brcs- kens heeft zich op den 26sten November j.l. schuldig jgemaakt aan mishandeling van C. Nieuwenburg. Beklaagde sloeg Nieuwenburg met een scherp, zwaar voorwerp en verwonde hom bloedend. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. De 54-jarige J. II. W. G, handelsreiziger te Hilversum heeft zich dan te verantwoorden, beschuldigd van béleediging van den heer Meij boom, hofmeester aan boord van een der pro vinciale booten tusschen Vlissingen en Bres- kens. Beklaagde was aan boord van deze boot en rookte in de kajuit tweede klasse. De ge- tuigo maakte hem erop attent. Daarop wierp beklaagde een menigte scheldwoorden naar het hoofd van den getuige Beklaagde bekende, maar zeide, dal do tuige met twee andere menschen van de boot hem voortdurend gesard hadden. Ejscli £10 boete of 10 dagen hechtenis. De volgende beklaagde was L D L., 67 jaar, wonende te Vlissingen. Op den4den Dec, kwam een inspecteur van politie te Vlis singen langs zijn bierhuis Door de reet van het gordijn zagen liij en een collega dat bekl. een glaasje voor zich bad staan. Daar zij veronderstelden dat hier in sterke drank was, en beklaagde dat daar niet mocht schenken, gingen zij naar binnen. Ze zeiden dat hij het glas, dat hij in de hand nam, ynoest neerzetten. Beklaagde deed dat na echter eerst het glas onder de tafel te hebben weggegooid. Bij onderzoek bleek, dat liet weggespoelde sterke drank was geweest. Beklaagde ontkende. Het 0 M. eisehte. f25 boete of 25 dagen hechtenis. De 36-jarige F J M. (niet verschenen), wonende te Krabbendijko, stond terecht we gens diefstal Op den 28 Nov. j.l bevond hij zich in de wachtkamer van het station te Goes. Daar was ook de getuige F. Kaat. Deze had een paar schoenen bij zich, die hij in de wachtkamer neerzette. Na eenigen tijd miste hij de schoenen en vond ze terug bij heklaag.de. Do eisch luidde f 18 boete of 12 dagen hechtenis. Uitspraak in deze zaken Vrijdag over 8 Kamer van Koophandel en Fa- hrieken te Middelburg. Hedenmiddag 3 uur vergaderde ten raad- huize te Middelburg de Kamer van Koop handel en Fabrieken Voorzitter de heer II P den Bouwmeester Afwezig de heeren M. P. van der Harst, Boogaert en Boddacrt, 1 vacature. Tot voorzitter werd herbenoemd de heer H- P. den Bouwmeester met 7 stemmen en tot plaatsvervangend voorzitter werd herkozen <de heer C. M. Ghrjsen, eveneens met 7 stem men. Tot secretaris werd herbenoemd de beer mr. G. J. Sprenger en tot bode de heer P J. Tapper, beiden bij acclamatie. Hierop had do trekking der commission plaats. Deze zijn vastgesteld als volgt Januari, Mei en September.- voorzitter, plaalsvervangend-voorzitter en de heer Boo gaert. Februari, Juni en October de heeren Bou- dewijnse, Heijse en Boddaert. Maart, Juli en November de heeren Boas- son. Van der Harst en vacature. April, Augustus en December de heeren Sprenger, Schulte en Noske. De voorzitter hield hierop de volgende rede Ter gelegenheid van de jaarswissoling wenscli ik u, Mijneheeren, van harte geluk, zoowol -voor u zelve met uwe familiën als in uwe zaken en druk do hoop uit dat het jaar 1912 voor Middelburg's handel en nij verheid een gunstig jaar moge zijn. In het afgeloopen jaar had onze Kamer het verlies van haren voorzitter te betreuren. In onze vorige vergadering was ik in do ge legenheid de groote verdiensten van den over ledene voor Middelburg'8 handel en nijverheid te schetsen. In de door zijn overlijden ont stane vacature als voorzitter werd ik door ,u als zijn opvolger aangewezen en in mijn plaats tot voorzitter-plaatsvervanger de heer C M. Gh(jsen, terWijl in de vacature als lid dezer Kamer nog niet werd voorzien; voor bet overige had er in de samenstelling van ons college geen verandering plaats. Voor Middel burg's h'andel en industrie was 19ll een vrij gewoon jaar en de bestaande zaken konden eensdeels worden uitgebreid, anderendeels bleven zo op denzelfden voet voortgaan; nieuwe zaken werden niel opge richt. De landbouw had niet te klagende oogst wasmooi en de prijzen die* voor de pro ducten konden bedongen worden zeer hoog; er zou dan ook van een prachtig jaar voor de landbouwers kunnen gewaagd worden ware het niet, dat door hel uitbreken van het mond- en klauwzeer, waardoor de veestapel zeer igeteislerd werd, groote verliezen zijn geleden Als gevolg der liooge prijzen van land- tuinlxjuwproducten ontstond een dunrte der hoogst noodige levensmiddelen, welke de koopkracht van vele ingezetenen zoodanig in beslag nam, dal op verschillende andere zaken bezuinigd moest worden; de winkelstand had daarvan voor een groot deel do schadelijke gevolgen te dragen- De uittocht der bookmakers met hunne vele bedienden, een gevolg der aanneming van de zodelijkheidswetten, was zeer nadeelig voor onze gemeente: de geldelijke nadeelen druk ken eveneens weer voor een groot gedeelte op den twmkelstand Door de gemeente en de regeering werden verschillende zaken om advies aan onze Kamer gezonden. Het onlwerptaricf van invoer rechten was zeker wel de allerbelangrijkste zaak die aan uw oordeel werd onderworpen. In ©en uitvoerig rapport bestreden wij dit ontwerp; de beste wensch dien ik ook zeker in uwen geest thans uit kan spreken is dat handel en nijverheid zoowel van Middelburg als van ons geheele vaderland voor de. rampen bespaard mogen blijven die totstandkoming van dit noodlottige tarief na zich zouden slepen. (Applaus). De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Do rekening van de Kamer sloot met een bedrag in ontvangsten van f350. De uitgaven bedroegen f345.25, zoodat er een batig saldo is van f 4 75. Deze rekening werd goedgekeurd. Hel verslag van het ,archief werd uitge bracht en goedgekeurd. Ingekomen was oen mededeeling inzake de vezeltentoonstelling, in de voorafgaande da gen te Amsterdam gehouden. Verder was ingekomen een missive dd. 2 De cember van de N. V. Sboommeelfabriek en Oesterculluur v/h. o/d. firma wed. J. II C. Kakebeeke Gz., waarin mededeeling wordt ge daan van do benoeming van directeur en ad junct-directeuren. Beide stukkeu werden voor kennisgeving aangenomen. De heer mr- J A. Heijse vroeg een veran dering te brengen in het bezorgen der por tefeuille. Na een antwoord van den voorzitter werd de vergadering gesloten Daar de gemiddelde snelheid van een schip 6 K, M. in hel uur bedraagt, beteekenl <lat ecu verlenging van den weg met 3 K. M. per sluis. Men berekent dan ook wel de lengte van een kanaal, door bij de werkelijke lengte voor iedere door to varen sluis 3 K M te tellen. Op deze wijze zou hel banaal Bonn-Maa»- triclit 189 K M., dat van Maastricht naar Ant werpen 179 K M- lang worden, samen dus 368 K. M. Daardoor wint de vaart Bonn—Rotterdam het nog met 28 K M. Hierom en ook nog op grond van andere feiten wordt dan ook in Duitschland aangenomen, dat een dcrgeljjk kanaal, vergeleken met de Rijnvaart niet de minste voordeelen zou aanbieden Wat het in de tweede plaats genoemde, oude ontwerp betreft: de afsland Reuss-Venlo bedraagt 53 K M. Venlo-Maasbrec 17K.M. Maasbree-Anlwerpen 121K M. DUITSCHE KANALEN NAAR DE NOORDZEE. De lluilsch© pers houdt zich weer druk met kanalen van de Rijn naar Nederland en België bezig. Een ingenieur heeft onlangs to Aken een kan aal -ont werp van Bonn over Aken naar Maastricht ontwikkeld. Ook heeft het Napo- leontische plan Reuss-Venlo nog niet afgedaan. Deze plannen Maas-Rijn-plannen to noe men is onjuist, omdat de Maas, zooals genoeg bekend is, voor de schepen moeilijkheden biedt, en de vaart dan ook zoowel door het Kempensche Kanaal (naar Antwerpen) als door de Zuid-Willemsvaart (tot 's Ilertegen- bosch-Gorkum) verder gaaL Met deze kana len zouden dus de Duitsche schepen verbin ding moeten zoeken. Als westelijk eindpnnt voor dit Duitsche transito-verkeer komt Antwerpen bet eerst in aanmerking. Dan biedt dus het eerstgenoemde ontwerp Bonn-Maastricht do meeste voor deelen. De afstand Antw.-Maastricht is echter 128 KM. Maastricht-Bonn 140 K.M. Samen 268 K.M. terwijl de schepen, die van Bonn op Rotter dam varen, 340 K.M. moeten afleggen. Nu staan tegenover dat verschil ten gunste van het kanaal, wat de lengte betreft, do meerdere bosten, die het bevaren van oen dergelijken waterweg steeds meebrengt, de be perkingen, die daarmee samenhangen, wat de diepte en breedte aangaat en het oponthoud, door hel zgn. „schutten" veroorzaakL Voor het varen van een schip door een sluis wordt gemiddeld een halfuur gerekend. Samen 191 K.M. Volgens de bovenstaande berekening zo* de afstand echter 305 K.M. worden, terwijl de weg RotterdamReuss over den Ilyu slechts 255 KM bedraagt. Ook hierover be hoeven wij ons dus niet bang te maken Bo vendien moet telkens bedacht worden, dat een kanaal slechts betrekkelijk kleine schepen en deze nog niet eens tegelijk kan doorlaten. We komen nu tot het ontwerp Krefeld. Dit plan is i ndertijd het dagteekent reeds van 1875 in de Tweede Kamer in Den Haag bijna .aangenomen, wijl toen Rotterdam's haven nog in haar kinderschoenen stond De afstand KrefeldVenloMaasbreeAnt werpen zou, op de bekende wijze herleid, een lengte van 302 K M. toonen Ook dit plan komt niet in aanmerking. In 1896 is daarop een nieuw plan opgedo ken. De ontwerpei bedacht hoe Nederland in. 1831 imet. België een verdrag had gesloten, volgens hetwelk wij zouden toestaan, dat door het smalste deel van Limburg, d i bjj Sittard, een kanaal zou mogen worden gegra ven, dat, België met don Rijn verbindt, Deze waterweg is daarop van Krefeld over Glad- bacb (ontworpen, maar ook dit kanaal' wordt door de talrijke sluizen te lang. Onvermoeid heeft daarop een ander in 1909 een nieuwen waterweg tusschen Krefeld ea Antwerpen ontworpen, die de Maas benoorden Venlo snijdt en ziet deze vaart zou werke lijk korter zijn dan de Rjjnweg van Rotterdam naar die stad, terwijl ook de diepte op groote schepen zou worden berekend, en de daartoe benoodigdo kosten aanmerkelijk lager zijn dan voor de andere plannen. Deze zullen nl. 33.1 millioen mark bedragen. Ook zal het bedrag voor hel. onderhoud betrekkelijk niet lioog zjjn. hoog zijn. Reeds jaren onderhandelt de stad Krefeld over baar kanaalplannon, maar vindt bjj de verschillende mogendheden, die daarbij moeten meesproken, voorloopig weinig steun DE SOCIALISTEN BIJ DE A.S. RIJKSDAG VERKIEZINGEN. Het eerste socialistische blad van Duitsch land de »Vorwhrts" roert de groote trom. Men weet, hoe verzot de sociaal-democraten op cijfers zijn, die de grootte en bloei der partij raken, ook dit orgaan komt nu vóór de verkiezingen, met cijfers asn. Vijf jaar geleden telde de Duitsche partij 384.327 leden, op liet oogenblik 836.562. Hun pers werd in dien tijd door 837.890 abonné's gelezen. Tegenwoordig krijgen 1.3 0.000 mensehe» de roode kranten ge regeld thuis. In hetzelfde tijdsverloop hebben hun Candidaten 10 zetels in den Rijksdag ge wonnen. In 1910 telden de vakvereni gingen 2.128.021 leden, welk getal in ze» maanden tijds tot 2.378.034 is gestegen. Het socialistisch orgaan keert zich tegen de buitensporige bewapening van Duitsch land en haar koloniale politiek, die het oorlogsgevaar zou vergrooten. i De »V(»rw&rts" eindigt haar verkiezinge- artikel aldus»Alle burgerlijke partijen ia Dnitscbland zijn door die politieken waanzin beze en alle, zonder uitzondering, zijn ver antwoordelijk voor de gevaren, die daaruit kunnen voortkomen." Hoe sterk overigens de vrees is, dat de sociaal-democraten bij de a.s. verkiezingen het aantal hunner zetels in den Rijksdag weer zullen zien stijgen, bewijst een besluit, door vertegenwoordigers van een groot aan tal der "belangrijkste beambten- en stants- 1 arbeidersvereenigingen genomen, hetgeen tegen de sociaal-democratie met bet oog op die verkiezingen gericht is, zonder zich overigen-* bij het program van eenige, bur gerlijke partij aan te sluiten. Men bi hoeft waarlijk Diet van socialisti sche sympathieën verdacht te worden, als men deze politiek van shet komt. er niet op aan, als de rooie er maar uit blijft" op de kaak stelt.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1