MIDDILBIJRGSCBE COERAMT. M*. 1 135° jaargang. Dinsda" 9 Januari. Rechtszaken. BUITENLAND. Beknopte Mededelingen. 1912 Qoie eoirant Tenant dagelijt!, "et nitondering van Zon- on Feertdagen. Ptji per kwartaal, zoowol voor Biddolbnrg al» voor alle plaatsen in Nederland tranoo pp. f2 Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. ,j Tertentiön "Tij-ibonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middago vóór één unr aan het bureau bezorgd zijn. Advertenti('n 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte», dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regol mee* 20 cent. Reclames 40 cent por regel. Groote letter» naar de plaats, die zij innemea. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend-. Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd bet Algemeen Adrertentle-UnreaP A. DE LA HAR Ie., N.Z. Voorburgwal Amsterdam. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Middelburg 8 Januari. KORTE MEDEDEELINGEN UIT VERGADERINGEN. Conferentie van bestuurdorsbonden. Zondag jl. is onder leiding van het be- «tpor van bet Nederlandsch Verbond van Vak- te Amsterdam een conferentie gedelegeerden der in bet land bestaande Bestuurdersbonden. De voorzitter van bet Ned. Vak-Verbond, da heer J. Oudegeest, wees er bij do ope ning der conferentie op, dat het do bedoeling was, op deze gedelegeerdenvergadering te be raadslagen over het door het Vakverbond aan de Bestnurdersbondeai gezonden concept, be treffende den grondslag voor de samenstelling, het doel en. de wijze van werken der B. B- en van bun verhouding tegenover het Ned. Verbond van Vakvereenigingen. Het doel was, volgens den heer Oudegeest, van de Bestuurdersbonden te maken filialen van bet N. V. V. en die lichamen te vormen tot levende, werkende krachten in de vakbe- Besluiten zouden niet werden genomen. Wanneer de verhouding tusschen de B. B. en hek Vakverbond behoorlijk is omschreven, zal d© algemeene vergadering van het Vakverbond hebben Je beslissen. Bjj de verschillende bestuurdersbonden zijn hier en daar aangesloten afdeelingem van na tionale vakvereenigingen die zich niet aan fluiten bij de N V. V. Deze teren dan wel op do middelen der N. V. V. Bovendien om vatten de Bestuurdersbonden plaatselijke, op zich zelf staande vereenigingen die ook niet to bewegen zijn zich -bij de bij het N. V. V. aangesloten vakbonden in haar branche aan Dat moet veranderen. Bij de B.B. moeten in het vervolg alléén zijn aangesloten de afdee- lingen der bij het N. V. V. aangesloten vak bonden. Al die andere vereenigingen, óók de afdeelingen der S. D. A. P. moeten er iuit. Wol is indertijd de vrees geuit, dat, door op deze wijze de B. B. saam te stellen, het «ocialisme buiten de plaatselijke vakbeweging wordt gesloten en tevens, dat de goede bestuurskrachten dan niet meer zullen kunnen gevonden worden. Die beide bezwaren onder schrijft de heer Oudegeesl niet. Bij de algemeene beschouwingen zeide do heer Spiekman dat de Rotterdamsche Bestuur- dersbond, bet bestuur althans, met het concept kon meegaan, al was het niet met onverdeelde sympathie. De Bestuurdersbonden worden zoo gemaakt tot de witkielen van het Vakverbond Maar spreker geeft toe dat dit de eenige weg ïs om 't vakverbond vooruit te brengen. Do beer Bergmeijor (Dordrecht) vond, dat deze vergadering 3 jaar te laat komt. Het schijnt thans slechts de kwestie dat de gan zen (bestuurdersbondon) zelve beslissen met welke saus zo gebraden zullen worden. De Dordsche Bestuurdersbond beeft zich met bijna algemeene stemmen tegen het concept verklaard. Hij gelooft, dat hel vakverbond de zaken te veêl van Amsterdamsch standpunt beziet. De heer De Langen (Den. Ilaag) was het in hoofdzaak eens met den heer Spiekman, al hoewel hij zich niet begrijpen kan, hoe deze ba zulke argumenten nog voor het concept kan zijn. De heeren Mosterd (Sneek), Van Benthem (Zwolle), Van Tricht (Apeldoorn), Hemelrijk (Winterswijk) en Sanders (Ensche dé) kwamen allen met bezwaren tegen het concept. De heer Onderdijk (Middelburg) heeft al leen bezwaren tegen de geringe financieclo in komsten, die don B. B. bij deze regeling zul len worden gelaten. Do heer Do Bruin (Schie dam) staat niet pessimistisch tegenover het ontwerp. Hij acht het verkeerd, do nog niet b(j het N. V. V aangesloten vereenigingen uit do B. B. te stooten- Na do pauze werd door den secretaris van het Vakverbond, den heer J. van den Tempel, meegedeeld dat 44 Besluurdersbondcn tot deze conferentie zijn uilgeinoodigd. Daarvan hebben er 39 B. B. zich door 73 afgevaardigden doen vertegenwoordigen. Nadat nog eenige heeren in verschillenden zin over het concept gesproken hadden, zei de hoer Oudegeest, dat het concept is opge maakt met do goedkeuring van do vak- menschen uil het land, uit het midden der bestuurdersbonden. Men spreekt over het verwijderen uit de fi. B. van do plaatselijke vereenigingen. In dat verband stelt spreker de vraag, wat de B. B. dan voor die vereenigingen heeft bereikt. Er is gezegd, dat we aan invloed moeten winnen, aldus besluit spreker, omdat het N. V. V.-bestuur dit inziet, heeft het die voor stellen ingediend en bet doel moet zijn, de vakbeweging zoo sterk te maken dat de werk gevers er hun tanden op stuk bijten. Na eenig gedebbereer over de punten van hot concept, werd besloten, dat binnen, acht dagen op de voorstellen schriftelijk amende menten bij het Vakverbond kunnen worden ingediend. Do conferentie werd daarna gesloten. Dit Stad es Provincie. Uit Middelburg. Louis Bouwmeester ,als „Lodewijk XI" wacht morgen (Dinsdag) avond te Middel burg een goed bezette schouwburgzaal. Op alle rangen zijn echter nog plaatsen open, op den derden en den vierden sléchts Men schrijft ons: Het klinkt oppervlakkig een beetje vreemd, in dezen tijd van het jaar te spreken van een (uitstapje naar Valkonisse en zijn. mooie duinen. Het vreemde wijkt echter, als men weet, dat het betreft een plan van do .Vereeniging tot bevordering van het vreem delingenverkeer" alhier, om die duinen in den aanstaanden zomer nog meer toegankelijk te maken. Menigeen, die dankbaar geprofiteerd heeft van do door genoemde Vereeniging aange brachte trappen, zal de verzuchting geslaakt hebben: was er over het ongeveer 100meter breede duin maar een verbinding I Het bestuur wil die in het a.s. voorjaar aanbrengen en wil tevens de trap aan de landzijde verhoogen tot het hoogste punt van het duin links van dio trap. Daarvoor is geld noodig en het be stuur doet nu een beroep op stad- en eiland genooten. Het vertrouwt, dat allen, die reeds zooveel genot hebben gesmaakt van de be staande trappen, gaarne een bijdrage zullen offeren voor de voltooiing van het werk. Lijsten zullen daartoe rondgaan. Het bestuur heeft verder een aanzienlijke som uit de kas der Vereeniging toegestaan voor een reclame in Amerika in gemeenschap met de Maatschappij „Zeeland". Door tusschen- komst van het bureau van die Maatschappij in New-York zullen in het voorjaar over ge heel Amerika ongeveer 20,000 mooie reclames over Middelburg en naaste omgeving worden verspreid. Het bestuur besloot verder: in den loop van 1912 weder een groot aan tal van de bekende kleine boekjes over Wal cheren uit te geven-; op bet perron van het station van den Staatsspoorweg een drietal banken te plaatsen; aan de Vereeniging tot bevordering van de belangen der badplaats Domburg een bijdrage te verleenen voor den afkoop der tollen voor automobielen van vreemdelingen een advertentie te plaatsen ia een Engel- sche uitgaaf van Holland-Express over Neder land, waarin een opwekkend artikeltje over Walcheren, voorkomt. Met ingang van 15 Januari a. s. ia de agent van politie 2e klas A. Luiten, te Gouda benoemd tot agent vun politie alhier. Onder de kweekelingen van de le en~2e klasse der Rijkskweekschool voor Ouder wijzers alhier is met toestemming van den directeur een korfbalclub opgericht, bestaande uit 19 leden. J. M. Urebard, directeur der manége te Mid delburg, stond. De lessen, die gevolgd werden door een 14-tal jongelieden zijn gedeeltelijk in bet dorp Kloelinge en gedeeltelijk in do manége van den „Wilhelmina"polder gegeven. Door den voorzitter van bovengenoemde at- deeling, dhr. I G. J. Kakeboeke, werd den heer Urchard bij het-sluiten van den cursus op Vrijdag j.l. een woord van waardeering en dank gebracht. Evenals het vorige jaar zoo schrijft men ons uit Rilland-B a th heeft men ook thans weer een tiental hazen, afkomstig uit Oostenrijk, in de polders Dames-, Völeker- en Anna Maria ingevoerd, met het doel een veredeld ras te verkrijgen. Zij onderscheiden zich door hun grootte- en kleur van de gewone hazen. Uit Noord-Boveland. Zaterdag j.l. werd door den heer W. J. C. van Santen, uit Goes, te W.issekerké *jen rede uitgesproken over 't ouderdoms pensioen. Wat geen gewoon verschijnsel is, ondanks het ongunstige weer waren meer dan honderd personen opgekomen, die met de grootste aandacht de duidelijke rede volgden. Eerst maakte spreker duidelijk hoo onver dedigbaar hot is, dat in een Christelijke maat schappij zoovolen de ellende ondervinden van hot oud en arm zijn. Daarna stelde hij in 't licht het verschil tusschen de gedwongen ouderdomsverzekering zooals de Regeering zich die voorstelt het staatspensioen zooals de Bond dat wenscht en zooals die ook was opgevat in dr. Kuyper's verklaring omstreeks 1905. De mogelijkheid uit een financieel oogpunt toonde spreker duidelijk aan. Een krachtig applaus dankte spreker voor het gehoorde. Toen daarna op verzoek de heer Van San- ton het doel van den. Bond voor Staatspen- sioneering nog (wal nader uiteen zette en de aanwezigen in de gelegenheid gesteld wer den zich voor het stichten eener afdeeling to verklaren, traden terstond 60 personen toe. Bij monde van den heer Swenne, die spre ker had ingeleid, ontving spreker den dank ker had ingeleid., ontving deze den .dank1 dor vergadering. Aangenomen werd nog een voorstel om eerdaags tot organisatie der afdeeling over te gaan. Uit Vlissingen- Hot Zwecdsche bergingsvaartuig „Belos" is te Vlissingen in de binnenhaven aangekomen. Het schip blijft daar gedurende eenigen tijd gestationeerd. Tot sloeproeiers zijn benoemd bij bet Belg. loodswezen, te Vlissingen: L Debra, L. Mollcmans, E. Schmitt, J. Francois, A. Fon- teijne, L. Dewitte, L. de Coninck, G. de Rijcker, komende van Ostende, J. Francois en J. Lauwereins, thans roeier te Terneuzen. Uit Z.-Vlaanderen 0. D. In de afgeloopen week van 1 tot 8 Ja nuari werden in de haven van Philippine 890 balen mosselen a 90 KG. gelost. Hiervan werden 830 balen naar geregelde afnemers in Frankrijk en België gezonden tegen: 5 b 6 fr. per baal. Door Ilollandsche en Belgische ven ters werden 90 ton b 60 KG. aan de haven gekocht tegen 2i/g 3 fr. per ton. Ongeveer 370 ton Zeeuwsch mosselzaad b 100 KG. werd verkocht tegen f 1.20 ft f 1.30 per ton. Er werden 27 manden garnalen b 20 KG. ver kocht tegen f 2.30 b f 2.40 per mand. Deze aanhoudende geringe prijs is een ge volg, dat er bijna niets dan kleine garnalen gevangen worden. VOETBAL. De wedstrijd te Breda tusschen »'t Zesde"' en »N. O. A. D." voor de zuidelijke tweede klas is geëindigd met een overwinning van eerstgenoemde club met 2—0. De overige terreinen werden afgekeurd. De stand is najden wedstrijd van Zondag jl. als volgt: ZUIDELIJKE 2e KLASSE A. 4o«ljv. 't Zesde 7 7 0 0 14 29—2 2.— Wi.lem II6 2 3 1 7 19—13 1.16 Zeelandia ..6 2 2 2 6 913 1. M.V.V.O. 4 1 1 2 3 8—14 0.75 N. O. A. D. 6 1 2 8 4 4—15 0.66 E. M. M. 7 0 2 5 2 8—21 0.28 De gehouden schriftelijke stemming voor een lid van het bestuur van den Nederland- schen Voetbalbond (vacature mr. M. II. de Boer) heeft den heer J, P van Bel te Leur, als diens opvolger aangewezen. De heer Van Bol kreeg 75 stemmen, dr. Mauritz 30 6 temmen. Uit Zuid-Bereland. Zaterdagavond is te Goes overleden, de beer A. van Schelven, hoofd van school B. aldaar. Omit middags na ailoop der R. Normaal lessen, in een der schoollokalen nog werk zaam zijnde, werd hij door een beroerte getroffen en later in dien toestand gevonden. De overleden-» was geboortig van Zierikzee en 65 jaar oud; in Nov. j.l. herdacht hij den, dag waarop bij voor 40 jaren als hoofd aan bedoelde school werd verbonden. Uitgaande van de afdeeling Goes der Morgen zal voor de rechtbank a 1 h i o „Zceuwsche Landbouwmaatschappjj" is een behandeld worden de in de maand November cursus in het afmonsteren van paarden geor- j.l. op do botermarkt alhier gepleegde diefstal ganiseerd, die onder leiding van den heer van boter en eieren, waarvoor de 17-jarige te Middelburg wonende loopjongen N. E. C M. zal terechtstaan. Eveneens zal op dien dag terechtstaan F. J M 36 jaar, werkman te Krabbendijke, die op een der dagen in November j.l. uit de wachtkamer van bet station te Goes een doos met een paar schoenen beeft medegenomen die daar door een ander waren neergezet EEN ONPARTIJDIG OORDEEL. Hot is soms nuttig, oen onpartijdig man, zelfs een-tegenstander over een hangend, po- htiek vraagstuk te hooren, dat veel hartstoch ten opgewekt, voel pennen in beweging beeft gebracht. De Fransche graaf d'Haussonville staat thans buiten don politieken strijd, ofschoon hij vroe ger als vertegenwoordiger van den graaf van Parijs daar een werkzaam aandeel aan geno men beeft. Een pnwankelbare trouw aan zxjn begin selen heeft hem den toegang tot de Kamer onmogelijk gemaakt. Hij is geen vriend der republikeinen en zelfs zijn toegevendheid heb ben zij niet te wachten. Deze heer nu heeft in de Fransche „Fi garo" zijn meening over het bekende vergelijk gezegd, een meening, de moeite van het aan- liooren waard, nu ze van een zoo beginsel vast, onaantastbaar man komt als deze bleek te zijn. De beer d'Haussonville dan begrijpt best, dat de Senaat eerst uitvoeriger wensebte in gelicht te zijn, alvorens tot de goedkeuring do overeenkomst te besluiten. Toch bevat deze handelwijze een gevaar dat men nl. elkan der wederkeerig venv ij tingen gaat doen. ,A qui la fauto?" vraagt de Académicien, dien we het woord gaven. En zijn antwoord luidt: aan iedereen een beetje. Een conclu sie, Waartoe ook reeds de „Temps" was gekomen. Maar d'Haussonville beschouwt het sena- toriaal onderzoek slechts als het onderdeel ,van een geheel. Hij blikt in de toekomst en ■vraagt Sick af, wat ieder, ook buiten de beide, betreffende landen, zelfs de meest vol strekte leek in politiek opzicht, zich heeft moeten afvragenzal 't vergelijk niet zwaar drukken op do toekomstige verhouding tus schen deze rijken? Ook d'Haussonville voelt niet voor een toe nadering tot Duitschland. Ook hij herinnert aan Elzas-Lotharingen. Toch wil hij een botsing, gevaarlijk voor den Europceschen vrede, vermijden. Hij prijst de kalme en waardige houding van Frankrijk tijdens het conflict in tegenstelling tot die Duitschland, dat zich verongelijkt waande. Hij hoopt, dat geen enkele partij in zijn vader-1 land Frankrijk hetzelfde gevoel zal trachten in. te prenten. Is er reden, wordt verder gevraagd, voor het pessimisme, dat men in Frankrijk tegen over de ruiling van gebieden vertoont. Ook dit loochent de schrijver. Kinderspel noemt hij het, de waarde van) den Congo te overdrijven ten koste van Ma rokko, waar men toch het protectoraat over gewonnen heeft, zij het ook met eenige restric- 's. In een oorlog geldt de regeldie-gene heeft den slag gewonnen, die meent, hem gewonnen te hebben. Welnu, in do politiek geldt dit nog eer. En van dit standpunt beschouwd, heeft Frankrijk de overwinning bepaald, ge tuige de boosheid van Duitschland. Van vertegenwoordigers der vreemde mo gendheden hoeft d'Haussonville gehoord, dat men het daar ook aldus beschouwde. Daarna waarschuwt de welingelichte schrij ver met klem tegen de in Frankrijk te vaak gehuldigde methode, de personen, die de natie vertegenwoordigen en besturen, te wantrou wen. Zoo gmg het met Briand, met zijn op volger gaat het niet anders. En weer is d'Haussonville veler tolk, als I hij den vinger legt op de wonde plek in Frank- njk's politiek en zegt, dat de oppositie steeds maar één doel heeft, het zittend ministerie te - doen vallen, het kabinet daarentegen alle moeite doet, zich te verdedigen en te blijven leven. Een gewoonte, die de rogeeringszaken verwaarloost, en waaraan iedere partij eenige schuld heeft. Ten slotte komt deze graaf, die reeds gedurende 40 jaar de politiek van zijn stand punt heeft waargenomen tot het verheugend besluit, dal de toekomst altjjd de pessimisten in 't ongelijk stelt. DE REVOLUTIE IN CHINA. Volgens den berichtgever in de „New- York Herald", welk nieuws wederom niet dan onder voorbehoud mag woiden aan val rd, omdat natuurlijk de brief eenige weken geleden verzonden werd, meldt datl de Jang-Tse-Kiang wel zoo wat de grens is tu'scben de republikeinache en de keizer- ijke provincies. De regeetingspersonen in Joennan (meer naay het binnenland ten zuiden van de genoemde rivier gelegen) verklaren echter dat hun gewest onaibankelijk is zoowel van de repub'iek als vun de dynastie. Ook weet dezelfde correspondent te ver tellen, dat de opstand in Mongolië tegen het daar heerschend regime in geen betrek king staat tot de republikoinscke beweging. Best mogelijk, zouden wij daar achter wil len voegen, maar deze moge niet de oor zaak van de bewuste vijandelijkheden zijn, de aanleiding, althans één der aan leidingen is de opstand in China daar toch voorzeker van. Den Chineeschen republikeinen stijgt de roes van den voovloopigen voorspoed en de schoone verwachtingen reeds naar bet hoofd. In Canton veroorloven ze zich althars de weelde, zich in twee partijen te splitsen. De eene, bestaande uit vrijwilligers en ge regelde troepen, maakt het de andere, uit de geheime genootschappen samengesteld, lastig. Volgens de laatste berichten is echter de orde hersteld. Toch dreigt nog meer verdeeldheid, daar de Zuid-Chineezen zich onverzoenlijk toonen, met hun Noorder broeders vergeleken, en onderlinge afgunst is opgewekt. Voorts hebben de vertegenwoordigers van 13 opstandige gewesten, in Moekden ver gaderd, een schrijven aan de republikeinsche regeering van Sjanghai gezonden, waarin zij er op aandringen, de monarchie te band haven, nu die water in haar wijn heeft gedaan. Zij wijzen daarin op de noodzakelijkheid, zoo spoedig mogelijk een einde te maken aan den ongeregelden toestand, oindat roovere en ook de vreemde mogendheden daarvan gebruik maken om hun handwerk uit te oefenen en met bezetting van eenige stre.kélL. Voornamelijk ducht men inmenging van Japan en Rusland. Dat de vrees daarvoor van eerstgenoemde zij niet hersenschimmig is, blijkt reeds. De Japanners hebben bun vlag op de ijzerwer ken en op een andere fabriek in Hanjang geheschen. Men weet, wat dat zeggen wil. Ook andere mogendheden hebben het voorwendsel: in het bedrijf steektJapansch kapitaal van hun zijde gebruikt, om tot een blijvende vestiging over te kunnen gaan. De bedoelde ijzerwerken behoorden oor spronkelijk aan den groot-industrieel, die indertijd als minister van openbare vervoer middelen door zijn voorstel tot naasting det spoorwegen en de daartoe benoodigde bui- tenlandscbe leeningen den steen der revolutie aan het rollen bracht. Ook vreerode soldaten weren zich in China. Nu heeft een detachement Engel- sche en Duitsche soldaten Tientsin ver laten met bestemming naar Lan-Tsjou aan de rivier de Hoang-ho. Engelscbe troepen hebben bovendien een plaatsje bij de poor ten van Peking bezet. Het 15e regiment Amerikaansche infan terie, te Manilla in garnizoen, wordt insge lijks in gereedheid gehouden om naar China te vertrekken. Voorts hebben de mogendheden Zaterdag de spoorlijn van Peking naar zee in over eenstemming met het onlangs vastgestelde plan, militair doen bezetten. De buiten landers te Peking begroetten dezen maat regel met ingenomenheid. De anti-alcohol conferentie, te Brussel vergaderd, krerg mededeeling van een voor-ontwerp van een overeenkomst, ten einde de beraadslagingen te vergemakke lijken. Twee bijzonder belangrijke punten worden ter onderzoek naar een sub-commis sie verwezen: n. 1. deeventueele nitbreiding der verbodszones, en de uitzonderingen, die toegelaten zouden moeten worden voor de fabricage van spiritualiën, bestemd voor industrieel of medisch gebruik, benevens den invoer en bet gebruik van distilleer kolven voor deze fabricage dienend. De sfakende mijnwerkers in de Bori- nage hebben de patroonsvoorstellen ver worpen. Men besloot de staking tot het uiterste door te zetten. Tusscben de golf van Suez, (die zich verderop als bet ware tot het gelijknamig kanaal versmat) en die van Akaba ligt een driehoekig schiereiland, Sinaï gebeeten, met de punt naar bet Zuiden in de richting van de Roode Zee, terwijl de basis een deel der Middellandscbe Zeekust ia. Deze haven door de Mozaïsche wetgeving beroemd geworden, trekt nu door een aoder feit de aandacht. De Engelschen hebben bet schiereiland nl. definitief bezet en zijn dadelijk begon

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1