BIJVOEGSEL FEUILLETON. 7AH 91 ▼AX Zaterdag 6 Januari 1912, no. 5. Middelburg 3 Januari. VERKOOP VAN DE TUBERCULOSEBLOEM. In 1912 zal door de „Nederlandsche Cen tral'© Vereenigïng tot bestrijding der tubercu lose" een bloempje worden verkocht aan de votfeenagingen en Comitó's, die bereid zijn dit te verkoopen in het belang van de be strijding .der tuberculose in welken vorm ook. Onder comité wordt verstaan een combina tie van minstens vijf inwoners eener gemeente Het kan alleen gevormd worden op plaatsen waar geen vereenigïng tot bestrijding der tu berculose of (daarmede gelijk gestelde ver- eeniging bestaat, of waar door een dergelijke vereenigïng het bloempje niet verkocht zal worden. De verkoop kan in één gemeente slechts door één vereenigïng of comité geschieden. Zoo (uoodig beslist het Dagelijksch Bestuur der Centrale Vereenigïng welke vereeniging of comité dit zal zijn. Alle, bij de Nederlandsche Centrale Ver eeniging aangesloten plaatselijke of daarmede gelijkgestelde vereenigingen tot bestrijding der tuberculose zijn door het dagelijksch bestuur uitgenoodigd tot de organisatie van den ver koop. Plaatselijke en daarmede gelijk gestelde ver eenigingen, die Vóór 1 Februari geen ant woord op deze uitnoodiging hebben gezonden, zullen beschouwd worden als haar aanspraak op den verkoop te hebben prijsgegeven. Het bloempje moet verkocht worden onder den naam van „Emmabloem" op den 21sten April1, den herdenkingsdag van de eerste offi- cieele intrede van de Koningin-Moeder, Be schermvrouw der Nederlandsche Centrale Ver eeniging, in de hoofdstad van het Rijk op 21 April 1879. Rekening houdende met den wensch van H. M. zal, wanneer de 21ste April valt op een Zondag, zooals dilmaal het geval is, de verkoop plaats hebben op den daarop volgenden dag. Nadere inlichtingen verschaft de secretaris- penningmeester der „Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose", Slatenlaaji 72 Den Haag. EEN BELANGRIJKE BESLISSING. Twee jaar geleden heeft de raad van Am sterdam een nieuwe bepaling in de politie verordening opgenomen, waarbij strafbaar werd gesteld het lastgeven tot in de verordening verboden handelingen en waarbij op dit last geven zelfs hooger strat gestéld werd dan op de handelingen zelve. Vermoedende dat de bedoeling hiervan was, deze bepaling aan te wenden, om het bestuur van den Diaman tbewerkersbond te vervolgen wegens het „lastgeven" tot posten, zond de bondssecretaris Van Zutphen een rekest aan Gedeputeerden van Noord-Holland, met ver- zoek deze bepaling aan de Kroon ter vernie tiging voor te dragen. Hierop kreeg de adressant, van Gedeputeer den ten antwoord, dat zij inderdaad de be paling [wegens strijd met de wet aan de Koningin ter vernietiging hadden voorgedragen, doch dat de minister van Binnenlamdsche Za ken had medegedeeld, dat het hem billijk voorkwam, dat de vraag der rechtsgeldigheid der artikelen eerst aan het oordeel der rech terlijke macht wordt onderworpen, nn een rechterlijke beslissing tot wijziging dier ar tikelen aanleiding had gegeven. In het „Weekblad" van den A. N. D. B. wordt nn melding gemaakt van een uit spraak van den Hoogen. Raad, waarbij, naar aanleiding van een vervolging van iemand die oen ander had „last gegeven" tot het graven van een gat in den openharen weg, wordt uitgemaakt, dat de Amsterdamsche Raad de grenzen zijner bevoegdheid had overschreden De, schrik in de Lncht. Naar het Engelsch 5. van ARTHUR B. REEVE. Ik kon nog juist de laatste editie van de „Budget" halen, en een paar andere avond bladen hadden het verhaal ook. En natuurlijk namen alle morgenbladen het over. Norton bleef dien nacht in hot hospitaal. Hij behoefde er in werkelijkheid niet te blij ven, maar de dokter zei dat het beter was, voor het geval men een inwendige kneuzing niet mocht hebben opgemerkt. Inlusscbon had Kennedy de leiding op zich genomen van de loods, waar de beschadigde machine was ge borgen. De mannen waren door een soort paniek bewogen. Humphreys, de vlieger, kon niet gevonden worden, en de eenige reden waarom de twee mccbaniciens gebleven wa ren, was, denk ik, dat zij nog loon hadden te vorderen. Kennedy schreef voor hen een cheque voor het him verschuldigde bedrag, maar dateerde die twee dagen vooruit, ten einde zich ervan te verzekeren dat zij zouden blijven. Hij wierp nu alle vermomming af, en met de machtiging door hot geven van last tot een strafbaar feit strafbaar to stellen, aangezien deze Uit lokking in het strafwetboek niet wordt vermeld. Krachtens deze beslissing zijn de desbetref fende bepalingen der Politie-Verordesung bmton werking gesteld en zal vermoedelijk de Kroon nu wel moeten overgaan tot vernietiging dier bepalingen. N V. V. EN BESTUURDERSBONDEN. De Amsterdamsche Bestuurdersbond heeft een vergadering gehouden ter voorloopige be spreking van den grondslag voor de samen stelling, het doel en de werkwijze der Bestuur- dersbonden ien hun verhouding tot het N. V. V., welke kwestie Zondag aanstaande in een door het bestuur van laatstgenoemde vereeniging belegde vergadering ter sprake zal worden gebracht. De heer Pothuis, secretaris, keurde in dit ontwerp af de bepaling, welke toetreding van afdeelingen van niet bij het N. V V aange sloten vakbonden uitsluit. Dit heeft, meende hygeen practischen zin, en zou zelfs voor Amsterdam nadeelig werken Mocht de verga dering van Zondag echter deze bezwaren niet deelen, dan 2al de A B. B maatregelen nemen om zich naar" de nieuwe regelöig te kunnen gedragen. Deze meening van het bestuur, door den heer Pothuis weergegeven, werd vanuit de vergadering ©enerzijds verdedigd, anderzijds be streden. De Alg. Ned. Diamantbewerkersbond achtte de door het N. V. V,-bestuur voorge stelde regeling juist, en vreesde m de toe komst van doorvoering van de regeling, door den hoer Polhuis voorgestaan, conflicten van principieelen aard. Verworpen werd eerst een voorstel om aan het bestuur ter conferentie van Zondag een blanco mandaat te geven; vervolgens werd de door het bestuur uiteengezette meening over de samenstelling van bestuurdersbonden verworpen met 38 stemmen tegen 15 voor en 2 blanco, zoodat deze meening op de ver gadering van Zondag niet zal worden ver kondigd. Benoemingen. Bij kon. besluit; is aan E. van Beusekom Ezn., op verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Utrecht; is /aan den officier-machinist 2de kl. bij den marine-stoomvaartdienst J. IJpelaar, we gens ongeschiktheid voor de verdere waar neming van den militairen dienst ten gevolge van lichaamsgebreken, eervol ontslag uit den dienst bij de zeemacht verleend, onder toe kenning van pensioen; is K. Boersema te Boskoop benoemd tot amanuensis-concierge aan de Rjjkstuinbouw- winterschool te Lisse, onder toekenning van eervol ontslag als conciergo-amanuensis aan do Rijksluinbouwwinterschool te Boskoop, en benoemd tot amanuensis-concierge aan de Rijksluinbouwwinterschool te Boskoop K A. Hiemstra te Rotterdam. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maanden Maart en, zoo noodig, April van het jaar 1912 een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van candidaten, dingende naar een getuigschrift van voldoend afgelegd examen voor opzichter van den Rijkswaterstaat. Zie voor bijzonderheden „St. Crt." no. 3. De Minister van Binnenlandsche Zaken noo- digt in de „St. Crt." de besturen van de vereenigmgen, die 2ich bestrijding van de tu berculose ten doel stellen ©n die over 1912 in aanmerking wenschen te komen voor toeken ning van een Rijkssubsidie, uit hun daartoe strokbend op gezegeld papier geschreven ver zoek, zoo spoedig mogelijk, doch in elk ge val vóftr 1 Mei, tot de Koningin te richten. Afdrukken van de voorschriften, overeen komstig welke de verzoekschriften enz. van de plaatselijke en daarmede gelijkgestelde ver eenigingen behoor en te worden ingericht, zijn kosteloos aan het departement van binnen landsche zaken te bekomen. In de „St. Crt." no. 3 is opgenomen de met ingang van 1 Jan. vastgestelde instructie voor de commissi én van deskundigen voor de Rijn vaart, omtrent de vaststelling van de soort en het aantal der bemanning van schepen van een ladingsvermogen van 15 ton (300 cente naars) of meer, welke den Rijn boven Duis burg bevaren. van Norton leidde hij het herstel der machine. Gelukkig was die nog in tamelijke goede con ditie. De schaatsen waren gebroken maar de belangrijko deelen waren ongeschonden. Wat de gyroscoop betreft, daarvan waren er ge noeg, en er was ook nog een andere dynamo, zoodat het heel gemakkelijk was een andere voor de vernield© in de plaats te zetten. Sinclair werkte hard, lang na zijn gewonen tijd. Jaurette werkte ook, maar men kon niet Heggen met veel hart. Het meeste werk werd gedaan door Sinclair en Kennedy, terwijl Jau rette norsch binnensmonds mopperde, meest in het Fransch. „Zie zool" riep Kennedy uit, ongeveer tien uur 's avonds. „Als we nu nog van avond in .de stad willen zijn, is het beter dat 'we weggaan. Sinclair, ik vermoed dat jij morgenochtend die schaatsen wel kunt re- pareeren." We sloten de loods en haastten ons naar het station. Het was te laat toen we in Londen aankwamen, maar Kennedy stond er op, dadelijk naar zijn laboratorium te gaan, terwijl ik naar het bureau van do „Budget" liep om te zorgen dat ons bericht in orde was vpor de morgenbladen. Ik zag Kennedy eerst den volgenden och tend, torn een groote toer-auto voor mijn huis stilhield Kennedy haalde me uit bed en ik ging mee. In den auto stond een zorg vuldig jngepakt groot toestel. WEST-INDIE. Wijziging R e g e er-R e g lem en t van Suriname. Naar „Suriname" uit goede bron verneemt, heeft de Minister van Koloniën den Gouver neur telegraphisch uitgenoodigd de Koloniale Staten in de gelegenheid te stellen hun op merkingen kenbaar te maken over de voor stellen van het Regeeringsreglement en over de uitvoering van het door de Commissie voor gestelde nieuwe art. 107 van dat reglement. Z.Ex. voegde daarbij, dat grooto spoed ge- wensebt is. De wijzigingen van het Regeeringsreglement komen hierop neer Het nieuwe artikel 107 behelst dat een afzonderlijke wet, die elke vijf jaar herzien wordt, zal aanwijzen welke j uitgaven ten behoeve van den openbaren dienst in de kolonie ten laste van. 's Rijks schatkist, komen en welke middelen in de kolonie ver kregen tot geheele of gedeeltelijke dekking daarvan zullen strekken. Van de andere wij zigingen houden vele verband met hel nieuwe art. 107, boven uiteengezet. Een serie andere artikelen beoogt om de wetgevende bevoegdheid van de Kol. Staten te beperken, maar dan vollediger te maken op 'thaar gelaten gebied, hoewel het ingrij pen door de Regeering niet uitgesloten wordt, terwijl ten slotte bepalingen getroffen worden, waarbij de Gouverneur als Voorzitter en do Gouvts.-Secretaris als gnffier der Kol. Staten wordt aangewezen. Natuurkundig Gezelschap. Donderdagavond hield dr H. Japikse alhier op de bovenzaal van de sociëteit »De Vergenoeging" eene lezing over «kleur- verschijn8elen bij krisiallen in gepolariseerd licht." Aan de hand ran proeven werd eerst duidelijk gemaakt dat licht, evenals geluid, eene trilling is, zooals vooral blijkt uit de interferentie-verschijnselen. De lichttrilling onderscheidt zich nog van de geluidstrilling doordat de eerste «trans versaal" de laatste «longitudinaal" is. Verschijnselen van breking en kleurschif ting werden behandeld en daarna volgde de polarisatie van het licht. Rechtlijnig gepolariseerd flicht is licht, dat slechts in éóne richting loodrecht op de voortplantingrichting, trilt. D« beide stralen, die bij dubbelbrekende kristallen optreden, zijn rechtlijnig gepolariseerd en wel in onderling loodrechte richtingen. Daar nu sommige krutalplaatjes als «tourmalijn" slechts licht doorlaat, dat in eene richting gepolariseerd is, zal bij een bepaalde stand van een tourmalijnplaatje, dit slechts éen der bovengenoemde stralen doorlaten. Dit werd door proeven opgehelderd. Bij het passeeren van rechtlijnig gepola riseerd licht door gipsplaatjes en daarna weer door een polarisator, ontstaan kleuren, die bij draaiing van het plaatje of van den polarisator veranderen. Door combinatie van plaatjes van verschillende dikte kunnen prachtige kleurverschijnselen op het scherm worden getooverd, waarvan by kinemato grafen veel gebruik wordt gemaakt. Met de vertooning van eenige dergelijke plaatjes werd de door vele schitterende proeven opgeluisterde lezing besloten. Posteryen en Telegrafie. Opgaaf van het verkeer op het Rijkste- graafkantoor te Middelburg en ressor- teerende hnlptelegraafkantoren gedurende het jaar 1911. Aan het kantoor te Middelburg werden verzonden 23.313 .binnenl. telegrammen en 4492 buitenlandsche; ontvangen 21.119 bin nenl. telegrammen en 8826 buitenlandsche. Het aantal verzonden en ontvangen dienst en meteorologische telegrammen bedroeg 2778dat der opgenomen en verder ge seinde telegrammen waaronder dienst en meteorologische 7960. Te zamen dus 68.488 telegrammen. Voor de telefoon werden genoteerd 17.464 uitgaande binnenl. gesprekken, en 120 dito buitenlandsche. Voorts 19.272 inkomende binnenlandsche, en 8817 buitenlandsche. Het aantal transito gesprekken bedroeg 8817 te zamen 45.897 gesprekken. Te Biggekerke werden verzonden 96 tele grammen en ontvangen 186 te zamen 282. Te Domburg werden verzonden 1742 telegrammen en ontvangen 1681te zameu 3423. Voorts werden gevoerd 1560 uit „Dit is iets waaraan ik van nacht een paar uur gewerkt heb," logde Kennedy uit, op het pak tikkend. „Als dit het geheim niet oplost, geef ik hot op." Toen wij op het vliegveld aankwamen was Norton daar reeds met verbonden hoofd. Hij was wat bleek, maar overigens goéd- Jaurette was nog gemelijk gestemd, maar Sinclair had zijn herstellingen gedaan, en was nu druk bezig iederen stang en draad nauwkeurig na te gaan. Humphreys had een briefje gezon den, meldend dat hij een ander aanbod had gekregen, en was niet verschenen,' „We moeten hem vinden", riep Kennedy. „Ik wil dat hij vandaag een vlucht maakt Zijn contract verplicht hem ertoe." „Ik kan het doen, Kennedy," verzekerde Norton. „Zie, ik ben geheel in orde." Kennedy schudde ernstig zijn hoofd, maar Norton hield vol, en eindelijk stemde Ken nedy ér in toe geen tijd te verkwisten met het opsporen van Humphreys. Daarna hadden Norton en hij een lang durige, gefluisterde bespreking, waarin Ken nedy een plan schoon te ontvouwen. „Goed", zei Norton eindelek luid „Ik zal eerst met dit looden omhulsel de dynamo en do batterjj overdekken, en zoo een vlucht maken. Daarna zal ik er het omhulsel af nemen, de gyroscoop uitschakelen, en een vlucht maken, zonder haar ie gebruiken. Is dat de bedoeling gaande gesprekken, en 452 inkomendete zamen 2012. Te Grypskerke werden verzonden 106 telegrammen, en ontvangen 93 te zamen 199. Er werden gevoerd 87 uitgaande ge sprekken en 2 inkomendete zamen 39. Te Koudekerke werden verzonden 235 telegrammen, en ontvangen 220te zamen 455. Te Nieuw- eu St. Joosland werden ver zonden 159 telegrammen, en ontvangen 218 te zamen 377. Te OostkapetJe werden verzonden 136 telegrammen, en ontvangen 234te zamen 370. Te Oo9t-Souburg werden verzonden 196 telegrammen, en ontvangen 318 te zamen 509. Te Serooskerke werden verzonden 140 telegrammen, en ontvangen 223 te zamen 363. Voorts werden er gevoerd 192 uit gaande gesprekken en 50 inkomendete zamen 242. Te Veere werden verzonden 1011 tele- grammmen en ontvangen 846 te zamen 1857. Te Westkapelle werden verzonden 244 telegramen, en ontvangen 361te zamen 605. Voorts werden gevoerd 230 uitgaande ge sprekken, en 137 inkomende te zamen 367. In 1911 werden op het post- en tele graafkantoor te I e r s e k e behandeld 17.030 telegrammen waarvan 2524 verzonden, 14.506 ontvangen. Er werden 954 inkomende, 1653 uit gaande en 189 onderlinge gesprekken ge voerd, samen 2796. Op de postspaarbank is ingelegd (Ierseke •n Kruiningen) f 96.239.43 en terugbetaald f 67.206.945. Er werden 138 nieuwe boekjes aangevraagd. Door het Rijkstelefoonkantoor te Sta ven is se zijn in 1911 verhandeld 2582 telegrammen, nl. 1245 ontvangen en 1337 verzonden, terwijl er 4150 gesprekken wer den gevoerd. In 1910 bad men 2707 tele grammen en 2745 gesprekken. Gedurende het jaar 1911 zijn op het hulppostkantoor te St. Annaland ont vangen van elders 29.354 brieven uit den kring 341 expresse brieven 11. Aangetee- kende brieven verzonden 117 met een gelds waarde van f 82.160.94ontvangen 636 dito, waaronder 224 met een geldswaarde van f 184.740.13s. Postwissels verzonden tot een bedrag van f 46.796.57 en uitbe taald idem voor f 10.530.05. Postquitantiën ter inning verzonden 10. Ter inning aan gekomen 1969 tot een bedrag van f26.265.03* waarvan 347 stuks werden geweigerd tot een som van f 5979.32. Postpakketten ver zonden 1584ontvangen 6031. Voor de Rijksverzekeringsbank werden behandeld 108 stukken. In de rijkspostspaarbank werd ingebracht f 81.325.04 en terugbetaald f 68.594.71'. Aan postzegels werd verkocht voor f2122.37'. Op het telefoonkantoor werden ontvangen 1238 telegrammen en verzonden 1097 stuks. Van af de opening van de interlocal© tele foonverbinding op 29 November jl. werden gevoerd 129gesprekken terwijl24oproepings- berichten werden behandeld. Loop der bevolking. Op 1 Januari 1911 bestond de bevolking van 'sHeer Arendskerke uit 1677 m. en 1659 vr. totaal 3336 inwoners. Dit aan tal vermeerderde door geboorten met 58 m. en 44 vr. totaal 102 en door vestiging in de gemeente met 81 m. en 74 vr. totaal 155. Daarentegen verminderde het aantal door overlijden met 24 m. en 22 vr. totaal 46 en door vertrek uit de gemeente met 120 m. en 89 vr. totaal 209, zoodat de bevolking op 31 Dec. 1911 bestond uit 1672 m. en 1666 vr. totaal 3338 inwoners. In den loop van 1911 werden 25 huwe lijken gesloten. Aangiften van levenloos geborenen had 5 maal plaats. Op 1 Januari 1911 bedroeg de bevolking van Rilland-Bath 2175 zielen, waar onder 1082 mannen en 1093 vrouwen. In den loop van het jaar vestigden zich er 73 m. en 73 v., samen dus 146 personen, ter wijl er 33 in. en 32 v. werden geboren, totaal 65, zoodat de geheele vermeerdering bedroeg 106 m. en 105 v., du9 211 personen. „Ja," stemde Kennedy toe. „Ik zal op het dak van de groote tribune gaan staan Als sein zwaai ik driemaal met mijn hoed, en ik zal dat met tusschenpoozen herhalen tot je het ziet Na een haastige lunch klommen we naar hot dak der tribune. Onderweg had Kennedy gesproken met het hoofd van de detectives, die door het bestuur van de vliegmeetmg waren aangeworven, en voorts was hij even bij den telegrafist in het bureau voor draad- looze telegrafie, om hem te vragen, dadelijk te waarschuwen als hij hetzelfde verschijnsel zag, dat hij ook de vorige dagen had waar genomen. Op hot dak haalde Kennedy uit zijn zak een instrumentje, met een naald, die trilde boven een gegradeerden cirkel Het oo gen blik naderde voor het begin van de vliegwedstrij den. Kennedy stak kalm een sigaar op, nu en dan een blik slaand op de trillende naald. Plotseling toen een der vliegers, Williams, van don gpond steeg, zwaaide de naald om, en woes recht naar het telegraafbureau op het vliegveld, over een kleinen boog heen en weer wiegend. „De telegrafist maakt zijn toestel klaar om met William te seinen," merkte Kennedy op. „Dit instrumentje is een ondomoter. Het geeft do richting en ook in zeker opzicht )do sterkte aan van de Hertziaansche golven, die gebruikt worden bij de dxaadlooze telegrafie." 88 m. en 85 of 173 personen ver trokken er evenwel, terwijl er 11 m. ex v, stierven, dus in 't geheel 21, waardoor eene vermindering ontstond van 194 per sonen, zijnde 99 m. en 95 v., zoodat dus de eigenlijke vermeerdering bedraagt 7 m. en 10 v. of te zamen 17 personen. Op 31 December 1911 bedroeg du» ket aantal zielen 2192, bestaande uit 1089 m. en 1103 v. Het aantal voltrokken huwe lijken bedroeg 21. Eén kind werd als leven loos geboren aangegeven. Op 1 Januari 1911 bad de gemeente W iseekerke 3325 inwoners. In den loop van dat jaar werden er geboren 110 kinde ren er overleden 58 personen er kwamen wonen 166 en er vertrokken 180 personen. Op 1 Januari 1912 telde de gemeente 3358 inwoners, 1681 mannen en 1£77 vrouwen. Volgens het in 1824 bij de Gebr. Abra hams te Middelburg door J. de Kanter en J. H. Utrecht Dresselhu'i9 uitgegeven werk „De provincie Zeeland" bedroeg toen de bevolking van Wissekerko 1824 zielen. De bevolking te St. Annaland bedroeg op 1 Januari 1911 1237 m. en 1285 vr. Samen 2522 De vermeerdering bedroeg door geboorte 47 m. en 36 vr. samen 83 en door vesti ging 38 m. en 41 vr. samen 79 of in 't geheel 85 m. en 77 vr. samen 162. De vermindering door overlijden bedroeg 23 m. en 25 vr. samen 48door vertrek met 45 m. en 51 vr. samen 96 of in 't geheel 68 m. en 76 vr. samen 144. De bevolking is dus vermeerderd met, 17 tu. en 1 vr. of 18 en bedroeg op 31 Dec. 1911 1254 m. en 1286 vr. of te zamen 2540 inwoners. Levenloos aangegeven werd 1 kind van het mannelijk geslacht, terwijl 17 liuwelij ken werden gesloten. Havenbeweging. In 1911 zijn in de haven van Philip pine aangekomen 419 binnenschepen met een inhoud van 17.065 M3. Vertrokken dezelfde. Aangekomen 6278 visschersvaar- tuigen met een inhoud van 72.746 51 Vertrokken 6269 visschersvaartuigen met een inhoud van 72.638 M3. Te Gent kwamen in 1911 binnen 1S15 handelsschepen en 25 stoomsloepen, te zamen 1340 schepen, metende 1.022.242 ton In 1910 bedroegen deze cijfers1247 handelsschepen en 21 stoomsloepen, te zamen 1268 schepen, metende 933.565 ton. Een vermeerdering in 1911 dus van 68 handelsschepen en 3 stoomsloepen, te zamen 72 schepen, met eene vermeerdering van 88.677 ton. Letteren en Kunst. Naar aanleiding van de eerste uit voering te Barmen van het nieuwe oratorium „Das Miirchen und das Leben" van onzen landgenoot Willem De Haan welk orato rium in zijn flollandscken tekst dit seizoen als derde concert ook door de zangvereeni- ging „Tot Oefeningen Uitspanning" alhier zal worden uitgevoerd schreef het „Berl. Tageblatt o. a. het volgende «De Haan schrijft een goede Chorsatz vindingrijkheid en arbeid verraden den fijn- zinnigen musicus, en de poëtische tekst, die eveneens van den komponist afkomstig ie, deed de rest om den gunstigen totaalindruk van het werk te verhoogen." Onze beknopte aanteekening naar aan leiding van Felix Dahn's overlijden behoelt eenige aanvulling. Wij lieten hem als hoogleeraar in Konings bergen achter, zonder te vermelden, dat de beroemde geleerde-kunstenaar later aan de universiteit van Breslau tot professor in het Duitsche recht werd benoemd. Deze hoogeschool, die zich daardoor ken merkt, dat in het algemeen haar 2400 discipelen, in tegenstelling met menige, andere academie, ernstig arbeiden en slechts voor studiebelangen daar komen, heeft 3 Augustus j.l. haar honderdsten verjaardag gevierd. Vijf of tien minuten gingen voorbij. Norton maakte zich gereed op te stijgen Ik zag door kijker dat hij iets over den gyroscoop in den dynamo zette. Zijn machine scheen in de lucht te springen, alsof ze begeerig was haar naam te horstellen. Norton, met het witte ver band om zijn hoofd, was de held van den dag. Pas was echter zijn aeroplaan op de hoogte der boomtoppen verschenen, of ik hoorde een plotselingen uitroep van Kennedy. „Kijk eens naar de naald, Walter!" riep hij. „Zoodra Norton in de lucht steeg, vloog de naald rond tot recht tegenover het tele graafkantoor, en wijst nu in de richting Wij keken in do richting door den naald aangewezen. Het was precies de richting van de oude schuur. Mijn adem stokte Wat be toekende dat? Voorspelde dat een nieuw ongeluk voor Nor ton, misschien dezen koer noodlottig? Waar om had Kennedy het toegelaten dat er nog maals een vlucht gemaakt werd, hoewel bq kon vermoeden dat die onnoembare schrik weer in de lucht was? Snel keerde ik mij om ton einde te zien hoe het met Norton gesteld was. Ja, daar vloog hij, in oen serie van srjjda spiralen opstijgend, hooger en hooger. Nu scheen hij bijna stil te staan, bewegingloos te blijven. Zijn motor had hij afgezet, en ik kon zien dat zjjn schroef stilstond. Hij rustte op de lucht als een schip op het water. (Slot volgt).

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 5