Ingezonden Mededeelingen. BURGERLIJKE STAND. LAATSTE BERICHTEN. Onderwijs. BUITENLAND. Te Wemeldinge had een schoen maker, toen hij eenige kwajongens wilde nazetten, die de deuren opengooiden, het ongeluk zoodanig te tallen, dat geneeskun dige hulp moest ingeroepen worden. De dokter constateerde schouderbreuk. Uit Schouwen-Duiveland. Onder zeer tele blijken van belangstelling herdacht de heer Anth. Verjaalte D r ei- schor op 1 Jan. den dag, waarop hij voor 35 jaar tot gemeente-ontvanger werd be- noemd. mes ♦Tot surnumerair bij de registratie en domei nen is benoemd W. van der Linde te Goes. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan E J M. Beukers to Zierikzee als agent der Rijke voKK»lr<M-ingshamtr Havenbeweg' ng. In 1911 zijn te Middelburg binnen gekomen 7 stoomschepen, groot 5821 tonnen, 1 zeilschip groot 246 tonnen, en vertrokken 7 stoomschepen groot 5821 tonnen, 2 zeil schepen groot 840 tonnen. In 1910 kwamen hier binnen 11 stoomschepen groot 9471 tonnen, 4 zeilschepen groot 1425 tonnen. Te Vlissingen zijn in 1911 binnen gekomen 48 stoomschepen metende 18.334 tonnen, 7 zeilschepen metende 2660 tonnen en vertrokken 43 stoomschepen groot 18.334 tonnen en 8 zeilschepen groot 2849 tonnen. In 1910 waren de cijfers als volgtBinnen gekomen 36 stoomschepen metende 12.806 tonnen, 21 zeilschepen metende 6315 tonnen, en vertrokken 37 stoomschepen metende 13.265 tonnen, 20 zeilschepen metende 6126 tonnen. Bieronder zijn niet begrepen de mail booten, noch de loodsschoeners van de heide loodswezens. In de maand December zyn in de haven tan Antwerpen binnengekomen 587 schepen metende 977.391 ton (herleid), tegen 575 schepen metende 929.638 ton (herleid) in December 1910. Er is dus een vermeer dering met 12 schepen met 47.753 ton. De cijfers van de havenbeweging in Botterdam, Antwerpen en Hamburg over de twaall maanden van 1911 en 1910 zijn (met herleiding van de Antwerpsche cijfeis, om ze met de andere vergelijkbaar te maken) Schepen. Ton. Nieuwe Waterweg 1911 10.051 11.711.529 1910 9976 11.340.174 Middelburg. Van 30 Dec.3 Jan. GetrouwdW van Wijnen, jtn. 26 j, met D. J. Franqoya, jd. 28 j. BevallenA. J. de Jonge, geb. Flink, d. Geboren een buitenechtelijke d. moeder 30 j. idem d. moeder 23 j. OverledenG. de Bruijne, z. 6 m. L. E. van den Broek, «chtgenoote van N. Baljeu, 39 j. Goes. 80 Dec. BevallenM. M. de Pauw, geb. Coggbe, d. OverledenA. Schrijver, wedr. 'van W. Labeur, 73 j. STAATSLOTERIJ. lieden zijn do volgende hoofdprijzen gevallen op do daarachter genoemde nommers: 15000 op no. 20470, f 1500 op no. 2278, f 1000 op de nos. 2544, 10559 en 11470, f400 op do 2299 en 11024, f200 op de nos. 3937 en 14062, f 100 op de nos. 1220, 1515, 2641, 4779, 6787, 8723, 15691 en 15857. UIT AMSTERDAM. De vozeltentoonstelling. De minister van koloniën heeft heden de vezelten toonstelling bezocht. Brandstichting. Do vijfde kamer dor Amsterdamscho recht bank veroordeelde hedenmorgen den 21-jaxigen koopman en kleermaker A. wegens brandstich ting tot 4 jaar gevangenisstraf. EEN ONDERSCHEIDING. Do bekende bouwmeester Berlage is voor architectuur op de kunsttentoonstelling te Rome met een gouden medaille bekroond. EEN INSTRUCTIE. De burgemeester van Zaandam en twee getuigen zijn dezer dagen voor den rechter an instructie gehoord. Vermoedelijk zal geen strafvervolging worden ingesteld, daar bij 'alscliheid in geschrifte altijd do mogelijkheid van jnadeel moet bestaan Dit schijnt hier niet het geval to zijn geweest, want d© Russische regeering moet, naar meegedeeld wordt, met de minderjarigheid van denzoon van den burgemeester op de hoogte zijn ge- weest. LOSGERAAKT. Hot stoomschip „Talis", dat bij Tor- c holling gestrand was, is hedenmorgen vlot gekomen. INBRAAK. Tijdens afwezigheid gedurende een dag is inbraak gepleegd bij den rentmeester van „Biljoen" op „Klein Biljoen" te V e lp. De brandkast is geopend met een sleutel, die gevonden is in. een opengebroken schrijf bureau, Gestolen is een bedrag van f 5000 FELIX DAHN.f BERLIJN (Part. „Hbld."), 3 Jan. Te Breslau is op 78-jongen leeftijd overleden de bekendo schrijver Felix Dahn Verzending en laatste buslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tijd). O 0 8 T -1 N D I E. Brindisi (E. d. Singap.) (d) 5 Jan. 1.'s nam. Amsterdam (Nederl.) (a) 5 Jan. 7.21's nam. Marseille (Fr- dienst) (c)8 Jan. 6-'s morg. Marseille (Lloyd) (b) 9 Jan. 7.21's nam Napels (Duitsche dst.) 10Jan. 1 'snam Brindisi (E. d.,Penang) (e) 12 Jan, 1.—'snam Verschil 75 -f 371.356 Antwerpen. 1911 6896 11.348,172 1910 6770 10.756.030 UIT GOES. Een ongeoorloofd uitstapje. Twee minderjarige jongens uit Goes, zekere Chr L. R. en H. K hadden besloten een reisje te maken en trokken, zonder iemand van dit voornemen kennis te geven, geza menlijk <1© wijde wereld in. Te Roosendaal aangekomen, maakten ze echter kennis met de gemeentepolitie, die het onmogelijk kon goedkeuren, dat een. twee tal zoo onervaren reizigers hun tocht nog vorder zouden voortzetten Na een dag en een nacht van huis te zijn geweest, zijn de jeug dige avonturiers door de marechaussees gis teren naar hun ongeruste ouders teruggebracht. Onverhoedsche aanval. Terwijl zekere P. G. te Goes gisteren op den Ouden Singel liep te wandelen, is hij onverhoeds aangevallen en tegen den grond geslagen. Tegen den dader, een huzaar, die bij zijn ouders te Kloetinge met verlof ver toefde, heeft de Goesche politie proces-verbaal wegens mishandeling opgemaakt. Verschil 126 -f 592.142 Hamburg 1911 17.965 13.176.000 1910 17.358 12.656.000 Verschil 607 520.000 Bij de oproeping van sollicitanten naar de vacante betrekking van onderwijzeres aan de openbare school te Hoek, bij Neuzen, is sfechts één sollicitatie ingekomen. VERK00PINGEN EN VERPACHTINGEN Ib ZEELAND. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informiüte 4 Jan. Middelburg, Dwarsliggers, Verraat. 4 Jan. Oostburg, Hofstede, Zjilstra. 9 Jan Oosikapelle, Kaphout, Verhuist 11 Jan. Middelburg, Huis enz., Stxure. 15 Jan. Middelburg, Visscherjj, Ontv. Reg. Ot Dom. 24 Jan. Meliskerke, Hofstede, losang. 1 Me» Zoutelaa.de, Inspan, Loeit. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd bij het derde regiment infanterie tot kolonel-commandant de luitenant-kolonel P. P. C. Collett©, chef van den generalen staf van de eerste divisie. Eervol ontslagen op aanvrage ter zake van langdurigen dienst met pensioen de kolonel J. L. de Wildt, commandant van het derde regiment infanterie. Benoemd bij de landweer infanterie tot re serve-kapitein in zijn tegenwoordig district de reserve-eerste luitenant C. de Kruyff van het 39ste district. EEN SCHENKING. Do heer Gijsberli Hodenpijl te Delft heeft f15.000 aan de gemeente nagelaten tot op richting van oen muziektent, zooals in het Bois de la Cambre bij Brussel. KIND VERBRAND. Hedenmorgen bekwam de zevenjarige M. H., wonende in de Heerenstraat te Gouda, door het vlamvatten van haar kleertjes aan do kachel bij afwezigheid der ouders eenige brand wonden. Opgenomen in het ziekenhuis is zij een paar uren later overleden. BRIEFWISSELING. J. J. v. E. Voor een kritiek op een rede, waarvan wij geen verslag hebben ge geven, kunnen wij geen plaatsruimte afstaan. THERMOMETER EN VERWACHTING. 3 Jan. Thermometer alhier 8 u. vm. 48 gr., 12 u. 49 gr., 4 n. nm. 48 gr. Telegrafische mededeeling van het Kon. Meteorolosch instituut te De Bilt volgens de waarnemingen van heden ochtend Hoogste barometerstand 777.4 te Dedaix. Laagste 746.8 te Staudesnaes. V er w a c h t i n g tot den avond van 4 Jan.: matige, tot zwakke, later weer toene mende W. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar bewolkte lucht, later wellicht regen en dezelfde temperatuur. UIT DE VOORGESCHIEDENIS DER FRANSCHE MAROKKO-POLITIEK. In ons Zaterdag verschenen nummer heb ben onze lezers onder heizelfde opschrift in het kort gelezen, wat Vrijdag jl. in deFran- sche JOuner is voorgevallen. We achten de gebeurtenis belangrijk genoeg, om het inci dent iwoordelijk weer te geven, zooals dat in de bedoelde zitting verliep. De afgevaardigde De Monzie in het be doelde nummer op grond van onjuiste gege vens De Monville genoemd besteeg, ter wijl men verwachtte, dat do financieel© wet behandeld zou worden, de tribune en fa regeering het bekende verzoek voor. De heer Do Monzie wordt als een geduchte tegenstander geschilderd, een modern, jeugdig zeer welsprekend man zonder onnutte breedsprakigheid, of declamatietoon. Ik behoor tot hen", aldus begon de dé- puté zachtzinnig, „die ifóór het verdrag heb ben gestemd, na uw redevoering, mijnheer de president van den ministerraad te hebben toe- Maar in die rede hebt gij, na vele vragen te hebben uitgeschakeld, die u waren gesteld, een antwoord gegeven, dat de Kamer, een-en-al oor, heeft getroffen. De heer Jaurès viel u in de rede. Waarover heeft men te Kissingen gesproken? vroeg hij. Toen hebt gij, mijnheer do voorzitter van den ministerraad de geheele Kamer heeft er da herinnering van bewaard geantwoord over economische kwesties. En u naar den heer'/taurès overbuigend, hebt gij op een half- vertr&uwelijken toon herhaald: over spoorwe gen, jover economische kwesties." De'premier beaamde: „dat is waar." De heer De Monzie: „We hebben allen be grepen, dat er in Kissingen slechts over eco nomische vraagstukken gehandeld is, met uit sluiting van allo andere. En wij allen hebben de volgende conclusie getrokken: het „laten wij elders zoeken", beginsel der samenspre- kingen, die hebben geleid tot de overeen komst van 4 Nov., is niet te Kissingen ge sproken Welnu, gisteren hebben do heer De Selves en gij aan de senaatscommissie stukken over gelegd, die gij niet raadzaam achttet, aan do commissie uit de Kamer mede te deelen. op de volgende wijze rekenschap aflegde van het betreffende onderhoud „„gij zijt naar Fez gegaan, aldus de Duitsche vertegenwoor diger, do heer Von Kiderlen Wachter, en gij zult er niet vandaan komen Maar Duitschland wil wel afstand doen van Marokko, indien gij. iets voor haar doet. Wat vraagt gij dan? aldus Cambon Schadeloosstellingen"was Kider- len's antwoord. De heer De Monzie vervolgde „Een tegen spraak. Wij hebben hier over het vergelijk ge stemd; hot ging van een leien dakje, maar de lei deugde niet. Wat moeten wij morgen aan het land zeggen? N Binnen een of twee dagen zullen zij, die ons afvaardigen, ons vragenwaarover hebt gij gestemd? Hebt gij wel alle voorzorgen ge nomen? Moeten wij dan antwoorden, dat we allo, noodige inlichtingen hebben gehad? Neen. Wij moeten u, vragen en ons zelf vragen, of gij, mijnheer de president van den minis terraad, in deze discussie, zwaar van duister nissen, of gij, regeering, daarin met een over maat van schaduw en een massa onnoodige geheimzinnigheid hebt gemengd." De laatste woorden, dio wij opzettelijk zoo getrouw mogelijk weergeven, wekten handge klap op allo banken. De heer Caillaux antwoordde daarop o. a,: „Ik denk aan den dag, dal de geheele Kamer, daartoe aangezet door een edel gevoel, dat iedereen heeft begrepen, besloot de debatten er de buitenlandse!)politiek uit te stellen tot na de definitieve stemming over het be kende verdrag. Men vraagt mij nu, niet naar een bijzaak, maar utr een feit, dat is voorgevallen vóór den dag, dat ik de verantwoordelijkheid aanvaard de, waardoor ik uitleggingen zou moeten ge ven, die niet kunnen worden los gemaakt van die, welke de regecring moet verschaffen om trent haar lraitenlandscho politiek. Ik wil daar vandaag niet mee beginnen, om dat ik toch genoodzaakt zal zijn, op het go- heel van de onderhandelingen terug te komen. Het openbaar gemaakte verslag geeft de din gen niet zóó, als ze geschied zijn, en het antwoord, dat ik den heer Jaurès gaf, bevatte wol do hoofdzaak van het te Kissingen be handelde. Ik vraag aan de Kamer, trouw te bljjven aan do stemming, die zij heeft uitgebracht. De Kamer heeft gewild, dat de besprekingen over een zeer belangrijke acte zich zouden afspelen temidden van de kalmte en de waar digheid der natie". Ten slotte verzocht de heer Caillaux nog eens uitstel tot na do definitieve beslissing omtrent het vergelijk. steek betreffende de Schelde bij Antwerpen vasthoudt, en met de inrichting van kaden beneden Antwerpen begint, welke in dieper water dan do tegenwoordige, dus schepen met meer diepgang als do „Lapland", well» vrachtschip tegenwoordig bet maximum wat dit betreft bereikt, in de gelegenheid etel- n te moeren. Toch meet de „Lapland", maar 18,000 ton -i de „Rotterdam" tot nu toe het grootste sphip, dat op Rotterdam vaart, 24.170 ton. Over een jaar ongeveer zal dus laatstge noemde stad een schip ontvangen dat hjjna tweemaal zoo groot is als het omvangrijkste vaartuig, dat thans op Antwerpen vaart. En de Nieuwe Waterweg zal gereed zijn, om dit schip te ontvangen Indien een dergelijk schip Antwerpen zou willen aandoen, zou het dit niet kunnen dan met jde grootste moeite en als men niet joppasl, zal het nog 15 jaar duren, voor een dergelijk vaartuig daar toegang hoeft. Vijf en twintig jaar geleden beteoken.de V Holland-Amerikalijn niets naast de Red- Starlin,e, die van Antwerpen op New York vaart. Do Belgische stad had oen ©nonnen voorsprong, welke evenwel binnen een jaar ben voordeele van de Nederlandsche lijn za! zijn omgeslagen." Die „Matin" van Antwerpen, bovenstaaindo woorden aanhalend, voegt hieraan toe „Al» dit aldus voortgaat, zullen wij, Antwerpenaars, zoo achter geraken, dat w/j m waarheid niet meer dan een haven van den tweeden rapg zullen zjjn Op dip pessimistische overweging grmdb genoemd blad baar hernieuwden aandrang met betrekking tot de nieuwe haveninrichtingen aldaar, welke voor eenige dagen in dit blad besproken werden In dit staal van echt-Franscho Kamer-wel- sprekendheid heeft men eenige woorden tus- schen aanhalingsteekens gevonden. „Laten wij elders zoeken" of „Cherchon3 ailleurs". Dit ie Cambon den Duitschm staatssecre taris voor buitenlandsch© zaken, toen deze k schadeloosstellingen zinspeelde. Men begrijpt de ontsteltenis, die deze woor den uit Franschen meinl hebben veroorzaakt, als men bedenkt, dat zelfs eenige députés liet „tegen" hebben doen hooren, omdat zij in beginsel Duitschland geen brokje Fransch grondgebied gunnen, en aan. den haal, die in laatstgenoemd rijk nog steeds tegen den mach tigen nabuur sluimert en door zekere, chauvi nistische bladen wordt aangehitst. Cambon voegde bij het relaas van deze gebeurtenis de volgende woorden„ik heb getracht, den heer Kiderlen de bedoelingen duidelijk te maken, die Uwe Excellentie (dat was de premier Monis) mij geschetst heelt en omtrent welke ik de Duitsche regeering moest polsen." Monis toonde zich bij de voorlezing van. Cam- bon's telegram zeer verrast en verklaarde; „Ik geef mijn eerewoord, dat die instrukties nooit te jnijner kennisse zijn gebracht en nooit onderwerp van bespreking hebben uitgemaakt in den ministerraad. Daarop heeft, zooals reeds bericht werd, Monis de oud-leden van zijn. kabinet samen geroepen De vergadering duurde anderhalf uur. Cruppi, destijds minister van buitenlaadscho zaken, betoogde, dat nooit een instruktie was opge steld nopens eventueelen afstand van grond gebied. Dit nu heeft Cruppi in den bekenden brief aan Caillaux herhaald. De eerste zin van dit schrijven luidt: mijn met onzen Berlqnschen gezant gehouden besprekingen heb ik nooit iets gevraagd, wat met eerst in den ministerraad overwogen was, en geen van mijn conferenties heeft zich ook maar toespelenderwijze met de mogelijkheid van schadeloosstelling door afgifte of ruiling van grondgebied bezig gehouden." Later volgt, dat de bekende instrukties slechts pp de uitbreiding van de Duitsche militaire operaties in Marokko betrekking had den. Voorts heeft, zooals later blijkt, Jules Cambon zelf erkend, dat de conferentie te Kissingen voornamelijk over de spoorwegen in Marokko en belasting-moeilijkheden liep. Wel erkent Cruppi in den brief de mogelijkheid, dat de Fransche gezant eigen denkbeelden op geworpen heeft, welke hij evenwel eerst de regeering te Parijs zou voorleggen. Volgens een Parijsch blad heeft Clemenceau gezegd, toen hij $en brief van Cruppi had gehoord: „als Cruppi gelijk heeft, moet Cam bon (worden afgezet." Na dezen brief wil Monis wachten met ver dere stappen te doen, tot de Kamer weer samenkomt. ANTWERPEN EN ROTTERDAM. Het te Brugge verschijnende dagblad „La Patrie", schrijft naar aanleiding van het ook door ons vermelde bericht, dat aan een En- gelscho werf door de directie van dellolland- Amerika-lijn, die den dienst tusschen Rotter dam en Ncw-York exploiteert, de bouw van een schip, 32,500 ton groot, is opgedragen, dat deze opdracht genoemde lijn een aanmer- Gevraagd, duidelijk te maken, hoe de kwes-kelijken voorsprong verzekert, tie van schadeloosstellingen ter sprake is „Zij toont, aldus het blad, hoe noódzake- gekomen, heeft de heer De Selves inzage ver- ljjk het was, dat Minister De Broquoville leend van een door den heer Cambon, Frank- laatstelijk op een feestmaal aankondigde dat rjjk's onderhandelaar, afgezonden tjjding, welke men niet meer aan den z.g.n. groolen door- KORTE OORLOGSBERICHTEN. - De Parijsohe bladen ontvingen een telegram uit Rome, dat generaal Pecori Giraldi, bevelhebber van de divisie te Aïn- Zara, van het bevel ontheven is wegen9 het zenden van een te zwakke kolonne met wei nig schietvoorraad en levensmiddelen naar Bir-Tobras. Het zwarte schaap is dus inderdaad de woestijn ingezonden. Van verschillende kanten duiken min of meer vaste geruchten op, die van a.s. vrede tusschen italit! en Turkije spreken. Said-pasja de grootvizier zal nu zoodra het Dieuwe kabinet is gevormd, de Kamer ontbinden en te Rome de eerste stappen doen voor de vredesonderhandelingen. Generaal Caaova, commandant der It&U aansche troepen in Tripolis, is niet alleen ©en goed soldaat, hij is ook een zorgzaam huisvader. En zijn kinderen, dat zijtf do sol daten die onder zijn bevelen staan. Op zijn verzoek heeft de regeering do ga- tmen. dier soldaten meegedeeld, dat er cme- rnniogj oiiaiJm (opnamen hunner haardsteden zullen worden gemaakt en dat die op 's rijks, kosten naar het oorlogsveld zullen worden overgemaakt. Reeds zijn honderd films aangekomen. De soldaten hebben die natuurlijk met de zoetsta gewaarwordingen ontvangen. Onder de georganiseerde mijnwerkers ia het Belgische mijngebied de Borinage is een stemming gehouden over de vraag, welke houding men had aan te nemen tegenover het voornemen der mijndirecties om het loon voortaan eens in de veertien dagen en niet meer eens per week te betalen. De uitslag der stemming was, dat de meerderheid zich voor een algemeene staking verklaarde. Dinsdagavond is in vele plaatsen de staking reeds afgekondigd. De inkomsten van het Britsche R\jk be droegen in het laatste kwart van het zoo- even afgeloopen jaar 40.888.863. Dat bo- têekent een vermeerdering met 1.872.226, biet de gelijke tijdsruimte van het vorig jw vergeleken. De bemiddeling van den Britschen oppercommissaris van nijverheid Askwith (niet te verwarren met den premier Asquith) inzake de uitsluiting en tengevolge daarvan do algemeene werkstaking in de katoen industrie van Lancashire heeft tot niets geleid. De patroons zijn vast besloten hun stand punt te handhaven en ook de arbeiders staan op hun stuk. De honger naar steeds grootere schepen duurt voort. Men spreekt van Mensch en Ueber-mensch, de Engelschen spreken van. Dreadnought en Super-dreadnought. Aan de Engelsche vloot is een dergelijk zeemonster weder toegevoegd, de „Orion". Het is het machtigste schip van do gelioete Britsche vloot en de elfde Dreadnought, die voor die vloot pp de werf werd gezet. I* het geheel kost ze 1.769.894. De „Orion", het a.s. vlaggesehip, heeft een 12-duims pantser en loopt 21 knoopen, Het officieuse Duitsche orgaan de »Norddeutsehe Algemeine Zeitung", schrijft in een artikel, waarin het zijn eischen met het oog op de a. s. rijksdagverkiezingen ontwikkelt„Een definitieve overwinning op de sociaal-democratie is in 't belang van de aaneengeslotenheid van ons volk en van het instandhouden van het politieke, geestelijke en zedelijke erfgoed van onze voorraderen en «en levensvraag voor kefc vaderland." Een oorlogsverklaring, die ongetwijfeld de uitmuntend georganiseerde Duiteeh» „Partij" tot nieuwe krachtsinspanning «al prikkelen. De kroonprins van Duitschfand dio eenige dagen geleden naar men weet met dó

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 2