I1DDELBIMSCHE COURANT. 133" jaargang. Donderdag 4 Januari. Hiddelbnrg 3 Januari. Een stormachtig jaar. dit Stad en Provincie. M°. 3. 1912 D»i> courant tenclu)Bt da go lijk», met uitzondering van Zon- on Feeitdagen. ?^ji por kwartaal, zoowel voor Middelburg al» voor alle plaajsen in Nederland franco pp, f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middago vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent per regel. Bij abonnemeht veel lager. Geboorte-, dood- e» alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regel» f 1.50elke regel meej 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algen een Advertentie-Ussre*» A. DE I<A SLAB Ar., N.Z. Voorburgwal ~6Ö, Amsterdam. j deze courant behoort een bijvoegsel. Do opgaaf van don spoordienst ko -,t in dit nummer voor op de derde bladzijde. XII. Een tweede geschil, waarin de kiemen zaten van een nitgebreiden internationalen strgd, is de oorlog in Tripolis, dien men echter gelnkkig tot die landstreek if beeft kunnen beperken. Als de vlam was overgeslagen naar het Balkan-schiereiland waren de gevolgen van den brand niet te overzien geweest. Maar nu gaat het alleen om dat kust gebied, in de ondheid zoo rijk, onder de Turken zoo vervallen en verarmd. Uit dien toestand putten de Italianen het motief voor dien rooftochtZe gaan be schaving brengen aan dat volk, ze komen het verwaarloosde laad opheffen uit zijn ellende. We willen graag aannemen, dat Italië meer van het land zal maken, dan Turkije deed. Maar dat maakt nog niet goed de rooveraebtige manier waarop Italië met opgeblazen klachten aan Turkije een oorlog opdrong. Het heeft aan de meeste Europeanen dan ook plezier gedaan, dat de Italianen daar een tegenstand vonden waarop zij niet gerekend hadden. Ze zul len ten slotte wel overwinnen, zeker De Turk heeft immers geen gelegenheid versterkingen en ammunitie naar Tripolis te zenden. Maar de Italianen weten nu ook dat de bevolking hen niet als be vrijders ontvangt, zooals ze eerst ver wacht scbjjnen te hebben. De strijd kan nog lang doren den 29sten Septem ber werd do oorlog verklaard. Na drie maanden vechten is door de Italianen nog weinig meer bezet dan de voornaam ste kustplaatsen. Slecht bestuur, verval van bet centraal gezag, onveiligheid het zijn altijd weer de factoren, die den ondergang van een staat voorafgaan, en die ook in Perzië hebben mogelijk gemaakt, wat daar nu gebeurt. De zaken gingen daar slecht. De oude regeeringskringen waren verjaagd, maar de nieuwe wisten, met al hun goede voornemens en hun vaak uitgebreide kennis van Westersche staatsinstellingen, toch geen doeltreffende hervormingen in te roeren. Er werd in het parlement veel gepraat, maar heel weinig gedaan, en in het land werd de chaos met den dag grooter. Een oogenblik, toen half Juli de afgezette sjah plotseling in het laud terugkeerde om zijn troon te heroveren, scheen het of de Perzen genoeg hadden van hét nieuwe regime, en deu ex- sjah als verlosser zouden verwelkomen. Maar het was slechts schijn. Zoodra het nieuwe bewind krachtiger bleek dan men verwacht had, verloor de ex-sjah allen aanhang en half September moest weer uit liet land vluchten. En boven dien heeft hij nu ook nog verspeeld het jaargeld, dat hem te voren ten miuste nog een onafhankelijk bestaan gaf. Of werkelijk Rusland achter die poging zat, is niet met zekerheid te zeggeu Wel is het zeker dat Ruslaud niet van de huidige regeering houdt, en vooral niet van den Amerikaan Shuster, die als raadsman van financiën, krachtig aan het hervormen was gegaan. En misschien is het ook wel meer dan een toeval, dat dadelijk na het terug drijven van den ex-sjah,-.Rusland zelf de Perzische regeering begon lastig te vallen met allerlei vorderingen die 14 November hun toppunt vonden in een ultimatum", dat na de aarzelende inwilli ging gevolgd werd door weer ein ander stel eischen. En ook nu weer heeft Perzië gebukt, en heeft het, al is het met weer- iziD, Shuster gedaan gegeven. Wat kon het anders doen Het ver mag niets tegen Ruslaud. De oude tegen stander van dat rijk, n.l. Engeland, dat vroeger steeds tegen Rusland kon worden nitgespeeld, is nu daarmee verbonden door een overeenkomst ter verdeeling van Perzië in twee »sferen van invloed," en zendt in Zuid Perzië ook al troepen ter handhaving der orde", precies wat Rusland in het Noorden doet. logen we de groote Zeelieden staking met wat er op volgde ook onder de internationale gebeurtenissen van beteekenis meetellen? Wemeenen van wel, al heeft zij zich niet over zoo veel landen uitgestrekt als de organi- seerders eerst hoopten. Ons land, België, mnar vooral Engeland hebben er de ernstige gevolgen van ondervonden, eigen lijk nog meer door hetgeen er op volgde dan door de zeeliedenstaking zelf. Toen 15 Juni de staking werd afge kondigd, was eerst de uitwerking zoo luttel, dat men al van een mislukking sprak. De stemming werd echter ern stiger naar mate er meer en meer sche pen stil lagen, en het verkeer in sommige havens zelfs geheel gestremd werd. En toen lelijk de reeders, die nu voor het eerst een georganiseerde macht tegenover zich kregen, op verschillende punten toegaven en zoodoende weer hun schepen in de vaart dachten te krijgen, sloeg de be weging over naar de havenwerkers, die in ons land, maar ook al weer op veel grooter schaal in Engeland, op hnn beurt staakten. Het zou echter nog erger worden toen 16 Augustus ook het spoorwegpersoneel in Engeland den arbeid neerlegde nit ontevredenheid over de wijze waarop het geldende contract door de maatschap pijen werd toegepast, en ook omdat hun vakvereenigingen niet erkend werden. Dat laatste is nog niet verholpen. Maar door de instelling van een commissie van? onderzoek die dadelijk begon, heeft de regeering toch het hervatten van het werk verkregen. Dat was voor het land een zegen, want de hopelooze verwarring in sommige industrie-centra heeft enorme schade be rokkend. De gisting in de spoorwegkringen is echter nog niet uitgewerkt, en die bljjrende agitatie heeft de directies ten slotte genoopt tot eenige toenadering op het punt van erkenning der vakver- eeniging. Het jaar 1911 is trouwens in tal van landen gekenmerkt door een ernstigen socialen strijd, en telkens en telkens weer werd door de nu georgani seerde werkgevers de werkstaking be antwoord, en heel vaak bedwongen, door een uitsluiting. In Zweden en Noor wegen werden tienduizenden arbeiders ge- troffpn door dat geduchte wapeuin Dnitschland was de metaalindustrie in al zijn takken voortdurend in agitatie- En voorloopig kan men zeggen dat over het algemeen de patroons thans het overwicht hebben. In sommige landen werd die toestand versterkt door het verminderen van de vroeger zoo strenge tucht in de vakver eenigingen. Vooral in de Engelsche trade- unions was herhaaldelijk dat toenemend gebrek aan gehoorzaamheid aan de lei ders merkbaar, wat natuurlijk een schik king ernstig bemoeilijkte. In de Ver- eenigde Staten heeft het reeds zoo laag heerschende verzet tegen het terrorisme van de vakvereenigingen een enorme uitbreiding gekregen door den verrassenden afloop van bet proces te Los Angeles tegen de Mc. Nauamara's van wie er een bekende zelf den beruchten bomaanslag te hebben gepleegd. Daarentegen was in Frankrijk merk waardig de betrekkelijke rnst vau het te voren zoo gevaarlijk-woelige revolnti- onuaire comité van de Arbeids confede ratie, de C. G. T. Het leek wel of de kracht er uit was sedert Briand in het najaar van 1910 bij de spoorwegstaking met zoo forsche hand eindelijk weer het staatsgezag bad hoog gehouden, en aau de revolutionnaire ele menten een beslissende nederlaag had toegebracht. Wel is waar verwierp de Fransche Kamer den 22 Januari een voorstel tot opheffing der C. G. T., en wel is waar werd Briand in de daarop volgende maand ten val gebracht door de armzalige motie van Malvy, maar de nawerking van zijn daden bleef voel baar in de ongewone stilte, die zoo sterk afstak bij den toestand der voorafgaande jaren. We zouden onvolledig zijn, wanneer we onder deu socialen strijd ook niet vermeldden de dnnrte-oclnsten, die in Belgie en N.-Frankrijk den bijna be- lachelijkeq vorm aannamen van een strijd tegen de boeren en boerinnen op de markten, en die in Dnitschland en Oostenrijk aanleiding gaven tot betoogin- gingen en interpellaties. Vanzelf zijn we door de hierboven besproken onderwerpen van de interna tionale gebeurtenissen overgegaan naar die in de afzonderlijke landen. Toen we aanteekeningeu maakten voor het samen stellen van dit overzicht trof het ons, zoo weinig belangrijke feiten er in dat opzicht gebeurd waren. Het jaar 1911 heeft meestal geteerd op hetgeen 1910 had voorbereid. Dat in Engeland de veto-wet, die aan het Lagerhuis een overwicht zou geven over het Hoogerhuis, aangenomen is, was niet anders te verwachten na den verkiezingsstrijd van het voorafgaande jaar. Het eenige bijzondere waB, dat de unionistische lords eerst toegaven toen Asquith verklaard had van den koning de toezegging te hebben ontvangen voor een schepping van nieuwe peers, ten einde het Hoogerhuis om te zetten als dit weerbarstig mocht blijven. Aan den koning was geen andere keus overgebleven want bij de samenstelling van het Lager huis was geen andere regeering dan een liberale mogelijk. De lords gaven toen de voorkeur aan een onderwerping, die bun althans het behoud vau eeu uni onistische meerderheid in het Hoogerhuis verzekerde. Wel begon een klein groepje onver- zoenlijken een beweging tot rebellie tegen het gezag van den leider Lausdowne, maar de beweging dier »die-hards" of »last ditchers", zooals ze spottend ge noemd werden, kreeg niet veel aan hangers. Minder sensationeel, maar zeker niet minder belangrijk waren de verzekerings wetten van Lloyd George, den rensach- tigen werker, die na zijn overwegend aandeel in den strijd tegen het Hooger huis, de wereld verraste met een wet, die voor de meeste staatslieden een levens arbeid zou zijn geweest, en die in aller lei opzichten nieuwe banen opent. En dan eindelijk dienen nog' vermeld de kroningsfeesten, die zich ditmaal van de vroegere onderscheidden, doordat ze in ludië zijn voortgezet door de kronings- durbar iu Delhi waardoor koning George in persoon is opgetreden als keizer van Britsch-Indië. Over F r a ïi k r ij k spraken we reeds met een enkel woord. Het leek wel of de bnitenlandsche politiek de binnen- landache uit de aandacht verdrong. Dat land vaq eeuwige agitatie bleef dit jaar alleen door de cbampagne-onlnsten in de departementen van de Aube en de Marne getrouw aan zijn reputatie, want de af schuwelijke sabotage op de spoorwegen heeft niet den omvang aangenomen van een groote revolutionnaire beweging. Wel zijn er eenige minister-crisissen te vermelden. De periode van de meer jarige ministeries is weer afgebroken door een jaar dat drie minister-presi denten bracht. Eerst Briand tot eiode Febrnari, toen Monis, wiens toch al zwak kabinet 21 Mei letterlijk den ge nadeslag kreeg bij het vreeselijk vlieg ongeluk te Issy-les-Monlineanx, waar mi nister Berfceaux werd doodgeslagen, en Monis zoo zwaar gewond werd, dat het ministerie geheel zonder leiding rond zwalkte, totdat het 25 Juni aoliipbrovvk leed. Het opvolgend kabinet van Cail- laux heeft het tot nu toe uitgehouden. Uit Middelburg. De Nieuwjaars-receptie, Dinsdagavond ge houden door den Commissaris der Koningin Zeeland en zijn echtgenoote, was druk bezocht. Het Provinciaal Watersnood Comité in Zeeland ontving nog, i aanleiding van de stormramp, van Inzameling »Spectator" Pretoria f 1228.16, inzameling Damescomité Semarang f 278.58, Nederl. ver. in Rumeniö f 77.55 en Rede rijkerskamer Oostburg f 68.87', te zamen met de vorige opgaven f 49.592.065. Dinsdagavond hield de Afd. van „Patri monium" bier ter stede hare 80ste jaarvergadering, die als steeds druk be zocht was. Hit het verslag van den secretaris bleek een aanwinst dit jaar van 26 leden en 20 begunstigers, dank zij de groote werkkracht der propaganda-commissie. De penningmeester die sedert de oprichting zitting heeft in 't bestuur, kon dan bij een ontvangst van circa f 175 wijzen op een batig saldo van ruim f 45. Niet één lid ontviel door den dood, waardoor het wedu- wenfonds geen nitkeering behoefde te doen, terwijl ook de kas van het ziekenfonds gunstig staat en bijna f 700 rijk is. Ver schillende verkiezingen hadden plaats, waarna werd bekend gemaakt, dat zoo mogelijk op 1 Febr. de feestverg idering zal p aats heb ben, voorafgegaan door een kinderfeest. Het Museum van bet „Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen" alhier werd in 1911 door 2690 personen bezocht. In aansluiting met het bericht in ons vorig nommer over de aanhouding van twee jongelui ter zake van inbraak, kannen we nog het volgende meedeelen. Ongeveer rwee uur in den nacht van Oud- op Nieuwjaar werd de wed. M. H. in d« Gravenstraat door politie gewekt. Door de deur te forceeren waren inbrekers bin nengekomen. Toen de politie passeerden vluchtten de dieven ijlings. Sigaren, sigaretten en chocolade lagen over de straat verspreid, 't Mocht evenwel niet gelukken de daders te vatten. Ze werden echter her kend en nog 's nachts uit hun bed gehaald, waarop ds eigenares der sigarenzaak ander maal werd opgebeld, daar de inspecteur onmiddellijk het proces-verbaal opmaakte. De beide dieven waren vaste klanten van de wed. H. en goed bekend met de plaats der diverse artikelen. In dienst van de gemeente of tenminste werkende voor de gemeente was hij oud geworden. Jarenlang had hij voor de bekende vuilniswagens gesjouwd, van den morgen tot den avond. Nu was hij oud geworden, oud en zwak. Z'n vroeger zoo sterke beenen wankelden onder z'n afgeleefde body. Met moeite zeulde-ie z'n magere lichaam door de straten. Vanmorgen lieten hem z'n krachten in den steek. In de St. Pieter straat was 't wat glad, hij gleed uit en viel. Z'n voerman maakte hem los van z'n kar om hem weer overeind te helpen, 't Ging niet. Hij kon niet meer staan, hoe hij zelf ook z'n b "st deed om overeind te komen en boe zijn voerman met een paar helpers ook trok en duwde. Telkens weer als hij bijna op was, gleed hij uit en plofte zwaar neer op de harde keien. Tot hij ten slotte na veel moeite overeind geheschen werd en naar stal sukkelde. Om misschien morgen of overmorgen weer voor z'n kar te worden gespannentot hij er voor goed bij neervalt. Uit Vlissingen. In het bouwkundig weekblad »De Op merker" heeft de heer J. G. van Niftrib, in zijn hoedanigheid van wethouder van Vlissingen, een verweer geschreven tegen de kritiek van de redactie van genoemd weekblad op het voorstel van het dagelijksch bestuur der gemeente om den St. Jacobs- toren te re9taureeren in gewapend beton. De redactie betoogde dat het nog een open vraag is of dit materiaal geschikt is voor monumentale doeleinden. De heer Van Niltrik stelt in zijn ant woord in het licht, dat Burg. en Weth. geen brandbaar materiaal willen gebruiken in verband met het gevaar voor den toren zelf en voor de omgeving. Zij zijn er nu in geslaagd, naar aanleiding vau het ver zoek van den raad, een groot aantal ge gevens te ver7nm«l»n. wonrnii Iran hlijlron dat gewapend beton werkelijk bestand is om langen tijd weer en wind te trotseeren. »Wat het aanbod van de heeren Frowein en Jalvingh betreft, wij denken er niet aan, schrijft de heer Van Niftrik, den raad voor te stellen onzen bekwamen stads-bouw- meester te passeeren en een zoo belangrijk bouwwerk op te dragen aan een ons on bekenden architect. Het wekt uwe verbazing, dat wij den herbouw van den toren in gewapend beton willen uitvoeren welnu, mijne persoonlijke ondervinding op dit gebied geeft mij alle vrijheid >het denkbeeld" krachtig te ver dedigen, ik maak mij sterk, dat ik ook u aan de hand van de plannen en teekenin- geu zou kunnen overtuigen, dat het moeilijk zou zijn de schacht van den toren rationeeler inwendig te versterken dan met gewapend beton en dat de spits, van gewapend beton gemaakt, zal zijn eene hechte en sterke constructie, veel sterker dan een spits vau het uitstekende eikenhout, waarover men vroeger had te beschikken, maar dat tegen woordig niet meer eens te krijgen iB". Uit Walcheren. Toen men eenige dagen geleden op het kerkhof van West-Souburg bezig was met een nieuw graf te maken, kwam een prachtige marmeren grafsteen tevoorschijn, die op ongeveer een meter diepte onder de» grond zat. Eens dekte deze steen het grai van Adriaan Steengracht, Hoogbaljuw, Rent meester-Generaal van de grafelijke domeinen van Zeeland, Bewesten Schelde, geboren te Middelburg 3 Februari 1720 en aldaar over leden 3 December 1773. De steen is aan een hoek beschadigd. Nog kwam een stuk marmer te voorschijn, waarin het wapen van Souburg. Dinsdagmiddag zijn op het Oranjeplein te Souburg de fundeeringen gelegd voor het gedenkteeken, dat geplaatst wordt voor den kinderschrijver P. Louwerse. Zooals bekend zal het gedenkteeken 23 Januari onthuld worden. Uit Zuid-Boveland. In de sociëteit „V. O. V." te Goes zou Dinsdagavond een bioscoop-voorstelling worden gegeven. Men moest bier gebruik maken van kalklicht, docb de uitvoering mislukte geheel. Een teleurstelling voor ondernemers en publiek. Op Nieuwjaarsavond tusschen 8 en 9 uur is te Kwadendamme een geweld dadige aanslag gepleegd op den 26jarigen ongehuwden veldarbeider L. B, aldaar. De verslagene, die veel bloedverlies had, werd door den gemeente-geneesheer verbondenen daar hij niet vervoerd kon worden in eene naburige woning opgenomen. De reden van den aanslag wordt in een familieveete gezocht. De politie stelt een onderzoek in.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1