MIDDELRURGSCHE COURANT. TWEEDE BLAD VAN DE Woensdag li Januari. feuilleton!" 5\|e 2 48®' f912. Middelburg 2 Januari. KAMEROVERZICHT. Zitting van Zaterdag. Gelijk te- verwachten viel. is het Indisch •debat afgeloopen; de Eerste Kamer heeft Za terdag met do gewone snelheid de Middelenwet «i het Hoofdstuk der Nationale Schuld aan genomen om vervolgens tot de tweede week van Januari uiteen- te gaan. Ook thans geen' ongeduld rustig en bedaard men was trouwens vroeg1 luisterden de heeren naar de reeks van kleine wetsontwerpen, waarvan de» Minister Wcntholt zoowaar tot een korte toelichting noopte Deze meest karak teristieke jailer bewindslieden, die ooit het Mannebeheer (yvaamamen zelfs de heer Ellis was een verfijnd parlementair, bij hem vergeleken nam zich niet de moeite zich in het maritieme debat te mengen, dat door de heeren Van WassenaCT, Van Löben Seis en Staal by de Indische liesprëkmgen reeds was geëntameerd, hij Let het aan zijn ambt genoot van Koloniën over om den Gouverneur- Generaal van onderworpenheid aan de Marine- beheerders vrij te pleiten, en het naar zijn meening onjuist geziene karakter VaSa het advies van den landvoogd m het licht te stellen, Minister Wentliolt meende blijkbaar, dat voor hem de gelegenheid later komtals deze in den Senaat überhaupt nog komt Met een klein speech je van den heer Van -der Does de WiUébois over de treurige exploi tatie van de derde, 1111 reeds verlaten zout fabriek te Mangoenam, en met enkele zeer korte replieken, werd de dag bijna geheel in beslag genomen door liet antwoord van den Minister - van Kolomen. Diens rede was uitvoerig, gedetailleerd en fierlyk- Toen hij aan het hoofd van hot depar tement kwam, wees men niet alleen vrij ren dement op zijn onbekwaamheid, theoretisch en practisch, voor dit moeilijke ambt, maar op zijn noodzakelijke afhankelijkheid eenerzijds van dr Kuyper, lot wiens trouwste „luitenants" hij had behoord, en van den landvoogd Iden- burg anderzijds, aan wien hij zijn benoeming geheel bad te danken 1 Het is tocli wel anders uitgekomen.! Be wonderenswaardig en met. noesten vlijt heeft de Minister zich in de zaken van zijn de partement Weten in te werken; hij is in koloniale zaken thans zoo thuis, dat hij na zijn aftreden een koloniale specialiteit zal mo gen heelen, wien eigenlijk het gouvernement de gelegenheid had moeten schenken den heer Van Deventer op zijn reis naar Indie te ver gezellen pjn door eigen aanschouwing zijn koloniale opvoeding Ie „voltooien." Et moge overigens afhankelijkheid zijn van den Gouverneur-Generaal, juist door dit gemis aan (plaatselijke kennis, afhankelijkheid van dr. Kuyper is er in liet minst niet. De Minister Ds Waal Malefijt is niet meer liet Kamerlid voor Brcukelenhij heeft zijn verantwoorde lijkheid als bewindsman beseft en er naar gehandeld Ook thans heeft hij aan den aandrang der felst-anti-revolutionaire eischen in deze Kamer inzake de schoolquacsüe m Indië weerstand geboden, en dat met zoo onopgesmukte woorden, dat er geeft reden is, voorhands althans, om alajn jde daden te twijfelen De scbrik in de Lucbt. Naar hat En gel a eh 2. van ARTHUR B. REÉVE. Beneden mij kon ik de aarde zien voorbij vliegen alsof hel de film was van een bewe gend beeld Onder het voortdurend geraas van de machine en de schroef, wees Norton aan Kennedy op het automatisch evenwicht houden van de gyroscoop, waardoor de vleugeltjes ge bogen Werden. „Zoudt n in deze machine kunnen vfie- gen zonder eenigc gyroscoop?" gilde Ken nedy. Hel geraas was oorverdoovond, een ge sprek bijna onmogelijk. Hoewel vlak naast Nor ton (zittend, moest hij zijn vraag tweemaal herhalen. „Ja", schreeuwde Norton terug, achter izich' wjjzend hoe hij de gyroscoop kon uit schakelen en een soort rem kon aanzetten, die de draaiende beweging deed ophouden. „liet ïs een gevaarlijk werkje in de lucht iets te voTandexen", riep hij. „Het is mogelijk, maar hol is veiLger eerst te landen". De vlucht was spoedig voorbij, en Wij ston den de machine te bewonderen, terwijl Norton ~ms opmerkzaam maakte op de beknoptheid van »>jn kleine dynamo Een oordeel van links, waarin we met alleen 3taan. Als het den armen heer De Waal Maie- fijt rechts jnaar niet al te verdacht maakt. De Minister heeft het erkend, en de heer Van Deventer preciseerde 't met begrijpelijke ingenomenheid dat met hem op dit oogen- blik de leuze. „Bijzonder onderwijs regel, openbaar aanvulling", voor Indië geen regel kan zijn Is er aan 0011 gouvernement sschool behoefte, van zijne zijde zal er met den bouw met getalmd worden en zeker niet uil de van rechts (gevraagde overweging om a de Chïis- lijke school in zulk een streek eerst een kans te geven. -Minister Fock had 700 scholen der tweede klasse beloofd, maar gaf er in drie jaren nog geen anderhalf honderdde Minister had er in twee- jaren reeds meer dan tweehonderd ge bouwd Hij is zich van zijn plicht ten volle bewust; de toestanden in Indië zjjn anders dan hier, en dat wil de Minister gaarne begrij pen. Regeering en zending moeten samenwer ken daar waar een zendingsschool bestaat, zal meestal geen gouvemementsschool noodig zijn, een meening ie in dit beloog een kwaad punt. vormde en tc denken gaf. Maar weldadig deed aan het slotwoord van den Minister, als zjjne waarachtige overtuiging uitsprekende, dat de Schoolstrijd niet naar Indië behoeft te worden overgebracht, dat de verdeeldheid, die liier te lande bestaat, m Indië kan plaats maken voor samenwerking on der de leuze van eerbiediging van de gewe tensvrijheid van alle ingezetenen in Indië. Als die Minister dit program ten allen tijde wil handhaven, zal hij intussehen meer met rechtsche dan van linksche oppositie hebben te vreezen I De Minister heeft uitbreiding van de M. U L. 0.-scholen beloofd en het niet-opncliteii van een H. B.-School te Bandoeng verbonden getoond aan de M. U, L 0.-school aldaar, do uitbreiding van het industrieel onderwijs wacht op de resultaten der drie reeds be staande ambachtsscholen. Aandacht werd be loofd aan de wenken van den heer Kraus betreffende de ingenieurs, maar een schei duig tusscluen den geologischen dienst en liet mijnwezen werd voorloopig afgewezen. Tegenover den sultan van Assahan was niets gedaan wat niet rechtmatig kon worden ge noemd. deze sultan is alleen gedwongen een grootcr deel van zijn landschapsinkomsten af, te staan Men wendt alle ernstige pogingen,' aan om het opiumgebruik te doen afnemen, maar de stijging in 1910, die op de daling van 19061909 is gevolgd, was gevolg van den smokkelhandel, die alleen geleidelijk door de maatregelen der regeering zal kunnen, wor den tegengegaan. Den heer Van den Berg zegde de Minister overweging toe om naar de derde alinea van art. 75 van het Regeeringsreglement den in lander de gelegenheid te openen om zich in 't algemeen aan het Europeesch recht te onderwerpenover art. 109 van het regle ment, mede door den heer Van den Berg aan geroerd, is in verband met de noodige rechts- hervorming overleg met den landvoogd han gende. En ten slotte kwam de heer De Waal Male fijt warm op ter verdediging van den heer Colijnhoewel in bet algemeen erken nende het juiste wat de heer Van Deventer dienaangaande had gezegd, was het hier niet toepasselijk. De Minister, zich steunende op Buys en Lobman in hunne uitspraken, meende, „Wat hebt u gedaan met de wrakken van de andere machines vroeg Kennedy eindelijk. „Die zijn opgeborgen in een loods bij het spoorwegstation Ze vormen een hoop stangen en draden, hoewel er sommige onder doelen zijn, die ik kan gebruiken; daarom sturen we alles terug naar de fabriek „Mag ik ze eens rien?" „Zekör. Ik zal u den sleutel' (geven. Het spijt me dat ik zelf niet mee kan gaan, ik wil er zeker van zijn, dat alles aan mijn machine in orde is voor de vlucht van van middag." Het was een lange wandeling naar dc loods bij het station, en daarmee en mot ons onder zoek van de vernielde machines ging de heele Verdere Jnorgen heen. Kennedy haalde de draden en stangen zorgvuldig uiteen. Het leek tmij een. hopeloo's onderzoek, maar ik vermoedde dat het voor hem slechts een zoe ken was naar nieuwe vraagstukken voor zijn navorschenden en wetenschappelijkon geest. „Deze gyrosöopen zijn voor goed (on bruikbaar," zei hij, my wijzend naar de ge deukte «1 gebarsten aluminium-omhulsels. Maar er schijnt aan het toestel zelf niets ge mankeerd te hebben. Er is alleen mee ge beurd ftvat in zulke ongevallen natuurlijk moet gebeuren." Ik zelf voelde een soort ontzag voor die massa verbogen brokstukken, waaronder Brown en Herrick waren gedood- Het was voor mij meer dan een verwarde hoop draden esn dat er geen reden bestond om hel nonactief ambtenaarschap van den heer Colijn te doen eindigen. Daarom had de Minister dezen, die bereid was uit te treden, gehandhaafd; en alleen nader den landvoogd 111 Buitenzorg geraadpleegd, wiens antwoord echter eerst kwam toen de heer Colijn reeds des Ministers ambtgenoot wasl Maar trof hier blaam, dan trof die alleen den titularis voor Koloniën, die de volle verantwoordelijkheid op zich ham Warm heeft de heer Vair Deventer nog ge pleit. voor het behoud der huiswerkschool te Ngawi, welker resultaten niet voldoende wer den geoordeeld 111 Buitenzorg. „Na mjjn reis zal u onpartijdig verslag worden gedaan," zoo zeide deze redenaar tot den Minister en deze bleek ook hier voor andercr oordeel vatbaar De Minister wist niet of de landvoogd de school reeds had opgeheven, maar de aandacht van Buitenzorg fcal op het door den heer Van Deventer gesprokene worden gevestigd. En niet vergeefs, naar ook wij van harte hopen Als men van parlementaire successen spreekt, mag de .Minister van Koloniën er met deze begrooting een aan beide zijden van het Binnenhof boeken V D M. TWEEDE KAMER Recht van vereeniging in Ned. Indië. Een wetsontwerp is ingediend, dat blijkens de Memorie van Toelichting strekt om te vol doen aan de toezegging van den Minister van Koloniën m zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende do Indische Be grooting voor het loopende dienstjaar om de noodige maatregelen voor te bereiden tot rui mere toekenning van het recht van vereeniging en vergadering aan de ingezetenen van Neder- lainösclit-lndië. Het wetsontwerp heeft de strekking om bet art. Ill van het Regleraent op het beleid der Regeeriug in Nederlandsch- Iftdië te vervangen door een bepaling in den geest van art. 9 der Grondwet. Hel preventieve stelsel van art 111 wordt hjleen verdedigbaar geacht in een maatschappij, die voor eiken graad van zelfbestuur, voor elke deelneming aan het beheer harer pu blieke belangen ongeschikt js. En de uit zondering pp het algemeen verbod van art. 111 voor vereenigingen cn vergaderingen, uit sluitend strekkende tot aanbeveling van per sonen voor het lidmaatschap der locale raden, beantwoordt piel meer aan de huidige poli tieke ontwikkeling en de billijke verlangens der Indische (samenleving Ook in Indië kan thans met een repres- siefetelsel worden volstaan. Afgescheiden van de overige Regeering ten dienste staande middelen van repressie wordt in het wets ontwerp de regeling en de beperking van de uitoefening van het recht van vereeniging en vergadering in het belang der openbare orde voorbehouden aan een algemeene ver ordening, die zoo nauw mogelijk zich zal aan sluiten bij de wet van 22 April 1855 (Neder- derlandsch Staatsblad no. 32). HET ANTI-TAR1EFWET COMITÉ. Er begint vorm te komen in het Comité van Verweer tegen de bij de Tweede Kamer der Staten Generaal aanhangige Tariefwet dat zich ten doel stelt, onder uitsluiting van alle politieke pverwegingen, het Nederlandflche volk splinters. Twee mensclienlevens waren daarin beëindigd. „De machines zijn oud-roest geworden Zie eens hoe de cylinders zijn gebuid en ver bogen," merkte Kennedy belangstellend op. „De gasoline-houder is ongeschonden, alleen uit den vorm gewrongen. Daarin heeft dus geen ontploffing plaats gehad. En kijk eens naar die dynamo. Wel, hoe is dat mogelijk t De draden eijn geheel samengesmolten. De isoleering is geheel verbrand." Kennedy bleef nog eenigen tijd zorgvuldig de verwarde massa bekijken; toen sloten we de deur en wandelden terug naar de groolc tribune aan onze zijde van het veld. Er was reeds pen menigte bijeen gekomen. Aan de overzijde van het terrein konden we de ver schillende machines vóór hun loodsen zien staan, met de ijverig werkende mechanicians er om heen. Het gedreun der motors woei naar ons over door den lichten zomerbries, alsof duizenden glazenmakers waren losgebro ken om warm weer te voorspellen. Twee toestellen waren reeds in de lucht, een kleine gele Demoiselle die dicht boven de aarde rondscheende als een verschrikte kip, en een Bleriot, hoog in de lucht, langzaam sierlijke bochten bcscJirijvend als een groote vogel. Kennedy en ik bleven staan voor het kleine station voor draadlooze telegrafie van de ge nie, naast de groote tribune, en keken toe, terwijl de telegrafist met zijn toestellen be- op de hoogte te brengen van do van deze wel te duchten nadeelige gevolgen. Het bestuur ervan beslaat uitinr, Th. Versier, oud-voorzitter der Vereeniging van Nederlandsclic Werkgevers, Hilversum, voor zitter E. Heldring, directeur der Koninklijke Neder! Stoombootmaatschappij, Amsterdam, vice-voorzitterA Locbcr, lid der firma Ger hard Loeber, voorzitter der Vereeniging van Ned Papier-Gropthandelaren,'Amsterdam, pen ningmeester 1 F. de Beaufort, lid der firma Van Eeghen en Co,, Amsterdam, plv. pen ningmeester. Als secretarissen zijn aan het comité ver bonden pir. J H. G Bekkcr, advocaat te Amsterdam mr. L. 3. van Toulon van der Koog, advocaat te Haarlem. Het bureau van het comité is gevestigd te Amsterdam, Prin sengracht 721 Voorts hebben in het comité als lid zitting genomen een groot aantal personen van gezag jn de kringen van handel en industrie, meest allen vertegenwoordigers van bekende firma's in verschillende lakken van handel, nijverheid en landbouw. BEEED1G1NG VAN GEMEENTEPOLITIE. Oorspronkelijk bestond in Amsterdam tot 1 Januari 1911 de gewoonte, dat alle ge meentelijke (politic-beambten (dus zoowel de agenten als de buitengewone veldwachters der gemeente) beëedigd werden door den kanton rechter in het derde Kanton. Geschiedde dit eensdeels uit sleur, 111 de laatste jaren ge beurde het ook, omdat sommige kantonrechters van oordeel waren, dat zij niet de bevoegdheid hpbbe)n tot. beëediging van plaatselijke politie beambten. Om deze quacstic te doen uitmaken, werd eenigen tijd geleden dooreen agent van politie tevens buitengewoon veldwachter der ge meente Amsterdam aan den kantonrechter Höfelt een verzoekschrift ingediend, daartoe, strekkende, dat hij op grond van do artt. 16 en 17 van het Kon. Besluit van 1851 zou wor den toegelaten jj>m in de handen van dien kan tonrechter den zuiveringseed en den ambtseed af te leggen. Genoemde kantonrechter gaf daarop een (afwijzende beschikking, en ver klaarde zich onbevoegd om tot beëediging van dien gemeentelijken politie-beambte over te gaan, ten eerste op grond, dat bovengenoemd Kon, Besluit alleen betrekking had op rijks- politie-beambten, secundo pp grond, dat, al ware dit niet het geval, gemeld Kon. Besluit alsdan, voor zooverre gemeentelijke politie- bctreft, niet verbindend zou zijn, omdat de Koning niet de bevoegdheid zou hebben het eedsformulier en de wijze van eedsaflegging van gemeentelijke politie-beambten vast te stellen. Tegen deze beschikking van mr. Höfelt is beroep 111 cassatie ingesteld, doch de Hooge Raad bleek het met de zienswijze van dien kantonrechter eens te zijn en heeft diens be schikking bevestigd Het gevolg van deze uitspraak is, dat lot dusver voor zooveel hel processen-verbaal be treft van gemeentelijke politie-beambten steeds recht is gedaan op onwettig bewijs, en voorts dat nu in de wijze van eedsaflegging van gemeentelijke politio-bamliten moet worden voorzien en wel, voor zooveel het de agenten betreft, door den burgemeester en voor zoo veel het buitengewone veldwachters betreft, door den Commissaris der Koningin. zig was. „Daar heb je het weer," mompelde de „Wat is er?" vroeg Kennedy „Worden uw telegrammen gestoord door een amateur?" De man knikte nijdig met zijn hoofd waar op hij de telefoonkap had gezel. Mij ging voort zijn toestel te regelen. „Wel vervloektI" riep hij uit. „Ja. die vent heeft mij nu al de laatste twee dagen gehinderd, telkens als ik mij gereed maak een telegram te verzenden of te ontvangen. Williams zal zoo opstijgen met een draadloos toestel op zijn machine, en die vent, waar hij ook moge zitten, wil niet ophouden. En ik verzeker u dat het een krachtige stroom isl Hoort u dat knetteren? Zoo lang ik in het vak ben heb ik nog nooit zoo'n sterke storing bijgewoond. Raak dien schroefknop eens aan met uw mes." Kennedy deed het, en ontlokte er groote vonken aan, die een tintelenden schok gaven „Gisteren en eergisteren was het jzoo erg, dat wij iedere poging om ons met Williams in verbinding to stellen moesten opgeven", vervolgde de telegrafist „Het was bijna erger dan m een onweershui. En dan, als de lucht overladen is met electriciteit, krijgen we net zulke moeilijkheden als nu." „Dat is interessant," merkte Kennedy op „Interessant?" snauwde de telegrafist nijdig terug. „Het is mogelijk, maar ik noem het 'verachtelijk." Benoemingen. Bij kon besluit is aan Sir V Nasli, op verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van vice- consul der Nederlanden te Limerick (Ierland) en is als zoodanig benoemd de heer J. EBis Goodbody. (Aan den heer Ellis Goodbody moet in de Engclsclie of Fransche taal ge schreven (worden); is aan B. A van Houten, op verzoek, eer vol ontslag verleend uit zijn betrekking ran notaris te Vianen is G. F Snyders, commies ter griffie van de provincie Noordholland, te Haarlem, be noemd tot ridder in de orde van Oranje. Nassau" is benoemd tol assistent bjj het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid te Utrecht C J van Putten, arts te Utrecht, is mr J. Kalma, met ingang van l Ia», benoemd tot adj. commies bij het dep. van Koloniën. By resolutie van den Minister van Koloniëa is C Bonman ter beschikking gesteld van den Gouv.-Gon. van Ned.-Ind ten einde te wor den benoemd tot telegrafist 2de kl bij den radio-telegraphisclien dienst van den post telegraaf- en telephoondienst daar te land©. Bij de opname en den aanleg van Staats spoorwegen in Ned-Indië kunnen in tijde- lijken of in vasten dienst worden geplaatst civiel-ingemeurs Zie voor bijzonderheden „St Crtno. 306 NED. O.-INDIË Dc reis van den heer Lovink. Omtrent het bezoek van den directeur van lnadbouw, Lovink, aan de Oostkust, deelen de bladen mede ,dat deze nog enkele rubberonder- nemingen bezocht, de sawah-cultuur op de hoogvlakte bezichtigde, en ook het Toba-mecr en 111 het Siantarsche de eemge theeondeme- ming ter kuste Naar de „Summ. Post", vernam, zal dc heer Loving, zich via Penang en Koela Loempoer naar Singapore begeven en vandaar naar Java terugkceren Hoofdredacteur en politie- commi s saïi s Op een balmasqué in den Dierentuin te Bata via kregen fit e hoofdredacteur van het „N v. d D. v. N. I." de heer Wybrands, en de hoofd commissaris van politie te Batavia de heer Ruempol, twist De heer Ruempol sloeg zijn tegenpartij in 't aangezicht en liet hem ver volgens arresleeren Ten gevolge van verzet werd deze daarop mishandeld. Het bestuur van den Tuin en 't publiek ontzette liern vervol gens. Zoo meldt men althans aan de „Deli Crt." Volgens de „Java Bode", die den lieer Ruem pol verdedigt, gaf diens tegenpartij den eersten slag. Beiden hebben een aanklacht bij den officier van justitie ingediend De heer Wy brands beklaagt zich ook in een leader m zijn blad Hij requestreerde telegraphisch aan den Landvoogd. Het Bataviaansch Nieuwsblad veroordeelt de houding van den heer Ruempol. „Neem mij niet kwalijk," zei Kennedy. „Ik beschouwde de zaak alleen van weten schappelijk oogpunt. „Wie is het, denk u?" „Hoe kan ik dat weten? Een of andere amateur, denk ik. Een vakman zou op die wijze nooit hinderen." Kennedy scheurde een blaadje uit zyn notitie-boekje en schreef een kort briefje aan Norton. „Maak je gyroscoop en dynamo los Laat ze in de loods. Vlieg vanmiddag zon der ze. Het heeft geen doel vandaag te vliegen voor den Brooksprys. Kennedy." Wc drentelden terug naar het open gedeelte van het terrein, terzijde van de tribunes en keken ©en oogenbhk naar de vliegers. Er Wa ren er nu drie in do lucht en ik kon zien dat Norton en zijn mannen zich gereed maakten. Dc jongen met het briefje stak snel het veld over. Kennedy sloeg hem ongeduldig gade. Het was te ver af om te zien wat zij deden, maar daar Norton van zijn zitplaats in de aeroplaan scheen te klimmen, toen de jongen bij hem kwam, en dit toestel Weer in do loods Werd gereden, maakte ik de gevolgtrek king dat hij de gyroscoop er uitnam, om te vliegen zonder dat instrument zooals Ken nedy had gevraagd. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 5