MIDDELBURGSCHEGODIAIT. 155' Jsargang. 1912 Woensdag 3 Januari. Ter inleiding. middelburg 2 Januari. Een stormachtig jaar. Dit Stad en Provincie. M- 2. Deia ooaraDt veuchigiit i a g e Hj,k a, met uitzondering van Zon- an Feeltdngen. par kwartaal, zoowel voor Middelburg all voor alle plaatsen in Nederland franao pp. fï. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Ad vertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middag» vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Adverteatiën 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel mew 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemem Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffenda Handel, Hijverheid en ^Geldwezen, )is gerechtigd het Algemeen Advertentie»Bare»» A. DE LA MAR As., M.Z. Voorbnrgwal ,«414, Amsterdam. Dit nommer bestaat uit twee bladen. EERSTE BEAD. Le journal, c'est nn monsieur De courant is een mijuheer. Het zijn •er zelfs verscheidene. Maar het lezend publiek kent hen niet. Het kent alleen de papieren „wij" die allerlei nieuwtjes vernemen, en allerlei dingen beweren. Slechts tweemaal is het één van ben, den verantwoordelijken leider, vergund zich als „ik" tot zijn lezers te richten als hij komt en als hij weggaat. En bijgevolg begin ik mijn nieuwe betrek king van directeur-hoofdredacteur der „Middelburgsche Courant" met een per soonlijk artikel. Het kan betrekkelijk kort zijn. De bijzonderheden van het programma van actie, dat ook ik heb opgesteld, zooals ieder die een verantwoordelijken post aanvaardt, hebben minder belang voor het publiek dan voor mij zelf. Daarover dan ook slechts een enkele meedeeliug. In politiek opzicht hoop ik de „Mid delburgsche Courant" voort te leiden in vrijzinnige richting, evenwel zonder mij te binden aan bet programma Tan een der politieke partyen dier richting. Wanneer op dit oogenblik de Vrijzinnig Democratische Partij en de Liberale Dnie niet naast elkaar bestonden, zou niemand eraan denkeu den linker-vlengel van het groote liberale complex in die twee groepen te splitsen. Men zon dan slechts spreken van nuances in de toepassing der vrijzinnige beginselen. Er worden reeds voorzichtig voelhorens uitgestoken, -die de mogelijkheid van een toenadering betasten. Voor de vrijzinnige belangen w kan het m. i. slechts voordeelig zijn, als die pogingen tot een gunstig resultaat leiden. In dien stand van zaken gevoel ik geen neiging om tusschen de twee genoemde partyen, de Vryz. Dem. Party en de Liberale Unie, een keuze te doen. Wat den nieuwsdienst betreft, hoop ik den naam der „Middelburgsche Courant" als eerste nieuwsorgaan dezer provincie te handhaveu, en dit blad voor de lezers zoo aantrekkelijk mogelyk te maken. Het toeval heeft gewild, dat de redactie staf, die zooveel tientallen van jaren voor het publiek voornamelijk bekend was door de personen van den heer J. L. v. d. Pauwert en van zijn lnitenant, voor zoo ver het plaatselijke en gewestelijke zaken betrof, den heer A. H. Kommers, het toeval, zei ik, heeft gewild dat die staf door het rust nemen van den eerstge noemde, door het overlijden van den heer Kommers, en door het vertrek naar elders van nog anderen, thans geheel vernieuwd is, tot het joug-maatje toe. Ik zelf ben wel geen nieuweling op dit redactie-bnrean, maar ik zit nu op een andere plaats. Veel moeilijkheden staan ons daarom te wachten. Maar één ding uit de nu afgesloten periode zal mijhoop ik, daarbij helpen, en mijn nieuwe mede werkers tot een aansporing zijn, als ik hun ervan verteln.l. de groote, opof ferende ijver waarmee de beide genoemde voorgangers zich aan de belaugen der courant gewijd hebben. Dat de afgetreden directeur-hoofdredaekeur nog lnugen tijd van zijn rust zal mogen genieten, zullen velen met ons hem toewenschen. Ten slotte een verzoek. Het is tot ieder van n, lezers, persoonlijk gericht. Het is een dringende vraag om mede werking. Een dagblad is zoo samenge groeid met de maatschappelijke samen leving, dat het niets vermag, wanneer het van de zijde van het publiek geen medewerking ontvangt. Misschien zegt u, dat li nooit "iets met de courant te maken hebt. Och, dat weet u niet voor uit. Als het mocht gebgujren, dan hoop ik dat u zich dit verzoek zult herinneren. Het is niot alleen in ons belang, maar ook in dat van u. En nu, na deze woorden tot het geachte publiek gesproken te hebben, verdwijn ik weer van het tooneel en valt het scherm. Wanneer dat weer wordt opgehaald, kom ik slechts terug in de rol van de redactioneele „wij". J. H. DEIBEL. n. Na het binnenland het buitenland. Daar was de lucht nu en dan onheil spellend betrokken, daar hebben zulke wervelwinden het stof en nog veel meer opgejaagd, dat de menschen in hun be zorgdheid voor de naaste toekomst geen tijd meer hadden om te denken aan het mooie weer waarmee ze in het begin van het jaar blij gemaakt waren. Het was ook maar goed dat ze dat vergaten. In Maart en April stond de barometer veel te mooiToen kwamen Grey en Taft met hun ontwapenings- speeches, en hun plannen voor arbitrage verdragen van ruimere strekking toen werd er in Amerika een Vredes-Zondag" gevierd in alle kerken, toen werden er in Engeland groote vredesbetoogingen gehouden waarop Balfour en Asqnith van één platform spraken. Er zijn ook werke lijk arbitrage-verdragen met uitgebreider strekkiug ontworpen, die nu op huu bekrachtiging wachten. En in de vreugd over die verdragen lette men er niet op, dat er van de ontwapening niets anders kwam dan die lofdichten, en dat integen deel de Engelsche marine-begrooting weer hooger was. Maar na Mei is het geen mooi weer meer geweest. Den 30sten Mei trokken de Franschen Fez binnen, en van dat oogenblik af was het mishet werd zulk kwaad weer, dat nu en dan de menschen in zennwachtigen angst zaten te luisteren naar het rumoer van den donder, ieder oogenblik verwachtend dat de bliksem zou inslaan, m. a. w. dat er een groote Europeesche oorlog zou uitbreken. Dat is gelukkig niet gebeurd, maar andere gebeurtenissen maakten het al erg genoeg. De Italiaansche rooftocht naar Tripolis kwam ons Europeanen er weer eveD aan herinneren, dat wij ons toch vooral niet op onze moraliteit moeten beroemen de Cliineesche revolutie heeft op bloedige wijze een wereldgebeurtenis ingeleid van ontzaglijke beteekenisde Perzische ver nedering door Rusland heeft weer eens een weemoedig medelijden opgewekt voor een volk dat door onze cultuur >wordt opgewekt uit zijn slaap" zooals dat heet in onze eigen omgeving en vooral in Engeland heeft een maandenlange reeks scheeps-, haven- en spoorwegstakingen het wereldverkeer gedeeltelijk ontwricht op zulk een wijze, dat niemand naar een herhaling verlangt. Het meest onrustwekkend was echter de M a r o k k o-zaak, want daardoor is het mogelijk geworden, dat de vredelievende gedachtewisselingen in de redevoeringen van Grey en Von Bethmanu-Hollweg over arbitrage en ontwapening in April, konden worden opgevolgd door de hoogst gevaarlijke uitingen van geprikkeldheid in Jali en later. Het begon half April toen de in Fez door oproerige stammen opgesloten sultan van Marokko de hulp van Frankrijk inriep, en toen Frankrijk een heel leger uitzond, z.g. om de Fransche officieren in sultan's dienst, die te Fez in gevaar zonden verkceren, te bevrijden. Volgens anderen was het zoo erg niet maar in ieder geval trokken de Franschen anderhalve maand lnten Fez binuen, en hadden daarmee feitelijk het zoo lang gewenscht protectoraat verworven. Twee staten hebben zich daartegen doen gelden. Eenerzijds de Spanjaarden die op grond van het toen nog niet publiceerde, maar toch reeds gesloten geheime verdrag met Frankrijk, zich nes telden in Larasy' en Elkaar in Noord Marokko, en daarbij een, voor niet in gewijden onbegrijpelijke, toegevendheid vonden bij de Fransche regeering, ook zelfs toen de Spaansche soldaten onhebbelijk tegen de Franschen optraden, en toen de sultan een beroep op zijn Franschen «beschermer" deed om den Spaanschen indringer, dien bij niet geroepen had, te verdrijven. De sultan zal wel bitter ge grijnsd hebben, toen hij een halfjaar later den tekst van dat geheime verdrag leerde kennen, waarbij zijn beschermer bet Noorden van zyu rijk aan Spanje afstond. Thans zijn Frankrijk en Spanje bezig hun belangen verder te regelen. Yeel gevaarlijker en dreigeuder was het tweede feitdefending door Duitsch- land van de «Panther" naar Agadir. Het is nu gebleken dat die daad oor spronkelijk werkelijk de beteekenis had van een soort plaatsbespreking door Dnitschland in Zuid Marokko, in af wachting van de groote verdeeling. Zoo vatten ook dadelijk veel Duitsehers de zaak op, en zij juichtenMaar daarin ligt ook de verklaring van hun diepe teleurstelling toen eindelijk, na onder handelingen van vier maanden, de over eenkomst bekend werd, waarin Duitsch- land aan Frankrijk het protectoraat over geheel Marokko afstond, tegen vergoeding van «een stuk moeras in den Congo", zooals in Dnitschland minachtend wordt gezegd, met miskenning van de rechten die Duitsckland zich in Marokko voor behouden heeft. Maar toch, en dat is wel het meest opmerkelijke in het gevalheeft de agitatie, die zich in September tot twee maal toe uitzette tot een Beurspaniek iu Berlijn, veel minder vrees getoond voor eeu conflict tusschen Dnitschland en Frankrijk dan voor een strijd tusschen Dnitschland en Engeland. De korte waarschuwing in Lloyd George's berucht geworden redevoering in Juli, dat Engeland een woordje zou willen meespreken als zijn belangen in bet gedrang kwamen, heeft in Duitsckland eeu geweldige opschudding verwekt, hoewel Eu geland toch niets anders zei dan te zullen doen, wat Duitschland zelf gedaan heeft toen keizer Wilhelm in 1905 naar Taudzjer ging om Dnitschland's aan spraken op medezeggingsschap in Ma- rokko-zaken op forsche wijze in 't geding te brengen. Toen eind November de diplomatieke besprekingen van die span nende Juli-dageu bekend gemaakt werden, was dat alleen reeds voldoend om op nieuw een oorlogsangst te verwekken. Engeland heeft zich echter geheel buiten de Marokko-onderhandeliugen gehouden, al werd het door zijn entente-genoot voortdurend op de hoogte gehouden. De zaak zelf is nu gelukkig zoo goed als geregeld, en al is de nawerking nog duidelyk merkbaar in Dnitschland, waar de minister van koloniën Von Lindeqnist heen ging, de rijkskanselier een ouge- j woon hartstochtelijk verweer uitsprak tegeu zijn lastigen, conservatieven onder steuner Von Heydebrand, en waar de kroonprins op een minder geweuschte wijze in het publiek aau zijn meening uiting gaf. Maar de vrede is behouden, en de uiterst gevaarlijke Marokko-kwestie is tijdelijk, en misschien voor goed, on gevaarlijk geworden. Uit Middelburg. Met 1 Januari is de stoombootdienst van Middelburg op Zierikzee door de provincie in exploitatie genomen. Daar de nieuwe booten nog niet gereed zijn, wordt de dienst verricht door de oude spoorbooten, die vr.-l is waar reeds waren verkocht, maar die door de provincie van den kooper in huur zijn genomen. Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer betreffende de lezing van dr. H. Japikse van het Natuurkundig Gezelschap alhier, deelen wij tevens nog mede, dat deze lezing bedoelt te zijn een voorbereiding voor die van prof. Koenen in Maart over de radioactieve verschijnselen. De politie alhier heeft twee jongens aangehouden, die zich schuldig hebben ge maakt aau diefstal met braak. Na heden morgen door den rechter-commissaris te zijn verhoord, i9 hunne gevangenhouding gelast zijn ze hedenmiddag naar het huis van bewaring overgebracht. Door de leermeesters van vee en vleesch is bij een hier' woonachtige landbouwer afgekeurd een uit nood geslacht kalf, bet- welk lijdende was geweest aan darmont steking. Een en ander is onder toezicht der politie begraven. Uit Vlissingen Met de booten der Stoomvaartmaatschap pij „Zeeland" zijn gedurende de maand December 1911 vervoerd 9569 passagiers tegen 9335 gedurende dezelfde maand van 1910. Gedurende het geheele jaar 1911 werden vervoerd 153124 passagiers, tegen 146429 gedurende 1910. In 1900 werden vervoerd 92632 reizigers. De nachtboot «Oranje Nassau» vertrok Maandagnacht naar Rotterdam. Het schip heeft te Folkestone een tros in de schroef gehad, welke in het dok aldaar zal nagezien worden. De Directeur-Generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft eene loffelijke vermelding voor betoonde activiteit toegekend aan den machinist le kl. W. H. C. Luymes, alhier. Gedurende het jaar 1911 werden bij den stationschef aldaar gedeponeerd niet minder dan 771 voorwerpen, gevonden in treinen, wachtkamers en op de perrons. Meerendeels parapluies en wandelstokken, komen hier onder ook voor meerdere reisdekens, foto- graphietoestellenreiskoffers en gouden ringen. Naar wij vernemen, zal de tweede extra uitkeering van een geheel weekloon aau het personeel der Staatsspoor plaatshebben op 20 Januari a.s. Het Belg. stoomschip „Antigoon" met mineralen van Bilbao naar Antwerpen is Zon dagmorgen tijdens dikken mist op de steon- glooiing van het westerhavenhoofd aan den grond gevaren en blijven zitten in ongunstige positie, ondanks de pogingen aangewend door een sleepboot, 's Avonds is dit schip om 9 uur vlot gebracht door twee sleepbooten en ten anker gekomen in de reede. Op 1 Januari j.l. werd in een der zalen van het Concertgebouw aldaar herdacht het jubileum van M. v. d. Grijp die in het nf- geloopen jaar 25 jaar hij de firma Gebr. Polak in dienst was. Met hartelijke toejuichingen werd de ju bilaris en zijne familie bij het binnenkomen door het personeel begroet en werd hem na een toespraik van den oudsten patroon een getuigschrift overhandigd, alsmede een gouden remontoir horloge met inscriptie. 1 Januari 1.1. vierde de heer A. Mos zijn 35-jarig jubileum als concierge der Burger avondschool. Aan belangstelling heeft het hem niet ontbroken. NamenB de Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs werd h'em een enveloppe met inhoud overhandigd terwijl de leeraren hem een tweetal cadeaux aan boden. Uit Walcheren Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Geldof Lz. zijn betrekking als onderwijzer aan de openbare school te Oostkapelle aanvaardde. Deze dag ging niet onopgemerkt voorbij. Van de leerlingen der dag- en herhalings school en het onderwijzers-personeel ont ving hij een hanglampvan het dage- lijksch Bestuur namens den gemeenteraad een enveloppe met inhoudvan een com missie uit de ouders, die de school voor deze gelegenheid netjes had versierd, namens deze en oud-leerlingen zes salonstoelen met fauteuil, vergezeld van een album met de namen der gevers. Het album, dat vervaardigd werd bij de firma C. W. D'huij te Middelburg, bevat een opdracht, vermeldend dat de heer Geldof, dit huldeblijk uit achting en erken telijkheid wordt aangeboden door een dank bare burgerij. Het aanbieden van a' deze geschenken ging vergezeld van hartelijke toespraken, die getuigden van waardeering van dan persoon en het werk van den jubilaris. Verrast door deze blijken van toegenegen heid betuigde de heer Geldof voor het aan gebodene zijn hartelijken dank. Dat een versierde school, een extra vacantiedag en het uitzicht op een tractatie geen schade deden aan de opgewekte stemming der jeugd ligt voor de hand. Zondagvoormiddag, terwijl de bewoners naar de kerk waren, is op het hofsteedje van P. v. d. W., gelegen aan den Grijps- kerkschen weg onder Oostkapelle, in gebroken. Zilvergeld is uit een bureau en uit een kabinet ontvreemd. Uit Zuid-Beveland. Naar verluidt zal vooreerst vanwege de Provincie nog niet worden overgegaan tot het aanleggen van een stoomtram van Hansweert naar het station Vlake. Het Departement van Waterstaat schijnt moeielijkheden te maken. (Zelandia.) Aan boord van de sleepboot «Bastiana», kapt. Bek, liggende aan den binnensteiger te Hansweert, zou diens 18-jarigen zoon Jacob met nieuwjaar een schot lossen. Bij 't verzetten van den «kattekop» ontplofte het kruit met het ongelukkig gevolg, dat de linkerhand van den jongen man geheel verbrijzeld werd. Uit Z. - Vlaander en O D In de afgeloopen week van 25 tot 31 Dec. werden in de haven van Philippine 1020 balen mosselen gelost. Hiervan gingen naar geregelde afnemers in België en Frank rijk 910 balen tegen 5 1 6 fr. per haal van 90 K.G. Door Hollandsche en Belgische venters werden 150 ton 60 K.G. aan de haven gekocht tegen 2,/'I a 3 fr. per ton. Ongeveer 400 ton Zeeuwsch mosselzaad a 10Ö K.G. werd verkocht tegen f 1.30 f 1.40 per ton. Er werden 36 manden gar nalen 20 K.G. vei-kocht tegen f2.40 12,50 per mand. Uit Z. - Vlaanderen W. D. Te Oostburg werd Vrijdagmiddag onder leiding van den heer G. A. Vorster- man van Oyen, als voorzitter, eene verga dering gehouden van de aandeelhouders in de te stichten «oöperatieve beetwortelsuiker fabriek te Sluis. Zij werd door ongeveer 80 aandeelhouders bijgewoond. Op voorstel van het bestuur werd besloten, alle pogin gen aan te wenden om binnen korten tijd met het bouwen van de fabriek een aan vang te maken. Den lOen Januari zal daaromtrent eene algemeene vergadering gehouden worden te Oostburg, waar men een definitieve beslissing zal nemen. In- tuBSchen zullen in de verschillende gemeen ten vergaderingen belegd worden om de propaganda voor deze zaak zooveel mogelijk te bevorderen. Als sprekers zullen daarin optreden de heeren Vorsterman van Oyen, voorzitter, L. G. James, secretaris, en E. Martens, lid van 't bestuur. Staande de vergadering traden eenige nieuwe aandeel houders toe en werden bijna twee honderd nieuwe aandeelen genomen. De zekerheid, dat de tram Cadzand Oostburg reeds dit jaar gelegd wordt ea de mededeeling, dat de leening voor de tram BreskensGroedeSluis volteekend is, zoodat ook deze binnen afzienbaren tijd in exploitatie zal worden gebracht, zijn twee feiten, die voor de stichting der fabriek ongetwijfeld zeer bevorderlijk zullen zijn.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1