Ingezonden Mededeelingen. Benoemingen. Kerknieuws. Onderwijs. Letteren en Kunst. Lanübonw. Verschillende Berichten Gr O ede: J P. Risch, wethouder. Haamstede: S. B. Vis, gemeente-ontvan- «er. 's Hoer Abt s kerke. M Harinck, lid van den gemeenteraad. Hulst: J. Vogelvanger, voorzitter der af- deeling Hulst der Zceuwsche Landbouwmaat- bc happy. Yersoke: J. Steenblok, le klerk ter ge meente-secretarie; P van dc Werke, ouderling bij do N. lïerv. Gem St. Janstccu: A. Pluym-Boddacrt, oud- gemeenteraadslid. Kortgone. C. Markussc, dijkgraaf; A. A. Kuyper Boone, gemeente-ontvangerC- Schuil- worve, secretaris van Kortgeno; A. C. Dan- «kaerts, oud geneesheer, oud-raadslid. Koudokorkc: L. Hijmans, predikant bij de Ned. Ilerv gemeente Nou zen: W. S. J. Dicleraan, gemeen te- pecretarisE. 0. Kerkhoven, raadslid. Oud Vossemeer: C- J- do Graaff Az., burgemeester. Rilland-Bath J. van de Coolwijk, Overste van het klooster der Capucijnen. Sluis: J F. Maenhout, gemeenteraadslid. Vlissin gen: N. de Graaff, oud-commissa ris van politie. Zaamslag: P. Wortman, burgemecstor- fcecrctaris.. Ziorikzee: M. do Bil, onderwijzer. Engelsche Brieven Londen, 22 Dec. Verloeren we oud te worden, m dien zin, dat wo niet meer „op" en versleten" tanen? Wie door Londen kuiert, 's zomers door de parken en 's winters door de straten, voelt steeds meer neiging die vraag to stellen. Een grootvader besprak dit onderwerp eens in mijn bijzijn met z'n kleinzoon, die den ouden heer complimenteerde over diens uitstekend, gezond Uiterlijk pn kraehtigen levenslust. „Ja, m'n jongen," zei hij, ,,'t verschil tusschen jouw grootvader en den mijne zit 'm hierin, dat ik doe aan wandelen, sport, zwemmen, roeien en allo soorten van lichaamsoefeningen als mijn werk is afgedaan, en hij z'n heil zocht bij 't vuur jn 'n gemakkelijken stoel en 'n paar pantoffels." 't Is wellicht wat al te boud gesprosen en mijn kennis generaliseerde misschien wac reel. Maar toch het is opvallend. Vanmorgen nog kwam ik zoo'n jeugdig baasje van bij do 80 tegen, keurig, modieus gekleed, donkere „monung coat", licht vest, blauwe das met crème moezen, grijze pantalon en grijze slobkousen En hij droeg alles met 'n „jou" van belang, recht als 'n kaars, veer kracht in eiken stap en goen onsjo vet te veel aan z'n ljjf. En denk nu niet, dat hij „opgemaakt" was met „rouge" en „cosme tiek", zooals wij ons van dio „vieux beaux" Uit onze jeugd herinneren. Neen, 't gezicht was bruinrood van zon en water; do rimpeltjes bij zijn oogen verrieden, dat hij z'n eerste jeugd een halve eeuw geleden achter zich had gelaten, de mondplooien waren geprononceerd en onder zijn kin waren vouwen to zien, die bewezen, dat hij geen dertig meer was 't Was een frissche Decemberdag, niet ijs koud, maar toch om heel wat jonger men- achelyke kamerplanten, met dichtgeknoopte overjas, opgeslagen kraag en 'n roode puiu aan den neus ,te zien rondwaren. Onzovroo- lijko oudo heer dacht zelfs niet aan 'n denn- saison. Eenigc oogenblikken later zag ik hem omringd door een troepje allerliefste jonge dames, z'n kleindochters mot haar vriendin nen, die 't blijkbaar allerleukst vonden, toen faij zo inviteerde niet hem te gaan lunchen, «n voor wie hij zulk prettig gezelschap scheen to zijn, dat jonger bewonderaars jaloersch had den kunnen worden 't Kan zijn ,dal doze „opa" in zekere mate bjjzonder bevoorrecht werd, omdat er, naar mij bekend is, een „oma" bestaat, die in elk op zicht bij hem past en wier kleinzoons haar met kracht en klem hot hof maken. Doch over hot algemeen zijn onze oude liecreu hier niet van du kracht, dat men hen, 't„ouwe snoeper" op 'n half uur afstands al aanziet. Nog geen week geleden sprak ik over dit gezin en speciaal Over het hoofd der familie met een gemeen schappelijk© kennis ,ecn uiterst gelukkig ge trouwd jong vrouwtje en dezo zei me: „wil jo wel gclooven, als ik niet getrouwd was, Zou 5k best op zoo'n man gechanteerd kunnen wor den I" Trouwens men behoeft de Engelsche geïllu streerde bladen maar te zien, die hoe lan ger hoe meer werk er van maken portretten van jong getrouwden af te drukken om waar te nemen hoeveel jonge meisjes met mannen van om en bij do veertig trouwen; zoodat het er ook in dat opzicht op lijkt dat, we het oud zijn verkeren, of er heel laat mee beginnen, ver geleken met vroeger. Een dergelijk kranig oud heer zag ik in 't begin van den zomer aan 't golf spel. Hij was 75 en zijn tegenpartij veertig ,zoo niet vijftig jaar jonger. Zij speelden het veld tweemaal af en do jonge man verloor het beide keeren met glans. Doch het mooiste komt nog. Terwijl de verslagene, met pijn m al z'n spieren, door nat van 't transpireeren 't was een heete dag weer en op 'n golfveld stoot je je niet dikwijls aan 'n boom en finaal bek-af, zich ging troosten met 'n stevige lunch in het clubgebouw, speelde de oude heer eerst nog 'n rondje met 'n fender En zoo is 't telkensga maar naar welk spel go wilt kijken, ga naar de rivier om clubs !to zien roeien, ga naar de openbare zwemge- logenheden, overal vindt go leden van 70, 80, 85 jaar, die verreweg de meeste actieve zijn en het 't langst uithouden. Verloopen herfst stierf hier 'n dokter van 88 a 89 jaar. Toen hij 80 was kreeg hij blinde darmontsteking, werd geopereerd en, om weer op z'n verhaal te ko men, ging hy, toen hij weer beter was, leeren fietsen. la een bekende litteraire club is een jon geling met witten haard en witte haren, wiens geboorte, volgens 't publiek gerucht, in de grijze oudheid ptaat3 had. Sommigen beweren, dat hy 150 jaar is; zeker is 't dat hij een halve eeuw geleden al 'n zeer bekend Londe- naar was en minstens 80 moet wezen. Welnu by allo feesten dor club is deze wildzang haantje de voorste, en moet er gezongen worden, dan zet hij in met 'n stem als 'n blok Recept: veel frissche lucht, veel beweging, matig eten en geheel-onthouder, ook van 't rooken. Zoo zijn er massa's. Een halve eeuw gele den achtte een eerzaam burger, die zoetig werd, het zijn plicht oud te wezen en oud te doen IIij kocht een lange pijp, kroop op z'n sloffen in 't hoekje van den haard, dutte, praatte over zijn kwalen en dacht over zijn naderenden dood. Ilrj voelde zich oud, deed eerlijk zijn best er oud uit te zien en stelde zich oud aan. Zijn voornaamst© werk was „tocht" te vermijden; zijn geestelijke ontspan ning bestond in 't lezen van reclames voor alles en allen genezende pillen. Hij trok zich van alles terug, bezocht schouwburg noch (muziekzaal meer, ging uit zaken en spatte alleen uit als er iets was, dat op 'n Neder- landsclio nutslezing gelijkt. Het noodlotligst verschijnsel van den zestigjarige uit dien tijd was een pluk haar, die hij onder kin en ka ken het staan, uit vrees verkouden te worden zonder die natuurlijke bouffante. En nu moet men hier in Londen zulke men schen met 'n lantaarntje zoeken. Ga bijvoorbeeld het parlement eens binnen, onverschillig of 'tllooger- dan wel Lager huis zij, gii zult zien, dat de leden en minis ters van 4u k 50 jaar zoo wat als spring-in 't velden worden beschouwddan beginnen ze pas. De helden in onze romans en op onze planken worden eerst op dien leeftijd 't aan bidden waard. En de bezadiger jongelui van 80 zien op do heftige heethoofden van 60 neer, met 't goedig geduld, dat 'n Nederlandsch stu dent op 'tpunt van promoveeren heeft voor 'n twoedo-jaars-jongen- Dokters merken hetzelfde op en met een hunner besprak ik het verschijnsel. Hjj gaf toe, dat het hem herhaaldelijk was opgevallen, dat er zooveel jonge grijsaards onder zijn pa tienten zijn. Hij noemde me vier mannen tus schen 75 mi 85 op, den schilder Alma Ta- dema onder anderen, die alle vier over de geheele (wereld beroemd zijn en nog steeds hard aan 'twerk. En dat niet alleen; na 'n dag van stevigen arbeid, smaakt hun 's avonds hun diner bost en ze vinden er geen been jn om na afloop van opera of theater nog een of twee uur met u na te praten. Hjj vertelde me, dat ze, bijna zonder uitzondering, zich van één ding onthielden of dit uiterst matig dedenrooken Allen, die hij kent, rooken ja 't geheel of bijna. niet. Voor 't overige verze kerde hy me, verschillen ze zeer in hunne gewoonten Een hunner, tusschen de vijf- en zes-en-tachÜg, drinkt nog eiken dag met smaak zijn flesch wijndoch 'n ander is geheel onthouder De een heeft zyn geheele leven hard moeten werken en doet het nu nog met genoegen en uit gewoonte, zonder dat 't hem vermoeit, de ander heeft nooit een uur zorg gekend De eene man is mager, de Ander gezet en zoo hebben ze allen iets bijzonders. Een van zijn patiënten had tot zyn tachtigste jaar geregeld op de vossenjacht meegereden, deed nu nog aan allerlei andere sport en is baast den heelen dag buiten, een ander zit meestal een romannetje te lezen en beperkt zijn wandelingen tot die, welke af en toe een spel biljart noodig maakt En zelfs het nadeel van rooken geldt niet volstrekt voor allen; mijn kennis practisecrt bij een kranigen tach tiger, die den geheelcn dag sigaren rookt. Zoo ziet men, dat deze esculaap wel het ver schijnsel heeft waargenomen, doch er geen algemeen© oorzaak voor weet op te geven, 't Is precies alsof zo eenvoudig den brui ge ven aan 'toud worden; ze willen niets we ten van gemakkelijke stoelen, sloffen, warm© kruiken en chambercloaks. Zo kleeden zich. jong, doen zooals jongelui doen en gaan om met jongelui. Ze volgen Paulus' raad en „beu ken hot lichaam" en bovenal, ze houden zich jong door hun geest jong te houden, volgens do filosofie van Feuchtersleben Tal van kinderen van. dertig doen 't tegen overgestelde, loopen rond, doodzielig, met gla zigo oogen vol geblaseerde noodlotsliefde, zon der durf in 't lijf, staal in hun spieren, vuur in him hart of gloed in liun brein Ze verwate ren hun ziel en voeden zich zelf op in het oud zyn, oud doen, oud voelen, <en er oud uitzien, wee, slap en papperig. Hoe gü vergiftiging door urinezuur kunt opmerken. Wanneer overvloedig urinezuur zich m uw lichaam begint op te hoopen, zult gy spoedig opmerken, dat iedere weersverandering uw ge stel aandoet, en dat ig ij u op vochtige, neve lige morgens loom, dof en prikkelbaar gevoelt. Uw spieren worden dan stijf en rheuraaüsch. Grj krijgt watergezwellen onder do oogen en in do enkels. Gij hebt pijn in de lendenen en zijden, en een ellendig gevoel in uw Irug, vooral des morgens bij het ontwaken. Mis schien krijgt gij ook stoornissen met de urine, neerslag of graveel in uw water. Deze verschijnselen duiden er op, dat nog erger kwalen in aantocht zijn, want hoe lan ger het urinezuur niet wordt verminderd, des te meer vergiftigt het uw gestel, en wanneer het overvloedige niet spoedig door de nieren wordt uitgedreven, gaat gy lijden aan lenden jicht, iWaterzucht, ontsteking van de blaas, graveel, steen, rhoumatiek, bloedvergiftiging, en zullen uw nieren cel na cel vernietigd wor den en laten zij het levengevend eiwit ont snappen. Foster's |Rugpijn Nieren Pillen staan de nieren op een zachte wijze bij in hun grootsch werk om het overvloedige urinezuur af te voe ren, en om het lichaam te zuiveren van de niergiften, ^lie zoovele mannen en vrouwen zwak, ziek en moedeloos maken Wij waarschuwen tegen namaak en maken erop attent, dat op iedere doos de handteeke-, ning van James Foster voorkomt. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Middel burg verkrijgbaar bij den heer Joh dc Roos, Vlasmarkt K 167. Toezending geschiedt franca na ontvangst van postwissel A f 1.75 voor één, of 110 voor zes doozen. Bij kon. besluit zijn bij het departement van binnanland- sche zaken benoemd tot hoofdcommies J. V Caulen, thans «omnriestot commies, mr. E. Funk*, thans adjunct-commiesen tot adjunct-commies H. M. Koopman en M, Verhagen, beide thans eerste klerk; is bevorderd tot eerste-klerk bij het Kabinet der Koningin H. van Loo, thans tweede-klerk bij dat Kabinet; is aan den commies bij het departement van oorlog H. W. Capel, op zijn verzoek, ter zake van zielsgebreken, een eervol ont slag uit zijn voormelde betrekking ver leend, en zijn benoemd tot commies bij bet depar tement van oorlog, de adjunct-cammies bij dat departement Th. H. Nieuwland, en tot adjunct-commies bij het departement van oorlog de eerste klerk bij dat departement M. A. J. Mederveen; zijn bevorderd tot hoofd-commies der posterijen D. van Beusekom #n M. C. van Fellecom, beiden thans commies der poste rijen lste klasse; rijn be orderd tot bureel-ambtenaar van den Rijkswaterstaat lste klasse J. M. Berger, thans bureel-ambtenaar van den Rijkswater staat '2de klasse tot opzichter van den Rijks waterstaat 2de klasse J. Tb. M. Smelt, thans opzichter van den Rijkswaterstaat 3de klasse en tot opzichter van den Rijkswaterstaat 3de klasse J. A. Steinz, thans opzichter van den Rijkswaterstaat 4de klasse. Het »Stbl." no 362 bevat een kon. be sluit van den 16en dezer, tot bekendmaking in het Staatsblad" van het op 26 Septem ber 1906 te Bern gesloten Internationaal verdrag nopens het verbod van nachtarbeid van vrouwen die in de nijverheid werkzaam zijn. Het »Stbl" no 574 bevat de wet van den den 28en dezer, tot wijziging van de Be roeps wet en van de wet van 24 Juli 1908. Het »Stbl" no 361 bevat een kon. besluit van den 16en dezer, tot bekendmaking in het »Staatsblad" van bet op 26 September 1906 te Bern gesloten internationaal ver drag nopens het verbod van het gebruik van witten (gelen) phosphorus bij bet ver vaardigen van lucifers. De gewone audiëntie van den Minister van landbouw, nijverheid en handel zal op Woensdag 3 Januari niet plaats hebben. EERSTE KAMER Plaatselyke belastingen. In de af deelingen werd Instemming betuigd met de versterking van het tijdelijk karakter der voortdurende heffing van plaatselijke accijnzen te Helder, Vlieland en Vlissingen. Zoodoende kan men jaarlijks rekening houden met de tijdsomstandigheden. TWEEDE KAMER. Ontuchtige uitgaven. Naar aanleiding van het Verslag ever het wetsontwerp tot goedkeuring van de te Parijs onderteekende Regeling tot beteugeling van de verspreiding van ontuchtige uitgaven, wijst de regeering er ui een nota op, dat artikel 2 van het ontwerp blijkens de Memorie van Toelichting meer bepaaldelijk ten doel had om, indien tegen ih et einde der behandeling van het wetsontwerp door de regeering be richt mocht worden ontvangen dat een datum voor de eerste ncderlegging van akten van bekrachtiging was vastgesteld, alsdan zoo mogelijk nog aan die eerste nederlegging deel te nemen. Tot de onderteekening van liet strafrechte lijk tractaat tot beteugeling van den vuilhan- del zullen vele Staten eerst kunnen overgaan wanneer hun wetgeving met de bepalingen van dat tractaat in overeenstemming zal zijn gebracht. De Fransche regeering heeft daar om nog geen voorstel kunnen doen betreffen de de onderteekening van dat verdrag. De Hooge Raad vernietigde Vrijdag het vonnis der Haagsche rechtbank, welke had toegewezen de vordering der Neder- landscbe Hervormde gemeente in Den Haag tegen den heer Boele van Hensbroek tot betaling van de kerkelijke belasting. De Hooge Raad was met den kanton rechter van oordeel dat de gedaagde deze belasting niet behoefde te betalen, in hoofd zaak op grond dat de doop, waardoor ge daagde in het kerkverband was opgenomen, kern slechts tot zijn meerderjarigheid aan de Kerk verbond. De heer C. Brussee, onderwijzer aan de o. 1. sóhool te Westkapelle, ie met 1 Jan. benoemd tot waarnemend hoofd van die school. in de Vrijdag te Arnhem voortgezette vergadering van den Bond van Nederland sch® Onderwijzers werd o. m. besloten een stichting te vormen teneinde te komen tot de oprichting van een eigen gebouw. Ver schillende voorstellen werden ingetrokken, verworpen of aangehouden. Ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan der Koninklijke Nationale Zangschool in Sep tember a.s. zal een Nationale Zangwedstrijd voor Mannen- en Gemengde Koren worden ge houden in het gebouw voor Kunsten en We tenschappen te 's-Gravenhagc. Inlichtingen omtrent dezèn wedstrijd ver strekt do secretaris de heer M. M. van Noorf, Teniersstraat no. 10, te 's-Gravenhage. Donderdag en Vrijdag heeft in de groote zaal van het American-Hotel te Amsterdam een conferentie plaats gehad, georganiseerd Ier bespreking van het bouwkundig element bij do bescherming der schoonheid van No dcrland In do Donderdag gehouden vergadering werd 0 a. het woord gevoerd door den bekenden Heeraschut-ijveraar Weissman; voorts door den heer Jan Kalf over bescherming van stads- en landelijk schoon in verband met het rechtop het behoud van oude monumenten, en door den. heer Jan Gratama, over bescherming van hel stads- en landelijk schoon in verband met de ontwikkeling der moderne bouwkunst Vrijdag was de eerste spreker de heer K P. C de Bazel, die een voordracht hield over „Landelijke architectuur". Do tweede spreker was do heer J. G. Wattjes, bouwkundig in genieur, met het onderwerp„De eisclien aan landelijke uitbreidingsplannen te stellen". Pro fessor Klinkhamer uit Delft hield een voor- dracht over „de aestetisclie eischen aan ytiliteitswerken to stellen." De heer Fritz Koch, leider van den bond voor „Heimatschutz" m Duitschland gaf een uiteenzetting van wat in Duitschland op dat go- bied gedaan wordt, en de heer II van der Kloot Meijburg, hield een redo over de mid delen lot bevordering van het bouwkunstig ele ment by do bescherming van stads- en lan delijk schoon De ochtendvergadering van Vrijdag werd bij gewoond door mr dr. W. F. van Leeuwen, commissaris der Koningin in Noord-Holland, Reeds dezer dagen werd gemeld dat de fiecr Prol, de welbekende directeur van de Frascati-schouwburg te Amsterdam zich uit de zaken zou terugtrekken. Hij heeft eerst de huur van den schouwburg aangeboden aan de sociétairos die daar sedert 15 jaar Fran sche blijspelen opvoeren. Dit aanbod is niet aanvaard, en thans wordt de directie tegen 1 Sept. 1912 overgenomen door den heer Is. Simons, die lange jaren als bureaulist ver bonden is geweest aan het Grand Théatre van Gebr. van Lier. Verschenen is no. 6, jaargang 1911, der Verslagen en Mededeelingen van de directie van den landbouw, bevattende de door den heer F. B. Lohnis, inspecteur van den landbouw, bewerkte verslagen inzake den in de laatste jaren van regeeringswege verleende steun aan do rundvee-, varkens-, schapen- en geitenfokkerij alsmede een ter directie van den landbouw samengesteld rapport betreffende het vleeschverbruik in Duitschland, Engeland, Vereenigde Staten van Amerika en Nederland. Naar de „N. R. Ct." verneemt, ligt hot niet in dc bedoeling, de duurte-toelage van f 20 toe to kennen aan die gehuwde post en telegraafambtenaren ien beambten eD weduwnaars met een of meer kinderen met een brulo-inkomen van ten hoogste f 1000, indien vaststaat, dat zij behalve het rijks- traktement uit andere bronnen inkomsten, genieten, onverschillig of deze, afkomstig zijn uit vermogen, bedrijf of uit een andere betrekking. Voor de toelage zullen daarentegen mede in aanmerking kunnen komen ambtenaren, en beambten, die geen vast© aanstelling heb ben, doch wier verhouding tot den staat dezelfde is, pis die der burgerlijke ambten naren, zooals de door den Minister aange stelde tijdelijke hulptelegrafisten, tijdelijke hulptclefonisten, tijdelyke kantoorbedienden, tijdelijke lijnwachtcrs en liet tijdelijk personeel1 bij (de "Rijkspostspaarbank. Tor voorkoming van misverstand wordt er voorts op gewezen, dat ook gehuwden zonder kinderen voor de duurte-toolago in aanmerking zullen komen. 't Zal ongetwijfeld weinigen bekend zijn dat Charles Dickens indirect de stoot heeft gegeven tot do oprichting van het Zeemanshuis aan het Kadijksplein te Amsterdam. De be schrijving van de „Sailors-Homes", die in Amerika bestonden reeds omstreeks 1830 en die door de krachtige propaganda van Dickens daarna in Engeland werden opgericht, maakte zoo'n geweldigen indruk op den natuurkenner Willem de Haan, dat hij zich er voor spande om ook in Amsterdam een dergelyk tehuis voor zeelieden gevestigd te krijgen. Met de hulp van vermogende en invloedrijke familie leden en kennissen slaagde hy in zyn po- gingen en in 1858, op den 6den April, kon het Zeemanshuis op het Kadijksplein worden geopend De Minister van Oorlog heeft, naar het „Vad." (meldt, bepaald, dal bij een viertal regimenten infanterie een proef zal worden genomen met in te voeren nieuwe werkklee- ding van halflinnen en zulks ter beantwoor ding van de vraag of op den duur katoenen of halflinnen werkkleoding voordeeliger voor het Ryk is. Te Rotterdam zijn in de Zandstraat van een aigemomsterden Holland schen matroos f70 gerold. Verder heeft de politie twee vrouwen en de vriend van een hunner aangehouden. Dit drietal wordt verdacht in een huis op den Visschersdijk van een rijnscbipper een bedrag van f300 aan bankpapier to hebben gestolen. In dezelfde stad heeft in een woning aan de Gedempte Botersloot een tabakskerver bij een onderlingen twist een vrouw met een mes over de linkerwang gesneden. De dader is gearresteerd. Te "s Gravenhagc is ingebroken in een winkel aan de Piet Hemstraat. De dader of daders hebben zich toegang verschaft door in de Elandstraat over de schutting te klim men, die den tuin van het huis afscheidt van de straat. Door een ruitje van de huisdeur te verbreken, kon deze deur aan de binnenzyd® worden geopend. Zoo werd de winkel boreikt, waar uit de toonbanklade een bedrag van on geveer dertig gulden werd weggenomen Do persoon, dio het ruitje insloeg schijnt act daarbij bloedend te hebben verwond, want or werden daar groote bloeddroppels gevonden. De politie hoopte, door een hond „lucht te geven" aan die bloeddruppels den dader «4 de daders te kunnen opsporen. Politiehond©» werden daartoe te werk gesteld, doch zonder resultaat. We meldden reeds dat by een veehati dolaar te Watergraafsmeer brand uitgebroken was, vermoedelijk door liet omvallen van «x* petroleumlamp Het vertrek, waar de braad ontstaan 19, is afgesloten door de politie. Een onderzoek zal worden ingesteld Uit een geldtrommel, behoorend© aan dew officier van administratie aan boord van Hr. Ms, stoomschoener „Zeehond", liggende op de Marinewerf te Nièuwediep, werd dezer dag-tv vermist een bedrag van f 743.82 aan zilver en papiorengeld. Van dezen diefstal wordt verdacht een marinier, dio Woensdag II. hoi fechip heeft vertalen en sedert niet terugkeerde. Zijn aanhouding is door de politie verzocht. I11 den Gelderschen Achterhoek is het nog algemeen gebruik dat, wanneer by eea nieuw huis de pannen worden opgelegd, <1» aanbostoder ecu zoogenaamd pannenmaal" aanricht voor de arbeiders, die daarbq reet jenever te drinken krijgen. De afd. Winter* wijk van den Nederlandschen Timmerliedou- bond heeft besloten de medewerking van d« patroonsorganisaties in te roepen teneinde defeat ponnenmalen, welke tot drankmisbruik aan leiding geven, af te schaffen Te Belfeld waren drie jonge mannen be zig met het uitdelven van klei aan den Klt*- berg. Er ontstond plotseling een aardverschiu ving, alle drie geraakten onder de aarde m werden later levenloos onder de aardmasa». uitgehaald. ONGELUKKEN. Te Valthermond, gemeente Odoorn. is «e 16-jarig meisje te water geraakt en verdro» kon. In het Bronsveen, 111 de pro vinei# Groningen, is een 5 jarig zoontje van een werkman te water geraakt en verdronken. Ben ongeveer vijfjarig dochtertje van een in woner van Wetering, onder Steenwykerwold, is in een onbewaakt oogenblik te water ge raakt en enkele oogenbhkke» later levenloos opgehaald. De schipper van de Midslanden reddingboot is in de reddingboot schuur geval len en inwendig ernstig gekwetst. Hij is pea motorreddingboot naar Harlingen ver voord, waar hij in het ziekenhuis werd opgenomen. Te Rotterdam is aan boord van een m do Tweede Katendreclitschohaven liggend stoom schip leen bootsman by hel aanzetten t*o_ de ptoomlier, getroffen door den laadboom, die door het breken van een yzeren schakel) van den mast viel. Zwaar verwond is de mui naar hel Diaconessenhuis overgebracht. BRANDEN. Te Wapenveld© is door onbekende oorzaak brand uitgebroken m de zoogenaamde „Oude Kazerne", zijnde acht aan elkander gebouwde arbeiderswoningen. Vier van de woningen wer den in do asch gelegd. Verzekering dekt ge deeJtelijk de schade. Te Waalwijk is kramt ontstaan in het hotel „De Looiersbeurs Dw boven gelegen logeerkamers zijn geheel uttge brand; het societeitslokaal en het café ben veel waterschade gekregen HOE EEN KUDDE SCHAPEN EEN HA Aft VANGT. Men meldt uit Drenthe aan de „Zw. Crt," Wij zaten rustig aan do koffietafel. D« schel ging over en enkele oogenblikken daarna kondigde de meid ons aan, dat er iemand w (om mijnheer te spreken. Weldra bevonden wq> ons tegenover een ouden bekende, don schaap fierder uit een naburig© plaats, een van echte, oude Drentsch© type. Diep uit een zak haalde hy een haas. „OU mijnheer jook gin had?" Zeker meende da- man pp ons gezicht te lezen„Jij ook ai strooper?" Althans hij vervolgde „Stroopea, mijnheer, daar doe ik niet aan, eerlijk g* kregen, door de schapen gevangen." „Door de schapen gevangen? Dat is tocfc onmogelijk." „Eerlijk waar, mijnheer, De hazen kunne* soms, vooral als 't koud is, heel vast te 't leger liggen, Een schaap is ©rg nieuws gierig. Als ik nu met de schapen in 't veld ben en dezen zich ovor een groote uitgestrekt heid verspreid hebben, gebleurt het zoo a« en dan, dat een der langstaarten een haas ui 't leger ziet liggen. Op korten afstand blyft het dier staan en tuurt onafgebroken naar den imet wijd geopende oogen liggende® e* tevens slapenden haas. Een, twee, drie scha pen. staan spoedig bij dat eene en allen elare* naar hetzelfde punt. Weldra heeft de geheele kudde zich om en bij dit eene punt vereonigd en vormt oen gesloten kring om den niet* kwaads vermoedenden haas. Nu is het my* beurt. Ik stuur den hond binnen den kring de langoor, geen kans ziende door het dichte cordon van schapenpootjes to breken, heeft in minder dan geen tijd zijn onrustig hazen- leven geëindigd." Wij konden aan 't eerlijke gezicht van de* oude zien dat hij waarheid sprak en kochten „den eerlijk gekregen haas." De man bedankte 'twild verhuisde maar de keuken en gs Jakkig met de ontvangen f 1.50, wat hem met de feestdagen, bij zijn karig loon, zeer te pa» kwam, trok onze herder huiswaarts. Waar zijn nu do weerprofeeten vraagt de Gazette van Gent" die ons voor dit jaar een buitengewoon strengen winter voor speld hebben Op meer dan eene plaats in België staan er appelboomen in bloei m, andere boomen botten weer uit. Te Antwerpen staat er in den tuin eener villa aan alle winden blootgesteld een rozen- boom, die voor de tweede maal dit jaar bloemen draagt. De gansche struik staat vol knoppen en meer dan twaalf ronan staan geheel en al open.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 4