MlttDfiLBGlGSCHECOURANT. N°. 301. 134' Jaargang. 191 Donderdag 21 December. ■iddelimrg 20 December. KAMEROVERZICHT. Dit Stad en Provincie. BUITENLAND. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. ?*yi per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan bet bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middago vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel Tager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel mee 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemes. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffand< Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Herent A. DE LA DAB Aje., N.Z. Voorburgwal ~6tt, Amsterdam. By deze courant behoort een bijvoegsel. Met Kerstmis verschijnt de „Middelbnrggche Courant" niet. Zitting van Dinsdag. Er is geen jaar geweest, dat de Kamer zoozeer haer tijd noodig had, en dat ze, speciaal met het hoofdstuk van Binnen- landsche Zaken, zoo langzaam is opgeschoten. De voorzitter, die reeds hoopte, Vrijdag met dit hoofdstuk klaar te komen, heeft niet alleen den geheelen supplementairen Zater dag er aan gewijd gezien, maar ook de beide eerste dagen van deze week er aan moeten zien heengaan. En toen van middag om over half zes de derde voorzitter, de heer Drucker die overigens naast den ijverigen graaf Van Bijlandt en den niet minder ijverigen heer Van Nispen tot Sevenaer slechts een kleine kans tot werkelijk voorzitterlijk optreden heeft zijn plaats onder den troonhemel innam, moesten er nog ettelijke artikelen onder den hamer doorgaan. Maar op de dagen, dat er geen avondzitting is, wordt er heel laat ge ëindigd, al is de Kamer ook zoo goed als leeg, al zijn allen vermoeid en al is er geen stemming meer die op eenig werkelijk debat gelijkt. Een kamerzitting in de begrootingsdagen is niet het meest verheffende tooneel dat men kan aanschouwen, en de begrootingen ieder voor zich geven tot weiDig incidentjes aanleiding. Had althans gisteren dr Kuyper nog iets belangwekkends doen hooren, heden was, uitgezonderd het oogenblik, dat de heer Ketelaar met zijn meestentijds rake phi- lippica tegen de bijzondere school in bet algemeen en tegen dien armen meester Fijnvandraad te Nunspeet van leer trok, weinig wat daarmede gelijk te stellen viel. Alle deelen van het onderwijs en alle dig nitarissen daarbij zijn wel aan de orde ge weest; op zulk een dag komt het bijna niet meer uit, dat de heer Ter Laan niet de eenige sohoolmeester in de Kamer is. Men zou anders wel eens geneigd zijn dat te denken. Maar de heeren Ketelaar, Rood- huijzen, Van der Molen, Oosterbaan en Blura hebben braaf medegedaan, de laatste slechts in negatieven zin, toen men voor de leer school-onderwijzers wat al te veel vroeg naar de meening van hem en van de re giering. De verschillende vragers, ook de heeren Verb©ij en Thomson voor de lichamelijke opvoeding, hebben van Minister Heemskerk niet veel toezeggingen geboord. Zuinigheid is geboden van het jaar, en zuinigheid be trachten alle Ministers behalve natuurlijk die van Oorlog en Marineoi men daar een tnillioen meer of minder nutteloos ver spilt, sckijnt zelfs geen overweging meer waard. Maar ook dr Kuyper heft weer dezen keer over het antwoord van den Minister niet al te zeer te roemendeze bewindsman schijnt in verzoenneden gaest te willen blij ven regeeren, en tot drijven laat hij zich evenmin brengen als zijn ambtgenoot van Koloniën. Voor een Minister van de rechter zijde was zijne zonder eenige ophef geui te verklaring, dat men de zaak van het on derwijs niet aan de tuchteloosheid moet koppelen, hoewel het een feit is, dat de geest van het openbaar onderwijs tegen woordig niet aan alle voorstandeis daarvan welgevallig is, propagandistisch zeker niet te sterk genomen. Van het door dr Kuyper aangeprezen middel van medebeheer der ouders, wil Minister Heemskerk, het on grondwettig achtend, geen gebruik maken van het andere aanbevolen middel om de gemeenten mede te laten betalen voor de bijzondere scholen, zegde bij zonder groot enthousiasme overweging toe. Wel verde digde bij het middel al vast. Bij de afdeeling van Kunsten en Weten schappen roerde als naar gewoonte de heer De Stuers zich, en dit ten opzichte van de Amsterdamscbe paleiskwestie zoo heftig, dat de voorzitter hem tot de orde moest roepen, De beer Blum bracht twee Vlissingsche zaken ter sprake, beide in verband met den noodlottigen torenbrand. Warm drong hij aan op bespoediging van de subsidie- verleening voor den herbouw van den toren waarvoor particulieren reeds zooveel bijeen brachteneven te voren bad hij het ge meentebestuur ten opzichte van den bi and verdedigd, en er op gewezen, dat daar, evenals in Middelburg, voldoende voor schriften tegen brandgevaar bestaan. Een algemeene aanschrijving, welke de Minister te dezer zake tot de gemeentebesturen wil richten heeft dus hier geen reden van be staan In den loop van den dag werd de stem ming over* Waterstaat gehouden, nadat een amendement van den heer Ketelaar betref fende bezoldiging der postbeambten was verworpen. V. d. M. Dinsdagavond had in de groote zaal van het „Schuttershof" alhier de jaarver gadering plaats van de coöperatieve volks- foroodbakkerij en verbruiksvereeniging „De Broederband". Ruim 230 leden waren aanwezig. In de eerste plaats kwam in bespreking het jaarverslag, ten opzichte waarvan werd op gemerkt dat niettegenstaande daarin vermeld staat dat de coöperatie steeds in bloei toe neemt, de exploitatie-kosten te hoog zijn, waardoor te weinig dividend aan de leden kan worden uitgekeerd. Goedgevonden wordt pver een en ander in onderhandeling te treden met den Ned. Coöp. Bond. Het jaarverslag met de balans werden daar op goedgekeurd en het uit te keeren dividend werd vastgesteld op 7 pCt. voor de bakkerij en 6 pCt. voor de afdeeling winkel. Hierop kwam aan de orde de verkiezing van drie bestuursleden, wegens periodieke aftre ding van A. Schoolmeester, H. M. Peeters en E. Paiüé. Behalve deze drie waren ook als candidaten opgegeven J. J. van Aartsen en M. P. v. d. Weel. Van de 230 uitgebrachte stemmen hebben Schoolmeester, Peeters, Paillé, Van Aartsen en V. d. Weel resp. op zich vereenigd 168, 132, 180, 127 en 54 stemmen, zoodat de vier eerstgenoemden de volstrekte meerderheid bekwamen. Waar echter slechts drie plaatsen te ver vullen zijn, moet, alhoewel feitelijk alle vier zijn benoemd, een herstemming plaats hebben tusschen Peeters en Van Aartsen, die van do gekozenen het minste aantal stemmen verkregen. De uitslag daarvan was dat Van Aartsen met 126 stemmen gekozen werd, tegen 86, uitgebracht op Peeters. Ter vervulling van drie plaatsen in het college van commissarissen werden benoemd I. van Sluijs met 139, J. Jansen met 117 en M. v. d. Berge met 61 stemmen. Laatst genoemde na herstemming met J. J. Bosdjjk. Bij die herstemming onthielden 74 personen zich van stemming. Ten slotte wordt op voorstel van het be stuur (overgegaan tot de benoeming van een jongmaatje voor de pid. bakkerij, waarvoor zich 11 sollicitanten hadden aangemeld. Uit een voordracht van drio, door het bestuur opgemaakt, werd C. do Kuiper met 163 van de 193 uitgebrachte stemmen pis zoodanig aan gewezen. Na nog wat besprekingen van meer onder geschikt belang, weid deze jaarvergadering gesloten. In de hedenochtend gebonden verga dering van den gemeenteraad van Domburg werden als leden ven het Burgerlijk Arm bestuur herkozen de heeren C. Schout en J. Schoonenboom. Inzake het in de vorige vergadering aan gehouden voorstel betreffende beplanting en omrastering van het kerkhof werd besloten tot omrastering daarvan aan de Zuid-, Oost en Westzijde en tot gedeeltelijke doortrek king van den bestaanden muur. Op verzoek van dén beer P. Keg te Mid delburg tot koop van een strookje grond der Wijngaardstraat werd voorloopig gunstig geadviseerd. Naar aanleiding van een aanvrage van de plaatselijke afdeeling van het „Groene Kruis" om koop van een stukje gemeentegrond, gelegen bij de openbare school, ten einde daarop een magazijn te bouwen, werd be sloten den grond af te staanjin erfpacht voor 50 jaar en tegen 5 ct. per M® per jaar. Voor de benoeming van een zetter in de plaats van den heer S. de Visser werden aanbevolen de heeren J. Minderhoud Szn en H. Minderhoud. Met algemeene stemmen werd besloten tot aankoop van de wegen in de duinen, welke wegen tot nu toe behoorden tot het ambacht" Domburg. Voorts werden vastgesteld de suppletoire kohieren voor de hondenbelasting, het school geld en den hoofdelijken omslag. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe be lastingen to Domburg de hoer J. Schoo- nenboom, ter vervanging van den heer S. de Jonge, die ontslag heeft genomen Uit VlisBingen. Vrijdagmiddag 2 uur houdt de raad van de gemeente V lissingen een openbare vergadering. In deze zitting zullen benoe mingen plaats hebben van een regent en twee regentessen van het gasthuis. Aanbe volen wordeD de volgende dubbeltallen W. L. Huson en J. Loois Azn.; mevr. Van Doorn van Koudekerke eu mevr. De Konink- Balk; mevr. GewinVader en mej. Peters. Verder moet worden benoemd een lid van het algemeen armbestuur aanbevolen worden P. I. Mortier en G. van Puffelen; een lid der commissie voor de Zeemans- en Vissi hersbeuvs en eene onderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs, waarvoor worden voorgedragen de dames 0. J. Chevalier te VlissingenC. V. J. van Holthuyzen te Brouwershaven en N. F. van de Ransou te Koudekerke. In behandeling komt het ooncept-besluit I tot verkoop van gemeentegrond aan H. van der Hof en de voorstellen van Burg. en Wetb. tot wijziging der Verordening op de heffing van een Hoofd. Omslagtot. wijzi ging der Verordening op de befÜDg van eene belasting op de honden tot herziening van de pensioensgrondslagen van personeel aan de H. B. schooltot het onderbands aanbesteden van sommige onderhoudswerken voor den dienst 1912tot aanhouding van de beschikking op een adres van 0. Jamin te Rotterdam tot onderhandsche verhuring eener woning aan P. Huiszoon en tot b - schikking op reclames tegen den aanslag in den H. O. dienst 1911. In de Maandagavond te Hoede- kenskerke gehouden algemeene verga dering van het Groene Kruis" waren 50 leden tegenwoordig. Het aftredend bestuurslid, de heer J. D. Elenbaas, werd met 32 stemmen als zooda nig herkozends H. van Essen verkreeg er 17. Na een lange dikwijls heftige discussie tnsschen dr H. van Ingea Schouten en het bestuurslid, den heer J. Erraerins, over het optreden van den dokter tegenover de ver- ceniging, nam de dokter ontslag als advi- seerend bestuurslid. 't Bestuur werd voorts gemachtigd, dat materiaal aan te schaffen, wat na in te winnen ad ies het het meest wenscbelijk zal voorkomen. Volgens bericht uit Hansweert is do schoener „Jane", geladen met Chinaklei, vlot gekomen en heeft de reis voortgezet. Blijkens de opgaven in de »Mede- deelingen over Visscherij" werden in de maand Nov. 1911 verzonden door de-na volgende Zeeuwse he plaatsen door Krabbendijke 16.016 K.G. oesters tegen 9.499 K.G. in Nov. 1910 door Krni- ningenYerseke 298.717 en 333.134 K.G.; door Vlake 42.601 en 55.67 K.G.door Bruinisse 24.430 en 59.300 K.G. Te R i 11 a n d-B a t h zijn met ingang van 20 dezer de uren der openstelling van h"t hulptelephoon- en telegraafkantoor be paald als volgtOp iederen werkdag van 81 uur, van 23'/j uur, en van 68 uur. Afwijzend werd met algemeene stemmen beschikt op het verzoek van den slager De Smet, om een poortje op den wal te plaatsen. Goedgekeurd werd de aanbesteding voor baggerwerk jn de Kaai voor f 732.875. VOETBAL. Doer het bestuur van den N. V. B. ia de wedstrijd gespeeld tussehen »M. V. V O.» van Middelburg en >E. M. M.« van Vlissin gen, welke strijd eindigde met den stand 22, ongeldig verklaard. Geslaagd voor bet theoretisch genees kundig examen de heer P. de Mooij te Zierikzee. In de Dinsdag te Sluis gehouden raadsvergadering, onder de leiding van den heer J. E. Boogaard en met bijwoning van de heeren J. C. Stem, E. J de Meijer, II. C. Bakker en J. N. Metz, werden de geloofsbrie ven van den heer I. Brevet Sr. onderzocht en in orde bevonden. Als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim werd de heer H. R. Grahame herbenoemden als lid van hot algemeen armbestuur te Heille, ter voorziening der va- cature van wijlen den heer Maenhout benoemd de hoer E. F. Bonte De' begrooting van 't gasthuis met een eind cijfer van f 4259.751/2 on die van het wees huis met f2137.43, waaronder f270 als be- stedingskosten voor drie weezen, werden goed gekeurd. Do begrooting van 't algemeen armbestuur word fol bestreden en met ijver door een lid van dat armbestuur verdedigd; 't gevolg daar van was, dat do voorzitter de beslissing uit stelde. Hel ingekomen verzoekschrift van den agent van politie, om een gratificatie, gaf don voor zitter aanleiding een ernstig en waardig woord te sproken. Hij verblijdde zich, dat in deze 1 gemeente een Courant verschenen was, doch met leedwezen moest bij constateeren, dat de zaken in de gemeente verkeerd werden voorgesteld. Hij bewees mot feiten de leugens, die in „Hooger streven" venneld stonden. Hg hoopte, dat men voortaan waarheid zou schrij ven. Burg. en Weth. stelden voor afwijzend pp 't verzoekschrift te beschikken. Mot 3 tegen 1 stem weid zulks goedgekeurd. DE VISSCHERS VAN BOUCHAUTE EN DEN BRAKMAN. De lezers in deze provincie kennen het dreigend geschil tusschen ons land en België ten opzichte van de Belgische mosselvisscheTS van het dorpje daar aan de Zuidpunt van den Brakman, door een smalle strook Neder landsch gebied gescheiden van do zee, en die vreezen door de inpolderingsplannen ui den Brakman nog verder Ingesloten te worden. Dinsdag wen] in den Belgischen senaat door het lid Van Zele een interpellatie over de kwestie gehouden, gericht tot de ministers openbare werken en van buitenlandsche zaken. Hij vroeg wat zij denken te doen te genover de door de Nederlandsche regeoring ontworpen inpoldering van een groot gedeelte van den Brakman, welke inpoldering de ver dwijning ten gevolge zou hebben van het haventje van Bouchaulc, en de tijdelijke slui ting van de Isabella-sluis, den eenigen uit laat voor het water van die streek Do heer 'tKint de Roodenbeeke sloot zich aan bij het betoog van den heer Van. Zcie. Volgens hem moest België onderhandelingen aanknoopen met do Nederlandsche regeoring. De minister van openbare werken Van de Vijvere verzekerde dat zijn collega van bui tenlandsche zaken zich met die kwestie bezig houdt. Een internationale commissie werkt sedert verscheidene jaren. Maar men bevindt zich tegenover een feit dat niet van de re geering afhangt: de verzanding van den Brak man. Daaruit ontstaan de moeilijkheden waar over men klaagt In ieder geval moet men er niet aan wanhopen voldoening te krijgen, hoe wel do kwestie zeer teer is, en zeer moeilijk op te lossen. Wat het vischrecht op de Schelde betreft, verklaarde de minister dat de Belgische vis- schcrs in een zeer moeilijke positie verkee- xen. Er is daarom alle aanleiding om na te gaan, of de werken misschien onuitgevoerd kunnen blijven. Tegelijkertijd had in de Belgische Kamer een interpellatie plaats over bijkans hetzelfde onderwerp. Het lid Verhaego interpelleerde de regee ring over het stelsel door de Nederlandsche administratie opgelegd aan de mosselvisschexs die Bouchaute als lhuishaven hebben. De spreker betoogde dat het Ncderlandsch-Belgi- sche verdrag niet wordt gevolgd, voor zoover betreft de pntsckeping van mossels. Voor de Belgische vis6chers heeft dit groote moeilijk heden en een ernstig nadeel ten gevolge. Do heer Mechelynck bepleitte den aanleg van een scheepvaartkanaal, bestemd om den vischhandel te bevorderen. De heer Lampens steunde den eisch der Belgische visschers, en verweet aan de Neder landsche regeering zich onhandelbaar te toonen. De heer Buysse wees op het dringende der kwestie, en verwonderde zich over bet stil zitten van den Belgischen minister van buitenlandsche zaken. Door de haven van Bou- chauto te sluiten brengt Nederland broods- gebrek over 700 Belgische gezinnen. De hoer Anseele betoogde dat do visschers geen voldoening hebben gekregen omdat ze arm zijn, weinig tarlijk en zonder verkiezings invloed. Er dient door den minister onderhan deld, en zoo noodig betaald te worden om aan de visschers vrijheid van arbeid te ver zekeren. België betaalt wel een jaargeld van 80.000 franc aan do erfgenamen van den her tog van Wellington. Davignon, do minister vair buitenlandsche zaken, verklaarde goedo nota van de zaak te zullen nemen, aan de Nederlandsche regeering de gemaakte opmerkingen te zullen overbren gen, en voorts lo zullen handelen, zooals het meest wenschchjk is. Zooals men ziet kennen ook in België de ministers het kunstje met een banaliteit een interpellant van zich af te weren. DE FRANSCH-DUITSCHE OVEREENKOMST Dinsdag is de sociaal-democraat Jaurès in de Fransche Kamer aan het woord gewocst. Uij begon mot op het verschil te vqzen, dat bestaat tusschen do verwachtingen nret. betrekking tot Marokko on dc verkregen resul taten, en sprak zij" vrees uit, dat de Duitsche kolonie zich aldaar zal nestelen en er de mijnen zal (ontginnen. Jaurès beschuldigde daarop de Fransche diplomatie van gemis aan wijsheid en bescheidenheid. Men hoeft op onhandige wijze aldus zSjn woorden de gevoeligheid van Duitschtand met betrek king tot de verzoening van Frankrijk met Italië en Engeland opgewekt. De Duitsche di plomatie, ofschoon dikwijls ruw, bleef beschei den, Frankrijk is niet voor macht geweken, doch wel voor het gevoel van recht Nogmaals protesteerde hij tegen geheime verdragen. In verhand hiermede betoogde de redenaar, dat de tegenwoordige politiek van Italië in Tripolis het gevolg is van hot geheim© ver drag van 1904, toen Frankrijk zeide „ik neem Marokko, dat mij met toebehoort, neemt gij Tripolis van Turkije Deze woorden verwekten opschudding vooraf toen Jaurès de Duitsche diplomatie prees. Als kenschets van den toon, die op som mige oogeublikken in de Kamer hecrschte «1 tevens om de belangrijkheid van de behan delde onderwerpen, lasschen wij hier een stuk uit de debatten in Jaurès Hel was een ernstige onvoorzichtig heid van do Fransche diplomatie, geen voor zorgen le nemen tegenover Duitsche gevoe ligheden. Gij gaat een akkoord aannemen, dat Duitschland schadeloosstolling verleent Gij neemt acht jaar te laat practische maatrege len, die, waren ze vroeger genomen aan Frankrijk een lange crisis-periode zouden heb ben bespaard. Deschanel, oud-Kamervoorzitter, merkte op, dat Jaurès in 1902 niet heeft geprotesteerd tegen de (onderhandelingen, toentertijd met Spanje zonder Engeland gevoerd, noch in 1904 Deze beschuldiging, dat Jaurès dus ook te laat was, verwekte applaus aan do lin kerzijde en rumoer bij de uiterste „gauche". Jaurès Ik verwachtte niet, dat do heer Deschanel me zou opwekken, de verantwoor delijkheid pp mo te nemen. (Hevige protes ten aan de linkerzijde en in het centrum) Verscheidene minuten moest Jaurès wach ten, voor weer te kunnen spreken. Daarna vervolgt hij: Na Fasjoda hebben wij de ver antwoordelijkheid aanvaard, om een allian tie (met Engeland te vragen DeschanelIk pok. Jaurès zegt, dat voor hem het Fransch- Engelsoh vergelijk het voorspel was voor het akkoord tusschen Frankrijk en Duitschland. Als hij daarbij voegt „Ziedaar do internatio nale moraal. Frankrijk, dat, materieel gespro ken, een groote mogendheid gebleven is, is te kort geschoten, wat zijn beloften met de on- derteekening en zijn oprechtheid betreft," ontstaat weer een lang tumult. De uiterste Imkerzijde klapt in de handen Brissom, de voorzitter, roept Jaurès tot de orde met de woorden „Het is niet geoor loofd, op die manier over Frankrijk tc spre ken." Ten slotte, riep de redenaar üit„Er was een tijd, dat de republikeinen het zich lot een eer rekenden, aanslagen tegen volken aan het licht te brengenEn mot be trekking tot Tripolis en Perzio „De volken roepen om hulp. Gij zegt, dat het hun zaken zijn Zrj betwisten elkaar de markten." Denzelfden dag is in de Belgische Kamer do overeenkomst ter sprake gekomen Do be kende, Antwerpsche afgevaardigde Franck ver heugde izich over dc vriendschappelijke pp- De minister van buitenlandsche zaken ver klaarde dat voor België geen wijziging in den internationalen toestand van den Kongo ge bracht wordt. België zal'niet van den Kongo afzien Berichten omtrent inlijving Zijd èn te Parijs èn te Berlijn gelogenstraft. VOORSTELLEN VAN TURKSCHE GRONDWETSHERZIENING. Aan de Turkscho Kamer is voorg< artikel 35 van de constitutie zoodanig te wijzigen, dat de sultan het recht krijgt, het parlement to ontbinden, zonder den senaat daarin te kennen. Over dit punt, wordt op het oogembiik in de Kamer beraadslaagd De voornaamste reden hiertoe, door den groot-vizier opgegeven, is, dat in tijd van oorlog de regeering sterk moet staan en dat de verandering onontbeerlijk is voor vredes onderhandelingen. Men aanvaardt deze rede- ncering wel, maar dc meerderheid van het volk stuit het voorstel legen do borst, omdat ze meent, dat een vrede met Italië in do tegenwoordige omstandigheden het rijk stel lig groote schade zou berokkenen. Voornamelijk hoerscht de overtuiging, dat de regeering geheel onder invloed van 't

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1