MIDDELBERGSdE CO DRA IT. Dinsdag 19 December. N*. 299. I34e J^urgang. 19H Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k b, met uitzondering van Zon- en Feeitdagen. prijj p«r kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één unr aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 oent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- ea alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel mesi 20 eenf. Reclame! 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsin? van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Ba*-©®» A. DE LA HAK Az., N.Z. Voorburgwal «Wt, Amsterdam. Bij deze courant behoort bijvoegsel. |V Nieoire Abonnés ontvan gen tot 1 Januari de „Middel* burgsche Courant" kosteloos. De Administratie. Middelburg 18 December. KAMEROVERZICHT. Zitting van Zaterdag. Was Minister Heemskerk een beetje ont stemd op de Kamer, dat ze hem, door heden haar arbeid voort te zetten, deed „thuis- bljjvaa", terwijl de andore leden van het Kabinet bijna allen gebruik konden maken van de invitatie, die de heer Cremer, de eerste gedelegeerde van Nederland ter Opium-confe rentie, heü voor een lunch op zijn vorstelijk buiten „Duin- en Krnidberg" nabij Santpoort deed toekomen, tegelijk met alle leden der conferentie? Men zon 'tbijna gezegd hebben; in. zijn antwoorden, was iets kregels, iets gewild onvriendelijks, dat men bij dezen be windsman niet meer waarnam sedert de heer De Geer een vorig jaar den uitval kreeg omtrent zijn onschuldige aanmerking op des Ministers (wel eens al te licht heemglijden over «ie dingen, I j 't Viel niet te ontkennen, de heer Patijn had zijn betoog over een afzonderlijk hoog leeraar in het volkerenrecht wat erg lang uitgesponnenwat veel over de beteekenis van dezo studio en wat weinig over het verband met dien afzonderlijken leerstoelwat veel als secretaris der Carnegie-stichting en ■wat weinig als Kamerlid gesproken. Maar hg bad toch niet geschoolmeesterd, volkomen erkend, dat hij bekende waarheden verkon digde, in niets 't air aangenomen, dat een voorzitter eener vergadering, anders dan deze, het recht had kunnen geven gelijk we eens een voorzitter in een jaarvergadering tegen een fd te uitvoerig debater hoorden zeggen do vraag te stellengeeft u hier ooi lege Het ging niet aan van den Minister om1 to zeggen, dat de rede van den heer Patijn hem niets kon schelen; dat was geen argument. En bovendien, waar de Minister er zich op beriep, dat het met een buitengewoon hoog leeraar af kon, zag hij het totaal veranderde der laatste jaren niet in. Het permanente hof brengt steeds meer belangrijke internatio nale processen bier; als ons land niet van dm beginne af aan juridische hulp zal kun nen bieden, dan zal 't zich deze later niet moer gevraagd zien. We moeten vooral niet haastenwe moeten vooral wachten totdat anderen j>ns voor zijn. De heer Patijn kreeg zijn hoogleeraar niet; de heeren Roodhuijzen en Ter Laan, die een lectoraat aan do Leidsche universiteit inde aardrijkskunde wilden, werden teruggewezen met de inderdaad juiste opmerking, dat twee universiteiten met een afzonderlijken leerstoel voor dit studievak (Amsterdam en Utrecht) voldoende kunnen worden geacht, al mag men toch ook weer vragen of dit voor een land, waar handel en economie zoovéler belangen uitmaken, ooit „voldoende" kan vertegenwoor digd boeten. Maar de heer Brummelkamp, die tegen den voorgenomen (buitengewonen) hoogloeraar in de Gneksch-Oosterscho Christenleer bezwaren had gemaakt; bezwaren van christelijken, sec- tarischcn en godsdienstigen aard, dio echter noch door den hoer De Visser, noch door den Minister werden gedeeld, kreeg te hooren, dat oen theologisch hoogleeraar »net slechts te Lei den zal worden benoemd, maar 't volgend jaar een vijfde te Utrecht. Nu was do heer Brummel kamp over deze „gevaarlijke" wenschen eens klaps gerost; hij nam zijn amendement terug Do overeenstemming lusschen do leden der rechterzijde is somwijlen verbijsterender dan hun misverstanden I Overigens was 'teen vervelende, eon lang zaam om kruipende dag van kleine dingen. Tegenover den fanatieken heer Van Wijnbergen toonde de Minister zich krachtig tegenstan der van eesug sectarisch karakter van han dels- of vakscholenminder krachtig even wol was zijn onpartijdige stem tegenover de gewone H. B. S. Zoolang in oen plaats, waar geen H. B. S. is, uitzicht bestaat, dat deze er door particuliere hulp kan komen, wil de Minister aan geen Rijks H. B. S. den ken zelfs dooT subsidie geen bespoediging van gemeentelijke H. B S. in de hand werken- 't Is niet onpartijdig en niet breed van opvatting 't werd echter met vele voorbcel- beelden gestaafd. De heeren Jannink on Van Vliet voor Winterswijkdo heer Limburg voor Heerenveen do heer Lieflinek voor Zutphen, de heer Van Doorn voor Goudaallen moes ten ze deze houding van don Minister be werken Ook de beer Voxsterman van Oyen m-zijn lang en warm- pleidooi voor een II- B. S in Neuzen, die een zegen zou kunnen zijn voor geheel Zceuwsch Vlaanderendeze was door den post van f 1000 zeer teleurgesteld, want dezo beduidde een totaal1 subsidie van f 3000 en men had zeker f 10 000 noodig. En do opmerking in de Memorie van Ant woord dat den Minister niet bekend was of ier reeds een plaats was uitgekozen kon vol gens den epreker niet anders zijn dan een misverstand, daar Neuzen de aangewezen plaats is door de houding van den gemeente raad In Hulst bestaat bij de daarover gepol ste raadsleden niet de minste neiging om een hoogere burgerschool op te richten, want zelfs hij «en subsidie van f 10000 zou de hoofdelijke omslag met 50 pet moeten wor den verhoogd In Axel werd een voorioopig besluit tot oprichting tingetrokken, omdat Neuzen zich had aangeboden pn ook bij een subsidie van f 10 000 tie hoofdelijke omslag met 50 pet. zou moeten worden verhoogd. Alleen Wijlt dus over Neuzen, waar jnen met een subsidie van f 10 000 en een verhooging van den hoofde- lTjkem omslag met 12i/a pet. de stichting durf de ondernemen. In Neuzen wonen verreweg de meeste per sonen, die voor hun kinderen een hoogcro burgerschool' noodig hebben ambtenaren, ree- ders, (expediteurs, enz. Zg worden om he onderwijs gedwongen elders een woonplaats te zoeken. Zoo verzocht nog onlangs de land- weerkommandant in het 7de district in Vlis- •singen te mogen wonen. De Minister antwoordde, dat aan het Dep. nog geen definitie! bericht is ingekomen dat de gemeente Neuzen een besluit heeft genomen tot oprichting oener ,H. B. S. Wel wist spreker, dat als in Zeeuwsch, Vlaanderen een H. B. S. kwam, deze zou moeten komen te Neuzen. Het standaard-subsidie is f 3000, en aan gezien moest worden verwacht, dat ze in 1912 maar 4 maanden zou werken, is daar voor f 1000 uitgetrokken. De vraag is echter: hoe groot moet het extra-subsidie zijn Daar bij moet pok worden overwogen de vraag van de mogelijkheid der oprichting eener bij- lere H. B. S- Extra-subsidie zal de Minister nader overwegen, want hij maakt niet gaarne uitzondering op den regel. De Minister kon dus de zaak nog niet als defi nitief (afgedaan beschouwen. Met 't onderwijs zijn we nu bijna klaar; maar Binneniandsche Zaken vordert zeker nog twee dagen als 't doorgaat als heden 1 Hoe men vóór Kerstmis moet klaar komen, nie mand die 't weetV. d. M. KORTE MEOEDEELINGEN UIT VERGADERINGEN. Zaterdag heeft de „Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht" te Dordrecht haar algemeone vergadering gehouden. Mevr. F. S. van Balen- Klaar leidde de vergadering in de plaats van voorzitster mevr. Alette Jacobs, die thans OP baar studiereis om de wereld, in Cairo vertoeft, en aan wie door de vergadering een telegrafischen groet werd gezonden. Uit het verslag der secretaresse, mevr. Jo van BuureaHuys over 1910 bleek dat het ledental van 9862 tot 10 844 is gestegen, het aantal afdeelingen van 97 tot 107. fn opdracht van de vorige jaarvergadering heeft het hoofdbestuur een brief tot de afdee- lingsbesturen gericht, pm met hun leden te bespreken de vraag, of zij den lijd gunstig achten om. een petitionnement alleen voor vrouwenkiesrecht op touw te zetten Van de 98 afdeelingen kwamen 53 antwoorden in 15 waren voor, 35 tegen een eigen petition nement. De meeste afdeelingsbesluren waren van oordeel, dat do tijd ongunstig was, nu reeds twee van de meest linksche partijen een petitie voor algemeen mannen- en vrou wenkiesrecht in het leven hebben geroepen en de vrouwen zoodoende achter het net zouden vïsschem. De vergadering besloot de afdracht door do afdeelingen aan het hoofdbestuur van 50 cent per lid te handhaven Als plaats voor de volgende jaarvergadering werd Den Haag aangewezenvoor de zomer vergadering Utrecht. Op een door de afdeeling Dordrecht aan geboden feestavond werd een vaandel der af deeling ingewijd en weid door mevr. Italië Van Embden een rede gehouden over de vrouw in. verschillende beroepen, nu en cldern. Hit Stsfi 8ti Prawiiscie. In den Schouwburg alhier gaf Zaterdagavond het Rotterdamsch Tooneel- ensemble een voorstelling. Opgevoerd werden „Jonge Harten" blijspel in drie bedrijven, en „De man is niet volmaakt" klucht uit het volksleven in één bedrijf. Wijl andere gezelschappen dezen en Zondagavond ook voorstellingen gaven, deed zich hier de concurrentie duchtig gevoelen, zoodat niet veel publiek was opgekomen. Het spel was zeer middelmatig en de onderaardsche inblazer vervulde een zeer groote rol. Bij beschikking der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg is tegen H V., 37 jaar, kapitein van de sleepboot „Caro lina", geboren en wonende te Dordrecht, gedetineerd te Middelburg, ter zake van diefstal met geweldpleging, lichamelijk letsel tengevolge hebbende, rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding en instructie der zaak. Van de 249 miliciens uit de provincie Zeeland bij bet He bataljon 3e regt. infan terie, te Middelburg ingedeeld, die een proef in lezen en schrijven hebben afgelegd, konden er 3 geen van beide. s* Zaterdagavond borrelde op den Dam alhier water tusschen de straatsteenen op. Het bleek dat de hoofdbuis der duin waterleiding gesprongen was. Deze werd direct afgesloten en daarna een begin ge maakt met de reparatie. Het opbreken der straat, wat met een acetyleenlarap verlicht werd, trok veel toeschouwers. Om 4 uur 's morgens was het lek gestopt en destiaat weer dichtgemaakt. Een hazenjacht op den Noordsingel alhier is zeker eene zeldzaamheid. Toch gebeurde dit Zondagmiddag. Een langoor komt gerend uit den Nadorst en neemt de richting naar den Noordweg. Ongelukkig voor hem wordt hij opgemerkt door een groepje jongens, op weg naar den voetbalwedstrijd, die er als honden op afschieten. Rechts de vest, links de nauw getraliede tuinhekjes, voor- en achter rappe handen en voeten. Geen ontkomen is mogelijk en weldra ligt de haas dan ook blazend en hijgend in de armen van een zijner vervol gers, die zoo Verbouwereerd is door het plotselinge bezit van zulk dier, dat hij een poos beteuterd staat te kijken, eer hij zich met zijn buit verwijdert naar huis, Niet de politie te Middelburg maar die te V1 i s s i n g e n arresteerde den kan toorbediende uit Voorburg, die met geld van zijn patroon zich uit de voeten maakte. De heer J. B. Auer verwierf het voor ioopig diploma voor machinist. -Te Domburg houdt Woensdag de raad een zitting, die des morgens te tien uren aanvangt. Aan de orde zijn o. a. aanvragen om grond en overneming van wegen in de duinen, thans toebehoorende aan het „Am bacht." De harmonie ,.Eupbonia" te Goes zal het volgend jaar den dag herdenken dat zij 25. jaar geleden werd opgericht. Bij het bestuur bestaat het plan bij voldoenden fiaancieelen steun een groot festival uit te schrijven op 27 Mei, 2en Pinksterdag, waar voor thans lijsten circuleeren. Te Hoedekenskerke geiaakte Zaterdag een landbouwersknecht op hol met een paard, gespannen voor een twee- wielikar. In wilde vaart ging het door het dorp een stoep, een lantaarnpaal en een gedeelte van een landbouwschuur verbrijzelende. Bij de laatste botsing viel de bestuurder van den wagen en bezeerde zich in die mate, dat geneeskundige hulp, moest worden ingeroepen. Wederom een sprekend bewijs, dat het landbouwbedrijf in de Ongevallenwet diende te worden opgenomen. Te Colijnsplaat kwamen dezer dagen, tengevo ge van overlijden, twee per ceeltjes grond, toebehoorende aau bet dia conie-armbestuur der Ned. flerv. gemeente, buiten pacht. De 2 perceeltjes, samen groot 557 roeden, Schouwscbe maat, brachten in het geheel bij inschrijving eene pacht van -1- f 150 per jaar op.'Dit is per H.A. f 193.62®. o In de Vrijdag te Zaam slag ge houden raadszitting werd een verzoekschrift van J. van Fraeyenhove, om hem te ontslaan van de bijdrage van f 25 's jaars, in de verpleegkosten van zijn idiotisch zoontje, daar bij niet meer bij machte is die te betalen, en dus genoodzaakt zal zijn hem uit het gesticht te laten terugkomen, ter wijl het dan voor de verantwoording van den raad zal zijn als hij voor scha en bate over bet dorp rondloopt, buiten behandeling geluten wegens den ongepasten toon waarop het gesteld is, terwijl ook nog werd her innerd aan meermalen nopens adressant door den raad betoonde welwillendheid. Vacant is de betrekking van gemeen.e- geueesbeer in wijk A. Sollicitanten daagden niet opdr Assies, geneesheer voor wij K B, volgens instructie verplicht ook tijdelijk wijk A te bedienen, verzocht thans ook daarvoor definitief te worden benoemd, daar hij gemakkelijk de geheele gemeente bedie nen kan. De raad wil echter de macht om te handelen aan zich houden en vond het ongewenscht eén geneesheer voor de geheele gemeente aan te stellen, nl is het dan ook dat voorioopig geen oproeping van sollicitanten zal worden gedaan. Een verzoek van het waarnemend hoofd der school in den Groote Huissens"polder om ontslag tegen 1 Feln\ a. s. werd aan gehouden, daar door het dralen van den districtsschoolopziener nog niet tot eene benoeming kon worden overgegaan. Bij tweede oproeping kwamen geen meerdere dan de 2 eerste sollicitanten. De school opziener verlangde een nieuwe oproeping waarbij f 100 boven bet minimum zou wor den uitgeloofd, doch daarin hebben Borg. en Weth. geen zin. Daar hunne meening in dezen vaststaat, hebben zij een verzoek om nogmaals te confereeren afgeslagen, en wachten nu verder af om uit de 2 sollici tanten, nadat een voordracht is opgemaakt, te kunnen benoemen. Naar aanleiding van aanmerkingen van Gedep. Staten werd de gemeentebegrooting voor 1912 gewijzigd, o. m. ook de post voor de Gezondheidscommissie, die minder was opgenomen dan door de Commissie was aangevraagd in verbaud met de uitgaven voor grondboring. Vastgesteld werd een instructie voor den gemeente-architect en daarna met 8 stem men als zoodanig benoemd de heer A. P. Wisse. Op den lieer P. Galle waren 3 stemmen uitgebracht. De jaarwedde be draagt f 100, benevens 5 procent van be steede werken die f 200 of meer kosten wanneer daarvoor bestelt en teekening moet worden gemaakt. Besloten werd opnieuw ontheffing te vra- ben van de verplichting tot het geven van onderwijs in de vrij- en ordeoefeniDgen der gymnastiek, terwijl aan de met 1 Jan. a. s. eervol ontslagen schoonmaakster der dorpsschool een pensioen werd toegekend van f 30 'g jaars. Bij de omvraag werden tal van zaken ter sprake gebracht, meest aangaande verbete ring van wegen en paden, doch tevens de ruimte op de losplaats san de haven aan den »Magaretba"polder ter sprake gebracht. De voorzitter zegde tegen de volgende cam pagne maatregelen toe, waarvan Burg. eu Weth. verwachten, dat die gelegenheid zul len bieden daar een paar millioen Kg. bie ten meer te bergen, om te voorkomen dot er, zoonis dit jaar geschiedde, tot nadeel der gemeente naar elders ge.oerd worden. In de afgeloopen week, van 11 tot 17 Deo. werden aan de haven van Philippine 1100 balen mosselen a 90 KG verzonden. Hiervan gingen naar geregelde afnemers in België ea Frankrijk 960 balen tegfeu 5 4 6 fp. per baal Door HoJIandsche en Belgische ven ters werden 210 ton 4 60 KG. aan de haven gekocht tegen 2%, 4 3 Sr. per ton. Ongeveer 600 ton Zeeuwsch mosselzaad 4 100 KG werd verkocht tegen f 1 30 4 f 1.40 per ton. Van do hoofden van IJmuiden werden nog 350 ton zaad aangevoerd voor eigen gebruik Er wer den 60 manden garnalen a 20 K G verkocht tegen f 2.30 4 f 2.40 per mand Op aanwijzing van een caféhouder werd heden (Maandag) te Oostburg door de politie aangehouden een zekere I., een te Aardenburg thuis behoorend, ongunstig bekend staand persoon. Hij had in het café konijnen te koop aangeboden, volgens eigen verklaring van diefstal afkomstig. Bij onder zoek bleek I. twee Trippen, eenige konijnen, een paar klompen enz. in een zak bij zich te hebben, terwijl hij reeds een drietal kippen scheen te hebben verkocht. Hij ver klaarde een en ander onder Biervliet te hebben ontvreemd om geld te bekomen. Hij is een oud-Indisch militair, die als gedeserteerd schepeling nog straf te goed moet hebben. In de Zaterdagavond te Aardenburg gehouden raadszitting, waarin alle leden te genwoordig waren, werden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd, nadat door den heer F. Eckhout de opmerking gemaakt was, dat niet genotuleerd was, dat aan den onderwijzer J F. van de Geer eervol vroe ger ontslag zou gegeven worden, als vóót 1 Maart in de vacature zou zijn voorzien. Van de heeren I. W. van de Plassche en P Kouwe was bericht ingekomen, dat zij hunne f benoeming tot regent van het Burger Weeshuis aannemen. De> begroeting voor 1912 was door G«d. Staten teruggezonden, daar over 1910 de 60m \-an f 87.60 te veel ais rijksbijdrage ontvangen was Hetzelfde bedrag werd op een andere wijze in de begrooting gebruikt en deze goedgekeurd Hetzelfde geschiedde met eon wijziging in de begrooting van hot borger gasthuis over het dienstjaar 1911. Hiermede waren de punten van de agenda afgehandeld Bij de rondvraag vestigde de heer P. Wage de aandacht pp het adres der werkverschaffing. Hij meende dat door Burg en Weth. was af geweken van de voorwaarden, waaronder hot werk der gemeenle door de werkverschaffing zou worden uitgevoerd. De gemeente zou daar van de helft betalen, beweerde hij De overig© leden loonden zich evenwel niet herinneren, dat een. dergelijk besluit genomen was, want dan. zou liet (zeker genotuleerd zijn. Wordt het werk uitgevoerd, zooals nu zal gebeuren, dan is de gemeente op een koopje uit. Ook dr. J Djoyor meent, da,t de gemeente geen voordeel tooct trekken uit de werkverschaf fing Van de zijde van Burg. en Weth werd opgemerkt, dat de werken aan de gemeente- eigendommen, wanneer die door haar zelvo zouden uitgevoerd Worden, zouden worden aanbesteed, zoodat dan de kans op verdienste voor de arbeiders hier wellicht geringer zou tojn, dan nu het door do werkverschaffing wordt uitgevoerd. Ook was een schrijven van de werkverschaffing ingekomen, waarin deze genoegen nam met de regeling, door Burg. en Weth. voorgesteld. Bij de beraadslaging over dit punt vroeg de heer Doyer nog, of hol niet wenschelijk kon zijn op do weide aan de zuidzijde der wan deldreef een nieuwen wandelweg aan te lég gen men had dan dadelijk weer een mooi wandelpad, nu do oude wandeldreef alle be koorlijkheid verloren heeft. Sommige leden meenden, dat (daarvoor nog al belangrijk© uilgaven noodig zouden zijn Burg. en Weth zouden er eens over donken. De voorzitter deelde mede, dat Burg. ca Weth. deze week uitgeweest waren om brand kasten te bezichtigen, voor do gemeente. Opgave werd gedaan van verschillende afme tingen. Na oenige discussie werd besloten een kast van f 250 aan te schaffen VOETBAL. Op het terrein aan den Nadorstweg alhier speelde Zondag »Zeelandia I" van bier een competitiewedstrijd voor de zuide lijke tweede klasse A van den N. V, B. tegen »Noad I" uit Breda. Om twee uur stelden beide elftallen zich op onder leiding van den scheidsrechter J. van Zant. »Zeelandia" pakte in 't begin flink aan, zoodat, toen nog maar eenige minuten ge speeld was, bet de leiding reeds had (10). Veol heen en weer getrap had nu plaats wat niet veel uithaalde, en toen rust geblazen werd, was men nog even ver. Een oogenblik voor half-time had er nog een voorval plaats in 't nadeel van den keeper van sZeelandia". Hij verdedigde zijn doel zoo goed, dat hij eenige meters de bal achterna vloog, wat tengevolge had, dat hij met een open en daarna een vet bonden been zijn doel moest verdedigen. In de tweede helft van den wedstrijd herstelde „Noad" zich, en was een heele poos in de overhand. Hun kranige back was naar voren geg«an en menigmaal was het doel van „Zeelandia" in gevaar. Onze stadgenooten bepaalden zich dan ook hoofd zakelijk tot de verdediging. Doch door een Hinken aanval van de „Zeelandia"-voorhoede werd ten tweeden male gescoord (20)en Daeen tiental minuten een strafschop door den acbterspeler prachtig tusschen de vijandelijke doelpalen heenge- stnnrd. De stand is zoo gebleven zoodat „Zeelandia met 30 gewonnen beeft. Deze uitslag geeft de verhouding echter niet goed weer, daar „Noad" overwegend sterker was. Zij hadden dan ook wel eenige punten verdiend. Het eerste elftal van „M. "7. "V. O." trok, vergezeld van eenige supporters, naar Breda om den strijd aan te binden met het sterke ,,'t Zesde" van daar. Onze stadgenooten waren met twee inval lers en begonnen zonder veel moed den wedstrijd Iiitusscheu werkten ze zoo hard ze konden en stormden de voorhoede menig maal op het doel van ,,'t Zesde" af, dat eenige keeren achtereen slechts nauwelijks aan liet dreigende gevaar ontkwam. Eens zelfs dachten de Middelburgers dat ze de leiding zouden nemen de rechtsbin nen zette voor; de linksbinnen en de links buiten stormden toe, maar waren even te laat en de bal ging rakelings langs do buitenkant van de paal. Zoo ging bet tot de rust toe, nn eens was de eene dan weel de andere partij de aanvallende en van overwicht van een der clubs was geéh

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1