M1BDKLBDR6SCHEC0I1ANT. 1S4- jaan toil Maandag 4 December. Middelburg 2 December. KAMEROVERZICHT. Vit Stad en Provincie. Onderwijs. Letteren en Kunst. Verschillende Berichten. r, 286. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, fry» per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2 Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middaga vóór éón uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertenties 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- ea alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel mee 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemes. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig nit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Barend A. DE LA HAK Az., N.Z. Voorbmrgwal 86», Amsterdam. Dit nommer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Zitting van Vrijdag. Het Kamergebouw ia onvoldoende. Dat wis ten we al jaren en wie eens daar een bezoek hoeft afgestoken en z'n voetzolen in aanraking heeft gebracht met den bodem van het heilig dom, dat pubileke tribune heet, zorgt zoo ■poodig mogelijk weer onder de frissche lucht to komen en zweert dure eeden steeds z'n nieuwsgierigheid naar de handelingen van het Nederlandsche parlement te zullen bedwingen. In dien toestand wil men verandering bren gen door een flinke uitbreiding. Maar gemak kelijk is het niet de plannen te volvoeren Wel wilde de heer Dolk de wensche^ijkheid en uit voerbaarheid pnderzocht hebben van de ver krijging van alle daar ter plaatse gelegen terreinen, maar de gemeente 's-Gravenhage lopnt zich niet erg geneigd om mee te werken. De Minister zeide 'l nog in de zitting van Vrjjdag. Ten slotte werd het regeeringsvoorstel aan- Reeds sedert geruimen tijd worden aan do Rijksserum-inrichting pogingen aangewend, om een nieuwe entstof tegen de vlekziekte der varkens te maken, welke stof bestaat uit vlekzieklebacillen, die volgens een be paalde methode gedood zijn. Met deze entstof (Prophylaetine) worden vooraf proeven genomen en het resultaat daar van was van dien aard, dat zij een aanwen ding op ruime schaal wottigdon. Er werden dan ook reeds ongeveer 2000 varkens ingeënt en, voor zoover thans kan worden nage gaan, over het algemeen met gunstig gevolg. De varkens, die na inenting te Nieuw-Vos- meer en Steenbergen stierven, hadden, voor zoover deze aan de Rijksseruminrichting on derzocht werden, geleden aan vlekziekte. De bewering, dat de prophylaetine met virulente stxeptococcen zoude verontreinigd zijn, moet zoowel op experimenteel© als op bacteriologische gronden onjuist worden ge acht. Over de deugdelijkheid der entstoffen van de Rijksseruminrichting wordt zoowel hier te lande als in het buitenland met lof gespro ken en de aanvragen nemen steeds toe. Door voortdurende uitbreiding wordt ge tracht aan ajle aanvragen te voldoen. De lalgemeene beschouwingen zijn aange vangen, juist op denzclfden dag dat ze het vorig jaar eindigden. De heer Druckcr was de eerste die het woord voerde. Hij keurde het optreden in Am sterdam ter oplossing der stakingsmoeilijkhe den af, betreurde 't dat de Koningin niet de Staten-Generaal geopend hadea vroeg voor dit zeer bijzondere geval mededecling der redenen. Terder werd het Kabinet aangevallen dat, steunende op een groote meerderheid, niets presteert op sociaal gebied. De ongezonde partrjgroepcering noemde spreker als de oor- Do heer Roodhuijzen sprak ook over het onvermogen van het Kabinet ten opzichte der sociale wetgeving. De toekomst der vrijzin nigheid berust volgens den afgevaardigde van Brielle op democratische beginselen. De heer Brummelkamp schreef den schralen oogst toe aan het eindeloos praten in de Kamer en haar zucht om in do wetgeving allo details te regelen. De Kamer moet zichzelve Na dezen spreker verlangde niemand meer het woord, ook niet de Minister van Binnen- landsche Zaken. Deze achtte het nu niet het oogcablvk voor hem om t© spreken. De hoer Schaper betoogde, dat verschil lende leden niet op spreken voorbereid waren esn stolde voor de beraadslaging te schorem tot Maandag. Er blijken 30 tegen 19 stemmen voor dit voorstel. Het voorstel dat verworpen was, bleek dus to zijn aangenomen, want wegens onvoltalhg- heid moest de zitting worden verdaagd tot Maandag. Vrijdag, 26 Januari a.s., zal alhier in de kleine concertzaal vanwege de afdee- ling „Walcheren" van het „Alg Ned. Ver bond" eon voordracht worden gehouden door Hugo Verriest, den bekenden Vlaamschen gees- telijke, die eenigo jaren geleden bjj een voor dracht hier tor stede over Guïdo Gezelle zoo'n groote bekoring op zijn toehoorders uitoefende. De Commissaris der Koningin en mevrouw Dijckmeestor zullen des avonds ontvangen op Dinsdag 2 Januari en 13 Februari to half negen. ^Herbenoemd zijn tot leden van den voog dijraad te Middelburg, mr J. Smit Azn., J G. P. Timans, mr M. J de Witt Hamer en mr. G. J. Sprenger, en te Zierikzee A. F. Hanssens en W. G. Boot. Herbenoemd tot 'burgemeester van C o r t- gene A. G. C. Danckaerts. Hedenmorgen hadden onder toezicht van den commissaris van politie en een inspecteur I opgravingen plaats in het verbrande perceel ui de Nieuwslraat alhier. Hedenmiddag hield bij dit huis een politieagent de wacht. Proces-verbaal is opgemaakt tegen een 17-jarigen jongen, een ouden bekende der ju stitie, en diens moeder wegens diefstal en heling van een paar stukjes boter en eenige eieren van de botermarkt alhier. TWEEDE KAMER. Minister Heemskerk heeft aan de Kamer meegedeeld dat hij de oprichting van een afzonderlijk onderwijsdepartement, reeds met het oog op de geldelijke gevolgen, thans niet verantwoord acht. De zaak van den burgemeester van Zaan dam die in een buiten land sch paspoort voor zijn minderjarigen zoon diens leeftijd hooger had opgegeven dan deze in werkelijkheid was, komt voor bet hot te Amsterdam. Van genoemden Minister zijn daarom in dezen geen maatregelen te verwachten. Omtrent het overlijden van een gearres teerden persoon in het arrestantenlokaal te Jutphaas, waarover destijds veel gesproken werd, wordt in de Memorie van Antwoord op hoofdstuk V Justitie gezegd uit niets kan worden afgeleid, dat de veldwachter in deze is te kort geschot' n en dit betreurens waardige voorval aan iets anders te wijten zou zijn dan aan eene volkomen begrijpelijke vergissing. Het antwoord van den minister van Land bouw op het algemeen verslag is verschenen Daaraan ontlcenen we betreffende Zeeland het volgende: Over een te laat ingrijpen ter zake van een in Noord- en Zuid-Beveland heerschende ziekte (besmettelijke borstziekte) onder de paarden kan bezwaarlijk worden geklaagd, aan gezien de regeering niet heeft kunnen ingrij- pen, wijl zij daartoe geencrlei bevoegdheid bezit. Het ligt geenszins in de bedoeling bij de voorgenomen uitbreiding van het aantal districtsveeartsen het aantal plaatsvervangers in to krimpen. Uit Vlisaingen- Groote beweging, zoo meldt het „Hand. v. Antw." heerschte er Vrijdagmiddag aan het loodswezen. Men was aan 't proefvaren met de nieuw herstelde motorloodsboot, die reeds enkele maanden„in reparitie" is. Naar hetgeen we zagen, zegt het blad, liep het ding zeer goed, steeds gevolgd door de „Police" om, in tijd van nood, wanneer do motorboot weer goesting moest krijgen, om te gaan zinkon, zooals de laatste maal, brj te springen. Onze loodsen mogen dus binnenkort weer de motorboot te Vlissingen verwach ten, om uitstekende diensten te verleenen. Als er nu maar spoedig een tweede en een derde komt, zoggen do loodsen. De candidaatstolling voor de verkiezing van een lid van den raad in het 3e district is bepaald op 29 December, do stemming op 10 Januari en de herstemming op 23 Januari Dit is reeds meegedeeld m het verslag der Raadszitting. Bij Callantsoog is een paar weken geleden een lijk aangespoeld, waaraan het hoofd ont brak en welk lijk vermeend werd te zijn Itlat van den loods J Legein, een der opvarenden van de verongelukte Belgischen loodsschoener itia. 2. Door een dor familieleden van den ©ven- eons bij dit ongeluk omgekomen loods Ch. Dasseville werd evenwel twijfel geopperd of bedoeld lijk wel dat van loods Legem zou zijn, en vermeend dat het het stoffelijk over- l schot van loods Dasseville zou kunnen zijn Het lijk werd daarom nadat het reeds ter aarde was besteld', weder opgegraven en begaf een zoon van wijlen loods D zich naar Callants oog, waar bij werkelijk, o. a. aan een lidtee- ken, bet lijk van zijn vader beslist heeft berkend. Hot stoffelijk overschot zal nn in een loo- den kist naar hier overgebracht en ter aarde worden besteld. („Vliss. Crt Het Belgische adviso „Villo d'Anvers" kwam hedenmorgen bier binnen van een tocht op de Noordzee. De kommies P. J. Ie Grand van A a r- denbnrg wordt overgeplaatst naar Vlis singen (haven). De raad van Souburg zal zich tot de Directie van de Staatsspoor te Utrecht wen den met verzoek daar een halte te vestigen. Vrijdagavond gaf de Aagtekersche zangvereeniging haar jaarlijksche uitvoering voor een overvolle zaal. De zangstukken en voordrachten voldeden goed. Een kluchtig poniediestuk, getiteld„Knok de Zuidpool- uitvinder te Koppendamme" besloot den ge- zelligen ,avond. Vrijdagavond, zoo schrijft men ons, gaf het fanfarecorps „Oefening na den Arbeid" te Nieuw en St. Joosland haar achtste uitvoering, in bet café „Het wapen van Nieuw land". De ruime zaal was eivol, onder andoren, ook velen nit do naburige gemeenten. Een achttal muzieknummers werden flink af- speeld Het blijspel, „Onze candidaat" werd zeer goed weergegeven, en bet kluchtspel, „Het (spreekuur van den dokter" liep vlug van stapel „O, wat ben ik verkouen", van Nap de La Mar, werd zóó voorgedragen, dat men in de verbeelding kwam „Nap" op het Alles oogstte veel bijval. Vrijdagavond gaf hot fanfaregezelschap „Excelsior" te 's Heer Arendskerke, zijn eerste uitvoering in dezen winter Bij de ope ning vermelde de voorzitter der vereeniging dat het aantal werkende leden in de laatste maanden aanmerkelijk was toegenomen, zoodat nieuwe instrumenten waren aangeschaft, Eenigo ingezetenen hadden door het nemen van renteloozo aandeelen dit mogelijk gemaakt. Hiervoor bracht hij hen een woord van dank. Eveneens aan anderen, die op een of andere manier „Excelsior" steunden. Een zestal muzieknummers werden verdien stelijk uitgevoerd en een paai blijspelen en voordrachten gaven een aangename afwisseling. Het muziekgezelschap verschafte, door oenen ander, het zeer talrijke publiek een aangena- men avond. Door de uitgeversfirma Oosterbaan en Le Cointre, Goes, is thans voor de tweede maal duizend gulden ais bate van hunne uitgave „De Stormramp" aan het comité to Bruinisse afgedragen. Vrijdagavond hield do gemeenteraad van Versekc een vergadering met een rijke agenda, doch die vlug en zonder discussie word afgehandeld. Vijf adressanten vroegen om ontheffing of afschrijving van hoofdei ijken omslag en hon denbelasting; 2 van die verzoeken bleven onverhoord, omdat zij te laat waren inge komen. De gemeente-ontvanger vroeg en verkreeg opheffing van het door hem gesteld verband op het Grootboek, omdat hij een zekerheid gestold had in verband met de wet op de zekerheidsstolling. De gemeentobegrootingen van 1911 en 1912 werden gewijzigd, eveneens de begrooting 1912 van het Burgerlijk Armbestuur. Do reke ning 1910 van dat bestuur werd goedgekeurd in ontvang op f 7712,351/2 en in uitgaaf op f 6311.861/2, goed slot f 1400.49; ook werd goedgekeurd de begrooting 1912 van dat be stuur inkomsten en uitgaven f 7986.67i/j. Ingekomen was de begrooting 1912 der gasfabriek met eindcijfers voor inkomsten en uitgaven groot f 19916.88. Zij werd onveran derd goedgekeurd. Het getal aansluitingen be draagt 548, waarvan 377 met muntmeters. De aftredende leden van het burgerlijk arm bestuur, de heeren. J. M. v. Oeveren en Chr. Sonke, worden herbenoemd. Met hen waren aanbevolen de heeren P van Boven en W. Goeman De heer I. Willemsen, die niet aan bevolen was, kreeg 2 stemmen. De vraag of weer een Nicuwjaaxseommissit zou benoemd worden, beantwoordde do raad bevestigend. Benoemd worden de raadsleden Hartoog, Willemsen, Westdorp, Bom en Schipper. Burg. en Weth. vroegen en verkregen mach tiging om eenige builen gebruik gestelde pe troleumlampen te verkoopen. Bij do rondvraag wensebto do heer Van Oeveren de minimum hoeveelheid cokes, die m eens aangeschaft wordt, op 2 H L. te stellen Do voorzitter (do burgemeester) ant woordde dat dit juist zoo was geschied. De hoer Willcmse vroeg waarom de lampen in Zoute, die door de gemeente op verzoek verstrekt zijn, niet meer branden. Do voor zitter antwoordde, dat hij er weinig van wist, maar dat de belanghebbenden hem gezegd hebben dat de gemeente do lantarens weer terug kon halen. Van 2430 Nov. zijn van Yerseke verzonden 1200.000 leverbare oesters tegen ongeveer dezelfde prijzen als tot nu toe. Er was weer eenige stjjging in de vraag. VOETBAL. Zondagmiddag a.s. zal op het terrein ach ter de Meelfabriek voor de Zeeuwsche com petitie een wedstrijd gespeeld worden tus- schen „M. V. V. 0. II" ran hier en „E. M M. II" uit Vlissingen Aanvang 2 uur Ingang dijk. Te Utrecht is Vrijdag tot arts be vorderd de heer A. C. Polderman, van Sint Annaland. De heer I. C. van Houte, tijdelijk onderwijzer te C adz and, is benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Moerdijk, gemeente Klundert. Het drukfouten-duiveltje heeft ons in ons vorig nommer, in het verslag van het concert der Vlissingsche orkestvereeniging", van mej. H. de V. M. een »viool soliste" doen maken in plaats van de door ons bedoelde vocaal soliste." Een belangwekkend boek op tooneel- gebied, én om den schrijver ervan én om het daarin behandelde onderwerp, verscheen dezer dagen, De eerste is de bekende Alb. Vogel, van wiens jongste voordracht te Middelburg wij nog onder den indruk zijn. Hij, goed kenner van het Tooneel, deelt in het werk een en ander mee over de historische ont wikkeling en den bloei van het Japansche tooneel. Dat dit op onderhoudende wijze is geschied, ligt voor de hand. Iemand als Vogel, die de taal zoo machtig is, en zoo fijn gevoelt, kan ook we1 niet anders dan voor zijn publiek aangenaam vertellen. Het werk, opgedragen aan koningin Elisabeth van Roemenië, is keurig gedrukt op de eerste Nederlandsche B.-, C.- en A.-drukkerij te IJselstein en aan het geheel is door de uitgevers zeer veel zorg zaakkundige lieden geweest zijn. Ook zaak kundig in het ontsnappen, want tot duster heeft men hun spoor niet kunnen vinden. Voor liefhebbers van het tooneel is d: t boek zeker wel een geschikt St. Nicolaas cadeau. Te Delft ie, in den ouderdom van 90 jaren, overleden, de heer C. C. A. de Vliegb, de oprichter van de Rotterdamsche Lieder tafel. Als dirigent is de Vliegh vele jaren werkzaam geweest. Ook heeft hij mannen koorcomposities geschreven, die een tijd lang verbreid geweest zijn. „Elckerlyck", het Middeleeuwsch® mysterie-spel, is Vrijdagavo d ook te Ber^. lijn opgevoerd. Maar in tegenstelling me de uitvoeringen in ons land van Royaards en Verkade waarbij alles werd gedaan om de voorstelling zoo rustig mogelijk te houden, en zelf verzocht werd om ook aan het slot niet te appluudiseeren, had de opvoering te Berlijn in allerlei zonderlinge bij-omstandig heden plaats. De Berlijnsche correspondent der „N.R.Ct." seinde daarover het volgende; Van Hert heeft vanavond het spel van Elckerlyck vertoond, thans in de bewerking van Hugo von Hofmansthal. Hij had daar voor het circus Schumann gekozen. Het is niet zeer duidelijk geworden, waarom ook dit mysterie naar het circus gebracht moest worden. Dezelfde paardelucht en de roeze moezige omgeving geven een slechte voor- bereiding van de stemming. De vertooning op deze wijze leek mij in het algemeen een misgreep. Het is Van Hert verre van gelukt met zijn virtuoze regie het middeleeuwsche mysterie te verjongen. Er viel in onder- deelen weer veel te bewonderen, maar niet in de vertooning als zoodanig. Er was ook hinderlijk veel theatraals in. Moissie als «Elckerlyck" was vooral in het begin voortreffelijk en zijn prachtige dictie maakte veel van v. HofmaDSthal's gemakke lijk vloeiende verzen. Later raakte hij ver moeid. Het applaus ontaardde weer in een hinderlijk relletje. Dat dit na een mysterie mogelijk was, is op zichzelf al als een oor deel. Men riep om Moissie, en Van Hert verscheen. Door bet applaus klonken ook een paar huissleutels heen. Het was een zonderlii ge stemming na een mysterie. Nu wordt weder bericht van een kerk roof te Dicomano nabij Florence. Men heeft er een Madonna van Luca della Rohbia uit haar tabernakel gestolen. De dieven moeten Het voorstel van de Regeering volgend, stellen Gedep. Staten van Zuid-Holland voor aan de ambtenaren en bedienden der Prov. Griffie die gehuwd zijn of als weduwnaar een of meer kinderen beneden den leeftijd van 18 jaar te hunnen laste hebben, en wier jaarlijksch bruto-inkomen f 1000 niet over treft, voor eens een bijslag te geven van f 20. Gelijke bijslag op de jaarwedde zou dan verleend kunnen worden aan de overige ambtenaren en bedienden, vaste en tijdelijke, die in dezelide omstandigheden verkeeren en niet door de thans ingediende regeling voor het brug- en sluispersoneel en kanton- Diers minstens f 50, zijnde het hoogste be drag eener periodieke verhooging, in jaar wedde vooruitgaan. De Algemeene Bond van Nederland sche Rijksambtenaren heeft een adres ge richt tot de Tweede Kamer, met het verzoek dat de Kamer haar invloed bij de regeeiing zal aanwenden voor een algeheele afdoende traktementsverhooging voor alle ambtenaren in dienst van den Staat, doeh indien dit een geruimen tijd mocht vorderen, een zoodanigen toeslag gedurende dien tijd op de traktementen te geven, dat de druk van de duurte door hen minder worde gevoeld en zij in staat worden gesteld om op vol doende wijze in hun levensonderhoud te voorzien. Het dagelijksch bestuur van de Ned. Isr. synagoge te Amsterdam heeft besloten den kerkeraad aan te bevelen, het gebouw electrisch te verlichten. Tot nog toe ge schiedde de verlichting, al van 1675 af, met kaarsen. Op Charlois is een man anngehouden en naar Ridderkerk overgebracht in ver band met een in die gemeente gepleegden diefstal van f 380 aan specie. Dit is dezelfde persoon, dio te Rotterdam in het bezit gevonden werd van 127 rijksdaalders. De Rotterdamsche politie waarschuwt tegen een sis heer gekleed jongmensch, van ongeveer 19-jarigen leeftijd, met een lorgnet op en een donker grijze regenjas aan, die voorgeeft in Den Haag te studeeren voor middelbaar akte Fransch. De joDgeling maakt er zijn werk van boekhandelaren op te lichten. De brand te Bloemendaal mag niet aan kwaadwilligheid worden toegeschreven. Vermoedelijk is kortsluiting in de electrische geleiding de oorzaak. - Het ijzeren tjalkschip «Ambulant", van Warga, dat enkele weken geleden, met lijnzaad geladen, in de nabijheid van bet eiland Urk was gestrand, lek geslagen en gezonken, is gelicht en te Lemmer binnen gebracht, teneinde hersteld te worden. Te Barneveld is de gewezen onder directeur van de boteriabriek te Kootwij kerbroek gearresteerd, verdacht van te zijn betrokken bij een diefstal met inbraak, dezer dagen in eerstgenoemde gemeente gepleegd. Ten huize van den aangehoudene zijn verschillende voorwerpen in beslag Tn verband met de inbraak bij baron Stratenus, op Nieuw Ronde, onder Diepen veen, heeft de politie te Stroe, gemeente Barneveld, een derden persoon gearresteerd: den 43-jarigen W. W., uit Ambt-Doetinchom, die bij een kastelein in den kost was. In ee hem toebehoorenden koffer werden eenige vermiste sieraden gevonden, op het terug brengen waarvan baron Stratenus een premie van f 100 had gesteld. De gearresteerde heeft reeds 20 jaar gevangenisstraf onder gaan wegens inbraken en diefstallen. Hij is gevankelijk naar Zutphen overgebracht en ter beschikking gesteld van den officier van justitie. Donderdagmorgen is te Zwolle ter be schikking van den officier van justitie ge steld zekere W. A., lampenist bij de Neder. Centraul Spwg. Mij., die verdacht wordt van diefstal van lood ten nadeele van ge- noemde Spoorweg Mij. en van sigaren ten 1 nadeele vau verschillende afzenders. I Bij huiszoeking werd zoowel het lood, dat, van de zoogenaamde plombeerloodjes afkomstig, door den verdachte tot groote stukken werd versmolten, als sigaren aan wezig bevonden en in beslag genomen. Te Leeuwarden is een oude bekende van de politie aangehouden, die aan een inwoner van Assen een dreigbrief heeft ge schreven.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1