MIDDEL6UR6SCHKCOFRAIT. N* 284. 4S4" Jaargang. 194f. V rij dag 1 December. Middelburg 30 November. KAMEROVERZICHT. Dit Stad en Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Verschillende Berichten Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pry» per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franc» pp. f2 Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën by abonnement op voordeolige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middago vóór één nur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en allo andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke rogel mee: 20 oent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreflende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Adverfentle-Bur*»* A. DE LA ÜAJU Az., 2LZ. Voorburgwal 266, Amsterdam. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. De haven van V liggingen. In bet «Tijdschrift voor Economi e Geographie. Orgaan der Nederlandsch Ver- eeniging voor economische Goog phie", komt een zeer belangrijk opste .oor over bovengenoemde haven, geschreven door den heer G. J. v. d. Broek, ingenieur bij den lijkswaterstaat te YlissingeD. Hij wijst daarin op het feit dat van de talrijke schepen die den mond der Wester- Sehelde opvaren slechts een enkele de haven van Vlissingen binnenkomtde over- gi'oote meerderheid is voor Antwerpen, een vrij tamelijk belangrijke minderheid voor Gent of Terneuzen bestemd. Welke is de reden dat "Vlissingen, welks ruime havens toch door een spoorweg en een zeer bruikbaar binnenvaarwater met hst overige Nederland en met Duitschland verbonden zijn, aan zijn ligging geen druk ker scheepvaartverkeer dankt? Het veelal gegeven antwoord dat waar geen handel is, ook door den aanleg van havenwerken geen handel ontstaat, is niet afdoendehet tegendeel heeft zich meer malen voorgedaan. Het opstel van den heer V. d. Broeck is opgeluisterd door eene schets-teekening van de haven en afbeeldingen van een gezicht op de werf „De Schelde" en een nieuwe nachtboot van de „Zeeland". De schrijver bespreekt nu achtereenvol gens Aanleg der nieuwe havenmonding Bxploitatie van de haven door den Staat; Overdracht der Exploitatie aan „de Schelde" Bxploitatie der haven na 1882Handels beweging in de havensConclusie uit de geschiedenis te trekkenKusthaven en binnenwaarts gelegen zeehavenLadings- coefficient bij verschillende havensAndere voorbeelden Vlissingen als goederenmarkt Vlissingen doorvoerhaven; Vlissingen als haven voor snelvervoer en als aanloophaven en Vlissingen als industrie- en als visschers- haven. Hot opstel eindigt met dezen slotsom: >De conclusie van het hiervoren gezegde is, dat om Vlissingen als haven tot ont wikkeling te brengen, bet snelverkeer zal zyn te bevorderen ea dat hiertoe een ruime on diepe open haven noodig is. Een voordeel van de ontwikkeling van Vlissingen tot haven van snelvervoer is ook dat deze niet ten koste van de andere Nederlandsche havens zal geschieden. Am sterdam is door den daar gevestigden goe derenhandel, zijn geldmarkt enz. aangewezen de goederenmarkt van Nederland te zijn; Botterdam heeft door zijn ligging aan den Rijnmond zijn groote beteekenis als door voerhaven, terwijl van Vlissingen door zijn ligging aan de kust en den veiligen en altijd toegankelijken havenmond partij is te trekken voor post- on snelvervoer. Zitting van Woensdag. De zitting begon met een tweetal stemmin- #ea en het resultaat is dat de Minahassa <m do Sangir- en Talaut-eilanden hun nieuwe (onderwijsorganisatie krijgen. Met rechts tegen ïinks werd het amendement-Ter Laan, om geld van gouvemementswege beschik baar te stellen voor bijzonder schooltoezicht, verworpen en met dezelfde stemverhoudingen jprerd het regeeringsvoorstel, de invoering van. bovengenoemd onderwijs, aangenomen. Thans rollen dus die streeken de zegeningen ge voelen van christelijke onderwijspolitiek. De Houvemementsscholera zullen plaats moeten (■aken voor drieklassige schooltjes met een Jaarplan, (dat niet veel eischen stelt. Bjj de bespreking van het inlandsch onder- Iwjj» gaf de heer Ter Laan zijn afkeuring he kennen over de lago bezoldiging van het ftilandsch onderwijspersoneel, terwijl hij ook ven andere taktiek wil zien toegepast bg den fcopw van scholen, niet eerst de school en Kan in die school geschikt inlandsch per soneel opleiden, maar eerst personeel opleiden len dan scholen bouwen. Ook de opleiding iun bijzondere kweekscholen kon z'n goed keuring niet wegdragen. In deze gesubsi- KiSerde inrichtingen geven onbevoegden les, kweeken propagandisten en wanneer, deze wor den losgelaten, steekt do Islam den kop op. Zij, die op deze wijze worden opgeleid, kun- fcen zelfs aan eerste-klasso-scholen als hoofd (worden benoemd. Deze afgevaardigde wil gaar- |u weten, hoe 't gesteld is met de plannen voor ■on kweekschool te Ambon. De heer Verhey was belangstellend te we ten of er niet meer gedaan kan worden voor hot primaire ambachls- en kunstonderwijs. De Minister oordeelde dat men met salaris - verhooging zeer voorzichtig moest zijn. en vond de voorwaarden voor de bijzondere kweekscholen 1 wildoende. Natuurlijk I Bij de bespreking van het boschwezefi had den de hoeren Boogaardt, Marchant en Bos opmerkingen. De eerste verlangde meerdere houtvesters en begin van exploratie der oer wouden en do beide laatsten sloten zich hier geheel bij aan. Ook over het personeel van den waterstaat en do burgerlijke openbare werken werd sproken, waarbij do Minister zcide dat in toekomst in Indië veel geologen noodig zijn, welke verklaring den heer Thomson aanleiding gaf er direct op te laten volgenmeer geologen en minder theologen. Een zeldzaam staaltje van onoordeelkundig beleid bracht de heer De Meester ter sprake. De regeering heeft namelijk drie zoutfabrieken doen bouwen en toen ze klaar waren, bleken er maar twee noodig te zijn. Nog word door den heer Boogaardt geklaagd over den dienst der posterijen en do heeren Helsdingen en Thomson waren er over ver wonderd dat de spoorlijn Cheribon-Kroja nog niet aangelegd is. De heeren Duymaer van Twist en Scheuror bepleitten afschaffing van het concubinaat in Ide kazerne. Avondzitting. De avondzitting was weer gewijd aan do begrooting van justitie. Bij verschil lende pos ten werd lotsverbetering bepleit van lagere ambtenaren en lang is gesproken, over de wacht van rijksveldwachters bjj het kamerge bouw, welk punt de heer Smeenge ter sprake bracht en waarover de heeren Troelstra en Schaper buitengewoon veel hadden te ver tellen. In de bioscoop aan de Markt alhier een programma dat een bezoek volkomen waard is. Zeer variëerend en keurige nom- mers. Het hoofdnummer is «Zondige liefde", naar een Duitschen roman bewerkt. Een spannende geschiedenis over een eigenlijk al te veel voor bioscoop-opname gebruikt thema. Maar boeiend is het alles zins. Een prachtig-geklenrde film is «De Sabijn- scbe Maagdenroof", waarin dit moment uit de Romeinsche geschiedenis wordt uitgebeeld. De electro-bioseoop-courant illustreert weer eenige gebeurtenissen uit liet buiten land en geeft w*er' een paar smaakvolle modekiekjes, want ook voor de mode begint de bioscoop ruimte beschikbaar te stellen. Twee hoogst-komische films, waarbij zon der ophouden gelachen wordt, zijn «Het ruikt hier naar gas" en «Bobby is met zijn linker been uit het bed gestapt." Ze heb- alle aanwezigen kostelijk geammnseerd. - De milicien-korporaals M. J. Manneke, J. Istha vun het 2e bataljon 3e -egt Inf. te Middelburg, worden met ingang van 1 December a.s gedetacheerd te '8 Gra- venbage tot het volgen van een cursus voor opleiding tot voorganger bij de gymnastiek. In de pauze hield de beer D. Muller een toespraak over: Het Kerkgezang. Na gewezen te hebben op het eeuwen onde kerkgebouw en op de vele geslachten, eerst Katholieken daarna Protestanten, die daarin samen kwamen om den Heer te dienen, bepaalde de geachte spreker zijn gehoor erop, hoe de Beer in 't kerkgebouw gediend dient te worden. Hij wees ook op h«t schoone stroven in sommige kerken om een liturgischen dienst in te voeren. De gemeente zelf dient ook door woord en daad God te aanbidden. Dit kan het best door kerkgezang. Hierna wees de spreker op de gebreken, die in sommige gemeenten bij bet kerkge zang voorkomen en boe dit gezang dient verbeterd te worden. Gelukkig de kerke lijke gemeente, die eene zangvereeniging beift, welke leden bij de gewone godsdienst oefeningen leiding kunnen geven, daar ook het kerkgezang niet te schoon kan wezen om God te loven. Bij het einde der uitvoering was de eere- voorzitter zeker de tolk van het zeer talrijk opgekomen publiek, toen bij den ijverigen directeur en de leden dank zegde voor 't geen zij dezen avond hebben doen hooren. Daarna werd geëindigd met dankzegging. De leden der zangvereeniging en die van den Christel. Nation. Werkmansbond, uit wiens boezem de zangvereeniging ontstaan is, bleven nog langen tijd gezellig bijeen. Ter hoogte van de Spierling, in de Zandkreek, lag de schipper Fouw, van Bergen op Zoom, ten anker. Een kind van 2'/, jaar is uit zijn schip over boord gevallen en verdronken. De „St.-Crt," No 281 bevat de sta tuten van de vereeniging „Sint Jozef" ver- eeniging tut voortplanting des Geloofs, onder de bescherming van den H. Antonius van Padua, te Sluiskil, gemeente Neuzen. Zij stelt zich ten doel om Katholieke jongelingen godsdienstonderricht te geven en te vormen tot nuttige leden der maat schappij. - In Zeeland kwamen in de week 22 tot en met 28 Nov. 11 gevallen van besmettelijke ziekte voor, nml. 9 van diph- tberitis, 1 te Borsselen, 1 te Duivendijke, 2 te Goes, 1 te Hulst, 1 te Koewacht, 1 te Kortgene en 1 te Schoondijke en 3 gevallen van roodvonk, nml. 1 te Sas van Gent, 1 te Sluis en 1 te Vlissingen. VOETBAL. Te Souburg gaf Woensdagavond de turnvereeniging «Volharding" onder leiding van den heer Vei hoéven eena uit voering in de zaal van den heer Van der Lugt. De oefeningen aan ringen, brug en rek. zoo schrijft men ons, werden door leden en adspirantleden flink uitgevoerd eii getuigden van ernst en wilskracht De talrijke leeilin- gen-klasse gaf aardige vrije- en orde-oefe ningen, die door de correcte uitvoering een laid applaus verwierven. Door eenige~voordrachten weid voor af wisseling g-zorgd. De beide boeren in het tiende nommer bleven uitstekend in hun rol. Met een bal werd volgens gewoonte dexe uitvoering besloten. Woensdagavond gaf to Serooskerke de christelijke zangvereeniging „God is mijn lied" in het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente haar eeiste openbare uitvoering. Na gebed en een kort openingswoord van der beer D. Muller, predikant en eere voorzitter der zangvereeniging, werden, zoo leidt men ons, verscbillende liederen zeer _jed en zuiver van toon gezongen; vooral de solonummers waren zeer schoon. Een tweetal nnmmers voor gemei gd koor wer den gezongen met begeleiding van orgel en viool en een tweetal enkel inet orgelbege leiding, terwijl een drielal jeugdige dilet tanten op oi gel en viool twee muzieknummers ten beste gaven. Zondagmiddag a.s. zal op het terrein ach ter de Meelfabriek voor de Zeeuwsche com- petitio een wedstrijd gespeeld worden tus- sehen „M. V. V. O. II" van hier en „E. M. M. II" pit Vlissingen. Aanvang 2 uur. Ingang dijk. Het voetbal-programma vermeldt voor Zon dag a.s. de volgende wedstrijden: Voor den Ned. Voetbalbond in de Zuide lijke tweede klasse competitie, afdeeling A te Breda ,,'t Zesde" tegen „N. O. A. D en te Vlissingen „E. M. M." tegen „Willem II" Voor de Zeeuwsche competitie: te Middel burg „M. V. V. O. II" tegen „E. M. M. II" en „Zeelandia III" tegen „Zeelandia", Goes, en te Goes „Goes" tegen „Zeelandia II". Door het klassikaal bestuur van Mid delburg is aan Mej. G H- L. Wesseldijk, diacones te Vlissingen, de akte voor Godsdienstonderwijzeres uitgereikt. Tot onderwijzeres aan de openb. school te Hoofdplaat (kom) is heden benoemd mej. J. J. Duste, van Oostburg, thans tijde lijk té Cats. Te Eecloo (Oost Vlaanderen) her dacht Zondag J. A. van Doosselaer, onder groote belangstelling, zijn lOOen geboortedag. De jarige werd officieel ten stadhuize ont vangen en toegesprokenhem werd een se renade gebracht en de3 avonds werd een vuurwerk ontstoken. Bij de voorstellingen van den dieren temmer Bartzeni in het circus Wiltke te Geat, laat hy zich op zeker oogenblik neer vallen, alsof hij door een leeuw overmand wordt. Op dat oogenblik komt een meisje, in het wit gekleed, ziju beschermengel voorstellend, iü de kooi om hem tot het leven terug to roepen Op het oogenblik dat het meisje zich Maandag avond te midden der wilde dieren bevond, zag men baar plotseling in zwijm vallen. De heer Bartzeni sprong dadelijk op, nam een vork in de eene en een revolver in de andere hand en ging dicht bij de deur der kooi staan tezelfdertijd deed hij zijn twee knechts binnenkomen, die het meisje snel buiten de kooi brachten. De deur werd onmiddellijk weer dicht gemaakt en Bartzeni zette zijn werkzaamheden voort. Na een kwartier was het meisje weer tot zich zelve gekomen. - Een echtpaar te Vlierzeli dat Maandag nacht hulp gmg bieden bij een brand in een hofstede in de buurt bevond bij de terugkomst, d|at van hun twee kinderen van 10 en 7 jaar, die zij eerst hadden opgesloten, de jongste verdwenen was. Onbekenden hebben blijkbaar een ruit uitgesneden in do slaapkamer van do boide kleinen, en het kind daar langs ont voerd. Tot nu toe heeft men nog niet de minste inlichting over het verdwenen kind. Het andere kindje, dat met de ontvoerde in édn bedjo sliep, weet van niets en heeft niets géhoord. In een zwaren mist reed Maandagavond te Gerpinnes (Henegouwen) een goederentrein nit Givet, getrokken door twee locomotieven, door een gesloten sein en botste tegen een op een zijspoor staanden goederentrein. De schok was geweldig, en werd bovendien gevolgd door een oorverdoovende ontploffing, waarschijnlijk veroorzaakt door de ontbranding van een kist dynamiet in een wagon van den aanrijdenden trein. De twee zware locomotieven van dezen trein sprongen pit de sporen en schoten in elkaar Al de wagons van den trein, met delfstoffen geladen, kantelden om en werden verbrijzeld. Aldus werden een 40-tal waggons vernield of buiten gebruik gesteld. De conducteurswagen schoot in brand. Men haakte hem af en hij werd geheel en al de prooi der vlammen. Het personeel van den aangereden trein ont kwam ongedeerd, daar het op het perron stond op het oogenblik der botsing. Die van den aanrijd enden trein was er erger aan toe. De conducteurs en remmers werden wegge slingerd of ruw tegen de wanden der wagons geslagen. Gelukkig werden zq slechts gekneusd. Maar het ergste was het met. de machinisten, van wie er een zwaar gewond werd en over hevige inwendige pijnen klaagt, en de andere die aan den hals gewond word, nog een schedel breuk kreeg. Zijn toestand is zeer ernstig. De Duitsche douanen hebben een smokke laarsonderneming ontdekt, die reeds eenigen tijd in gang was. De Duilsclie douane te Bazel had reeds sedert eenigo weken drie reizigers be merkt, die altijd den trein naar Oostende na men. Men hield ze in 't oog en aldus ontdekte men him handelwijze Zij kochten saccharine te Basel ,waar de verkoop van dit product vrij is, en stopten ze in ronde zwarte buizen, die dezelfde dikte en lengte hadden als de verwar mingsbuizen o nder de banken m de internatio nale treinen. Die buizen werden toen door een medeplichtige onder de banken in den trein naar Oostende geplaatst en den wagon met krijgt ge teekend, opdat do smokkelaars het rijtuig zouden vinden. De douanebedienden namen nu plaats meen naburige coupé en sloegen de smokkelaars gade door een gaatje in den wand geboord. Te Straatsburg onderzocht men den wagon en ontdekt© men de saccharine, ter waarde van 1200 fr., wat de smokkelaars een 1000 fr. winst zou hebben opgebracht. Do drie aange houden smokkelaars zijn Luxemburgers. De medische deskundigen hebben naar pit Nowo Tsjerkask wordt gemeld, verklaard, dat de moordenaar van prins Troebetskoi, Krisli, den moord gepleegd heeft in een toe stand van neestesstoornis- Hij was nu echter weer normaal. Daarop besloot het gerecht, dat Kristi, niet gestrafd en in vrijheid ge stold zou 'worden. De Wrights hebben «en stuk land gekocht in Noord-Carolina, waarop zij in het komends voorjaar proeven zDllen nemen met hnn glij- en vliegtuigen. Zij zeggen niet. te zullen rusten eer ze een toestel hebben uitgevonden, waarmede men zich zonder te groot levensgevaar door het luchtruim begeven kan. De to New-York aangekomen Italiaan- ache Btoomboot „Santa Anna", van Napels, rapporteert dat verleden Donderdag een groote golf over hot schip sloeg era. vier matrozen meevoerde; 3 verdronken en de vierde werd door een andere golf weer op het dek ge slagen. Vier andere matrozen werden gekwetst door ecra golf, die op het schip brak en een hunner is aan zijn wonden bezweken. SCHEEPSBRANDEN. De semaphoor van Ouessant meldde dat er op vijl mijlen ten Zuid-Westen een schip in brand stond. Het was een zeilschip dat door de bemanning moest verlaten wor den wegens bet gevaar. De „Atlantique" vertrok naar de plaats doch kon den naam van bet schip niet lezen daar de stevenplaat vernield was. Kort nadien verdween bet schip in de golven en men denkt dat de bemanning door een schip is opgepikt. Een ander bericht en ook een ander ge val werd gemeld door het stoomschip «Ede nor". Duidelijk is dit bericht ons echter niet. Aan de „l'ress Centrale wordt uit New- York geseind De bemanning van het stoom- sehip „Edenor" bericht, dat zij gisteren (Maandag) op weg naar Hartlepool, niet ver van de haven, een uit Stettin gekomen Russisch oorlogsschip gezien heeft, dat in volle zee in brand geraakt was. Reeds 4 uur had de brand gewoed. De kapitein van de „Edenor" heeft zich eenigen tijd aan boord van het brandende schip opgehouden, maar moest het verlaten, omdat zijn leven ernst'g gevaar liep. Over het verdere lot van het brandende oorlogsschip heeft men nog niets vernomen. Het verwarrende in dit bericht ligt in de plaa1s«n en datums. Hartlepool ligt op do O.-kust van Engeland. Hoe dan dit feit na twee dagen in New-York kon worde* vermeld door de „Edenor", wordt niet op gehelderd. GEHEIMZINNIGE ZAAK. Eenigo dagen geleden vond men op een wc§ bg Melun, een gekwetst man. In zqn nabijheid bevond zich een chauffeur die, volk ziende aankomen, met zijn auto de vlucht nam. Me« kon echter zijn nummer opnemen De gekwet ste, die door twee revolverschoten bleek ge troffen te zijn. werd opgenomen maar hj stierf zonder tot bewustzijn te zijn gekomen Bij 't onderzoek zijner kleeren, vond de justitie een som van 450 fr. Ln een zijner zakken vond men een tandenborstel met de* naam Saulieu Dit is een kantonshoofdplaats van de Cöte d'Or. Men seinde daar heen m. vernam dat de automobiel daar inderdaad had stilgehouden verleden Maandag. De reiziger e* de chauffeur logeerden in een hotel dier plaats. Op den overledene vond men nog in de voe ring van zijn vest een reep linnen ,met het opschrift Mandino en het adres van een klee- renmagazijn. Men telefoneerde naar Parijs en vond liet magazijn ,vvaar men verklaarde in derdaad een costuum te hebben gele verd voor zekeren heer Mandino, die ver toefde in een hotel van. do rue de la Nation, maar de chef van dit hotel herinnerde zich dien naam niet. Het nummer van den auto bleek vervalscht te zqn. Een boschwachter, die in de buurt was, zegt twee schoten gehoord te hebbea. Toen 'hij naderbij kwam lag de gewonde in d» sloot, do chauffeur zat er bg op zqu hurken. Maar toen de boschwachter naderde sprong de chauffeur op en vluchtte met zijn auto MIST EN NEVEL. Hoewel een dikke mist nu juist niet mee werkt om ons in een aangename stemming te brengen, en vele menschen mist nog ver schrikkelijker vinden dan regen en wind en zelfs sneeuw, moeten wij toch de nevelvor- ming in het algemeen en de mist in het bijzonder als een goed weer tee ken beschou wen. De dikke langdurige wintermist toch treedt op in een barometrisch hoog Mist voor onderstelt een wolkenioozen hemel en wind stilte. Wanneer in Oost-Europa de hoogste baro meterstanden voorkomen, en de depressies ia West-Europa dringen niet tot ons door, dan zijn wij in den winter, wanneer het lucht- drukverschil klein is, zoodat do wind zwak uit Zuid-Oost waait, van nevel of mist zeker. Komt het hoog dan een weinig nader en gaai de wind wat krachtiger waaien, dan daalt de thermometer tot beneden hot vriespunt^ zoodat zich het gezegde onzer vaderen be waarheid t: mistvorst in do kist. Men zie verder het bijvoegsel. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Bij de Woensdag te Den Haag in een der lokalen van het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie gehouden openbare aanbe steding voor den bouw van een post- en telegraafgebouw aan de Noordstraat t» Middelburg, werd ingeschreven door de heeien M. Tan Ooijen, Eindhoven, f 63.800; A. J. Aangenendt, 's Hertogenbosch, f63.800; K. A. van Rijswijk, Hensden, f 63.970; F. Smulders en A. F. Smulders, Roosendaal, f 65.880; J. W. Mattbijs, Utrecht, f66.767; firma Melis Hariot en Vader, f 66.843; P. van Bears, f 67.600firma V. d. Plnym ea

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1