MIDDELRITRGSCHE CÖERAKT. f. 279. l54 Jaargang. 1911. Zaterda 25 November. Middelburg 24 November. KAMEROVERZICHT. Dit Stad en Provincie. BUITENLAND. Beknopte Mededeelingen. BEKENDMAKINGEN. ir Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k 8, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan bet bureau te bekomen. Advertentie» voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan bet bureau bezorgd zijn. AdvertentiCn A 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- ea alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meez 20 eent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters -naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffendt Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertende-Bureaa A. DE IiA SI AIS Ab., N.Z. Voorburgwal 866, Amsterdam. By deze conrant behoort een bijvoegsel. Zitting van Donderdag. Do heer De Stuers, in do Kamer tegenwoor dig, wilde eens een woordje spreken over <lo preventieve hechtenis in Indië. Maar de heer De Stuers was er niot. Kamerleden maakten dezo opmerking, anders zou men 't heusch ■iet gelooven. Hoe dat mogelijk was? Och, de afgevaardig de van Weert had do presentielijst nog niet geleekemd, wilde op die wijze ontsnappen aan de noodzakelijkheid om zvjn „ja" of „neen" uit te spreken, wanneer de griffier bij de stem ming over de militiewet de namen der aanwe zige leden afriep. Maar hij heeft gesproken, z'd. protest tegen de langdurige preventieve hechtenis doen weerklinken, met het noodzake lijk gevolg dat hij zijn naam op de presentielijst moest plaatsen. De eindstemming over het ontwerp-militie- wet. is afgeloopen, zooals men dat mocht Ver wachten, namelijk het ontwerp is kvet geworden met 53 stemmen vóór en 34 tegen. De voor stemmers waren de leden der rechterzijde, behalve de heer De Stuers, de tegenstemmers de linkerzijde, uitgezonderd de oud-liberalen Tydeman, Van Karnobeek en De Beaufort, do eerste stemde tegen, de drie anderen ver klaarden zich voor. De katholieken Janssen, Beckers, Bolsius en Van Nispen tot Sevenaer (Rheden) waren af wezig, evenals de anti-revolutionnairen Kuyper, Pollema en Van Heemstra en de christclijk- historischo dr. De Visser. Of or onder dezen wa ren, die tegen het wetsontwerp zouden heb ben gestemd is een vraag, die niet direct met „neen" kan worden beantwoord. Van links ontbraken de vrijzinnig-democraat Smidt en de sociaal-democraat Troelslra bene vens do liberaal Do Kanter, die ongetwijfeld alle drie tot de tegenstemmers zouden hebben behoord. De heer Eland, liberaal, dacht nogal gunstig, over de nieuwe militiewet, doch wilde bepaald z'n fractie, die tegen stemde, niet on trouw worden, evenmin als de heer Van Fo- recst, oud-liberaal, die hoogstwaarschijnlijk zich niet onder de voorstemmers zou hebben ge schaard en daardoor niet één lijn zou hebben getrokken met zijn geestverwanten. Maar de militiewet-Colijn is er en we zullen nu afwachten of deze wet onze defensie uit het moeras zal weten te trekken, waarin ze, volgens de militaire deskundigen, geraakt is De heer Schaper deed een heiligen aanval op een benoeming van een ambtenaar bij de rechterlijke macht in Indië. Hij deed dit, zootils men dat van hem gewoon is. De Hagenaar, die niet al te eervol is vrijgesproken, had men kalmpjes thuis moeten laten, oordeelde de heer Schaper, (men moet nauwkeurig toezien dat men niet „allerlei vuil naar Indië zendt, om dair op de justiciabelen te worden losge- laten" Deze uitlating bezorgde hem een berisping ran den voorzitter^ De heer Van Haiflel drong aan op een nieuwe Indische strafrechtpleging. De voorge stelde wijziging in de politierechtspraak keurde hij goed, maar de in Indië gevolgde bewijs- leer kon in sprekers oogen geen genade vinden. De heer Van I dsinga besprak dezelfde kwestie. De afgevaardigde voot Snoek, do heer Scheu- rer, sprak over de opiumkwestio op een wijze, die hem do heeren Schaper en Van Vlijmen als medestrijders bezorgde. Hij vroeg uitbreiding van de verboden "kringen en beperking der regio. Op die manier kan men tot afschaffing komen en niemand zal dankbaarder zijn dan de inlander De heer Duijs drong aan op een goed gere geld kadaster, de minister diende de heeren van antwoord en daarmee was voor vandaag de Indische begrooting afgehandeld om de beraadslagingen daarover in de zitting van "Vrijdagmorgen te hervatten. v Avondzitting. Het belangrijkste van de gcheele avondzitling was de mededeeling van den Minister van Justitie, dat zijn antwoord inzake de admini stratieve rechtspraak Maandag a.s. de com missie van voorbereiding bereiken zal. Verder is er veel gesproken over een be slissing van de Alkmaarsche rechtbank, waarbij oen Roomsch kind aan de voogdij van Pro testanten word toevertrouwd, maar ten slotte bleken hier geen termen te zijn voor eenige afkeuring over die beslissing De zedelijkheidswetten kwamen natuurlijk ter sprake en de Minister oogste lof van zyn vrienden, wat de heer Duijs wat temperde met mededeeling te doen van een artikeltje van ds. J. P. van Melle in de „Nieuwe Kerkbode", la dat artikeltje had ds. Van Melle hot over een aantal „kwakzalvers" onder de gerefor meerde dominees, die „Iriumfecren over alle cischenvan kieschhcid." Hij wees ojfhet geval, dat een predikant van den kansel do wederge boorte behandelde zoodanig, dat geen geheim van de kraamkamer verborgen bleef, zoodal ouders hun kinderen uit de kerk hielden- Ds. Van Melle noemde dat „schandelijke kanselboeverij" en zeïde, dat hij niot een be paald (persoon op het oog had, maar „de soort". Het blad, waarin dit stond, vroeg, of minister Redout niet een bepaling kon ont werpen om dergelijke prikkeling van zinnen van den kansel tegen te gaan. Het schijnt dus, dat er maatregelen noodig zijn tegen de vroe gere collega's van dominee Aukerman. De wet op de zedeloosheid vermag tegen de wer kelijke onzedelijkheid niets Slechts door de arbeids- en levensvoorwaarden van het volk te verbeteren graaft men de oorzaken van de zedeloosheid weg, maar juist in dit opzicht doet deze regeering niets; aldus sprak de heer Days Het arbeidscontract kwam nog ter sprake en ook werd nog een woordje gesproken over het te veel betalen van griffierechten, waar over de bekende brochure-Schellens versche nen is. De Minister antwoordde breedvoerig en eerst -om bij twaalven ging de vergadering uiteen. Het Provinciaal Watersnood Comité in Zeeland ontving nog, naar aanleiding van de stormramp, van: Inzameling te Noordwijk f54.55, ontvangen bjj het „Algemeen Handelsblad" te Amsterdam f725, arbeid van Joh. v. d. Steur te Mage- lang f 100, ontvangen bij de administratie der „Locomotief" te Semarang (waaronder gift van f 5000 van den heer Oly Tiong Ham) f5355.41. Tezamen met de vorige opgaven f32.993.905. Door Gedeputeerde Staten van Zee land is de sluiting der jacht op hazen, patrijzen, fazanten, korhoenders en kwaitels bepaald op Zaterdag 30 December as. met zonsondergang De sluiting der jacht op hout snippen en waterwild zal nader worden vast- De avond werd afgewisseld door liederen, gezongen door het „Ollo-koor", welke op zeer verdienstelijke wijze ton gehooro gebracht werden. Werd ons vau zeer betrouwbare zijde meegedeeld dat de spuiten bij den brand i* de Nieuwstraafc geen dienst had ,en ge- dnan, doch alleen met slangen op de water leiding was gewerkt, door een brandmeester van spuit L werd ons verzekerd, dat deze spuit een half uur heeft gewerkt. Hedenmorgen omstreeks twaalf uur viel bij de Koningsbrug alhier een vijfjarig knaapje to water. Dadelijk werden pogingen tot redding in het werk gesteld. Een ladder werd in de kaai gezet. De heer Walraven van de Garde daalde hier af en wist op dezo wijze het jongetje te redden Het knaapje holde onmiddellijk naar huis. Met den schrik en oen nat pak kwam het vrij. Vrjjdag a.s, 's namiddags 2 uur, verga dert de raad der gemeente Oost- en West Souburg. Blijkens een achterstaande advertentie zal Maandagavond de generale repi .itie van het concert der zangvereeniging „iot Oefe ning ën Uitspanning" alhier niet om zeven uur beginnen, maar om half acht. Bij kon. be.-luit is met ingang van 1 December 1911, herbenoemd in den voogdij raad te Middelburg tot secretaris mr F. B. Evers. Donderdagavond werd in de groote zaal van het „Schuttershof" alhier een hcht- beeldenavond gehouden ten bate van het Nederlandsch Wilhelmina-Vrouwenhospitaal te Amoy (China), gesticht door wijlen dr. J. A. Otte, met medewerking van het Rotterdamsch „Olte-koor". De bijeenkomst werd door ds. L. B. Tjebbes geopend, die begon met het werk der zen ding bij de Chineezen toe te lichten, met een enkel woord het werk van dr. Otto in China in herinnering bracht, en een wolkom toe riep aan het Rotterdamsch „Olte-koor" en de aanwezigen. Daarna werd door mevr. Van Staveren uit Rotterdam een interessante voordracht gehou den over de zending in 't Chinecsche rijk. Spreekster schetsto w ijlen-dr. Otte als een man, die familie en vrienden verlaten heeft om het Evangelie in China te gaan verkon digen, die met onvermoeiden energie groot- scho inrichtingen heeft tot stand gebracht, o. a. het mannonhospitaal te Sio-ke, waarvoor door Arnerikaansche Christenen, en het vrou- wenhospitaa! te Anioy, waarvoor door Neder landers gelden bijeengebracht zijn. Spreekster verheugde zich over het feit, dat waar zij in -andere plaatsen voor leege zalen had staan spreken, hier in deze stad, niet tegenstaande dezo week nu al de tweede zen- dingssamenkomst plaats had, zooveel belang stelling voor het goede werk was. Een dertigtal beelden werden door haar Joe- gelicht en gaven een goed overzicht over China en het werk van dr Otte. Na do pauze werd het woord nog gevoerd door dr. Strick, een Amerikaan van geboorte, die nog deze week naar het verre Oosten gaat, om het werk van dr Otte voort te zetten. Door ds. Wielen ga werd ten eerste dank gebracht aan dr. Strick en zijn echtgenoot en hun een behouden aankomst in China toege- wenscht. Spreker verzocht de aanwezigen dr. Strick staande Psalm 1214 toe te zingen, waaraan door de aanwezigen werd voldaan, waarna de samenkomst door gebed gesloten werd. Wegens diefstal to Goes is aldaar ge arresteerd en voor den officier van justitie geleid J J. M24 jaar, wonende te Middel burg. Na gehoord te zijn is hij overgebracht naar het huis van bewaring alhier. Toen Woensdagmorgen te 's Heerén- hoek K. v. D. wat dicht met licht bij zijn zelfvervaardigde automatische lamp kwam, ontplofte de benzine waarop het toestel werkt. Het geheele toestel spiong uit elkaar, waardoor Van D. een stuk ijzer tegen het hoofd kreeg, zoodanig dat hij deerlijk werd verwond. Ijlings werd geneeskundige hulp ingeroepen. De toestand van Van D. is zorgwekkend. Te Heinkenszand gaf Donderdag I avond het muziekgezelschap „Euterpe" haar eerste winterconcert. De zaal was tamelijk goed door leden en niet-leden bezet. De muzieknummers benevens een tweetal too- neelstukjes en een voordracht werden zeer verdienstelijk gespeeld. Een iuid aplaus bewees dat alles naar het genoegen der aanwe/igen was afgewerkt. Donderdag hield mej. Van Hulst ook te 's H e er Arendskerke en to W o 1- f»artsdijk voor de daar bestaande af- deelingen van bet „Groene Kruis" hare voordracht over wijkverpleging ten platte- lande". Ook daar verwierf zij veel bijval. In de bijeenkomst der eerstgenoemde aidee'ing werden de aftredende bestuurs leden, de heeren H. van Iwaarden en J. Bommeljé Jz., herkozen. De voorstellen van het bestuur tot wijziging van eenige artikels van de statuten en het huishoudelijk regle ment konden niet behandeld worden, daar daarvoor het vereischta aantal leden niet tegenwoordig was. In de aldeeling Wolphaartsdijk weid de heer A. Noordhoek tot secretaris gekozen. Te K a p e 11 e gaf Donderdagavond het muziekgezelschap „Ons genoegen" eene uitvoering in het hotel „De Zwaan." Ver schillende stukken bracht men ten gehoore en de avond werd verder aangenaam gemaakt door het opvoeren van een paar comedie- stukjes, die zeer ten genoegen waren van de aanwezige begunstigers en donateurs. Door een twaalftal Fransche jagers zijn in de polders »0ud- en Nieuw-Noord- beveland" en »Anna" in den tijd van drie dagen, bij zeer ongunstig weder, geschoten 574 hazen, 6 patrijzen en oen eend, wel een bewijs, dat de droge zomer een gunsti- gen invloed op den wildstand heeft uitge oefend. er aan gaf. heeft hij zich buiten den politieken kampstrijd gehouden, en waarschijnlijk was hij dat nog lang van plan geweest. Maar Donderdag is hij uit zijn tent gelokt, nl. in de Kamer, waar hij dezen herfst weer verschenen was. Men had het over de motie van een aantal socialistische leden der Kamer, de regeering uibioodigend de namen van haar „agents pro vocateurs" (uitlartings-agenten) te publicee- ren, een verzoek dat meer middel was dan doel want de voorstellers wisten natuurlijk zelf wel dat de regecring zou zeggen: zulks menschen hebben wij niet m dienst. De voorsteller Lauche trok echter m zijn toelichting, geducht van leer, en viel inliet bij zonder Clemonceau en Bnandaan als minister presidenten, die zich van die soort agenten zouden hebben bediend, o.a. van zekeren Me- tivier, die op last van Ctemenceau opzettelijk wanorde zaaide, om diens politieke onmacht te verbeTgen. „En toen Briand ons zei naar aanleiding van de spoorwegstaking dat het een revoluti- onnaire staking was omdat er bommen waren gegooid, wist hij, dat het Mélivier was ge weest, die een bom neerlegde bij Massard" (levendig applaus op de uiterste linkerzijde en op verscheidene banken). Toen vroeg Briand het woord. De oud socialist, die zijn grootste triomfen lieeft ge vierd door zijn verweer tegen zijn oud-party- genooten, voelde weer den strijdlust m zich ontgloeien, en zijn rede is het moment van don dag geworden, veel indrukwekkender dan de rede van den huidigen premier Caillaux, tegen wien de motie gericht was Maar het werd Briand niet makkelijk ge maakt te spreken. Toen hij de tribune lie klom klonk op tal van banken een luid ap plaus, maar op de uiterste linkerzijde was bet een heidensch kabaal, om Briand het sproken te beletten. Vooral een van hen, Colty, weerde zich zóó geducht, dat de censuur over hem werd uitgesproken. Eindelijk echter was het weer stil, en Bri- and's welsprekendheid had weer dadelijk haar oude hypnose vastgeklemd om de geesten dier Fransche Kamerleden, die ol zoo gevoelig zijn voor glad vloeiende zinnen, oratorische decla matie en een hartstochtelijk verweer. De inhoud van Briand's rede doet er eigen lijk weinig toe. Hij ontkende ooit zijn toevlucht to hebben genomen tot agents provocateurs Hij had ze niet noodig. De bladen der vak- vereenigingen waren vol aansporingen tot sa botage, en hij was de eerste geweest die de eenvoudige stakers afscheidde van de sa boteurs. Levendig applaus klonk door de zaal teen hij zijn rede beëindigd had. En feitelijk was door die rede de aanval vau de socialisten nog meer op een cckèc uitgoloopen dan door Caillaux' verweer. Met 355 tegen 103 stemmen werd besloten tot de eenvoudige orde van den dag over te gaan. En het belangrijkste van alles is, dat Briand weer is teruggekeerd. TeOud-Vossemeer hebben zich voor de betrekking van gemeente-secretaris 20 sollicitanten aangemeld. VOETBAL. Zondag 26 November competitiewedstrijd voor de Zuidelijke lie klasse A tusschen de M. V. "V. „Olympia" en „Willem II" uit Tilburg. Op het terrein achter de Meelfabriek, aanvang 2 uur. DE TERUGKEER VAN BRIAND. Briand heeft drie kwart jaar gezwegon. Nadat hij in het begin van dit jaar, met een minachtend gebaar voor het gewroet der radi caal socialisten tegen hem, zyn ministerschap KORTE OORLOGSBERICHTEN. De correspondent van de „Temps" te Tri polis is eens aan den anderen kant gaan kijken. Hi) is goed en wel in het Turksche kamp aangekomen, en vond er orde en strijd lust. Hij is van oordeel dat in werkelijkheid de Italianen in Tripolis belegerd zijn en zij geen stap verder zijn dan anderhalve maand geleden De Engelsche consul te Tripolis, die ver nomen had, dal zijn cijfer-telegrammen, gericht aan het Engelsche ministerie van buitenland- sche zaken zes dagen lang door de telegrafie waren achtergehouden, heeft daaromtrent na dere inlichtingen gevraagd aan gouverneur- generaal Canevas Deze deelde bem mede, dat er een vergissing was begaan cn gaf last do telegrammen onmiddellijk te verzenden. De „Matin"-corrcspondent te Tripolis ver meldt het volgende Te Hamorra, een kamp dat zich een weinig achter de loopgraven van Fcsjloem bevindt en waar dereserve der bersaglieri ligt, waren wij getuige van de aankomst van twee krijgs gevangenen. Sedert verscheidene avonden wa de patrouljes steeds blootgesteld geweest aan van een nabijgelegen put komende geweerscho ten, hoewel daar nooit vijanden te vinden waren. Heden waren de Italianen echter ge lukkiger, en do twee Arabieren die wij in het kamp zagen brengen, waren die spookach tige schutters. Zoo werd hun komst met tal rijke hoera's begroet, die sterker werden, toen de manschappen vernamen, dat de gevange nen zouden worden terechtgesteld. En werke lijk, om 5 u 15 telden de Italianen twee ge vangen minder. De correspondent vertelt er niet bij waarom die twee „krijgsgevangenen" doodgeschoten Zjjn. De geruchten over een ministorcrisis ui Engeland houden aan Allereerst betreffend© Grey Maar nu wordt ook al verzekerd dat Asquitli zou aftreden als hij zyn kabinet biet kan reconslrueoren. Daarentegen zegt do „Pali Mall Gazette", dat geen ministericole crisis kan verwacht worden, alvorens do koning uit Britsch-Indië teruggekeerd is, doch do ministerieelo crisis zou waarschijnlijk in het voorjaar uitbreken wegens de Home Rule kwestie. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat in 18 provincies van Zuidelijk China de verkiezingen ten gunste van de republiek zijn uitgevallen. Deze zal Woetsjang tot hoofdstad krijgen. Tot president van de centrale ropublikeinseha regcenng is generaal Li gekozen. De troepen te Nanking zijn weer binnen de muren getrokken, zoodat hel daar nog niet lot een gevecht is gekomen. Zondag is bij Hankou gevochten tusscben een kruiser der regeeringsvlool en een tor pedoboot der rebellen De laatste hield moedig stand imaar moest ten slotte toch wijken. Zij wist echter te ontkomen in een kreek, waar ze zal worden hersteld. Over Castro, dien men al heeft laten vermoorden door zijn ontevreden volgelingen, wordt nu uit New-York gemold, dat liij volgens zijn eigen verklaring een groote ove. winning heeft behaald die hem in het bezit der regeering zou brengsn. Het Dominikannsche gezantschap heeft het „Fremdenblatt, gemachtigd mee te dee- len, dat door den moord op president Cnce- res orde en rust nergens in de republiek zijn verstoord. De aanslag is in de buurt van de hoofdstad gepleegd. Een van de misdadigers is er zelf bij omgekomen. De anderen zijn gepakt. De ministers hebben de regeering in handen* genomen en een nationaal congres samengeroepen om een tijdelijken president te kiezen. Ook deze officieele mededeeling is nog niet overtuigend. Waarom blijven alle bij zonderheden van den aanslag ontbreken En svaarom stelde de regeering dadelijk, een censuur in. RIJKS-BELASTINGEN De Burgemeester van Middelburg maakt be kend dat bij hem ontvangen en aan don ont vanger der directe belastingen ter invorde ring is verzonden een door den Directeur der directe belastingen enz. te Breda, den 21en November 1911 invorderbaar verklaarde kohier no. 10 dor personeele belasting voor het belastingjaar 1911, met uitnoodi- ging aan ieder wien zulks aangaat, om na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste hot Roor hem verschuldigde te kwij ten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, bin nen zes weken na heden behooren te worde® ingediend. Middelburg, den 23 November 1911- De Burgemeester voornoemd, M. VAN DEN BRANDELER. NATIONALE MILITIE. Oproeping in we r kei ij ken dienst. De burgemeester van Middelburg; roept bij dezen tot opkomst in werkelijkeo dienst op: 1SAAK NEUFÉGLIESF, lotelïng der lichting 1907, voor de gemeente Middelburg, lotingsnommcr 49 en behoorende tot het 3e regiment infanterie; gelastende liem om op den 18 December 1911 rechtstreeks naar zijn korps te Middel burg te vertrekken, alwaar hij, voorzien van den verlofpas en do voorwerpen van kleeding en uitrusting, -bij het vertrek met groot verlof medegenomen, tegenwoordig moet zijn, over eenkomstig het bepaalde bij art 27 der Militie- instructie, hetwelk o.a. luidt Ie. dat de milicien-verlofgangers, woonach tig in de plaats vau opkomst, zich op den. dag, voor de opkomst bepaald, uiterlijk te 8 uur voormiddag bij hot korps moeten aan melden 2e. dat de miliciens-verlofgangers, woonach tig binnen 20 KM. van do plaats van opkomst, op den dag voor de opkomst bepaald, uiterlijk te 10 uur voormiddag by het korps aanwezig moeten zijn, en 3e. dat do overige milicien-verlofgangers zich by hun korps moeten aanmeldenvoor I zooveel zij binnen het Rijk gevestigd zijn, op het tydstip, waarop zy aanwezig kunnen zijn indien zij zich op den dag, voor de opkomst bepaald, met het eerst vertrekkende openbaar middel van versneld vervoer langs de op j de vervoerbewijzeu aangegeven route naar de plaats vau ppkomst moeten begeven

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1