MIBDkLBI RbSdE COURANT. Dinsdag 21 November. Middelburg 20 November. KAMEROVERZICHT. Benoemingen. Dit Stad en Provincie. Letteren en Knnst. N\ 275. 154* Jaargang. I9H. Due eourant Terschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Fry» per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middago vóór één uur aan het bureau W Advertentiën A 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- on alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meei 20 «ent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. zijn. Tot de plaatsing ven advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, I Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Harems A. DE LA MAR Aje., N.Z. Voorburgwal ItCB. Amsterdam. Zitting van Vrijdag. Het debat over de Indische begrooting, waarmede heden een aanvang werd gemaakt was ditmaal al zeer onbeduidend. In hoofdzaak ging het over den finantieelen toestand en de zending. Wat den finantieelen toestand betreft, maanden alle sprekers aan tot voor zichtigheid. «Voorzichtigheid" bepleitte de heer De Meester; voorzichtigheid" ried de heer De Kanter nanwéest voorzichtig" met de dubbeltjes, vertelde de staatsman" Bogaardt, past op voor de scbadepostjes, zeide de heer Van Lennep. Allen zongen hetzelfde liedje. Waarom deze heeren nu allen hetzelfde herhaalden Waarschijnlijk, omdat zij in het Nederlandsche parlement zitting hebben, waar het gewoonte is, dat de een den ander napraat. Wat drommelIndien de heer De Meester «en finantieele speech over Indië houdt, zou dan z'n «collega" Bogaardt niet precies hetzelfde mogen zeggen en nó hem «collega" Van Lennep en vervolgens van het rijtji af De Kanter en «tutti quanti." Daarvoor dient toch de «vrijheid van het woord Curieusal deze heeren hadden ontdekt dat de ambtenaren in Indië te veel geld kregen. Dat maakt de Indische huishouding te duur. Hoe is bet mogelijk? Over den Islam en de zending werden zeer gevaarlijke theoriën verkondigd. Zoo beweerde de heer Bogaardt, de «staatsman", dat men den Javaan moet be letten naar Mekka te gaan. De Javaan is geen Mohammedaan Met dergelijke zonderlinge praatjes aen ander woord is er niet voor te vinden hield hij de Kamer een uur lang bezig. Met een pompeus woord noemt men dat »de Islampolitiek" van den heer Bogaardt. De heer Scheurer, de zendeling-arts, maakte het even mooi, zoo niet mooier. Hij wilde maar liefst vrije prediking van het Mvangelie in den geheelen Archipel. Tot dusver is daarvoor een vergunning der regeering toe noodig. Dat moet afgeschaft worden. Ook de heer Van Hoogstraten, oud-caval- leri8t, was het met den heer Scheurer eens. Het spreekt van zelf, dat de Minister van Koloniën, die verantwoordelijk is voor de inst en den vrede in onze koloniën, moeilijk gevolg kan geven aan de verlangens van deze drijvers. Maandag voortzetting. TWEEDE KAMER Naar aanleiding van het ongeval met het 4e stoomloodsvaartuig, werd bij de behan deling der Marinebegrooting in de secties de vraag gesteld of deze vaartuigen order hebben om onder alle weeromstandigheden in zee te blijvent. Voorts sprak men den wensch uit dat de minister nauwkeurig den flnancieelen toestand der nagelaten betrek kingen van de slachtoffers zal doen nagaan, en, naar noodig, tot een gratificatie bereid zal worden bevonden. Hiervoor zoo werd opgemerkt, zal te meer reden zijn, wijl er onder hen, die bij de ramp het leven lieten, mannen waren, wier namen sinds het gebeurde met de „Berlin" met eere worden genoemd. Met klem werd aangedrongen op her ziening van de bezoldiging van het perso neel der verliehting ea betonning bij de Mari- newerken aan de noordkust van Schouwen. Verscheidene leden kwamen met klem op tegen de handelswijze van den minister tegenover het waterschap Schouwen, inzake het onderhoud van door het Departement van Marine aangelegde werken. De Regeering herhaalt in haar Memorie van Antwoord op Hoofdstuk II der Staats- begrooting dat haar geen redenen bekend sijn, waarom de Koningin de Staten Gene raal niet in persoon heeft geopend. Het zoude, gelijk immer, het Kabinet hebben verheugd, indien dit wel was ge schied. Er zijn aan het Kabinet geen rede nen bekend, waarin het aanleiding zoude hebben kunnen vinden aan H.M. in tegen- overgestelden zin te adviseeren. Zoodanig advies is dan ook niet gegeven en de in verband met eenige geopperde gissingen te dezer plaatse gestelde vragen worden zonder voorbehoud ontkennend beantwoord. De Regeering heeft o.a. geantwoord oP de Algemeene beschouwingen der Kamer over de Staatsbegrooting. Wat de daarin geuite klacht betreft over het beleid der Regeering in zake den wetgevenden arbeid merkt zij op dat, waar twee organen samen werken aan de vervulling van een zoo ge wichtige taak, het vanzelf spreekt, dat, bij niet gansekelijk bevredigend resultaat, elk van beide geneigd is, de verantwoordelijk heid aan de andere toe te schuiven. De Re geering harerzijds meent verantwoord te zijn. Dit geldt al aanstonds de kustverde diging en de militie. Het voorloopig ver slag over het wetsontwerp inzake de kust verdediging behelst zóóvele vragen en op merkingen van staatkundigen en strategi- schen aard, dat de beantwoording uiterst tijdroovend is, terwijl het ontwerp-militie- wet, naast lof voor haar technisehen opzet zelfs het verwijt heeft uitgelokt, al te voort varend van Regeeringswege te zijn voor bereid. Aangenomen derhalve dat hier schraalheid van wetgevenden oogst valt te constateeren, daar is de schuld toch stellig niet aan de zijde der Regeering. De klacht over het beleid in zake de sociale verzekering, gaat vooreerst over den vorm van het wetsontwerp betreffende de ouderdoms- en invaliditeitsverzekering. Dit is teleurstellend, omdat juist naar aanlei ding van de vele klachten over den vorm der vorige desbetreffende ontwerpen door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan een bekwaam jurist buiten het Departement was opgedragen inzonderheid ook aan den vorm van het ontwerp alle aan dacht te geven en dit is inderdaad geschied. Intusschen zal van de zijde der Regeering, waar mogelijk, gaarne tot verduidelijking en vereenvoudiging bij de behandeling van het ontwerp worden medegewerkt. Dat aan voorziening tegen de gevolgen van ouderdom veel meer behoefte bestaat dan aan voorziening tegen de gevolgen van ziekte, kan alleen in zooverre worden toe gegeven, dat die behoefte meer algemeen Het ontwerp tot verzekering van arbei ders tegen de gevolgen van beroepsziekten beeft den Raad van State bereikt. Bij de behandeling van het ontwerp-bak- kerswet is niet gebleken dat het ontwerp zonder voldoende kennis van zaken was in gediend. Het wetsontwerp tot regeling der gemeentefinanciën was in hoofdzaak de vrucht van don arbeid eener bij uitstek deskundige Staatscommissie. Yoor de ge ringe eenstemmigheid op dit gebied tus- schen de verschillende specialiteiten kan men toch kwalijk de Regeering aansprake lijk stellen. Volgens de Regeering biedt de behandeling in den Ministerraad aan welke iedere wetsvoor- dracht is onderworpen, voldoende waarborg, dat de hierbij genoemde belangen zullen worden behartigd. Zelfs de gedachten aan eenigen wedloop tusschen de leden van het j minderheden, waarin afwijkende meeningen zijn neergelegd. De comissie, waarvan de tegenwoordige Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aanvankelijk ook deel uitmaakte, bestond na eenige mutaties uit de volgende heeren Mr H. L. Drucker, voorzitter. Prof. Mr. E. M. Meyers, lid-secretaris. Mr. Ph. Falkenburg. W. Havers, J. H. ran Hoek, D. de Klerk, Jhr. Mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, J. H. Schaper en Ds. J. C. Sikkel en de leden der Vereeni- ging Jos. de Sterke, J. van Waardhuizen en Mr. Dr. J. H. van Zanten. teit te Amsterdam is ter beschikking ge steld van dien Gouv.-Gen. ten einde tijdelijk te worden belast met bacteriologischen ar beid ter bestrijding van den pest daar te lande. KORTE MEDEDEELINGEN UIT VERGADERINGEN. Onder voorzitterschap van den heer E. van Dien heeft te Amsterdam de Neder landsche Accountants-Vereeoiging vergaderd. In zijn openingsrede sprak de heer Van Dien over de onvoldoende wijze, waarop de wettelijke bepalingen op het gebied van koopmansboeken den koopman beschermen, waarbij hij in den breede besprak een von nis van de Rotterdamsche rechtbank dat tot deze stelling aanleiding gaf. Het Tweede Kamerlid mr. J. Limburg leidde de besprekingen in over>Het ont werp van wet op de naamlooze vennoot schappen De heer Limburg kwam tot de conclusie, dat het wetsontwerp door een goede ge dachte is ingegeven, doch het bevat ver schillende bepalingen, die, wil men er wat. aan hebben, moeten worden veranderd. Hij acht het verstandig niet alle Naaml. Venn, over een kam te scheren, maar onderscheid te maken tusschen vennootschappen, die zich wél en die zich niet tot het publiek wenden. Prof. J. G. Ch. Volmer, buitengewoon hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool, trad als inleider op over het onderwerp Hetwetsontwerp tot regeling van de egrootingen en rekeningen van staatsbe drijven". Niettegenstaande de verschillende bezwa ren, die spr. opnoemde, was hij er van over tuigd, dat het wetsontwerp is een stap op den weg tot verbetering der comptabiliteit van <ïen staat en bij betreurde het daarom, dat die stap zoo aarzelend wordt gedaan, verdedigd is met eenals het niet gaat, kunt ge altijd nog terug. Bij kon. besluit: zijn benoemd tot afgevaardigden van Ne derland en zijne koloniën op de in de maand December a. s. te 's Gravenhage te houden internationale opium-conferentie, de heeren: J. T. Cremer, president van de Nederland- sehe Handelmaatschappij, oud-Minister van Koloniën, eerste gedelegeerdemr C. Th. Kabinet onderling om voorstellen aanhangig I™ D!,<m'er' de Bf"'e te maken, is uitgesloten. Aan de afdoening 1 ,A' A' toofdmspec- vonde wetsontwerpen betreffende het ta.iet d?" d,e°B' der van invoerrechten, de kustverdediging, de N,ed'"IA: dr J' Scheurer, lid van de ziekteverzekering en de daarmede®..»»- Kamerb m.W' G. van Wettam, - - inspecteur van de opium-regie m Ned.-l. is bij de zeemacht bevorderd tot officier validiteitsv'erzekeringbestaatnaarde meening ™n administratie der 2e kl„ de adjnnct- der Regeering behoefte. Harerzijds zal het ïd°T V'T 5 J*' mogelijk» gedaan worden ter bespoediging I dat deZ6 d» ™ngl.,St van de offl- K eieren van zijn korps plaats zal nementu9- der aidoemng van laatstgenoemd ontwerp. je offiJier8n ^/sdministratj6 der 2e De Minister van financiën is verwonderd over de aanmerkingen op zijn beleid. Hij ontkent dat de financieele toestand van ons land gunstig, althans gunstiger dan die v. n andere landen zou zijn. Reorganisatie der Kamers Tan Arbeid. Het rapport 'betreffende de werking van kl. C. J. Wit en S. N. van den Berg; is benoemd tot boekhonder van het ka daster J. H. Marring, thans adsp.-landnieter van het kadaster, ter standplaats Appinge- dam zijn benoemd bij den octrooiraad tot in genieur G. Doorman, werktuigkundig elee- troteehnisch ingenieur te 's Gravenhage, H. C. van Oordt, electrotecbnisch-iDgenieur te Leiden, dr A J. C. de Waal, ieeraar aan de R. H. B. S. te Steenwijk, H. W. Snij- Onder de tegenstemmers van het Zuid-Bevelandsehe tramplan noemden wt ook den heer Van Dalsum. Dit Statenlid be hoorde echter onder de voorstemmers, het imd trampian tegen genoec heer Heijse. vijfde lid, dat zich verklaarde, was de heer Heijse. Mevrouw Hioolen-Mac Leod heeft de benoeming tot bestuurslid van de Vereeni- ging «Kindervoeding" alhier, die open gevallen was door het bedanken van mevrouw Eversen-Hoogenboom, aangenomen. Vanwege de afd. Middelburg van den Volksbond tegen Drankmisbruik zal de heer De Vletter Vrijdag een voordracht houden met lichtbeelden voor de leerlingen der hoogste klassen der Openbare en bijzon dere scholen op Vrijdag 24 November in het Schuttershof. Aanvang 7 uur. Het programma van het bioscoop-1 theater alhier is, zooals gewoonlijk, zeer aantrtkkelijk. Boeiende dramatische nummers wisselen af met buitengewoon komische; en behalve deze bevat het pro gramma nog de «Electro Bioscope-Courant' en een reis aan boord van het bestuurbare luchtschip «Astra" boven Pau en omgeving. Een luid applaus na de gegeven nummers bewijst voldoende dat ook ditmaal de toe schouwers weer hoogst tevreden zijn over het vertoonde. slissing te brengen. De heer Van Hee wilde daar 't beste van hopen, maar liet de ver antwoordelijkheid nn aan Burg. en Wetb. Aan den heer Rottier, die meer ruinate voor peeën op de kaai wenschte, werd op ruiming van de grondbergplaats in uitzicht gesteld. De raad van Wissekerke hield Vrijdag een zitting, waarin w rden mede gedeeld eenige berichten van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de gemeente rekening over 1910, 't suppletoir kohier van den H. O. over 1911 en opgave van rijks- vergoeding voor schoolbouw. Verder twee brieven van dat college naar aanleiding van reclames tegen de beschik king van den raad op de adressen van het hoofd der school te Geersdijk en de onder wijzers op het dorp. Gedeputeerde Staten gaven in overweging aan de bezwaren, in die adressen vermeld, tegemoet te komen. Burg. en Weth. stelden voor, zich aan dien wenk niet te storen en de vroeger genomen afwijzende beschikking te handhaven. De raad besloot alzoo. Vervolgens werd de heer Waverijn, in overleg met het hoofd der school, aange-' wezen als onderwijzer bij het herhalings- onderwijs in de kom. Bij de omvraag ontspon zich een heftige woordenwisseling tusscnen burger en boer, wandelaar en rijtoigbezitter, fiets en peeën- wagen, m. a w. tusschen het raadslid Van Hee en den wethonder Van der Maas. De aanleiding was dezeDe hoofdweg Cam- perland WissekerkeGeersdijk is slechts gedeeltelijk met een rij paaltjes bezet ter afschutting van een voetpad. Waar de af zetting ontbrak, is sinds eenigen tijd het voetpad in een slijkerige wagenspoor, be zaaid met bonken klei, veranderd. De opzichter over de wegen was daarom begonnen de afzetting te voltooien doch de heer Van Hee had opgemerkt, dat dit nuttige werk in den steek was gebleven. Nu vroeg hij de redenen daarvan. De voorzitter antwoordde dat er eerstens verzuimd was, aan Ged. Staten vergunning tot die afpaling te vragen en verder dat in 't college van Burg. en Weth. de eenstem migheid ontbrak. Of de meerderheid van dat drieledige college vóór of tegen de - Bij de eerstvolgende voorstelling vanwege de afdeeling Middelburg van het „Neder- landsch Tooneelverbond", op Dinsdag 12 December, zal Janmart's Nederlandsch Ope rotte-ensemble opvoeren „Het Poppenmeisje", muziek van Leo Fall. Het moet een zeer geestige en, wat vooral veel zegt, een der onschuldigste operettes zijn. Hetzelfde ensemble gaf Zaterdagavond in Den Haag de honderdste opvoering van „De Kuischo Suzanna." Onlangs is melding gemaakt van het aanspoelen van reddinggordels van het as. „Olaf Wijk", aan het strand te Neuzen. Nader is gebleken dat dit geen reden tot ongerustheid moet baren. Het stoomschip is behouden te Gothenburg aangekomen, doch had zwaar weer te verduren gehad, waar door reddingbooten en -gordels verloren gingen. In de afgeloopen week, van 13 tot 19 Nov., werden aan de haven van Philip pine 1520 balen mosselen u 90 K.G. ver zonden. Hiervan gingen naar geregelde af- lers in België en Frankrijk 1310 balen tegen 4 5fr. per baal. Door Hol- landsche en Belgische venters werden 310 ton k 60 K.G. aan de haven gekocht tegen 2 a 3 fr. per ton. Wegens het ruwe weder der laatste week werd weinig mosselzaad vaa Zeeuwsche hoofden gehaald. Slechts 75 ton A 100 k.G., die verkocht werden tegen f 1.20 f 1.30 per ton. Er werden 72 manden garnalen a 20 K.G. verkocht tegen f 2,40 A f 2.50 per mand. Ten bewijze, dat de mosselhandelaars al daar moeite noch kosten ontzien om hunne mosselperceelen weer onder goed zaad te krijgen, kan, naar men ons van daar schrijft, dienen, dat de heer G. Voerman onderhands het recht geeft gepacht om het mosselzaad van de hoofden te Callantsoog te halen. Als men nu weet, dat deze hoofden niet door onze vaartuigen te bereiken zijn en deze in bet Noord-Hollandsch Kanaal moe ten -ankeren en alle zaad daarheen per as moet vervoerd worden, dan is het duidelijk dat dit alles met groote kosten gepaard gaat. - Het jongste nommer van „De Wereld kroniek" bevat een mooie photo van het Vredespaleis- - Door het bestuur van het Multatuli- Museum te Amsterdam is aangekocht do hoogst merkwaardige Multatuli-verzameling van den beer Hartkamp, waarvan een ge deelte op de in 1910 gehouden Multatuli- tentoonstelling aanwezig was en daar zeer de aandacht trok. In de buurt van Palermo woont een too- neelspeler, die 110 jaar is. Vóór honderd jaar trad Ennco Pinelli voor het eerst op in een vertoomng van Schiller's „Teil." De opvoering van dit „revolutionnaire" stuk kostte Pinelli's vader, den schouwburgdirecteur, een jaar gevangenisstraf. De jonge Pinelli sloot zich brj een ander gezelschap aan en speelde tot izijn 90ste jaar rr„.„ - y," paaltjes was, werd niet meegedeeld. De heer -- wet op de Kamer? van Arbeid bevat, na ders> werktuigkundig en elektrotechnisch yan Hee meende dat men den landbouwer een overzicht van de werking der bestaande lnge?ieur te. s Gravenhage, W. P. Smit, moest laten wat des landbouwers was, maar wet op de Kamers van Arbeid en een uit- scheikun ïg ingenieur te Tilburg en S. P. voor den burger moest eischen, wat des voerig overzicht van de buitenlandsche A; va" Hoogstraten, werktuigkundig burgers is. En dat zijn eischeen zesde wetgeving op het gebied, waarover de werk- ingenieur te Haarlem, en tot adj.-ingenienr de0j van de w6gbreedte voor den voetgi zaamheden dier colleges zich uitstrekken, E; Hijmans, werktuigkundig en electrotech-gerj niet overdreven was, toonde hij uit een volledig ontwerp voor een geheel nieuwe «sch mgenieur te s Gravenhage; deD Hoofdelijken omslag met cijfers aan. «wet op de Kamets van Arbeid en de1 19 benoemd tot adj.-directeur bij denUit de levendige replieken en duplieken Arbeidsraden" (volgens dit ontwerp zullen dienst der posterijen G. van Wieringhen die nu V0]gdeD, en die met de pen alleen n.l. de Kamers van Arbeid, die voor alle i Borski, thans hoofdcommies der posterijen; en bezwaarlijk zijn weer te geven, kan gevoege- vakken moeten worden opgericht, in <le 1 18 aaa de" commies der telegraphic.le kl. fok geconstateerd worden: de wetbouder- ongeveer twintig te vormen districten samen T; J-Geraets, uit hoofde van langdurige bjke vrees voor ongelukkon met die paaltjes een «arbeidsraad" vormen met een voor- afwezigheid wegens ziekte, als zoodanig en de overtuiging van zijn tegenstander, zitter, die noch patroon noch werkman is, i eervol ontslag verleend. dat het toch niet te veel van den landbouw en een bezoldigd secretaris uit een bureau) gevergd is, als men hem vraagt 1 meter en een ontwerp van wet op een «Oppersten A. H. de Haas, F. H. Hoogers en E. J. wegbreedte ter beschikking te laten van Arbeidsraad" voor het geheele lande, beide Nijveldt zyn ter beschikking gesteld van alle ingezetenen. met uitvoerige toelichtingvoorts de grond- deu Gouv.-Gen. van Ned.-I., ten einde te De voorzitter verklaarde, met den wet- slagen voor een wettelijke regeling omtrent worden benoemd tot klerk bij den post-, houder van oordeel te zijn, dat de beslissing het bindend verklaren van d collectieve telegraaf- en telephoondienst daar te lande in deze paaltjeszaak niet aan den raad toe- arbeidsovereenkomst ook voor hen, die kwam aan moties doet man hier nog buiten de partijen staan, welke haar hebben Dr N. H. Swellengrebel, privaat docent niet maar hoopte het college tot een gaslotenen eindelijk eenige nota's van in de hygiëne aan de Gemeentelijke Unireisi- «voor mensch en dier" bevredigende be- Onderwijs. Zaterdag j.l. hield de heer J Drabbe, schoolopziener n het arriondissement Mid delburg, in „SL Joris" alhier, voor taj van onderwijzers (essen), zoowel bij het open baar als het bjjzonder onderwijs werkzaam, een lezing over„De Persoonlijkheid". In de eerste plaats behandelde hij de persoonlijk heid m de geschiedenis, daarbij wijzende op enkele grootsche figuren op godsdienstig en politiek gebied. In de tweede plaats besprak hij de vormende waarde van tucht-, zelf-werk- zaamheid en het inconscicnte of onbewuste op practisch en geestelijk gebied, waarbij hg vooral deed uitkomen, hoe door zelf-zoeken, zelf-vinden, krachtige persoonlijkheden wor den gevormd mannen met oordeel, van initia tief en energie. Met aandacht werd, zoo schrijft men ons, deze van veel studie en belezenheid getui gende voordracht aangehoord. Een daverend applaus viel den geachten spreker ten deel'. Ten slotte had deze nog een inlichting te geven en een verzoek te doen aan do dames en heeren van het bijzonder onderwijs. Hjj wees op het bestaan van het Onderwijzers- Gezelschap in het arrondissement Middelburg en hij verzocht hun, va» wie niet één lid is.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1