MIDDELBURGSCHE COURANT. TWEEDE BLAD VAN DE Maandag 20 November. 1911. HddeMrg 18 November. ïersciiillBnife Berichten. N». V7\ 134' Jaargang. *£andbouu)kromck VAX 01S1X TUTU aiDiwum. Phosphorzanrbememting. Is het pmverschillig in welk ge deel te van het jaar, voor- of najaar, men zijn bouwland met superphos' phaat bemest, of geeft de verschillende tijd van bemesting ook een verschil lende uitwerking? Welke phosphorzuurbemesting ver dient do voorkeur, die met super- phosphaat of die met Thomas-phos phaat (sLakkenmeel Toen wjj ons nederzetten, om de hierboven geplaatste vragen, die in hot vorig nummer tot ons gericht werden, te beantwoorden, rees bij ons do vraag, of het niet gewenscht zou rijn naast de beantwoording daarvan, de ge- heele phosphorzuurbemesting eenigszins uit voeriger te bespreken. Voor ons zelf heb ben wij die vraag bevestigend beantwoord, van daar het opschrift, dat wij boven dit opstel hebben geplaatst. Zijn wij hier of daar onduidelijk gebleven, gaarne zullen wij op de vragen, die omtrent onopgehelderde pon ten t(Ot ons gericht worden, nadere inlich tingen geven. Dat phosphorzuur eene onmisbare meststof is, wordt algemeen erkend. Zonder phosphor zuur kan geen enkele plant gedijen <en nagenoeg nergens is het phosphorzuur in voldoende hoeveelheid in den grond aanwezig. Is de hoeveelheid phosphorzuur, die in den bodem ter (Ontwikkeling van de plant aanwezig is, te gering, dan komt dat niet alleen ten na deel© van de opbrengst, maar bovendien wordt dan door aanwezigheid van voldoende stik stof de bladontwikkeling bevorderd ten koste Yan de (Opbrengst aan graan. Nog zij opgemerkt dat overschot van stikstof vaak het rijpworden vertraagt, terwijl eene voldoende phosphor zuurbemesting die verhaast. Slaat daarentegen de bemesting met phosphorzuur in de juiste verhouding tot die met stikstof en kali, dan zal eene rijkere bemesting met phosphorzuur zonder eenigen merkbaren invloed blijven op de korrelopbrengst. Aangezien gevraagd wordt naar de werking van de twee phosphorzuurbemestingen super- phoBphaat en Thomas-phosphaat, willen wij in de eerste plaats stilstaan bij de samenstelling daarvan. m Superphosphaat wordt vervaardigd uit ruwe phosphaten, zooals Florida-phosphaat, Algiers- phosphaat en iandere. De zich daarin be vindende driebasische phosphorzure kalk (tri- calciumphosphaat) wordt door toevoeging van zwavelzuur omgezet in gips en eenbasische (phosphorzure kalk (monocalciumphosphaat), waarvan het phosphorzuur in water oplosbaar is, wat met hot phosphorzuur in driebasische phosphorzure kalk niet het geval is. Gebruikt men in plaats van zwavelzuur, phosphorzuur, dan ontstaan zoogenaamde dubbelsuperphosphaten, die van 40 tot 46 o/o in water oplosbaar phosphoirzuur be vatten. Het superphosphaat, dat in onze provincie gebruikt wordt, bevat doorgaans óf 14, óf 18 o/o phosphorzuur oplosbaar in water. In 't vervolg bedoelen wij alleen 14o/0's super phosphaat en stellen dat het gebruik van j 100 KG van 14 °/o gelijk slaat met dat van 75 KG van 18 o/o De supeiphosphaten zijn geschikt voor alle gronden behalve voor zeer lichte zandgron den en zure turf- en moerasgronden. In zeer lichte zandgronden loopt men gevaar, dat de regens het opgeloste phosphorzuur wegspoelen, terwijl jnen op moerassige bodems daarvan een nadeelige werking heeft waargenomen, die men meent te moeten toeschrijven aan de wisselwerking van het zwavelzuur, dat in het superphosphaat voorkomt, en de humuszuren van den grond. Thomas-phosphaatmeel, slakkenmeel, is een afvalproduct der ijzerinduslrie. Uit het ijzererts moet de phosphorus verwijderd worden; dit geschiedt door het erts te smelten m ovens, die met vuurvasten kalksteen zijn bezet en door ze daarbij met gebrande kalk te ver mengen en de lucht daardoorheen te persen. De aanwezige phosphorus verbrandt daardoor tot phosphorzuur (d. w z. hij vereenigt zich met de zuurstof van de ingeperste lucht) en dit phos phorzuur verbindt jsich met de kalk tot slakken. Deze worden gemalen en hoe fijner het Tho mas-phosphaatmeel is, hoe sneller het, in den grond gebracht, daar omgezet zal worden in plactenvoedsel. Na tal van proefnemingen is men tot do conclusie gekomen, dat do werking van phos phorzuur in slakkenmeel nagenoeg overeen komt met die van phosphorzuren, welke op losbaar zijn in een oplossing van 2 o/o citroen zuur. Overigens komt het phosphorzuur m*Tbo- mas-phosphaat voor als vierbasische phosphor zure kalk of als een dubbelverbinding van phosphorzure kalk met kiezelzuur, oplosbaar m verdunde zuren. Bij de bovenbeschreven bewerking van ijzer ertsen bevatten de slakken ongeveer 50 o/0 kalk, die het land ten goede komt, maar bij de prijsbepaling niet in rekening wordt ge bracht. Het gehalte van phosphorzuur loopt bij het slakkenmeel doorgaans van 10 tot 20o/0. Voor het gebruik geeft men de voorkeur aan een gehalte van 15 of 16o/0. Wel is bij een lager gehalte de werking van het in het slakken meel aanwezige phosphorzuur, dat in 2-per- cents-citroenzuur oplosbaar is, gelijk aan die, welke men bij Thomas meel van hooger gehalte vindt, maar aangezien men bij een lager ge halte een grootere hoeveelheid moet gebruiken om hetzelfde resultaat te bekomen, en dit gepaard gaat met grootere kosten voor ver voer, arbeidsloon enz., is het slakkenmeel met een hoog gehalte le verkiezen boven dat met een laag. Nog zij hier opgemerkt dat, ofschoon men nooit eenige tmestatof knoet gebruiken, die niet aan het ïlijkslandbouwproefstation is on derzocht, zulks in nog hoogerc mate waar is, voor het Thomas-phosphaat, omdat zich reeds meermalen gevallen hebben voorgedaan, dat men, natuurlijk bij vergissing, ook steenkolen- sintels onder de slakken had gemalen, wat zeer bevordelijk is voor de toename van het gewicht, (maar niet zoo dadebjk voor de ver meerdering van phosphorzuur. Het phosphorzuur in Thomas-slakkenmeel komt in zijn werking nagenoeg overeen met de tweebasische phosphorzuren. Het is niet oplosbaar in het grondwater, maar moet daarin (oplosbaar gemaakt worden door de plantenwortels. Hit phosphorzuur verdeelt zich daarom niet zooi gelijkmatig door den grond als, en komt langzamer en minder volledig tot werking dan dat van puperphosphaat, maar is ook juist daarom bijzonder geschikt voor lichte zand gronden, waar het in water oplosbare phos phorzuur van superphosphaat gemakkelijk uit- gewasschen [wordt. Tengevolge van het groote kalkgehaltet oefent het Thomasphosphaat op zure gronden een gunstigen invloed uit op de samenstelling van. den grond, terwijl de daarin aanwezige zuren bijdragen tot de oplossing van het phosphorzuur. Nog zij hier medegedeeld, dat superphos phaat le allen tijde, vóór en tegelijk mot hot uitstrooien, gemengd kan worden met kali dat Thomas-phosphaat na de menging met kali, dadelijk moet worden uitgezaaid. Een vermenging van Thomas-phosphaat met ammoniak houdende meststoffen pf met su- perphospliaten geeft ,aanleiding tot verlies. Chili-salpeter kan de vermenging worden verricht maar .levert geen nut. Naast de genoemde phosphorzuurbemestin gen heeft men nog die met ruwe phosphaten, die alle het phosphorzuur bevatten als tri- calciumphosphaat. Daarover hebben wij on langs onze meening gezegd, toen wij schre ven pver het agricultuur-phosphaal. Wij her halen hier alleen, dat de ruwe phosphaten bij voldoende fijnheid een langzame en geringe werking vertoonen op kalkrijke gronden, die zich in een goeden cultuurtocstand bevin den, maar daarentegen op zore-turf- en moerasgronden vaak goede resultaten hebben gegeven. Uit hetgeen ons is medegedeeld aangaande den aard van het phosphorzuur, dat zich in superphosphaat en in Thomas-phosphaat bevindt, volgt dat het phosphorzuur in super phosphaat, in den bodem spoedig in water oplossend, wordt neergeslagen (geabsorbeerd) en zich verbindt met de fijnere deelen van den grond; deze absorbtie kan na eenigen tijd zoo sterk worden, dat de stof nagenoeg onop- neembaar Wordt, Thomas-phosphaat daarentegen blijft in den grond nagenoeg onveranderd tot het met de wortelharen der planten in aanraking komt. Aangezien nu bij beide meststoffen, het phosphorzuur zich in den grond weinig kan verplaatsen, moet men zorgen, omdat het met de wortelharen in aanraking moet komen, dat het zoo goed mogelijk door den geheelen grond verdeeld is. Dit nu kan bij superphos phaat, verkregen worden door gebruik te ma ken van de oplosbaarheid van dat phosphor zuur in water, zoolang het nog niet volkomen met de gronddoeltjes is in aanraking geweest, Superphosphaat dient (daarom gestrooid te worden in een tjjd waarin veel regen te ver wachten isdan wordt het al3 't ware met het regenwater door de geheele bouwvoor ge lijkmatig verdeeld (geabsorbeerd). (Wordt vervolgd). Hajaarszitting ran de Provinciale Staten van Zeeland. (Slot), Ter aanvulling van het verslag in ons vorig nommer diene nog het volgende; Bij de behandeling der wijziging van de begrootmg 1911, waarbij Ged. Staten zich voor stellen (een toeslag te geven aan ambtenaren in dionst der pro vincie met salarissen lager dan f 1600, stelt de heer Sprenger voor f 1600 voor do uitkeering te verlagen tot f 1000 en deze uit- keering alleen te geven aan gehuwden en on gehuwde kostwinners De voorzitter zegt dat dit niet als amende ment te aanvaarden is. Men kan geen amen dement op de toelichting voorstellen. Door een motie kan spr. zijn verlangen kenbaar maken De hoer Sprenger oordeelt dat niet na te gaan is, welk bedrag daarvoor is bestemd. De heer De Veer zegt dat in het verslag reeds twijfel wordt geuit over de bevoegdheid van Ged. Staten. De wijze, waarop de zaak be handeld is door Ged. Staten, maakt het on mogelijk een amendement in te dienen. Spre ker had reeds een motie gereed, die hij thans voorleest. De motie is van dezelfde strekking als het amendement. In de toelichting zijner motie zegt de heer De Veer dat in de afdeeling, waarin hij zitting had, zijn standpunt geheel werd gedeeld. De dure tijdsomstandigheden wettigen volkomen een toeslag op do loonen. De grens, door Ged. Staten gesteld, is te ruim Wanneer men hoven f 1000 gaat, geeft men toeslag op salarissen, die deze niet noodig hebben. De persoon aan wien het gegeven wordt, moet ook gewicht in de schaal leggen. Waar nood is, zou spreker willen steunen, doch niet daar waar toeslag overbodig is. Hij waardeert het dat Ged. Staten uit eigen beweging besloten hebben tot steunen De heer Dekker acht 'tniet goed mogelijk om to zeggen waar steun noodig is en waar niet. Ook hij wil geen toeslag geven aan on- gehuwden. Maar dikwijls is in gezinnen met f 1100 de toestand veelal meer gespannen dan in die waar f800 wordt verdiend. School- geld, kleeding, huishuur worden door spr. aan- gehaald ter toelichting. De grenslijn van den heer De Veer acht hij minder gewenscht dan die van Ged. Staten. De heer De Veer gelooft dat de bewering van den heer Dekker „grauwe theorie" is. Spreker wijst erop dat nergens zoover gegaan wordt als hier. Geen gemeente gaat hooger dan f 1000. De heer De Casembroot, Gedeputeerde, zegt dat Ged. Staten gemeend hebben deze zaak zoo aan de orde le moeten stellen, omdat de loonregeling aan hen is overgelaten met inacht neming der begrooting. Van vorige gratificaties word ook slechts mededeeling gedaan. Het ge deelte van den post voor onvoorzien, waarover ze zelf kunnen beschikken, hebben ze hiervoor willen bestemmen. De toeslag wordt niet ge geven aan den archivaris en veeartsen, omdat de eerste door z'n bijverdienste een hooger salaris heeft dan f 1600, de laatsten omdat hun salaris der provincie slechts nevensalaris is. Ged. Sta ten achten het een onbegonnen werk om te beoordeelen, wie het noodig heeft en wie niet. Ieder die binnen de grens valt zal de toelagei krijgen. Do heer Sprenger wil alleen aan gehuwde en ongehuwde kostwinners toeslag geven. De heer De Veer had z'n motie aldus ge stold, omdat hij niet wist dat Ged. Staten personen (uitsloten. De heer Dekker vraagt den heer De Veer de motie in tweeën te splitsen. De voorzitter geeft te kennen bezwaar te hebben tegen het splitsen van moties. Men dient zich te houden aan het reglement van orde. De heer Dieleman, Gedeputeerde, vraagt of op moties geen amendementen kunnen worden voorgesteld. De voorzitter antwoordt ontkennend. Do heer Dieleman stelt een motie voor in den geest als door den heer Dekker verzocht. De motie-De Veer werd aangenomen met 20 stemmen voor en 13 tegen. De motie-Dieleman werd ingetrokken. Aankoop huis Zierikzee. Ged. Staten stellen voor ten behoeve van den Spoorbootdienst te Zierikzee in de na bijheid van de haven een huis aan te koopen voor do som van f 8000, ten einde de ber ging van steenkolen etc. en het kantoor niet langer in gehuurde gebouwen te behoeven onder te brengen. Do heer De Bouwmeester heeft nooit gewe ten dal er op de Nieuwe Haven een huis was, dat zooveel geld kostte. Hij heeft persoonlijk eens de zaak nagegaan. Het huis is dat, 't welk vroeger bewoond werd door de familie Ca- naard. 't Is een heel ingewikkelde zaak met hypotheek, enz. Die hypotheek is veel te hoog voor dit huis. De taxeerder der huizen aldaar fchat (de waafdo op f 4000. Reeds een paar maal heeft hij dit gedaan. Zonder verbouwing is de verdieping niet te verhuren. De onderhoudskosten zullen vermoedelijk het dubbele van de raming bedragen, 't Is dus wel een koopje I Over de noodzakelijkheid van een eigen gebouw voor den stoomboot dienst kan men van meening verschillen. Maar het tegenwoordig gehuurde gebouw zou voor f 1500 f 1600 wel verkrijgbaar zijn. Spreker Btelt voor om, wil men dit huis koopen, den maximum-koopprijs te stellen op f 5000. Den heer Dekker was ook do pnjs hoog voorgekomen. Van een achtbaar burger heeft hij telefonisch gehoord dat het pand veel te duur is. Wanneer al de extra onkosten van alle verbouwingen meegerekend werden, kun nen de kosten niet hooger komen dan f 5000 h 6000. Men kan het huis missen. Het koopen van het huis zal een groote tegenvaller blijken te zijn. Het amendement-Den Bouw meester zal spreker's steun hebben. De heer De Casembroot, Gedeputeerde, deelt mee, dat Gedeputeerden hun voorstel intrek ken. 1 Aan Ged. Stalen wordt opdracht verleend van de uitvoering der genomen besluiten en van do resumtie der notulen. De heer Tichelman brengt het verleenen van vrijkaarten voor de boot ter sprake. Hij vraagt Ged. Staten of deze daarover Sn lichting en «rillen [verschaffen. Namens Ged. Staten deelt do heer De Ca sembroot mee dat in de Zomerzitting ant woord zal worden gegeven. Hierop sluit de voorzitter in naam der Koningin de najaarszitting. Bjj kon. besluit: is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Bussum B. Kramer, thans hoofdcommies der telegraphie zijn benoemd tot agent der Rijksverze keringsbank voor den tijd van een jaar, A. C. Dat, eervol ontsl.gen officier-machinist der 2de kl. bij den marinestoomvaartdienst, N. J. Veen, te Amsterdam, onder toekenning van verlof in zijne betrekking van opzichter van den arbeid en W. J. ten Dam Ham, suikertechnicus te Rijswijk (Zuidholland). Onderwijs. Neder1 andsc h e leerstoel te Chicago- „Onze Toekomst" schrijft: «Dinsdagmiddag 17 October had de for- meele opening plaats van den leerstoel in Nederlandsche taal, geschiedenis en letter kunde aan de universiteit te Chicago. Prof. T. de Vries hield voor die gelegenheid als zoodanig zijn eerste lezing in Cobb's Hall, universiteitsgebouw. Een talrijk gehoor, waaronder vele aan zienlijke burgers van Chicago, woonde de plechtigheid bij. Zoo is dan die leerstoel een voldongen feit geworden en wij kunnen niet nalaten bij deze gelegenheid nogmaals allen die medegewerkt hebben aan de oprichting er van, in 't bijzonder de afd. Chicago van het Algem. Ned. Verbond en de Holland Society of Chicago en den leeraar door wien deze stoel werd ingenomen, hartelijk te felici- teeren met de verwezenlijking van den zoo lang gekoesterden wensch." Het „Mane Jungiusfonds" heeft gebrek aan fondsen voor zijn doel: werkenden vrou wen rust te verschaffen voor herstel van gezondheid. Toezeggingen en giften worden gaarne ingewacht bij de penningmeesteres mej. M. van Dijk, Bazarstraat 9, Den Haag, die te vens inlichtingen geeft. Verschenen is het rapport betreffende de werking der wet op de Kamers van Arbeid en de in deze wet wenschelijk ge bleken wijzigingen, uitgebracht aan de Ver- eeniging van voorzitters en secretarissen van Kamers van Arbeid in Nederland door de commissie, daartoe door deze vereeniging ingesteld. Ook prof. Quack noemt het bericht van zijn aftreden als directeur van de Ned. Bank zeer voorbarig. De seismische storing, die, vooral in Duitschland en Oostenrijk, op tal van plaat sen is waargenomen, schijnt ook hier te lande hier en daar door een lichte schud ding te zijn opgemerkt. Zoo b.v. te Rijswijk (Z. H.) en wel Donderdag tegen elf uur 's avonds. Het door fle politie, op last van de ju stitie, ingestelde onderzoek naar de beweerde onregelmatigheden b'J de jongste raadsver kiezing in district IV te Amsterdam heeft geen resultaten opgeleverd van dien aard, dat de justitie een rechtsvervolging zal in stellen. Te Utrecht overleed dezer dagen in het Diaconnessenhuis plotseling de student S. Ulfers, zoon van den bekenden Rotter- damschen, vroeger Domburgschen predikant ds S. Ulfers. In de Vrijdag verschenen «Vox Stu- diosorum" wijdt J. v. D. aan zijne nage dachtenis eenige waardeerende woorden. Hij schrijft daarin o. a.: «Hij heeft het leven aangedurfd, omdat hij de waarheid aandurfde. Het ware was voor hem het goede. Tegen zijn geweten in, kon hij niet handelen." Burg. en Weth. van Alkmaar hebben den gemeenteraad een ontwerp-verordening voor een op te richten gemeentelijk werkloozenfonds aangeboden. Vrij zuiver is het Gentsche stel sel gevolgd. - Het aantal leden der «Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding" is in het afgeloopen jaar flink vooruitgegaan en steeg van 884 tot 1063. Tolgens het rapport der financieele com missie sloot de kasrekening met een batig saldo van f 262,55. Het kapitaal voor den bouw van een cre matorium was eindelijk bijeen. De medewerking daaraan door de leden is slechts gering geweest. Het fonds voor Lijkverbranding ontving zes stortingen na overlijden. Voorts werden 7 leden tot de stoiting door eenige premie en 4 tot de storting door jaarpremién toe gelaten. Eén storting vóór overlijden werd omgezet in een storting door eenige premie. Voor rekening van het Fonds hadden acht crematies plaats. Sprekende cyfers van de Rykspostspaarbank. In 1910 bedroeg het aantal inlagen 1.964.710 tegen 1.902.301 in 1909. Het be drag dier inlagen was f78.859.369.268 tegen f 77.014.243,90 in het voorafgaande jaar. Eene vermeerdering derhalve van 62.409 inlagen en f 1.845.126.068. Terugbetaald werd f 79.125.664.46 tegen f 72.200.238.15s in 1909. Het aantal spaarbankboekjes steeg in 1910 met 47418 stuks, waardoor er op 31 Dec. 1910 1.510.033 in omloop waren. Het, aan de inleggers verschuldigde, saldo tegoed op spaarbankboekjes vermeerderde in dat jaar, door bijvoeging van de gekapita liseerde rente, met f 3.854.502.86' en be droeg einde van 1910 f 164.277.593.41. In 1910 werden 4591 nieuwe staatsschuld- boekjes afgegeven waardoor het aantal in omloop zijnde klom tot 15.647 tegen 12.422 in 1909. Een toename dus van 3225. Het nominaal bedrag der inschrijvingen op die boekjes beliep f 6.006.350, terwijl het daarop verschuldigde saldo toenam met nominaal f 4.095.250. In totaal was op uit0 December 1910 op de staatsschuldboekjes verschuldigd f 13.889.650 nominaal. Berekend naar den koers der be trekkelijke schuld op 31 December 1910, hadden de titularissen van staatsschuld boekjes te vorderen f 12.309.702,31 tegen f 8.931.258.50 op het einde van 1909. Eene vermeerdering dus van f 3.378.343.81. De tegoedvermeerdering op spaarbank- en staatsschuldboekjes tezamen bedroeg derhalve in 1910: f 7.232.946.67'. Te Rotterdam hebben rechercheurs op den Goudschensingel een stoomketelbeklee- der aangehouden die bij een uitdrager een partij lood wilde verkoopen. Dit lood is van een guanofabriek to Zwijndrecht ge stolen. Ook is, als verdacht van medeplich tigheid aan den diefstal van meel van den wal aan de Maaskade W. Z. een voerman aangehouden. In dezelfde stad is ingebroken in een café op den Schiedamschen weg. Toen de kastelein laat in den nacht thuis kwam, vond hy een raam van zijn woning opengeschoven. Uit de toonbanklade was ongeveer f 14 en uit een koffer een com pleet heerencostuum gestolen. Onder leiding van een commissaris van politie is te 's-Gravenhage een inval ge daan in een woning aan de Beestenmarkt. De bewoners worden verdacht van de overtre ding, strafbaar gesteld by artikel 451 quater van de nieuwe zedelijkheidswetteii (versto ring van zwangerschap). Verschillende voor werpen werden in beslag genomen. Tégen

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 5