MIDDELBFRGSCHE CO VI AIT. v 154" Jaargang. 1911. Zaterdag 18 November. Middelburg 17 November. KAMEROVERZICHT. FEUILLETON. Aan eigen adres Benoemingen. Uit Stad en Provincie. Letteren en Knnst. Onderwijs. VersGbillende Berichten. r. 273. Deze eourant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. ?r\r« per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaateen in Nederland frnneo pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middago vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën 4 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- e* alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bareas A. DE LA BAR A«., M. Voorbmrgwal 266, Amsterdam. Dit nota me r bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Zitting van Donderdag. Het kiesrechtdeb&l is heden geëindigd met de verwerping èn van het adres-voorstel Troel stra, èn van de motie-Borgesius. Hef. voorstel-Troelstra kreeg 7 stemmen vóór 'die der socialisten) en 72 stemmen tegen. Na de discussies van gisteren en eergiste ren was dit Tesultaat te voorzien. Een adres tot de Koningin te richten om ▼oor 1913 algemeen kiesrecht in te voeren, bad inderdaad geen zin Anders stond het met de motie-Borgesius. De heer Troelstra had van morgen n l ge weigerd om zijn kiesrechtadresvoorstel in te trekken en daarvoor een motie in de plaats te stellen, waarin op de invoering van al gemeen kiesrecht en partiëele grondwetsherzie ning wordt aangedrongen. Mr. Troelstra vond een dergelijke motie te vaag Wat mr. Tydeman onder „algemeen kies recht" verstaat, is niet het zelfde als wat de leider der sociaal-democraten daaronder verstaat Daarom handhaafde hij zijn adres-voorstel. Het spreekt van zelf, dat mr Borgesius daarna de motie zelfstandig indiende. Een klein intermezzo volgde. De voorzitter wilde de motie dadelijk be- De heer Lohman was daartegen. De motie en het adros-voorstel waren niet bet zelfde. Beter ware het de motie te be handelen, wanneer de voorstellen der Staafs- voor de grondwetsherziening bekend l zijn Dit voorstel dreigde de poppen weder aan het dansen to brengen. Gelukkig bleek de heer Nolens het niet met den heer Lobman eens te zijn, en met 62 tegen 12 stemmen werd het voorste! van den voorzitter aangenomen. Daarmede was de opkomende storm weder bedaard Mr. Heemskerk kwam nu verklaren dat noch de aanneming van het adres-voorstel TroelstTa, noch die van de motie-Borgesius verandering in de houding der regeering zou brengen. Mee kan toch niet verlangen dat 11. M. de Koningin de grondwetscommissie in haar op- draeht izou beperken 1 Ook mr. Tydeman verklaarde zich tegen de motie-Borgesius Hij vond de motie te „vaag" alle moties zyn „vaag" indien men er niet van gediend is en bovendien wilde hij niet aan den leiband van mr Troelstra loopen, aan wien de knotie eigenlijk „opgedragen" was. Vooral dat laatste werd „opgedragen" is niet kwaad verzonnen Mr. Borgesius, die aan mr Troelstra een „kiesrechtmotie" opdraagt 1 In het Donderdag door ons ontvangen telegram stond een vergissing. Red. 't Was m den goeden ouden tijd, toen nog bijna, niemand schrijven kon. En wanneer iemand een brief wilde verzenden, dan ging hij naar vader Martin, die een brief schreef over het gewenschte onderwerp en op die manier een aardig duitje verdiende. Vader Martin was zeer geacht in het dorp. Men verweet hem alleen, dat hij een beetje gierig was, omdat hij reeds betaling eischte, vóór by aan het epistel begon. Maar vader Martin was niet gierig. Hij nam die voorzorg alleen, om aan z'n dochter Jacqueline een be hoorlijke som na te laten, wanneer hij stierf. Bovendien wenschte hij z'n mooie dochter, die spoedig 18 jaar zou worden, slechts uit te huwen aan iemand, die minstens honderd ©>uden tientjes meebracht. Hij wilde voorkomen, dat zijn dochter in zorgen fcou geraken. Op zekeren dag, dat haar vader afwezig was, trad een jongeling, een schrijnwerker, die in de buurt woonde, binnen. Hij wenschte een brief te verzenden naar (woonde. Toen Pierre Vannink, zoo heette de schrjjn- iwérker, het jonge meisje zag, bloosde hy, De heer De Geer deed nog moeite om de Kamer over het algemeen kiesrecht een uit spraak te laton doen. Hij gaf daarom den heer Borgesius in-over- weging zijn motie in tweeën te splitsen, n.l. de partiëele grondwetsherziening los te maken van de wenschen tot invoering van het al gemeen kiesrecht. De heer Borgesius voldeed aan dezen wensch, maar zonder succes. Het eerste deel der motie (invoering al gemeen kiesrecht) werd met 42 tegen 37 stemmen verworpen. De oud-liberale hoeren Do Beaufort, Van Karnebeck |en Tydeman stem den tegen. Van rechts stemde de heer De Geer vóór Zonder het tegen stemmen van deze drie twijfelachtige vrienden der linkerzijde was de motie aangenomen. Zou het niet tijd worden, dat do heer Tyde man en zijn partijgenooten zich maar vier kant onder de leiding stellen van den heer Het tweede gedeelte der motie-Borgesiua (partiëele grondwetsherziening) werd met 5 tegen 29 stemmen verworpen. Hiermede is het kiesrechtdebal geëindigd, dat slechts dit praktisch resultaat heeft ge had, dat men de „neuzen heeft kunnen tellen". De kiezers weten nu precies wie vóór of tegen algemeen kiesrecht zijn- Morgen Indische begrooting. Bij kon. besluit: is O. Rohte, lid der firma Rohte en Jiscoot, te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van »Oranje-Nassau"; zijn benoemd: tot ontr. der dir. bel. en ace. te Hilversum O. Verhagen, te Rotter dam (Oud-Delfshaven); te Sneek J. A. de Lnssanet de la Sablonióre, id. te Twello tot id. te Baarle-Nassau P. Oómen, ontv. dir. bel. en acc. te Zwaluwetot ontv. dir. bel. te Schiedam T. G. Versfeit, te Vlaardingen; is P. «J. Keulen, verific. der invoerr. en acc. te Maasstricbt, voor den tijd van éèn jaar belast met de waarn. der betr. van ontv. dir. bel. invoerr. en acc. te Weert is de kapitein bij het korps mariniers A. J. Paeblig bevorderd tot luit.-kol., en hem op verzoek, eervol ontslag uit den milit. dienst verleend onder toekenning van een pensioen is bij bet korp mariniers bevorderd tot luit.-kol. de kapitein G. A. Linckers. De le-luitenant H. J. van Limbeek van bet Ete bataljon 3e reg. inf. te Mid delburg, wordt met ingang van 1 De cember a. s. en op zijn verzoek overgeplaatst bij het 8e regiment infanterie. - To Kort gene gaf Woensdagavond het fanfaregezelschap „Eendracht maakt Macht" zijn eerste concert in dit seizoen, en wel met rijk programma, bestaande in muziek ten tooneelspel. Het muzikale gedeelte werd keurig afgewerkt en onder leiding van haar bekwa- cn Jacqueline bloosde ook, zonder dat ze wist waarom. Daar hij sinds kort in het dorp woonde, had hij het meisje nooit gezien, en werd getroffen door haar schoonheid. „Wat wenscht u?" vroeg de dochter van dein publieken 6chrijver op zachten loon. „Ik had uw vader willen spreken," stotterde hij. „Vader is vanmorgen vroeg reeds ver trokken. Maar misschien kan ik hem ver vangen?" „Ja.... Neen Ik weet 't niet," zei hy, ïneer en meer verward." „Aan wie wou u senrrjven?" vroeg he* toeisje, dat niet anders verwachtte, of de jongeling wou een briefje zenden naar do uit verkorene van z'n hart. „Aan ïn'n moeder," antwoordde de werk man, die op z'n gemak gesteld werd door do zachte 6 tem van Jacqueline. „Aan uw moeder? Dat zijn de gemakke lijkste brieven. Zeg mij, wat u haar wil laten weten, dan zal ik 't opschrijven." Zy ging aan een klein tafeltje zitten, en half naar hem toegekeerd, wachtte zij opletfend ten ernstig tot hij ging beginnen. Toen hij geëindigd had, las Jacqueline den brief voor. De schrijnwerker luisterde en knikte. Ja, dat had hij allemaal gezegd, maar hoeveel fraaier was de vorm, waarin zij het had gekleed. Hoe lief had zij in dien brief uitgedrukt, hoe hy z'n moeder liefhad. Hoe harteljjk werd geïnformeerd naar baar welzijn, men directeur handhaafde het gezelschap haar goeden naam. Opgevoerd werden „Het verloren document, of de twee visscherskinderen", toonoelspel in 4 bedrijven van P K do Vries, en „Ja, zoo zijn zo", kluchtspel in één bedrijf. Beide werden zeer verdienstelijk gespeeld; het laatste door vyf jonge dames. Een hartelijk applaus beloonde de mede werkenden Een bal besloot dit druk bezochte en ge noeglijk samenzijn. I „Onafhankelijk," door Elise Soer Leiden, A W. Sijthoff's Uit geversmaatschappij. Het verhaal van dit boek speelt zich af, zooals men dat uitdrukt, in Middelburg. Daar mee hebben we alles opgenoemd wat het aan trekkelijk kan maken voor onze lezers of lezeressen En we waarschuwen erbij dat die Middelburgsclie elementen heel weinig betee- konen. Interessante opmerkingen worden er niet over onze stad gemaakt; hoogstens kan men de voldoening hebben, een enkele maal bij een persoonsbeschrijving te zeggen „O, dat is die 1" Maar overigens moeten we bekennen dat wij na do eerste hoofdstukken alle lust om het boek nauwkeurig tot het eind te lezen, had den verloren. En bij het verder doorbladeren vonden we ons geen oogenblik getroffen door iets dat tot nadere kennismaking noopte. „Onafhankelijk" is het verhaal van de erva ringen, opgedaan door een leerares aan een meisjesschool, een jonge dame die pas van huis komt, en heel knap is, blijkens de op somming van haar geleerde boeken over al lerlei vakken; die zich heelemaal niet thuis voelt in haar onafhankelijk kamerleven, veel met de meid praat, en op visites waanwijze gesprekken over sociale en andere vraagstuk ken houdt, nu en dan de natuur buiten be wondert, en dan thuis soms aan het dichten gaat, maar aldaar erg zwaarmoedig blijft, tot dat ze aan het slot zich engageert met een heer, dien we in het begin even hebben zien opduiken als den kop van een bruinvisch boven de golven van alledaagscliheden, welke zoetjes door do bladzijden vloeien. Iets belangwekkends gebeurt er niet, en de beschrijving van dat saaie leven en ook die van de belangrijkere dingen welke aan de per sonen uit haar omgeving overkomen, zijn niet boeiend genoeg -ora de aandacht bezig te Te Oud Vossemeer is legen 1 Jan. tot hoofd der Katholieke School benoemd de heer J. R. Kuijpers te Haarlem. BIJBETREKKINGEN ONDERWIJZERS O.L.O. Met vernietiging van het bestreden besluit van Ged. Staten van Friesland, waarbij af wijzend werd beschikt op het verzoek van R. Viersen, onderwijzer aan een openbare lagere school te iJoure, om als agent voor ver zekeringsmaatschappijen te mogen optreden, is bij kon. besluit beschikkende op het door dien onderwijzer ingesteld beroep, aan ap pellant vrijstelling verleend van liet verbod van art. 38, 1ste lid, der wel tot regeling j van het lager onderwijs, voor zoover betreft zijn (Optreden vertegenwoordiger te Joure van verschillende verzekeringsmaatschappijen, of aan onderwijzers bij het openbaar lager on derwijs kan worden toegestaan als agenten. of vertegenwoordigers van verzekeringsmaat schappijen op te treden, rekening moet wor den gehouden met het bezwaar, dat zij hier door in een valschc verhouding lot de ouders hunner leerlingen kunnen komen te staan dat echter mede naar het oordeel van Burg. en Weth. van Haskerland in dit ge val het ontstaan eener minder gewenschte verhouding tusschen de ouders der kinderen en den onderwijzer te verwachten is dat de aard en de omvang der werkzaam heden, aan deze bijbelrekkingen verbonden welke werkzaamheden buiten de schooluren kunnen worden verricht en weinig tijdroovend zijn mede naar het oordeel van het school toezicht, geen groiid opleveren om de vrees le wettigen, dat de belangen van het onderwijs schade [zullen lijden, indien aan appellant die zyn taak als onderwijzer nauwgezet verricht de gevraagde vrijstelling wordt verleend, en dat voorts de vrijstelling voor intrekking vatbaar is, wanneer blijkt, da» de belangen van. hel; jonderwijs dat vorderen. Tot hooftverpleegster in het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam is benoemd zuster H. Keg, aldaar. Trekhonden. Volgens de inspec teurs der Sophia-Vereeniging tot bescher ming van dieren te Amsterdam, neemt het aantal als trekdieren gebezigde honden schrikbarend toe. De nieuwe wet heeft tevens weder een nieuwe marteling in het leven geroepen, daar velen er thans een beroep van schij nen te maken om honden als trekdieren af te richten, waarbij zich zeer ruwe tooneelen afspelen. Gaat dit zoo voort, dan heeft men met de nieuwe Trekhondenwet het tegenover gestelde bereikt van wat men er mede be oogde en worden nieuwe, nauwkeuriger omschreven maatregelen van bestuur een dringende vereischte. Er zijn f 500 uitgeloofd voor hem of haar die de noodige aanwijzingen geeft of geven welke leiden tot veroordeeling van de daders van den op 17 October 1911 in den avond omstreeks negen uur gepleegden dief stal van een postzak, inhoudend f 4412.05 '/s aan contanten en andere stukken van waarde, aan het bijkantoor der posterijen aan het Stadhoudersplein te 's-Gravenhage. Een inwoner van Katwoude (N.-H.) miste in een hotel te Volendam, opeens f 3500, die bij bij zich had gehad. Den volgenden dag werd hij in de Pas torie ontooden, en kreeg de geheele som terug. - To Bameveld heeft een boer de boter - fabriek voor een groot bedrag opgelicht Hij bracht zelf de melk naai1 dc fabriek en le verde telken morgen zijn, zoo 't heette, ge heel met melk gevulde bussen af, terwijl deze in werkelijkheid slechts 'voor de helft of nog minder gevuld waren. Deze bedriegerij loopt over eenigo jaren en dc schade, die de fabnek hierdoor lijdt, is dan ook aanzienlijk In de nabijheid van Tilburg heeft een wildstrooper, R. genaamd, geschoten op twee surveilleerende jachtopzieners zonder hen te treffen. R. is gearresteerd Dc ontrouwe bediende die ten nadeele van zijn patroon te Beda een aanztrenlyk bedrag aan geld heeft verduisterd, is te Ant werpen gepakt en zal naar Nederland worden overgebracht. Men vermoedt dat het Duitscbe stoom schip „Carara", te Hamburg thuis Lehoo- rende, groot 3000 ton, en met 26 man aan boord in den nacht van 6 op 7 Nov. bij Texel vergaan is. ONGELUKKEN. Op de Noordblaak te Rotterdam reed een schooljongen met een handwagen, waarop een reclamebord was geplaatst Een rukwind deed den wagen omslaan, de jongen kwam eronder en brak een beenVerder zou een losse werk man op de Wijnhaven N z. een hollend paard grijpen. ,Hij viel, brak hel linkerbeen en is naar het Ziekenhuis gebracht. Nog is de vrouw van een schipper, wiens rijnschip „Goed Vertrouwen" aan de Wilhelminakade lag, aan boord met het linkerheen in een staaldraad verward geraakt en overboord ge slagen Een machinist van een sleepboot zag het ongeval en redde de vrouw De voet was boven den enkel afgeknepen. De ongelukkige is naar het Ziekenhuis gebracht. Het 6-jarig dochtertje van een met zyn vaartuig te Achlum liggenden venter is aldaar in een sloot ge raakt en verdronken BRANDEN. Te Rotterdam heeft men op den Scliie- damschendijk van een uit Australië gekomen en aldaar afgemonslerden stoker f200 ont vreemd. In diezelfde stad heeft de politie twee vrouwen uit de Zandstraat aangehouden, die verdacht worden van een ie Amsterdam af- gemonsterden Noorschen matroos een bedrag van f500 te hebben gestolen. Tengevolge van het omvallen van een petro leumlamp is een kruidenierswinkel te Resto ren totaal afgebrand. Op het Ham, onder Vechel, Ln de provincie Noord-Brabant, is een boordenj afgebrand Het vee werd gered Verbrand zyn nog- te Amerongen een groote tabaksschuur, eigendom van graaf Bemtmcfc; te Oldemarkt en te Vries elk twee woningen en hot verlangen uitgedrukt om haar spoedig weer te kien. Hij voelde zich klein by dat jonge meisje, dat (zooveel talent had, en zoovee! gevoel loonde te bezitten. Verlegen bedankte hij haar, en wilde beta len, maar Jacqueline wou geen geld aannemen. „Die paar stuivers moet u maar aan mm. vaaer geven," zei ze, een weinig verlegen om geld voor zoo iets aan te nemen. Hij drong niet verder aan Hij begreep wat in haar omging. Hij beschouwde haar een seconde. Zij wisselden een vluchtigen blikZij beminden elkaar. De schrijnwerker keerde terug naar vader Martin, om z'n schuld te voldoen. Hij keerde terug lom nieuwe brieven aan zijn moeder te schrijven en om een paar woorden te wisselen met Jacqueline. Hij was ingelicht. Hij wist, dat hij z'n aan gebedene niet kon huwen, vóór hij honderd gouden tientjes bij elkaar had, Hij was geen slecht werkman, en met geestdrift wierp hij zich pp den. arbeidna twee of drie jaar hoopt© hij die som bij elkaar le hebben. Zou Jacqueline zoo lang willen wachten? Op zekeren dag had hy den moed, haar dat te vragen, toen zrj alleen waren „Ja," zei ze, „ik wil wachten. Maar ik heb je om een gunst te verzoeken." „En dat is?" „Dat je hier niet moer komi, wanneer rader niet thuis is." „Maar hoe kan ik jè dan voortaan mijn liefde betuigen." Zij begon le lachen. „Liefde maakt vindingrijk. Indien je me waarlijk liefhebt, dan zul je een middel kunnen vinden, pm je liefde uit te drukken." Den volgenden dag trad de schrijnwerker de kamer binnen van den publieken schrijver. „Weer een brief voor je Moeder?" vroeg vader Martin, die den werkman als een goeden klant beschouwde, vriendschappelijk „Neen, moeder is pas in het dorp komen wonen." „Ah, ik begrijp 't: een liefje." „Neen, geen liefje 1 maar iemand, die ik zeer ernstig liefheb." „Voor twee weken misschien." „Eeuwig." „Die jonge mannen! Zij zeggen allen 't zelfde, en ten slotte „Ik ben niet als andere jongelieden." Vader Martin zette z'n bril op en begon te schrijven. Hij had al zooveel van dergelijke briefjes geschreven, dat hy de zinnen, wel van buiten kende J Intusschen trad Pierre op Jacqueline toe, en vertelde haar, welken list hij bedacht had om haar in tegenwoordigheid van haar vader zijn gezindheid te doen blijken. Zy begreep, dat Pierre eiken dag zou terug komen, en dat de brieven, die haren vader gedicteerd werden, voor haar waren bestemd, j Toen vader Martin den brief af had, las hij hem Toer Hy was zeer verbaasd, dat hy niet Dinsdag morgen is 't parket van Antwerpen opnieuw te Broechem afgestapt om het onderzoek voort te zetten over de geheimzinnige verdwijning vaD den bosch wachter De Haes. Het parket had een speurhond bij zich. Ditmaal deed men op zoekingen in al de pachthoeven van Emble- hem. De gendarmen dregden al de grachten en putten af, en men liet den speurhond alle hoeken en kanten afzoeken doch alles bleef vruchteloos. dc gewone betuigingen van tevredenheid ont ving De schrijnwerker had wel is waar het voorlezen tnet aandacht gevolgd, maar had geen enkel toeken van instemming gegeven. „Hel is niet kwaad," zei Pierre. „Maar het is niet zooals ik het hebben wil." „Wat?" „Ik wensch een briefje aan een ui tere t fatsoenlijk meisje, en u laat me spreken als een matroos tot z'n eerste liefje." „Dan moet je maar zeggen, hoe je 't hebben wilt," zeide de vergramde oude En het epistel verscheurend, voegde hy er op knorrigen toon bij „Ik zit. Ik ben tot je orders. Ik zal schrijven wat je me voorzegt. Spreek. Dan zullen we zien, wal je cr van terecht brengt." Pierre was geheel onthutst Hy wist niet, dat vader Martin zoo prikkelbaar was. Doch een blik op Jacqueline gaf hem z'n moed qterug. De vader stelde hem in de gelegenheid om zelf woorden te kiezen, om z'n liefde uit te I drukken, terwijl vóór hem het geliefde meisje stond, dat er in toe had gestemd, door hem1 bemind tc worden. Pierre begon te spreken van de menigte ge- 1 voelens, die ontwaakt waren in zijn hart. Hij wist duidelyke, vriendelijke woorden te vinden, die een groote vreugde deden ontstaan in het gemoed van haar, die ernstig en stil zwijgend alles aanhoorde. Hy sprak een taal zóó innig en zóó vol van.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1