MIDDfiLBURGSCHE COURANT. 154" Jaargang. Donderdag 16 November. SPROKKELINGEN. KAMEROVERZICHT. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtzaken. BURGERLIJKE STAND. H", 271. 1911 Deze oourant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pryt per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middago vóór één uur aan het bureau bezorgd zyn. Advertentiön A 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- ea alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50-, elke regel meoi 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zq innemea. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, iB gerechtigd het Algemeen Advertentie-BureR'A A. DE LA HAR Aas., N.Z. Voorburgwal 866, Amsterdam. Bq deze courant behoort een bijvoegsel Middelburg 15 November. des n de des door 1.~ 2*15 2.— 2.- Eenmaal opgevatte meeningen zijn vaak zeer moeilijk weg te nemen. Dat weten wij. Maar wij willen dit toch nog eens be proeven door. een praatje tegen te spreken, dat in de laatste dagen weer in onze stad de ronde doet in verband met het omhak ken van hoornen. Menigeen zal met leedwezen hebben ge zien hoe op onze Bolwerken en op het Molenwater menige boom ten doode is op geschreven. En dan: hoevelen zijn er gedoemd op den Nieuwlandschen weg te vullen onder den bijl! En dat alles, zoo luidt de meening van velen, louter omdat de gemeente gebrek aan geld heeit. Om dezelfde reden moesten ook een paar jaar geleden van genoemden weg de tegen overgestelde rij boomen geveld worden. En als straks, behalve de reeds getee- kenden, nog honderd boomen in de gemeente hetzelfde lot ondergaan, dan zal men weer op dezelfde wijze redeneeren. Wij verklaren echter nadrukkelijk, op grond van ons van deskundige zijde ver schafte inlichtingen, dat men de plank ge heel misslaat. De kas der gemeente legt hierbij volstrekt geen gewicht in de schaal. De boomen, reeds door den raad aange wezen, en de nu nog door Burg. en Weth. voorgestelde om te rooien, worden alleen opgeruimd omdat zij óf in ziekelijken toe stand verkeeren óf gevaar opleveren voor het verkeer. Die langs den Nienwlandschen dijk ver keeren reeds lang in een zeer kwijnenden staat. De kronen stervende hoornen gaan sterk in waarde achteruit en belemmeren bovendien den groei der andere aldaar ge plante jonge boomen. Dat men dit nu als waar aannemel Heden namiddag gingen de leden van den rand, onder geleide van Burg. en Weth., op inspectie uit, teneinde, voorgelicht door deskundig advies, in de a.s., einde der maand te houden raadszitting hun goedkeu ring te hechten aan het voorstel vap Burg. en Weth. en het vonnis over die boomen uit te spreken. Het Weekblad van het Recht" begroet de nieuwe Staatscommissie, om de herzie ning van ons burgerlijk procesrecht ter hand te nemen, met de beste wenschen voor het welslagen van haar arbeid. Dat zij de Oostenrijksche wetgeving en de met deze opgedane ervaring niet buiten beschouwing zal laten, mag, zoo schrijft het blad, als zeker worden aangenomen. Omtrent de kansen voor haar werk wagen wij geen voorspel ling. De voor den arbeid aangezochte, meerendeels hij uitnemendheid bevoegde mannen zullen zelf hunne taak niet begin nen zonder eenigen twijfel omtrent den einduitslag. Temeer verdient het waardee ring, dat zij des ondanks aan de roepstem der Regeering gehoor gaven. Eenige ver wondering zou het kunnen wekken, dat bij de keuze der leden, Rechtbanken en Kan tongerechten zijn voorbij gegaan en dat magistratuur en balie der hoofdstad geheel bleven buitengesloten. Doch de commissie is zeker talrijk genoeg en hevat uitnemende elementen. Eene opmerking mogen wij wel maken. De Commissie mag haar werkzaamheden uitstrekken tot een of meer der onderwer pen, geregeld in de eerste zes titels van het vierde boek van het Burgerlijk Wetboek- Beteekent dit dat de Minister het nog altijd aanhangige ontwerp tot herziening van het bewijsrecht loslaat? Dan blijft een urgente verbetering weer voor jaren rusten, en de arbeid van een Staatscommissie gaat voor de zooveelste maal in een hoek. Niet juist een aanmoediging voor de pas henoèipde. In „De Controleur" is dezer dagen eene uitvoerige beschouwing gewijd aan het huidig Christelijk bestuur over In diö. Daarin wordt een vergelijking gemaakt tusschen de houding van gouverneur Van Heutz tegenover de zending, en die van den heer Idenburg. Eerstgenoemde stonden de belangen der koloniön zóó helder voor, dat men in Ne derland wel begreep, bij hem niet te veel te moeten aankomen met kwesties over zending en christelijk onderwijs als bijzaak schonk Van Heutz daar wel de noodige aandacht aan, maar ook niet meer dan de „noodige", want de groote politieke en vooral economische belangen van het land golden bij hem steeds als hoofdzaak. Met zqn opvolger, den heer Idenburg, kwam de verandering eerst recht. Deze had gedurende zijn korte, maar beleidvolle poli tieke carrière in Nederland de publieke opinie zoodanig voor zich weten te winnen, dat hij zelfs de reputatie genoot van iemand, die, hoewel zelf van geprononceerd christe lijke beginselen, toch anderer overtuiging wist te eerbiedigen, waar dit van hem als bewindsman mocht worden verwacht. Zoo dra hij echter in Indiö het roer in handen nam en zich, blijkbaar door de weinige openbaarheid van de regeeringshnndelingen aldaar, vrij voelde van de controle der publieke opinie, toonde hij zich aldra in zijn ware gedaante. Algemeen bekend is het in Indiö, boe weinig de opinie van andersdenkenden door hem wordt geöerbiedigdhoe hij, ook te onpas, onderscheid maakt niet alleen tus schen christen en onchristen, maar zelfs tusschen calvinist en niet-calvinist. Van een en ander worden in Indiö ver bazingwekkende staaltjes verteld, die uit den aard der zaak voor publicatie minder geschikt zijn. Toch is hetgeen hier gezegd wordt niet een ongemotiveerde insinuatie ieder die meer direct met de tegenwoor- Indische regeering in aanraking komt en niet tot de orthodoxen behoort, zal kunnen bevestigen, dat het vertrouwen, waarmede eertijds een ieder in allerlei kwesties zich tot de regeering kon wenden, tegenwoordig niet meer bestaat. Daardoor ontstaan vaak conflicten tus schen regeering en zending, tusschen Moha- medanen en Christenen. Ten slotte luidt de beschouwing: Reeds nu wordt door pan-islamisten gewerkt in anti-christelijken en in anti- Europeeschen geest. En als zulk een orga nisatie alleen maar op Java tot stand komt, dan is daarmede reeds over het lot onzer schoone kolonie beslist. Optimisme op dit punt kan niet sterk genoeg worden afgekeurd. Men late zich toch vooral niet verblinden door de gedachte, dat de Inlanders te edig en te indolent zijn, om tegen hun »weldoeners" in verzet te komen Alle verhalen over sympathie van den" Inlander voor den Hollander zijn fabeltjes. De Inlander vreest den Hollander en heeft eerbied voor diens meerdere kennis en energie, maar werkelijke sympathie bestaat er al heel weinig. Daar hebben de Hollanders het ook nooit naar gemaakt. Ook nu nog wor den zelfs de ontwikkelde Inlanders door zeer vele, misschien de meeste, Hollanders met een zekere geringschatting aangezien, hoogstens als een ethnographische merk waardigheid beschouwd. Veel is er daarom niet noodig, de weinige sympathie, die er dan zou bestaan, te doen verdwijnen om plaats te maken voor een algemeene anti pathie. Zoo meenen we ook zeer nadrukkelijk te moeten waarschuwen tegen de thans van hoogerhand zeer gesteunde pogingen, om het neutrale gouvernements-onderwijs voor Inlanders te verdringen door het bijzonder onderwijs op christelijken grond slag Het gebeurde in de MinahaBsa bewijst reeds, dat de bevolking meer gesteld is op gouvernements-onderwijs, dan op dat van de bijzondere scholen. En dan is de Mina- hassa toch een land met een zeer sterke christelijke bevolking. Als men zich van de beteekenis van deze stemming goed reken schap geelt, behoeft men niet te vragen, welke stemming een uitbreiding van het bijzonder onderwijs in een specifiek Moham- medaansch ldnd als Java teweeg zal brengen." Het artikel eindigt met een waarschuwend woord ^Nederland was tot nog toe zoo trotsch op zijn koloniaal beleidDit zal uit zijn, wanneer men, zooals de beer Idenburg, geen verschil meer weet tusschen koloniaal beleid en christelijke propaganda. De tegen woordige richting moet er toe leiden, dat Nederland zijn schoonste kolonie zal-ver liezen En wat is Nederland zonder die kolonie Zitting van Dinsdag. Het kiesrechtdebat, waarmede heden een aanvang gemaakt werd, trok van de zijde van het publiek een buitengewone belangstelling. Do tribunes waren „tjokvol": buiten, op het Binnenhof, stonden tientallen te wachten om binnen gelaten te worden. In de Kamer daarentegen was de opkomst zeer gering. Dit was niet geheel onbegrijpelijk, omdat over het onderwerp weinig nieuws meer te zeggen is. De heer Troelstra vulde vóór- en namiddag met de toelichting van zijn voorstel om een adres aan de Koningin te zenden, ten einde nog in deze wetgevende periode voorstellen tot .grondwetsherziening te doen. Zeer uitvoerig werd punt voor punt het voorstel verdedigd. Bepaald nieuw waren de argumenten niet. Iedereen, Idie ge kiesrechtquoestie in de dagbladen heeft "gevolgd, weet dat de partij van (den spreker voor uitbreiding van het kiesrecht is. Ook whJtrom zij zulks wenscht. Zij vindt n.l, dat de „arbeidersbelangen" ach ter gesteld worden bij de „kapitalistische he langen." Daarin moet door het algemeen kiesrecht verandering 'gebracht worden. Over het algemeen was de heer TroelstTa in de motiveering van dit thema gematigd. Hij wees er op en dat terecht dat het algemeen kiesrecht reeds in verschil lende landen bestaat, zonder dat daardoor in die landen slechtere toestanden zijn ont staan. Ook stelde hij in het licht, dat door onthouding van het algemeen kjesrecht ten onzent wel eens ernstige wanordelijkheden zouden kunnen voortvloeien. Dit laatste zal men nu niet zoo grif aan mr. Troelstra toe geven. Zoo groot is de uitsluiting van kies- rechtbegeerigen niet. Iets anders is, of het niet verstandiger zou zijn een beweging, welke tot grooto onrust kan leiden, op verstandige wijze in goede banen te leiden, en rekening te houden met den geest des tijds. Vooral ook en dat was een zeer juist argument van den spreker omdat aan de tegenwoordige kiesrechtwetgeving groote gebre ken kleven. De vijf fouten, door hem opge somd, zijn inderdaad kapitale fouten. De uit sluiting van do vrouw b.v is zeker een zaak, welke moeilijk te verdedigen is, al verbaasde het (eenigszins dit uit den mond van den Troelstra te vernemen, die, als wij ons niet vergissen, een periode in zijn leven heeft gekend, waarin hjj nu jui3t niet zoo'n groot i voorstander van vrouwenkiesrecht was. Natuurlijk ontbrak een rechtvaardiging van het S. D. A. P.'sche kiesreebtpetilionnement met, zoomin als verwijten aan de rechter zijde, dat deze niets voor algemeen kiesrecht gevoelde. Ook de „burgerlijke partijen" ter linkerzijde 'werden onderhanden genomen. Als dreigement deed spreker uitkomen, hoe bij langer wachten wel eens een masale politieke werkstaking kon komen. Dat hoort er zoo bij. Alles te zanien genomen was de heer Troel stra echter gematigd en zeer kalm in zijn uiteenzetting. Klokke' drie uur ging de Kamer in de af- deelingen, nadat de voorzitter de gereserveerde tribune had laten ontruimen, waar enkele heethoofden hot slot van mr Troelstra's speech met luid applaus hadden onderstreept. Deze krasse maatregel was volkomen ge rechtvaardigd. Het geeft geen pas, dat de heeren politieke partijgangers, die, dank zij de tusschenkomst van Kamerleden, een plaats op de gereser veerde tribune verkrijgen, van dit voorn-echt misbruik maken door zich onbehoorlijk te gedragen. aanleiding van de stormramp, van C. M. A. to Eijsden, f 5collecte Ter schelling f 402.85collecte „Crescendo" Ommen, f 29.3S5; dr. J. G. d. M., Yerseke, f 25collecte Terneuzen, f 612.51, collecte Oud-Vosmeer, f 353.29i-, te zamen met de vorige opgave f 25.978.955. Een beschrijving van het te Middel burg to bouwen postkantoor vindt men in het hijvoegsel. Hedon heeft de heer A Langejan, hoofd aan school B alhier, die betrekking aan vaard. De aandacht van onzen lezerskring zij gevestigd op do in dit nommer voorkomende advertentie van de Singer-Maatschappij om trent oen nuttig en fraai St. Nicolaascadeau. wordt gehaald. Dit herhaalt men, schipbreukelingen aan den wal zjjn. Uit V li Biin gen. Bij den gisteren op de Noordzee gehou den proeftocht met het s.s. „Pnlembang" gebouwd bij de firma Bonn AMees met machines en ketels van „De Schelde" werd ruimschoots aan de eischen voldaan; het schip is onmiddellijk door gestoomd naar Rotterdam om in den dienst van den „Rot-: terdamschen Lloyd" te worden opgenomen. - Naar aanleiding de onze kennis- gev ng aan den heer J. A. Royer, chef der afdeeling „Kunsten en Wetenschappen" aan het Departement van Binnenlandsche Zaken van de voorgenomen verbouwing van het voormalige beursgebouw teVlissingen, werd dez egemeente Dinsdag middag bezocht door den heer W. Scheepens, architect, ver bonden aan het „Bureau ter bewaring van en het toezicht op de Monumenten van „Geschiedenis en Kunst". Hedenmorgen hield de gemeenteraad van Domburg een openbare vergadering. Do voorzitter, do heer L. J. van Voorthuijsen. deelde daarin mede dat hem door den Com missaris der Koningin een maand verlof is verleend. De toelage voor de straatverlichting werd met f 100 verhoogd, onder voorwaarde dat eenige lantaarns in den zomer van 15 Juni tot 1 September zullen branden tot dc aan komst van de laatste tram. Verschillende posten der gemeente-rekening van 1910 werden oninbaar verklaard. De ver ordening betreffende het herhalingsonderwijs werd gewijzigd en bepaald dat de lessen in plaats van Dinsdagavond op Woensdagavond zullen gegeven worden. Besloten werd een afrastering of muur te maken aan den zuidkant van de kerk. De oude boomen om de kerk zullen blijven slaan Aan. het dagelijksch. bestuur is opgedragen te onderzoeken of het lagere plantsoen aan den zuidkant van de kerk al of niet gerooid zal worden. Dit Staff en Provincie. Het Provinciaal Watersnood Comité in Zeeland ontving nog, naar Te Wes tkapelle werden Dinsdag middag op het Zuidervroon aldaar do pas aangevoerde reddingsmiddelen beproefd, onder leiding van de heeren Idema en Gordon, in specteur en adjunct-inspecteur der Zuid- Hollandscli© reddingsmaatschappij. Er werd driemalen geschoten en niettegenstaande den vrij sterken wind, kwamen de kogels met lijn telkens goed op het doelpunt af. Evenals bij een schipbreuk zou plaats heb ben werd ook met het wippertoestel gewerkt, de tros, waarlangs de schipbreukelingen aan wal worden gebracht, werd op een hoogduin aan een daarin geplaatste paal vastgemaakt en een man naar beneden gehaald, die dank baar voor zijn redding, behouden op vasten gTond aankwam. Wanneer ooit, weer eens een stranding aan deze kust ïnocht plaats hebben, wat niet to hopen is, dan toch meenen wij voorzeker niet zoo machteloos in het redden te zullen, zijn, als pp den len October j.l. het geval was, dank zij do voortvarende hulp van bovenge noemde Reddingsmaatschappij. Van andere zijde meldt men ons nog de volgende bijzonderheden Bij do eersto twee schoten, waarbij telkens 1 pns kruit gebruikt was, werd de lijn op een afstand van c.a. 300 M. geschoten. Do oefening is volgens den Inspecteur uit stekend geslaagd. Het schieten gaat met een mortier, aan den kogel wordt oen dunne lijn bevestigd. Zoodra nu hot schip verbinding heeft, wordt aan do schietlijn ©en wipper verbonden dat is een touw zonder eind, dat in een katrol loopt welke naar het schip wordt getrokken. Is di© wipper eenmaal bevestigd, dan wordt aan dezen een dikker touw vast gemaakt, waaraan een zwemgordel met broek, welke eveneens naar het schip wordt gehaald en daar stevig vastgesjord. Do schipbreukeling gaat nu in die broek zitten en de menschep aan den wal trekken aan één part van den wipper, zoodat de broek, dus meteen pok de persoon, naar den wal Benoemd tot gezworene vau den Adrinna Johanna"poloer J. Kip tfe Dreischor. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot gemeente-veldwachter te Rilland Bath, de heer P. van der Jagt, gemeente-veldwachter te Kockengen Utrecht), zulks ter vervanging van den heer J. P. Jansen Verplanke, wien met ingang van 1 Novenber j.l. eervol ontslag als zoodanig is verleend. In de Dinsdagavond te O o 1 ij n s- plaat gehouden vergadering van do ijsclub »Ons Genoegen" zijn met algemeene stem men op 1 na herbenoemd de aftredende voorzitter J. C. Nieuwdorp en de secretaris D. J. Anemoet. De rekening sloot met een voordeelig saldo van f 146.57. Besloten werd om in den aanstaanden winter, als weder dienende is, eenige ijsfeesten te organiseeaen. Een viertal leden werd benoemd, om die oventneele feesten voor te bereiden. - Do heer J. Drabbe, schoolopziener in het arrondissement Middelburg, heeft tegen Zaterdag a.s. alle onderwijzersfessen), zoowel openbar© als bijzondere, in zijn arrondisse ment uitgenoodigd tot een bijeenkomst op do bovenzaal van „Sl. Joris" alhier, alwaar hij een voordracht zal houden over „De Per soonlijkheid." In de maand Februari 1912 zal te 's-Gra- vonhage worden afgenomen het examen B voor surnumerair der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, waaraan kunnen deel- nemeu zij dio het daarbij bedoelde examen A met gunstig gevolg hebben afgelegd. Men zie de „St. Crt." no. 268. - Do heer mr. P. J. van der Feen hooft wegens vertrek naar een andere gemeente ontslag genomen als bestuurslid der Veroe- niging van Vrijzinnig Hervormden alhier. Toen Zondag j.l. ds. H J de Groot Gzn., predikant bij de Ned. Herv. gem. te Voorat, zou overgaan tot de bediening van het H. Avondmaal, bleven de aanwezige kerkeraads- leden op hun plaats. De predikant vroeg nu dozen ouderlingen uitdrukkelijk, of zij niet aan hot H. Avondmaal wenschten deel to nemen, waarop zij antwoordden „neen" I Ds. De Groot verklaarde daarop het H. Avondmaal onder die omstandigheden niet to kunnen bedienen. Hij besteeg daarop weer den kansel, gaf als slotzang 'n gezangvers op en verliet zichtbaar ontstemd het bedehuis. Allo aanwezigen waren diep onder den in druk. Bij bevelschrift der ariondissements- rechtbackte Middelburg is tegen Chr. v. K. 24 jaar, schildersknecht, geb. en wonende te Neuzen, gedetineerd te Middel burg, beklaagd van dietstal met braak, rechtsingang verleend met verwijzing naar de terechtzitting en bevel tot gevangenhou ding. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Heden word aan het gebouw van bet Pro vinciaal bestuur van Zeeland aanbesteed het uitvoeren, van buitengewone herstellingen aan den steiger te Zijpe, Raming f9250. Inschrijvers waren do heeren: W. Klootwijk, Papendreclit, f8000; P. M. Pairny, Zierikzeo, 18394, I. Douw, idem, f8500; W. v. Splunder, Ridderkerk, f 8560Firma Mees Visser, Pa- pendrecht, f8740; J. Visser Gz., idem, f8769; M Krijger, Bruinisse, f8900; W. M Ferdi- nandusse, Biezelinge, f9100, en G den Adel, Beverwijk, f 10.200. Van 14 15 Nov. Middelburg. GetrouwdJ. G. Hamakers, jm."25 j. metA. 0. Julianus, jd. 25 j. J. M. Malgo, jm. 25 j. met C. J. Maas, jd. 23 j. P. Sancïerse, jm. 23 j. met C. E. Sandorse, jd. 22 j. Bevallen J. J. VermeuleD, geb. Francois, z. M. Harinck, geb. Heuseveldt, d. W. Stroo, geb. Delbeke, z. OverledenJ. Verwijs, ong. d. 67 j. C. D. Koppejan. wed. van A. Mus, 63 j. M. Melse, d. 5 j. M. M. Vervenne, wed. van A. J. Ei ff, 74 j.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1