MIDDELBERGSCHE COEBAIT. N* 270. 134* Jaargang. 1911. W oensdag 15 November. Middelburg 14 November. Benoemingen. Uit Staa en Provincie. Rechtszaken. Letteren en Knust. Kerknieuws. Verschillende Berichten. Onderwijs. Doze courant verschjjnt d a g e 1 ij k 8, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, pryi per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. AdvertentiSn bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Adverbentiün voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- el alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend# Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bnrenn A. DE LA DAB Ar., M.Z. Voorburgwal «66, Amsterdam. HERBOUW ST JACOBSTOREN. Ontrent den herbouw van den toren te Tlissingen bevat de jongste aflevering van ,',De Opmerker" enkele allerzonderlingste modedeelingen. lïadat eerst melding gemaakt is van de be sprekingen, omtrent dien herbouw gevoerd in een op 1 November j.l. gehouden vergadering vin „Architecture et Amicitia" te Amsterdam, vermeldt het blad het volgende: ,,De heer Weissman deed daaromtrent eeruge mededeelingen, gedeeltelijk ook in, ons verslag gemeld, daarbij de ecnige teokenmg en het bestek aan een alleszins gerechte criüek onderwerpende. Ten duidelijkste blijkt uit de beschrijvingen van het herstellingswerk, dat dit werk in verkeerde handen is en derhalve verwacht kan worden dat van het monument niet reel over zal gebleven zijn als het op «Ib voorgenomen wijze zal zijn hersteld. Spre ker stelde voor, ten einde dit zoo mogelijk te voorkomen, een actie in te stellen bij hetl Gemeentebestuur van Vlissingen en bij autori teiten, die hunnen invloed kunnen doen gelden. De voorzitter, ofschoon van de instemming der aanwezige leden met 't voorstel overtuigd, «chtto echter critiek op het bestek met zon der bezwaar. Het plan van restauratie geeft bovendien aanleiding tot optreden genoeg. Spr. zou in een eventueel adres wenschen uit to drukken, 't geen geheel is in de lijn van 't Genootschap, dat een monument, in onzen tgd gebouwd, den stempel dient te dragen van onzen tijd. De oude toren zou. derhalve te vervangen zijn door een nieuwen. De heer De Jongh verzette zich tegen dit denkbeeld, terwijl de heer Weissman mot voorbeelden aantoonde, (daf des voorzitters meening in vroegere eeuwen, gehuldigd is, toen verschei dene Gothische spitsen vervangen zijn door Renaissance. (Breda, Amersfoort, e. a.). Na dis cussie werd besloten een adres te zenden aan het Gemeentebestuur van Vlissingen en daarin te wijzen op de besproken gebreken, dewen- scheljjkheid bepleitende van de herstelling van den toren aan waardiger en bekwamer hand, dan thans het geval schijnt te zjjn, toe te vertrouwen. De heer Weissman zal het con- oept samenstellen. Onze eerste indruk was en deze werd door later ingewonnen inlichtingen versterkt dat het hier voornamelijk de aesthetische ejjcle van de zaak betrof. Een quaestie van opvatting dus, waarbij het in hoofdzaak gaat om de vraag of de herbouw van een oud ge bouw behoort te geschieden in den oorspron- kelijken of in modernen stijl, welke quaestie wij gevoeglijk aan vereenigingen als „Ar chitectura (et Amicitia" en betreffende vak bladen kunnen overlaten om uit te maken. Maar nu opent „De Opmerker" in een kort stukje bjj dit verslag een geheel nieuw ge zichtspunt. Het blad toch schrijft: „Ofschoon het bestek, waarvan hier sprake is, ons nog niet onder de oogen is gekomen, was het ons toch bekend, dat het met dien herbouw niet pluis is. Zijn wij goed ingelicht, dan is het een rare geschiedenis, jnaar bestaat er nog geen di rect gevaar, dat het werk naar dit bestek aal worden uitgevoerd. Er moet wat andera achter zitten en wel een quaestie tusschen de gemeente Vlissin gen en de assurantie-maatschappij, waarbij de toren verzekerd was. Door die maat schappij wordt de schade, door den brand aan den toren veroorzaakt, veel lager ge schat (dan door de gemeentemen spreekt van een verschil van 10 A 12.000 gulden. Toen Is door oen der wethouders voorge steld, don [herbouw maar zoo spoedig moge- gelijk aan te besteden, om met de Inscbrij- vingscijfers de deugdelijkheid van de schat ting der gemeente te kunnen bewijzen. IIoo hooger dus de inschrijvingscijfers, hoe be ter Het is niet zoo heel moeilijk een bestek zoo in te richten, dat die cijfers worden op gedreven en dit bestek moet daarop zijn in gericht, maar volstrekt niet bestemd om het werk daarnaar precies uit te voeren, want men meent later wel wijzigingen te kunnen aanbrengen, die belangrijke bezuinigingen beteokenen. Hoe het echter loopen zaJ, of do assuranlio- foaatschappij zich zal laten verschalken, weten wij niet; het komt ons ee twijfelachtig voor Oók een quaestie van opvatting, zou men kunnen zeggen, maar niet zoo zeer van aesthetische dan wel van zakelijke opvat ting, waarbij dan het standpunt van het gemeentebestuur van Vlissingen bljjbt to jfijn, dan men „in zaken" gevoeglijk „sans gêno" kan handelen. „In elk geval, het kan geen kwaad dat „A. et A." eens protesteert tegen de wijze, waarop |de zaak behandeld wordt. Wellicht geeft dit aanleiding tot het in het volle licht stellen van alles, wat er betrekking op heeft", meent „de Opm.". Inderdaad niet overbodig, zou men zoo zeggen," snerkt „Het Vad." op. We meenen hierbjj te mogen opmerken dat de herbouw van den St. Jacobstoren algemeen de aandacht heeft getrokken, wat te wachten was. 't Blijkt ook nu weer hoe moeilijk het voor een gemeente is, uit adviezen van des kundigeneen richtsnoer te vinden voor een bepaald besluit, en in eene bepaalde richting. Onder deze deskundigen toch heerschen ook omtrent de wijze, waarop vernietigde monu menten moeten worden herbouwd, zeer ver schillende denkbeelden. Met do brandassurantie is een regeling ge troffen. D/e bepaling omtrent de aan te brengen wijzigingen betreffen het weder opbouwen van den toren van brandvrij of niet brandvrij materieel, waarover de raad nader moet be slissen. Bjj kon. besluit is aan den directeur van het post- en telegraafkantoor te Edam, R. Nicolai, op verzoek, als zoodanig eervol ont slag verleend. De gewone audiënties van de Ministers van Marine en Waterstaat zullen deze week niet plaats hebben. vergadering plaats van den Christclijken Volks bond. Van den heer P. J. van de Ven was bericht ingekomen, dat hij bedankt als be stuurslid. Do rekening over het afgeloopen jaar werd goedgekeurd in ontvang op f3204.28, m uitgaaf op f 3118.001/2, batig saldo alzoo f86.271/»- De voorzitter spoorde de aanwezi gen aan ieder in zijn kring te trachten, het ledental, dat momenteel slechts 70 bedraagt, hooger op te voeren Tol lid van het bestuur in de vacature Van de Ven werd met algemeene stemmen gekozen de heer Jos. Stieger en tot derde lid in de commissie tot het nazien der reke ning de heer J Plazier, zulks in de plaats van den heer H. Dronkers, die aftrad en niet herkiesbaar was. De periodiek aftredende be stuursleden J. de Hoogh, J. Donner en M. II. Harinck werden bij acclamatie herkozen. Allen namen hun benoeming aan. Ten slotte herinnerde de voorzitter nog aan het beschikbaar stelten van losse werklieden an wege de werkverschaffing, onderafdeeling van den Bond, en aan het feit, dat de commis sie gaarne minderwaardige voorwerpen van de ingezetenen in ontvangst neemt, teneinde die, door de werkeloozen gerepareerd, voor gerin gen prijs aan financieel zwakkeren over te doen. *Geslaagd is voor het notarieel examen derde gedeelte, de heer H. M. van Weel te Middelburg. Uit Vlissingen. De „Palembaag", door de Schelde van ma chine en ketels voorzien, vertrok hedenmorgen van hier naar Rotterdam. De proeftocht heeft gedurende de reis plaats. Bij het Belgisch loodswezen alhier zijn be vorderd tot loods de volgende hulploodsen: T. Wancket, P L. Debra, R. M. Zonne- t, P. F. M. Lahaut, .T. A. Demoor, A H. Velghe, P. h Ballieul, J C. Luyeos, M. G. Poelaert, I. C. Gunst, C. J- L. van Gaver, P 3. Lauwereins, H. F. Boels, A A. Ver meulen, 3. A. Simons, F. P. Lauwereins, A. Octet, E. F. Blondé, F. J. Beniest en L. H. Timmerman. De loodsleerling van hetzelfde loodswezen J. Vanhuyssen is benoemd tot kapitein der lichtschepen te Ostende. De sergeanten le kl: Van Houte. Meeuwisse, Mesu, Ego, Molhoek en Valk. Sr. alhier zijn op 14 dezer naar Bergen op Zoon gedetacheerd, tot het volgen van een cursus voor Serg.-maj. administrateur eu instucteur. Met ingang van 15 November a.s. is de eerste-luitenant C. P. M. van Altena, be noemd tot officier van speciale diensten bij het 4 bat. 3 reg. inf. alhier. - In de Maandag le Westkapelle ge houden raadsvergadering werd behandeld een voorstel van Burg. en Weth om, met afwijking van art. 7 van de verordening op de onder - w ijzers jaarwedden, het salaris van het te benoemen hoofd der school met f100 te ver- De heer W. de Visser was niet van de nood zakelijkheid dezer verhooging overtuigd en zou eerst een oproeping op het wettelijk minimum willen plaatsen, aangezien deze gemeente arm is. Bovendien achtte spreker het ook niet billijk tegenover het onderwijzend personeel, daar de andere onderwijzers ook op het wet telijk minimum staan. De voorzitter, de heer A Minderhoud, de burgemeester, was afwezig en de boeren A. Verhulst en K. Minderhoud, achtten het wenschelijk het salaris vast te stellen f100 boven het wettelijk minimum, om meer solli citanten te krijgen. Met 6 stemmen tegen één werd het voorstel van Burg. en Weth. aan genomen. De heer W. de Visser stemde tegen. Bij de rondvraag wees de heer A Verhulst op de wenschelijkheid om de straatverlichting bij wijze van aanbesteding te regelen. De heer W. de Visser achtte het noodig,dat de (zandweg met een hoeveelheid zand zal worden aangevuld. De heer J. Moens zou gaarne zien, dat verbetering werd aangebracht in de Koestraat. De voorzitter zeide toe, dat Burg. en Weth. maatregelen tot verbetering zullen nemen. - In de Maandag te T hol en gehou den raadsvergadering deelde de voorzitter mede dat, na in de vorige vergadering ver kregen machtiging voor de gemeente van den raad, door hem voor f 2700 was aan gekocht het perceel van de wed. P. Kuijper. Tot lid van het algemeen armbestuur werd met algemeene stemmen herbenoemd de heer P. M. Engelvaart. Als voornaamste punt stond op de agenda, Behandeling van het rapport inzake de stichting van eeto gascentrale." Het preadvies van Burg. en Weth. was om niet in te gaan op de voorstellen, die in het rapport waren vervat, en zich dus te onttrekken aan het stichten van een gas- centrale voor het eiland Tholen. Eenige leden waren van hetzelfde gevoe len en het voorstel werd dan ook met al gemeene stemmen aangenomen. Nu Tholen geen deelneemt en Stavenisse Scherpenisse geen afgevaardigden naai de commissie ter voorbereiding hadden be noemd en zich dus van deelneming wen schen te onthouden, kan de gascentrale", vermoedelijk wel als afgedaan worden be schouwd. Een adres der veerknechts om betere verdeeling der werkuren werd afgewezen als thuis behoorende bij hun patroon, den veerman. In verband met klachten over de bediening van het veer, de werkuren der knechts, het al of niet in eigen beheer nemen van het veer enz. nam de raad met 7 tegen 4 stemmen aan een raadscommissie te benoemen teneinde pachtsvoorstellen op te maken of andere voorstellen te doen met het oog op het eindigen der pacht in 1912. Het veer is thans verpacht voor f 6900. geven van onderwijs in de geneeskunde, dr. A. A. Hijmans van den Bergh te Rotterdam, en dr. E. Wiersma, hoogleeraar aan genoemde Universiteit, behalve met het geven van onder wijs in. de psychiatrie, ook belast met het geven van onderwijs in de neurologie. In Februari 1912 zal, op een nader to be palen datum, te 's-Gravenhage een aanvang worden gemaakt met het examen voor de be trekking van adspirant-landmetex van hel ka daster, voor ten hoogste 15 plaatsen Men zie de „St. Crt." no. 267. De commissie voor de stuurlieden-examens, bedoeld in de Schipperswet, zal, aanvangende 5 December, zitting houden te 's-Gravenhage. De aanvragen om tot de examens te worden toegelaten moeten den voorzitter der commissie bereikt hebben vóór 25 November Men zie de bovengenoemde „St. Crt." en de advertentie in dit nummer. Behoudens onvoorziene omstandigheden wordt het mondeling gedeelte van het examen voor de akte K ill (beginselen der natuurkunde, der scheikunde en der cosmographie), voor zoo- eel dit examen m de maand November in het ppenbaar wordt gehouden, afgenomen te -Gravenhage, in hel Logcgebouw, Fluweelea Burgwal po. 22, op 22, 23, 29 en 30 No vember le.k telkens des voormiddags van 912 uur en des namiddags van 13 uur. De Haarlemsche rechtbank heeft tegen den Duitschen deserteur, die te Haarlemmer meer in drie huizen had ingebroken en rij wielen had gestolen en daarna bij zjjn ver volging - door de politie op 1 September te Heemstede, door uit een revolver te schieten, een tuinbaas en een plantsoenwerker heeft verwond, 6 jaar gevangenisstraf geëischt. In de kunstzaal van de firma F. B. den Boer alhier is thans een verzameling ruim veertig oorspronkelijke etsen en eenige schilderijen ten toon gesteld van Graadt van Roggen. Deze kunstenaar heeft zich reeds lang alom bekend gemaakt door de vele, wel geslaagde reproducties in ets van schil dergen van moderne meesters. Maar in dit oorspronkelijk werk kan men eerst ten vollo zijn talent waardeer en. In hooge mate be koorlijk zijn vooral zijn kleine etsjes van schilderachtige brokjes landschap. Walcheren heeft hem daar ook stof voor geleverd, even als Irouwens voor zijn grootere stukken. De warme toon en de afwezigheid van alle hard heid maakt al zijn werk zeer aantrekkelijk. In enkele grootere etsen is bovendien het lichteffect mooi aangebracht. Ook voor de meeste der hier aanwezige schildergen heeft Walcheren hem het onder werp geleverd. Het zijn alle kleurrijke, zon nige stukken. Maandagavond had in do „Prins van Oranje" te Goes do jaarljjkscho algemeene Inde R, K. kerken van het bisdom Utrecht is van den kansel bekend gemaakt, dat het voortaan een ieder is vrijgelaten, den tweeden Paasch-, Pinkster- en Kerstdag al dan niet als Zondag te vieren Het bezoek van de kerkdiensten, die op die dagen gehouden zul len worden als op een feestdag, wordt ook niet verplichtend voorgeschreven. Verder zul len de dagen vóór een feestdag en de Vrij dag, waarop een feestdag valt, in hot vervolg geen vastendagen meer zijn. Vanwege het departement van Landbouw, handel en nijverheid is uitgegeven het Cen traal verslag der arbeidsinspectie over 1910, lijvig werk dat ook eenige fraaie foto's bevat van goede inrichtingen voor hygiène en veiligheid in werkplaatsen en fabrieken. - Do centrale commissie voor de statistiek heeft dezer dagen in het gebouw van Eerste Kamer haar gewone najaarsvergadering gehouden. Nevens enkele aangelegenheden van internen aard werden behandeld de reorgani satie van de statistiek van de successicbelas- tmg, de invoering van het persoonskaarten- stelsel in het bevolkingsregister en het eerste gedeelte van een schema betreffende een al gemeene statistiek van de werking der Kin derwetten. Wanneer de behandeling van het kies recht-voorstel Van. mr Troelstra deze week nemens Woensdag Het Loo. te verlaten en naar Mecklenburg terug te koeren Nadat de Groothertogin van Mecklenburg van Het Loo is vertrokken, zal de Koningin. Moeder er logeeren. Dat beide vorstinnen er niet gelijktijdig vertoeven moet worden toe geschreven aan de omstandigheid dat er wet voldoende kamers zijn om de beide gasten te kunnen logeeren. Volgons het „Bat. Nieuwsbl." gTaaft de be. volking in Krawang gadoeng, een aardvrucht, uit, om den honger te stillen. Dit wijst op gebrek rijst, want deze vrucht wordt slecht# genuttigd bij gebrek aan ander voedsel. Te Rotterdam zijn een werkster en een dienstbode gearresteerd, die zich in het R -K. tehuis voor vrouwen aan den Oppert aan dief stal van twee damesbonten schuldig maakten en (uit ©en woning op den Nesserdijk ©en zilver horloge met dito ketting en gouden ring hebben gestolen Beiden zijn naar Breda overgebracht, waar zij zich eveneens aan dief stallen schuldig gemaakt hebben Verder beeft men met behulp van een valschen sleutel zich, bjj afwezigheid der bewoners, toegang ver schaft tot een kruidenierswinkel in de Zo merhofstraat. De achter den winkel gelegen woning van den kruidenier is doorzocht. Ont vreemd zijn een dozijn zilveren lepels, eenige snuisterijen en huishoudelijke artikelen, bone vens f4 uit de toonbanklade in den winkel. Ook is ingebroken in een keet van den Rot- terdamschen coöperatieven Bouwersbond, staan de aan den Ruigeplaatweg. Uit de keet is een partij gereedschap en koperwerk als slo ten, scharnieren, enz., gestolen. Te Gorinchem zijn op de St. Maarten- paardenmarkt onderscheidene personen hun portefeuille met bankpapier kwijt geraakt. - In een tuin te Den Bommel zjjn niet minder dan 15 volwassen kooien op één stam gegroeid. De procuratiehouder van een theefirma te Amsterdam is sedert eenige dagen ver dwenen. Men heeft hem Woensdag aan hot Ccntraal-station gezien en vermoedt dat hjj ui de richting van Den Haag is vertrokken. De verdwenene had den laatstch tijd last van Zijn hoofd en was niet sterk van go- heugen. Vermoedelijk is hij dus zwervende of is hem een ongeluk overkomen. De familie heeft bjj de politie aangifte gedaan oro op sporing. Op de najaarsveemarkt te Hoorn stond een (man, die voor krjklustigen een inkt- visch vertoonde. Het bleek echter dat geen ïnktvisch in het. tentje was, doch een op gevulde koemaag. De politie heeft |d©n eigenaar de „show" spoedig verwijderd. - Vrijdagmiddag beging te Nieuwkuik (N. Brabant) een jongmensch de onvoorzichtig heid een fietspistooltjo op een groepje jon gens af te schieten, met het gevolg dat een der jongens licht on een andere vrij ernstig in Bet zitvlak verwond werd. Voor den laat ste is jdo hulp van een geneesheer moeten inge roepen worden, die er nog niet in geslaagd ia de kogeltjes te verwijderen Hij: Zwijg nou toch eindeljjk eens over je ouwe heer. Zij: Ja, voor jou was m'm vader niets dan de impressario van m'n bruidschat. ONGELUKKEN. Te Maastricht is uit do Maas opgehaald het lijk van een manspersoon, naar schatting 40 jaar oud- Naderhand is het erkend als dat van een sLagcr en logementhouder, die sedert eenige dagen uit zijn woning verdwenen was. Een stoomtrawler Door mej. A. S. van Unen, onderwijzeres aan school B to Vlissingen, is tegen 1 December a.s. eervol ontslag uit hare betrek king gevraagd. Voor de acte vrije- en ordeoefeningen zjjn Maandag geslaagd de dames G. J. M. Hullen te Goes en A E. Roose te Mid delburg. Bjj kon. besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar in do faculteit dor geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, tot het m. de Tweede Kamer spoediE afloopt, is let IJmwdm hel Ijk vaa een jeuken de ledoelmg no8 met de beraadslaag over aangebracht. Op alle tleeron ootbra- de Indische begrooting aan te vangen. Zoo niet, dan zouden de debatten daarover Dins dag 21 Nov. beginnen. De oud-minister van koloniën, de heer Cremer, zal waarschijnlijk voor do vertegen woordiging als le Nederlandscho gedelegeerde op de aanstaande international© opiumconfe- renlie optreden, ter vervanging van baron Schimmelpenninck v. d. Oye, dio deze benoe ming niet heeft kunnen aannemen. Het hoofdbestuur van de onderofficiers- vereeniging „Ons Belang" heeft, volgens het „Vad. lot den Minister van Oorlog een ver-1 wa3) waarbij hij eenige ribben brak en aan zoek gericht, oro met hel oog op de stijging het hoofd v<Jrwotld word Te Grootebroek der prijzen van levensmiddelen en van de jg Zondag de dienstbode van den pastoor in noodzakelijkste levensbehoeften, aan schrrj- den folder gevallen en bewusteloos opgeno- vers, hospitaal-personeel, conducteurs der ar-men ZlJ l3 de gevolgen van den val tillene, muzikanten, trompetters, geweermakers overleden. Door het te laat sluiten van de Jen zwaardvegers, en hen, die niet of slechts boomen heeft een uit Zwolle komende snel- gedeeltelijk genieten van de gunstige bepahn- trein bjj den overweg aan den Kleinen Koppel gen der soldijwet 1909, door het verleenen te Amersfoort ecu petreleumwagen aangereden. I van een toelage op de soldijen of traktement, voerman werd van den bob geslingerd zij het dan ook als tijdelijke maatregel, aan kwam onder den trein terecht; in hope- den dringenden nood der onderofficieren te ]oozeQ toestand is hjj naar het St. Elisabeths- willen tegemoet komen. I gasthuis gebracht. Onder Raamsdonksveer De Groothertogin van Mecklenburg, moe- is iemand uit Made zoo ernstig met een mes der van Z. K. H. Prins Hendrik, is voor- gestoken, dat men voor zjjn leven vreest. Twee ken merkletters, doch men vond in een van de zakken een horloge, met het inschrift G. Schwetske Inli Arthur Carius Göthen. Op één van de armen van het lijk, dat ver- moedlelijk slechts kort in het water gelegen heeft, was een hart met anker en een ma- trozenhoofd getatoueerd. Te Rotterdam is uit de Maas ter hoogte van den Nesserdijk het lijk van oen vrouw opgehaald, die sedert een paar dagen uit haar woning werd ver mist. Ook is een varensgezel naar het zie kenhuis gebracht, die aan boord van een rjpischip in het 4 M. diepe ruim gevallen

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1