MMELBEMSCHE (OFKANT. r. 268. 1S4' Jaargang. 1911. Maandag 13 November. Middelburg 11 Nov tuier. Kunnen wij onze zonen toevertrouwen aan KAMEROVERZICHT. Dit Stad en Provincie. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Frijjg per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middago vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- ei alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel mees 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, botreSends Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Buren* A. DE LA DAB A®., N.Z. Voorburgwal 860, Amsterdam. Dit nommer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Br is in ons land een kreet van ver ontwaardiging opgegaan over de onge rechtigheden die in onze academiestad bij uitnemendheid, het oude, eerbiedwaardige Leiden, onlangs bij het ontgroenen hebben plaats gehad. Wij willen niet meer herbalen wat er is voorgevallenhot is al voldoende dat wij de feiten eenmaal vermeldden. Maar wij willen ze kenschetsen, zooals ze gedaan zijn door een gezaghebbend man. De rector-magnificus van de hooge- school te Leiden wees Maandag 1.1. iu een vergadering van assessoren, ter vol doening aan den wensch van den Acade- mischen Senaat, in een toespraak itot een tiental studenten op hun zeer laakbare bandelingj den öen October verricht. >Dat sommige studenten onder elkan der er behagen in vinden, door bnnne, gesprekken zich een atmosfeer te schep pen van ontuchtige gedachten en gevoe lens, moge om hunnentwille hun ernstigen vrienden leed doen, die dingen alleen geven den rector geen grond, om op te treden krachtens zijn wettelijk gezag. Zij vergrijpen, dns handelend, zich aan hun eigen ziel. Maar een ontoelaatbare gemeenheid is het, volgens alle weidenkenden, wanneer jonge mannen van nw leeftijd met opzet in zoo'n atmosfeer binnen brengen aan komende jongens, die een vier- tot vijftal jaren minder tellen. Dan tocb vergrijpen zij zich aan de ziel dier jongeren, het schaamtegevoel diep kwetsend, waar het sterk, het verstikkende, waar het zwak mocht zijn. Die gemeenheid hebt gij gedaan, en dit nog wel onder verzwarende omstan digheden. Gij waart niet het eerste het beste groepje, dat toevallig zich tegen over een paar aankomelingen vergat gjj waart eensdeels het Collegium Su- premnm, zich gereed makend voor de eerste officieele ontmoeting met uw aan staande kameraden gij waart anderdeels vijf geziene studenten, door het collegium uitgelezen tot de taak, de opluistering dier samenkomst voor te bereiden. En hoe is dat opluisteren geschied Een Libretto is in druk verschenen, waarin een hoogste maat van vuil is samen geperst binnen het kleinste bestek. De vertooning, ter uitvoering van dit Libretto op te voeren, onderstelde bij de vertoo- ners, deels dat zij zouden optreden, uit gedost op een wijze, of deelnemend aan een handeling, of zingend een lied, waartegen ieder gezond jongenshart in opstand moet komendeels dat zij arg- Ioob lang3 hun gastheeren heenwandelen in een onteerende rol, die, hun zeiven onbekend, den lezer van het tekstboekje te rijker stof bood tot misselijk vermaak. Deze valsche achterbaksheid tegenover aanstaande comniilitones is haast no<* verachtelijker dan de rest. En nu de gastheeren, het collegium! Uit eigen groenen-ervariug weet gij, met welke gevoelens de novitins tegen n om hoog ziethoe dubbel oplettend gij dus moet zijn op uwe gedragiugen jegens hem. Gij hebt den inhoud van dit Li bretto grootendeels drie dagen vóór de opvoering gekend. Hadt gij maar, toen bet nog tijd was, u daartegen verzet. Ik ga op dit teedere punt niet verder door uit een elementair gevoel van iutjr- universitaire welvoegelijkheid, maar gij hebt het walgelijk spel, omringd van nwe gasten, laten doorgaan en niemand heeft een woord van protest laten hoo- ren. Een paar dagen daarna, bij de in wijding dpr nieuwe corpsleden, hebt gij, mijnheer de praeses-collegia, onder den verscben indruk van het gebeurde, zon der blikken of blozen nog eens den zotte klap herhaald." In deze krasse termen werd het gebeurde afgekeurdom verder nog eens erop te wijzen dat »zoo het den heeren er om te doen was geweest om altijd, zonder u te bezoedelen aan schan dalen van werkelijke ontucht, de eerder universiteit ernstig te krenken, gij geen doeltreffender weg hebt kuunen kiezen dan heel dit weerzinwekkend en licht schuw bedrijf. Zoo is dan, door uw aller schuld, aan den goeden naam onzer Hoogeschool in wjjden omtrek schade berokkend. Ik weet, gij pleit één ver zachtende omstandigheid. Gij hebt tot onze smartelijke verbazing ons ont huld, hoe soortgelijke opluistering uwer colleginm8receptie reeds sinds jaren niet ongewoon is geweest, al voegdet gij er aan toe, dat de kroon toch ditmaal is gespannen door uw werk." Betr is jaren geleden, bij den aanvang van de taalr aan dit blad die wjj thans op pnnt staan neer te leggen, dat ook zeer ernstige klachten werden gehoord over de misbruiken, die destijds bij dit ontgroenen plaats badden. Toen was bet besef van bet af kenriugs- waardige van zulk bedrijf nog niet door gedrongen. Wie als wij daarover zich in zeer on- gnnstigen zin uitliet, werd uitgelachen of hard gevallen. En toen waren de feiten nog lang niet zoo erg. Men besefte echter nog niet dat wat toen geschiedde allicht aanleiding zou kunnen geven tot erger. Zoo is het toch geschied. Men ging al verder en verder; in de laatste jaren zelfs zoo ver, dat van meer en meer zijden ernstige protesten werden gehoord en op afschaffiug van den groen tijd werd aangedrongen. Dat was tenminste een gunstig teeken. Maartrots dit alles ha< dit jaar es i nog erger schandaal plaats dan ooit te voren. En een schrijven van den Senaat aan het corps bewgst ook dat dit niet op zich zelf staat. „Door het onderzoek" zoo heet het daarin, „is aan het licht ge treden, dat soortgelijke vertoouingen als die van den 9en October bij vorige collegium-recepties sedeTt eenige jaren herhaaldelijk zijn voorgekomen. Het corps heeft dus een misbruik laten insluipen, dat met wortel en tak bad moeten worden uitgeroeid. Dit is gesehied, terwijl zicb aan alle kanten een ernstige beweging openbaarde tegen misbruiken ia den groentijd. Het corps is op een betreurens- waardigen weg voortgegaan, alsof tot de studentenwereld niets doordröng van stemmen die waarschuwden tegen ver keerdheden. Eu de kroon op dit alles heeft het gezet door in de jongste corps- vergadering het gebenrde op 9 Oct. slechts zwakjes af te keuren en eene motie van volledig vertrouwen in het collegium aan te nemen." Het corps in zen geheel heeft alzoo ook schuld, zpgt de Senaat terecht. En daarom is de zeer ernstige vraag gewettigd, in den geest als die onlangs do heer P. C. A van der Breggen te Bloemendaal ten Opzichte van het sol datenleven deed kunnen wij onze zonen toevertrouwen aan een omgeving waar zulke toestanden heerschen Aan den anderen kant wachte men zich voor overdrijving. Wel is het gebenrde erg, zeer erg, doch daar zijn er ook die aan zulke schandaleu niet meedoen en het verzet er tegen wordt sterker. Men kan zich verder onttrekken aan dergelijke ergerlijke gebeurlijkheden, door geen lid van bet corps te worden doch dit is volgens sommigen niet gewenscht voor de jongelui. Men heeft ook gepaste, betamelijke grappen en aardigheden in den groentijd. Doch dit neemt niet weg dat, als niet spoedig eene grondige, ingrijpende her vorming van het groen wezen plaatsheeft, de ziekteplek blijft bestaan en een schaduw blijft werpen op de ontwikkeling en bet begrip van eer hij ouze jongelingschap, die van beschaving het voorbeeld geven moest. Men roept ach en wee over de vnw- heden van hetgeen men bij voorkeur >het volk" noemt. Maar heeft dit niet het recht hetzelfde te doen als het hoort dat in beschaafde kringen zulke feiten plaats hebben die getuigen van verfijnde buitensporigheden en die dan bovendien vallen buiten het bereik van de justitie. Dit vooral maakt het gebeurde zoo bedenkelijk. Bij de scherpe afscheiding, die er be staat tusscheu de standen, is het zoo dringend noodig dat er aan eene zijde vermeden wordt wat aanstoot kan geven opdat aan den anderen leant niet met recht kan gewezen worden op ergerlijke feiten welke de eer van het ganscbe Neder- laudsche volk te na komen. Voor onze jongelingschap zij het >adel verplicht" niet te vergeefs geschreven. Iu dit opzicht behooren vooral de stndeerenden tot den adel en hebben zij de eer van het blazoen hoog te honden. Dit is de eerste eiacli van onzen tijd, in tegenstelling met vroeger, toen men op dat punt andere ideeën koesterden. Zitting van Vrijdag. De Militiewet is dan toch heden afgehandeld. Zestien vergaderingen waren hiervoor noodig, waarbij nog zes avondvergaderingen komen Over de 100 amendementen zijn daarbij besproken en hoeveel kolommen „Handelin gen" niet volgepraat zijn, dat vordert een berekening, welke men den liefhebbers moet overlaten. Maar het resultaat is dan toch, dat de militiewet mot 1 Maart 1912 in werking kan treden. Welverdiend waren de gelukwenschen welke de Ministers van Oorlog en Marine bij het einde der zitting van vele leden mochten, ontvangen. In het bijzonder goldt dit den Minister van Oorlog, den lieer Colijn, die steeds even friscli en opgewekt bleef, hoe afmattend en zenuw- inspannend de debatten ook waren. Met een van de vele generaals, die wij als minister van oorlog de plaats van den lieer Colijn achter de groene tafel hebben zien innemen, ware het resultaat zeker anders uitgevallen. De obstructie der sociaal-démocraten, welke, juist omdat zij in het geniep gevoerd werd, zoo gevaarlijk was, zou hem zeker uit hot zadel geworpen hebben. Niet aldus de heer Colijn, die ook wel eens van binnen gepopeld zal hebben van ongeduld en boosheid over de „tactiek" des heeroQ. Ter Laan, Duys en consorten. Hij verloor echter nimmer zijn evenwicht, liet zich nooit gaan, en. bleef daardoor mees ter van het slagveld. Tot op het laatste toe zetten de socialisten hun obstructie voort Eerst de heer Schaper met een motie om de Kamer te doen uitspreken dat do arres tantenkamers in de kazernes dringend verbe tering noodig hadden. Daarna de heer Ter Laan met een „amen dement" (om de wet niet op 1 Maart 1912, maar op 1 Maart 1915 in werking te doen treden. Het spreekt van zelf, dat dergelijke voor stellen niet de minste kans van slagen had den om door de Kamer aangenomen te worden. Toch moest de Kamer de „toelichting" aan- hooren Over het amendement-Ter l aan moest zelfs gestemd worden. Waarom Omdat de hoer Ter Laan zulks verkoos. Is het wonder, dat do stemming in de Kamer door zulk een bedrijf zeer gespannen is geworden? En dal er maaf weinig noodig zal zijn om de bom te doen barsten? Het kiosrechtdebal, waarmede de volgende week een aanvang wordt gemaakt, zou nog wel eens onaangename verrassingen kunnen brengen. De eindstemming over de militiewet zal op een nader te bepalen datum plaats hebben. De verkiezing voor een lid van den raad in het derde district te Middelburg, ter voorziening in de vacature, welke ont staan zal door het vertrek van mr. 0. W. Sannes, is bepaald op Vrijdag 1 Dec., de stemming op Dinsdag 12 en een eventueele herstemming op Vrijdag 22 Dec. Te Zutplicn zal op het eerste wmtcr- concort van de „Zutphensche Orkestvereeni- ging", directeur do heer G K. G. van Aaken, dat Dinsdag 14 November plaats heeft, een Suite voor strijkorkest van den heer Jan Morks worden uitgevoerd. Gedurende de detacheering van den kapitein K. G. A. Muller van 20 Novem ber a.s. tot 16 December d. a. v. te Utrecht, zal de kapitein A. H. Gouwe alhier wor den belast met de leiding van het voorbe reidend militair onderricht in Zeeland. Sedert eenige dagen vertoefde hier l c r stede, een Engelsche dame, die trachtte door lessen in Fransch en Engelsch in haar onderhoud te voorzien. Na van het hotel, waar zij intrek had genomen, naar een particuliere kamer te zijn overgegaan, is zij heden onder poliliegeleide weggebracht, als zijnde zonder voldoende bestaansmiddelen. Bij verschillende leveranciers bier ter stede deed zij inkoopen op crediel, welke artikelen echter nog op haar kamer in beslag genomen konden worden. Uit Vlissingen. Het lijk, aangespoeld te Callantsoog, is door de familie te Vlissingen herkend ah zijnde dat van den Belgischen zocloods, J. B. Le- gein, een der opvarenden van de Belgische loodsboot no. 2 Het is daar ter plaatse be graven. Te Oebcsfeldc by Hannover is Vrijdagmiddag do mailtrein voor Vlissingen ontspoord. Door het stellen van oen reservetroin voor de rei zigers van Berlijn, kwam deze hier V rijdagnacht te half twee binnen, waardoor de nachtboot eerst om kwart voor 2 kon vertrekken. 'De mast van den Belgischen kotter II, die 30 September vergaan is, is hier aangebracht. Men is bezig ze op den kant te halen en weet nog niet wat er aan zit, vermoedelijk zeilen en gaffel. *De aanbesteding voor den wederopbouw van de afgebrande kerk zal 28 November plaats hebben in den oorspronkelijken toestand. Van Vlissingen is Vrijdag de onderzee boot no. 2, commandant de luitenant ter zee 2e klasse D. Scalogne, naar Nicuwediep ver trokken. De. tocht ging binnendoorn. Vrijdagavond is op den Ouden Wissing- schen weg, even over den overweg bij 'wacht post 66, in een zak, waarin tevens eenige steenen en een onderbroek, gevonden het lijkje van een nog onvoldragen kindje van het mannelijk geslacht. Het is naar het politie bureau te Vlissingen vervoerd. Te Serooskerko hield Vrijdagavond de heer B. Eisenrath, officier van gezondheid te Middelburg, voor de leden der afdeolmg Serooskerke van „Het Groene Kruis" en an dere belangstellenden ecu lezing over: „Onze voeding". Hy toonde aan, dat de gezondheid ook af hankelijk is van de voeding. Vervolgens be sprak hij de wegen, die het voedsel in ons lichaam passeert, verklaarde de functies van elk dezer deelen en vertelde wat er met onze 6pijzen gebeurt. Na dit duidelijk over zicht der spijsvertering, wees hij op do vele fouten waaraan bij bot opnoemen van voedsel vele menschen zich bezondigen en toonde do schadelijke gevolgen er van aan, b. v. van haastig eten, waitm eten en drinken, 't eten van zoetigheden, gebruik van alcohol, enz. Ook wees hij op de oorzaken en de gevolgen van verslikken, enz. Ten laatste noemde hy' nog de ei schen van goed voedsel, waarby niet alleen de voedingswaarde maar ook de geur en de smaak voorname factoren zijn. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd door enkelen gebruik gemaakt. De heer D. Muller, voorzitter van de afdee- ling dankte den spreker voor de leerzame rede. Als een bijzonderheid kan worden gemeld dat bij een landbouwer te Melis- kerke een vai ken geslacht is, dat 543 pond woog niet een buitengewoon gewicht aan vet n.l. 81 pond. -— Het Tuberculose-Museum werd te Goes door 2840 personen bezocht. Vrijdagavond had in het hotel „Koren beurs" te K ruining en de feestelijke her denking plaats van het tienjarig bestaan van do afdceling Kruiningen der Vereeniging „Volksweerbaarheid"- Nadat de heer J. H. O. Üominicus, burgemeester, de zeer druk bezochte bijeenkomst met een toepasselijk woord had geopend, werd do feestrede gehou den door den heer A. E. Dudok van Heel uit Amsterdam, lid van het hoofdbestuur. Eerst stond spreker stil bij liet beginsel der vereeniging, om vervolgens de middelen te bespreken, waardoor men kon komen tot een weerbaar volk. Aan het slot zijner rede wekte hij óp liet streven van „Volksweerbaar heid" geldelijk en zedelijk te steunen. Zoo ergens dan geldt het „Eendracht Imaakt macht" hier De gezelligheid van den avond werd niet weinig verhoogd door de medewerking van het fanfarecorps „Eendracht Imaakt Macht", 't strijkorkest „Apollo" en do gymnastickver- eeniging („Louis Botlia', terwijl een aantal voordrachten zorgden voor een rylcc afwis seling. Er was eer te veel dan te weinig. Kortom, 't is een goed geslaagde feestelijke bijeenkomst geweest. De hoeveelheid verhandelde oosters be droeg van 2—9 Nov 1.210 000 sluks en was vrij wel gelijk jaan dat der vorige week. De laatste dagen was do vraag wat zwakker, vandaar een geringe vermindering. De prijzen bleven dezelfde. Het drankmisbruik bij het lossen van suikerbieten is te Oostburg de aanleiding geweest tot een bedroevend feit. Vrijdag j.l. waren een drietal bietenlossers reeds den ge- heelen dag aan den zwier geweest en tegen den avond meer dan dronken, althans zeker één hunner, hoewel ook do anderen onder den invloed van den drank verkeerden. 's Avonds in het bierhuis van F. B. geko men, wilden ze diens vrouw, die alleen thuis was, aangrijpen, maar deze was daarvan minder gediend en ontweek hen zooveel mo gelijk. 't Gevolg was dat het drietal waarschijnlijk boo9 werd, althans ze dreigden met allerlei en sloegen do ruiten stuk. Voorbijgangers, die de om hulp roepende herbergierster wilden helpen, liepen ook al een paar stompen en slagen op, terwijl anderen Lntussclien de ma rechaussee gingen waarschuwen. De brigadier kwam met zijn helper spoedig ter plaats© en wilde 'l drietal arresteeren. Een hunner rukte zich los, en nam de vlucht, een ander werd door den schrik plotseling nuchter en verdween; de derde, zeker© W., dio overigens als fatsoenlijk en oppassend be kend staat, ging, onder den invloed van ster ken drank, als een. woesteling te keer rukte den brigadier de nestels en de horloge ketting van de borst en wilde hem aanvallen, zoodat de brigadier tot zelfverdediging zyn wapen trok pp VV. inhiew en hem met den sabel een slag op het hoofd gaf, dal hij bloedende op den grond rolde. Teratond werd de gekwetste, die een oogenblik bewusteloos bleef liggen, opgenomen en door do mare chaussee naar een in de buurt staande her berg geleid, waar de inmiddels geroepen ge- neeesbeer, dokter Herman do Groot, den man verbond. W moot een ernstige schedelbreuk hebben bekomen, zoodat hjj niet buiten gevaar verkeert. Niet ten onrechte is onlangs tegen het gebruik van sterken drank bij het biotenver- voer gewaarschuwd. Van geheel anderen, meer komischen aard was aldaar een ander geval van dronkenschap, n.l by een melkvrouw, die midden op den dag in do Langeslraat kwam te vallen, nadat zo zeker wel den inhoud van een ge heel en emmer verloren had. Bij een der bewoners binnengedragen, die meende dat de vroolyko [melkverkoopster pngesteld was en daarom reeds voornemens was om den dokter te sturen, bleek weldra dat ze een glaasje (e veel had en een üesch melk pardon lezer een flesch sterken drank bij zich had. Hier liep alles echter zeer vredig af.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1