MIDIELBI RGSCIIK COURANT. v 267. 154* Jaargang. 1911. Zaterdag li November. ■Iddellrarg 10 November. KAMEROVERZICHT. ff. 1""°"°° L """i6 ««gmaahi 'e «f gaan. Uit Stad en Provincie. Rechtzaken. Letteren en Knnst. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prys per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2 Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middago vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- e» alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel mee. 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen A«tvertentte-Bureas A. DE DA HAJS Ar... N.Z. Voorburgwal 866, Amsterdam. Zitting van Donderdag. Bet fameuse art. 75 (regelende do verschil- lende pefeningstyden) werd in de middag- zittnag niet afgehandeld. Eerst in de avond zitting ,die vermoedelijk wel „nachtzitting" zal worden ,zal do beslissing vallen. Natuurlijk zullen allo amendementen afge stemd worden. De rechterzijde laat haar Minister van oorlog «iet in den s teek. latusschen waren van de 13 amendementen op dit artikel ingediend, er „slechts" 9 over- iebloven. Do overige waren ingetrokken. D© algomeene strekking van de meeste dezer amendementen was om de oefeoingstijden te bekorten. Ret oude liedje dus, dat al zoo dikwijls in «n buiten do Kamer gezongen is. Do hoeren Thomson, Marchant en Verhei] betuigden om strijd, dat de oefeningstijd door het volgen van oen geheel verkeerd stelsel voor driekwart verknoeid wordt. D« heer Tydeman was het daarmede niet Men mag dezen afgevaardigde niet de eer ont houden, welke hem toekomt. Hij heeft n.I. den moed om openlijk terug te komen op een vroe ge* uitgesproken meening, een overtuiging die hij thans verkeerd jacht. De heer Tydeman, de vader der „viermaan ders", pleit thans legen elke verkorting van don eersten oefeningstijd. Hoeveel van de liceren Kamerleden doen hom dat na? Als reactionnair ontpopte zich de heer Van Vlijmen, die tegen het gelioelo artikel 75 «ou stemmen, omdat hij zelfs 8y* maand eerste oefeningstijd onvoldoende achtte. De generaal is voor „stram dienen". Relaas de invloed van den generaal is niet groot. Het doet er weinig toe, of hij vóór of tegen het artikel stemt. Het wordt toch aangenomen. Een verstandig voorstel werd door de hoeren Ter Laan en Heemskerk verdedigd. Z© fwenschten n.I. de alkooping van den dienst bij het „blijvend gedeelte" af te schaffen. Als de heer Ter Laan altijd zulke verstandige dingen voorstelde De Minister van oorlog kwam even vóór vieren aan het woord. Van avond zal de redevoering voortgezet De ter aarde bestelling van den heer J. P. Fokker zal Zaterdagmiddag één nur op de algemeene begraafplaats alhier plaats hebben. De plechtigheid zal in den grootsten eenvoud geschieden. in gen. Uit Vlia De Zuidhollandsche ReddingmaatBchappij zal voor het station aldaar een stalen motor reddingboot laten bouwen, ter vervanging van de daar gestationeerde houten motor- reddingboot, die tijdens den storm October zoozeer gehavend werd, dat zij afgekeurd moest worden. „N. R. Crt.'' Zooals onze overzicht-schrijver reeds voor spelde zijn de amendementen allo afgestemd. Bij de moties-Ter Laan en -Marchant was, een enkele maal uitgezonderd, de uitslag steeds links tegen rechts. De heer Tydeman stemde steeds mot rechts, een paar maal met den heer Van Doorn, een enkel rechts lid schaarde zióh bij de voorstandera der linksche amen dementen. Art. 75 werd zonder hoofdelijke Art. 76 werd nog afgehandeld en aan art. 77 werd Bij kon. besluit: zijn benoemd tot surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen: J. A. B. van de Ven, N. J. T. Stubbe, J. N. Schel- tema, A. C. Lnber, E H. van Heiten, A. W Brouwer en D. H. Schaars; is benoemd tot bewaarder van de hypothe ken, het kadaster en de scheepabewijzen te Leeuwarden, E. Nierstrasz, thans ontvanger der registratie en domeinen te Utrecht; benoemd bij het reserve-personeel der land macht, hij don generalen staf, tot reserve luitenant-kolonel, de met ingang van 6 November met titulairen rang van kolonel der inf. van het leger in Ned. Indië, com mandant der koloniale-reserve J. C. van den levend van de aalmoezen die weldadige men- schen (hem toestopten. Hij kon werken. Eisch 12 dagen hechtenis. Vonnis conform den eisch. De 4.6 jarige H. van L., geboren te Goes, had zich te Vtissingen aan hetzelfde schul dig gemaakt. Bij zijn fouilleering, bleek dat hij zijn kapi taal nooit had kunnen verliezen om de een voudige reden dat hij mets bezat. De agent van politie Tange had hom aan gehouden en overgebracht. Eisch 2 dagen hechtenis en opzending voor den tijd van 1 jaar en 5 maanden. Vonnis conform den eisch. De 46-jarige vrouw J. K. en een meisje, de 16-jarige C. M. M., beiden uit Neuzen stonden wegens mishandeling terecht. Juffrouw H. Hamelink kwam de kwestie uil- leggen. Op 12 October 's middags om een uur lof een, kwam zo Cornelia, de jongste beklaag de togen Deze zei: „wil ik je nou eens bij je d pakken. Voordat getuige daarvoor nog toestemming kon geven, kwam vrouw J. K., moeder van het meisje er ook bij. Met haar beiden grepen ze getuige vast, schopten haar tegen buik en beenen, trokken haar bij de haren, krabden haar on knepen blauwe plekken, die volgens getuige nu nog zichtbaar moeten zijn. Beklaagde C. M. bekende haar vijandin te hebben vastgegrepen? Er was echter reden voor want ze was gruwelijk belasterd geworden. De moeder ontkende. Zij had zich integen deel verdienstelijk gemaakt door de vechtlus tige jonge dames met sterken arm van elkaar te trekken. 'lig' Juffrouw F. Oppeneer had do vechtpartij aangezien Er werd geslagen en geschopt dat het een lust was om er naar te kijken. Be klaagde Cornelia trok haar vijandin bij de ha ren en de moeder sloeg er op. De moeder Tan beklaagde houdt vol dal ze niet meegevochten heeft. Zy had enkel de vechtenden gescheiden, en kon dat natuurlijk niet met zachte woordjes doen. Krachtig in grijpen was dringend noodzakelijk geweest. Juffrouw Millenaar zag de moeder het meis je schoppen, totdal dit meisje achterover viel. De president merkte beklaagde dan ook op dat dit een eigenaardige manier is om een paar vechtende jonge dames tot' kalmeeren te bren- m. Juffrouw J Stouthamer verklaarde in den zelfden geest als de "Vorige getuige. Zo kwam echter to laat om de moederlijke schoppen bij te wonen. Eisch voor de moeder f 15 boete sub 15 dagen hechtenis, en voor de dochter f 15 boete sub. 1 maand tuchtschool. De verdediger mr. A. J. Sauer, refereerde zich aan het oordeel der rechtbank. De 21jarige P. G. uit St. Jansteen had zich pok wegens mishandeling te verantwoorden. In den nacht van 8 op 9 October kwam en ander blijkt dat voor~een groot bedrag'!' de met ™nd de ontvreemd moet tijm SI ""g". to*en1 Door den kapitein van het Engelsele ff"/<7 Hst 1 stoomschip -BoLia- aldaar geageerd' vijl jii i j is. lnei; 6011 mes naar hen stak. heeft gezien een Nederlandsch tankschip, dat Alsof nog niet voldoende was, zocht een sleepboot vermoedehjk beeft laten slip. lni ,ater eens in een herberg op pen. Er werden noodsignalen gegeven en m ^lde hem naat mteidi Tan **"*e °r De vriend, die er bjj was, zekere Ph. de Zaterdag werd door de politie te Neuzen een knecht van een winkelier kruidenierswaren op heeterdaad betrapt dat hij zonder weten van zijn patroon wa ren uit het pakhuis wegvoerde. Bij het daarop gevolgd onderzoek bleek van ver schillende ontvreemdingen en deze zaak krijgt steedt grootere uitbreiding. Zoo werden bij een winkelier een hoeveelheid winkelwaren in beslag genomen, die daar door den knecht waren geleverd. Door een Het Provinciaal Watersnood Comité in Zeeland ontving nog, naar aanleiding van de stormramp, van S. P. Walcheren f 100.—, P. E.P.Haar lemmermeer f 40.Ned. ver. in Rumenië f 200.collecte Ned. Herv. gem. Zeven bergen f 51.80, collecte restant personeel Ryksverz. bank, Amsterdam f 3.collecte restant Rilland-Bath f 2.50te zamen met de vorige opgaven f 24.551.415, In de Donderdag te Ellewouts- d ij k gehouden raadszitting werd naar aan leiding van een verzoek der commissie, die zich in Den Helder heeft saamgesteld ten einde te trachten een herziening tot stand te brengen van de wet op de verboden kringen van 1853, besloten een verzoek schrift tot de regeering te richten, waarin de bezwaren tegen die wet, ook voor de gemeente Ellewoutsdijk met haar vesting werken, zullen worden kenbaar gemaakt. De raad verleende Burg. en Wetb. mach tiging om na te gaan, op welke weinig kostbare wijze zal zijn te geraken tot ver- grooting der haven-terreinen, nu door steeds aangroeienden aanvoer van allerlei land bouwproducten, deze terreinen, vooral in het najaar, veel te klein zijn. Tot leden van het Burgerlijk armbestuur werden herbenoemd de heeren J. Nieuwen- hnise en G. Molhoek. Op verzoek van den voorzitter stelden de raadsleden zich beschikbaar tot het houden der collecte ten behoeve der noodlijdenden door de jongste stormen. Voor kennisgeving werd aangenomen verzoek van het hoofdbestuur van de Neder- landsche vereeniging tegen de Prostitutie, tot het maken eener verordening in verband met de wet ter bestrijding van de Zedeloos heid. Door de gunstige omstandigheden, waarin de werkende klasse zich thans nog bevindt, oordeelde de raad ook dit jaar weer geen Nieuwjaarscommissie noodig en zullen de armbesturen in de a.s. feestdagen voor een extra uitdeeling moeten zorg dragen. Ten slotte werden Burg. en Weth. eenige credieten voor verschillende doeleinden verleend. was echter niet mogelijk bet tankschip te naderen. Ook een ander stoomschip wendde daartoe pogingen aan doch moest dit na een paar uren ook opgeven. Te Groede trad Donderdagavond in de zaal van het Nuts-Departement als spre ker van het Hoofdbestuur op de heer K. Vos van Middelstum. Het door hem be handelde onderwerp „De Fransche over- heersching en de bevrijding in 1813" boeide zeer de aandacht van het vrij goed opge komen publiek. VOETBAL. Voor den N. V. B. spelen Zondag in de Zuidelijke tweede klasse-competitie te Mid delburg >Zeelandia" en »M. V. V. O.," op het veld van eerstgenoemde c'ub aan den Nadorstweg, en te R eda »N.O.A.D." tegen „Willemll" van Tilburg. Arrondiasements-Reohtbanle te Middelburg. Beklaagd van landlooperij verscheen de 40 jarige stoffeerder F. van R. voor de groene tafel. Hij had rondgezworven zonder middel van bestaan, van den eencn dag in Rechter, bevestigde deze verklaringen. In de algemeen© consternatie had hij zelf ook nog een schop opgeloopen. Beklaagde haalde iets Uit den zak en stak daarmede. Getuige Maas bloedde aan het lioofd Beklaagde ,on(kent, alle getuigenverklaringen, zijn valsch en hij zelf is zoo onschuldig als een lammetje. Getuige P van Goedhem was later in de herberg geweest en had daar de voortzetting van het drama bijgewoond. Eisch: 3 maanden gevangenisstraf. Beklaagde blijft ontkennen. M. D, een 32jange landbouwer uit IJzen- dijkc, had artikel 184 van het strafwetboek overtreden Het was een kwestie van mond- en klauw zeer in verband met beklaagde's vee. Getuige J. A. Neeteson, burgemeester van IJzcndijke kreeg op 14 Augustus aangifte van -beklaagde dat onder diens vee mond- en klauw zeer was uitgebroken. Hij nam daarna maat regelen, stuurde de i rijksveearts en gaf den veldwachter last beklaagde aan te zeggen dat deze zijn vee moest opstallen. Dit gebeurde evenwel niet. Beklaagde deelde mee dat hij erg moeilijk zat met eten en drinken voor zjjn vee. Hij deelde dat ook aan den burgemeester mee. Op 15 Augustus kwam de veearts bij beklaag de. Twee dagen later kwam do veldwachter met den brief, en bevel tot stalling. klaagde gaf hieraan geen gehoor. Getuige R. Hulmer, veldwachter, deelde mee den brief te hebben afgegeven L. Louter, veearts te IJzendijke, bevestigde dat hij het vee had onderzocht, en mond- en klauwzeer geconstateerd had. Beklaagde vertelde, dat de districta-vce- arts hem had meegedeeld dat opstallen goed, doch niet verplichtend was. Eisch f 10 boete sub 10 dagen hechtenis. De 30 jarige L. J. uit 's Gravenpolder had zich aan diefstal schuldig gemaakt. Op 30 September vervoerde de vrachtrijder P Verburg op zijn wagen van Goes naar Hoe- de kens kerke 37 zakken aardappelen. Toen hij echter m Hoedekcnskerke kwam telde hij er nog maar 35. De rest was op onverklaarbare manier onderweg verdwenen. Juffrouw J. van Hekke een boerin uit Kloe- tingo, zag den vrachtrijder met zijn wagen over (den weg schokken. Doordat schokken r telkens aardappelen uit een'zak. Dat ging al maar door en beklaagde liep toen achter den wagen, wachtte tot de aardappelen gevallen waren en nam ze dan als gevonden voorwerpen in bezit. Ten slotte vielen er twee heele jzakken. Beklaagde raapte die ook op bracht ze ui veiligheid, Toen er geen eigenaar op kwam dagen, achtte hij zich gerechtigd de gevonden waren te verkoopen, en deed dit in overleg met een anderen man die hem bij het opsporen van den rcchtmatigen eigenaar behulpzaam was geweest. Die andere man, zekere Filius, verklaart de zakken op zijn land te hebben gehad en de overbrenging van aardappels in andero zakken daar bijgewoond te hebben. Hij had daarna de aardappelen van beklaagde voor f 3 gekocht. man, die de zakken haxl opgeladen, deelde dat hij er 37 op den wagen gedeponeerd had. Eisch wegens diefstal f 18 boete sub. 12 dagen hechtenis. Eveneens wegens diefstal had zich de 18- jarige P. de P. uit Domburg te verantwoorden. Getuige K. Labruyère, strandvonder te Domburg, die bij den storm op 30 September veel hout op zijn strand vond, stapelde dit netjes op. Beklaagde haalde daarvan telkens kleine gedeelten weg en gebruikte het als brandhout. Getuigen J. Klopmeijer en A. Labruyère verklaarden in denzelfden geest als den vori- gen getuige. Zij zeiden legen beklaagde„je moet zelf maar weten wat je doet," wat beklaagde in zijn eigen voordeel uitlegde als „neem 'tmaar gerust mee, 't is je van harte gegund." Eisch f 7 boete, sub. 7 dagen hechtenis. Een klein onnoozel 76 jarig mannetje uit Vlissmgen stond op 1 September voor de deur van zijn woning. Toen kwam er een kleine jon gen voorbij die hem met gamalenpellen gooide. Hij vond dit minder prettig, ging daarom naar den vader van dien veelbelovenden knaap en deelde mee dat hij veel te oud was om inet garnallenpellen gegooid te worden. Toen kwam een broer vans den kleinen jongen, de 18jarig© M. de N. te voorschijn pakte den ouden man beet en gooide hem zoo hardhandig tegen den grond dat hij bewusteloos bleef liggen. Getuige H. Nagtegaal bevestigde dat. De oude an, gaf in het geheel geen aanleiding en stond kalm aan de deur zijn goed recht te bepleiten. In denzelfden geest verklaarde getuige G. W. Govaert. Eisch wegens mishandeling f 20 boete sub 20 dagen hechtenis. Uitspraak in alle zaken Vrijdag a. s Bij bevelschrift der arrondissementa-recht bank te Middelburg zijn C. v. R., 27 j., land bouwersknecht, geb. te Eede, wonende te St. Kruis, beklaagd van poging tot doodslag, II26 j., bakker en koopman, geb. te Biervliet, wonende te Middelburg, be klaagd van frauduleus bankroet, beiden te Mid delburg gedetineerd, verwezen naar de te rechtzitting met bevel tot gevangenhouding. aristocratische republiek, bestuurd door een senaat van onafzetbare aristocraten, en hoe die staatsregeling pjistoratisch bleef, tot do laatste eeuwen vóór Christus. Do overwinning der plebejers in de vierde eeuw bracht geen verandering in democratischen zin do naam plebejer liad slechts betrekking op de inge zetenen die niet Romeinsch burger wanen. Uit hen werden toen ook slechts do aan zienlijke families in den senaat vertegenwoor digd, en deze vereenigden zich spoedig met de oude praticiërs. Maar in de tweede eeuw v. C. beginnen de verschijnselen van het streven naar d emoe ra - liseoring, leidend tot epidemische opstootje» tot dat in de laatste eeuw v. C. de democratie overwon, wat echter ton slotte ook tot den val van de republiek leidde, in 48 v. C. door Cesar, na wiens tweejarig keizerschap de republiek korten tjjd hersteld werd, totdat in 27 v. C. het keizerrijk voor goed de repu bliek verving. Er zijn vroeger geschiedschrijvers geweest, die jliet voorstelden of het zedenbederf de hoofdoorzaak was van don val der republiek. Thans acht men den invloed daarvan op dm ondergang van den staatsvorm niet meer zoo grootfeitelijk was het leven in den tijd der re publiek veel minder weelderig dan in den kei zertijd. Ook de voorstelling van negentietide- eeuivsche schrijvers als Niebuhr en Momra- sen, die de overwinning der democratie voor stellen als louter het werk van do grootei personen welke men onder do democratie had, wordt (nu verworpen. Men moet de schuld geven aan do hoog ere macht der omstandig heden, die met door menschen was tegen to houden, in het bijzonder aan de economische toestanden Omstreeks 200 v. C. was Italië, dat te voreu eerst veel welgestelden, maar weinig schat rijken had gekend, plotseling een land gewor den van grootgrondbezit; en terwijl vroeger de slavernij er heel weinig voorkwam, had men er op liet genoemde tijdstip een uitgebreid ge bruik van slaven. De aanleiding tot de plotselinge verandering ligt in den verwoesten toestand waarin de tweede Punische oorlog het land achterliet, Heelo landstreken waren verwoestvele eigenaars waren gedood, en de eenigen, dio koopkracht hadden, om dat land-zonder- eigenaar te koopen, waren de patriciër familiea in Rome, die voor een appel en een ei onfc-, zaglijko landen verwierven. En de wcrkkrach- dat. land te bebouwen, waren or tenge volge van die oorlogen ook niet meer, fcoodat de (eigenaars !hun toevlucht namen tot het gebruik van slaven, die tengevolge van de toe nemende oorlogen in verre gewesten veel goed- kooper waren dan vroeger Allerverschrikkelijkst waren de gevolgen van die verandering. Do vroeger voor don staat zoo gewichtige kleine boerenstand ging ont zettend achteruit. Door de geringe ontwikke ling der slaven, werd de akkerbouw, waarvoor zy te weinig kennis hadden, vervangen door veeteelt, en veranderde men do prachtige ak kers in weilanden. En tevens werd het land ontvolkt. Maar nog erger was de demoraliseerendo invloed. De Italianen, die geen Romeinsch' burger waren, werden dood arm. Werk woa voor hen niet meer, door den invoer va» slaven. Ze hadden geen dak en geen verdien ste, en trachtten ïn hun bestaan te voor zien, door in het leger te gaan, door bedelen |0f door roof. En nog erger wak het gesteld met do burgers. In Rome had do uitbreiding van den handel bet ontstaan veroorzaakt van een stand van schatrijke bankiers, kooplieden en reedera, de stand der ridders, die in hun streven naar verovering der macht van de senatoren steun; zochten bij het proletariaat. Immers ieder burger had stem in de volksvergadering, en hoewel deze in do voorafgaande eeuwen geen macht meer liad gehad, was ze toch niet afgeschaft. Met geld werd de slem der bur gers gekocht en honderd duizenden leefden toen op die wijze van het geld der ridders of patriciërs, die het voorbeeld der ridder» volgden. En toen eindelijk in 133 en in 173 C. de Grachen de schandelijke graanwetten! invoerden, waarbij aan ieder die geen eten had recht op voedsel van staatswege werd verzekerd, leidde dat tot nog veel erger ont aarding en energie-verzwakking der bevolking. Toen Cesar de lijst van al do bedeelden liet opmaken, kwam hij tot een aantal van 400.000, dat hy verminderde tot 150,000. Zeer groot, en nog ingrijpender in zijn ge volgen, was de terugslag op het leger. Vroe ger bestond dat uit de zoons van de welge stelden; maar die waren er nu niet meer in voldoend aantal. Andere elementen kwamen, er in, die do discipline yerzwakten. En toen bij den inval der Cimbren en Teutonen liet vroegere burgerleger door Marius vervangen werd door een huurleger, kreeg men daardoor wel weereen uitstekend georganiseerde macht, maar die geheel stond onder den invloed tier DE VAL DER ROMEINSCHE REPUBLIEK. In een niet druk bezochte bijeenkomst van de „Geschied- en Letterkundige Vereeniging" alhier trad Donderdagavond in do kleine concertzaal op prof. dr. H van Gelder, met het eerste deel van een voordracht over „De economische en politieke oorzaken van den val der Romeinsche republiek." In groote trekken schetste de 9preker al lereerst hot verloop der geschiedenis dier republiek, hoe die na den val van bet koning- bevelhebbers en die niet9 meer voelde voor schap in 510 v. C. tot stand kwam als een do grondwet en den Romeinschen staat.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1