MIBDELRIJRGSCHE C0FRA1T. If*. 266. 1S4* Jaargang. 191 f. Vrijdag 10 November. Middelburg 9 November. KAMEROVERZICHT. FEUILLETON. De bekoring van Jnffronw Carlingford. Rit Stad en Pi'ovlneie. Kerknieuws. Onderwijs. Letteren en Knnst. Rechtzaken. Verschillende Berichten. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k b, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pry* per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2 Afzonderiyke nummers kosten 5 oent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te hekomen. AdvertentiBn voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zyn. Advertentiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel mee? 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertenfle-Bafea* A. DE liA MAB An., H.Z. Voorburgwal «66, Amsterdam. By deze courant behoort een bijvoegsel. Zitting van Woendag. De zitting begon methoe kan het ook anders? een motie-Ter Laan. Onze strateeg verlangde overlegging der rap porten omtrent de „viermaanders" De Minister van oorrog weigerde. Onze strateeg werd daarop boos, zeer boos. De jheer Thomson wilde ook inzage der rapporten, en werd ook boos. Drie personen werden hierover boos. De heer Maxchaul trachtte de gemoederen een beetje te bedaren. Zeer terecht stelde hg in het licht, dal het oogenblik voor de indiening eener dergelijke motie zeer slecht gekozen was. Dit verstandige woord hielp echter niet. Een motie intrekken I Dat nooit, zegt de heer Ter Laan wijlen van Speyk na, en de Kamer moet das wel stemmen. Uitslag der stemming natuurlijk te voorzien. Met 51 tegen 14 stemmen werd het voorstel verworpen. Zóó korten de heeren den nationale» tijd. Daarna werden nog een vijftal amendemen ten verworpen, die geen van allen cemige kans hadden aangenomen te worden. Hieronder b. v. één van den heer Ter Laan om „51/2 maan- ders te .scheppen" inplaats van „61/2 maan- ders" (de z. g. voorgeoefenden). Ten slotte kwam het monster-artikel betref fend© den eersten ocfeningstijd aan de orde. Hierop waren, schrikt niet lezers t 13 amen dementen ingediend. Hieronder waren 7 amendementen van den heerTer Laan. Een amendement beoogde b. v om maar even het „blijvend gedeelte" af te schaffen. U begrijpt dat is de eenvoudigste zaak ter wereld Maar even „bij amendement" het blijvend gedeelte naar huis zenden. Natuurlijk weet de voorsteller evengoed als ieder ander dat daarvan niets kan komen. Maai- daar is het ook niet om te doen. Het is de „speech", die bij het „amende- talent" behoort, het uurtje babbelen, waar het dezen heeren pm te doen. is. De propaganda, dat is de geheele bedoeling van al dat in de ruimte praten. De heer Duijs opende het vuur met een „speech", ten einde te betoogen, dat de eerste ocfeningstijd gerust op 61/2 maand kon gesteld worden. Op onbeschaafde wijze ging hij daarbij te leeer tegen den voorzitter, die het geachte lid herhaaldelijk tot de orde moest roepen. Opgevolgd werd hij door.. den heer Ter l^aan, die een viertal amendementen „ver dedigde", waarna de beurt kwam aan den heer HelBdingen. Morgen voortketting. Natuurlijk komt er niets van al deze amende menten terecht. Door een Londensch advokaat Naverteld 4. van FLORENCE WARDEN. Terwijl zij sprak, nam zij echter den brief op, waarin Luke zijn aanzoek had gedaan, vouwde dien op, en stopte hem met groote Zorg in oen soort naaikistje, dat om. in den lasch bleek te zitten, Ongetwijfeld be schouwde zrj den pngelukkigen brief als een van de scalpen, die Zij gerechtigd was aan haar gordel te hangen lk verzekerde haar dat ik mijn aandacht aan de zaak zou schenken, sprak met haar af dat ik twee dagen later in Frensham komen, en liet haar toen buigend uit, met een pJdoor toenemende verbazing. Want er kon geen twijfel meer over bestaan, dat zij Zelf, en niet de meid-huishoudster het doel was van dien overvloed van mannelijke aan bidding, en er bleef geen andere mogelijk heid ter oplossing van het geheim over, dan Bij kon. be*lnit: is aan den, op verzoek, eervol ontslagen inspecteur van den marine-stoomvaartdienst J. 1'. Fauel, aan wieci titulair de raDg van kapitein ter zee is verleend, pensioen toe gekend en is aan den boekhouder bij de Staatsmij nen in Limburg E. Zuidema, iu verband met zijne tijdelijke benoeming tot admini strateur bij' de artillerie-inrichtingen, eervol ontslag verleend uit zijne eerstgenoemde betrekking. J. G. Koene is ter beschikking gesteld van den Gouv.-Gen. van Ned.-I., om te worden geplaatst als tijdelijk civiel gezag hebber bij het binnenlandsch bestuur in de bezittingen buiten Java en Madoera. Bij het Plaatselijk Comité alhier tot leniging van de stormschade enz. is nog ontvangen aan collecten f 5.25 en van bus- collecte school C ,f 4.51, wat samen met de vorige opgaaf f 2644.10' bedraagt. Door Burg. en Wetb. van Middel burg is aan den heer P. J. de Broekert op zijn verzoek, wegens voortdurende onge steldheid, met ÏDgang van 15 November a.s. eervol ontslag verleend als onder-brand meester. Aan den sergeant H. F. Oldenhof van het lie batailjon 3e regt. inf. te Middel burg is beden op de gebruikelijke wijze, de bronzen medalje voor trouwen dienst uitgereikt. Uit Vlissingen. Op Zaterdag 25 November a. s. des na middags te half drie zal het s.s. Merauke", -au de werf der Koninklijke Maatschappij De Schelde" te water worden gelaten. Bij de schipbreuk nabij Z u i d-Kraai- rt zijn de opvarenden gered door den Neuzenschen schipper P, Vaal en diens zoon. Met zijn vaartuig lag bij in de na bijheid. Hij merkte het ongeval op en redde vrouw en de drie mannen met zijn roeiboot uit hun benarde positie. De „St. Cfc." no. 263 bevat de statuten van de vereenigingafdeeling Kloetinge der Zuid-Bevelandsche vereeniging „Het Groene Kruis", te Goes. Het doel der vereeniging is lo. bet nemen en ondersteunen van maatregelen ter voor koming van ziekten 2o. het verleenen _van hulp bij de verpleging van zieken. - In de Woensdagavond te Colijns- plaat, in het Hotel »De Patrijs", door de afdeeling Noord-Beveland van het „Nut' gehouden bijeenkomst trad als 6preker op de heer Vermeulen, voorzitter der afdeeling, over de Papoea's. In eene belangwekkende voordracht schetste spreker, door licht beelden opgehelderd na eerst een geogra fisch overzicht gegeven te hebben van hun geboorteland en hoe dit land voor een groot gedeelte aan Nederland was gekomen bun leven en werken. Hij wees verder op hunne geringe ontwikkeling en wat er ge daan is en nog gedaan wordt, om bij hen meerdere beschaving aan te brengen. Hij gaf verder een overzicht der reizen van ar. Lorentz in de uitgestrekte streken van Nieuw Guinea. Deze voordracht werd met onverdeelde aandacht gevolgd en daarvoor verwierf spreker dan ook den dankj [der vergadering. In dezelfde bijeenkomst werd tot lid van het bestuur benoemd de heer P. de Regt te Colijnsplaatterwijl genoemde heer ook van wege de afdeeling benoemd werd tot lid van de ambachtsschool te Cortgene. In ons vor'g nommev meldden we onder „Uit Stad en Provincie" dat de „Piins Hendrik"polder, tusscben Noord- Brabant en Sint Philipsland, met de storm van Zondag op Maandag voor den derde maal is ondergeloopen. Met goed succes heeft men Woensdag het dichten van den dijk kunnen voltooien. In Zeeland kwamen in de week van 1 lot en met 7 November 12 gevallen van besmettelijke ziekten voor, nml. twee geval len van roodvonk, een te Sas van Gent en een te Schoondijke en tien gevallen van diphtheritis nml. een te Brouwershaven, drie te Duivendijko, twee te Hulst, een te Krui- ningen, een te Ouwerkerk en twee te Zierik- De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Middelburg is bij het Provinciaal kerkbestuur in hooger beroep gekomen van de beslissing van bet klassikaal kei kbestuur, waarbij de stemming en de herstemming voor gemachtigden in het kiescollege in die gemeente zijn vernietigd. »De Tijd" verneemt, dat, onder hooge goedkeuring van Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht, zïSfi een comité gevormd heeft, dat zich ten doel stelt, pater W. van Ros- sum bij zijne verheffing tot kardinaal een passend huldeblijk aan te bieden. - Voor de acte vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek zijn Woensdag geslaagd de de dames C. Versprille te Aardenburg, S. M, E. Hamer en E. M. Risseeuw, beiden te Oostburg, en de heeren J. J. Kolijn te Neuzen en J. J. Eijke te Zaamslag. Bij koninklijk besluit is aan H. F. M Huybers, voorheen te Wageningen, thans te Bergen op Zoom, op verzoek, eervol ontslag verleend (als tijdelijk leeraar aan de Rijks landbouwschool te Wageningen en is aan dr. A- J. C. de Waal, op verzoek, eervol pntslag verleend als leeraar aap de R H. B. S. te Steenwjjk. Scheurkalenders. De firma La Rivière en Voorhoeve te Zwolle zond ons weer haar keurige kalenders, die ho© langer hoe meer burgerrecht zullen verkrijgen. Wat daarover in de pers is gezegd, zoowel over „Necrlandia", den „Geïllustreerden Week Kalender" /als jover den „Kinder Kalender" is wezenlijk niet overdreven. Integendeel, de veronderstelling, dat zij een persoon van groote rijkdom moest wezen. Luke Barbour verscheen in den loop van den morgen, en ontving mijn verwijten, niet Op 'zijn gemak en onrustig, maar gaf geen op heldering over het geheim van de bekoor lijkheden van juffrouw Carlingford. Toen ik hem een standje maakte over de onwelvoege- lijkheid om Ier wille van het geld een dame tea huwelijk, te vragen aa zoo'n belachelijk korte kennismaking, zei hij dadelijk niet te hebben geweten dal juffrouw Carlingford geld had, cn voorts dat zijn gevoelen jegens haar er een was van louter persoonlijken aard. Dat was te veel. Ik wenkte met mijn liand dat hij heen kon gaan, maar mijn gemoedsrust werd in den loop van den dag telkens ver stoord door uitbarstingen van sterke vijandig heid tusschen de heeren Gobbett en Barbour. Den afgesproken dag belette een aanval van jicht me mijn afspraak met mijn aanbidde lijke cliënte te Frensham te houden ,cn na eenige overweging besloot ik om een jongen klerk, Willeby Darke, in mijn plaats te sturen, niet slechts met het doel om mijn veront- 1 schuldigmgen aan te bieden, maar om van hem dan toch eindelijk een oplossing van het raadsel te ontvangen. „Ik veronderstel, Darke", zei ik tot den jonge man ,dien ik bij mijn thuis had laten komen om mijn instructies te ontvangen, „dat ik van jou niet behoef te verwachten een slachtoffer te zullen worden van de bekoorlijk heden onzer rijp-bejaarde vriendin, zooals niet mijnheer Gobbett en Barbour is gebeurd?" Want het heele kantoor was vol van het verhaal der jaloezie tusschen de beide oudste klerken. „Ik zal mijn best doen weerstand te bieden," zei hij droogjes, „maar u zult moeten toegeven dat de verleiding erg sterk moet zijn, om hen beiden op zij 1e schuiven." „Wel wees niet te vast van vertrouwen", zei ik toen hij weg ging. „Ik ben dankbaar dat mij zelf die beproeving bespaard is bleven." Ik beken dat ik met eenige nieuwsgierigheid den terugkeer van mijn laatste zendeling af- wachtte, want ik was er zeker van dat ik van hem een verklaring van het raadsel zou Icrij- 1 gen. Hij beantwoordde mijn verwachting ook ii zoover dat hij den volgenden ochtend stipt op tijd was aan mijn huis was. Maar toen ik zei „Nou Darke, voor den dag met de verklaring van het geheim I" glimlachte hij, en zei bevreesd te zijn dat het een magere verklaring zou wezen. „De kwestie is, mijnheer, dat er hcele- maal niets geheimzinnigs achter zit," zei hij aandachtig zijn hoed afvegend met zijn mouw „Juffrouw Carlingford woont in een net klein huisje, en schijnt niet rijk te zijn. Ze is een zeer innemende vrouw, anders niet." „Wel," riep ik verbaasd uit, „jij wilt De gunstige getuigenissen zouden wij op grond van de ervaringen, in andere jaren op gedaan, nog kunnen aanvullen Het is moeilijk om over die voor 1912 in het geheel te oordoelen, omdat wij ze dan. behalve den „Geïllustreerden Week Kalender" dien wq geheel konden doorzien, uit hun. verband zouden moeten rukken, en dat zou jammer zijn. Maar wij deden bij „Necrlandia" en den „Kinder-Kalender" liier en daar een greep en dat wettigt onze goede verwachtingen (ook voor het a.s. jaar. In een prospectus zeggen de uitgevers geen woord te veel.-Schild zoowel als blok munten bij alle drie uit. Het is een artistiek uitgevoerd stelletje op den „Kinder-Kalender" 'prijkt natuurlijk het portret van ons Prinsesje. Wij twijfelen geen oogenblik of de Zwolsche firma zal weer veel genoegen van haar uilgaaf beleven. „Pak me mee" no. 32 bevatDe Itali- aansch-Tuxksclie oorlog, De bondgenooten, naar het Engelsch van II. CarstairsDe Parkschouwburg te Amsterdam, Staking te IJmuiden, De fabriek van de firma Verkade te Zaandam, De Oedipus -opvoering te 's-Gra- venliageMengelwerk en vervolg van den ro man „Ons prinsesje". „Belang en recht" no. II. Recht door wet Van de plankenOp den uitkijk In Querido's toegezegden grooten roman-cyclus „Amsterdam", waaraan hij reeds jaren werkt, krijgen we, naar bet »Volk'' belooft, in een der zes, deelen ook een beschrijving van den »Kattenburgsehen bloednacht." Portugal is toegetreden tot de Inter nationale Overeenkomst voor de bescherming van de letterkundige werken en van de kunstwerken, op 15 November 1908 te Berlijn gesloten. Die toetreding geldt ook voor de Portugeesche koloniön. Zij is van kracht sedert 29 Mnart 1911. - De Alkmaarsche rechtbank veroordeelde Dinsdag den scharenslijper, die in min of meer beschonken toestaand na een woordenwisse ling zijn vrouw en schoonmoeder in zijn woning nabij den Omval, met een scheermes gevaarlijke wonden in den hals had toege bracht tot 2 jaren gevangenisstraf. De- eisck was 5 jaren. De arrondissemenls-rcclitbank te Maas tricht veroordeelde Maandag een distillateur aldaar, wegens liet in eene distilleerderij heb ben. van geheime of verborgen pijpen of buizen aan de bq de administratie bekende distilleer ketels (of slangen, waarvan is bewezen, dat de geheime pijp of buis klaarblijkelijk is be stemd geweest tot bel ongeoorloofd wegvoeren van gedistilleerd, tot een geldboete van f 1000 subs, een maand hechtenis. - Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch werd Maandag behandeld de strafzaak tegeii 0., 51 j., en diens zoon M. O-, 23 jaar, arbeider, beiden wonende te Oss, die om streeks 20 Juni 1911 te zamen en in veieeni- ging W. van der Leest met een mes en een boor een, hart- en hoofdwonde hebben toege bracht, waaraan deze bijna onmiddellijk is overleden. In deze zaak werden 16 getuigen en 2 des kundigen gehoord. haar toch niet trouwen I" Darke glimlachte weer, maar sprak zonder «(vertuiging. - „Natuurlijk niet," zei hij „Ze is veel puder dan ik. Dat in de eerste plaats. Maar als ik zo0 oud was als Barbour of mijnheer Gobbett lk had geen geduld om nog meer te liooren. „Dat is genoegt" zei ik scherp. „Jullie hebben fcnet jo drie'én samen nog niet het verstand van een garnaal 1 Ik wil niets meer van die vrouw hooren. Ik zal er zelf heen gaan om vast to stellen waardoor het veroorzaakt wordt, dal jullie om haar heen zwermt als vliegen om een strooppot." Willaby Darke had mijn wenk reeds opge volgd, en was reeds op weg de kamer uit. Ik meende dat ik een gesmoorden lach hoorde toen hij trap afging, en zag duidelijk een boos- aardigen grijnslach op zijn pedant gezicht toen liij aan de overzijde van de straat zich om wendde, en naar boven naar mijn raam keek. Ik hield mijn belofte. Ik kreeg een brief van juffrouw Carlingford, mij verwijtend wat zij als een onbewuste verwaar looming beschouwde, en ik antwoordde 'met een telegram, aankondigend dat ik op weg was naar Frensham. Was het wonder dat ik hoogst verlangend was de geheimzinnige omgeving van mijn cliënte te zien, en dat ik in weerwil van al wat ik gehoord had, oen gevoel van sterke Het O. M. eischte 4 jaar vo,or elk, onder aftrek van het voorarrest. Bjj het Schevcningsche Comité voor de collectie Bruinisse-Scheveningen is in het geheel ingekomen een bedrag van f 1950. Daarvan is gezonden aan don burgemees ter van Bruinisse f 1000 om te verdeelen onder de noodlijdenden aldaar de rest zal verdeeld worden onder 8 weduwen met 22 weezen te Scheveningcn. - Het aftreden van hel collegium van het Leidsche Studentencorps is geschied op aan dringen van den acadcmischen Senaat. Nu een der artikelen van de voorwaar den, waarop liet conflict te IJmuiden is ge ëindigd, ,aanleiding geweest is tot het op nieuw proclameeren van de werkstaking, heeft het bureau voor de R. K. Vakorganisatie namens den Nederl. R K- Zeeliedehbond een bemiddelingsvoorstel toegezonden aan de Vereeniging van recders van visschersvoar- tuigen. Het bureau voor de R. K. Vakor ganisatie overweegt, dat het bezwaar tegen genoemd artikel voornamelijk hierin bestaat, dat het uitvaren van de trawlers bij starm- p£ noodweer geheel, althans grootendeels, aan. het inzicht, <>m niet te spreken aan de willekeur, van do schippers is overgelaten. Overmoed, weddenschappen onder abnormale invloeden of andere lichtzinnigheid bleken meerdere malen de drijfveer te zijn tot uit varen bij nood- of stormweer, zonder dat men zich rekenschap gaf van de menschen- levens en de belangen van do gezinnen dio op het spel werden gezet. Het R. K Vak bureau stelt voor dat het uitvaren van do trawlers niet zal geschieden, zoolang ten ge volge van buitengewone ongunstige weersge steldheid de van Amsterdam komende week- booten op Engeland binnen de haven van IJmuiden blijven. - De aiphabelischc voordracht voor grifLer van de Prov. Staten van Utrecht, bestaat uit de heeren mr- dr. A v. Doorninck, hoofd mies ter secretarie Utrecht, jhr. mr. B. W. Th. Sandberg, griffier van de Staten van Drente, en mr. C. L. Modderman, hoofdcom-4 mies ter prov. griffie van Zuid-Holland De vlieger Van Meel heeft voor den tijd van vijf jaar een verbintenis aangegaan als militair vlieger bij bet Nederlandsche leger - Het roodvonk, dat te Goudswaard reeds sedert eenige maanden heerscht, heeft do laatste weken een zeer kwaadaardig karakter aangenomen. Het sterftecijfer dier ziekte is gestegen tot 30 pCt. - K. B., sedert 3 maanden met ziju vrouw, te Assen, in hechtenis als verdacht van moord, elf jaar geledon gepleegd op den timmerman Karsten te Wapserveen, is Woens dag uit de hechtenis ontslagen. De zaak van do vrouw is naar de terechtzitting verwezen. - Het weduwen- en weezenfonds van de officieren bij de zeemacht zal worden herzien, daar jhet bestaand© uit een tijd stamt, toen. het verzekeringswezen nog in zijn begin wag en een vergelijking tusschen verzekerings maatschappijen en dit fonds niet in het voor deel van dit laatst© uitvalt. Het fonds is niet populair meer en do meening wint, terecht of ten onrechte, meer en mec'r veld, dat hooge jaarlijksche contri bution, waaraan geen onkel officier, gehuwd of pngehuwd, zich kan onttrekken, de be langrijke stortingen bij verhooging van tracte- teleurstelling ondervond, toen ik zag dat Rose Villa's No. 2, Farmer's Lane, in wer kelijkheid niets anders was, dan zij mij be schreven hadden, een gewoon huis in een rij huizen zonder eenige pretentie, met het ge wone boograam naast de deur, uitziend op een voor-tuintje van ongeveer twintig bij acht voet, en zelf de gewone bladplant ver- toonend tusschen goedkoope witte vitrage- gordijnen. De deur werd geopend door de meid-huis houdster, die heelemaal geen bijzondere schoon heid was; ze was een zwaar gebouwd, rood wangig meisje met vroolijk© oogen en een. wipneus, en dio haar ihoogere positie in het huishouden deed blijken door geen muls of schort te dragen. „Dezen kant, mijnheer Pouting, als 'ta belieft," zei ze, terwijl ze de deur van de voorkamer opende en mij in een zeer klein salon liet, dat overvol was met meubels uit de vroege Victoria-periode, zooals rosebout stoelen piet sits overtrek, een ronde inge legde tafel, wollen matten, bloemen van was onder een stolp, en een paar boeken netjes hoeksgowijzo over elkaar gelegd. Tegen den wand stond een oude piano met een beschilderd zijden ovaal aan de voorzijde, en aan den muur rondom hingen eenige zoer slechte waterverfteekeningen, omlijst naar do mode van dertig of veertig jaar terug. Beslist een weinig belovende kamer en geheel in over-

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1