Ingezonden Mededeelingen. LAATSTE BERICHTEN. Onderwijs. BUITENLAND. De nieuw» brandput, to Wissekerke in den loop van don zomer gemetseld ter plaatse, (waar vroeger een kwalijk riekende modderpool was, is Zaterdag j.l. op do proef gesteld. Daardoor zou blijken, of do pessi misten, dio den put onvoldoende schatten met het oog op hot waterverbruik, het al of niet bij 't rechte eind hadden. Do proof heeft hon schitterend gelogen straft. Na 12 minuten spuitens was 1/27 van don watervoorraad verbruikt, zoodat do spuit 324 minuten of öfya uur lang voldoende water had kunnen govcn. Na een minder drogen zomer zal die voorraad nog grootcr zijn. Do ontworpor van den put, het raadslid Yan Hce, heeft dus succes op zijn werk gehad. In de afgeloopen week, van 30 Oct. tot 5 Nov., werden in de haven van Philip pine 2230 baten mosselen li 90 KG. gelost. Hiervan worden 1980 balen naar geregelde afnemers in België en Frankrijk verzonden legen 4 h 5i/2 fr. per haal. Door Hollandscho en Belgische venters werden nog 410 ton fi 60 KG. aan de haven gekocht tegen 2i/z li 3 fr. per ton Ongeveer 600 ton Zeeuwscïi mosselzaad ft 100 KG. werd verkocht togen i 1.30 li f 1.315 per ton. Er werden 85 man den garnalen li 20 KG. verkoel)t tegen f 2.40 4 i 2.50 per mand. De Coöperatieve Vereeniging lot Ver- Bekering tegen Hagelschade in het voormalig IVdo district van Zeeland herdacht Zaterdag II. to Oostburg door een gemeenschappelijk maal, waaraan 167 leden aanzaten, haar 25- jarig bestaan. Door het gemeentebestuur was het beursgebouw daarvoor welwillend afgestaan en, tzoo schrijft men ons, door do loge- mcuthoudslers mej. Mabesoone en mej. Maria Dupuy was gezorgd voor overvloedige spijzen waarvan de keurige toebereiding niets te wensclicn pverlict. Aan tafel heerschte oen gezellige, vriendscliappelijko geest; meer dan een heildronk werd ingesteld op den voort- duren den, zoo mogelijk nog toeuemonden bloei der maatsc.liappij, terwijl aan het slot de heer P. B. de Backcrc den wensch uitdrukte dat, wanneer deze vereeniging weder eene gedenk dag mocht vieren, dan ook aan do vrouwen de gelegenheid zou worden aangeboden om met hunne mannen met wie zij de zorgen en moeiten voor hot bedrijf deelen, mochten aan zitten. Hot feest voldeed allen en zal zeker nog jaren in aangename herinnering blijven. lajaarszitting van de Provinciale Staten van Zeeland. Vernieuwing havcnworkeji Bruinisse. Van den gemeenteraad van Bruinisse is bij Go. Staten een verzoek ingekomen, om te wil len medewerken tot bet verkrijgen van subsidie voor het vernieuwen der gemeente-havenwer ken aldaar. Daar het onderzoek daaromtrent nog niet is Kfgcloopon, geven Ged Staten aan do Prov Staten in overweging het verzoek in hunne handen te stellen, ten einde daarover in de stans taande Zomerzitting een voorstel te doen. verkrijgbaar zullen worden gesteld; alles ge durende het jaar 1912, het roggebrood en de aardappelen alleen gedurendo dc eerste helft van dat jaar. Ingeschreven werd voor roggebrood II. Buijzo, tegen f 0.09,49witte brood idem tegen f 0.12,49; tarwe brood, Wed. Smith, legen f 0 12,25, alles per K.G.z. melk, J. L'. A. de Lange, tegen f0.10 per L., eieren, idem, tegen por st.groenten, J. Flipse. tegen f 0.07,9, por K.G. rijst, F. Maljcrs, tegen f 0.15 Zout, idem, togen f 0.06, peper, idem, legen f 1.30 alles per KG.; azijn, idem f 0.06 per L.z. groene zeep, idem, f 0.18; stroop, idem, tegen, f0.16 per K.G.suiker, idem, tegen fO.öfi por K.G.koffie, idem, tegen ft.15 per K.G.chicorei, idem, togen f 0 30 per K G.aardappelen, A. v. Sorgo, togen f 1.88 per 50 K.G.gr. steenkolen, C. v. Moolcnbroek, tegen f 0.971/2 per 100 K.G. korte turf, J. C. Burrink, legen f0.74 per 100 st.lange turf, C. v. Moolenbroek, tegen f115 per 100 st.cokes, J. C. Burrink, tegen f 1.19 per 100 KG.; takkenbossen, C. v. Moo lenbroek, tegen f 7.50 per 100 st boter, Maljors, tegen f 1.60 per K.G en soda, idem, tegen £0.04 per K.G. Door de hoeren J. J. en A. Ie Olercq is heden annbesteed het bouwen van een woonhuis, schuur, veestal en dubbele ar beiderswoning voor den heer W. S. de Vlieger in den»Jacob"polder, gemeente 's Heer-Arendskerke. Inschrijvers waren voor het woonhuis, schuur en veestal de heerea A. M. Kuyper, Heinkenszaud, (f 19.850), E. F. Voet, Hon- tenisse, (f 19.199), C. H. H. Wisse en L. J. C'olseu, Zaamslag, f 16.797 (f 19.179), J. J. Dronkers, Kapelle, (f 18.550), Chr. Min- derhoudt, Nieuwdorp, f 16.100 (f 18.400), Gebr. Luteijn, Ierseke f£15.750 (f 18.245), D. J. B. Arends, Goes, f 15.800 (f 17.980) J. M. van Riet, Goes, f 15.477 (f 17.707), H. Schout, 'sHeer Arendskerke f 15.320 (f 17.640), A. Wabeke, Krabbendijke f 13.320 (f 17.525) M. Alewijn, Waarde (f 17.455), G. van Riet, Goes, f 14.700 (f 16.600). Voor een dubbele arbeiderswoning schre ven in de beeren Ch. Minderhoudt voor f 2300, Gebr. Luteijn voor t 2495 en H. Schout voor f 2320. De tusschen haakjes geplaatste cijfers duiden de inschrijvingen in massa aan. Verzending en laatste buslichting der MAIL aan bet postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke t ij d). 0 0 S T - I N D I E. Genua (Nederl.) 7 Nov. 7.21 's nam, i Amsterdam (Nederl.) (a) 10 Nov. 7.21's nam. BrLndisi (E. d. Singap.) (d) 10 Nov. 1.—'snam. Marseille (Fr. dienst) (c) 13 Nov. 6."smorg. Marseille (Lloyd) (b) 14Nov. 7.21'snam. Napels (Duilsch dst.) 15 Nov. 1 'enam. Rotterdam (Lloyd) (f) 17 Nov. 7.21 's nam Brinclisi (E.dPenang) (e) 17Nov. 1 'snam. (a) Mot deze gelegenheid wordt alleen ver zonden op verlangen van de afzenders, blij kende uit een aanwijzing op het adres of uit de waarde der aangehechte frankeerzegels. Postpakketten tot 7.6 u. 'snam. (b) Per Rott. Lloyd via Marseille wordt, tenzij op verlangen der afzenders, geen cor respondentie verzonden voor Atjeh en onder- hoorighedon, de Residentie Sumatra's Oost kust, Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo. (c) Met de Fransche booten via Marseille wordt de correspondentie voor gelleel Indië verzonden behalve toot Sumatra's Westkust en Ben koelen, waarvoor deze wijze van ver zending alleen op verzoek gevolgd wordt. WEST-INDIE. Curacao over Queens- town 7 Nov. 10.16 "s avonds Suriname via Sout hampton 7 Nov 8.28'smorg. Suriname via St. Na- saire8 Nov. 5.57 's morg. Curasao met K. W. 1. maildienst (1) 9 Nov. 7.21's nanwd. Suriname via Amster dam 9 Nov. 7.21 's namid. Suriname over Queens- town10 Nov. 10.16 's avonds Curacao over Antwer pen 22 Nov. 7.21's avonds Curacao over Ham burg (1) 1 Dec. 7.21 's avonds (1) Alleen op verlangen der afzenders. Do rogeering onderhandelt over een leening met een internationale groep, doch do waar borgen veroorzaken nog moeilijkheden. Do uitbreiding van den opstand. SJANGHAI, 6 Nov. Woetsjang, Ilangaji en Sunkiang zijn in handen der revolutionnniren. Soetsjou verklaarde zich vóór hen. Do revo lutionnairen vaardigden een proclamatie uit, waarbij de likinholasting wordt afgeschaft en slechts de zeerechten worden behouden. SJANGHAI, 6 Nov. Drie kanonneer boo ten, welke deel uitmaakten van de aan do re geering trouw gebleven vloot, kwamen gis teren voor Sjanghai om levensmiddelen en munitie in té nenien. Hedenmorgen kozen zij do zijde der opstandelingen en werd do re- bcllcnvlag in top géheschen. Men zegt dat de bemanning met elkander danste en elkander de hand drukte. AAN H.H. CORRESPONDENTEN. Waar het Provinciaal Walersnood Comité in onze provincie zelf in ons blad kennis geeft van uit verschillende gemeenten ontvan gen gelden, verzoeken wij geen berichten gehouden collecten ons te zenden. Benoemd bij het openb. lager onderwijs in Indië de heer B. van Milaan te Utrecht, geboortig van Middelburg. Voor do acte vrije- ien orde-oefen in gen der gymnastiek is geslaagd mejuffrouw J Jansen 1ie Neuzen INGEZONDEN STUKKEN. Kerkelijke belasting. In de Nieuwe Zondagsbode" van Zater dag jl. schrijft De V. het volgende: Vrij dagavond 27 Oct. jl. meldde de »Middelb. Courant", dat besloten was tot invoering van een boofdelijken omslag bij de Herv. gemeente te Middelburg. Men wist zelfs te verhalen, dat het bedragen zou een half procent van de inkomsten boven f 500. Wij wisten wel, dat dienaangaande iets hangende was, doch wachtten met de mededeeling ervan, aangezien halve berichten en vooral zonder nadere toelichting ver warrend werken. De zaak is, dat de financieele commissie uit de kerkvoogdy op uitnoodiging van de vergadering van kerk voogden en notabelen, een plan aan het fecombineerd college heeft aangeboden en at de vergadering in beginsel heeft aangenomen tot invoering van een hoofde- lijken omslag over te gaan." Naar aanleiding van bovenstaande zou ik heeren kerkvoogden en notabelen beleefd doch dringend willen verzoeken zoo spoedig mo gelijk openbaar te maken, hoe de vork aan de steel zit, opdat de in beroering ge brachte gemoederen der Herv. hier ter Btede tot rust worden gebracht. De tijden toch zijn er al heel weinig voor geschikt om een nieuwe belasting te gaan heffen. Is er waarlijk geld noodig, dat men dan zijn toevlucht neme tot andere middelen, maar geen belasting. Met beleefden dank voor de plaatsing, Een belangstellend lid der Ned. Herv. Gem. Middelburg, 6 Nov. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Door het college van regenten over het huis van bewaring alhier werd Zaterdag aanbesteed: le. het loyeren van de benoodigdheden voor het onderhoud der gevangetien; 2e. de eet- en drinkwaren, die in de cantinc THERMOMETER EN VERWACHTING. 6 Nov. Thermometer alhier 8 u. vm.49 gr., 12 u. 54 gr., 4 u. nm. 53 gr. Hoogste barometerstand 774.7 te Horta. Laagste 717.9 te Hernosand. Verwachting tot den avond van 7 Nov.: aanvankelijk krachtige tot stormachtige Z.W. tot W., later wellicht afnemende en ruimende wind, veranderlijke bewolking, regen- of hagelbuien en dezelfde tempratuur. Deze opgaaf is van het Kon. Ned. Mete- reologisch Instituut te De Bilt. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 7 Nor. Biggekerke, Bouw- aa Weiland, Veihulat. 8 Nov Middelburg, Dameshoeden, Notarish. 8 Nov. OostkapeÜe, Boom en, Verhuist. 10 Nor. Middelburg, Houtwaren, Verhulst. 15 Nov. Zoutolande, Hofstede, Loett 15/17 Nor. Amemuiden, Inspan, Verhulst. 17 Nor. Middelburg, Houtwaren, Hosang. 17 Nor. Biggekerke, Beestiaa), Loett. 17 Nov. Souburg, Huis, De Neoling. 22 Nov. Goes, Antiquiteiten, Neervoort. Inl. Ma- TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Dinsdag 7 November. Biggekerke. Levering kunstmest. P. J. Roosendaal, secretaris. Woensdag8 November. Hellevoetsluis. Griffie directie rine, llJ/s uur- Levering munitiebrood voor de zeemacht te Vlissingen. Inl. o. a. Raadhuis, Vlissingen. Donderdag 9 November. Middelburg. Gebouw provinciaal bestuur 11 uur.: a. maken ran een boomhelling in' hel kanaal van Slnis naar Brugge en het uitvoe ren van bagger werk in dat kanaal met bij komende werken, in 2 perc. Raming le perc. £670; 2e perc. 1,40 per M8.; b. onderhoud van de aanleg- en losplaats voor visschers in den Brakman bij de Isa- bellaaluis en van het havenkanaal ran Phi lippine, met bijhehoorende werken, gedurende 1912, 1913 en 1914. Raming f3000 per jaar. c. uitvoeren baggerwerk buitenhavens ka naal door Zuid-Beveland te Hansweort en te Wemeldlnge, gedurende 1912 tot en met 1916. Inl. o. a. hoofding.-dir. te Middelburg. Raming f6800 per jaar. Zaterdag 11 November. Koudekerk e. Landbouwver. Leveren ran kunstmeststoffen. Inl. bij A. Aamoutse. HET AFBRENGEN VAN DE SPOORBOOT No. 1. Dit geschiedde, naar men ons uit Wol faartsdijk meldt, Zondagmiddag door haar zuster no. 2. Zaterdag te voren had men ook al getrok ken, terwijl ze door het omslaan, eemge da gen geleden, beter was komen te liggen. Na vijf weken, zijn dus beiden den storm weer te boven. BEDANKT. tedankt voor Middelburg Gereforir kerk dr. J. Ridderbos te Meppel. UIT DEN HAAG. Een vonnis. De rechtbank veroordeelde heden J. E., die tijdens een oefening van het Heilslegt Heilssoldaat Walraven doodstak, tot vier jaar gevangenisstraf. DE ONTGROENINGSSCHANDALEN. Naar wij vernemen heeft de officier Justitie te Den Haag geen termen gevonden om tot een vervolgmg over te gaan inzake vlo tonlgroeningsschandalen te Leiden. UIT AMSTERDAM. Een schipbreuk. Door de Maatschappij „Nederland" werd van den gezagvoerder van het s.s. „Grotius" een draadloos telegram ontvangen meldend dat het Grieksche s.s. „London Sfero" gister avond pm 8 uur in het Engelsch Kanaal door ptormweor is gezonken en drie man van de equipage gered rijn door de „Grotius" Do .22 pverigen verdronken. DE STAKING TE IJMUIDEN. Een zestal, stoomtrawlers welke te IJ mui don stil lagen zijn hedennacht in de visschershaven los geraakt. Men vreest met pabbotage te doen te hebben. Bij de politie is aangifte gedaan. Een trawler hedenmorgen vertrokken. AANRIJDING. Zondagavond is op den Biltschen straatweg pnder de gemeente Utrecht een rijtuig waarvan de koetsier sliep, wegens het gebruik van sterken drank, aangereden door de elec- trischo tram UtrechtZeist. De koetsier, de 35-jarige C., viel van den bok en raakte onder de tram. Met bloedende hoofdwonde werd hij ppgenomen on per brancard naar de rijks klinieken aldaar (gebracht, waar hij heden nacht pvc rieden 'is. De twee inzittenden bleven ongedeerd. Het paard werd verwond. DE FRANSCH-DUJTSCHE OVEREENKOMST. De Duitschers boos de Franschen voldaan. Die dingen hangen van elkaar af als do men van een wip: links naar boven rechts naar benedenrechts naar boven links naar beneden. Over hot Marokko-verdrag zelf is men in in Duitschland nog zoo ontevreden niet. Daarin is, naar de meening van bijna alle bladen, vrij goed 'gezorgd voor het toelaten van Duit schors en het beschermen van de Duitsche belangen, ook al zou Frankrijk nu als opper- maphtig „pacilicateur" van Marokko optre den. Hot cenigo waarover sommige bladen boozc voorspellingen doen, is de vraag of Frankrijk zich aan do bepalingen van het verdrag zal houden. Maar over de vergoeding die Duitschland in den vorm van een stuk van het Fransch C-ongo-gebied gekregen heeft voor zijn terug trekken uit Marokko, is men in Duitschland niet te spreken. Op de kaart gezien, lijkt het nog al wat, maai- de deskundigen bewo- dat het niet veel waard is door de slaap ziekte en doordat allo rechten er verpand ju aan concessie-maatschappijen. Toch zou er misschien ook wel erkenning zijn gevonden voor de waarheid dat die beide gebreken het gevolg zijn van de verwaarloo- zing onder het Fransche beheer, en dat ze onder het veel nauwgezetter Duitsche be wind wel zouden verdwijnen, maar de Duit- schors zijn boos over de manier van handelen der regeering in deze zaak, en vooral over do behandeling van Von Lindequist. Die kalme man is de held van den dag. En er is ook groote moed voor noodig ge weest om, wetend welk een ontzaglijken in druk het zou maken, toch ontslag te \nagen als minister van koloniën, omdat hij weigerde ook maar eenige verantwoordelijkheid voor liet Congo-verdrag te aanvaarden. En aan de re- geering is het nu om goed te praten, waar om zo zoo zeer gehandeld heeft tegen het advies van de deskundigen in haar midden. Enkele officicuse bladen vallen Von Linde quist aan, maar bijna alle andere vallen hem bij, prijzen hem als man van karakter, noemen zijn ter zijde schuiving de grootste van de vele foulen die de regeering in deze onderhandelingen heeft gemaakt. De Italiaanse he wreedhedon. De Reuter-corropondent, die van Tripolis haar Malta uitweek, geeft een nadere toelich ting tot de berichten over wreedhedon <leu Italiaansche «soldaten. Tegenover do ontken ning van minister-president. Giolilti, doelt bf nice dat hij en drie andere Engclscho corres pondenten na een rit te paard op 27 Oct., vier dagen na liet oproer een verklaring heb- bcn opgesteld, en op verzoek van den Engel- schen Consul bobben geteekend. Dat eerst de opstandige Arabieren Worde* doodgeschoten die bij hel oproer en na. het in den rug der Italianen aanvallen, worde* aangetroffen jmet do wapenen in do hand, vindt de correspondent volkomen gerechtvaar digd. En ook dient orkond dat door generaal CanoVa bevolen word om geen Arabieren dood te schieten, tenzij zij door de troepen ouder leiding van officieren gevangen werden ge nomen. Doch dc bevelen werden op den 2 ten, den 25en, den 26en en den 27en niet opge volgd. De troepen gingen voort de oase srhooB te vegen. Bijna alle mannen, zelfs jongetia boven een zekeren leeftijd, werden doodge schoten, terwijl ongetwijfeld vele vrouwen ia do verwarring Zjjn omgekomen. Gedurende do vier dagen doorzochten afdeelingeu soldaten elk gedeelte van de oase en schoten ttif zonder onderscheid iedere» Arabier neer, die* Zij aantroffen. Ze hadden toen een vrijere hand want t» do klacht dat vele Arabieren de wapens rer- borgen en hun werk in do tuinen weer op namen als onschuldige huisvaders heeft ge neraal Caneva de orde gewijzigd en een an dere uitgevaardigd, waarin de troepen vertol kregen allo Arabieren dood te schieten, diet redelijk konden worden verdacht "de wape nen tegen de Italianen te hebben opgevat. Dit is een ongelukkige wijziging geweest. Zjj leidde tot do ergste misbruiken, omdafl er geen middel bestond om vast te stelfetf wie schuldig Was en wie niet. De moord partij was van dien aard dat MeCullagh v#tó de „New York Herald" en Gottberg ra/x del „Lokal-Anzeiger" zoo van walging over het geen zij zagen vervuld werden, dat Zij hun passen fian Caneva hebben teruggegeven etc weigerden (zich nog langer bij het leger op, to houden. En dan gaat de correspondent voort m'eï een opsomming van huiveringwekkende bijzon derheden en het doodschieten van niet-weer- baro Arabieren. Op een weg zag hij minsten» 100 lijken liggen en een hoop dooden a vijftien yard in de lengte en was vjjf yard breed. Zelfs Arabische bedienden werden Win der genade doodgeschoten. Wat zal er onder do Arabieren door die ge beurtenissen een onuitroeibare haat tegen J«| Italianen geworteld zijn. DE OBSTRUCTIE IN DE HONGAARSCHE KAMER. BOEDA PEST,, 6 Nov. De minister-president verklharde dat onderhandelingen, welke met dc pppositio Zijn geopend om een einde te maken aan de stelselmatige obstructie, schip- DE TURKSCH—ITALIAANSCHE OORLOG. De i n 1 ij v i n g. De Italianen maken zich ietwat belachelijk. Hoewel hun expeditie-leger in enkele ha vens zoo nauw opeen gepropt zit dat de sol daten ternauwernood hun ellebogen kunnen roeren, en hun toestand veel meer lijkt op belegering dan op een inval, heeft toch Zon dag do koning van Italië een decreet getee kend, waarbij Tripolis en Cyrenaika (het Oos telijke deel) volledig onder souveroiniteit van het koninkrijk Italië worden geplaatst. Maarer zit een. luchtje aan die in lijving. Men leze slechts: Do minister van buitenlandsche zaken, Di San Giuh'ano, heeft aan de verschillende Itali aansche gezanten een telegram gezonden, waarin hij verklaart, dat verdere tegenstand van Turkije noodeloos en vergeefs zal zijn. Ten einde onnoodig bloed vergieten te voor komen, zijn, om alle onzekerheid voor de in- landsche bevolking weg te nemen, Tripolis en Cyrenaika geplaatst onder de souvereini- teit van Italië. Elke andere oplossing zou een bron geworden zijn van conflicten. Een vrede, op dezen grondslag gesloten, zou aan Italië toelaten zijn politiek verder te doen leiden door hot groote belang, dat zij hebben, bij een handhaving van de territoriale status quo in den Balkan, waarvoor de instandhou- qding van het Ottomaansche rijk de hoofd voorwaarde vormt. „Wij Zjjn genegen, zoo zegt de minister, om op de voor Turkije meest eervolle wijze do gevolgen te regelen van het thans ge schapen feit. Voor het geval Turkije volhardt in een nutteloos voortzetten van den oorlog, vertrouwen wij, dat de groote mogendheden als vredestichters zullen optreden." Wat betcekent die laatste uitnoodiging? Heeft Italië genoeg van het vechten en wil het liever door onderhandelingen in het be- Zit van liet begeerde land komen? 3 Het klinkt na de vroegere hooghartige af wijzing van iedere inmenging wat zonderling dat Italië nu Zelf do andere mogendheden uit- noodigt Zich met de zaak te bemoeien. Het is nu echter de vraag of Turkije, na Zijn jongste succes, wel zoo happig op in menging Zal zijn. Inmiddels heeft de Porie het protest open- breuk hebben geleden. De regeering moet metaaJct t n jiet optreden van de ring, met haastigen spoed aan lancer aarzelen de beslissingen te nemen „„„j langer aarzelen de beslissingen te nemen welke haar het dragen van de verantwoording haar zal voorschrijven. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Nieuws is er niet. De Italianen zegge* dat er na 26 October geen gevecht va* beteekenis meer heeft plaats gehad, en het volkomen afwezig blijven van berichten schijnt dat te bevestigen. Er zijn geruchten dat Italië den oorlog wil overbrengen naar de wateren bij de kusten van Turkije, en een bevesti ging daarvan schijnt te worden gevonden in het feit dat de havenautoriteiten van het eiland Chios (aan de kust van KI. Azië) berichten Zaterdag dicht bij het eiland een Italiaansch eskader van zes schepen, kr*i- sende in den Archipel, te hebben waarge nomen. De Reuter-correspondent uit Tripolis is naar M alta gereisd, en seint nu een verslag van de gevechten der vorige week en van den toestand van het oogenblik. Daaruit blijkt dat de eerst 18 K.M. lange frontlijn der Italianen nu is ingekrompen tot 8 K.M. Daarbinnen zit generaal Caneva opgesloten met 25.000 man. De Turken hebben hun geschut vooruit gebracht en beschieten op het oogenblik de Italiaansche linie. Zij vuurden een granaat in Caiieva's hoofdkwartier. Het groote Italiaansche legerkorps heeft nooit een aanvallende beweging ondernomen en is teruggedreven naar een punt, van waar het zich niet verder terug kan trekken, behalve door een inscheping. Iedere ge dachte over een marsch de woestijn in is voor 't oogenblik opgegeven en de taak van het leger is nu de, aan de stad grenzend» oase van vijanden te zuiveren. Zoolang de Turken en de Arabieren zioh in de oase handhaven, die 15 mijlen lang is, kunnen zij tot April leven op dadels ea sinaasapels. De Italianen houden ongeveer óón vijfde van de oase bezet, de Arabieren vier vijfden. Iedere duimbreed gronds zal hier al vechtende moeten veroverd worden. Iedere tuin, iedere boomgaard vormt een natuurlijke versterking voor de Turken en Arabieren. Caneva's taak is dus uiterst moeilijk. Bovendien is het Italiaansche leger zeer ontmoedigd door den terugtocht. De man schappen beginnen hun geestdrift voor den oorlog te verliezen. Toch is de Italiaansche gevechtslinie op het oogenblik zoo sterk ge maakt, dat zij met eenige hoop op succes, niet aangevallen k.an worden. De Revolutie in China. De ook door ons reeds in het licht ge stelde mogelijkheid dat het Zuiden en het Noorden van elkander zullen losraken, em dat een burgeroorlog zal ontstaan, wordt met den dag waarschijnlijker. Terwijl het Noorden, geleid door d# nieuwe regeering en de Nationale Vergade- het hervor- DE OPSTAND IN CHINA. In de regeerin gskrin gen. PEKING, 6 Mei. Joean-Sji-Kai weigert nog1 land (zelf voorgestaan en erkend, steeds het premierschap te aanvaarden. i Italianen. Het is gericht aan alle mogend- men trekt er is bijv. reeds door d» heden, die de conventie van Den Haag van kroon aan de Nationale vergadering opge- 2907 onderleekenden, en wijst er op dat Italië drager. een kieswet te ontwerpen en d» door zijn excessen tegen de bevolking van verkiezingen uit te schrijven! blijft het Tripolis en Benghasi handelt, in rechtstreek- Zuiden volhouden in zijn eisch om allereerst sche tegenspraak met do beginselen door dit de Mantsjoe-dynastie af te zetten. De Nationale Vergadering, het vóór-par lement ontvangt zeer veel telegrammen mifc

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 2