MIDDElRURfiSCHE COIRAIT. y Dinsdag 7 November. N*. 263. 134* Jaargang. 1911. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, prijt per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 6 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middago vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- es alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel mee'. 20 cent. Reclames 40 cent per regeL Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentle-Bnreaw A. DE LA MAK Ax., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. courant behoort een bijvoegsel. Middellrarg 6 November. In „De Middenstandsbond" eindigt de heer J. S. Meuwsen een tweede artikel, ge wijd aan de duurte der levensmid delen en de prijsstijging van verschillende artikelen, met de volgende waarschuwing Het wil mij voorkomen van het hoogste belang te zijn, dat men hier te lande voor zichtig zijn moet met het treffen van niai regelen zij het ook van tijdelijken aard alvorens op uitgebreide wijze, wetenschap pelijk is vastgesteld, welke de oorzaken dei- stijging zijn en hoe voor de naaste toekomst de verwachting is. Bij al hetgeen over de voortdurende stij ging der prijzen van levensmiddelen, de stijging der huurprijzen, kortom over het stijgen van den levensstandaard geschreven -wordt, lijkt mij afgescheiden van de abnormale prijzen van vele groenten en en kele zuivelproducten een zekere veron achtzaamheid der andere oorzaken, welke tot deze stijging hebben bijgedragen, te bestaan. Want, niet evenredig aan de stijging der levensmiddelen, doch deze aanzienlijk over treffend, is de loonstandaard in de laatste 20 jaren gestegen. Het verband tusschen deze beide stijgingen dient men wel goed in het oog te houden bij het doen van voorstellen tot leniging van den nood, als hij bestaat. In. verband met die duurte van le vensmiddelen maakt „De Beukelaar" een vergelijking tusschen den Duïtschen Rijks kanselier Von Bethmann Ilollweg en minister Bij de Rijksdag-debatten over do huidige duurte wierp de spreker der Nationaal-Libe- ralen den rijkskanselier voor de voeten, dat bij den heerschenden nood, in zijn rede een zekere warmte van toon gemist werd. En dit verwijt kwam dan van de zijde der Duitsche conservatief-Liberalen. En wie nu de debatten in ons parlement over de motie-IIelsdingen in zake den finan- tieelen nood der ambtenaren herleest, komt tot hetzelfde besluit. Vóór alles werd bij minister Heemskerk gemist de warme toon, die bij den h,uidigen toestand kon verwacht. De heeren Heemskerk en Von Bethmann Hollweg jhebben beiden getracht de huidige duurte als van niet zoo groote beteekenis, van niet zoo grooten omvang voor te stellen. Over eenige onrust over den nood van het volk, aan hun regeeringstaak toevertrouwd, viel weinig, schier niets te beluisteren.; bij den heer Heemskerk nog wel het minst. De klank der deernis ontbrak. En dit grieft ten slotte het Duitsche en ook het Nederlandsclie volk. Het is nog niet in de eerste plaats de vraag, of er van re- geeringswege bijzondere maatregelen kunnen en moeten worden genomen. Vóór alles heeft een volk, waarvan zeer velen bij toch reeds zoo moeizaam leven him zorgen nog vergroot ziet, het recht te eischcn, dat men aan de regeeringstafel voor deze verhoogde levens zorgen een open oog, een warm hart bezit, dat men zoo er dan niets kan gedaan, dit als met droefheid den volke verkondt. Von Bethmann Hollweg heeft mot allen na druk verklaard pal te staan tegenover ieder strevon, dat vermindering van prijzen zou zien te erlangen door eenige wijziging der han delspolitiek, eenig© wijziging van Duitsch- land's protectionisme. De hoer Heemskerk gaat nog wat verder. Met alle kracht wordt door hem aangestuurd op oen wijziging onzer handelspolitiek, die fconder twijfel dit wordt van regeeringswege zelf erkend eenige prijsstijging (zal veroorzaken. Een prjjsstjjging, die ook juist de Rijks ambtenaren zal drukken. Want al wil men nu aanvoeren, wat beslist onjuist is, dat deze prijsstijging door verhooging van in voerrecht, de noodzakelijkste levensbehoeften niet Jzal (betreffen, dan kan toch moeilijk pntkend, dat deze Rijksambtenaren meer dan dio noodzakelijkst© levensbehoeften noodig hebben. Zij hebben immers een zekeren le vensstandaard. Toch wil men met dat al de tariefwet Straks in behandeling brengen. De heer Von Bethmann Hollweg speelt hoog spel, do heer Heemskerk niet minder Voor den Rijkskan selier komt de afrekening met het Duitsche volk reeds over enkele maanden, het minis terie Heemskerk heeft wellicht tot 1913 den tijd. Maar dan Zal ook aan ons volk ver antwoording moeten afgelegd van een wetge ving ter prijsstijging bij drukkende duurte. De politieke belangstelling is in Nederland vaak piet poo groot als wel moest, maar hui ten alle politiek om wordt gevleesd voor tariefsherziening, wijl men beducht is voor iedere prijsverhooging, hoe gering dan ook. Waar het reeds nijpt, wordt ook de geringste vermeerdering van druk gevoeld en met schrik tegemoet (gezien. Tariefsverhooging is in dezen tijd ieder geval een onding. Dit gaat ons volk gevoelen. Zoo blijve de tariefwet nog onbe handeld (Mis land zal er thans en later wel bij varen. Des heeren Heemskerk's staatsbeleid staat in het teeken van het financieel conserva tisme, Zooals ook de politiek van het Duit sche (regeeringsblok. De nederlaag van den Duitschen Rijkskanselier, die zeer waarschijn lijk is. Zal ons land ten voorteeken zijn." De a n t i-r e v o lu t i o n n a i r e Partij heeft af en toeeene democra tische bevlieging; al te dikwijls helaas blijft er van die bevlieging geen spoor achter. Zoo heeft die partij in 1894 meegestreden vóór Algemeen Kiesrecht, terwijl zij daar nu niet van wil weten. Hetzelfde doet zich voor bij het leger, vraagstuk. Dr. Kuyper was vroeger voor stander van een volksleger. Nu is hij er tegen. De motieven van dien ommekeer in de meening der antirevolutie vindt men ia «De Standaard" van 26 Oct. uiteen gezet in een artikel «Volksleger". In het kort komen de motieven hierop neer 1. De sympathie voor het volksleger is gedaald, toen in den Boerenoorlog, na Cronjó's nederlaag, het Engelsche leger een snelle overwinning bevocht. 2. In Zwitserland werd de duur van de eerste oefening verlengd. 3. In 1903 brak hier te lande eene «mis dadige woeling" uit. Daar men niet aan stonds over de noodige gewapende mannen kon beschikken moest de onze kerheid van den toestand voortduren. En bovendien riep een socialistisch kamerlid «Dan hebben de menschen tenminste een geweer". 4. Ten slotte heeft de toestand in Europa wijziging ondergaan. Eene eventueele oorlog zal niet plaats hebben tusschen Frankrijk en Duitschland maar tutschen Engeland en Duitschland. De oorlog zal ons dus vau den zeekant overvallen. Van mobilisatie zooals bij een aanval van de landzijde is niets te merken. Om 8 uur wordt de oorlog verklaard, om 10 uur eerst vuurt men reeds op uw kust verdediging. Deze motieven blijken tegen critiek niet bestand, merkt «Hou en Trouw", vrijzinnig weekblad voor de districten (Ridderkerk en Sliedrecht, op 1. Dat het Boerenvolksleger het aflegde tegen een zooveel machtiger vijand en dit nog volstrekt niet zoo spoedig zal toch wel geen argument zijn tegen het vo'ksleger als zoodanig. De overmacht heeft hier gewonnen, niet de ander wijze van samenstelling van het 2. In Zwitserland heeft men er toch niet aan gedacht het volksleger te laten verdwij nenEene kleine uitbreiding van den eersten oefeningstijd verandert immers niets aan het karakter van het volksleger. 3. Bij een goed georganiseerd volksleger kan in enkele uren over een voldoend I aantal troepen worden beschikt. Ook tegen- woordig geeft men den groot-verlofgangers de geweren mee naar huis. 4. Het verschil tusschen een oorlog, die ons van den land- of van den zeekant aan- I tast, is van geen beteekenis. Een oorlog (komt niet op als een onweersbui op een Zomerschen dag. Men weet lang van te voren, dat er iets broeit. Alles hangt af van de snelheid, waarmee men kan mobiliseeren. Bij een goed ingericht volksleger is de mobilisatie in enkele uren afgeloopen. De motieven, die den heer Kuyper en de antirevolutie met hem, hebben ge bracht tot verloochening van de voordeelen van het volksleger, zijn wel zeer zwak. In het «Tydschrift der Heidemaatschap pij" komt de heer Reinier D. Verbeek op tegen bet z. i. onnoodig draineeren van bet duin ten behoeve van de watervoorziening der steden. Hij vindt het zonde, dut op die manier het water aan de duinen onttrokken wordt èn voor den plantengroei èn voor de kosten, die z. i. veel doelmatiger besteed kunnen worden door het ontleenen van drinkwater uit de artesisch waterhoudende lagen, die overal in den Nederlandschen bodem worden aangetroffen. «Zoo spoedig men meer algemeen tot de erkentenis zal zijn gekomen, dat de drink watervoorziening onzer steden berust op het aantappen van artesisch water, zal ook wel voor goed het denkbeeld verdwijnen, dat het duin de olgemeene bron moet zijn, waaruit men dient te putten, zal men ook wel tot de erkentenis komen, dat elke grootere of kleinere gemeente, zonder de groote kosten, zelf in haar behoefte aan drinkwater zal kunnen voorzien. »De Nederlandsche Heidemaatschappij zal dan ook voorgoed de overtuiging kun nen opdoen, dat aan dit geheel nuttelooze en zooveel schade aanrichtende draineeren van het duin oeu einde kan worden ge maakt, ook zonder dat men daarom de watervangon zelf behoeft te verplaatsen". Rare dingen kan men zoo nu n dan hooren. Zoo nog onlangs bij de inwijding van een nieuw gebouw voor de gereformeerde school te Nunspeet, behoorende tot de gemeente Ermelo. De burgemeester, baron Mackay, sprak bij die gelegenheid zijn blijdschap en dank baarheid er over uit, dat deze nieuwe school verrezen was en herinnerde de onderwijzers aan hun verantwoordelijkheid en hun hooge roeping en wees hen op hun plicht, de kinderen te brengen tot Hem, die gezegd heeft: «Laat de kinderen tot Mij komen en verhindert ze niet Voortgaande sprak de burgemeester de hoop uit, dat men de vruchten van het christelijk onderwijs, in deze school te geven, ook hierin zou zien, dat op den openbaren weg de leerlingen zouden uit munten door hun gedrag, zoodat iedereen 't kon zien, dat dit kinderen waren, die christelijk onderwijs genoten. Nu was 't vaak andersom, en waren de leerlingen der christelijke school op straat vaak de lastigste. Aan het eind van de samenkomst kreeg het hooid der school, de heer Fijnvandraat, het woord, en aan het slot van zijn toe- spr, ak richtte hij zich tot den burge meester. Hij wees er dezen op, dat, waar Gods Woord in de school gebracht wordt, de Overste dezer wereld zijn uiterste best doet, om het uitgestrooide zaad iu de jonge kinderharten te verstikken, iets, wat Satan met de leerlingen der openbare school niet behoeft te doen, omdat daar het Woord Gods niet geplant wordt, en dat het door die machtige werking des Satans volstrekt geen wonder was, dat de leerlingen der christelijke school zich op straat ongunstig onderscheiden van die der openbare school. Aldus meldt „De School", die geput heeft uit ten uitvoerig verslag in de „Nunspeet- sche Courant" van 18 October. vlugschriftjes werden plus minus 25.000 exem plaren verspreid. Het hoofdbestuur bleef onveranderdhet secretariaat onderging wijziging doordien de heer G. R. I Haentjes Dekker eervol ontslag als secretaris vroeg en verkreeg en in zijn plaats dc heer W. O. A. Koster te 's-Graven Lage werd benoemd tot algemeen secretaris- In de statuien werden een paar wijzigin gen gebracht. Daarbij is bepaald dat voorstel len tot ontbinding der afdeeling of tot wij ziging van art. 2bis niet in behandeling kun nen worden genomen, tenzij daaromtrent een advies van het Hoofdbestuur van den V. D. B. aan de afdeelingsvergadering wordt overgelegd. Het Hoofdbestuur verklaarde zich bereid zoo veel mogelijk te voldoen aan het verlangen van Rotterdam om na elke Hoofdbestuursver gadering verslag te doen van het daar be handelde. In de Zondagmorgen voortgezette vergade ring werd inzake ouderdomsverzorging en invaliditeitsverzekering overeenkomstig do for- mulcering van de afdeeling Amsterdam be sloten le. Ouderdomsverzorging en invaliditeits verzekering behoeven niet gelijktijdig geregeld te worden. 2e. Bij de regeling der ouderdomsverzor ging behoort er tegen gewaakt te worden, dat zij niet de invaliditeitsverzekering en de andere takken der sociale verzekering in ge vaar brenge door voor zich alle gelden op 'te cischen dio de Staat in afzienbaren tijd voor deze doeleinden beschikbaar kan stellen. 3e. Wanneer ouderdomsverzorging en inva liditeitsverzekering niet gelijktijdig ter hand worden genomen, behoort, in overeenstemming met de hcerschende volksovertuiging, de ouder domsverzorging allereerst te worden geregold. Daarna werd bevestigend beantwoord met 48 tegen 16 stemmen de vraag of men bij de ouderdomsverzorging een rechtstreeksche bij drage zal eischen van belanghebbenden die een inkomen bezitten boven een bij do wet te bepalen bestaansminimum. Vooraf was met algemeene stemmen geconstateerd dat de Staat pensioen zal moeten geven, ingaande op een bij de wet te bepalen leeftijd, aan hen en haar die reeds dien leeftijd bereikt hebben zonder te hebben bijgedragen. Tot leden van het hoofdbestuur werden Aozen de heeren F. Bartelink, J. H. Bre- gonje, mr J van Drooge en J. Mussert. Op voorstel van den voorzitter, gesteund door mr. Drucker, werd besloten in een vol gende vergadering, in April of Mei te houden, de enkele nog resteerende punten te bespreken. Do afgevaardigde uit Groningen dankte ten slotte den voorzitter voor diens uitstekende leiding. KOBTE MEDEDEELINGEN UIT VERGADERINGEN. Vrijzinnig Democratische Bond. In de Zaterdagnamiddag gehouden vergade ring werd nog het jaarverslag uitgebracht. Daarin werd aan bekende feiten herinnerd. In het tjjdvak, waarover dit verslag loopt, verschenen 29 V.D.-artikelen en werden in vele bladen geplaatst; van de bekende Bonds- Uit Stad en Provincie. Het Provinciaal Watersnood Comité in Zeeland ontving nog, naar aanleiding van de stormramp, van Dames G., Rotterdam, f 50, personeel dei- Rijksverzekeringsbank te Amsterdam f 110, collecte Arnemuiden f 290.60, collecte Vlis- singen f 269.27, collecte restant Bussum f 4.97*; te zamen met de vorige opgaven f 22.351.90. Do heer P. Westerbaan, voorheen werk zaam aan „Het Nieuws" te Alkmaar en sedert 1 Juli tijdelijk aan de redactie van ons blad verbondon, is met ingang van 1 Januari vast aangesteld als redacteur-verslaggever. Door de metselaarsvereeniging «Voor uitgang zij ons Doel", afd. der Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders in Neder land, is, in samenwerking met de Protes- tnntsch Christelijke Vakvereeniging van Met selaars, alhier, een aktie op touw gezet ter verkrijging van loonsverbooging. Er is namens heide organisatie's een verzoek tot de patroons gericht om het uurloon der metselaars met 3 cent te verhoogen en het minimum uur loon alzoo van 18 op 21 cent te brengen. In het verzoek wordt er op gewezen dat wegens de vreeselijke stijging der prijzen van levensmiddelen de toestand onhoudbaar wordt, daar de uitgaven steeds grooter wor den, terwijl bet inkomen 't zelfde blijft. Tevens wordt nog gewezen op het groote verschil in uurloon mot de metse laars te Vlissingen, daar die in de mee'te gevallen 5 cent per uur meer hebben en dit te groot verschil is voor twee plaatsen zoo dicht bij elkaar. Ook wijzen adressanten er op dat het loon al 7 jaar lang op 18 cent staat. Er wordt dan ook bij de patroons op aangedrongen dit verzoekschrift ernstig in overweging te nemen en een spoedig en gunstig antwoord wordt verzocht De Spoorboot no. 1, die Zondag weer vlot is gekomen en herwaarts is binnenge sleept, wordt heden in het droge dok a l- h i e r gezet. De bioscoop alhier heeft ditmaal een zeer uitgebreid programma, dut niet alleen quantitatief maar ook qualitatiei uitmunt. Aangekondigd worden zeven num mers, maar daarbij komen nog vele »toe-ljes". De eerste projectie is al zeer belangwekkend nl. «golven en rotsen", een natuur-opname. De naam Bébé is voor het tweede nummer even misbruikt, want in deze voorstelling treedt de kleine populaire rakker niet op. 'tls niet mogelijk alle nummers te noe men, maar het Komische en dramatische gedeelte zijn, als gewoonlijk, goed verzorgd. Nog even willen we de aandacht vestigen op de film «Paul gelooft niet aan feeën", een ouderwetsche film zouden we willen zeggen, waarbij evenwel gemist werdt mu ziek bij het feeën-ballet. Bij den provincialen stoombootdienst op de Oosterschelde, lijn Middelburg—Kat- scheveerZiorikzee zijn door Ged. Statnn benoemd tot conducteurs M. J. Maassen en J. I. du Bois, tot dekknechts J. Krello, W. Corstunje en F. van Beveren, tot sto kers A. van Maldegem, S. Cornelisse, H. Kramer en A. Lange raad. Uit Tliiaingea. De le luitenant M. J. Harts, die bjj het 3o reg. inf. in actieven dienst is gesteld, is bestemd voor het 4e bat. te Vlissingen. De eenige dagen geleden uitgestelde van den Minister van Waterstaat, tot bezichtiging dor waterkeeringen van den spoorweg tusschen Bergen-op-Zoom en G oes. zal nu plaats hebben Woensdag. In tegenwoordigheid van het Dage- lijksch Bestuur der gemeente, verschillende medici uit den omtrek en vele verdere genoodigden en belangstellenden werd Zater dagavond in de sociëteit „V. O. V." te Goes de tentoonstelling van het Tuber- culo9e-Museum geopend. De heer F. G. N. CoeneD, arts, voorzitter van de afd. Goes van het „Groene Kruis", hield de openingsrede, waarin hij er o. a. op wees, hoe deze tentoonstelling van andere verschilt door het ontbreken van feestge- druisch, terwijl evenwel bet nut er van zelfs nog grooter is dan dat van gewone tentoonstellingen. Hier immers is het doel den bezoeker te doen zien, welke verwoes tingen de kleine tuberkelbacillen in bet menschelijk organisme kunnen aanrichten, maar aan den anderen kant tevens bem te toonen, dat de tijd der oppermacht dier bacillen voorbij is, dat zij den strijd tegen licht, lucht en zindelijkheid niet kunnen volhouden. Spreker wekte de aanwezigen op mee te helpen in den strijd tegen de tuber culose door lid te worden van de „Groene Kruis" nfdeeling, dankte Burg. en Weth. voor hunne aanwezigheid en beval de be langen der beweging in hunnen belangstel ling ann, riep verder de medewerking van de Pers in en bracht ten slotte een woord van hulde aan mej. Meerkamp van Embden, conservatrice van het museum. Op uitnoodiging van den burgemeester an G o e s is daar ter stede een comité gevormd, teneinde gelden te verzamelen ter ondersteuning van diegenen, die bij den stormramp van 30 September op 1 October jl. schade hebben geleden, in het bijzonder te Jerseke en Bruinisse. Het comité bestaat uit de beerenJ. D. Franse van de Putte, W. Kakebeeke, D. D. van der Bout, mr J. H. M. Sticher. P. J. van der Ven, L. Duvekot Czn., J. Visser Azn., J. de Jonge Jzn. J. Jongepier, L. de Beste, M. H. Harïnck, J. Fraanje, C. van Zweden, F. Joustra on G. A. Hajenius. Te Heinkenszand is een tooneol- vcreeniging opgericht onder den naam „Ons Genoegen" aanvankelijk met elf leden. Als bestuursleden werden gekozen de heeren G. P Beaufort, C. Glerum en C. A. Snijder. Do Vereeniging zal den gemeenteraad ver zoeken gebruik te mogen maken van het nienwe lokaal der openbare school, tot het houden van hare bijeenkomsten. Te W e m 1 d i n g e bestond tot nog toe de oude gewoonte te begraven rond de kerk. Door steeds sterker toename der be volking werd dit kerkhof veel te klein zoodat eindelijk de raad besloten heeft een stuk grond te koopen, liggende buiten de gemeente en dit in, te richten voor alge meene begraafplaats. Tot directeur van het muziekgezelschap «O. K. K." aldaar is tegen 25 Nov. benoemd de heer J. H. J. Bartelse, aldaar.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1