Zaterdag 4 November. VersGhlllende Berichten r. 26i. iS4e Jaargang. 1911. MimUMHE COIRAIT. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs por kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middago vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. y Advertentiön 20 cent por regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten on Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meei 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij i Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Barend A. DE LA MAB As., N.Z. Voorburgwal «66, Middelburg 3 November. KAMEROVERZICHT. Zitting van Donderdag. Heden werd, bij het voortgezet debat over de militie wet, een beslissing genomen op tal ran punten van ondergeschikt belang. Zoo werd uitgemaakt, dat niet steeds een hoofdofficier lid moet zijn van den Militie raad; dat ook de Militieraad bij do keuring een woordje zal meespreken. Verder werd gepraat over de lengte der miliciens. Generaal Eland wilde alleen jon gens van 1 M. 57 toelaten; Minister Colijn vond 1 M. 55 voldoende. Z. Ex. was anders bang dat het contingent van 23.000 man niet zou zijn te halen. De maat bleef 1 M. 55. Over de knoeierijen bij de keuring klaagden de heeren Tor Laan, Roessingh en Helsdingen. Z. Ex. gaf toe, dat bij de keuring soms r: dingen voorkwamen. Hij zou „overwegen" wat er tegen te doen Het belangrijkste voor heden is wel de beslissing, dat de Kamer de volgende week doorgaat met de behandeling der militicwet en dan 14 November a.s. met het kiesrecht debat begint. Daar dit debat zeker een week in beslag neemt en de behandeling der Staatsbegrooting op afdoening wacht, komt er van een kleine vacantie, zelfs b.v. van een week, niets. Tot Kerstmis zalde Kamer dus moeten „doorwerken". En dan zullen er zeker drie of vier avondzittingen per week bij moeten komen, indien de Kamer met haar werk op den gewonen tijd, d. w. z. mot Kerstmis, ge reed wil zjjn. Verleden jaar om dezen tijd Waren do hee ren reeds bezig met de Indische begrooting. Men begrijpt dus hoe zeer de Kamer met haar Werk ten achter is, en wat er van, een behoorlijke behandeling der verschillende begrootipgsbudgetten terecht zal komen. In de avondvergadering werd het door den heer Eland ingetrokken 1.57-mctor-amendement door den heer Thomson opnieuw weer inge diend, en door den Minister, het spreekt van zelf, bestreden. Het weid verworpen met 48 tegen 20 stemmen. Een ander amendemenl-Thomson onderging het zelfde lot met 41 tegen 27 stemmen. Het bedoelde uitbreiding van de mechanische keu ringen, borst-omvang enz., die de Minister overbodig achtte. TWEEDE KAMER. Bij het afdeelings-onderzoek van do begroo ting van Waterstaat over 1912 zijn ook ver schillende vragen gesteld aan den Minister, die de belangen van onze provincie betreffen. Zoo werd o. m. gevraagd of de Staat wil meewerken" den noordelijken djjk langs de Oos terwaterleiding van Neuzen in staat van zee wering te brengen. Verder omeerf vluchthaven aan het Krammerom herstelling van de ha ven van Bruinisse voor rekening van Rijk, provincie en gemeente en aanleg van een grootero dan de verwoeste, die te klein werd genoemdeen (afzonderlijk rapport omtrent de stormschade; om een renteloos voorschot voor het waterschap Oosterland om het geven van gelegenheid aan zeeschepen om te Neuzen te lossen en te ladenom inlichtingen inzake de schutsluis voor het kanaal door Zuid- Reveland. Men verzocht den Minister, zijn invloed aan te wenden, opdat er reddingbooten komen pp de stoombooten Numansdorp—Zijpe. Geklaagd werd nog over de hooge uilga ven voor den houw van postkantoren o. m. vpn dat le Middelburg. Bij kon. besluit: is B J. Lindeboom, voorzitter van het be stuur der Vereeniging voor Geref. scholen te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van „Oranje-Nassau" Ikjjn benoemd tot controleur van den arbeid J. J. Camminga, kleermaker te Amsterdam, en 3. Mulder, werkzaam in het veenbednjf, te Vroomshoop, gemeente den Ham fcjjn benoemd tot inspecteur der dir. be lastingen te Amsterdam (7de afdeeling) D. Schindler, inspecteur derzelfde middelen (8ste Afdeeling) aldaar; tot inspecteur der dir. be lastingen te Amsterdam (8ste afdeeling), M. ,G. H. Andriessen, inspecteur te Dordrecht tot inspecteur der dir. belastingen enz. te Dordrecht A. H. de Joncheere, inspecteur te Gprinchem tot inspecteur der dir. belastin gen te Gorinchem, J. D, Vreede, inspecteur te Gennep is aan den officier van gezondheid der 2de kl. B. Hendnx eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder erkenning van hot recht op pensioenen is benoemd tot adjunct-commissaris der loodsen to IJmuiden, de tijdelijke adjunct- commissaris der loodsen aldaar G. Bakker. Dit Stad en Provincie. Het Provinciaal Watersnood Comité in Zeeland pntving nog, naar aanleiding van de stormramp, van Collecte Remonstrantsclie gem. te Nieuw koop f 9.22, idem Seherpenisse f 213.59, idem Poortvliet f 192.20, idem Stavenisse f 336.40, idem St. Maartensdijk f 448.75l te zamen met de vorige opgaven f 21.627.05'. Tot redacteur-verslaggever van de „Goesclie Courant" is met ingang van 1 Ja nuari a.s. benoemd de heer Tj. N. Adema, thans aan onze redactie verbonden. - Als resultaat van het verzoek der afdeeling Walcheren van het A. N. V. om boeken af te staan ten behoeve van de Boekeneommissie, heeft het bestuur dier afdeeling naar het Boekenhuis te Rotterdam kunnen afzenden drie flinke kisten en viei pakken boeken. Vooral de oogst van goede boeken was zeer groot. De 1ste secretaris-penningmeester van de Boekeneommissie, dr. W, van Everdingen, Mathenesserlaan 244c Rotterdam, verzocht ons er op te wijzen dat hij die geen boeken wil of kan missen, de commissie kan steunen met geld, door een al of niet jaarlijksche bijdrage. Voor de N. V. »Houthandel voorheen G. Alberts Lzn en Co." is aan de Loskade alhier aangekomen bet s.s. »Gimsle" met gezaagd hout van Lattwik, Finland. Heden middag toonde men ons van een gewonen wingerd druifjes van den tweeden oogst. Hoewel niet zoo groot als die, welke de boom gewoon is te geven, zijn de vruchten toch tamelijk ontwikkeld. Uit Vlissingen. De onderzeeboot II, die op de werf »De Schelde" alhier gebouwd is, zal binnen kort naar Willemsoord worden overgebracht. - In het Kanaaldoor Zui d-B eve- land is schipper Van Strijdonk van 't schip »Vijf Gebroeders" met zijn been be kneld geraakt tusscken een straaldraad en een bolder. De schipper zal waarschijnlijk den voet moeten missen. lof hier te lande is op verzoek, wegens phy- sieko pngcschiktheid, eervol uit 's lands dienst ontslagen, pnder toekenning van pensioen De Rotterdamsche Gemeenteraad heeft, na den post voor onvoorziene uitgaven te heb ben (vastgesteld pp f 74.029.06, de gcheelo begrooting van ontvangsten en uitgaven op f 33.982.348.321/a aangenomen. Tot directeur van de afdeeling eleclrici teit aan de lichtfabrieken te Haarlem werd benoemd de lieer J. A. Reus, op een aanvang- salaris van f 3000. Wegens het naar zee gaan van een stoojmtrawler met op een man na dezelfde bemanning, -die voor de uitsluiting en de staking gevaren heeft, heeft de reeders-ver- eenigjng le IJmuiden de algemeene staking Tot ontvanger-griffier van den polder »Dreischor" is benoemd de heer P. A. G. van Dijk te Z i e r i k z e e, met 19 stemmen, tegen 17 op den heer J. J. Klompe, te Dreischor. De te Neuzen door een Dames- Oomité gehouden inzameling van gelden voor de slnchtoffers van den Btorm op 30 Sept. heeft f 520.12'/j opgebracht. Aan het strand zijn aangespoeld twee reddinggordels waarop staat «Olat Wijk". Dit is de naam van een stoomschip varende tusschen Antwerpen en Gotenburg. VOETBAL. Voor de Zuidelijke tweede klas competitie krijgt „Zeelandia" te Middelburg „Wil lem II" uit Tilburg op bezoek en bij „E. M. M." te Vlissingen komt ,,'tZesde" uit Breda. Voor de Zeeuwsche competitie spelen te Vlissingen „Volharding" en „Hollan- din" van Goes en te Goes „Zeelandia" en „Zeelandia III" van Middelburg. Dit alles gebeurt Zondag. Onderwijs. De heer M. E. Pruijssen, onderwijzer te Kruiningen heeft voor zijn benoe ming te Middelharnis bedankt. - Voor de acte vrije- en ordeoefeningen is Donderdag geslaagd de heer H. Duym Axel. Mejuffrouw M. J. A'. Harloff, laatstelijk hulponderwijzeres bij hot openbaar Europeesch lager pnder wij 8 jp. Ned. Indië, thans met ver De „N. R. Crt." deelt mee, dat spoedig het initiatief Zal worden genomen lot de op richting van een grooien bond voor evenredig* vertegenwoordiging in Nederland, waarvan het doel zal zijn, niet alleen voor de gemeentera den, maar ook voor do Provinciale Staten en bovenal voor de Tweede Kamer tot een zuiver evenredige vertegenwoordiging te ge raken. In het voorloopig bestuur, dat de op richting van den bond voorbereidt, zijn alle politieke richtingen vertegenwoordigd, en heb ben o.a. eenige bekende Kamerleden zitting. J)e „Asser Crt." verneemt uit Den Haag, dat het den minister van oorlog, zoowel uit eigen waarneming als uit bij hem ingekomen klachten gebleken is, dat het gedrag en de houding in het' openbaar van milfciens, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen of met groot verlof huiswaarts keeren, to wenschen laat. Het meeste heil tot ver betering van dien toestand verwacht demi ter in een krachtig en gestreng optreden van het militaire gezag legen elke ongeregeldheid op dit gebied, Herwijt volgens oordeel van Z.Exc. een gestreng straffen voor het ongere geld of luidruchtig optreden van miliciens er een heilzame vrees moet inbrengen.' Ook het vervoer der bagage dier miliciens zal in den vervolge geregelder moeten geschieden, zonder dat dit kosten voor het njk veroorzaakt. Ten einde eenige verbetering in deze te verkrijgen zullen miliciens-grootveTlofgangers voortaan onder geleide naar den trein moeten worden gebracht, terwijl verschillende patrouilles zich nabij de stations zullen moeten bevinden. Het bestuur van de Amsterdamsche afd van „De Dageraad" (Vereeniging ter Bevorde ring der Vrije gedachte), heeft zich naar aanleiding van het feit dat de verpleegden. het Stedelijk Armenhuis verplicht zijn te bidden en de godsdienstoefeningen bij to wo nen, tot den gemeenteraad en het burgerlijk armbestuur gewend met oen adres, waarin het den Raad verzoekt zoodanige bepalingen te willen vaststellen, dat ook aan de armen- verpleegden volkomen gewetensvrijheid wordt gewaarborgd. In de raadszitting van Donderdagavond is dit adres tor sprake gebracht. De wethouder zegde onderzoek toe. De Minister van Buitonlandsche Zaken komt Maandag van zijn in het buitenland doorgebiachten verloftijd to 's Gravenhage terug. Den 7en April is naar Delft overgebracht het lijk van Prinses Wilhelmine Frederike Louise Pauline Charlotte van Oranje Nassau, den 22sten December 1806 te Frcienwalde bij Berlijn overleden. Het monument dat te Freien- walde pp het graf stond is thans in de Nieuwe Kerk gereed gekomen. Het is geplaatst in het koor der kerk, achter het monument van Willem den Zwijger, op eenigen afstand van den muur. Nu is het monument geheel geres taureerd. De Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië heeft telegrafisch bericht dat het gouveme- ments-stoomschip „Zwaluw" 29 October te Tandjong Priok is aangekomen. Te Schiedam hebben kinderen, bjj afwe zigheid van den bewoner, brandende lucifers in het vooronder van een woonschuit gewor pen waardoor een carbid-ontploffing veroor zaakt werd. Een 9-jarige knaap werd met ge broken boen op den wal geworpen. De schuit is gezonken. Enkele ruiten van de in de na bijheid staande huizen, zijn gesprongen. Baas boven baas. De suikerbiet van 1.35 M lengte is alweer overtroffen. Te Ouddorp heeft een landbouwer een cicho reiwortel gerooid met de ongekende lengte van 1.60 meter 1 Een Amerikaan, handel drijvend in dia mant op Amsterdam en Antwerpen, betrok zijn diamant te Amsterdam door middel van twee commissiehuizen aldaar. Voor korten tijd had hjj ingekocht en ontvangen voor een waarde van f 138.000, waarbij de twee Amsterdamsche firma's te zamen waren betrokken voor een bedrag van f90.000. Beide wissels zouden op 1 November te Parijs betaald worden. Zonder adres na te laten is de man evenwel ver trokken. To Volendam, waar de firma Pathé sedert eenige maanden een aantal kinematographischo opnamen maakt, speelt Louis Bouwmeester in een" der Kmemastukken een rol; hel is in een drama ter zee, en het stuk speelt boord van een grooten Volendamschen visch- botter, die een dezer dagen in vlammen moet Het onderzoek inzake den aanslag op den jachtopziener te Wageningen is voortgezet, Do verdachte strooper blijft ontkennen. Intus- schen passen zijn klompen precies in de voetsporen, loopend van en naar de greppel, waaruit het schot gelost is. Daar pogingen met politiehonden uit de omgeving niets op leverden, is een politiehond uit Den Haag ontboden. De toestand van den gewonden veldwachter, die den verdachte de vorige week wegens strooperij bekeurde, is redelijk wel. De politie te Voorlhuizen heeft een man gearresteerd, die bekend heeft zjjn pa troon, een "bakker en winkelier aldaar, voor ruim f 200 te hebben opgelicht. Te Arcen werd een Hollandsche smokke laar door de Duitsche kommiezen aangehouden ca naar het grenskantoor getransporteerd- Ter wijl de commiezen daar met den ontvangci bezig waren do zakken koffie te wegen, stiet onze vriend een der zakken „bij ongeluk" om en jmaakte daarna, toen de dienaren fiscus een oogenblik hunne aandacht op het weer opbeuren van den zak concentreerden; van de gelegenheidgebruik om de plaat te poetsen. Do aan de deur op post staande, niets ver moedende „Zollbeambte" kreeg een slag tus schen (zijn oogende smokkelaar bereikte ongehinderd do grens Een soortgelijk geval deed zich dezer dagen voor to Cranenburg. Te Horst hebben eenige personen gesmuld aan een "ezel. Het vleesch had een lekkeren smaak. Eerstdaags slachten zij weer een grauwtje. UIT ROTTERDAM. In verband met te Rotterdam gedane aangifte van den diefstal van een bankbiljet van f 1000, uit een aangetoekendon brief, door de directie van een stoombootmaatschap pij naar Leeuwarden verzonden, waarvan we indertijd [melding maakten, is oen jeugdige kantooibediendc aangehouden, verdacht den diefstal gepleegd te hebben Ruim f 800 is in zijn bezit gevonden. Het gestolen bankbiljet zou door hem op een bankierskantoor gewis seld zijn. Door toevallige omstandigheden kwam het gestolen biljet in handen van een veekoopman, dio liet meden am naar Leeuwar den, waar men er beslag op legde. Ook heeft een rechercheur twee gebroeders, jongens van 12 en 16 jaar, aangehouden. De jongens heb ben bekend in de vorige maand verschil lende winkeliers, o.m. woonachtig in de Van der Takstraat, Jacob Catsstraat, Zwart Jan straat enz., voor kleedingstukken to hebben opgelicht, die daarna door hen in pandjes huizen zijn beleend. Verder is nog een boot werker gearresteerd wegens diefstal van een schaap. Ten slotte hebben burgers op den Nieuwen Binnenweg een gewezen kantoorbe diende gegrepen, die op zijn vader een revol verschot had gelost op het oogenblik dat deze thuis kwam De kogel drong in 'smans nek, zonder evenwel een gevaarlijke verwonding te veroorzaken. In het® ziekenhuis is de man verbonden. De dader, in wiens bezit een geladen revolver gevonden is, hooft meege deeld, dat hij een wrok tegen zijn vader heefl. ONGELUKKEN. Te Rotterdam is een matroos aan boord vgn een in de Rijnhaven liggend stoomschip door een geopend luik in het 10 meter diepe en ledige ruim gevallen. In bewusteloozen toe stand is hij naar het ziekenhuis gebTacht. Zijn schedel is gebroken, terwijl hij inwendig zwaar gekneusd werd. Te Callantsoog, in Noord- Holland, is op het strand het in staat van ontbinding verkeerende lijk van een man van omstreeks 30 jaar aangespoeld. Het lijk was van middelmatige lengte en geheel gekleed. Te Bodegraven is het lijk opgehaald van een alleenwonende vrouw uit de Meye aldaar, die, vermoedelijk door de duisternis misleid, is te water geraakt en verdronken. Het drie jarig zoontje van een inwoner van Krommenie is al spelende te water geraakt. Eenige oogen- blikken daarna werd het kind levenloos op gehaald. Een loodsschuit. heeft op Terschel ling een lijk van een man aangebracht, dat in het Stortemelk was gevonden, 't Was in ver- regaanden staat van ontbinding en zonder merkbare teekenen. 't Is op de begraafplaats op Terschelling ter aarde besteld. BRANDEN Door ombekende oorzaak zijn te twee woonhuizen afgebrand, terwijl een derde brand- en waterschade bekwam. De zieke eclitgenooto van een der bewoners werd het huis uilgedrageneen kind bijtijds gered. Huizen en inboedels zijn verzekerd To Kloosterburen, in de provincie Groningen, is een boerderij afgebrand. Verzekering dekt de schade. Te Luntoren is een woning geheel uitgebrand. De oorzaak is onbekend. De in boedel was niet verzekerd Te Zundert zijn een huis, remise, schuur met karren en rijtuigen van een vrachtrijdster totaal verbrand. Do woning van een bakker en winkelier ging mede gedeeltelijk in de vlammen op. Verzeke ring dekt de schade HAVENBEWEGING. Gedurende de maand October 1911 werd de haven van Antwerpen bezocht door 610 schepen, melende te zamen 1.203.348 ton, togen 604 schepen, metende samen 1.111.846 ton, in Oct. 1910, zijnde dus voor 1911 oen vermeerdering van 6 schepen en een vermeer dering van 91.502 ton. Voor de 10 maanden van het jaar bedroeg de totale beweging 5750 schepen, metende 11120.919 ton, tegen 5674 schepen, metende 10.587.114 ton in 1910, zijnde in vergelijking met verleden jaar een vermeerdering van 76 schepen en 533 805 ton In Oct. 1911 kwamen te Rotterdam aan 790 schepen, metende samen 977.141 n. r. ton, togen 839 schepen, metende 983.252 ton ui OcK"*I9lO, zijnde een vermindoring van 49 schepen en een vermindering van 6111 ton. Sedert 1 Januari 1911 was de beweging 8000 schepen en 9 507.050 n. r ton, tegen 7809 schepen en 9,045 478 ton in 1910, of een vermeerdering voor de 10 maanden, van dit jaar van. 191 schepen en 461.572 ton. Do cijfers van de havenbeweging in Ant werpen, Rotterdam en Hamburg over de eer ste tien maanden van 1911 en 1910 zijn (met herleiding van de Antwerpsche cijfers, om ze- met de andere vergelijkbaar te maken): Schepen Ton. Hamburg 1911 15.182 10 975.696 1910 14.485 10.526.470 Verschil -f 697 -f 449.226 N. Waterweg 1911 8466 9 939.021 1910 8300 9.462 987 Antwerpen Verschil 166 -f 476.334 1911 5750 9.452.782 1910 5674 8 999 047 Verschil -f; 76 -|- 453 735 Woensdagmorgen zag in een logement aan de Rijnkaai te Antwerpen een logement- houdster, die jn haar keuken bezig was, plotseling voor haar een daar logeerenden: en nu plotseling gek geworden zeeman, met een scheermes in de hand. De vrouw wilde wegvluchten. De krankzinnige plaatste zich echter voor de deur en belette elke ontsnapping Daarop sprong hij op de vrouw toe en wilde haar den hals opensnijdenlnj bracht haar toet zijn schermes een vrecselrjko wonde toe in het aangezicht. Op dit oogenblik kwam het 6jarig dochtertje in de keuken. De gok sprong nu naar het kind en gaf het een groote snede over de kaak. Op 't hulpgeroep kwam een andere logeer gast tocgeloopentoen de gek dit zag gaf hij zich met hot scheermes een vreeselijke snede in den hals, waarop hij ontwapend werd. In het gasthuis overgebracht is hij daar in den' loop van den namiddag overleden. Wat do vrouw en het kind betreft, hun kwetsuren leveren geen gevaar op. Een boschwachler van St.-Genesiua- Rhode, die Zaterdag zou trouwen, ging Maan dag naar het kleine huis, dat lnj gehuurd had. Op den zolder zijner toekomstige woning werkende, zakte plotseling do vloer in. Op het gerucht snelden de buren toe en vonden den ongelukkige in een grooten plas bloed liggen. Het slachtoffer had den schedel ge broken. De ongelukkige, naar het gasthuis gebracht, is er kort nadien overleden - Donderdagnacht, tusschen 1 en 2 uur, Is te Parijs de Alhambraschouwburg gedeeltelijk door brand in asch gelegd. Er zijn geen men- schenlevens te betreuren - Tijdens een voorstelling Maandagavond in den Cirk Loyal te Nime3, deed een jonge acrobaat oefeningen aan de vliegende trapeze, toen hij eensklaps zijn sprong te kort nam en als een massa midden in het ren perk neerstortte. Zeer zwaar gekwetst werd de ongelukkige opgenomen en naar het gasthuis gebracht. Men wanhoopt aan zijn behoud. Het Noorsche schip „Mistha" van Oster- risör heeft dicht bij Kaap Ilango schipbreuk geleden Vijf lijken zijn op het strand aan- Er is ook een plank met het opschrift „Susanna, Bremen" op het strand geworpea en (daaruit leidt men af, dat er misschien' aanvaring plaats heeft gehad. Het aantal slachtoffers van de overstroo ming in Algiers is nog grootor dan men eerst dacht. Nu het water m Blidadli lager is gewor-

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1