Letteren en Kunst. Landbouw. Verschillende Berichten Middelbnrgsche Courant TK. A*. van der Meer, W. Kcmeling, C. J. de [om ze ook deze nieuwe vereeniging tot doel het niet beter is een anderen fabrikant te bijzonderheid, dat (namelijk alle ambachten} Aan het personeel van de Mij tot Jang, AH. Maller, J Koot en A. Sissingh toestellen. nemen, zegt de lieer Hamer dit ook te'zonder uitzondering leenroerig waren aan do J Exploitatie van Staatsspoorwegen"" is toe- willen, doch de nieter wil daar niet aanerafeliikhcid. wat noch in Holland noch UIjniwinn rradann aar. «T*.. «UL. rijn ter beschikking gestold van den Gouv. Gen. van Ned. Indië, om to worden benoemd tot klerk bij den post-, telegraaf- en tele- pWoondienst daar te lande. Ml li tie wet. Do heeron Ter Laan c.s. hebben voorgesteld de aanwijzing van do manschappen tot „mili tair Worker" voor zoover dezen zich niet ■vrijwillig aanmelden, te doen geschieden door loting, daar zij het noodig achten die aan wijzing te onttrekken aan do beslissing van eonigo militaire autoriteit Voorts meonen deze hoeren dat hot instituut dor vergoeding pok bij hot stelsel van het ontwerp van wet nitl kan worden gemist, ■tollen ój daarom voor, degenen als kost winners te beschouwen die persoonlijk on misbaar (rijn voor hun kringzij wenschcn daarnaast het oudo art. 113bis te behouden, waarvan htm bovendien de redactie beter voorkomt dan de nu voorgestelde. Do heer Van Sasso van Yssolt heeft amen dementen ingediend ter verbetering van de reeds door hem voorgestelde, en voorts om Gedep. Staten uitspraak te laten doen om trent vrijstelling. Van de redenen van vrij stelling in het ontworp is die wegens kost winnerschap het moeilijkst te beoordeelen, •egt do voorsteller. En nu acht hij do mili tieraden allerminst geschikt voor de uitspraak daarover, omdat zij niet het noodige personeel te hunner beschikking hebben om zich deze moeilijke quaestie voldoende te doen inlichten Tegen de uitspraak van Ged. Staten zou dan beroep moeten openstaan bij do Kroon voor den ingeschrevene of andere belanghebben den en voor den commissaris der Koningin in de provincie. Het concept-besluit is samengestell met het oog op later aan te vragen rechtsper soonlijkheid. Bij de artikeJsgewijze behandeling gaf de voorzitter telkens de motieven aan die tot de gekozen redactie hebben geleid. Na enkele kleine wijzigingen werd het regle ment zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Bepaald is nu dat het vereenigingsjaar zal loopen van 1 Januari tot 31 December, een jaarvergadering zal worden gehouden in Februari en het bestuur zal bestaan uit 15 personen, die de bestuursfuncties onder ling verdeelen. Doel en streven der Vereeniging bleven ongewijzigd. Aan de orde was nu de verkiezing van een definitief bestuur. Om eenige leiding te hebben en eindelooze stemmingen te voor komen, verzocht de voorzitter de vergadering candidaten daarvoor aan te wijzen. Op 'voorstel van den heer J. Vreeken werd het voorloopig bestuur, onder algemeen applaus, bij acclamatie gekozen verklaard. Nog werden tot bestuursleden gekozen de heeren P J. Fiegen, J. Vreeken, Herman Snijders, J. R. D. den Boer, J. L. Diesch, A. Hubregtse, J. K. C. Mantz en P. van Langeraad. De heeren Fiegen, Vreeken, Hubregtse, Mantz en Van Langeraad, op de vergadering aanwezig, namen de benoeming aan. Aan de andere heeren zal van hunne benoeming worden kennis gegeven. Nadat van de gelegenheid om vragen te stellen of inlichtingen te verzoeken, niemand gebruik wenschte te maken, sloot de voor zitter de le algemeene vergadering. willen, doch de gieter wil daar niet aan 1 grafelijkheid, wat noch in Holland noch in' zegging gedaan van êTn^xtea-urtkeerLgiu echter is buiten die f 800 alles door den Utrecht [het'geval Was,-ambachtsheeren inden verband met de duurte der levensmiddelen. Gemeenteraad van Boes. RELIGIEUZE SOCIAAL-DEMOCRATEN. Ta Utrecht hebben de organisaties van reli gieuze sociaal-democraten vergaderd. Aanwezig waren een zestal afgevaardigden van den Bond van christen-socialisten, ds Meier van de Ver van Soc. predikanten (de z.g. „Blijde Wcreldgroep") en het bestuur van da Socialistisch Theosofische Vereeniging. Do wenschelgkheid werd vastgesteld van nauwere samenwerking om het socialisme Btrijdbaar te maken ook op het gebied van den geest. Besloten werd tot het houden van periodieke samenkomsten, alwaar do geeste lijke vraagstukken van het socialism© in ge meenschappelijk onderzoek kunnen worden ge nomen. Een voorloopig moderamen werd be noemd, om de eerste samenkomst voor te be- reiden. De nieuwe vereeniging is gjeen federatie van de drie bovengenoemde een melfstandig lichaam. Middelburg Vooruit. Vrijdagavond hield deze jonge vereeniging een alg. ledenvergadering op de bovenzaal van do sociëteit «De Vergenoeging» alhier, met het doel een reglement samen te stellen en een definitief bestuur te kiezen. De heer W. P. J. van der Sluis, voorzitter van het voorloopig bestuur, opent de vergadering, -waarin ruim 60 personen aanwezig waren, en heette hen welkom. Hij herinnerde aan het ontstaan en doel der vereeniging en deelde mee dat Middelburg Vooruit" van alle zijden sympathie ondervindt. Het aan tal leden steeg tot 551, zeker een mooi cijfer, maar volgens den voorzitter, nog lang niet voldoende. Hij hoopte dan ook dal door veler medewerking dat cijfer nog heel wat zou stijgen, terwijl hij dank zegde voor den van vele zijden ondervonden per soonlijken steun. Het is gebleken dat «Mid- délburg Vooruit" zich in de belangstelling van verscheidene autoriteiten mag verheu gen, zoodat bij eventueele feestvieringen medewerking van hen zal kunnen verkregen worden. In behandeling kwam nu het concep- reglement. Hiervan was in hoofdzaak het reglement van »Vlissingen Vooruit", tot leiddraad genomen, waarvan dikwijls moest afgeweken worden daar deze vereeniging zich ook bevordering van het vreemdelingen verkeer ten doel stelt, welke taak in Mid delburg echter in te goede handen berust In de Vrijdagavond gehouden vergadering van den raad der gemeente Goes waren alle leden tegenwoordig. Aan den heer P. Goedbloed werd met 1 Januari 1912 eervol ontslag verleend als onderwijzer aan school C. Na vaststelling van het 2e suppl. kohier hondenbelasting, dienst 1911, op f 36, wer den af- en overschrijvingen van posten in de gemeentebegrooting van 1911 en wijzi ging dier begrooting, goedgekeurd. De begrooting van het gasthuis voor 1912 werd in ontvang en uitgaaf op f 15520.15s goedgekeurd. Op de begrooting van de gasfabriek voor 1912 wordt de leeningspost van f 7000 voor een te bouwen kolenloods, op voorstel van de financieele commissie verhoogd met f 5000, nl. i 3000 voor het aanschaffen van 60 muntmeters, en f 2000 ter voorziening tijdelijke behoefte aan kasgeld, omda het beheer der fabriek nu gescheiden is van de gemeentekas. De heer Dekker mist op die begrooting een post van f 4000 voor gasaanleg op den Kloetingsche straatweg. De heer Hamer toont aaa, dat die post op de gemeentebegrooting voorkomt als niet behoorende op die der gasfabriek. De heer Dekker geeft dit niet toe, terwijl door den heer Van den Bout er op gewezen wordt dat het hier uitsluitend straatver lichting betreft; zulks werd altijd door de gemeente betaald. Ten slotte werd de begrooting der fabriek vastgesteld op f 66527.30. Thans komt in behandeling de gemeente begrooting voor 1912. Bij de algemeene beschouwingen vindt de heer Dekker het jammer dat burg. wetb. geen post hebben uitgetrokken voor telefonische aansluiting van het politiebureau en vestigt de aandacht op de bewaarschool, waarvan het personeel tot nu toe geen periodieke verhooging van jaar wedde kent. Ook vraagt spreker of Burg. en Weth. al een voorstel hebben inzake wijziging van het pensioenfonds, in verband met de rijkspensionneering der gemeente ambtenaren. Dan wil spreker nu gaarne de toegezegde inlichtingen omtrent de klok en- bet carillon. De heer Hamer zet, wat het carillon betreft, iu den breede de geschiedenis uiteen. Nog altijd ontbreekt de groote fis-klok, doch deze zal nu spoedig woeden geleverd. Wanneer alles in orde zal zijn, krijgt de fabrikant pas de f 800 van de gemeente. Op een vraag van den beer Donner of „Heel erg verwaarloosd," voegde Simp- •on er aan too. „Dat is natuurlijk de reden waarom u fcoo'u lagen pacht voor vraagt," opperde Isaac met een sluwen blik op den notaris. Deze raadpleegde zijn 'gepolijste nagels. Toen keek hij plotseling Isaac aan met een openhar tigrn glimlach. „De kwestie is, dat ik de boerderij niet kan verhuurd krijgen", zei hij. „Zo is nu vier jaar igonder pachter. Twee mannen hebben baar gehad do eene bleef een maand, ten de andere veertien dagen. Beiden zeiden dat ze liever een paar jaar pacht wilden betalen, dan daar nog langer te blijven. Nu 'weet u het." De tweelingbroers koken elkaar aan. Beiden Schudden hun hoofd. „Dat is vreemd I" zei Simpson. „Het is erg vreemd!" herhaalde Isaac met nog sterker nadruk. Hij wendde zich weer tot den notaris. „En wat is de reden daarvan, mijnheer?" vroeg hij. De notaris glimlachte niet erg vrooljjk ett spreidde zijn handen uit. „Ze zeggen dat het op die boerderij spookt," antwoordde hij. „Spookt?" herhaalde Isaac. „Wel ik ge loof niet dat een paar spoken meer of minder roor ons zooveel verschil zullen maken. Wat ilenkr jij daarvan, Simpsqa?" hoor De Koning Kooij betaald. Bij de behandeling der begrooting zelve wordt op voorstel van den heer Dekker bij hoofdstuk IV, politie, een post van f 45 gevoegd voor telephoonaanleg op het bureau. Tegen stemden de wethouders en de heeren Hollman en Van der Leeuw. Bij de afdeeling straatverlichting willen de heeren Hollmann en Van der Bout den post van f 4000 voor gasaanleg Kloetingschen straatweg schrappen. De heeren Dekker en Temperman komen daar met klem tegen op. De post wordt behouden. Bij de afdeeling Gezondheidsdienst vestigt de heer Hollmann de aandacht op den toe stand der ziekenbarak. Deze is bij den jongsten storm geheel uit elkaar geslagen; spr. wil een flink gebouw hebben van steen. De wethouders wijzen op het weinig practiscb nut van een dergelijk gebouw, in verband met de enorme kosten. De heer Risch is van een ander gevoelen en zegt een voorstel in dien geest toe. Bij de afdeeling openbare werken wordt op voorstel van den voorzitter een post van f 90 gebracht voor telefonische aansluiting van het raadhnis en de woning van den gemeente-bouwmeester. Burg. en Weth. zullen inzake het aan stellen van een meerdere leerkracht bij school A, op verzoek van den heer Dekker, met een nader voorst komen. Voor het personeel der bewaarschool zul- a Burg. en Weth. een nadere periodieke regeling der jaarwedden ontwerpen en het voorstel van den heer Dekker overnemen om de jaarwedden van het personeel dit jaar nog te verhojgen. De begrooting wordt ten slotte vastge steld op f 349.602.66 in ontvang en uitgaaf. gewoon gebruikolgken zin komen dan ook in Zeeland niet voor Het ligt voor de hand dat een dergelijke verzameling van persoona- en plaatsnamen ook een schat van gegevens bevat voor do per sonengeschiedenis en voor plaatselijke historie, „De Groene" van deze week is voor 't grootste deel aan Braakensiek gewijd, den verdienstelijken artist, die reeds 25 jaar zijn prenten voor dit blad heeft geteekend. Dit nummer getuigt van de waardeering onder alle partijen voor den gcnialen kunstenaar, Gelukwenschen van verscheidene politiek© voormannen, |o.a. pu. T. M. C. Asser, Kuyper, tnr. A. F. do Savorain Lobman', mr. H. Goeman Borgesius, mr, P. J. Troelstra, mr. Treub en dr. Nolens zijn op do bladzijden van dit nummer afgjedrukt. Een artikel„Johan Braakensiek, do Am sterdammer" brengt eenige zijner geestige tee- keningen uit de eerste jaren in lierinnering. Behalve de wekehjksche prent van den jubi laris, een terugblik op de afgeloopen 25 jaar, geeft „De Groene" een uitstekend portret van Braakensiek, geteekend door Al- bert Hahn, en een geestige tcokening van Louis Raemaekers met het. onderschrift25 jaar jheeft „Braak" ze aan een touwtje. Bij de rondvraag vestigt de heer Pilaar de aandacht op den schandelijken toestand der straten, tijdens en na het leggen dei- waterleidingbuizen. Burg. en Wetb. zullen nogmaals met nadruk op de voorwaarden wijzen, om de straten in den oorspronkelijken toestand op te leveren. Door Burg. en Weth. wordt nog voorge steld den Biestermansput voor stortplaats van puin te gebruiken. De heeren Dekker, Van der Leeuw en Kakebeeke maken daartegen bezwaar en noemen geschiktere terreinen. Den bouw meester zal nader advies worden gevraagd. Een zeer handige verjaardag-kalender is door de firma F. B. den Boer alhier in den handel gebracht. Van vele andero onderscheidt Zo zich zeer gunstig door het klein formaat en door het rustig uiterlijk dat in iedere omgeving past. Bovendien is de kalender Zeer smaakvol afgewerkt. Ieder maandblad heeft bovenaan een keurig gedrukt vrouwen- of meisjes-kopje, waarvan dat op het bovenliggend blad ook van buiten zicht baar is door eon opening in den omslag. De Leenregisters van Bewesten Schelde, 1-170—1535 door mr. R. Fruin, 's Gravenhage, Martinus Nijhoff. Deze inventarisatie, die wel het laatste werk Zal zijn waarin mr. R. Fruin de resul taten neerlegde van zijn veelomvattenden arbeid als rijksarchivaris in Zeeland, is in hoofdzaak een opsomming van 1665 regesten betreffend© beleeningen in de hier boven ge noemde jaren. Deze verzameling is van te meer beteekenis omdat het leenrecht in Zeeland in verschil lende /opzichten sterk afweek van dat Holland en in andere gewesten.. Mr. Fruin heeft dan ook aan de regestenlijst een uitvoe rige inleiding doen vooraf gaan, waarin hij dat {verschil uiteenzet. De regel, dat de oudere 'zóón vóór den jongeren gaat, gold hier nietalle zoons deelden [hier gelijkelijk de leenen van den overleden vader. Mettcrtjjd moest dat na tuurlijk een versplintering van alle leenen ge ven, die tot zonderlinge toestanden kon leiden er Waren in Zeeland leenmannen in het bezit van minimale porliën, kleiner b v dan een gemet. Daarbij kwam nog een tweede Vrijdagavond vergaderde de landbouw- vereeniging te Koudekerke. Voorzitter Was de heer P. Maas en tegenwoordig waren 38 leden. Het kringvoorstel, bespreking vee- verkoopsvoorwaarden, Werd door den voor zitter uitvoerig behandeld. Hg merkte op hoe moeilijk het gaat pp Walcheren onder de landbouwers iets tot stand te brengen, daaz de [meeste liefst een afwachtende houding aannemen, en eerst eens willen zien hoe of ar en ander werkt. De heer P. de Witte wees er nog op hoe nuttig het is dat de verkoopers Zich ver eenigen. Als voorbeeld haalde hij aan hoe de slachters nu optreden bij den koop van een varken, dat zjj vier pond korten bjj de leve ring. Na een levendige discussie verklaarden zich 35 leden voor en 3 tegen het voorstel waarvan op zal worden gedaan. Herhaalde klachten pvei het niet terug bezorgen van gebruikte eigendommen der Ver eeniging, noodzaakten het bestuur voor U stellen, dat de eggen, ploegen en sproeiers door een lid slecht één dag mogen worden /gebruikt, en do overtreders een boete zullen beloopen van 25 ct. voor te late terugbe zorging wanneer dit een halve dag is f 0.50 en {f 1.voor een geheelen dag. Hieraan zal streng de liand worden gehouden. Naar aanleiding van het bezoek van president Failliéres aan de Residentie, heeft de Regeering der Franscfie Republiek den heer Nardus Vas Dias, te 's Gravenhagp, directeur van het Ned. Correspondentie- bureau voor Dagbladen, aldaar, alsnog be noemd tot Officier de I'Instruction Publique. Aan den matroos 3e kl. A. Goede©, thans dienende aan boord van de „Reinier Claeszen", is, overeenkomstig den wenseb van den president der Fransche republiek, een gift van 200 francs toegekend, aange zien deze matroos op 6 Juli j.l. tengevolge der deining van het oorlogsschip Edgar Quiuet" te IJmuiden in zee is geslagen. - De maatschappij tot exploitatie van d© .Victoriabron" te OberlahnsteiD, gevestigd e Amsterdam, heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin zij hare be zwaren uiteenzet tegen de voorgestelde ver hooging van invoerrechten. Waar thans voor Emser pastilles per kokertje een recht van s/4 cent geheven wordt, zal dit volgens de nieuwe Tariefwet op 13 cent gebracht wor den, terwijl het recht op een flacon Emser zout van 1.2 cent op 11.25 ct. zal worden gebracht. De Emser pastilles zijn door d6 medische faculteit als geneesmiddelen erkend en behooren dus niet beschouwd te worden als z.g. geneesmiddelen, waarvoor een hooge belasting wenschelijk is. Een zestal metselaars werkzaam bij den bouw van het station te N.-Vennep, legden het werk neer, daar zij loonsrer- hooging eischten. Met den betrokken aan nemer wérd onderhandeld, met het gevolg, dat het loon gebracht werd van 25 op 28 cent per uur. Hierna werd het werk hervat- Te Rotterdam is uit een kast in de woning van een werkman in de Hofstraat een blikken trommeltje met gouden en zil veren voorwerpen, o. a. twee gonden en twee zilveren horloges, gestolen. Het trom meltje is later leeg teruggevonden. ONGELUKKEN. „Ik geloof dat ook niet," antwoordde Do notaris keek van den een naar den ander en glimlachte. „Ik heb u gezegd, wat er gebeurd is", zei hij „Die twee andere mannen zagen er evenmin als u, naar uit dat ze bang zouden zijn voor spoken. Maar ik kan u verzekeren, dat ik ze beiden heb zien gebukt gaan onder zulk een ontzetbenden angst, dat zo er bijna onder bezweken. Dat wou ik u alleen maar zeggen." Tweo paar blauwe oogen vestigden zich op het gelaat van den man der wet, en werden grooter en grooter; twee monden gjngen lang zamerhand open. „Ik zal u eens alles vertellen," zei de notaris, die duidelijk niet afkeerig was van do rol van verteller „En dan, als u alles ge hoord hebt, kunt u zelf beslissen, of u verder op de zaak wenscht in te gaan. Het is nu juist iets langer dan vier jaar geleden dat de Higji Elms Farm dertig jaar lang in pacht was ge weest bij een ouden man, Josiah Maidment g< beet en. Hij was een zonderling, die nooit ge trouwd was, en die bijna geheel op zich zelf leefde. Hg had geen huishoudster of meid in huis. Wat hg noodig had te laten doen, ge schiedde door de vrouw van een huisje in do bnuxt." „Dat is Keker het hoisje, waar nu de sleutels te krijgen rijn," zei Isaac. „Juist," antwoordde do notaris. „Iets meer dan vier jaar geleden, verdween de oude Maidment plotseling. Ilij ging op een goeden morgen het huis uit, gekleed in het pak waar in hij gewoonlijk naar de markt ging en men zag hem nooit meer. Men zag hem niet, hoorde niets hl eer van hem 1 En wc konden er ook geen enkele reden voor vinden. Hij liad geld in de bank, en was een welgesteld man. We adverteerden en deden alles wat we kon den, maar Konder resultaat. We hielden de zaken een tijdlanê gaande; toen werden het vee en de voorraad verkocht, en spoedig ver huurden we de boerderij aan een nieuwen pachter. Dat is nu juist drie jaar geleden. En toen begonnen de moeilijkheden." „Met de spoken?" vroeg Simpson. „Wel, met iets," zei de notaris glim lachend. „De nieuwe pachter had er zijn vee pas in ot hij bemerkte dat er iets verkeerd was. Den eersten nacht verdween zijn herders hond, dien hij al jaren had gehad. Ze dach ten eerst dat het dier naar bet oude huis was terug geloopen, maar dat was niet zoo. Het "was eenvoudig verdwenen. Toen begon nen de paarden in den stal 'snachts zooveel rumoer te maken dat het voor de bewoners onmogelijk was te slapen. En toen deze naar den stal gingen kijken vonden ze de paarden bevend van angst. Hetzelfde met de koeien. En wat do schapen betreft, die rond tnen 'a ochtends altijd opeengedrongen in een hoek Verschenen is het Jaarboekje der „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen voor 1911." - In het Engelsche Lagerhuis" heeft minister Grey in antwoord op een"vraag geantwoord, dat de Britsche regeering de uitnoodiging van de Nedevlandsche regeering om deel te nemen aan de internationale opiumconferentie, die den len December in Den Haag geopend zal worden, had aange nomen. De benoeming der Britsche afge vaardigden maakt nog een punt van over weging uit. Het bestuur der Tucht-Unie heeft in een adres aan den minister van justitie verzocht, het daarheen te willen leiden, dat ook hier te lande zoo spoedig mogelijk eene snelle berechting van overtredingen worde ingevoerd. Vrijdag was het tien jaar geleden, dat het sanatorium „Oranje Nassau's Oord" geopend werd. Dit feit is in de stichting eenigszins feestelijk gevierd. H. M. de Koningin-Moeder bood den raad van beheer en de directie van het Sanatorium te Arnhem een maaltijd aan. Te 's Gravenhage is een comité ge vormd dat beoogt een adresbeweging der Ned. Vrouwen tegen het aanhangige ont werp Tariefwet op touw te zetten. Een 19jarige werkman te Princenhage is te dicht bij een machine in de suikerfabriek gekomen, waardoor de drijfriem hem greep en hij tusschen riem en riemschijf zoodanig bekneld raakte, dat hij korten tijd later, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, over leed. Te Nieuw-Lekkerland is een 76- jarige landbouwer, die met een schoaw naar het land was gegaan, verdronken. Een 23jarig6, ongehuwde timmermansknecht is te Sassenheim uit de kap van een in aanbouw zijnde kerk gevallen. Zijn toe stand is hopeloos. Een Zweedsche ma troos stapte te Rotterdam van een schip op een daar naast liggend vaartuig over. Door den 9chijn van een valsch licht misleid, is hij 40 voet diep in een kolenbunker van laatstgenoemd stoomschip gevallen. Met een gebroken schedel en halswervel is d» man dood onder in den bunker gevonden. Ook heeft in de Maasstad bij het versjou wen van een grooten boom een plantsoen werker een slag .van den boom van den mallejan op het hoofd gekregen. In hoogst ernstigen toestand is hij naar het ziekenhuis gebracht. Eveneens is naar het ziekenhuis gebracht een schildersknecht, die werkzaam was op het bovenste plat van het Witte Huis en een ladder over het hekwerk zo» trekken, rond dat plat aangebracht. Hij begaf zich daartoe aan de buitenzijde v»» dit hekwerk, zocht steun op een richel, maar gleed uit en is van een hoogte van ongeveer 20 meter gevallen op een plat dak van een aangrenzend perceel. De man was inwendig ernstig, maar niet levensgevaarlijk gekwetst. Op de Hoogstraat is een man door een rijtuig overreden en in het zie kenhuis aan de gevolgen overleden. Ee» bootwerker trachtte aan ie Wilhelminakad» op de reeds van deD wal vertrekken veer boot »Heen en Weer" te springen. De ma» sprong mis, verdween in de diepte en is verdronken. Een uur later is zijn lijk op- I. In het Noord-Zeestrand te Bor gen is het in vergevorderden staat van ont binding verkeerende lijk van een man aangespoeld. Op den Ganzenheuvel te Nijmegen werd een oude vrouw door «en beroerte getroffen, tengevolge waarvan zij spoedig daarna overleed. Het lijk is per van welk veld rij ook mochten zijn geweest Kortom, de heele plaats was door een paniek bewogen. Maar waardoor? Niemand zag iets. De boer en rijn knechts hielden nachten ach tereen de wacht, Zonder uitslag. En toch zoodra ze jhiuu rug hadden gekeerd begon het spelletje weer En na, verloop van een maand ging de boer heen, en hij was dankbaar dat hij kon gaan." De tweeling-broeders waren nu geheel on al aandacht. Hun oogen vroegen om meer. „De tweede man kwam een lijd later, vervolgde de notaris. „Juist hetzelfde over kwam hem. Zijn herdershond verdween rijn paarden, vee en schapen werden dol van angst. En toen gebeurde er nog iets ergere. Deze man had een jonge vrouw en een kind, een vroolijken, levendigen jongen van vijf jaar. Op een namiddag was rijn moeder aan het weik, en had het kind in de boomgaard onder de hoornen laten spelen. Daar het lang uitbleef ging de moeder bet zoeken, en vond het ja, maar hoe Gek I Volslagen gek I Het arme kind had (zijn verstand verloren, door angst. En bijgevolg ging ook die pachter weg. Ziedaar, heeren, de geschiedenis van High ELms Farm. Het is zonderling maar het is waar." Isaac Greaves haalde diep adem, keek strak naar zijn broer, en schudde zrjn hoofd. „Wel, van alle dingen die ik ooit heb hoorec vertellen, ia dit wel het zonderlingste", zei hij. „En wal voor verklaring geeft u ervan, mijnheer De notaris spreidde zijn handen uit. „Verklaring?" riep hij uit. „Mijn vraarda mijnheer, vraag me niet dingen te verklaren dio de menschelijke wetenschap onmachtig la ten staan I Niemand kan dat verklaren. Ik weet niet meer dan wat aan die mannen is over komen. Ik zeg u dat ze bang waren bong in de ergste mate." „Ik vermoed dat iedereen hier in de buurt die geschiedenis kent?" vroeg Isaac. „Daar kunt u zeker van zijn, ander* was do boerderij reeds sedert lang verhuurd tegen de verlaagde pacht," antwoordde <fe notaris. „Er is hier niemand die de boerderf wil nemen. Zo bedanken er voorl" (WorM rtrtfofcty. Zonder eenige prijsverhooging belust de Administratie van de zich met het plaatsen van Advertentiëm in alle

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 6