MIDDELBURGSCHE COERAIT. 154' Jaargang. Woensdag 'i5 October. Middelburg 24 October. SPROKKELINGEN. FEUILLETON. AAN DEN ZWIER - OP BEVEL Dit Stad en Provincie. N*. 252. 1911 Deze oourant verschijnt dagelyke, met uitzondering van Zon- en FeeBtdagen. Pryi per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middago vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- e» alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meei 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bareaa A. DE LA MAK Ax., K.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Bij deze oourant behoort een bijvoegsel. ■r wordt te Domburg opnieuw eer zeer ernstige poging aangewend om die ge meente van duinwater te voorzien. Dat is daar een dringende behoefte, die zich herhaaldelijk heeft voorgedaan, en die zich vooral in den jongsten zomer zeer drin gend deed gevoelen. Het adres, dat daaromtrent aan den Middelburgschen gemeenteraad is gezonden, deelden wij, met de memorie van toelich ting, in het bijvoegsel van ons vorig nommer mee. Reeds herhaaldelijk hebben wij op het groote belang van goed en zuiver drink water voor deze badplaats gewezen. Wie zal zeggen hoeveel vreemdelingen juist door het bestaande gebrek aan zulk water worden weerhouden daar hun zo merverblijf te kiezen. De hotels zien steeds met groot verlangen uit naar voorziening in die bestaande be hoefte. En wie weet of menigeen door gebrek aan water zich niet laat weerhouden in Domburg de eene of andere onderneming te vestigen. Wij dringen dus met allen ernst bij den raad van Middelburg aan om het verzoek in te willigen. Het is, hierop wijzen wij voorloopig, ondenkbaar dat in afzienbaren tijd meer dan 5 °/0 der totale waterproductie van Middelburg door de adressanten zal worden gevraagd. Voorloopig bepalen wij ons tot deze op wekking; er zal zeker later nog wel aan leiding zijn om op deze belangrijke kwestie terug te komen. Frederik van Eeden heeft thans ook zijn meening gezegd over de Padvinders beweging. Hij deed dit in een open brief aan de Padvinders, waarin hij o. a. aantoont, dat de voorschriften, waarnaar de Padvinders zich. te gedragen hebben, met elkander in strijd zijn of komen kunnen en dat ook de beloften, die de Padvinders in velevereeni- gingen at te leggen hebben, zeer licht met elkaar in conflict kunnen geraken. Yerder wijst bij er op, hoe moeilijk het in vele gevallen zal blijken, eerlijk en vaderlandslievend te zijn. Immers, generaal Baden-Powell zelf vocht tegen de Boeren in Transvaal en streed, wij mogen dit wel aannemen, uit vaderlandsliefde. Maar was die strijd eerlijk? Ziedaar een hotsing, ziedaar de moeielijkheid als twee voor schriften tegen elkander indruischen. En Frederik van Eeden betoogt, dat alle voor schriften, waarnaar de Padvinders zich ge dragen moeten, in de praktijk van het leven voortdurend tegen elkaar indruischen. „Als ik mij niet bedrieg "-beeft men u uitgenoodigd trouw te blijven aan Wet en Gezag, aan uw Vader'and, aan uw Vorsten huis, aan uw Geweten en aan God, „Ik geef gaarne toef-dat er voor al die loyaliteit veel te zeggen is. Maar ik wil u alleen dit vragen Wat doet ge, als ieder van die zes u iets anders zegt? »Nipmand kan twee heeren dienen, laat staan zes, tenminste geen eerlijke Pad vinder en men had u bebooren te waar schuwen, dat er volstrekt geen eendracht heerscht tusschen deze zes heerenWet, Gezag, Overheid, enz. enz. Welk gezag is rechtmatig Welk gezag is het hoogste Welk gezag is uit God De Koningin zegt, evenals de Duilsche Keizer, dat het koninklijk gezag van »uit God" is, maar de katholiek zegt, dat het gezag van den Paus te Rome evenzeer »uit God" is, en als de vrome Katholiek voor de keuze zou staan tusschen gehoorzaamheid aan de Koningin of gehoorzaamheid aan den Paus, dan moet hij de laatste kiezen. Op deze wijze toont Van Eeden de con flicten aan waaronder de voorschriften dei- padvinders in de levenspractijk zullen te lijden hebben. Hoe moeten de aanhan gers van de nieuwe ridderschap zich vol gens Van Eeden dan gedragen -Wees allereerst bescheiden en eerbiedig" aldus luidt zijn raad, »Beloof niets, waarvan je niet zeker weet, dat je't houden kunt. Oordeel niet over de meeningen van anderen, zoolang het mogelijk is, dat je hen niet recht verstaat. Vormt niet al te snel een vaste overtuiging over moeielijke, diep zinnige en duistere zaken. Maar heb je eenmaal een overtuiging, een itellige, diepe, vaste, doe er dan niet ang stig geheimzinnig mee, uit vrees voor standje of ruzie met wie ook. Ben je zeker van je meening, durf er dan voor opkomen, al stond Wet, Gezag, Over heid, Koningin en Vaderland op hun ach- rste beenen tegenover je. Smoezel niet en draai niet en knoei niet, maar zeg waar 't op staat, ferm en hard op, al gaat het om je vrijheid en je leven. Vrede is goed, maar geen vrede ten koste van draaierij. Als er gevochten moet wor den, dan maar vechten, hoe eer en hoe harder hoe beter. Dat is, dunkt mij ridderlijke Padvinders- moraal." Ten slotte bespreekt Van Eeden nog een voorschrift »De Padvinder mag door arbeid geld verdienen, zegt uw handboek, maar bij zou zich - schamen geld aan te nemen voor dienstbetoon." Hij meent, dat vooral dit voorschrift in bet prachtisch leven leidt tot wat zij die het voorschrijven z. i »Donquichotterie" noemen, en dat het onmogelijk blijken zal dit voorschrift vol te houden. »Uw ouders en patroons zullen u bedui den, dat men met ridderlijkheid en edel- Naar het Engthch 1. van THOMAS L, MASSON. Mevrouw Pilbury, presidente van de plaat selijk© Vrouwenvereeniging; voorzitster van het Ziekonhuisfonds-comité, leidster van allo mo gelijke kerkelijke vereemi gingen, lid van do commissie van onderwijs, en dan bijkomend ook nog opperste heerscheres in haar eigen huis, kwam haastig binnen. Na haar man, die rustig bij het vuur zjjn avondblad zat te lezen, een kus te hebben gegeven, ging ze naar haar schrijfbureau, en rangschikte daar eenige papieren. Deze dame, dat moet erkend worden, was volkomen bevoegd voor haar taak. Zo had een cursus gevolgd in handelsrekenen, ten einde zich te bekwamen voor de „zakelijko zijde" Tan haar huishonden. Ongeveer het eenige wat haar man deed, was het inkomen te verdienen, dat hij met groote regelmatigheid aan haar overdroeg. Ze beschikte erover als vrouw moedigheid geen zaken doet, dat uw leiders en voorgangers ook wel zorgden hun eigen koeien op 't droge te balen, eer ze over ridderlijkheid en hulpvaardigheid begonnen, dat de heelé wereld geld uitleent (diensten betoond dus) voor geld en dat de dokter en de domine zich ook wel moeten laten betalen voor hun liefdediensten" enz. enz, Toch acht Frederik van Eeden de moge lijkheid niet uitgesloten, dat in deze pad vindersorganisatie, ondanks den naïven opzet, enkelen zich vormen zullen tot jonge men schea die vau de schetterende leuzen levens- krachtigen en werkdadigen ernst maken, die het pad vinden zullen »dat uit de maatschappelijke ellende voert." »Het is heuchelijk te bemerken, dat het geloof daaraan bij oud en jong nog bestaat". van-zaken, en gaf hem geregeld een bedrag terug, dat naar haar meening voldoende was voor zijn persoonlijke behoeften. En zij waren redelijk gelukkig. Hij was een kalme, tweinig begeeiende man -, die belang stelde in kalme dingen, niet zoozeer een pantof felheld, [maar tevreden aan zijn vrouw de practijk van het huishouden over te laten. Misschien was hun hun huwlijk golukkig om dat ze twee tegenovergestelde naturen waren Iedere week maakte zij zijn lijst van werk zaamhedea voor hem op, en hij volgde die. Zoo stonden de zaken op den middag in Mevrouw Pilbury was in gedachten verdiept. Bljjkbaar had zo iets op haar gemoed; maar zij was er de vrouw niet naar om aan beslui teloosheid toe te geven. Een stapel papieren beslist neerleggend, wendde zij zich met vast beraden gelaat tot haar man. „William", zei ze, „ik heb over jou ha- gedacht, en ik ben. tot de conclusie geko men dat je een radicale verandering noodig noodig hebt." William schrok. De gedachten aan een radi cale verandering was nog nooit te voren in hem opgekomen. Er was eens een tijd in zijn dagen van stadie toen hjj nog al wild was geweest; die periode hing nu oIb pen Bij rijn optreden te Middelburg op Dinsdag 14 November zal Albert Vogel „Cy rano de Bergerac" van Edmond Rostand voor dragen. We hebben Maandagavond do finantiën van de „Vereeniging tot instandhouding het Middelburg'» muziekkorps" nog rooskleuri ger voorgesteld dan ze werkelijk zijn. Van den post van f 500.211/2, die op de begrooting voor kwam, spraken we toch als van een onvoor- zienea post. Het is echter bet geraamde na- deelig saldo over 1912. Dat er tevens een memoriepost voor een nadeelig saldo over 1911 op do begrooting voorkomt, vermeldden wij reeds. Redenen to meer nu om de Vereeniging krachtig te steu nen. Hoe meer geld, des te meer concerten, en hoe meer cenuurl.cn, des te meer muziek, waar het ten slotte toch maar op neer komt. Naar men ons meldt besloot hot be stuur van het Credietfonds, opgericht door de Vereeniging „Handelsbelang", ten bate van de door den watersnood in hun bedrijf be dreigde handelaars en winkeliers, gemachtigd door den Raad van Toezicht, om op 1 Nov. a.s. aan de aandeelhouders op de aandeelen Uit te keeren 100 pCt. Waar misschien menige aandeelhouder ge dacht heeft, dat hij van rijn gestort bedrag Weinig pf niets zou terug ontvangen, zal het hém zeker genoegen doen, te vernemen, dat hij rijn indertijd, gestort bedrag feu volle terug0' [ontvangt. Men meldt ons uit Den Haag: Te Middelburg is Zondag door de politie een 24-jarige dienstbode, zekere M. S., naar Scheveningen (overgebracht. Zij had daar in het af geloop eri seizoen aan het strand een broche van groote waarde ge vonden, en onbekend met die waarde het broche niet als gevonden aangegeven maar het aan een bennis cadeau gedaan. Naar een en ander wordt thans door de politie aldaar een onderzoek ingesteld. Uit Vli sii n gen H. Ms. „Evertsen" vertrok hedenmiddag uit deze haven naar Nieuwediep. In het post- of telegraafkantoor alhier zjjn twee bankbiljetten achtergelaten. Recht hebbenden kunnen zo aan het hoofdbestuur der posterijen to 's-Gtavenhage terug krijgen- glorieuze schijn aan de schemerige horizon van zijn verleden. Hij droomde er nu en dan van met een kalmen herinneringsglimlach. Die rumoerige nachten! Die wilde dagenI „Wat voor soort verandering?" vroeg hij met een voorgewende verbazing. Mevrouw Pilbury wist precies waar ze over sprake, en ze verspilde geen woorden. „Je moet eens aan den zwier", ant woordde ze. „Aan den zwier?" „Ja, je bent een man. Ik heb je te veel vastgebonden. ïk ben met mijn gedachte zóó bezig bij mijn zaken, ik ben zóó verdiept in mijn werk. dat ik je onwillekeurig heb 'mee gesleept als een onderdeel van het geheel Dak was [Ongetwijfeld juist in beginsel, maar ik vrees dat ik te ver ben gegaan. En dan ben jij !zoo goed zoo erg goed. Je hebt je er nooit tegen verzet, William, en mijn geweten pijnigt me nu." „Wat wil je dan dat ik zal doen?" vroeg William, met een stem bevend van pntroering. In een «ogenblik, als aangeroerd door een toojverstaf, Was rijn natuur opgewekt. Die pude tooneelen, die rijn herinnering zooI had gekoesterd, Weiden pu levendig. Kon Maandagnamiddag hield de raad van Nieuw- en St. Joosland, onder voor zitterschap van den burgemeester, een open bare vergadering, waarin behandeld werd do gemeentebegrooling voor 1912. Zonder op- of aanmerking werd zij volgens de raming van Burg en Weth goedgekeurd en vastgesteld in ontvang en in uitgaaf op f 10.363.38i/g met een post voor onvoorziene uitgaven van f 156,050/0. De vereeniging „Het Volksbuis" te Goes hield Maandagavond in de sociëteit „V. O- V aldaar baar vijfde jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat door hot vertrek van den heer Kfeos de cursus in vakteekenen niet kon doorgaan bij gebrek aan leider. De cursus in gymnastiek verliep door het te groote verschil in leeftijd der deelnemers en d,oor de ongeregelde opkomstdie in hand werken werkte pok thans weer uitstekend, dank zij de uitnemende leiding van mej Baetens. Het pan tal ingeschrevenen voor de verschillende cursussen bedroeg ongeveer 50, de Volksavond was als altijd zeer goed bezocht. De inrichting van een leeszaal kwam het be stuur nog te gewaagd voor. Het verslag van den penningmeester, loopen- de over de twee laatste jaren, wees oen inkomstenbedrag pan van f 204.42® tegenover f 170.28 aan uitgaven, batig slot dus f 34.14® De aftredende bestuursleden J. D. Remijn en jhr. J. W. E. von Schmidt nuf Alten- stadt, resp. voorzitter en secretaris, werden met algemeene stemmen herkozen en in de vacature-Kloos en een reeds vroeger onver vuld gelaten vacature gekozen de heeren F, C. van Strien en A. W A. Ross, die allen hunne benoeming aanvaardden. Naar aanleiding van de vraag van mej. Baetens pf er nog kwestie is van een pp te richten cursus in Esperanto, las de voor zitter een schrijven voor van de Goesche Esperanto club „Ni Kunigu la Homaron", waann het bestuur dier vereeniging te kennen gaf reeds lang plan te hebben een volkscur sus in die nieuwe wereldtaal te houden, maar men meent dat zulks meer op den weg „Hot Volkshuis" ligt. Na eenige bespre king werd besloten eerst eens te zien, hoe veel liefhebbers zich voor dezen cursus zullen opgeven en dan eene definitieve beslissing nemen. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede. dat de gewone Volksavond dit jaar waar schijnlijk niet zal kunnen worden gegeven, pmdat de aantrekkelijkheid daarvan, de gym nastiek- en zangcursus, benevens de producten den teekencursus, ontbreekt. Mochten de omstandigheden echter gunstiger worden, dan ïza.l een en ander toch nog doorgaan. Het hulptelegraafkantoor te Driewe gen zal 26 October gesloten blijven. Door den militieraad werd heden te Oostburg van den dienst vrijgesteld een loteling uit Eede wegens te geringe lengte, die 1.16 M., zegge 116 c.M., bedroeg. Het jonge mensch ziet er normaal uit en heeft geheel het voorkomen, ook in het gelaat, van een jongen van 7 i 8 jaar. Te Sluis is overleden de heer J. F. Maenhout, sinds 1886 lid van den raad. Ook was hij lid van het algemeen armbestuur te Heille. HET ONGELUK MET DE SLEEPBOOT TE WOLFAARTSDIJK. Na een paar tochten er heen kunnen we het mogelijk rijn, dat hij weer een onafhanke lijkheid [zou genieten? „Je hebt te veel consideratie voor mij gehad je bent zoo onzelfzuchtig geweest, dat je niet je eigen neigingen hebt gevolgd. Meer vrijheid, William dat is wat je moet hebben." Een stilte volgde. Willam verzamelde snel trijn krachten. De gedachte was zoo plotseling geweest, dat hij zich zelf weer moest re- construeeren. Maar eindelijk zei hij beschei den „Hoe ver kan ik gaan?" „Zoo ver je wilt." Mevrouw Pilbury [zweeg pok even, en ging toen snel (vport „De kwestie is dat mijn denkbeelden geheel veranderd zijn in de laatste maanden Ik bedoel geen oogenblik dat ik iets schan delijks zou goedkeuren, maar ik vind, als ik om mij heen zie, dat liet leven, breed be schouwd, niets dan cons trast is. Groote man nen hebben altijd hun «ogenblikken van zwie ren gehad. De kleine naturen blijven op hun smallen weg, bang met het fatsoen in strijd te komen. Jjj het een groote ziel, William, Dat heb ik altijd gevoeld. Maar je bent jn den knel geraakt. Ik heb je verdrukt Ik Wil nu dat je vrjj wordt. Wpt zou je ervan ons een denkbeeld vormen van 't gebeurde, zoo schrijft men ons. 't Ging pldus Ze trokken met twee sleepboolen, naar weerszijden om het schip los te wrikken. Op een gegeven moment, trekt de eene sleepboot terwijl de andere nog aan 't draaien is met het gevolg dat de boot water schopt. De ma chinist had nog gelegenheid de machine stop te zetten, zooals bij later vertelde, maar te laatde boot sloeg omtameljjk gauw. Die bovenop waren, sprongen er af, do kapitein, de heer Van Beveren Jren 2 Westkappelaars. Ze wisten met hun drieën op do kiel te klimmende andere werd al zwemmende ge red. De machinist met den stoker waren nog in de machinekamer. Men verwachtte dat de ketel zou springen, en na de bovengenoemden opgepikt te heb ben, vertrok de boot, zonder ook maar een sloep achter te laten om te luisteren of er zich nog iets ppdccd. Van te voren had pneo. nog even geluisterd. Nadien kwam nog de politieboot, voer er om en ook weg I Ook van do Prov. boot I werden geen pogingen meer gedaan. Of men onder de toeschouwers al riep, dal ze nog konden leven, de bootslui hoorden nietdat ze dood waren sprak volgens hun immers van izelf 1 En dan kon men toch ook wel wachten tot laag water om de ljjken te 'zJOjeken I Dat de mogelijkheid kon beslaan dat er door de luchtdruk nog een watorvrije ruimte kon zijn, waar ze het een poos konden uit houden, vonden ze onmogelijk. En dat bleek later toch maai al te klaar. De stoker zat tusschen twee pijpen be kneld en had erge brandwonden gekregen de machinist heel weinig. Doch door den schrik overmand, kon ook hij aanvankelijk zich niet verroeren. Een paar uur hadden ze in die nauwe (ruimte doorgebracht, verpest als ze was door rook en damp, toen de stoker zei „ik kan 't niet meer uithouden" en den. geest gaf. Daarop, is do machinist, dien de doodsangst [krachten gaf, met moeite uit do machinekamwer gewrongen tot in hot stuur- hok, 'waar hij om 6 uur door drie manneu van Wolphaartsdijk, n.l. Dc Jager Gz., Hooge er ,en Debel is afgehaald. Een jongen, Hannewijk geheeten had hen gewaarschuwd, dat hij hoorde roepen Meer dood dan levend, trillend van af matting is de machinist, die gehuwd en vader van drie kinderen is, naar de Prov. boot I gebracht Waar liij werd opgeknapthjf was goed bij rijn versland, maai zeer afge mat. De stoker, een ongehuwde, is later dood in een ploep weggebracht. Eere aan de kranige mannen, die zich tot over 't middel in "t water waagden en met levensgevaar eon |ongelukkige van oen wissen dood redden. Maar schande over de vaienslui, die geen vinger hebben uitgestoken om hun ongelukkige kameraden te redden. Wie weet pf hun lakschheid niet de oorzaak is van den doodi van den stoker. We Welen het niet, maar wel weten we, dat bon plicht was geweest om da delijk pogingen aan te wenden om hun mak kers te redden. Ook de opvarenden van de Prov. boot I hebben rich niet goed gehoudenzij die er bezwaar tegen maakten om do politie toe te laten, [Omdat ze wat vuil was I Bovenstaande is niet alleen de meening van ;uw correspondent, maar van vele inge zetenen, die hjj sprak. Allen spraken hun sterke afkeuring uit over het laffe gedrag der bootslieden. zeggen er eens een proef mee te nemen voor, Zeg een jweek?" „En dan precies te doen wat ik wil?" „Ja. Aan het eind van de week kunnen we er dan over praten, en het resultaat noteeren." Mevrouw Pilbury was in alles vrouw-van-zaken. Ze nchttc alle dingen ge schikt om desnoods te worden beheerd door een ,aandeelhoudersvergadering. „Ga jjj een week aan den zwier, zonder op de gevolgen te letten. Dan kunnen wij de winst- en ver liesrekening opmaken. Wil je?" William .-tunl vZijn telnat straalde van nieuw-geboren yrougde. „Willen? Of ik het wil?" riop hij uit. „Wel, lieveling, ik zal het probeeren." Het is merkwaardig Zoo snel oen uitge doofde verbeelding kan worden in vlam ge zet door een nieuw idee. Den volgenden och tend stond Pilbury op, in rijn hoofd een pro gramma van slechtheid, dat eer zou hebben afgedaan aan Heliogobajus fWordt varvoV/d.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1