Benoemingen. KAMEROVERZICBT. Kerknieuws. Letteren en Knnst. Onderwijs. Rechtzaken. Pensioneering torenwachter. De torenwachter en klokopwinder H. A- Landman vraagt na een diensttijd van ruim 32 jaren vol pensioen. Burg. en Weth. stellen voor, en de com missie van Financiën vereenigt zich met dit voorstel, adressant 32/50 maal zijn salaris, zijnde f 700, alzoo f 448 pensioen te ver kenen. •i* Levering duinwater. De N. V. ,.The Yitrite Works" verzoekt haar van af 1 Augustus 1911 duinwater te willen leveren op dezelfde gunstige voor waarde als in de overgangsbepaling voor de Middelburgsche kunstboterfabriek is vastgesteld, of, indien de raad hiertoe geen termen kan vinden, tegen het gewone tarief als bij art. 1 sub C. al. 2 der verordening is vastgesteld. Om voor „The Vitrite Works" het tarief van de Kunstboterfabriek te doen gelden, achten B. en W. geene termen aanwezig. Deslijds i6 voor de in de overgangsbepaling genoemde industrieelen gefixeerd het te voren door hen betaalde tarief en dat was voor „The Vitrite Works" 15 cent. per M1. Dit college stelt daarom voor uit de over gangsbepaling in de verordening, hoadende tarief en voorwaarden betreffende de leve ring van duinwater, te schrappen de woor den »de naamlooze vennootschap Vitrite Works". Met ingang van 1 November 1911 wen- schen Burg. en Weth. adressante dus het gewone tarief te laten betalen. De Commissie van Financiën vereenigt zich met dit voorstel. Subsidie Christel ij ke bewaarschool. Aan de Christelijke bewaar- en voorbe reidingsschool werd in 1910 f 250 subsidie toegekend, met de bedoeling dit grooten- deels voor verhooging der salarissen te be stemmen, waarvoor het bestuur destijds rekende f 165 noodig te hebben. Na blijkt uit de begrooting voor 1912 dat daarvoor slechts f 50 meer is uitgetrokken. Burg. en Weth. stellen daarom den raad voor het bestuur te berichten, dat het be sluit tot verleening der subsidie in zooverre wordt gewijzigd, dat de maximum-subsi die alleen dan zal worden uitbetaald, wanneer maximum-jaarwedden moeten worden betaald, doch dat, wanneer dit laatste niet het geval is, zooveel van de subsidie zal worden afgetrokken, als het verschil is tusschen de te betalen jaar wedden en het maximum daarvan. Eene dergelijke regeling is ook voorge steld bij de subsidie van de Nutsscholen. Het bestuur kan worden uitgenoodigd vóór 1 Juli van elk jaar opgaven te doen van de vermoedelijke jaarwedden van het volgend jaar. Voor 1912 achten Burg. en Weth. het billijk de volle subsidie te laten staan, aan gezien het bestuur bij het opmaken van zijne begrooting daarop heeft gerekend en anders de geheele berekening van ontvang sten en uitgaven in de war zou geraken. Aangaande dit voorstel gaat de Commis sie van Financiën met Burg. en Weth. mee. Jaarwedden brugwachters. De beide gemeente-brugwachters verzoe ken den raad hunnen jaarwedden te willen verhoogen. Burg. en Weth. adviseeren dit verzoek niet in te willigen. Het loon van f 450 benevens grootendeels vrije boven- kleeding en schoeisel achten ze voor dit werk voldoende. Ook de Commissie van Financiën is deze meening toegedaan. Verhooging jaarwedde conrector. Curatoren van het gymnasium verzoeken den raad het salaris van den conrector te willen verhoogen van f 2500 tot f 2750, op welk verzoek Burg. en Werh. gunstig ad viseeren. Deze aanvraag wordt gemotiveerd met de mededeeling dat het salaris te laag is, blij ken uit de geringe aantal sollicitanten voor deze vacature, namelijk twee. Dit aantal wordt het te gering geacht om een behoorlijke keuzs te doen, door curatoren, welk oordeel Burg. en Weth. onderschrijyen. Niet alzoo de Commissie van Financiën Wanneer onder de beide sollicitanten maar een is, oordeelt zij, die voor de betrekking geschikt is, dan is er geen reden om een nieuwe oproeping te doen en louter om meer keus to hebben, het salaris belangrijk te verhoogen. Is er onder de beide sollicitanten geen, die geschikt is, dan zal een nieuwe oproe ping alleen dan succes hebben, wanneer het salaris in overeenstemming wordt ge bracht, met wat aan andere gymnasia ge geven wordt. RECHTSTOESTAND VAN AMBTENAREN. Wij deelden reeds mee dat verschenen is het verslag, over dien toestand door de com missie uitgebracht aan het Hoofdbestuur van den „Vrijzinnig Democratischen Bond." Uit dat verslag blijkt dat do commissie eens gezind was ton opzichte van de wenschelijk- hoid eenex wettelijke regeling voor de ambte naren die uit 's Rijks kas betaald worden. Het punt van uitgang, door de commissie ge kozen, is het algemeen belang en daarnevens het belang van de publiekrechtelijke corpo ratie. Er moet op aangestuurd worden, dat voor alle personen, die in dienst zijn van het pu bliekrechtelijke lichaam, de rechtstoestand ge regeld worde. Do commissie meent, dat ook de ambte naren, dio niet voor het leven zijn aangesteld, zoo veel mogelijk moet worden gevrijwaard tegen ontslag krachtens discretionaire bevoegd heid van hun superieur, en spreekt zich daar om uit voor oen scheidsgerecht. Betreffende de gehoorzaamheid, die den amb tenaar verplicht is tegenover zijn superieuren, komt de commissie tot de volgende stellingen: Indien en voor zoover wet, verordening of instructie den aangestelde gebiedt bevelen van superieuren op te volgen, ook indien hij des- bewust hij opvolging eenige strafwet over treedt, mag de aangestelde deswege niet straf rechterlijk vervolgd worden. Ook al legt wet, verordening of instructie den ambtenaar gehoorzaam!icid op aan bevelen van zjjn superieuren, zoo behoort disciplinaire bestrailing pchterwcge to blijven, indien de aangestelde geweigerd heeft aan het bevel te voldoen op grond van redeljjke vrees voor leven en gezondheid. Uitzonderingen maken hierop b.v. werk bij brandweer of politie. De ambtenaar moet in zijn particulier leven volkomen vrijheid hebben te doen en laten wat hom goed dunkt, omdat een objectieve maatstaf voor de beoordceling van wat eer en zeden gebieden ontbreekt en omdat de strafwet grenzen stelt, waardoor de aange stelde in zijn particulier leven toch waarlijk niet volkomen vrij is. De verplichting om in of op een bepaalde plaats te wonen, mag volgens de commissie alleen gegrond worden verklaard, als de dienst zulks eischt, maar mag nooit haar oorzaak vinden in zaken, die met den dienst niets te maken hebben. Voorts bespreekt liet rapport de grondwet telijke rechten van den aangestelde. Het recht van vergaderen dient ongeschonden te blijven. Vrijheid van meeningsuiting op elk gebied in woord en schrift, alsmede vrijheid van ver gaderen dienen te worden erkend. Vakvereenigingen van ambtenaren dienen ge steund en aangemoedigd te worden, daar zij vaak een nuttig hulpmiddel zijn om arbeids vraagstukken behoorlijk te regelen De grootst mogelijke meerderheid der com missie acht beslist het stakingsrecht van den aangestelde (niet toelaatbaar. Bestraffing van leiders en aanrichters van stakingen bij bedrijven, door welker stopzet ting groote knn,gen der bevolking schade lij den, b.v. lichtfabrieken en waterleidingen, acht do commissie noodzakelijk. Do vrijheid om te huwen moet, zoowel aan den mannenlijken als aan de vrouwelijke aan gestelde gewaarborgd zijn. Zoodra do aangestelde ongeschikt is gewor den, behoort hot publiekrechtelijk lichaam het recht te hebben den aangestelde tegen zijn zin zonder rechterlijke tusschenkomst, alleen op grond van leeftijd of van behoorlijk gecon stateerde ongeschiktheid te ontslaan. Bij kon. besluit: is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Gouda, J. J. M. Her-: mans, thans in gelijke betrekking te Hoorn is J. J. Kool, te Vierbansche sluis (ge meente Dussen), onder toekenning van eervol ontslag als hoofdmachinist bg do eleclrische bemaling ten behoeve van boezems en pol ders, afwaterende pp de Bleek en Oostkil, als (zoodanig benoemd bij de Rijks- electri- scho bemalingsinrichtingen van de Bergsche Maas en is J. F. Blacquiére, te Geertrui- denberg, benoemd tot hoofdmachinist bij die inrichting is benoemd tot directeur van hot huis van bewaring te Rotterdam J. J. de Rooy, thans adj.-directeur 2den rang bij de gevangenissen to 's-Hertogenboscb en is bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned. Indië benoemd en aangesteld 'tot tijdelijk officier van ge zondheid der 2de kl. L C. Clir. Christensen. Mrs. H- f- Spit en J. Meihuizen zijn ge steld ter beschikking van den Gouv.-Gen. van Ned. Indië, om te worden geplaatst in rech terlijke betrekkingen daar te lande. BR1EFTELEGRAMMEN. Bij wijze van proef zal op enkele kantoren op bepaalde uren van den dag, en onder be perkende voorwaarden, gelegenheid worden gegeven tot het wisselen van telegrammen tegen verlaagd tarief. Dienaangaande is p.a. het volgende vastge steld Tusschen de rijkstelegraafkantoren te Amster dam en te "s Gravenhage eenerzijds en het rijkstelegraafkantoor te Groningen anderzijds, kunnen pp werkdagen van des avonds 7 uur tot 12 uur tegen verminderd tarief, telegram men hierna verder genoemd „brie/telegram men" worden gewisseld, bestemd om na de gewone telegrammen te worden overgeseind en om ten kantore van bestefiuning in de postbestelling c.q. postverzending te worden opgenomen. De bezorging per post geschiedt zonder kosten voor den pfzendor of den geadresseerde De seinkosten voor brieftelegrammen bedra gen 25 cent voor de eerste 10 woorden of minder30 cent boven 10 woorden tot en met 15 woorden2 cent voor elke volgende 5 woorden of piinder, van 16 tot en met 50 woorden en 2 cent voor elke volgende 10 woorden of piinder dan 51 tot en met 100 woorden. Brieftelegrammen mogen niet meer dan 100 woorden bevatten. Zitting van Vrijdag. Heden replieken, d. w. z. de sprekers her haalden wat zij in eersten termijn hadden gezegd, zonder er iets nieuws aan toe te voegen. De verveling keek iedereen de oogen uit. De heer jVerhey vertelde, dat (zie zijn eerste rede)de heer Ter Laan bab belde gedurende een paar uur (zie zijn eerste rede van 41/» uur), de heer Rood- huyzen „handhaafde" zijn vorig standpunt n.l. dat hij weinig vertrouwen in dit Kabinet had. Nieuw was deze mededeeling niet. Jammer, dat het groote publiek niet eens genieten kon van het schouwspel, dat deze heeren dikwijls aanbieden, wanneer zij met een gewicht en deftigheid alsof het „eerste" staatsmannen zijn aangenomen, hetgeen nog twijfelachtig is, dat ieder Kamerlid door zijn betrekking reeds „staatsman" is de grootste gemeenplaatsen zeggen. Wie daartoe echter lust heeft, raden wij aan zoo'n repliekendag te hooren, en dan vooral de „dei minores" aan het werk te zien. Dat is heusch voor iemand, die het nog nooit gezien heeft, een entrée waard. De heer Troelstra, die in eersten termijn niet sprak, deed het thans. Een lange socialistische propaganda-rede. Natuurlijk was de ingediende militiewet een stuk reactie". Nochtans zijn de socialisten krachtens hun standpunt geen dweepende pacifisten of anti-militaristische fanatici. Maar het Leger, zooals het nu is, is een »klasse-instrument" Hij en de zijnen zijn steeds te vinden voor »vrijstelling van da den" hoe is het mogelijk en voor •lotsverbetering" der mindere militairen. Nu dat laatste weten wij wel. Daar de »algemeene beschouwingen" he den niet afliepen, wordt er Dinsdagavond vergaderd. ze 867 kisten uit De meeste gingen naar Zunl Afrika, nl. 661. en daarbij zijn ook Duitsch 'Z W Afrika en Porlugeesch Afrika niet ver geten, Maai' aldoor bleek het terrein, dat bewer king twacht, grootor dan men had kunnen denken Naar Zeemans- cn Schippershuizen werden 42 kisten gezonden, onze overzeesche bezittingen kregen er 66, afdeelingen van het Verbond in verschillende landen ontvingeti er 25, Nederlandsche vereenigmgen in het bui tenland 73. En als u de lijst der adressen leest waar heen de commissie boeken zond, dan krijgt u namen onder de oogen van plaatsen die u nooit met Ilollandsche lectuur in verband zoudt hebben gebracht Hadt u ooit gedacht in Hongkong, Peking, Smyrna en Teheran Hol- landsche boeken te kunnen vinden? Of in Mexico, in Buenos Ayres en andere plaat sen van Z Amerika, waarvan u de namen misschien nooit gehoord hebt, als: Gorbea, Iraty, enz Of in Melbourne, New Castle en Sydney in Australië? Toch wordt daar overal van die boeken genoten Misschien komt uw zoon daar ook nog eens. Maar u hoeft zoover niet te gaan. In Duitschland, België, Engeland, Rusland en Frankrijk zijn er een vijftigtal verspreid En dat de Vereenigde Staten van N Amerika niet vergeten zijn, ligt voor de hand Nu zult u misschien vragen, en anders zal ik de vraag voor u doenwaarvan doel die commissie dat allemaal? En dan is het ant woord: van giften. Ze beschikt geldelijk over eemge subsidies en bijdragen. De meeste Ne derlandsche uitgevers zijn ook gul, maar het is te weinig om aan alle behoeften te kun nen voldoen En om dat ontbrekende aan te vullen kunt u mee helpen, mijnheer en mevrouw of me juffrouw, of wie dit ook lezen mag. Wan neer u uw overtollige boeken, mits Hollandsch, en uw gelezen tijdschriften naar het Bóeken- huis, Van der Duynstraat 63, Rotterdam, stuurt, zullen ze dankbaar aanvaard worden door den volijverigen leider der commissie, dr W. van Everdingan, en zijn helpers. U kunt boeken sturen van allerlei soort: onlspannings en wetenschappelijke werken, licht en zwaar, van alles, maar natuurlijk liefst degelijk. De Boekencommissie sorteert ze, en zendt naar iedere plaats die, welke daar het meest gewenscht zijn. De Boeren in Z. Afrika hebben een ander soort boeken noodig dan de ZeemanshuizenEn wat daar weer minder geschikt zou zijn, is heel welkom bij Neder landsche vercenigingen in Duitschland of Frankrijk Toen dit jaar Fransch Vlaanderen zou bewerkt worden, zorgde de commissie voor een verzameling speciaal katholieke werken. Stuur dus maar alles wat u goed lijkt. De rnrmnissiozalzfthetuitzoeken^^^^^^^^^ Maarde mensch is een gemakzuchtig diertje En daarom dreigt menig boek in den kist op zolder te blijven, dat de eigenaar bij het lezen van dit opstel in gedachte voor de Boe kencommissie bestemd heeft. Het bestuur der afdeeling Walcheren van het „Alg. Ned. Verbond" j heeft daarom een ander plan ontworpen. Het zal voorloopïg alleen in Middelburg circulaires rondsturen met verzoek eens te tt'iüen nazien, of er ook boeken voor dit doel afgestaan kunnen worden. Door de bijgevoegde briefkaart te teekenen, te frankeoren met l'/z cent en op. de bus te doen, kunt u ervan verzekerd zijn, dat Donderdag 26 of Vrijdag 27 dezer de boeken bij u gehaald worden. Hebi u geen circulaire ontvangen, dan kunt u toch wel een briefkaart sturen aan dr. A. G. van Hamel, Brakstraat O 275, den secre taris. Dan zal de looper ook bij u komen. En personen buiten Middelburg, die willen meedoen, kunnen hun boeken zenden aan het adres van dr L. A. J Burgcrsdijk, Lange Noordstraat, Middelburg. Ga in ieder geval dadelijk uw boekenvoor- raad eens nakijken I J H. D. Zooals men uit een advertentio in dit nommer kan opmaken, heeft er een verzuim plaats gehad bij de opgave der predikbeurten voor morgen (Zondag). Dr. Oberman zal wel op den gewonen tijd ia de Engelscho kerk optreden. Bij de firma D. Bolle te Rotterdam is de eerste aflevering van „De vorst van Indië of De val van Konstantinopel" verschenen. De „Wereldkroniek" bevat een paar mooie opnamen van woningtoestanden te Rot terdam, juit het donkere stadsgedeelte, dat pp het punt ptaat te verdwijnen. Een paar interessante kieken betreffende de Chineesche en .Tripolitaansche kwesties versieren liet blad „Eigen Haard" geeft o. a. de portretten van de heeren Th. van Reijn en II. L. Krop, winnaars van do gouden en zilveren medaille von de Prix de Rome, en van dr. A J. Swaving, inspecteur van Algemeenen dienst bij do directie van den landbouw, vroeger direc teur van het Rijkslandbouwproefstation te Goes, die zijn 25-jarig ambtsjubileum1 heeft gevierd. Possart is op zijn feestdag gehuldigd door een commissie met prins Ludwig Fer dinand van Beiereu aan het hoofd. Hem werd een bronzen beeld aangeboden, Julius Cesar voorstellende, waaraan de beeldhouwer de gelijkenis van Possart had gegeven. Verder werden hem de gelukwenschen overgebracht van den koning van Wurtem- berg en de Duitsche vakorganisatie van tooneelspelers. DE ANARCHIE IN HET LOUVRE. Het Fransche Kamerlid Sembat heeft Don derdag in de begrootingscommassie de vol gende bijna ongelooflijke historie verteld. Een bewaker van het Louvre bemerkte op zekeren dag dal eenige bijzonderheden van de „Emmaüsgangers" van Rembrandt verdwenen onder de „patine" waarmee de tijd de oude schilderijen overdekthij haakte rustig de be roemde schilderij af, en nam haar mee naar huis om haar te restaureerenhij bracht zijn avond door met haar te wasschen, en hing liaar den volgenden dag weer op hare plaats. Het gebeurde nu dat de museumbewaarder, toevallig daar voorbijgaande, de verandering bemerkte, die de schilderij ondergaan had, en toen hjj daarover zijn verwondering uitdrukte, stofte de bewaker fier op zijn schoonmaak der Pélerins. Tot zijn groote verrassing kreeg hij, in plaats van een gratificatie een standje van. belang en niet wetende hoe weer in de gunst te geraken besloot hij zijn domheid te herstellen. Dcnzelfden avond nam hjj de schil derij weer (nee, overwreef ze gewentensvol met tabaksap en bracht haar toen triomfantelijk terug naar 't museum. Dc leden der commissie wilden die historie van Sembat niet gelooven. De museum-direc teur Dujardin-Beaumetz moest het verhaal bevestigen, om het te doen gelooven. Als men dergelijke dingen leest, verwondert «nen er zich niet over dat een Fransche ver zamelaar, die zijn kunstschatten aan het Louvre vermaakt had, zijn testament heeft veran derd. Na zijn dood bleek de stad Chartres dc erfgename. Behalve zijn schilderijen, kunst voorwerpen, ivoorsnijwerk, erft deze stad een kapitaal pm het oude bisschopspaleis te re staureeren, waarvoor ook de regeering reeds een som had beschikbaar gesteld In een gedeelte van ons vorig nummer konden wij nog melden dat te Breda voor de akte vrije- en ordeoefeningen der gymna stiek geslaagd zijn de heeren P. A de Feijter, M. C. Hack, C. Rentenaar, J. v. Noordwij k en D. H. W. Ploegman allen van Middelburg. Bovendien zijn geslaagd te Rotterdam de dames C. J. Bal jeu, Middelburg, E. K Lindeijer, Kethel cn E. Tichelman te Vlis- isingen en te Venlo de heeren C W Catsman cn Te Venlo de heeren C. W. Catsman en A. A D. E. Laurel, beiden te Oostburg, A. v. Lare, Groede. Bij kon. besluit is benoemd tot directeur van en leeraar aan de R. II. B. S. te Heeren- veen J. C. W. Ising, thans leeraar aan do R. H. B S. te Venlo, met gelijktijdig eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. Wederom heeft de Dordtsche recht bank een juffrouw, een z.g. „deskundige" vervolgd; De zaak werd mei geslóten deu ren behandeld. Tegen het juffertje werd anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis geëischt. Voor het kantongerecht te Heerlen hebben terecht gestaan de drie directeuren der staatsmijnen, beschuldigd niet te heb ben uitgevoerd de voorschriften, gegeven door het staatstoezicht op de mijnen, ten gevolge waarvan de arbeider Leers in de schacht is gevallen en het bijna met den dood heeft moeten bekoopen. De ambtenaar van het O. M. meent, dat er een misverstand bestaat tusschen de directie der staatsmijnen en het staatstoe zicht. Het staatstoezicht heeft gemeend, dat de afbakening der ladderafdeeling niet, de di rectie der staatsmijnen, dat het wel voldoende was. Sprekr had het beter gevonden, dat de directie der staatsmijnen de voorschriften had uitgevoerd. Voor ieder der drie be klaagden wordt f 25 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis geëischt. EEN HANDIGE OPLICHTER. To Granville is dezer dagen een oplichter aangehouden, dio met een zeldzame brutaal heid goeden zwier maakte door de hcht- gcloovigheid van anderen. Hij nam, vergezeld van twee jonge vrouwen, zijn intrek in een hotel, noemde zich „hoofd- beheerder van de koloniale secties van Oost Afrika," en droeg een uniform met zilve ren versiersels, een zee-officiersdegen, een burgemeesterslint on een driekleurige sjerp. Hij zei in de streek een school voor kolo nialen landbouw te willen vestigen en van alle kanten worden hem terreinen te kpop aangeboden. Ten slotte vestigde de heer Durand de Bellefond de Gournet, zooals hij zich noemde zijn keus op een landgoed van dne-en-twintig hectaren. Per advertentio vroeg hij leerlingen en hij kreeg er weldra olf, en vroeg van een der ouders 1500 franc waar borg. Hij leefde op grootcn voet, liet betalen met bons. die alle drie maanden a^p. de koloniale school voldaan zouden worden, woon de in zijn fantasie-uniform de manoeuvres bij, bracht „uit naam der republiek" bezoeken bij de ouders van slachtoffers der „Liberté". Maar eindelijk beging De Bellefond oen zwakheid. Bij de versierselen, die hij op zijn uniform droeg, had het hem van niet groote beteekenis toegeschenen er het legioen van eer bij te hangen. Maar een onbescheiden in specteur van politie kwam hem vragen of hij zqn brevet als ridder eens zien mocht. En dat was het begin van de „débado". De hoofd-beheerder van de koloniale secties van Oost-Afrika zal zich nu voor den rechter mop - ten verantwoorden. Hij laat in de streek van Granville een schuld van 30.000 fr. achter. ALWEER EEN KRUIT-0NGELUK. Twee jongens, 14 jaren oud, waren door hun ouders naar Ronse gezonden om bus kruit to koopen. Bij hun terugkecren, gekomen aan de wijk „Het Watergat" hadden de kinderen de pa- voorzichtigheid een sigaret te ontsteken. Hoe zulks gebeurde weet men niet juist, doch eensklaps (ontplofte het buskruit De twee kinderen werden vreeselijk over geheel 't lichaam verbrand en gekwetst. Geheele brok ken vleesch werden van hun armen gerukt. Gelukkig dat eenige buren de ontploffing hadden gehoord en konden bijspringen, andera zouden beide kinderen op de plaats zijn ver brand. De slachtoffers fyerden in bedenkeljjkeo. toestand naar 't burgerlijk gasthuis van Ronse gebracht. Men vreest voor hun leven. nOOfIWATRK. te Vlissingen. Zondag .22 Oct. nm. 1.27 Maandag .23 1.56 Dinsdag. .24 2.25 Woensdag .35 3.— Donderdag .26 3.34 Vrijdag .27 4.15 Zaterdag .28 4.59 VERTROKKEN EN AANGEKOMEN SCHEPEN. Vertrokken: 19 Oct. van Rangoon het ss. „Ceram", van Calcutta naar Java, van Boulogne het ss. „Zeelandia", van Amsterdam naar Buenos-Ayres; 21 Oct. van Rotterdam het ss. „Nieuw Amsterdam", naar New-York. Gepasseerd: 20 Oct. Lizard het ss. „Sloterdijk", van Rotterdam naar Boston en Philadelphia; Dover het ss. „ManchesterSpin ner", van Rotterdam naar Quebec en Montreal, Dungeness het ss. „Tkemisto", van Femau- dina. naar Rotterdam; Kaap la Hague het es. „Oranje Nassau", van Paramaribo naar Am sterdam. De Middelburgsche Courant wordt 's avonds te zeven uur in DOMBURG uitgegeven Dageljjks worden, tegen twee galden per kwartaal, abonnementen aangenomen door den agent fl. M. KESTELOO Jr. aldaar Niet-begrepen nier- en blaas- kwalen. In acht van de tien gevallen van nier- en blaasaandoeningen worden deze niet begrepen. Dag aan dag week aan week maakt de verschrikkelijke Ziekte ongestoord vorderen voortgang. En h,oe langer zij wordt veronachtzaamd, des te erger wordt zij en des te moeilijker wordt het om haar te genezen. Dat is de reden, dat nieraandoeningen zjoo gevaarlijk zijn. Want juist de niet begrepen ziekten zijn het meest te vreezen en bij nierziekten hangt zeer veel van tijdige behan- Jing af. lederen dag neemt het vaar toe en als gij een der duidelijke kcnteckenen van nieraan doening ppmerkt, zooals pjjn in den rug en de lendenen, rheumalische pijnen, urine-onge- sletheden, zoodat gij 's nachts meermalen moet opstaan, pijnlijkheid bij de loozing, enz., begint dan onmiddellijk heden nog met hot ge bruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij Zijn een geneesmiddel, hetwelk uitsluitend dient voor de nieren. Zij versterken en heelen do nieren en geven hun de oude kracht terug, terwijl zij hen behulpzaam zijn bij het afvoeren van do ,uit het bloed gefiltreerde onzuiver heden Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let vooral op do juiste spelling van den naam Foster'B ter voorkoming van waardelooze namaak) zjjn te Middelburg verkrijgbaar bij den heer Joh. do Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 6