MIDDELBURGSCHE COURANT, TWEEDE BLAD VAN DE Maandag1 23 October. HiUellrarg 21 October. *£andbouu)hronick Ie mi: N». 250 154" Jaargang. 1911 VA« OHEII VAM** MSUBWERKBR. Cornage. Do meeste «ieskiuidigen zijn het daarover een», «lat cornage, piepende damp, een brei i», dat nagenoeg altijd veroorzaakt wordt door erti vernauwing van het slrottenhooft aan «le linkerzijde. Do gevallen, waarin cornage toegeschreven moot worden aan andere oorzaken, zijn hoogst zeldzaam, geen vier op de honderd. Overigens komt het er in den paardenhandel weinig op aan, hoe de cornage ontstaan is; de hoofd zaak, «le eenige zaak, daarbij is, om te win- etateerefi of het paard cornard is. Dit kan alleen geschieden door deskundigen en i» voor dezen nog niet altijd even gemak kelijk, vooral wanneer de cornage nog slechts in een lichten graad aanwezig is. Cornage is herkenbaar aan een eigenaardig keelgeluid bij de ad«anlialing, vooral nu een inspannende beweging Het eigenaardig keelgeluid, dat bij dat ge brek wordt waargenomen, het geluid waar door men de aanwezigheid van cornage moet constateeren, is niet te omschrijven, waarom F. Gunther, eon van de gezaghebbende schrij vers over dit gebrek in Duitschland, dan ook Kegt ,,Do deskundige moet een oor hebben voor piepondende damp liij moet weten, hoe het gewone (normale) ademhalingsgeluid is afwijkingen te kunnen herkennen." Zonder een goed oor, is men bij dit gebrek dus geen deskundige. Dewijl verder een abnormaal keelgeluid zijn porzaak kan vinden in eene of andere plot seling ontstane ziekte, bij zwellingen of ab cessen in de keelholte enz, dient «loor den deskundige eerst uitgemaakt te worden, of hieraan het abnormale keelgeluid zou kunnen toegeschreven worden, eer hij besluiten kan of hier alleen te denken valt aan de aan wezigheid van cornage. Bestaat bij hem het vermoeden, dat eene of andere Ziekte de porzaak zou kunnen zyn van jdal abnormale keelgeluid, dan dient het eigenlijke, het beslissende onderzoek op cor nage te Worden uitgesteld tot die ziekte verschijnselen geheel geweken zijn le coinage, piepende «lamp, een koopvernie tigend gebrek? Wij hebben reeds vroeger medegedeeld, dat het m Duitschltand en in Frankrijk onder de koopvernietigende gebreken gerang- Bchikt is, in België niet. In Duitschland is daarbij de waarborgtijd vastgesteld op 14, in Frankrijk op 9 dagen Om in Nederland een koopvernietigend ge brek te zyn, moet cornage gerangschikt kun nen worden onder de verborgen gebreken en over het al of niet verborgen zijn van dat gebrek zijn de deskundigen het niet altjjd eens. Wanneer men een paard voor een zwaar beladen wagen spant en hot dien in korten draf «loor mul zand of overeen «Irogen aarden Weg laat trekken, zal men in den regel ge makkelijk kunnen beslissen of een paard cor nard is. Men zal zulks ook doorgaans kunnen uit maken door een paard gedurende eenige mi- Waarde mijnheer en mevrouw, hebt u ook boeken, HolLandsche boeken, waarmee u toch nieta «loet? Ja, zeker mevrouw, ik bedoel u persoonlijk. U hebt mij nog «iit voorjaar, bij den schoon maak, zelf gezegd /dat u een pak boeken in leen kast op zolder had gelegd, omdat het boekenhangertje te vol jverd, en niemand in buis die boeken meer las. Ik herinner mo zelfs nog uw klacht, dat het eigenlijk Wonde Was, want dat er toch zulke goede romans bij Waren, en dat cr nu op zolder beelemaal niemand meer naar om keek. Maar het boekenhangertje hing scheef, en er lagen meer boeken plat p_p de andere dan dat er stonden, en pis je er een uit haalde, vielen Ier altjjd een paar mee. En dusnaar den Kolder I U hebt toen ook nog uw ergernis uilge sproken over uw jiroer, die in zijn boeken kast een heelo plank vol had met boeken waar hij nooit meer paar keek, en die onder een Üuim dik stof ptonden, omdat hij niet wilde Idat do moid er in schommelde. Jawel, mijn beer, zo had het ovor u, en ik heb Hoen gezegd dat het ook eigenlyk mal was, Sfiapl ik had B zelf booren zuchtenIk nutcn aan do longe te laten galoppeeren, liefst in een afgesloten manégev-»- Wanneer het paard in niet al te geringe mate aan cornage lydt, zal men de aanwezig heid van det gebrek op een dier beide wijzen kunnen aantoonen, terwijl geringere graden van piepende «Lamp volgons denbeer De Bruin, leeraar aan 's Rijks Veeartsenijschool le Utrecht, door by toornen kunnen worden aan getoond. Aangezien de kooper zich dus op een of andere/wijze van de aanwezigheid van cornage kan overtuigen, vóór Iijj den koop sluit, kan het nalaten daarvan naar onze meening vol gens de Nederlandscho wetgeving tot vernie tiging van den koop gpene aanleiding geven, omdat Uier geen sprake kan zijn van een ver borgen gebrek Weigert do verkooper zyn paard aan zoo danige proefnemingen te onderwerpen, wel koop het dan niet, want die weigering wijst er duidelijk op, dat de verkooper zijn paard niet volkomen zuiver acht. Over 't algemeen komt cornage weinig voor onder de paarden in Zeeland. De verplichte keuring van dekhengsten, in 1901 ingevoerd, heeft daaraan zeer veel goed gedaan. Bij do najaarskeuring in 1901 werden vijf hengsten voor cornage afgekeurd, een van 5Va jaar, 2 van 3i/a jaar en 2 van 2i/a jaar, alle vijf van onbekende afstamming Van 1902 tot en met 1911 werden 25 heng sten, die men uit België had ingevoerd of wenschte in te voeren, afgekeurd voor dat gebrek en daaronder enkele, waarvoor op voor waarde dat zij in ons land zouden worden, goedgekeurd, zeer hooge prijzen waren Tot nog toe worden in onze prpvmcie de merries niet zoo streng op cornage gekeurd als de dekhengsten, maar toch wordt bij de premiekeuringen daarop ernstig acht gegeven «ai slechts zelden komt het voor, dat «jen paard om dat gebrek niet in aanmerking kan komen voor eene aanhoudingsbijdrage. Een strenger onderzoek dan daarvoor thans gebruikelijk is, wordt algemeen niet (gewenscht. In het begin der verplichte keuringen, toen nagenoeg overal [goede manéges ontbraken, openbaarde zich een algemcene afkeer van de wijze, waarop naar de aanwezigheid van cornage een onderzoek werd ingesteld. Daar waar m«jn thans goede manéges vindt, zijn ide bezwaren tegen dat onderzoek na genoeg alle weggenomendaar, waar die ont breken, mag dat onderzoek, waarbij vaak de zweep duchtig gehanteerd moet worden, zich niet over algemeene instemming verheugen. Hierbij mecnen Wij nog een andero opmer king te maken. Wanneer een paard don leeftijd van 7i/2 jaar bereikt heeft en hij de keuringen het voorafgaande jaar hier te lande is goed gekeurd, dan levert het bestaan van cor nage geen reden op voor afkeuring. Wij heblxjn tegen die bepaling ,geen be vaar, [maar aangezien deskundigen het er vrij wel over ,ecns Zijn, dat cornage tot op heden nog gerust ,als ongeneeslijk mag be schouwd worden, achten wij het totaal on- noodigeon paard, dat eenmaal ondanks cornage is goedgekeurd, ieder volgend jaar te lon geeren. Een andere vraag, die zich hier voordoet is dezeWaarom heeft men juist den lcef- tjjd van 7i/2 ,jaar genomen? Uit het toelaten van een dekhengst, «lie op wou dat ik jlie dingen kwijt wasdan had ik meer plaats voor de andere. Het is ook een zonderling allegaartje dó&r, op die onderste plank van uw kast, rechts achter het gordijn, zoo'n soort boeken-grafkel- der, waar wordt by gezet, of liever: tusschen gewrongen, wat geen. dienst meer doet, en maar (ruimte voor do nieuw© boeken weg neemt op de andere planken* En dan de misère van de ondri jaargangen van tijdschriften. Stapels heb ik er bj) a ge ilen. U bad, meen ik, vijf jaargangen van „Boon's" of „Mork's Magazijn", en dan nog een slordigen stapel Wereldkronieken en Am sterdammers Och, hoe gaat er mee? U hebt zelf nog gezpgd: „Je ontziet het ze te laten inbinden vanwege de kosten, want jo leest ze toch niet meer. En om ze te verkoopen vindt je ook al weer zonde, want dan krijg jo er bijna niets voor." En dan kunt u er nog straffeloos zoo'n boekemgraf op na houden, want u bent niet ge trouwd. Uw getrouwde mede-mannen zouden u heel wat verhalen kunnen doen van de 'wan hoop waarin ze hun vrouw hebben gebracht juist door die oude boeken. Ik kwam verloden eens bij iemand, die een hoelo bist-vol tijdschriften op zolder had. En toen ze er eindelijk uitgehaald worden, zat een heelo stapel „Elseviers" vol vieze bruine 'wa tervlekken vanwege een leb in het dak, en wa9 een halve jaargang van de „Hollandsche Re zekeren leeftijd eerst cornard wordt, mag wor den afgeleid, dat deskundigen het daarover eens zyn, dat coinage, die eerst op lateren leeftijd ontstaat, niet overerft op de afstammelingen. Begint dat niet-overorfelyk zijn, nu eerst op den leeftijd van 7i/a jaar, of kan dat ook vroe ger plaats hebben? Zou het niet even goed werken, wanneer in do eerlang te herziene wet op de paardenfok kerij werd opgenomen, «lal dekhengsten, vooral die van het Belgische en Zeeuwsch-Belgische type, die uiteraard geene vnenden zijn van de galoppeerproef, van alle verder onderzoek op cornage vrijgesteld worden, wanneer bij twee achtereenvolgende jaarlijksche keuringen gebleken is, dat zfj met dat gebrek niet behept zijn. Waarvoor die dieren jaarlijks te kwellen, wanneer het constateeren van cornage toch geen reden meer is voor afkeuring? Dat is ons lol nog toe nooit recht duidelijk geweest. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. ;Subsidie Nutsbe waar school. In de vorige raadszitting was een adres ingekomen van het departement Middelburg vnn de «Maatschappij tot Nut van 't Alge meen", waarin gevraagd werd de subsidie te verhoogen met f 600, teneinde aan ieder der hoofden f 300 verhooging van 6alaris te kunnen geven en dit dus daardoor te bren gen op f 800 plus t 200 voor huishuur. De jaarwedde zou dan hooger zijn dan die van het hoofd der gemeenteschool, doch dit verschil zou verdwijnen, wanneer in aan merking werd genomen dat dit hoofd recht op pensioen heeft. Burg. en Wetli. achten voor al c hoofden verhooging billijk. Het komt het college niet noodig voor, dat de jaarwedde per hoofd wordt gebracht op f 1000 en het zou het tevens daarheen willen leiden, dat ook bij de Nutsscholen eene opklimmende jaarwedde werd gegeven. Het maximum ware daarbij te stellen op f 850, d. i. f650 jaarwedde en f 200 voor huishuur aan de Nutsscholen en f 750 en f 100 voor de gemeenteschool en het minimum op respec tievelijk f 500 f 200, en f 600 -ff 100 een en ander voor wat de jaarwedde betreft met verhoogingen van f 50 om de drie jaren. Voor 1912 zou dit voor de genie» komen te staan op f 400. Aan den Raad wordt daarom voorgesteld de subsidie voor bet Nutsdepartement te verlioogen met f 300, welk bedrag geheel voor verhooging van jaarwedden moetwor- Wnnneer te eeniger tijd de tegenwoordige hoofden door andere zullen worden vervan gen, die dus beginnen met de minimum jaarwedde, moet het bestuur van het Nut daarvan aan Burg. en Weth. kennis geven en zal de gemeentesubsidie met het vrijko mende bedrag worden verminderd. Verder wordt voorgesteld art. 1 der Veror dening tot regeling van de jaarwedden der onderwijzeressen aan de Gemeentebewaar school zoodanig te wijzigen, dat daarin de nieuwe salarisregeling zal zijn opgenomen. Jaarn jdden secretaris en bode B. A. Het Burgerlijk Armbestuur verzoekt den Raad voor den secretaris en den bode het vue" tot kruimels geknaagd door een muizen familie, «lie er haar mest in had gehad. Wel, al die ongebruikte, doelloos opgeborgen boek«3i en tijdschriften behalve natuur lijk de gevlekte em stuk geknaagde kunt u bij ons kwijt raken, met de voldoening een boel memschen gelukkig te maken, en een goed werk te bevorderen. Ik zeg hier „bij ons" omdat ik niet voor me zelf spreek, maar voor do afdeeling „Wal cheren" van het „Algemeen Nederlandsch Ver bond". Wat we met die boeken doen? We sturen ze pp naar het Boekenhuis ii Rotterdam, d. i. het kantoor en -pakhuis van de Boeken commissie van genoemd Verbond. En die commissie sorteert zo, pakt ze in kisten, en stuurt go naar plaatsen in Noord en Zuid 'Amerika, West Indië, Zuid Afrika, Oost Indië, naar allerlei steden in Duitsch land, naar Parijs, enz., overal waar land- of stamgenooten "wonen, jdi© geen gelegen heid hebben iets ,ia hun eigen taal te lozen. En teder van die kisten beteekent het begin, die kern van «jen bibliotheek van Hollandsche hóeken en tijdschriften, waarvan het beheer in handen is van een plaatselijke vereeniging pf commissie. Dat is in hot kort aangegeven Wat «iieBoe- kencommissie doet. Maar beste mynheer en mevrouw, hou nu niet hier met lezen op om da moorden of den burgerlijken stand te gaan salaris te willen verhoogen zoo dat dit respectievelijk f 850 en f 425 stijgt tot f 1000 en f 500. Beide betrekkingen zijn van dien aard dat ze den geheelen mensch eischen en ware destijds een regeling dezer jaarwedden in het leven geroepen met minima van f 800 en f 400 en periodieke verhoo gingen dan hadden voor beide titularissen de salarissen ongetwijfeld thans f 1000 en f 500 bedragen. B. en W. stellen voor afwijzend op dit verzoek te beschikken. Voor drie jaar zijn deze salarissen verhoogd en verhoogingen van f 150 en f 75 achten ze niet gemoti veerd. 't Is de vraag of de uitbreiding der werkzaamheden deze verhoogingen wettigen. De Oommissie van Financiën lean met dit advies niet meegaan. De billijkheid brengt baars inziens mee dat deze subsidie wordt verhoogd. De verhooging vóór drie jaar was het gevolg van vermindering van inkomsten wegens het missen van de be looning voor de administratie van het schoonhouden der straten. Geen der beide salarissen acht deze commissie in overeen stemming met de tegenwoordige tijdsom standigheden en daarom stelt zij voor het verzoek wel in te willigen. Waterleiding Stijfseiweg. De heer W. A. van der Harst L.J.zn heeft verzocht om waterleiding aan te leg gen in den Stijfseiweg. Hij heeft zich bereid verklaard gedurende drie jaar 8 pet. der aunlegkosten of 158 per jaar te garandeeren, waarom B. en W. tot dezen aanleg advi- 8eeren. De Gezondheidscommissie en de Oommissiën van Fabricage en Financiën, vereenigen zich met dit voorstel. Erfpacht terrein enz. Joliuers. Een nader voorstel van B. en W. is ver schenen inzake het verleenen in erfpacht van een terrein met gebouw nabij de Dok- brug en uangrenzeud water aan J. D. Jol- mers, welk terrein enz. thans bij deze in huur is. B. en W. hebben thans de voorwaarden opgemaakt. De jaarlijksche canon zal flOO bedragen en moet jaarlijks voor 31 Decem ber, de eerste maal 31 December 1911, ten kantore van den gemeente-ontvanger worden voldaan. Verder zijn bepalingen gemaakt over de afscheiding en arbitrage bij moge lijke geschillen. Dc Commissie van Fabricage gaat in deze geheel met B. en W. mee. De Commissie van Financiën stelt behalve eenige redactie wijzigingen voor, dat de gemeente de assu rantie premie zal betalen, welke premie met de canon moet worden voldaan. Hiermee kunnen zich B. en W. vereenigen. Verhooging subsidie ambachtsschool. Het bestuur der Ambachtsschool vraagt een subsidie-verhooging van f 2000, ten einde het aantal vakken te kunnen vermeer deren met electrotechniek. In bet desbetref fende adres zegt het bestuur 0. m. dat in den loop van dit jaar zich voor het onder wijs in 't smeden en bankwerken weer 50 jongens hebben aangemeld, waarvan slechts 18 konden geplaatst worden. De toevloed der leerlingen blijft dus zeergroot en 't is gewenscht, zooveel mogelijk jongens bostudccren. Ik zou zoo gTaag willen dat u «jens voelde, wat die boeken zendingen voor anderen beteeken en. U zelf, mijnheer, vreet u nog wel u hebt het al verscheidene malen verteld hoe u dozen zomer, toen u eenige weken met va- cantie in Duitscliland was, hoe u toen met gejuich een „Rotterdammer"opnam vaneen ta feltje in de vestibule van een hotel, waar een andere reiziger hem had laten liggen? En dan die „Wereldkroniek", die een andere gast had meegebracht, en die in een hotel de aanleiding "werd tot het ontpoppen van allerlei logc«Js als Hollanders, omdat ze kwamen vragen „of ze ook even dat blad mochten inkijken." U hebt toen zelf gevoeld, wit het wil Keggen in een vreemde omgeving plotseling iets in het Hollandsch voor u te zien. En u weet misschien ook wel by ervaring, met hoeveel waardeering bloedverwanten of ken nissen dio in het buitenland gevestigd zijn, de teez«jnding van een Hollandsche courant of tijdschrift begroeten. Maar denk u nu eens in den toestand van Hollanders, die in het buitenland wonen en nooit iets gestuurd krijgen, die o zoo graag Hollandsch Izouden willen lezen, maar niet Weten hoe fcie aan een Hollandsch boek zouden moeten Jcomen. Denk verder eens aan de Hollandsche zeelui, een buitenlandsche in staat te stollen aan de Ambachtsschool hu*ne opleiding te ontvangen. Het zal echter niet mogelijk zijn op den duur zelfs maar het betrekkelijk kleine getal van 20 per jaar voor het vak van smeden en bankwer ken toe te laten, wanneer er geen gelegen heid bestaat om iii de hoogere klassen eea gedeelte daarvan op te leiden voor electro- teckniker, omdat jaarlijks geen 20-tal jonge lui, die met een einddiploma de Ambachts school verlaten, behoorlijk plaatsing kunne* vinden als smid-bankwerker. Blijft 't onder wijs derhalve zooals het thans is, dan zullen jaarlijks nog meer jongens, dan nu reeds het geval is, moeten worden afgewezen. Bij de uitmuntende gelegenheid, die de Am bachtsschool biedt, om onderwijs te geren, dat in staat kan stellen, zich een behoorlijk bestaan te verwerven, acht het Bestuur het onverantwoordelijk, den toestand te laten, zooals die is, en daarom uitbreiding van het onderwijs noodzakelijk. B. en W. vinden geen vrijheid voor te stellen gunstig op dit adres te beschikken, niet omdat ze tegen de uitbreiding gekant zyn, maar om de uitgaven voor de gemeen ten, niet te vermeerderen, waar de hoof delijke omslag steeds stijgt. De commissie vail Financiën is van tegen over, gestelde meening en acht het verleenen der verhoogde subsidie zeer gewenscht. De stijgende inkomstenbelasting kan geen motief zijn de verhooging te weigeren. Rooien boomen. Door B. en. W. wordt voorgesteld 126 iepenboomen langs de N.O. zijde van den Nieuwlandscben dijk en 14 iepenboomen langs de Rotterdamsche kade, tusschen de Bateau-porte en de Schuitvlotstraat, te rooien. Beschikking onvoorziene uitgav en. Voorgesteld wordt, met gunstig advies van de commissie van financiën, aan A- Flipse f 41.78 uit de post voor onvoor ziene uitgaven uit te keeren wegens over het dienstjaar 1910 te veel betaalde plaat selijke belasting naar het geschatte inkomen. Jaarwedde inspecteurs van politie. De inspecteurs van politie verzoeken hunne jaarwedde van f 1100 en f 600 te verhoogen. De burgemeester is van oordeel dat voor deze verbooging geen motieven bestaan. Het college van Burg. en Weth. is van dezelfde meening en kan niet aan nemen dat deze salarissen, zooals adres santen zeggen, „geheel ontoereikend zijn." Evenmin kunnen Burg. en Weth. zich vereenigen met het denkbeeld, subsidiair door den commissaris van politie geopperd, om de periodieke verhoogingen spoediger toe te kennen. De inspecteurs zijn in dit opzicht gelijk aan de meeste overige ge meente-ambtenaren of in betere conditie en er bestaat geen reden om hen in dit opzicht hoven de anderen te stellen. De commissie van financiën is van dezelfde gevoelens. haven in een Zeemanshuis hun intrek nemen, en «laar pp do leestafel veel Engelsche p< Duitsche of Fransche bladen en tijdschrif ten vinden, rnaar geen Hollandsche. Denk eens aan de militaire tehuizen in Indië, aan de soldaten die daar snakken naar boeken. En als er in uw hart nog iets is blijven gloeien van het oens zoo hoog opgelaaide vuur voor do Boeren in Zuid Afrika, donk dan eens aan do memschen, die op hun ver 'wegge togen dorpen en „plaatsen" innig verlangen, naar Hollandsche boeken en ze niet kunn«m krijgen. Ik mag ten opzichte van die Boeren weer persoonlijk worden. Ik weet uit eigen waar neming en uit zelf ontvangen mecdeelingen, I hoe moeilijk het in Zuid-Afnka, buiten emkete groot© steden, is, om Hollandsche boeken te krijgen En ik weet ook dat do boekenzendin- gen van <to Boekencommissio met blijdschap ontvangen en met graagte gelezen worden Na den afloop van den oorlog is hot terrein waar op wij iets voor <to Boeren kunnen doen be perkt geworden. Maar dit werk kunnen wij er toch doen, en juist door aan de Booren Hol landsche boeken te geven, helpen we hen op do meest doeltreffende manier in hun strijd tot behoud van hun taal Al de groepen menschen die ik hier op somde, worden «loor de Boekencommissio voor zien, voor zoover het binnen haar kracht ligt. In de ruim acht jaar van haar bestaan zoel

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 5