MiffilMBSSSCIK COURANT. Donderdag 19 October. if'. 247. »4° Jaargang. 1911 Deze eourant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middago vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. V Advertentiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meei 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend» Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentle-BaresMK A. DE LA 8BAB Ax., N.Z. Voorburgwal 866, Amsterdam. Bq deze eourant behoort een bijvoegsel RIS- 5RBF [JEE Hiddelburg 18 October. KAMEROVERZICHT. Zitting van Dinsdag. Do [debatten jover de mi li tie wet loverden toom Beden, den eersten dag, al zeer weinig belangrijks pp. Slechte twee sprekers voerden er het woord pres. En dan nog hoe I De afgevaardigde voor Rotterdam, kolonel Verhoy, heeft niet precies wat men noemt Iret por der Kamer. Zijn adviezen gaan ge woonlijk taeer in de lengte, dan in de diepte. Begrijpelijk dus dat de koffiekamer zich spoedig ruide en de zaal leeg werd. Hoe de heer Verhey nu eigenlijk stemmen Mal: vóór pf tégen was niet duidelijk uit te topken. Bezwaren had hij vele, maar het wetsont werp bekeken „in het stelsel van den Minis ter" had pok vele goede zjjden. Een bezwaar was voor hem de verkorte diensttijd (va|n 8 tot 6 jaar) en de afschaffing ran de beroemde „viermaanders". Dat hield een reactie in op de militiewet 1901. B Voorts vond hij een eersten oefen in gstijd r*n 8'A tnaand te lang. Volge een beschrij ving hoe de ideaal-officier den ideaal-milicïeu moet oefenen om laatstgenoemde binnen 8>/a maand als behoorlijk soldaat te kunnen af leveren. Als verbeteringen signaleerde de spreker de afschaffing van het vóóronderricht in fcjjn tegenwoordigen vorm. De heer Ter Laan hield vervolgens een spciaal-democratische propaganda rede tegen het militairisme en tegen deze militiewet in het bijzonder. Zij was veel te duur, had een «rustig „klasse karakter" en was een stap ach teruit. Generaal Ter Laan eindigde met de onver mijdelijke motie voor te stollen. Daarin wordt voorgesteld een weêrbelasting te heffen van hen, die meer dan f 3000 inko men bezitten. Uit die belasting zou dan de kosten dezer militiewet betaald kunnen worden. Een parade-motie dus. Besloten werd morgen om 10i/a uur te be ginnen en tevens avondzitting te houden. Een voorstel-Troelstra, om vs avonds niet te vergaderen, de afgevaardigde wenschte niet op „bestelling der regeering" te werken werd met 37 tegen 18 stemmen verworpen. Er rit weder electriciteit in de Kajner-at- mpsfeer. Morgen voortzetting. om. 2.30 2.30 2.30 2.30 Dit Stad en Provincie. Bij de firma J. C. en W. Altorffer i: verschenen een overzicht van de rekening der gemeente Middelburg over bet jaar 1910, zooals gewoonlijk bewerkt door den heer M. Fokker, gemeente-ontvanger. Wij verwijzen onze lezers naar de desbe treffende bekendmaking in dit nummer. .v Mevrouw Dijckmeester, echtgenoote van den Commissaris der Koningin zal, te beginnen met 14 November, wederom des Dinsdags na 3 uur ontvangen. Dinsdagavond vierde de Geref. Jon- gelings-Vereeniging „Herman Faukeel" al hier haar 45ste jaarfeest in de groote zaal van het Schuttershof. Het lokaal was voor deze gelegenheid aardig versierd met vlaggen. Nadat de eere-vooizitter en voorzitter gesproken en de secretaris het jaarverslag uitgebracht had, werd nog bet woord ge- voord door den ring-afgevaardigde. De avond werd besloten met eenige aar dige voordrachten, terwijl ook de gymnas- tiek-vereeniging „Excelsior" groepen te zien gaf. *1* De sergeant-majoor-instructeur P.Wak- kee van bet 1 bataljon 3 regt. Inf. te Ber gen op zoom, wordt op 23 October a. s. gedetacheerd bij het 2 bataljon te M i d d e 1- b n r g, tot het verrichten van den dienst van sergeant-majoor-administrateur. rgen had in het Kanaal ter hoogte van de zwemschool alhier een aanvaring plaats tusschen de reserveboot «Wilford II" van de Zeenwscbe Spoorboot- Maatschappij en een Duitsche aak. De Spoorboot geraakte dientengevolge aan den grond. Met een uur vertraging kon naar Zierikzee worden doorgestoomd. Hedenmiddag omstreeks half drie werd door schilders, die aan den overkant aan het werk waren, brand ondekt in een leege woning, hoek Noordstraat en Blindenhoek alhier. Met eenige emmers water werd erger voorkomen. De brand is waarschijn lijk ontstaan door bet wegwerpgip van een brandende sigaar in een mand met stroo. Door den keurmeester van visch en schaaldieren alhier zijn Dinsdagmiddag drie maanden visch afgekeurd afkomstig van Den Helder. Dinsdagmorgen had de elfjarige M. W. wonende aan den Noordweg alhier, het ongeluk te vallen over een appelschil, waar door hij zoo ongelukkig met de straat keien iff aanraking kwam, dat hij den linker arm brak op dezelfde plaats, waar deze vóór twee maanden geleden ook brak. Het is dezelfde knaap, die in Februari zijn dij been brak. Het toeval wilde, dat hij juist voor de laatste maal naar 't Gasthuis was geweest, voor de vorige armbreuk. Uit Vlistin gen. De toestand van het loopjongentje, dat Zondag bij het afspringen der electriscbe tram te alh er daaronder geraakte, is alleszins gunstig. De patient gaat goed voor uit en zal binnen een paar weken het zieken huis weer hersteld kunnen verlaten. Dinsdag hebben de leerlingen der derde en vierde klasse van de Rijksnormaallessen alhier het Tuberculose museum bezich tigd. Heden werd bet museum bezocht door de leerlingen van de tweede en derde klasse der Rijkskweekschool uit Middelburg. Benoemd is o. a. tot conducteur der brievenmalen 3e klas te Vlissingen (spoor wegpostkantoor no. 2), de brievenbesteller C. Sohier alhier. Groenewegen te Leidends G. Horröus de Haas te Sneek en ds P. H. Veen te Mid delburg. In eene na afloop der ledenver gadering gehouden bestuursvergadering wer den de beeren dr Lasonder, tot voorzitter A. A. C. de Mol, tot vice-voorzitter en J. L. van der Harst tot secretaris gekozen, Te Zierikzee heeft de collecte van het plaatselijk comité tot inzameling van gelden ten behoeve van de door- den storm van 30 September j. 1. getroffene visschers de som van f 2550,80 opgebracht. Te Biervliet is Dinsdag tot ge meente-geneesheer benoemd de heer J. P. J. van Gorkom te Utrecht. - In de vergadering van den gemeente raad ran IJ z e n d ij k e was bericht inge komen dat het voorloopig comité voor de duinwaterleiding in zijn geheel ontslag heeft genomen. Voor de onkosten van het onder zoek inzake de gasfabriek werd een crediet verschaft van f 40. Het plan tot stichting is echter onuitvoerbaar. Inzake toekenning eener subsidie aan de nieuwe Z.Vl. Tram-Mij, las de voorzitter een schrijven voor van mr. F. Dieleman, te kennen gevende dat bij bet comité niets er van bekend i6 om bet lijntje naar de grens niet te exploiteeren. Daar dit antwoord naar 's raads oordeel, noch eea rechtstreeksche bevestiging is van de ge dane vraag, noch eenige zekerheid geeft omtrent de wijze dier exploitatie, werd de beslissing aangehouden tot na de vergade ring van aandeelhouders, waarop men een stellige zekerheid zal hebben verkregen. Aan het verleenen van subsidie aan de muziek-societeifc werd de voorwaarde ver bonden dat minstens eenmaal per maand een concert moet worden gegeven. De begrooting werd vastgesteld tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van f20428.41® met een post van f 733.51® voor onvoor ziene uitgaven. Tot hootd van het berhalingsonderwijs werd benoemd de heer Th. Willems. Verschillende Berichten De commissie uit den Amsterdamschen gemeenteraad is met het onderzoek der ge loofsbrieven van mr. Jules N. de Vries ge reed gekomen. Ze ksvam tot de overtui ging dat bij deze verkiezing moreel niet oirbaro dingen zijn gebeurd. De meerderheid, de drie juristen Asscher, Diepenhorst en Worst, achtte echter het wettig en overtuigend be wijs omtrent do bedoeling der verstrekte den (niet bewezen en geloofde dat aan de commissie de middelen ontbraken om een ernstig, en uitgebreid onderzoek in te stellen Volgens hen kan de justitie een nader onder zoek instellen. Dientengevolge zal deze meer derheid tot toelating adviseeren. De minderheid der commissie, Boissevaui en Oudegeest, oordeelden een nader onderzoek noodzakelijk, waar over deze verkiezing te veel ongunstige dingen ruchtbaar zijn gc- VOETBAL. In de >Officieele Mededeelingen van den N. Y. B." van Woensdag 18 Oct. staat ver meld dat het 2 e elftal van »M. Y. Y. O." toegelaten tot den Zeeuwschen voetbal bond. In verband hiermede zal het wed- strijdpogramma, dat wij in ons nommer van Zaterdag 14 October publiceerden, heel wat veranderingen ondergaan. Kerknieuws. In de Dinsdagavond gehouden jaar- lijkscbe ledenvergaderinh der afdeeling Middelburg van den „Ned. Prot. Bond" werden wegens vertrek der beeren H. Worst en ds J. Bruining tot bestuursleden gekozen de beeren dr L. W. A. M. Lasonder on B. L. de Glopper. In de vacature, ontstaan door het aftreden van den heer M, Drabbe (niet herkiesbaar), werd gekozen de heer J. J. Schenk. Besloten werd geen afgevaardigde te zen den naar de nlgemeene vergadering van den Bond, te houden op 24 en 25 October a. s. te Haarlem. Yoor den aanstaanden winter zullen als sprekers worden uitgenoodigd ds S. K. Bakker te Zwolleprof. dr H. IJ. Laatstgenoemd commissielid heeft onmiddel lijk nog meerdere gevallen van omkooperij nagegaan om die ter sprake te brengen, wan neer hedenmiddag over de toelating zou wor den beslist. Te Amsterdam is een Chineezen-Veree- niging opgericht. Zij zal o. a. een fonds stich ten om daaruit minder gegoede Chinee zen te steunen bij het voltooien van hun studiën in Nederland. De Minister van Justitie is v,oomemens tot do ambtenaren van het Openbaar Ministe rie een «aanschrijving te richten dat zij, telken male wanneer een -houder van een hondenkar een veroordéeling, als in art. 2 der Trekhon- denwet 1910 bedoeld ten rijnen laste krijgt, daarvan mededeeling zullen moeten doen aan burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de houder woonplaats heeft. De door den Minister van oorlog inge stelde commissie, bestaande uit rijf officie ren, twee technische ambtenaxen en rijt werklieden pm een onderzoek in te stellen naar de loonen aan de rijkswerkplaatsen te Delft, te Amsterdam en te Zaandam, heeft liaar lijvig rapport met eenige bijlagen den Minister 'toegezonden. Het „N. v. d. D." deelt mee dat de cora- Imissie omtrent de eerste opdracht, betref fende de vermindering in vooruitzichten voor de werklieden aan de Ilembrug, niet tot over eenstemming kon komen, wel wordt door de officieren- en ambtenaren-leden erkend, dat er vermindering heeft plaats gehad. De tege moetkoming door hen daarvoor aangeboden wordt door de werklieden-leden echter onvol doende geacht. Betreffende de tweede opdracht, of het verschil in loon tusschen de werklieden te Delft en die te Amsterdam en Zaandam al of niet gewettigd is, heeft het onderzoek uit gemaakt, dat dit niet gewettigd is. Met het pog op de geïsoleerde ligging van de werkplaatsen aan de Ilembrug wordt door de commissie één cent per uur meer aldaar billijk geacht. Dienovereenkomstig wordt voor gesteld het verschil in loon voor de niet-vak- lieden te Delft op één cent terug te brengen. In verband met den gunstigen uitslag van de proef met een sectie infanterie-mi- trailleurs bij do regimenten die aan de groote najaarsmanoeuvres hebben deelgenomen, ligt het in het voornemen van den minister van porlog het aantal sectiën inf.-mitrailleurs, naar mate het benoodigde materieel beschikbaar komt, tot drie per regiment uit te breiden. De drie sectiën worden dan elk gecomman deerd door een luitenant, terwijl per regi ment een kapitein met het toezicht op het materieel en op de opleiding van hot perso neel wordt belast. TE IJMUIDEN. Do vereeniging van reeders van visschers- vaarluigen te IJmuiden antwoordde Dinsdag aan het bestuur der afdeeling IJmuiden van den Algemcenon Nederlandschen Zeemansbond o. a. het volgende: Naar aanleiding van het hedenmorgen door eenigen uwer aan onzen secretaris gebracht bezoek, deelen wij u mede, dat wij bereid zijn punt 5 van onzen brief dato 16 dezer als volgt te lezen: „dat zij derhalve bereid is, vast te stellen, bij de verdeeling van lever en .kuitgcld, de schippers uit te schakelen en mitsdien te bepalen dat, van 1 November a-8. af, het lever- en kuitgeld onvoorwaarde lijk gelijkelijk onder de negen overige opva renden van een trawler zal worden verdeeld en dit wel zonder dat het machinekamer- personeel verplicht is, bij het opbergen van lever en kuit do behulpzame hand te bieden". Overigens bevestigen wij ten volle onzen hier boven aan gehaalden brief. Wanneer de in IJmuiden aanwezige traw lers, dio heden hadden moeten vertrekken, I voor zooverre deze onder directie van de bij onze vereeniging aangesloten recderijen va ren, morgen, Woensdag 18 dezer niet op den gebruikcljjken tijd zijn uitgevaren, zijn allo opvarenden als hierboven bedoeld ontslagen. Het mag overbodig geacht worden, op te mer ken dat alle gevolgen van dezen maatregel door u on u alleen veroorzaakt zijn. Het spreekt vanzelf, dat de lock-out ook zal worden toegepast op de opvarenden van alle binnenkomende trawlers, welke niet op den gebruikelijken tijd zullen varen." Hieruit Mjjkt, dat thans niet de schippers en machinisten beiden uitgeschakeld worden, doch alleen de ischippeis. Dezen nemen dit besluit der reeders niet van den prelligsten kant op; er dreigen dus van die zijde thans weer quaesties te zullen ontstaan. Te "s-Gravenhage zijn in den nacht van Zondag op Maandag vier Leidenaais in een perceel aan de Dunne Bierkade van geld en o.a- een (aanzienlijk bedrag aan bankpapier beroofd, pn verband Waarmede een vrouw naar het huis van bewaring is overgebracht. Deze ber,oovingsgescliiedenis kreeg nog een eigenaardig slot. Er kwam n 1. tegen den avond uit Leiden een rechercheur vau politie te 's-Gravenhage om eens poolshoogte te nemen j wie de beroofde Leidenaars waren, omdat' vermoed werd dal zich onder hen een persoon j bevond, die verdacht wordt 2ich te Alkmaar te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van bankpapier door middel van inbraak. De Lei-| denaars waren reeds van 's-Gravenhage met een Haagschen rechercheur naar bun woon plaats afgereisd. Nader blijkt echter, dat le Leiden inderdaad nog de bedoelde Leidenaar is aangehouden als verdacht de inbraak te Alkmaar te hebben gepleegd. Te 's Gravcnhage is uit een bijpostkan toor een rijwiel gestolen, waarop een beambte eenige ©ogenblikken later, zooals volgens dienstvoorschrift lederen avond geschieden moei, do aan het kantoor in kas zijnde gel den zou overbrengen naar hot hoofdkantoor Hot kasgeld was reeds geborgen in een zak, die aan het rijwiel was gehangen, en is even eens verdwenen. Te Oostcrmeer is een iy2-jarig knaapje, het zoontje van een landbouwer, aan tong- blaar overleden. Het is gelukt de identiteit vast te stellen van den man, die te Nijmegen vermoedelijk door het innemen van vergif een eind aan zijn leven gemaakt hoeft. Het lijk is herkond als dat van een cement- fabrikant uit Xanten, die den laatsten tijd aan zwaarmoedigheid leed. Taai leven van een hond. Drij vende achter een konijn was de hond van een landbouwer te Gorstel in een dassen- hol terecht gekomen waar, door een zich daar- m bevindenden wortel van het eiken akker maalshout het dier er niet fweer uit kon komen. Gedurende 26 dagen heeft hij zonder eten en drinken in dat hol gezeten, tot hij door een boerenknecht, die daar toevallig voorbij kwam, word opgemerkt. Door grond weg te graven en den wortel te verwijderen, wist deze den hond uit zijn gevangenis te bevrijden. Het dier was zeer vermagerd en kon nau welijks meer loopen. Door zorgvuldige behan deling ten huize van zijn eigenaar, den heer A. ten Have, is bij tbans weor hersteld, De doodgraver lo Helmond werd wakker door geloop .pm zijn huis Toen luj naar buiten trad, werd hij onthaald op drie scho ten, waarna drie kerels wegslopen, van wie hij er een meent herkend te hebben. In het Villapark te Maastricht is een dame aangerand, Zij werd op den grond ge worpen en van een taschje met geld beroofd. De aanrander is tot heden onbekend. BRANDEN Door het omvallen van een brandende lamp ontstond Dinsdagavond even na elf uur brand in de bovenkamer van de Bar „Oost-West" aan do De Ruyterkade te Amsterdam. Uit de eenige huizen verder gelegen brandweer kazerne kon al zeer spoedig hulp worden geboden, zoodat ïnen het vuur spoedig meestee was. Te Stratum by Eindhoven is Dinsdag nacht een woning a|fgebrand. Do oorzaak is niet bekend. Do belendende huizen werden eenigszias beschadigd. Een en ander is tcth zekerd. Te Vlachtweddcrveldhuis, gemeente Vlachtweddo (Gr.) is een boerderij afgebrand» Do oorzaak wordt toegeschreven aan het ge bruik van een stoomdorschmachine, die mede verbrand is, evenals een turfschuur nabij het boerenhuis. Er werd zoo goed als niet» gered. Op het dak der Oostorkcrk, op do Eilanden te Amsterdam, waren loodgioter» bezig een goot te herstellen, waarbij gebruik gemaakt werd van een soldeer-blaaslamp. De houten dakgoot ging smeulen, wat do lood gieters niet dadelijk bemerkten. In het schaft uur was de goot flink aan hot branden ge gaan. Gelukkig werd de brand bytyds ge merkt. De brandweer was het vuur spoedig meester. Echter met het uitbreken ran het brandende hout had men nog wel een uur of twee werk. Na dertig jaren in de gevangenis te heb ben gezeten is Leon Peltzer in allo stilte lo3- ONGELUKKEN, Onder Muiderberg is bet lijk van den schip per Romke Wolda van Rotterdam, die met den laatsten ptorm met zijn geheele gezin ver dronken is, aangespoeld. Tot op heden zijn nu aangespoeld de lijken van den schipper, diens vrouw en twee kinderen, zoodat nu nog twee kinderen vermist worden. Do 76-jarige man, die op den Goudschensingel te Rotterdam door een autovrachtwagen werd overreden, is in het ziekenhuis aan de gevol gen overleden. Daar ter stede is naar het ziekenhuis gebracht een schipper van een m de Maashaven liggend Rijnschip, die bij het verlaten van zrjn schip door de deining j tusschen het schip en een roeiboot beklemd raakte. De man is inwendig ernstig gekwetst. Te Zaandam geraakte een schipper bij hot schoonmaken van lampen in den brand. Om standers, die het gevaar zagen, wierpen hem terstond te water en redden hem daarna. Toch bekwam hij nog ernstige brandwonden aan gezicht en handen. Toen Peltzer met zijn broer uit jaloezie en geldzucht den koopman Bernays vermoord de, werden beiden ter dood veroordeeld. Do koning schonk hun echter genade en zij Wer den tot levenslange gevangienisstraf veroor deeld en in de gevangenis te Leuven opgeslo ten. Terwijl zijn broer vrij spoedig na zijn gevangenzetting stierf, hield Léon het goed in de gevangenis uit en daar hij een intelligent en handig man was, werd hij gedurende de laatste jaren met kantoorwerkzaamliedon be last. Hij is nu ontslagen en naar Keulen ver trokken, waar zyn 92-jarige moeder woont. Yoor de rechtbank te Antwerpen werd een zaak opgeroepen, die zoowel kiesch als schandalig mag genoemd worden. Een man bad een gehuwde vrouw beschuldigd van ontrouw jegens haar man. Hij ging zoo ver te verklaren dat die vrouw betrekkingen met hem bad gehad en hem nadien zelfs bestolen had. De politie meende echter de zaak te doorzien en vermoedde dat alles hier een schandelijk beraamd, opgemaakt spel was, en de zaak berustte op valsche be sehuldiging met het doel de aangeklaagde vrouw te doen veroordeelen voor zulke onteerende feiten. Terwijl op aanklacht van den man werd voortgegaan en de vrouw als beklaagde verscheen, werd de aanklager tevens vervolgd voor valsche aanklacht. Uit het verhoor der getuigen bleek, dat de gehuwde vrouw het slachtoffer was van een schan delijk plan. Zij werd dus vrijgesproken van het haar ten laste gelegde feit en de valsche aanklager werd, na een streng requisitoir veroordeeld tot 6 maanden gevangenis en tot het betalen van 1000 fr. schadevergoe ding aan de vrouw. Te Brussel is Maandag een reeds lang verwachte staking der vischverkoopers en verkoopsters uitgebroken. Allen hebben toen bun kramen verlaten en zijn gezamenlijk naar het stadhuis getogen, waar zij op de binnenplaats luide protesteerden tegen de handelwijze van bet marktbestuur. Een deputatie verzocht door den burgemeester ontvangen te worden, maar dit kon niet,, wijl het verzoek niet tijdig gedaan werd. Teruggekeerd naar de markt, lieten de vischkoopers zich photographeeren, met den rug naar de mijn gekeerd, en van nu af slaan zij hun waren in bij een huis, dat concurreert met de mijn of rechtstreeks bij de visschers van Oostende. Te Parijs loopt het geheimzinnig be richt dat een vreemde prins, sedert eenigen tijd daar verblijvend, na gespeeld en een groote som verloren te hebben, geheimzin nig verdwenen is. Men vreest een zelf moord De prefect van politie weigert hierover iets mede te deelen. Het »Journal" zegt dat er sprake is van een zeer jongen prins, sedert twee dagen verdwenen, en die zelfmoord gepleegd zou hebben in een kleine provinciestad. De prins zou aan den policiecommissaris hebben ge schreven, om te verklaren dat hij naar zijn land zou terugkeeren of zich zelfdooden. Het meisje uit Fécnmp dat per auto ontvoerd werd, is teruggekomen, en heeft aan bet parket verklaard dat het tegen ha ren wil was en tengevolge van bedreigin gen dat zij vertoefd bad bij den beer B..., don ryken Argentijnschen burger te Parijs, die baar deed ontvoeren. Te Rüdolstadt had in de nacht van Maandag op Dinsdag een duel plaats, tus- J*. 3

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1