MIBBELBIJ1GSCHE COURAKT. W oensdag 18 October. N*. 246. JS4" Jaargang. 1911 Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k 8, met uitzondering Tan Zon- en J ?ry> per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plnatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote lettere naar de plaats, die zij innemeu. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA BAB Ae., M.Z. Voorburgwal 866, Amsterdam. Middelburg 17 October. SPROKKELINGEN. De Bijksmiddelen brachten in Sep tember 11. f 15.854.323 op tegen f 14.212.486 in dezelfde maand het vorige jaar. De opbrengst over de eerste negen maan den van dit jaar b'edroeg f 130.827.810 tegen f 124.833.891 over de eerste negen maanden van 1910. De afgeloopen maand is dus voor de schatkist een bij uitstek gunstige geweest. Met niet minder toch dan ruim 16 ton is het totaal-generaal bij dat van de overeen komstige maand van verleden jaar in avans. In overeenstemming hiermede is dan ook 't voordeelig verschil tusschen de totalen- generaal van de opbrengst in de afgeloopen berichts-perioden van dit jaar, en van die in de overeenkomstige tijdperken van het vorige jaar, tot een belangrijk bedrag kunnen aangroeien; met bijna 5.794.000 gld.; zijn de eerste drie kwartalen van 1911, die van 1910 vooruit. Tot dit gunstige resultaat hebben wat de jongst verloopen maand betreft, met uitzon dering der Directe Belastingen, de totalen van alle overige der voornaamste Middelen bijgedragen. Edoch, gelijk gezegd, de Directe Belastingen doen aan het accres niet mede; integendeel, met bijna 162.000 gld. hebben zij afbreuk gedaan aan de verbetering van het totaal-generaal. Het voornaamste nadee- lig verschil levert ditmaal de belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten en wel met niet minder dan ongeveer 97.000 gld.; de mindere opbrengst der Grondbelasting doet daartoe nog het hare, met ruim 67.000 gld. Overigens is het Personeel een klein bedrag minder, de Vermogensbelasting een gelijk bedrag meer in opbrengst gebleven. Voor het overige echter, ziet de staat der Middelen er bijzonder goed uitzoo schrijft „Het Vad." verder. Zonderen wij alleen bet Gedistilleerd uit, met een lager cijfer van bijna 34.000 gld. geen al te overwegend bedrag op een totaal van ruim f 2.333.000 dan blijken alle belangrijke Middelen zich aan de gunstige zijde van de balans be wogen te hebben. Vooraan staan de Indirecte Belastingen met het aanzienlijk cijfer van ruim 840.000 gld. Evenwel moet daarvan het grootste deel, circa 712.000 gld. op rekening van de, als immer, wisselvallige baten der Successierechten gebracht worden voor Registratierechten en Zegelrechten blijven, resp. nog ongeveer 78.000 gld. en 43.000 gld. over, terwijl de Hypotheekrech ten met bijna 10 mille het hunne aan het, als gezegd, belangrijk accres bijdragen. De accijnzen volgen de Indirecte Belasting in rang van meerdere opbrengst, met bijna 680.000 gld. ophiertoe heeft de Suiker- accyns het leeuwenaandeel geleverd met ongeveer 746.000 gld.hoezeer de overige accijnzen weinig gewicht in de schaal legden, doen deze voor het meerendeel, met de reeds gesignaleerde mindere opbrengst van het Gedistilleerd afbreuk aan het ove rigens zeer gunstige resultaat van de Ac- cijnsen. Van de afzonderlijke Middelen, kunnen Posterijen op het bijzonder voor deelig cijfer van ongeveer 1 millioen gulden in meerdere opbrengst wijzentoonen Rijks- telegraphen als Daar gewoonte, een be scheidener verschil, ditmaal van bijna 53 mille avans, aan, terwijl Domeinen een on geveer gelijk bedrag toenamen. De overige Middelen, Staatsloterij, Acten en Loodsgel den doen met geringe afwijkende bedragen weinig tot het algemeen geheel af, hetwelk gelyk gezegd, in zeer gunstige verhouding staat tot het totaal-generaal in de overeen komstige berichts-periode van verleden jaar* KORTE MEDEDEELINGEN UIT VERGADERINGEN. Op de to Utrecht gehouden buitengewone vergadering van den „Middenstandsbond", die druk bezocht was en waarop een opgewekte ■lemming heerschte, werd met 138 tegen 69 men beslist, dat de ingediende moties, ook die Tan de Vrije Wmkoliorsverami ging, in ons vorig nommcr gemeld, niet toelaat baar waren, zoodat de Tariefwet wel bespro ken zou worden en een beslissing zou wor den genomen. De telefoon bracht ons MaSüdag op een dwaalspoor I Aan het einde der bespreking stelde de Amh. Vcreeniging van Handel en Nijverheid voor het volgende besluit te nemen De „Nedcrl. Bond van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand", enzspreekt pis zrjn meening uit, dat de strekking van het nieuwe tariefwetsontwerp, in het algemeen beschouwd, in strijd is mot de belangen van den nliddenstand en verzoekt de Tweede Ka mer dit wetsontwerp niet aan te nemen. Het voorstel werd aangenomen met 150 men voor, 6 legen en 40 blanco. De Middenstandsbond heeft zich dus tegen de Tariefwet uitgesproken. De uitslag werd met applaus begroet. De Vereeniging „De Hanze" uit Den Bosch was vóór do stemming vertrokken. Typisch waren op sommige ©ogenblikken de debatten, zoo o.a. toen de voorzitter de moties aan de orde stelde. Toen er „neen ïeen" geroepen werd merkte de president op ,Er valt hier niets te interrompeeren. Als u met de leiding der vergadering niet te "len is, stuurt u den voorzitter straks maar naar huis toe. Op T oogenblik heb i k de leiding." Ter bespreking der moties alléén gaven zich in een ommezien 12 sprekers op. Geroep„Waarom komt eerst die eeno motie in behandeling Van een anderen kant: „Omdat we dan direct naar huis toe kunnen gaan." (Gelach) De vergadering was vrij rumoerig. De voor zitter bolde eenige malen om stilte. Een der leden riep „Waarom is de eerste motie van de verste strekking?" De Voorzitter„Omdat 'ie van de verste strekking is 1" (Daverend gelach). Groot lawaai in de zaal. De voorzitter„Kalmte alsjeblieft. We zijn hier niet in Amsterdam. (Groot gelach). Ik hoop niet, dat ik hier mijn presidentshamcr zal moeten stuk slaan." Nieuwe Afrikpansche Handelsvennootschap, wonende te 's Gravenliage. De „St. Crt." No. 243 bevat de wet van den 7den October 1911, houdende bepalingen in verband met de bijzondere gevaren voor veiligheid en gezondheid, verbonden aan sleen- houwersarbeid. Dezelfde „St. Crt." bevat de wet van den 7den October 1911, tot wijziging der Arbeids wet. Maandag zyn bij de Kon. Marechaussee o. m. verplaatstc J. Zandee van Neuzen naar VlissingenJ. Warrens van Neuzen naar BreskensE F. de Waal van Neuzen naar IJzendijke; J. G. Mookhoek van 's Bosch naar NeuzenA. M. Huizer van 's Bosch naar Neuzeneen en ander in verband met te houden opleidingscursus bij het wapen. met 4 tweejaarlijksche verhoogingen van f 50. Nadat de stemming bekend was gemaakt, deelde de voorzitter mede, dat van de 150 bij den Middenstandsbond aangesloten vereeni- gingen er 69 op deze vergadering vertegen woordigd waren. Van deze 69 organisaties stem den tegen do motie, dus vóór de Tariefwet 3 ve.reenigingen met 6 stemmen, te weten de Molen aars bond, de Amsterdamsche Boekbin- derspatroons-Vereeniging en de Coöperatieve Bakkexsvereeniging te Oldenzaal. Blanco stem-» den 19 vereenigingen met 40 stemmen, en voor de motie, dus tegen de Tariefwet, 46 vertegenwoordigde organisaties, toet 150 stern en. Naar aanleiding van dezen uitslag en mede iar aanleiding van gemaakte opmerkingen betreffende eenzijdige behandeling op andere vergaderingen, constateerde de voorzitter, dat op deze bijeenkomst op de meest loyale wijze aan voor- en tegenstanders der Tariefwet ge legenheid geschonken was van gedachten te wisselen. Spreker liet vervolgens door de ver gadering de uitspraak doen, dat dit gevoelen door alle jaanwezigen gedeeld werd, hetgeen door krachtig applaus werd bewezen. Alvorens de vergadering te sluiten, werd door den voorzitter medegedeeld, dat een zeer belangrijke vraag reeds sinds enkele weken de aandacht van het Bondsbestuur in beslag neemt, nl. de beweerde stijging der prij- en van verschillende koopwaren. Om te voorkomen, dat ten slotte door het nemen van verkeerde maatregelen door takken van openbaar bestuur de Middenstand het slacht offer Svordt, Zat het Bondsbestuur wellicht binnen enkele maanden een andere buiten gewone algemeene vergadering voor den Bond uitschrijven, ter behandeling van dit gewich tige vraagstuk. Door den voorzitter der Arnhemsche Veree niging voor Handel en Nijverheid, den heer Van Zoijl, werd hierna den heer Meuwsen onder krachtig applaus der aanwezigen, dank gezegd voor zijn eminente en onpartijdige lei- Benoemingen. Bij kou. besluit: is aan J. H. F. Zijnen de Gier, op verzoek, eervol ontslag verleend uit zjjne betrekking van notaris te Heusden is aan den inspecteur van den maxmo-s stoomvaartdienst met den rang van kapitein luitenant ter Zee J. T. Fauel, op verzoek, wegens Iangdurigen dienst, eervol ontslag uit den dienst bij de zeemacht verleend, onder erkenning van het recht op pensioen en is hem titulair verleend de rang van kapitein ter! oeoen is benoemd tot ridder in de orde van „Oranje-Nassau," A. de Bloeme, directeur der] Dit Stad en Provineie. Voor het departement Middel burg der „Maatschappij van Nijverheid" zal Woensdag 25 October a. s. een lezing worden gehouden door de heeren Leistikow en Karstel over het onderwerp »De moderne inrichting der kantooradministratie, maga zijn- en fabrieks-contróle". Ons is verzekerd dat deze lezing zeei interessant zal worden, aangezien daarvoor ter plaatse eene belangrijke collectie van de modernste kantoormaehines, zooals dicteer- machine, adresseermacbine, copieermacbine, rekenmachine, optelmachine, boekschrijf- maehine enz., zullen worden gesteld, elk afzonderlijk worden gedemonstreerd en voor zoover noodig electrisch bewogen. De administratie van advocaten, doctoren, no tarissen enz. zal afzonderlijk worden aan gestipt en door verscheidene voorbeelden worden toegelicht. Heden is op last van den officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Middelburg de onmiddellijke in vrij heidstelling gelast van J. D., verdacht van diefstal en dit ter voldoening aan een bevel schrift van voornoemde rechtbank. Uit V1 i i n g e n schrijft men ons Met de mailboot kwam Maandagmorgen een Pool mee, die te Folkestone stil aan boord was gekomen. Hij was zonder mid delen van bestaan. De politie weigerde hem hier, terwijl bij terugkomst in Engeland de politie hem ook beletten zal van boord te gaan. Wat nu? Bij den schoenhandelaar G. aan de Bad huisstraat alhier heeft zekere L. uit Goes een paar bottines ontvreemd. Hij is naar 't huis van bewaring te Middelburg overge bracht. Hr. Ms. oorlogschip „Evertsen" kwam heden morgen hier binnen en meerde in de binnenhaven. Het schip heeft op de Nolle- bank aan den grond gezeten, doch is zonder hulp vlot gekomen. Te Souburg kwam dezer dagen in een winkel een onbekende net gekleede dame een boodschap doen. De winkelierster gaf geld terug. De bezoekster wilde graag meer kwartjes met betzelfde jaartal. Zij stelde voor de geldla op de toonbank te zetten en een handje mee te helpen bij 't zoeken. Haar list mislukte, zij werd de deur gewezen. - In de hedenmorgen, onder voorzitter schap van den heer L. J. van Voortbuijsen, te Domburg gehouden vergadering van den gemeenteraad waarbij alle leden aan wezig waren, werd de rekening voor 1910 en de begrooting voor 1912 van het Bur- geriijk Armbestuur vastgesteld. Bij de behandeling der gemeentebegrooting van 1911 werd door den heer Elout voor gesteld een onderzoek te laten instellen door deskundigen, ter verbetering van het riool stelsel, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. Nadat door sommige leden nog inlichtingen waren gevraagd betref fende sommige posten werd de begrooting vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 11.259.33 met een post van onvoorzien van f 224.83. Van het geld, voor grafruimte ontvangen werd een gedeelte bestemd tot aflossing van gemeenteschuld. Goedgekeurd werden een af- en over schrijving en wijziging van de gemeente begrooting van 1911. Op een adres van mej. Chr. G. van den Arend inzake ruiling van grond werd gunstig beschikt. In de plaats van den heer S. de Visser, werd met 5 tegen 2 stemmen tot 4e amb tenaar van den burgerlijken stand benoemd de heer A. de Pagter. De raad besloot nog met algemeene stem men om gelden te verzamelen voor de ge leden schade door visschers te Bruinisse. Uit Wolphaartsdijk schrijft men ons Wij zijn nog eens een kijkje wezen nei naar de Spoorboot I, die achter Oud-Sab- binge omhoog voer. Kaarsrecht zit ze daar, zonder deuk of schram, met het roer naar den stroom, op het meer dan een Meter hoogere oude schor. 24 dijkwerkera uit Westkapelle graven ze los. Zondag, of Maandag a.s. met gierstroom zal men trachten ze met een paar sleep- booten vlot te krijgen, zij en haar zuster aan den steiger. De aannemer, van wie we een en ander mochten vernemen, had alle hoop op goeden uitslag. De Maandagavond door leden der Ambachtsschool te Goes gehouden alge meene vergadering was oudergewoonte zeer slecht bezocht. Slechts 10 leden, het be stuur incluis, waren opgekomen. De be grooting voor het komend dienstjaar werd vastgesteld op een bedrag aan inkomsten en uitgaven ad f 11.281.05, met een post van onvoorzien ad f 13.92. In principe werd besloten tot aansluiting van het schoolge bouw aan de waterleiding en het bestuur gemachtigd over f 250 te beschikke, voor genoemde aansluiting. Bij de rondvraag bleek de heer Jos. Witkam gevallen te zijn over het feit, dat de advertenties van de Ambachtsschool steeds door de administratie van hetzelfde blad aan de andere te Goes verschijnende bladen worden aangeboden. Hij vond dat onbiUijk en gaf in overweging om beurten de bladen van dat voorrecht te laten genieten. De voorzitter, de heer Coomans, zeide overweging toe, waarna de vergadering werd gesloten. In de Maandag te Neuzen gehou den vergadering der Kamer van Koophan del en Fabrieken werd, naar aanleiding van een ingekomen schrijven van den inspecteur der posterijen en telegrafie, omtrent beper king van den Zondagdienst op het poskan toor, door het laten vervallen van het laat ste uur op Zon- en feestdagen, besloten te kennen te geven dat de Kamer prijs zou stellen op behoud van do tegenwoordige regeling. Er werd op gewezen dat men er rekening mede te houden heeft dat Neuzen een havenplaats is en er hier ook verkeer op de post is door de vaart op Gent. Ook werd de vrees uitgesproken d»t, als eenmaal de postdienst op Zondagavond ver valt, dit ook aanleiding zou geven tot het vervallen van de openstelling van het tele graaf- en telefoonkantoor, tot het verkrijgen waarvan de Kamer zoovele pogingen heeft De heer Buijse, die, zooals werd gemeld, voorgedragen is voor controleorend genoes- ku ndi gebij den Haagschen gemeentelijken geneeskundigen dienst, is de heer D. Buijse arts, en practiseerend geneeskundige te Neuzen. In de Maandag te Sas van Gent gehouden raadszitting werd de begrooting voor 1912 vastgesteld op een eindcijfer van f 23.839, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 1544.47. Bij de behandeling werd op voorstel der commissie van onder zoek besloten tot het aanschaffen van een nieuwe brandspuit, waaromtrent Burg. en Weth. nader voorstellen zullen doen, en voorts om uitbreiding te geven aan het aan tal branduren der straatverlichting. Een verzoek van onderwijzers om salaris- verbooging werd aangehouden en een ver zoek van het ziekenfonds om subsidie voor het vormen van een reservefonds afgewezen. Daar de meerderheid van den raad van meening was dat de gemeente Sas van Gent geen belang heeft bij de plannen tot het1 maken eener waterleiding in Zeeuwscb- Vlaanderen, werd besloten niet over te gaan tot het benoemen van twee leden om zitting te nemen in het comité. Overeenkomstig het voorstel der gezond- j heidscommissie werd besloten 17 woningen,1 behoorende aan de heeren Medaets De Clercq, staande aan den Oostdam, onbe woonbaar te verklaren. Vastgesteld werd een instructie voor den ambtenaar ter secretarie, waarbij het salaris werd bepaald op een minimum van f 300 In het kanton Oost burg is eene vereeniging gevormd, die tot doel heeft in het Westelijk deel van Zeeuwsch Vlaande ren eene bijzonder Protestantsche hoogere burgerschool op te richten met driejarigen cursus. jl. werd te Hoofdpla at door de afgevaardigden bij den dijkraad va» de Hoofdplaat- en Thomaespolders" be noemd tot waterbouwkundig ambtenaar dier polders de heer A. J. de Jong te Vlijmen met 12 stemmen tegen 9 op den heer A. J. Schellekens te Weert. Met hen stond op de voordracht de heer W. Roelse te Hen gevelde. Er waren, zooals vroeger reeds gemeld, 24 sollicitanten. De stand is na de wedstrijden van Zondag jl. als volgt: ZUIDELIJKE 2e KLASSE A. RMJT. grw gel. retl. punt r.—t. grm. 't Zesde 2 2 0 0 4 11—0 2.— Zeelandia ..21012 47 1. M. V. V. O. 1 0 1 0 1 4—4 1.— Willem H2 0 2 0 2 6—6 1.— E. M. M. 3 0 2 1 2 5—7 0.66 N.O.A.D. 2 0 1 1 1 1—7 0.50 WATERLEIDING IN HET VIERDE DISTRICT. Door het voorloopig comité voor de tot standkomiiig eener waterleiding in het voor malig vierde district van Zeeland, welk comité zich indertijd gevormd heeft op verzoek van den hoofdinspecteur der volks gezondheid, is, zooals reeds vroeger gemeld werd men zie de nummers ran ons blad van 14 Aug. en 1 September j.l. aan de verschillende (16) gemeentebesturen een con cept-besluit ter overweging toegezonden, in zake die leiding; door de „Vereeniging van burgemeesters en secretarissen" was een der gelijk pntwerp evenwel met een kleine wijziging, minder aangenaam voor gemeld voorloopig comité, gezonden. Naar aanleiding van een en ander is thans aan de gemeenteraden een afschrift gezonden van onderstaanden brief. Velen, die werkelijk in het tot 3tandkomen van een zoo groot werk als een waterleiding, welke in jaren als 1911 niet genoeg te roemen zou zijn geweest, een groot belang en nut zien, zullen zeker betreuren den loop die deze zaak thans neemt. Zullen de gemeentebesturen of de door hen afgevaardigden, thans deze zaak opvatten en trachten haar tot een goed einde te brengen? Den heer dr. Jenny Weijermaa, Secretaris der Staatscommissie voor Drinkwatervoorziening te Utrecht. Weled. Zeergcl. Heer I Onder ge tee kenden hebben de eer U, cmder toezending van 9 besluiten van gemeente raden, te berichten dat het U bekende concept-besluit in zake waterleiding ongewijzigd is aangenomen door vijf gemeentebesturen, die van Aarden- burg, Oostburg, Cadzand, Sluis en Retran- c hemen tgewijzigd, wat do werkzaam heden van het voorloopig Comité betreft, door do gemeente-besturen van Sint-Kruis, Bier vliet, Breskens, Schoondijke. Van de |Overige 7 gemeentebesturen werd geen bericht ontvangen. Op de jonlangs gehouden feestvergadering der „Vereeniging van Burgemeester en Secre tarissen" in on3 district werd besloten aan do verschillende gemeentebesturen een voorstel te doen tot wijziging van dat concept-besluit, een voorstel dat (door vier gemeentebesturen aangenomen) de kennelijke bedoeling heeft ons Comité plompweg voor het hoofd to s too ten. Ons voorloopig comité dat, zooals U vol komen bekend is, zich niet heeft opgedron gen, moch eigendunkelijk op den voorgrond gesteld, en evenmin ook het concept-besluit heeft ontworpen, acht het ui Qagranten strijd met alles, wat naar goede vormen zweemt (zooals in den raad der Gemeente Groede door den heer Lombaard zéér juist werd ge voeld, blijkens het hierbij gaande verslag dier zitting, opgenomen in de „Breskensche Cou rant" van 2 September 1.1.) te worden uit- genoodigd door verschillende gemeentebesturen uitsluitend tot het bijeenroepen van de door de gemeenten aangewezen afgevaardigden, om to zolfdcr tijd door die gemeentebesturen ver der geheel te worden gedésavoueerd. Dit klemt te meer nu op de laatste Ver gadering, met de gemeentebesturen gehouden (waar U tegenwoordig was), uit het voorloopig

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1