ÜDBELRURRKdECOURANT. w N'. 2-45». 4 34' Jaargang. 1914 Dinsdag 17 October. Middelburg 16 October. SPROKKELINGEN. Dit Stad en Provineie. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Peest4agen. P^ji per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor bet eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- em alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meej 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend* Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. »E IiA MAK Az., M.Z. Voorburgwal «66, Amsterdam. Bijj deze courant behoort een bijvoegsel Met groote instemming nemen wij het volgende over, dat onder het opschrift 'Koninklijke onderscheiding het jongste nommer van „De Vaderlander" voorkomt De ontzettende ramp, die Nederland in den laatsten storm getroffen heeft, heeft op nieuw doen kennen, wat schat van hulp vaardigheid, met verachting van alle doods gevaar, in het hart van den Hollandschen zeeman huist. Zeeman wordt hier door ons genomen in de meest uitgestrekte be- teekenis van het woord, van man vertrouwd met de zee. Daar zijn sehoone reddingen verricht; daar zijn honderden, die met in nige dankbaarheid gedenken, hoe zij als vader voor hun gezin behouden zijn geble ven, doordat andere huisvaders, enkel met den plicht rekenende, die de menschelijk- heid oplegt, hun leven hebben gewaagd. Helaas, het is niet bij wagen gebleven, meer dan één van die belden vond den dood in de golven, en weduwen en weezen kun nen slechts snikkende stamelen, dat vader met eere is gestorven. Wij hopen, dat voor deze laatsten iets van Regeeringswege zal gedaan worden dat ze zal voorkomen, dat de weduwen van hen, die bij deze ramp van hunne algeheele zelfverloochening het slachtoffer werden, hun verlies nog verzwaard zullen zien door broodsgebrek. En voor hen, die den zegen ondervonden bij anderer redding eigen leven te behouden, vragen wij eene koninklijke onderscheiding, die slechts in waarde win nen kan, als ze zulke borsten siert, en die te meer gewaardeerd zal worden, waar heel de omgeving ze zoo van harte als verdiend zal aanmerken. Wat niet altijd het geval is. Wij herinneren dat indertijd Schroevers te Vlissingen de gouden medaille van de «Oranje Nassau* orde ontving. Hetzelfde blad maakt de volgende opmer king. De «Staatscourant* meldde weinige dagen geleden, dat generaal-majoor Neeteson, commandant der le divisie, op verzoek met 1 Nov. a. s. op pensioen wordt gesteld. Dit was in militaire kringen geen nieuws men wist dat deze opper-officier weldra den dienst zou verlaten. Wat echter wel verwondering mag wek ken is dat bij de plaats gehad hebbende groote manoeuvres aan genoemden generaal 't oppercommando over éóne der oorlogvoe rende partijen is toevertrouwd. Waar der gelijke manoeuvres toch de leerschool zijn en moeten zijn voor de hoogere bevelvoering, mag het zonderling beleid genoemd worden, dat men die leerschool heeft laten dienen tot bekwaming van iemand, van wien het vast stond, dat hij het leger ging verlaten, en waarvan het vaderland dus geen dienst meer zou hebben, welke bekwaamheden hij ook bij de manoeuvres had opgedaan. Waar om worden dergelijke oppercommando's niet toevertrouwd aan die mannen, die pas ge neraal geworden zijn of die het weldra wor. den zullen De manoeuvres kosten waarlijk genoeg, om den eisch te stellen, dat ze van het hoogst mogelijke profijt voor ons leger zijn zullen. We spreken den wensch uit, dat op dit «zonderling beleid* bij de behandeling der Oorlogsbegrooting de aandacht zal gevestigd worden." Over het financieel beleid van het tegenwoordig rechtsche ministerie sprak dezer dagen „De Standaard" het volgende krasse oordeel uit: »Het budget van 1911'12 ziet er een schijntje minder donker uit, dan dat van 't vorig jaar, maar blijft toch zorgwekkend. Ware het wat het is bij min gunstigen stand van de nationale welvaart, zoo zou dit minder drukken, en hope te koesteren zijn, dat toenemende welvaart straks gun- geëerde inzender moet ons ten goede hou- sfiger budget zou scheppen. Maar zoo is. den, dat wij de gestelde qnaestie niet zoo de stand van zaken niet. Veelflej beleven terloops behandelen. Misschien vinden wij we een periode, waarin bet èn onzen boe- daartoe later de gelegenheid. Misschien wil ren èn onzen burgers goed gaat, iets, waar- een onzer lezer die taak overnemen. De door de inkomsten van den Staat jaar in jaar uit met vier millioen en meer klimmen. toch betert de algemeene financieele toestand niet. Iets wel, maar zeer onbe duidend. En telken jare is de minister gehouden op de schepping van nieuwe mid delen bedacht te zijn, zonder zelfs daardoor het tekort geheel te kunnen wegcijferen. Dit bevreemdt temeer, omdat het elders, anders toegaat." »Heeifc een grondbezitt Nederland een onbeperkt recht op het water dat hij door middel van putten of Nortonpijp-wellen, aan den bodem weet te onttrekken Deze vraag behandelt de heer H. A. Huender in bet „Weekblad van het Recht". Tot toelichting schrijft hij het volgende: Voor zoover mij bekend, heeft wel niemand zich ooit verzet tegen een putboring, door een particulier op zijn eigen terrein uitge voerd, en de schade, die daardoor voor der den kan ontstaan, zal dan ook wel zoo onbeteekenend zijn, dat daardoor ooit vesties zijn gerezen. Iets anders wordt het, wanneer men voor industriëele doeleinden putten boort en daaruit met stoompompen, groote hoeveel heden water aan den bodem onttrekt. Wanneer men eens ging rondvragen, zou het zonder twijfel blijken, dat op tal van plaatsen daardoor onaangename gevolgen zijn waar te nemen, door het droog worden van de pompen in den omtrek. Mij is een geval bekend, dat door het maken van een grooten diepen fabrieksput, alle pompen in de aanliggende buurtschap lens werden, die blijkbaar aan dezelfde waterader haar water ontleenden. Gaat men nog een stap verder, en pompt men voor een watercentrale op een bepaald punt, al het water op dat een stad, of een van dorpen noodig kan hebben, dan doet zich de vraag op, of niet in groo teren of kleineren kring daardoor nadeelen kunnen ontstaan, door verlaging van het waterpeil in den bodem. Geleerden beweren, dat het water, door diepboriug verkregen, geen verband houdt met den waterstand in den bovengrond, maar andere deskundigen hebben toch aan getoond, dat b.v. in de duinen de water stand zoo bedenkelijk begint te dalen, dat vroeger vruchtbare duingronden, tegen woordig ongeschikt voor allen plantengroei zijn geworden. Wanneer dat zoo is, zou het uitgemaakt zijn, dat waarschijnlijk wel de groote massa water, door de duinwater-maatschappijen, aan diepe lagen wordt ontleend, maar dat toch langzamerhand uit den bovengrond doorsijpeling naar diepere lagen plaats heeft. Toen voor eenige jaren plannen geopperd werden, om voor de Amsterdamsche water leiding een prise d'eau op de Veluwe te vestigen, gingen van alle zijden stemmen op, om daartegen te protesteeren, uit vrees dat deze waterarme streek geheel tot een woestenij zou gemaakt worden. Als leek is men natuurlijk geneigd om te zeggen, „alles goed en wel, maar het water moet toch ergens van daan komen" en niemand heeft lust het „ergens" te wor den, tenzij dan, dat het zou liggen in de rotsspleten van een of ander gebergte, of verband zou houden met de bedding eener groote rivier. Vooral na de droogte-ellende van den laatsten zomer, is eenig pessimisme in dezen wel verklaarbaar. De vraag, waar het hier nu op aankomt, s deze„mag een watercentrale, op elk willekeurig door haar aangekocht terrein van eenige hectaren b.v. nu maar gaan boren en pompen zonder eenige verantwoor delijkheid, voor mogelijk daardoor ontstaand nadeel voor derden Hoogst aangenaam zou het mij zijn, daarop eenig antwoord te mogen ontvangen. De redactie van het „Weekblad" schrijft onder het artikel Wij plaatsen dit stnk gaarne doch de vraag zal wel zijn hoever reiken de rechten van den eigenaar krachtens art. 626 B. W. tegenover de rechtmatige belangen van derden EEN PROTEST. bi het adres van de Nederlandsche vtou- •?n aan de Koningin van Italië wordt o. a. gezegd: Met den meesten eerbied veroorloven wij ons dit protest ter kennis van Uwe Majesteit brengen, omdat wij weten, Uwe Majesteit toch heeft dit zoo treffend bewezen in de dagen van groote droefheid, die Italië doorleefde tengevolge van de rampen ,die voor al Messina en omstreken troffen dat het hart Ilaar warm klopt voor de lijdende mcnscheid, gewonden en bedroefden; dat het haar een lust is tranen te drogen, te troosten en la fenis te brengen en anderer lijden te verzach n. Ook wij ondergeteekenden gevoelen met onze zusferen van Italië en Turkije mede de groote smarten en angsten waaraan zij bloot staan tengevolge van den huidigen oorlog, die maar thans door menschenwil zijne wonden slaat en offers eischt, die menige moeder, gade en bruid het hart doet schreien om wie haar het dierbaarst zijn in dit leven. Tot Uwo Majesteit, als eerste der Italiaan- sche vrouwen, richten wij met ons protest in naam der vrouwelijkheid tevens het eerbiedig verzoek, dit bekend te willen maken ter plaatse, waar Uwe Majesteit zal vermeenen, dat het met Haren invloed iels zal kunnen bij dragen om die smarten tot een minimum te be perken door het herstel van den vrede zooveel mogelijk te bespoedigen. Voor dit adres, dat door verschillende da mes onderteekend is, wordt nu de instemming der Nederlandsche vtouw ingeroepen. Allen die daarmee sympathiseeren, zenden haar kaartje aan een der volgende dames: C. C. van Dorp Pilgrim, Elizabeth Baelde, J. S KramersBreukelman, te Rotterdam; Joh. van Peski, Lisette M. Hellemans en W. C. Pruis Jacobs, te 's-Gravenhage Het Provinciaal Watersnood Comité in Zeeland ontving nog, naar aanleiding van de stormramp, van K—S. f 10, F. J. O. f 2.50, O. A. f 25, P. H. f 250, allen te AmsterdamI. H. L. Pz. Hilversum f 10, M. A. A. v. d. P. Zwolle f 5, W. v. V. Beek f 15, X, Luik f 9.60 (fr. 20), Mej. M. E. t. W. Ellecom f 100, A. B. Zeist f 300, N. N. Hilversum f 100. Totaal met de vorige opgaven f 7026.10. Blijkens een in dit nommer voor komende advertentie wordt de Spoorboot- dienst tusscben Middelburg enZie- r i k z e e weer gedeeltelijk hervat. -Woensdagmiddag drie uur houdt de af- deeling Middelburg en omstreken van de Vereening «Vergunning" een algemeene ver gadering in »De Vergenoeging" alhier. Tot deze bijeenkomst, waarin de heer S. Staalman van Amsterdam, directeur van het bondsbureau, zal optreden, zijn alle ver gunningsbouders, niet-leden zoowel als leden uitgenoodigd. Op den feestavond ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Vereeni- ging «Tot Steun" op 3 Nov. a. s. zullen de door mevrouw FlothuisVan Dommelen voor te dragen nummers zijn vanNic. Beets, Ada Negri, Sam. Falkland, Marie Boddaert en Nestor de Tière. Kaarten, tekstboekjes eu volledige pro gramma's zijn van', at heden verkrijgbaar bij den boekhandelaar Hildernisse. - Met Bóbé behooren Christiaan en To- tolini tot de meest populaire bioscoop acteurs. Deze beide laatsten treden weer op in het bioscoop-theater op de Markt alhier. Aan ieder van hen ia een film gewijd. De toeschouwers genieten weer volop van huune dolle kluchten. Dit zijn niet de eenige belangwekkende nummers. Integen deel, ook de andere zes vragen de aandacht. Een goed verzorgd programmal Ziedaar de totaal indruk. Als historisch, wordt ons het volgende een buurman, besloot de eigenaar tot een operatie over te gaan, en sneed de kip open. Uit den maag werd een eind touw gehaald en de krop gereinigd. Om de operatie naar behooren te verrichten werden maag en krop vervolgens met zwart en wit garen toegenaaid, waarna men de patiënt liet liggen, met het doel ze den volgenden dag in soep om te zetten. Tegen alle ver wachting in knapte echter de genaaide kip weer op, werd met den dag levendiger en is nu druk bezig zijn baas lederen morgen van versche eieren te voorzien. Door ingelanden van den polder «Oud- Noord Beveland» is naar aanleiding van de geleden stormschade met algemeene stemmen besloten tot het aangaan van eene geldlee- ning groot f 80.000, af te lossen in 5 jaar, en een buitengewoon dijkgeschot te heffen van f' 12 per H. A Binnen enkele dagen zal de aanbesteding plaats bobben. Uit Vlissingen Aan den commissaris der loodsen H. J. Karei i6 vergnnning verleend tot het aan nemen der versierselen van ridder 4de kl. der orde van de «Kroon van Pruissen", hem geschonken door Z. M. den Duitschen Keizer. Ten gevolge eener ontploffing ontstond Zaterdagavond aan boord van de «Edward Dawson" onder Valkenisse wederom brandde rosse gloed was Zondagavond vanaf den Boulevard weder goedzichtbaar. Alhier sprong Zondagmorgen omstreek kwartier voor twaalf bij de keersluis een veertienjarig knaapje, zekere A. M., op de tram, die zich in de richting Badhuis voortbewoog. Het knaapje reed mee tot de remise, toen hij den conducteur zag naderen en zich haastig wilde verwij deren. Ongelukkig sprong de jongen in de verkeerde richting van het nog in beweging zijnde voertuig met het gevolg dat hij. kwam te vallen. De bijwagen ging over het ventje heeD, dat nog wel opstond en zich wilde verwijderen, maar het viel onmiddellijk weer. Een passagier waarschuw de een dokter, die zich toevallig op de naar Middelburg gaande tram bevond. Deze ver leende de eerste hulp doch achtte over brenging naar het R, K. Ziekenhuis noodzakelijk. De knaap had wonden aan hoofd, handen en buik maar was zeer ern stig gekwetst bij de heup. Zijn toestand was naar omstandigheden heden redelijk wel. Eenigen tijd geleden begon een inwoner van Middelburg zich ongerust te ma ken over eeu van zijn kippen. Het dier werd mager en kreeg een. dikke krop die iederen dag grooter werd. Na consult me^ Zaterdag middag werd de wagen van den vrachtrijder P. te Domburg tusschen Serooskerke en Oostkapelle aan- goreden door de auto van den heer M. uit Vlissingen. Door den schok was men ver plicht over te laden. De begeleiders en het paard bleven ongedeerd. Naar men beweert, ligt de schuld bij den voerman. De auto kreeg weinig schade en de inzit tenden kwamen met den schrik vrij. Te Koudekerke heeft zich een commissie gevormd tot steun voor de nood lijdenden tengevolge van den jongsten storm. Het bestaat uit de heeren H. J. E. Gerlach van St. Joostland, burgemeester, L. Heijmans, pred. bij de Ned. Herv. Gem., en Laan, pred. bij de Geref. Kerk. Deze week zullen de beide veldwachters door de gemeente, ook op het Zand, rond gaan. Het sub-comité voor Zuid- Noor d-B e v e 1 a n d van bet Provinciaal Watersnoodcomité is thans samengesteld uit de volgende heeren J. N. Elenbaas, bur gemeester te Krabbendijke, voorzitter, M. van Hameien, Iz. Willemse, beiden oester kweekers, C. Sinke, C. Stobbelaar, respec tievelijk voorzitter en vice-voorzitter der Visscherijvereeniging, de vier laatstgenoem den te Yerseke, J. J. van Gorsel, burge meester vau ltilland-Bath, en Jae. WeUe- man, Krabbendijke, secretaris-penningmeester In de Zaterdag te Yerseke gehouden ver gadering werd besloten pogingen aan te wenden op alle gemeenten in Noord- en Zuid-Beveland collecten te doen houden. Door het Provinciaal comité zijn maatre gelen getroffen om de uitkeeringen te be perken tot ken, die eeu zekere mate van welstand niet te boven gaan. De tjalk „Economie", schipper Oome van Rotterdam, die bij den storm van 30 September 1.1. te Wemeldinge boven op den dijk werd gezet, is heden niet be hulp van een helling te water gelaten. Het scheepje van schipper Van Dort uit Bergen op Zoom zit nog steeds onder water. Zondagmorgen is te Ierseke de korstoom- boot van de firma Wed. J. H. C. Kakebeeke, welke 30 Sept. gestrand is, door 2 drijven de bokken, uit Dordrecht, de «Simson" en de «Hercules" van den dijk gelicht en te water gebracht. Het was in een minuut of vijf afgeloopen. Dit voor Ierseke zoo onge wone werk had natuurlijk veel bekijks. Met het oog op de duurte der levens middelen hebben hier een paar oester maatschappijen, nl. de «Nederlandsche Mij" en de Mij. „Eendracht" (misschien ook wel andere kweekers) het loon hunner werk lieden verhoogd, per week. Deze verdienen nu f' 9 Het ijzeren aakschip «FeDne China II" kap. Z. van Laere, met stukgoederen van Rotterdam naar Antwerpen, dat hij den laatsten storm te Stavenisse aan den dijk voor den polder «Oud-Kempenshofstede" strandde en waarvan de gekeele lading stuk goederen uitsloeg en aldaar is opgeborgen, is Zaterdag vlot gekomen en naar de werf gesleept. De stukgoederen worden in hoofd zaak per scheepsgelegenheid naar Antwerpen, vervoerd. Het schip «Antonia', van Wijk bij Duur stede, kap. V. d. Linden zit nog hoog op den dijk. De lading staafijzer wordt in lichters overgeladen. Door den gemeenteraad van Zaamslag werd Vrijdagmiddag d© gemeentebegrooting voor 1912 vastgesteld op een eindcijfer van f 28,463.66, mot een post voor onvoorziene uitgaven van f362.79. Op voorstel der Com missie van onderzoek zijn verschillende pos ten van uitgaaf lager gjeraamd tot een geza menlijk bedrag van f225. Do commissie wilde die bestemmen voor het maken van een hek tusschen het terrein van den gedempten brandput en den tuin der Ned. Herv. kerk, dat door de gemeente moet geplaatst worden, doch Burg. ca Weth stelden voor dat bedrag te (bestemmen voor rente der leening voor schoolbouw en voor dat hek een memorie- post uit te trekken, daar dat hek vermoe delijk zal kunnen worden gemaakt van het goed slot der rekening over 1911. Totdat het slot dier rekening bekend is kan het werk nog wel worden uitgesteld. Het voorstel van Burg en Weth. werd aangenomen. Niet werd aangenomen hun voorstel om. aan het muziek gezelschap „De Volharding" £*60 subsidie to verleenen. Dal lwdrag werd behouden op f 50. Aan de bogrootuig der Gezondheidscommis sie werd goedkeuring onthouden omdat daarop voorkomen de kosten van boring naar een bron voor drinkwater en verschillende posten aan merkelijk hooger zijn geraamd dan in 1910 is uitgegeven. Tot leden -san de commissie voor drink watervoorziening in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan deren werden benoemd de burgemeester en de heeren Joh. de Feyter on C. A. Wisse. Aan dr. De Haan Thomann werd wegens vertrok naar elders eervol ontslag verleend als gemeente-geneesheer en besloten sollici tanten op te roepen* In verband met een verzoek van den ge meente-secretaris om verhöoging van salaris, werd aan Ged. Staten, overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth., geadviseerd het salaris te verhoogen tot f1050, wanneer al leen het tractement van den secretaris moet worden verhoogd cn tot f 1000, wanneer ook dat van den burgemeester gelijktijdig hooger moet worden. Deze laatste titularis wenscht geen verhooging; daar hij zijn ambt meer als een. eerebotrekking beschouwt en het salaris kan ontberen. Naar aanleiding van een geval dat de bode een bedrag, hem ter hand gesteld om uit te betalen aan de vtouw- van een onder de wapenen zijnde, met uitbetaalde omdat deze vrouw weigerde hem daarvoor een fooitje te geven en dat bedrag weer ter secretarie de poneerde uit het verloop der zaak bleek het gewoonte te zijn dat do bode voor het thuis brengen van die gelden een fooi mocht vra gen word thans een instructie voor den bode-concierge vastgesteld, waarbij hem onder meer verboden wordt fooien te eischen voor werkzaamheden die hem als bode worden opgedragen. Ondertusschen had deze zaak aan leiding gegeven tot een beklagen van den bode door den gemeente-secretaris bij den Commissaris der Koningin, terwijl de bodeden secretaris bij do justitie heeft aangeklaagd we gens beleediging. Naar aanleiding van ingekomen adressen van schoolhoofden, om verhooging hunner jaarweddon Doven het wettelijk minimum, werd besloten na 25 jaren dienst nog een verhoo- j ging van f50 toe te kennen, zoodat de hoof- j den na 25 jaren dienst f1100 zullen genieten. Een schoolhoofd treedt met 1 Januari in het genot van dat salaris, een ander hoofd het jaar daarna. Meb ingang van 1 November 1911 is de directeur van het post- en telegraafkan toor te Hulst T. Kuiper, op verzoek, eervol van het beheer van gemeld kantoor ontheven en benoemd tot commies der tele graphic 1ste kl.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1