LAATSTE BERICHTEN. Vrijz.-Dem. Bond go inkoopen, <lan koopt hij niot zijn eigen wa ren maar die welke aan een reeks personen behoorai. Wanneer 1>. v. 100 personen coöpe ratief handelende een flesch jenever bezitten, en komt een ervan in den winkel om die flcsch te koopen dan koopt hij niet adecn zijn 1/100 deel doch ook het 99/100 deel dor andere le den. Zoolang do rechtspersoon bestaat is deze do leugenaar der goederen. Professor Molen graaf zegt uitdrukkelijk dat een coöperatieve verceniging rechtspersoon is. Ook andere juridische autoriteiten verklaren in denzelfdcn geest, terwijl een arrest van het bof van Arnhem pok die meening toegedaan blijkt. Daarmede valt nu het heele systeem van do vroegere rechtbank. Boedelscheiding heeft hier niet plaats, daar iedere kooper niet alleen zijn eigen gedeelte doch ook dat van allo andere op de waren in bezit neemt. ZE.A. concludeerde dus dat het hier wel degelijk gold een openbare verkoopplaats van sterken drank en eischte daarom bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Do verdediger, mr. M. J do Witt Hamer, her innerde er aan hoe de beklaagde uit. de vorige zaak ook reeds vroeger door het kantongerecht voor eenzelfde feit was veroordeeld en door de Middelburgscho rechtbank was vrijgesproken. Do rechtbank bestaat nu op één na uit andere personen. Maar, aldus pleiter, we komen nu alleen om recht vragen omdat we meenen dat de leiton in strijd zijn met de uitspraak die ive nu bestrijden. Hoo komt hot dat de vcroenigmg voortdurend wordt lastig gevallen en vervolgd als zijnde in strijd mot de drankwet, de ijkwet en de ongevallenwet. Tot nu too is liet do ver- eeniging gelukt zich vrij to pleiten, maar do door minister Kuyper aangestelde bijzondere inspecteurs meenen dat do vrijsprekende von nissen in strijd zijn met de wet, terwijl do mid- denstandsvereoniging met aandrang een ande ren uitspraak vraagt. Dit geschiedde omdat de winkeliers zich gepasseerd voelden en omdat ook zij do kennis misten van wezen en werken van de coöperatieve wmkelverecniging. Deze vorm van coöperatie moet men wel degelijk kennen en het is merkwaardig de be raadslagingen te lezen bij dc behandeling van de wet tot regeling van de coöperatieve vcr- eenigingen gehouden. Verschillende Kamerleden toonden toen niet op do hoogte te zijn van de coöperatieve toe standen. Pleiter herinnerde daarna aan de wording van do coöperatie. De Engelsche arbeiders hebben sedert jareu getracht do loonen. te verhoogan. Zjj vonden geen baat bij de trado-unions met daaraan verbonden Strikes en Lock-outs, die zooveel ellende ten gevolge hadden, waar van dikwijls armoede het gevolg was. Toen kwam het denkbeeld op of het niet mogelijk zou zijn het loon niet quantitaticf maar qualitalief to ver hoo gen, het loon dus VTUchtbaarder to maken. En eenigo fabrieks arbeiders uit hot stadje Rochdalo, de pioniers der coöperatie, besloten te sparen en later te koopen uit de eerste hand. In Engeland werden en worden nog veel waren vervalscht, on geveer 1/10 gedeelte tot lOo/o zelfs, wat natuurlijk vooral het geval was in tie kleinere zaken waar de arbeiders terecht moesten komen. Deze bekwamen daardoor slechte waren en waren overgeleverd aan de willekeur van de verkoopers. Maar men spaarde veel en kocht in en begon zoodoende een coöperatieven kleinhandel. Op deze wijze ont stond de groote coöperatieve beweging ten voordeele van de arbeiders. Ook finantieel was dit hun voordeelig. Stel dat een arbeider f 9 per weck verdient, waar- Van hij er zeven aan. winkelwaren besteedt. Nu keert b. v. do coöperatieve verceniging 20 o/o uit, welk weer in den zak van den ar beider terecht komen, fl. i. dus 1.40 per 'week. Feitelijk heeft de aan zoo'n coöperatie deel nemende werkman dus niet een loon van f 9, maar van f 10.40. Zoo werkt ook „Eigen Hulp". Men koopt goederen en verdeelt die onder elkan der. Als pleite? met eenigo vrienden sigaren wil koopen en men spreekt af dat één persoon die sigaren zal koopen dan neemt men ze later van hem over en geeft hem het geld, maar men koopt zo-niet van hem, hoewel hij tegenover den fabrikant als eenige kooper optrad. Hjj was slechts de be waarder der gemeenschappelijke sigaren. Maar is nu in het onderhavige geval de win- kelvereeniging rechtspersoon? Professor Mo lengraaf behoeft hier aiiot bijgehaald te worden, do wet geeft het zelf aan. Artikel 6 zegt: eerst na openbaarmaking en inschrijving treedt de vereent ging als rechtspersoon op. Mr. Van Lynden van SandenbuTg heeft gezegd, do toe te kennen rechtspersoonlijkheid be staat hieruit dat men zich in rechten kan dom gelden en verbintenissen aan kan gaan. Een verceniging van personen, die niet een coöperatieve vcreeniging zijn, kan na konink lijk© goedkeuring rechtspersoonlijkheid ver krijgen. Ze heeft dit noodig om burgerlijke ge schillen. te kunnen beslissen. Maar al is in dit opzicht do coöperatieve verceniging rechtspersoon, voor de loden is ze dit niet. Alleen indien de vereeniging is Ontbon den en de schulden overtreffen do baten, dan heeft do vereeniging ook tegen de gewezen leden een aktie tot inbrenging van het tekort. Van de coöperatieve vereeniging is alleen het reservefonds eigen kapitaal, terwijl do aan deden het (persoonlijk bezit der leden zijn dat ook gebruikt wordt tol aankoop der goe deren. De vereeniging treedt dus als rechtspersoon op en koopt volgens art. 1 der statuten ten behoeve zijner leden. Een ander artikel zegt dat de ingekochte waren onder de leden kun nen worden verdeeld. Dit is niet in strijd met de wet en volkomen in overeen stemming met den aard der vereeniging. Dus al treedt de vereeniging als rechtspersoon J bp, hier heeft geen verkoop maar een verdee- [j ling van de gezamenlijk ingekochte goederen plaats. Dit is juist het groote onderscheid tusschen een coöperatieve en gewone winkel- Kaak. Komen in de laatste vele klanten om hetzelfde artikel, waarvan nog slechts weinig aanwezig is, dan zal de kruidenier hem hot- pen die de beste klant of het eerst geko men is. In een coöperatieve zaak, die op rechtmatige verdocUng berust, is dat onmogelijk. Men doet hier een beroep op Kist om te bo- wijzen «lat hier de rechtspersoon koopt en ver koopt. Maar dezelfde Kist heeft ook gezegd dat «1e coöperatieve vereeniging als rechtspersoon naar buiten optreedt inaar niet naar binnen. Pleiter ging vervolgens verschillende artike len na en. concludeerde dat hier niets anders Was bedoeld en niets anders gebeurt dan wat volkomen op de wet is gegrond. De verceni ging is weliswaar, wat de schoenmakerij be treft, productie vereeniging maar slechts voor een gering deel en alles ten behoeve der leden. Deze verdeeling en niet verkoop van winkel waren zot dergelijke coöperatieve zaken in een heel ander licht dan gewone winkels. Het staat vast dat al do waren, die voort durend door de vcreeniging gekocht worden ten bclioevo der leden, dus eigendom worden van do gezamenlijke leden, die alleen in don loop der jaren daarvoor een deel, klein of groot, tot zich nemen, en als zij dat doen, daarvoor inbrengen een waarde die de ver- koopswaarde en alle te maken kosten te boven gaat, welk overschot do qualitatieve ver hooging van het loon der lijden uitmaakt. Deze regeling van de vordeeling dezer goe deren onder de leden heeft dus niets van koop <m verkoop, evenmin als bij een boedel scheiding een grooter bestanddeel van degpe- deren aan een der erfgenamen wordt toe bedeeld als waartoe zijn aan<leel hem recht geeft en hij bij go volg aan den boedel een zeker bedrag in contanten moet inbrengen. Ook hier wordt een deel der gemeenschappe lijke bezitting overgedragen en door de ver krijgers geld uitbetaald. Maar al heeft er geen koop en verkoop plaats gehad, do beklaagde staat ook terecht op grond dal hij den brandewijn heeft ver strekt in oen voor hot publiek toegankelijk© localilcit, ivat do drankwet ook verbiedt en nu 'beweerde pleiter dat de winkel cener coöperatieve vereeniging alleen voor de leden <m niet voor het publiek toegankelijk is. Pleiter concludeert dus dat hier geen boete 'of gevangenisstraf kan worden opgielegd. Do officier van justitie repliceerende was hot jnet deze opvattingen niet eens. Pleiter had gezegd dat de coöperatie niet tegenover de jeden als rechtspersoon optrad, en dus wel naar buiten maar niet naar binnen. Hiermede Was Z E A liet niet eens, het is slechts de kwestie is dc vereeniging rechtspersoon ja dan neen en in dit geval is ze dat wel. Nemen wo al aan, aldus de officier, dat de vereeniging geen rechtspersoon is tegenover de leden, dan nog zou hier wel degelijk van verkoop en niet van vcrdeeling sprake zijn, daar iedere kooper tn het bedrag dat hij betaalt niet alleen Ver goed het deel dat hij in de waren bezat die hij koopt, maar ook het aandeel dat de anderen in die waren bezaten. Mr. De VVitt Hamer repliceerende wees er nogmaals op dat de rechtspersoon alleen koopt ten behoeve der leden. Deze zijn dus de eigenaars en kunnen de goederen gemeen schappelijk verdoelen, terwijl er niet verkocht wordt. Uitspraak Vrijdag a.s. De gcheepsramp van de „City of Benares. Vrijdag is te Amsterdam voor den Raad van Scheepvaart behandeld de stranding van het Finsclio barkschip „City of Benares" op 30 September j.l. bij Westkapelle, kapitein Vic tor Johamis, wonende te Marunkamm in Fin land en recderij firma „Nival" te Neustad in Finland. Wij herinneren er aan dat van de beman ning 9 matrozen er het leven bij" verloren, terwijl de overige schipbreukelingen min of meer gewond werden. Het eerst werd gehoord de gezagvoerder Victor 3ol\aims, die door middel van den be- cedigdm translateur Bredius, in het Zweedseh werd ondervraagd. liet schip was 28 September van Queens- town naar Sundsvall vertrokken. De bemanning bestond uit 20 koppen. Toen Dun gene ss gepasseerd weid, woei er eon frissche bramzeilskoelte. Dit was om 8 uur in den morgen van den 30en; om 11 uur stond de barometer op 29.26. Deze is op deze hoogte gebleven Na 12 uur 's middags bekwam de „City of Benares" de eerste schade: het wegwaaien der zeilen. Inmiddels was de wind naar het N. IV. gedraaid In den namiddag woei de fok weg en tegen 6 uur 's avonds wakkerde de storm tot een orkaan aan. Zijn koers bleef kapitein Johanns behouden, doch het was niet mogelijk veel met het ontredderde vaartuig te doen. Een loods heeft de kapitein niet kunnen krijgen; zijn bedoeling was nog om Vlissin- gen te bereiken, doch het vuur van West kapelle zag de kapitein voor een vuurboet aan. "s Nachts half drie sloegen de masten over boord, waarna het schip brak. Door het nood weer was het niot mogelijk geweest een boot te (Strijken. Van drie uur 's nachts tot zeven uur's mor gens verbleef de bemanning op de beide ge deelten van het gebroken schip. Negen van de opvarenden, die zich op het achterschip bevonden, verdronken. Do manschappen waren van reddinggordels voorzien. Desgevraagd verklaarde de igezagvoerder nog dc ramp to© te schrijven aan het verschrikke lijke noodweer, waardoor het niet mogelijk was voldoend© te manoeuvreeren Do inspecteur voor de Scheepvaart, de heer Do Klerk, zeide dat de kapitein hem had ver klaard, dat indien er te Westkapelle een vuurpijltoestel ware geweest om ee,n ljjn over het schip te schie ten, de negen opvarenden beslist niet (waren verdronken, wjjl het schip slechts 10 M vanaf d© wal gestrand was. Dit werd door den kapitein voor den Raad bevestigd, er nog bijvoegende dat in den mor gen van den 30en het strand vol menscliesi stond. Do 2o stuurman en de bootsman legden ver klaringen in min of meer gelijken gpest af. De uitspraak in deze zaak, die eerst zeer laat in den namiddag voorkwam, volgt later. VERK00PINGEN EN VERPACHTINGEN Ih ZEELAND. Datum Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 18 Oct. Oostkapelle, Inspan, Verhulst. 19 Oct. Middelburg, Hofstede, Ilosanq. 20 Oct. Koudekerk©, Inspan, Loeff. 21 Oct. Amemuiden, Huis, Verhulst. 24 Oct. Middelburg, Inboedel, De Groot en IIondiiiB. 25 Oct. Biggekerke, Inspan, Loeff. 26 Oct. Middelburg, Huizen, Ilosang. 26 Oct. Middelburg, Weiland, Hosang. 27 Oct. Ritthem, Inspan, Hoeang. 30 Oct. Koudekerk©, Inspan, Loeff. 8 Nov Oostkapelle, Boomen, Verhuist. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Zaterdag 8 October. Z i e r i k z e e. Gevangenis, 3 uuronder houd der gevangenen (gedurende 1912. Inl. secretaris regenten. Maandag 6 November. Goes. Hotel „Zoutkeet", lli/3 uur: bou wen van woonhuis, schuur, veestal en dubhel arbeiderswoning, in den Jacobpolder, gem. 'a-Heer Arendskerke, Inl. J. J. en A. Ie Clercq, Kruiningen. Donderdag 9 November. Middelburg. Gebouw provinciaal bestuur 11 uur.: a. maken van een boonihelling in bet kanaal van Sluis naar Brugge en het uitvoe ren van baggerwerk in dat kanaal met bij komende werken, in 2 perc. Raming le perc. f670; 2e perc. 1.40 per MA; b. onderhoud van de aanleg- en losplaats voor visschers in den Brakman bjj" de Isa- bellasluis en van het havenkanaal van Phi lippine, met bjjbehooreode werken, gedurende 1912, 1913 en 1914. Raming f3000 per jaar. c. uitvoeren baggerwerk buitenhavens ka naal door Zuid-Beveland te Hansweert en te Wemeldinge, gedurende 1912 tot en met 1916. Raming f6800 per jaar. Inl. o. a. hoofdmg.-dir. te Middelburg. THERMOMETER EN VERWACHTING. 14 Oct. Thermometer alhier 8 u. vm. 55 gr., 12 ii. 57 gr., 4 u. nm. 56 gr. Hoogste barometerstand 770.9 te Horta. Laagste 757.4 te Scilly. V er wachting tot den avond van 15 Oct.: veranderlijke, later zwakke tot matige O. tot Z. wind, nevelig tot zwaar bewolkte lucht, waarschijnlijk regen en dezelfde tem peratuur. Deze opgaaf is van het Kon. Ned. Mete- reologiseh Instituut te De Bilt. UITGEBRAND. De «Edward Dawson", het sedert 1 Oc tober op de zandbank van Koude kerke brandende petroleumschip; is uitgebrand. WINTERVERPLEGING. De afdeeling Vlissingen van het centrale genootschap van kinder herstellings- en vacantiekolonies zond heden voor het eerst een kind ter winterverpleging naar Nunspeet. RAAD KRUININGEN. In de Vrijdagavond door dien raad ge houden vergadering werd tot onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de o. 1. school te Hansweert benoemd de heer G. F. Luwema te Nisse, no. 1 der voordracht. Met hem 'stond daar op de heer P. M. G. de Rijk te Stoppeldijk. STEIGER VERNIELD. Te Hoek van Holland is de reddings steiger door den storm vernield. De steiger zal nu hersteld worden en in het voorjaar verhoogd. UIT DEN HAAG. Hulp voor Bruinisae en Yerseke. Het Haagsche comité voor hulpbetoon voor Bruinisse en Yerseke beeft tegen 26 dezer een algemeens collecte aangekondigd, welke opbrengst zal worden afgedragen aan het „Oranjekruis". Koninklijk bezoek. De Koningin vertoefde tot 2 uur in het paleis en reed daarna naar bet Haagsche bosch om de verwoesting te zien. UIT AMSTERDAM. Een adres. De Christelijke gemeentewerkliedenbond stuurde een adres aan den Amsterdamschen raad om twee periodieke verhoogingen we gens de stijgende prijzen der levensmiddelen Een vergadering, De vereeniging van staathuishoudkundige statistiek vergaderde onder voorzitterschap van den heer A. Plate uit Rotterdam. Het ledental steeg van 698 tot 723. In plaats van de heeren Plate en Tydeman werden tot bestuursleden gekozen de heeren Van Gijn en Bintzèn. De volgende vergadering zal te Utrecht worden gehouden. In deze vergadering werden preadviezen uitgebracht betreffende de sluiting der'win- kels. Men was het er over eens dat dit niet kon uitgaan van den gemeenteraad. DE KONING WILLEM I. Hedenmiddag kon het stoomschip „Koning "Willem I" wegens een geringe sohade aan de machines niet vertrekken. Het vertrekt eerst hedennacht. STAKING OPGEHEVEN. Te Leeuwarden is de timmerliedensta king, die reeds maanden duurde, opgeheven. Besloten is onder de oude voorwaarden den arbeid te hervatten. SCHENDING AUTEURSRECHT. Het 0. M. bij de Groningscbe rechtbank heeft tegen R. B., hoofd eeuer school te Groningen, en J. N., uitgever, resp. f500 en f 1000 boete subs, een maand hechtenis tegen ieder geüischt wegens inbreuk op het auteursrecht (nadruk van P. R. Bos' school atlas der geheele aarde). PEST IN INDIE. Het regeeringstelegram van 13 dezer be treffende de pestgevallen gedurende de week van 4 tot en met 10 October vermeldt dat in de afdeeling Malang vier pestgevallen voorkwamen met drie dooden in Kederi den derden October een doodelijk geval. DE P0RTUGEESCHE MONARCHISTEN. PATO, 14 Oct. De monarchisten zijn ge kampeerd bij Ferrozo. De Spaansche regee ring heeft aan de carabiniers opgedragen de monarchistische troepen te ontwapenen. DE OORLOG. Een nieuwe beschikking. LONDEN, 14 Oct. De Britsclie regeering heeft bij Turkije geprotesteerd tegen een heden ontvangen mededeelingdat voedings middelen en granen contrabande zijn. [Dit bericht is in tegenspraak met het geen we onder Korte Oorlogsberichten ver melden, omtrent het zich aansluiten door Turkije bij de bepalingen van de Londensche verklaring van 1909. R e d.] GriekenlandenTurkije. ROME, 14 Oct. De *Messagere" bevat een verklaring van den koning van Grie kenland, waardoor de mogelijkheid van een Grieksch-Turksch conflict zou worden weggenomen, DE UITVINDING VAN HET ZEGELLAK. Evenals zoovele andere uitvindingen, was ook de uitvinding van het zegellak het gevolg van het samentreffen, van verschillende, toe vallige omstandigheden. In oude tijden zegelde men, zooals bekend is, met was. In. het begin der 17de eeuw werden intusschen ouwels gebruikt. Zij wer den toen, evenals nog heden, in verschillende bonte vormen vervaardigd. In dien tijd leefde m Parijs eon koopman, Francois Rousseau, die voornamelijk in chemicaliën handelde. In een Deoembernacht van het jaar 1625 ontstond in zijn huis een zware brand. Het vuur greep zoo snel oin zich heen, dat het hem en zijn gezin eerst in hel laatste oogenblik geluk te, zich te redden. Al zijn bezittingen werden oen prooi der vlammen. In den loo pvan eenige uren was het geheel een rookendo pumlioop. De ongelukkige koopman zag dat hij geheel geruïneerd was. Toen destijds deed men nog niet aan verzekeringen; om tenmin ste zijn geldkist te redden doorzocht bij de volgende dagen de puinhoopen. Hij had ze onder de werktafel gehad. Hieronder bevon den zich ook eenige vaten zinnober en schel lak en een kist met hars. Nadat zij eenige verkoolde balken hadden opgeruimd, vonden zij de beschadigde tafel en de kist. De voor raad schellak en hars was verdwenen. Schijn baar was alles in het vuur opgelost Inder daad was het met het zinnober in een groote, roodo klomp samengesmolten en het brandende mengsel door den neergestorten muur verstikt. Het geld was in de roode massa gevallen en daaraan blijven, kleven. Rousseau en zijn zonen zetten zich aan hot werk om de geldstukken los te breken, toen de jongste zoon plotseling uitriep: „Neen, maar zie toch vader, wat een mooi beeld van den koning op den rooden hoop afgedrukt." Rousseau zag dadelijk, dat het een onge woon (duidelijk mooie afdruk was van het goudstuk. Als flink man van zaken merkte hij al dadelijk, dat het toeval hem een be langrijke uitvinding had ter hand gegeven. Daar Rousseau wist uit welke stoffen de massa bestond, begon hij dadelijk met zijn proeven en werkte zoo lang, totdat hij ein delijk de recht© verhoudingen had gevonden. Toen liet hij zich metalen vormen vervaar digen en goot, met behulp zijner zonen, een menigte, lakstaverv De invoering van het nieuwe artikel ging eerst zoo gemakkelijk niet. Toen kivam hem een gunstig toeval te hulp. De hertogin, van Langueville werd eens ziek en de geneesheer verklaarde, dat vij vergiftigd ■was door het met de tong aanraken van groene puwels. Hierdoor vielen de ouwels in ongenade, en toen Rousseau zijn mooie, ge parfumeerde lakstaven in den handel bracht, verworven zij algemeenen bijval niot alleen bij de dames, maar ook bij den koning en Riche lieu. Hiermede was Rousseau's uitvinding en fcijn geluk verzekerd. Reeds het volgende jaar verdiende hij er 50.000 livres mee, een som, dio belangrijk het verlies overtrof, door hem bjj den brand geleden. Bil DEN HINDOE AAN TAFEL. „Aan tafel" is eigenlijk niet het rechte, want de Hindoe zit niet aan tafel als hjj eet en als hg niet oot nog minder. De or thodoxe Hindoe jieemt, zooals de Veda, het voorschrijft, twee maaltijden per dag1, den oenen "s morgens |om 11 uur, den anderen s avonds pm 8 uur. De spijzen worden door do vrouwen des huizes zelf toebereidzij bedienen pok haar man, als ten minste gee« Europeaan daarbij tegenwoordig is. Eerst wanneer de mannen gegeten hebben, eten de vrouwen. Do gerechten bepalen zich natuurlijk tot melkspijzen en plantaardig voedsel, want de Hindoe is vegetariër in de zooveelste macht vleesch, visch en eieren zijn verboden. Ook ijs hij zoo sterk anti-alcoholist, dat hij slechts melk en water drinktzelfs thee en limonade zijn in zijn schatting geestrijke dranken. Stoelen en tafels worden niet gebruikt. In een luchtige hal van het huis wordt voor eiken gast pen vierkante plank neergelegd, niet ongelijk /tan de ons bekende teekenborden, waarvoor do gast nadat een bediende hem de handen met frisch water overgoten hoeft, zich op do hurken met gekruiste boenen neerlaat. De spijzen worden in kleine napjes voorgediend en het pan tal der gerechten is gewoonlijk 12 tot 20. Zij bestaan deels uit sterk gekruide groenten, melkspijzen, rijst en vruchten, doel3 .uit zoetigheden. Brood is er niet, maar voor iedoren gast ptaat een bord met iets, dat op kleine pannekoekjes lijktdeze doen ook dienst pis lepel voor de melkspijzen. Messen en vorken Worden niet gebruikt; men eet met de rechterhand on grijpt daarmee in alle gerechten. De restjes worden aan de Mohamedanen gegeven. Alles wat „op tafel" komt, is denzelfden dag toebereid. Daar de grondstoffen, waaruit het maal bestaat, (zeer goedkoop zijn, kan men voor ongeveer 12 centen een zeer goeden maaltijd hebben. Ten slotte worden weer de handen met water (O vergoten en dan wordt de tambulanj gereikt. Die bestaat uit een betelblad, Waar - in kleine stukjes are kanoot en ander© krui derijen gewikkeld zijn. Sommige Hindoes kau wen den geheelen dag betel om do spijsverte ring te bevorderen. De smaak fs pikant, maar niet onaangenaam. Het vervangt de sigaar voor den Indiër in het binnenland. De meeste Hindoes rooken niet, omdat de Veda, het niet toeslaat en die rooken beroe pen er zich op, dat de Veda hot ook niet verbiedt. AFLOOP VERK00PINGEN. De veiling, Vrijdag ten overstaan ran den deurwaarder I. P. Rosier te Middelburg gehouden, van de gestrande vischsloepen sRoumanie" te Domburg en »Pionnier" te Oostkapelle heeft tot uitslag gehad dat het wrak en de afgekomen afbraak van eerstgenoemde sloep opbrachten f 159.10 en tqp laatstgenoemde wegens te laag bod niet werd gegund. Door den notaris Johan Hosang werd Donderdagavond alhier publiek verkocht een heerenhuis met erf en grooten tuin 8taaude in de Noordstraat met een uitgang aan de Lomberdstraat te Middelburg. Kooper werd de heer A. Loois te Middelburg voor f 7500. Al. Beginselverklaring, werkprogram. A2. Wat de Vrjjzinnig-democraten willen A3. Waarom Algemeen kiesreoht? A4. De Eerste Kamer. A5. Evenredige vertegenwoordiging. A6. Grondwetsherziening. A7. Onze gemeentelijke politiek. A8. Vrijhandel of protectie? A9. Wettelijke beperking arbeidsduur- AIO. Een volksleger. All. Staatserfrocht. A12. De jachtwet. A13. Staatsexploitatie spoorwegen. A14. Hot pacbtcontract. A15. Onze koloniale politiek. A16. Zee- en kustvisschorjjbelangen. A17. Verkorting van den orbeidsdag in het buitenland. A18. De wet op de Arbeidsovereenkomst. Prjjs por stuk 2 cent. Nummers 118 sa men fr. p. p. legen toezending van 0 88. In hoeveelheden voor verspreiding bestemd 1 cent per stuk pluB de vracht. A52. Werkzaamheid op gemeentelijk gebied Program met toelichtende aanteeke- ningen, 50 cent (voor partjjloden 30 cent). A53. Landbouwparagraaf met toelichting, 20 ct. (voor partjjleden 15 cent). A80. De Tienurendag. Prjjs 100 ex. f 0.25 500 ex. f 1.—1000 ex. f 1.75. Bestellingen bjj den Hear L. van Oeverbn, Van Looatiaat 96, Den Haag en bij den Bonds- Seoretaris. GESCHRIFTEN van den Vrjjz.-Dem. Bond en het Alg. Ned. Werkl. Verbond. BI. Waarom nog een comité voor algemeen kiesrecht B2. Algemeen kiesreoht buiten Nederland. B3. Valsche profeten. B4. Het Nederlandsohe Kiesrecht, vergeleken met dat van eenige andere landen (met prent). B5. Waarom Algemeen Vrouwenkiesrecht P B6. De vrouw uit do arbeidende klasse en het kiesreoht. Prjjs 100 ex. f 0.25; 500 ex. f 1.— 1000 ex. f 1 75porto inbegrepen. Verkrijgbaar bjj de SecretarissenG. S, J Haentjens Dekeeb, The-esiastr. 23, 'b Gra- venhage, en J. Mdssrrt, 2e Van Swlnaenrte 47, le étage, Amsterdam.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 2