MIDIKIiBllKGNCHE COERAMT UN in. iS4e Jaargang. Maandag 16 October. T, f :les, lia, ais .sua, N*. 244. 4915. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, Fryi per kwartaal, zoowel voor Middelburg Afzonderlijke van Zon- en Feestdagen, voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan bet bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. y Advertentiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel mee: 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zy innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend* Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Buren* A. DE LA DAB Am., N.Z. Voorburgwal «60, Amnten'um. INS. i wordt (tflk! Dik nommer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Zeep I )resden I eiftt. ft. in 1*1 Middelburg 14 October. Tan den Haagscben Toren. Bij de indertijd gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad in district I werden, zooals de lezers zich wellicht nog zullen herinneren, allerlei knoeierijen ont dekt. Het gevolg hiervan was, dat Ged, Staten de verkiezing, welke den anti-rev. Schalekamp in den raad had gebracht, ver nietigden, zoodat een nieuwe verkiezing moest worden uitgeschreven. In stede nu de sociaal-democratische tegencandidaat, die bij de eerste verkiezing de meeste stemmen verwierf, ea die nu weder candidaat is gesteld, zonder concur rentie te laten, zoodat hij bij simpele can- didaatstelling verkozen zou zijn, hebben de anti-rev: den treurigen moed nogmaals met hun man, genoemden beer Schalekamp, uit te komen. Zulke praktijken, die van een verkiezing een dobbelpartij maken, kunnen uit een oogpunt van politieke moraliteit niet genoeg afgekeurd worden. Het souvereine kiezersvolk heeft óf een anti-revolutionair óf een sociaal-democraat gekozen. Een derde mogelijkheid, waar het tusschen twee candidaten staat, bestaat niet. En waar nu afdoende gebleken is dat bij de verkiezing in Juli j.l. op groote schaal geknoeid is met de stemmoncijfers van den heer Schalekamp, zoodat deze „officieel" de meerderheid verkreeg, hoewel hij inderdaad verre in de minderheid bleef bij zijn sociaal- democratischen concurrent, daar is het dui delijk, dat de meerderheid der kiezers in Juli de man der S. D. A. P. wilde, en niet den volgeling van dr. Kuyper. Welnu, deze uitspraak had men uit een oogpunt van politiek fatsoen moeten respec teeren, want het gold hier niet een klein verschil van enkele stemmen of een formeele fout, welke bij een voorgaande verkiezing was begaan, maar een zeer afkeurenswaar dige knoeierij. Zonder geknoei had de sociaal-democraat in Juli de meerderheid verworven. De anti-revolutionaire kiesvereeniging, die thans de gemeente op de kosten van een nieuwe verkiezing jaagt, heeft dus geen enkel excuus voor haar daad. Ik mag dit gerust zeggen, want zoowel de anti-revolutionaire candidaat als de sociaal-democratische candidaat laten mij volmaakt koud. Op beide personen is toe passelijk wat de „N. Crt." indertijd over den beer Schalekamp schreef n.l, dat deze een totaal onbekende en onbeduidende per soon is. De Kleer is een eren groote nul in het publieke leven van Den Haag als De vrijzinnigen hadden natuurlijk besloten geen tegen-candidaat tegenover den beer De Kleer te stellen, maar zouden hem nu steunen, nu de partijen van rechts toch met den heer Schalekamp zijn uitgekomen. Het mooiste van het geval is, dat de heer Schalekamp thans in het geheel geen kans heeft gekozen te worden. In district I komt geen candidaat der rechterzijde er door tegen een candidaat der vereenigde linkerzijde. Op het terrein der binnenlandsche politiek heeft de Kamerzitting van eergisteren een verrassing gebracht. Een dag vóór de zitting waren de gemoe deren over en weêr nog zeer opgewonden. Vele heeren der rechterzijde waren niet van plan toe te geven, wenschten eens hun <kracht» te toonen; de sociaal-democraten waren zeer heslist in oorlogsstemming. Door de roomsch-katholieken echter werd den anti-revolutionnairen beduid, dat het obstructiespel, hoe lataal misschien ook in zijn nawerking van den sociaal-democraten, ook de partijen der rechterzijde kan schaden. Van de regeering was ook een wen^ ge geven, dat men daar liever wilde werken en niet vechten. En zoo is het gekomen, dat de vechters bazen van rechts bet hoofd in de schoot legden en medegingen met het vredesvoor stel Nolens—Drucker. Dr. Kuyper moet het in dezen niet eens geweest zijn met den heer Nolens. Bevreem dend is het dat niet hij, maar de heei Nolens namens de geheele rechterzijde het woord voerde. Wie is nu de „leider" rechts Dr. Kuyper, dr. Nolens of de heer Lohman Toor de regeering, die thans met vele wetsontwerpen gereed is om ze door de Kamer te laten behandelen, ware een vast gezette obstructie een ware ramp geweest. Of de gesloten vrede nu wel zoo heel hecht is, mag betwijfeld worden. Ik hoorde hier en daar vertellen, dat de stemming nog steeds in beide kampen min vriendelijk is, en dat er niet veel behoeft te gebeurenjom den toestand opnieuw te bederven. Laten wij echter hopen dat zulks niet plaats vindt. Het Nederiandsche parlement is nog steeds een van de „fatsoenlijkste" in Europa, en het zou zeker te betreuren zijn, indien het die reputatie niet meer verdiende. Over de ramp, welke het Haagsche Bosch door den iongsten storm beeft getroffen kan ik weinig nieuws meer berichten. U hebt er natuurlijk alles reeds van gehoord. Het is werkelijk verschrikkelijk om aan te zien, hoe bijkans heele lanen zijn vernield overal ontzettende gaten in het vroeger zoo mooie Bosch zijn gewaaid. Het Haagsche Bosch is gewoonweg on kenbaar geworden en nu nog, biina 10 dagen nadat de catastrofe plaats had, ont dekt men erplaatsen, waar men zich afvraagt hoe zag het er hier vroeger uit Het merk waardigste vind ik het, dat kolossale boomen van 25 a 30 M. lengte zich honderden jaren lang staande hielden met een wortelgroei, welke soms niet meer dan oen halve M. in den grond zat. Het is onbegrijpelijk dat deze boomen niet eerder bij een storm om waaiden. Ook langs den Scheveningschen weg heeft de storm in het houtgewas enorme schade aangericht. Daar liggen zeker ook een 1000 boomen tegen den grond. Thans lijkt bet daar zoowel als in het Bosch veel op een houtzagerij. Met meer dan 200 man is men bezig de gevallen boomen op te riumen en naar alle waarschijnlijkheid zal het April van het volgend jaar worded} alvorens alle stammen verwijderd zijn. Wie had zoo'n ramp na den praclitzomer van 1911 kunnen verwachten? Uw getrouw© Torenwachter. Uit Stad en Provincie. Het Provinciaal Watersnood Comité in Zeeland ontving nog naar aanleiding van de stormramp, van H. M. de Koningin-Moeder f 500, A. S., f 25, E. S., f5., beiden te Middelburg, N. N. f2.50, A. de H. f 10, O. f 10, N. N. f 300, allen te Amsterdam, P. C. J. H„ Aardenburg, f 100, E. B. G., Oosterbeek, f 3, V. d. M., Baarn, f 25, K. C., f 10, van »De Nederlander" (bij haar ingekomen giften) f 1000, en P. S. B., Amsterdam, fl. Totaal met vorige opgaven f 6199. Willem Steiner te Dordrecht, de dich ter van Morks' overbekende „Wiegenlied", heeft dezer dagen een gedichtje geschreven, pnder den titel „Doe Wel", dat geïnspireerd is door 4e stormramp, die Zeeland andermaal trof. Op verzoek van den dichter heeft de heer Morks ach bereid verklaard dit gedicht op muziek te brongen en zal de bate geheel ten goede komen aan de in Zeeland door do ramp van 30 September getroffenen. S' Men verzoekt ons nog even de aandacht te vestigen pp de Padvinders-beweging hier ter (stede. Het is den leiders dier be weging Ier pore gekomen, dat nog veie jon gens aan de padvinderij zouden willen deel nemen, doch dat de kosten den ouders, doen besluiten dit verlangen der jongens niet in te willigen. De aandacht wordt thans er op gevestigd dat de aanschaffing van een uniform alleen vereischt is. Dit costuum is voor nog geen vier gulden te verkrijgen. Zelfs bestaat de gelegenheid, dat ook de kleeding gratis aan de knapen Wordt verstrekt, wanneer de ouders niet in staat zijn ze aan to schaffen. Hot doel is pm jongens uit alle rangen der maat schappij het deelnemen aan de padvinders beweging mogelijk te maken. Mochten er dus thans "worden gevonden, die hun bezwaren hierdoor 'zien ondervangen dan hebben zo zich slechfs to wenden tot het bestuur, dat gaarne verdere inlichtingen verstrekt. Verschenen is de winterdienst van het postkantoor te Middelburg, waarop zooals gewoonlijk aangegeven zijn de uren van buslichting voor binnen- en buitenland- sche postverzending en de datum van de laatste lichtingen voor de mail naar Oost en West-Indiö. De vereeniging „Handelsbelang" al hier, die dezer dagen bij de directie der Zeeuwsche Spoorboot Mij aandrong op een spoedig herstel vun den stoombootdien9t MiddelburgZierikzee v.v., welke dienst door en sedert den storm van 30 Sept. j.l tot heden bleef rusten, ontving van den direc teur de mededeeling dat al het mogelijke wordt gedaan om de beide spoorbooten zoo spoedig mogelijk in vlot water te krijgen. Sedert Maandag heeft 'men met één en lateg met twee sleepbooten tevergeefs tracht de spoorboot no. 2 in vlot water te brengen, nadat eerst de boot uitgegraven was; met deze pogingen wordt voortgegaan. Door den Noord-Oosten wind kwam er te weinig water. Voorts zijn door den directeur bij tal van reederijen pogingen aangewend tot het be komen van buurbooten, tot nu toe echter te vergeefs. Met bet oog op de Zierikzeesche haven en zwaaiplaats te Zierikzee, ben ik schrijft de directeur aan diepgang en afmeting gebonden en is het ook een vereischte met het oog op het seizoen, dat de te huren boot volkomen zeewaardig is. Uitgaande van de afdeeling Middel burg der S. D.A.P. hield Vrijdagavond in de groote Schullershofzaal de heer W. H. Vliegen lid van de Tweede Kamer een rede over „het Kamerschandaal". De zaal was geheel gevuld met een aandachtig en belangstellend publiek. Mr. Sannes leidde den spreker in. Deze sloeg eerst >een terugblik op de verschillende el kander opvolgende ministeries en ging na wat daaronder aan sociale wetgeving tol stand gebracht Was. Hij concludeerde dat dit be droevend weinig was en dat het hoogst nood zakelijk werd in dezen toestand verandering te brengen. De kiesrechtaetie Zal daartoe behulpzaam zijn en de tot standkoming van sociale wetten in de toekomst van de arbeiders zelf zijn uitgegaan. In den breede behandelde spreker vervolgens het voorgevallene op den z.g. rooden Dinsdag, en het Kamerscbandaal als gevolg van liet adres Troelstra c.s. Het Kamerlid Blum, tot debat uitgenoo- digd, was niet aanwezig. Ten slofte werd, evenals in andere plaat sen, een motie goedgekeurd, waarin de ver gadering sympathie met de houding; der S. D. afgevaardigden uitsprak. Met ingang van 16 October a.s. is de sergeant-majoor-administrateur P. Beekman van het II bataljon 3e reg. int. te Mid delburg werkzaam gesteld ten bureele den Commandant van het 39e landweer- district te Vlissingen ten einde na zijn pen sioneering te worden aangesteld tot reserve- adjudant-ondevofficier bij de Landweer. - Door de keurmeesters van vee en vleesch alhier is Vrijdag afgekeurd een varken van p. m. 200 Kg. dat bij onder zoek zijn natuurlijken dood gestorven bleek te zijn. Het is met nog eenige afgekeurde organen van verschillende slachtdieren onder politietoezicht begraven. De eigenaar, een slager alhier, lijdt hierdoor geen schade, daar het varken ver zekerd was bij den Slagershond. Vrijdagnamiddag omstreeks 4 uur viel de 60-jarige opperman De K., terwijl hij bezig was het dak te herstellen van de viÜa van den heer Von Brucken Fock, aan den Seis- jel alhier van den nok. Hij kwam op het hoofd terecht. De man werd naar het gasthuis vervoerd, waar men slechts den dood kon con9tateeren. Vit Vlieai ngeo schrijft men ons dat er bij alle partijen een sterke strooming haerscht om, mochten Ged. Staten den heer Eindeyer niet als raadslid wenschen toe te laten, hem bij een nieuwe verkiezing onbestreden te laten. Dinsdagavond te 8 uur houdt de Ka mer van koophandel en fabrieken een open bare vergadering. Vrijdagnamiddag is uit het kanaal onder de gemeente Koudekerfee de 56-jarige A. B., die tijdelijk alhier ver toefde, opgehaald. Dr Web van Souburg verleende de eerste hulp voor het opwekken der levensgeesten. Bijgebracht, is de man naar hef gasthuis te Middelburg vervoerd. De onge'ukkige werd kort geleden gerui- men tijd in een gesticht bij Heemstede verpleegd. Vrijdagmiddag is te Westkapelle door den Burgemeester-strandvonder in het openbaar verkocht het wrak va» de gestrande „City of Benares". Het gedeelte, dat op de glooiing lag, werd gekocht door den heer J. P. «Janse te Westkapelle voor f 80 en het gedeelte in de zee door het polderbe stuur van Walcheren voor f 955, alles on gerekend 10 pet. onkosten. Het. gemeentebestuur alhier heeft een politiehond aangekocht. Hij is afgericht en geleverd door den heer Drent, rechercheur te Vlissingen. De proeven, die het dier heeft geleverd in het opsporen van opzettelijk weggeborgen goederen, slaagden uitstekend. Van 712 October werden van Y e r s e k e verzonden 900.000 stuks lever bare oesters, bijna alle naar Belgiö en Duitschland, benevens 4170 KG. kreukels naar Belgiö. Prijzen der oesters warenImperialen 95 K.G. f 53.—. Ie soort 70—72 K.G. f40. 2e soort 5658 K.G. t 24.3e soort 45 K.G. f 15.-. Onder de ingezetenen van K o 1 rj n s- plaat, die na vele dagen en weken van ont bering (zich hadden verheugd in het bezit van cm flinken voorraad regenwater, zijn verscheidenen, die na den storm hun regen bakken moesten leegpompen, doordat het zoute water, dat door dezen storm op de daken werd gejaagd, dit water totaal onbruikbaar heeft gemaakt. - Het korps torpedisten van Briello is naar B r n i n i s s e vertrokken met vaartuigen en Werktuigen ter assistentie van hen, die door den vreesebjkea storm te Brumisse schade liebben geleden. Op verzoek van de sub-commissie benoorden de Ooster-Scbelde van liet Pro vinciaal Watersnood-comité heeft zich te Kenesse, onder voorzitterschap van den burgemeester, een commissie gevormd ter inzameling van gelden voor de noodlijden den te Bruinisse. In eerstgenoemde plaats is tegen een 70-jarig alleenwonend, niet onbemiddeld man door de rijkspolitie proces-verbaal opgemaakt wegens bet weghalen van aan gespoeld hout. Naar hot „Hulsterblad" verneemt, is door do Spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen eon geldiccning van 1.500.000 frs. aan gegaan, welk kapitaal zou dienen voor den aanleg van dubbel spoor en de aanschaffing van, vier locomotieven, en verder materieel. Propaganda-avond. Voor een stampvolle zaal van de „Prins van Oranje" gaf de afd. Goes van den „Bond voor Staatspensioneering" Vrijdagavond haar in het voorjaar uitgestelden propaganda-avond De voorzitter der afdeeling, de heer I. D Fransen v. d. Putte, opende met een hartelijk woord van welkom, herinnerde aan den tegen slag in het voorjaar en bracht warme hulde aan de Goesche tooneclvereeniging „Onder ling Kunstgenot" dio thans ook weer zoo geheel belangloos hare medewerking verleen de. Dan uitte spreker zijn leedwezen over het feit, dat „De Zeeuw" de advertentie be treffende dezen avond meende te moeten wei geren, niet zoozeer, naar het heette, om de propaganda voor de idee Staatspensioen, als Wel omdat er een tooneelvoorstelling aan was verbonden. Dat ooJc deed spreker leed, omdat er in dit propaganda-tooneelstuk „Te Laat", absoluut niets voorkomt dat minder geschikt zou kunnen zijn voor kuischo oogen en ooren. Wanneer het blad soms uit de aankondiging dat kinderen beneden de 18 jaar niet worden toegelaten, heeft opgemaakt, dat er iets pikants zou Worden gegeven, dan wilde spreker wel even meedeel en dat zulks geschiedde met het. (oog ioip de plaatsruimte. Aan den anderen kant evenwel hebben wij reden tot groote dankbaarheid, aldus spreker, daar de droom van staatspensioen in vervul ling staat te treden Zelfs al komt de thans voorgestelde wet dienaangaande er door, dan treedt er verbetering in, daar tot op heden niets voor den armen ouden werker werd ge daan. Maar we moeien geen dwangverzekering hebben, geen verplichte premiebetaling, waar-1 door zij worden uitgesloten, die bot pensioen het meest van noode hebben, maar Staatspen sioen, waarom spreker dan ook met aandrang aanspoort izich mee aan te gorden in den rechtvaardigen strijd. Daarna verkreeg de heer Kanis van Amster dam het woord voor het onderwerp „Waarom Staatspensioen en geen dwangverzekering?" Spreker fcette in het kort het doel van den Bond uiteen, deelde mee, dat het aantal leden volgens het rapport van Juni j.l. meer dan 73.000 bedraagt, maar al stemt dit tot dank baarheid, pok hier geldt het „dankbaar, maar niet voldaan" In Denemarken, Engeland, Nieuw Zeeland, Duitschland, Belgiö enz bestaat reeds een wet op ouderdomspensionneering. Achtereenvolgens besprak de heer Kanis in het kort do verschillende stelsels van die lan den, Wees er op, hoe het Deensche stelsel, bestudeerd door de boeren Van Krevelen en Frans Netscher, (ook voor ons land aaabo- lenswaardig zou zijn. De Engelsche wet is nog maar een paar jaar in werking, zoodat er weinig positief van te zeggen valt, al hoort men pok daarvan niets dan goeds. Sedert Januari van dit jaar zijn de bedeelden niet meer van pensionneering uitgesloten en er is 'zelfs sprake van do leeflijds-grens van 70 te verlagen tot 65 jaar Minder goed was de heer Kanis te spreken over do Belgische en Duitsclie stelsels, waar van hij de schaduwïjjde breedvoerig besprak, vooral den nadruk er op leggend, hoe bij de Duitsche wet do ambtenaren van de contróle met het grootste deel van die bijdragen der verzekcringsplichtigen gaan strijken. Dan trachtte spreker de bezwaren tegen Staatspensioen to weerleggen, herinnerde er aan hoe do Staatscommissie, belast mot het onderzoek naar do mogelijkheid van Staats pensioen, geen geld daarvoor wist to vinden, terwijl minister Lely 2 millioen beschikbaar had, minister Veegens 6.4 millioen, minister Kuyper 6 millioen, minister De Meester 12 h 13 millioen en minister Goeman Borgesioa 14 h J5 fcnillioen. En waar wel geld is te vinden voor palei- zenbouw, koninklijke stallen, reuzentractement voor den gouverneur-generaal, enz zou daar dan geen gold zijn voor verzorging van den oude» jarme, wat toch veel noodigcr is dan f 16 000.000 aan kustverdediging te besteden. Tenslotte de voordeel en van de Bonds-ideo uiteenzettendo tegenover de nadoelen van het wetsontwerp-Talma, dat geschoeid is op Duit sche leest, spoorde spreker aan het eind van z'n rede de aanwezigen aan mee te ijveren voor Staatspensioen. Daarna voorde vorengenoemde tooneeïver- eeniging „Onderling Kunstgenot" het propa gandastuk „Te Laat" op, dat niet naliet die pen indruk te maken op de aanwezigen Velen zullen dan ook Vrijdagavond weer een ^schrede jaader izijn gebracht lp' de Bonds-idee. Staats pensioen. Een 40tal gaven daarvan al dadelijk blijk door fcich op te geven als lid van de afd. Goes. Letteren en Rnnst. In de geschriften van de Vereeniging „Schoonheid in opvoeding en onderwijs" ia als no 13 verschenen een werkje van onze stiadgenoote Marie Berdenis van Beriekom, ge titeld „Hoe kan het zangonderwijs op do lagere scholen verbeterd worden?" Het bevat een overzicht van dc resultaten der adresbeweging van genoemde Vereeniging Aan veertig gemeenten werd het adres toege zonden, 17 gemeenten antwoordden, en in slechts drie werd een practiscb resultaat be reikt. Vervolgens bespreekt *do schrijfster de beste middelen om verbetering te krijgen, in het bijzonder door het vormen van muzikaal ontwikkelde onderwijzers. Het beste zou zeker zijn ,als de regeering examens instelde ter verkrjjging van een akte van bekwaamheid! voor het schoolonderwijs in het zingen, en ter verkrijging van een „aantoekening", be voegdheid verieenende tot het geven van schoolonderwijs in het zingen Zoolang de regeering dat niet doet, be hoort men nauwlettend toe to zien dat bij het panstellen van muziekonderwijzers aan onze opleidingsscholen, musici worden gekozen die in de eerste plaats zanger zijn, en on derwijs kunnen geven in zingen. Ten slotte wordt een kort overzicht ge geven van wat in Duitschland to dier zake wordt gedaan. Reobtzaken. Arrondissemenis-Rechtbanlc te Middelburg. Eigen Hulp. Inzake den 40-jarigen winkelbediende L. de V., die zich Vrijdag te verantwoorden had voor den verkoop van sterken drank in het klein in de coöperatieve vereeniging „Eigen Hulp", wees de officier van justitie erop dat het hier om 50 ct. boete ging, dus niet zoozeer om de knikkers dan om hel recht van het spel. Eenige jaren geleden kwam een zelfde geval voor en de rechtbank besliste toen dat er geon Btrafbuar feit )iad plaats gehad. Do leden koch ten, aldus de rechtbank, immers hun eigen drank daar dn zaak een coöperatieve was. Eenigen tijd geleden werd spreker in deze zaak om advies gevraagd. Hij kon zich niet met de vroegere beslissing dor rechtbank ver eenigen en vond het daarom wenschelijk de kwestie nog eens aan deze rechtbank voor te leggen, wat mogelijk was, daar hierin andere le den hadden zitting genomen Het komt spreker voor dat dc drank het bezit is van de coöpe ratieve vereeniging. Deze is een rechtspersoon. Doet in een dergelijke vereeniging eon lid eeni-

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1