Onderwijs. Letteren en Knnst. Verschillende Berichten huisvest, heefl een Vredebond met even 15#0 leden. En dnt waar vrede eon eerste eisch is. Doch de tijd der ontwapening zal komen, de t\jd dat niet meer de geldhandel maar de volksvertegenwoordiging zal regeeren, zeide de spreekster. De ware internationale vredesbeweging dateert van het begin der 19de eeuw. In 1874 is in den Vredebond de arbitrage ter sprake gebracht door mr Bredins en mr D. van Eek, het ond-Kamerlid voor Mid delburg. In 1901 is de Vredesbond rereenigd met den Vrouwenbond voor ontwapening. Er is voor de vredesidee nog zeer veel te .doen. Als voorbeeld noemde spr. o. a. de onvoldoende geschiedenisboeken, waarin dikwijls alleen plaats is voor krijgshelden. De vrouwen zijn opvoedsters in de eerste plaats. Laten ze de kinderen geen oorlogs speelgoed geven, soldaten en vechtboeken. Wijst de jongens vooral op het bloedige, het wreede van den oorlog. De weerloosheid achtte spr. een ontzet tend moeilijk punt. De dienstweigeraar om des gewetens wille behoorde haar inziens niet in de gevangenisdaar moet iets op gevonden. Leert kinderen de oorlogshelden niet als de eenige helden voorstellen. Wij zijn broeders en zusters, we vinden geen -vijanden, ook niet buiten de grenzen. Spr. was op den Nationalen Vrouwenraad eens gevraagd, hoe de Duitsche vrouwen wel over de vredesbeweging dachten. Kort daarop las spr. dat de voor kiesrecht strij dende vrouwen aan de regeering daar te lande hadden verzocht de viering van den slag bij Sedan af te schaffen. Ook uit Noor wegen en Engeland werden voorbeelden aan gehaald. Het kiesrecht besprekende in verband met de vredesbeweging, achtte spr. dit wenschelijk als middel, niet als doel. Een internationale parlementaire unie zal eens vervangen de regeering van het geld. De man noch de vrouw alleen zullen den nieuwen tijd brengen, dat zullen ze samen doen. Na deze voordracht werden een aantal lichtbeelden vertoond, betrekking, hebbende op den oorlog, en tevens een aantal por tretten van vrouwen en mannen, bekend door hun werken voor de vredesidee. Hierop werd gepauzeerd om daurna aller eerst den tekst der wereldpetitie vooralge- meene ontwapening van Miss Eckstein uit Boston voor te lezen, welke petitie na afloop der bijeenkomst ter teekening werd gelegd. Ten slotte werden lichtbeelden vertoond, be trekking hebbende op den gewapenden vrede, maar ook om aan te toonen, dat niet alleen in den krijg helden worden gevormd. Brandweermannen, redders bij de »Berlin«- ramp en zoovele anderen illustreerden deze bewering. Mevrouw Van den Hamme sloot met een kort woord van dank en drukte de hoop uit dat ook in Middelburg een afdeeling van »Vrede door Recht< mocht verrijzen. De bijeenkomst was goed bezocht, bijna uitsluitend door dames. Bij kon- besluit: is bevorderd tot officier in de orde van «Oranje-Nassau», dr. J. L. Nommensen, ephorus van bet Rijnsche Zendingsgenoot schap in de Bataklanden, op Sumatra; is de heer E. Zuidema, boekhouder bij de Staatsmijnen in Limburg, tijdelijk benoemd tot administrateur bij de artillerie-inrich tingen; is benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arrond.-rechtbank te Heerenveen jhr. mr. J. M. van Beyma, burgemeester der gemeente Aengwirden is eervol ontslag uit den zeedienst ver leend, onder toekenning van pensioen: aan den kapitein ter zee E. de Haan, op verzoek, wegens langdurigen dienst; aan den kapitein ter zee J. F. B. van Dijk, wegens langdu rigen dienst, en aan den kapitein-luitenant ter zee C'. A. Fock, wegens ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den mili tairen dienst ten gevolge van lichaamsge breken zijn bevorderd tot kapitein ter zee de kapitein-luitenants ter zee N. J. van den Worm en M. H .E. Sachsetot kapitein- Luitenant ter zee, de luitenant ter zee der lste klasse L. P. W. van der Wal, R. F. gelaten, keken elkaar met ongeloovigo verba zing aan. Peter Scallop kreeg zijn tanden slechts met verbazing op him plaats. President Morley van de Commercial Bcrnk merkte zacht op tot den heer Paulson: „Ik wist het wel. De man, zal op een of andere manier bewijzen dat wjj hem geld schuldig zijn." De harde oogen van den heer Paulson staar den in do richting van den heer Wallingford, en zijn kaken werden rood. „Hij heeft ons," zei bij zuur, „ruim een jaar tijd gegeven om weer wat geld bijeen te verdienen voor ons zelf, en nu komt hij het halen. Wacht maar even. Hij zal er zoo ont vragen Wallingford vroeg mtusschen met zekere warmte, wat zij gedaan hadden gedurende zijn afwezigheid, en daar niemand opstond om hem dat mee te deelen, zou hij het hun zeggen. Ze waren bang geworden van het pogenblik dat hij hen den rug had toegekeerd, ze hadden de maatschappijen doen sterven aan gebrek aan ondersteuning, en ze hadden het laten gebeu ren dat do heer Edward Bang zijn proefne- mm gen staakte inzake een uitvinding, die als zij voltooid mocht worden, de merkwaardigste uitvinding van dto hcelo eeuw te zijn. Ze hadden het veroorloofd dat de heer Bang, do hersens en de ruggegraat van hun maat schappijen, weer als werkman in betrekking ging voor een armzalig werkloon. Overladen van Brakel Schimmel en J. O. Kolkmeijer, en tot luitenant ter zee lste klasse, de luitenants ter zee der 2de klasse W. C. A. Vink, E. M. Wissman en F. J. Witteveen; Is aan den kapitein-luitenant ter zee A. J. Gooszen, inspecteur van het loods wezen, de betonning, bebakeDing en ver lichting in het 2de district te Harlingen, verleend de titulaire rang van kapitein ter zee. De schout-bij-nucht F. C. E. L. Koster, directeur en commandant der marine te Willemsoord, bevorderd tot vice-admiraal. Voor het diploma vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek zijn te Breda geslaagd mejuffrouw P. C. van Eenennaam en de heer J. W. van Strien, beiden te Middelburg. In een spoedvergadering heeft de gemeenteraad van Kruiningen benoemd tot onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de o. 1. s. te Hansweert de heer G. F. H. Luwema, onderwijzer te Nisse. Voor de scholen met den Bijbel is gecollecteerd te Axel f 223.42 en te Kou- dekerke, 't Zand, f 54.195. Vrijdagavond werd te Axel door den voorzitter, den heer J. Huizinga, de avondvakteekenschool geopend. In zijn rede dankte hij allen, die hadden medegewerkt tot de oprichting der school, terwijl hij haar in aller medewerking aanbeval. Hij hoopte dat de directeur en de onderwijzers met lust hun zware taak zouden verrichten, terwijl hij den leerlingen op het hart drukte, om door toewijding en vlijt de taak van hun onderwijzers te verlichten. De directeur, de heer Joh. Feij, bracht zijn dank aan het bestuur voor zijne be noeming, de verzekering gevende, dat hij zijn beste krachten zal geven tot den bloei der school. De cursus, welke '26 leerlingen telt, zal Maandag a. s. aunvangen. Door de gemeente Axel is f 100 subsidie verleend. Onder de vele belangstellenden bij de opening bevonden zich ook depeden van het dagelijksch bestuur en enkele raadsleden. „In het zicht der derde vredescon ferentie." Op aanzoek van het „Alge meen Nederlandsch Verbond" bewerkt door jhr. mr. dr. B. de Jong van Beek en Donk.-Dordrecht, Morks&Geuse. Het samenstellen van dit boek is een der nawerkingen van het wakker schuddende artikel door prof. C. van Vollenhoven in de „Gids" van November 1910 geschreven, onder den titel „Roeping van Holland". Wat die hoogleeraar toen schreef over de taak van ons land om het initiatief te nemen voor het vormen van een internationale politie, heeft veel tegenwerpingen uitgelokt, als een te fantastisch plan, maar het heeft toch dit goede ten gevolge gehad, dat de onder werpen, die op de derde vredesconferentie zullen worden behandeld, meer aandacht trekken. En in die stemming heeft het hoofdbestuur van het „Alg. Ned. Verbond" besloten een poging te doen tot opwekking van belangstelling in meer algemeenen kring in het land zelf der vredesconferenties, door het uitgeven van een boek over doel een werken dier bijeenkomsten. Jhr. mr. dr. B. de Jong van Beek en Donk, aan wie het samenstellen van dit boek werd opgedragen, heeft daaraan den vorm gegeven van een bloemlezing van uitspraken van mannen van gezagstaats lieden, geleerden in internationaal recht, militairen, enz., maar zóó op elkaar volgend, dat men een overzicht krijgt van den ont wikkelingsgang van ten eerstehet vraag stuk der ontwapening; ten tweede: dat der internationale politie. Daarmee is kort aangegeven, wat het boek ismaar als men alleen de inhoudsopgave inziet, dan reeds krijgt men eerbied voor de veel omvattende belezenheid van den samensteller, en ook voor den arbeid, die er noodig is geweest voor het uitzoeken der beste citaten. De schrijver zelf heeft zich voor zijn eigen werk bepaald tot een lezenswaardige inleiding en tot het tusschen voegen van met schuld, bezwaard door een groot gezin had de trouwe Bang toch in zijn vrijen tijd gezwoegd voor hun welzijn, en had hij de ma chine gebracht tot een vorm waarin zij vier maal krachtiger was dan toen de maatschap pijen werden gevormd. Zij was nog niet ge reed voor de markt, maar het was nu niet het (oogenblik haar in den steek te laten. En als de menschen uit Bang's eigen stad, die er het meest bij geïnteresseerd waren, hem niet bij zijn proefnemingen wilde steunen, wel dan zou hij, Wallingford het doenHij stelde duizend dollar daarvoor beschikbaar En hij wierp het geld in ritselende bankbil jetten op de tafel I Hij vroeg aan niemand zijn vertrouwen in de Bang zorunachino te deelen. Hij vroeg aan de aandeelhouders geen cent voor verdere proef nemingen. Hij verlangde geen dollar van Cin- derbury maar hij wou aan de aandeelhouders vragen zijn geld le beheeren. Ze behoefden niet t© (aarzelen om het aan te nemen bij zou het wel terug krijgen I Hij wild© den heer Morley en den heer Shellbarke, respectieve^ lijk van de Commercial on do Manufacturer's Bank, benoemen om het beheer van die dui zend dollars op zich te nemen. Daaruit zou iedere week aan Bang 20 dollars worden be haald lam rijn tijd geheel aan d© proefnemingen met zijn Zon-Machines te besteden, en daarvan zonden voorts de materialen worden gekocht, die do heer Bang noodig mocht hebben voor korte, in kleine letters gedrukte toelichtin gen die de losse aanhalingen aaneen met selen. Het is op die wijze een interessante verzameling geworden. De Festspiel© te Bayreulh zijn voor den volgenden zomer reeds vastgesteld „Moister- singer", „Ring" en „Pajcifal", tusschen 22 Juli en 20 Augustus. Wo deelden m ons vorig nummer reeds me© dat het nieuw© werk van R. Strauss een divertissement is bij Molières „Bourgeois gentilhommo". De dichter, Von Hofmannsthal, heeft aan het slot van Molière's stuk, waar „Jourdain" aan zijn gasten een opera aan biedt, de volgende fantasie vastgeknoopt Jourdain heeft op dat oogenblik twee opera gezelschappen beschikbaar, een voor groote opera's en een voor komische opera's. Welk gezelschap te kiezen? Jourdain weet wel raad. Hij beveelt beide gezelschappen tegelijk te spelen. De „opera-seria"-troep speelt en de „opera buffa"-troep improviseert naar belie ven er maar wat bij. Het vraagstuk van de huwelijkstrouw, dat hot gemeenschappelijk© spel ten grond© ligt, wordt op die manier van twee verschillende kanten ernstig en kluch tig belicht. Volgens <lr. Dillmann, den criticus derMün- chener Ncueste Nachrichte, die in Strauss' villa hem do opera hoorde voorspelen, heeft Strauss nog nooit zoo gracieus en melodieus geschreven. Hij gebruikt een kamermuziek- orkest met kleine bezetting, en heeft ook veel coloraturen aangebracht. Do bekende zanger, de heer Joh. J. Rogmans is ernstig ziek. Vrijdag was echter zijn toestand hij Donderdag vergeleken, niet verergerd. Verschenen is het „Verslag aan het hoofdbestuur van den Vrijzinnig Democrati- schen Bond van de Commissie, benoemd in gevolge besluit der Algemeene vergadering van 1909, inzake Rechtstoestand van Ambtenaren." De commissie bestond uit mevrouw Aletta Jacobs en de heeren D. Bos, Den Haag, E. Fokker, Utrecht, C. W. Gombaulf, Amsterdam en E. Hart, Amsterdam Tot lid van het hoofdbestuur der „Ncder- landsche Vereeniging tot Afschaffing van Al coholhoudende dranken" is herkozen de heer f. U. Schmidt te Hilversum met 4877 stem men, terwijl voor de vacature ds. F. Reitsma te Borcuto, die niet meer in aanmerking wenschto te komen, herstemming moet plaats vinden tusschen de heeren Jan Gerhardt te Amsterdam, die 2663 stemmen en ds. J. Klein te Edam, die 994 stemmen verkreeg. Op de heeren F. Mol te 's-Gravenhage, D. van der Sluis te Almelo, IJ. G. van der Veen te Amsterdam, S. J- IJsselstein te Rotter dam' en mevrouw R. VosStel te Westeremb- den waren respectievelijk uitgebracht 406,162, 982, 159, cn 841. Aan het referendum was deelgenomen door 207 afdeelingen en 43 alge meene leden. Het ligt in het voornemen om naast de bestaande bereden mitrailleursafdeelingen per divisie één bij de regimenten infanterie onbereden mitrailleur-sectiën op le richten. Deze sectiën, die tot het regiment blijven behooren, zullen worden gecommandeerd door een luitenant. Jhr. mr. De Savornin Lohman is Vrijdag ochtend uit Zwitserland in Den Haag terug gekeerd. De nieuwe gebouwen voor de koloniale reserve te Nijmegen zullen over enkele dagen in gebruik worden genomenfeestelijkheden zullen er niet bij pLaats hebben. De dure tjjd. Aan de werklieden der Kon. papierfabriek „De Eendracht", te Wormer (N.-H.), is namens de firma Van Gel der Zonen de verblijdende mededceling gedaan, dat om do tijdsomstandigheden tot 1 April 1912 het weekloon der gehuwden wordt ver hoogd met f 1 en dat dor ongehuwden boven den 18-jarigen leeftijd met f 0.50. Bovendien kan ten behoeve van den inkoop der winterprovisie een deel der verhooging in voorschot worden gegeven. Op een verzoek om voorlichting in dezen heeft de commissie voor het Marktwezen uit de Kamer van Koophandel te Utrecht aan Burg. en Weth. geantwoord dat haar de toe stand niet zoo onrustbarend voorkomt als men wil doen voorkomen. Verwacht wordt jn aardappelen, bij goede qualiteit, geenprijs- die proefnemingen. Zoodra het fonds uitgeput was, moest men hem, Wallingford, schrijven. En hiermee was zijn werk in Cinderburg voorloopig geëindigjd I Do aandeelhouders in de Bang Zon-Machine- Maatschappijen keken elkaar verbaasd aan toen Wallingford ging zitten. Ze waren zeer te leurgesteld. Do geniale Wallingford had hen niet om geld gevraagd, had zich zelfs niet een achteruitgang voorbehouden om het later te vragen I „Hij zei dat hij het zou terug krijgen hél" zei Peter Scallop spottend tot zijn buurman Shellbarkcr. „Dat zal ik voorkomen! Hij zal ons niet met die duizend dollar aan den haak slaan." En Peter stond op om zijn mede-aandeelhou ders te redden. Hij noemde het machtig aar dig van den heer Wallingford om do rekenin gen voor de verder© proefnemingen te betalen. Maar hij, Scallop, wenschte niet, dat die dui zend dollar ten slotte zou gedraaid worden tot een soort strik om de maatschappij of om do aandeelhouders. De heer Wallingford hapte zoo dadelijk toe, dat het was alsof bij er op wachtte. Als de heeren zich or meer door op hun gemak zouden voelen, konden ze hem alles geven [wat iae verkozen, en hij zou het beschou wen (Oils een afschrijving van iedere aanspraak voor zijn geld. Ze konden hem een collectie pude modellen geven, of de oorspronkelijke verhooging brood idem; rundvleesch, eenige verhooging varkensvleesch geen verhooging bruine boonen en capucijnors geen verhoo ging rijst, suiker, geringe stijging. Echter groenten ten behoeve der inmaak zijn er niet geweest en dat veroorzaakt een groolo leemte. Of het gemeentebestuur met vrucht fcal kunnen ingrijpen, wordt door de commis sie betwijfeld. Wenschelijk is het de minder koopkrachtigcn voor fe lichten omtrent goed- koopere levensmiddelen van groote voedings sterkte. De Prins is Vrijdagochtend te II u. 17 min. per Staatsspoor, vergezeld van zijn adju dant, majoor jhr Van Suchtelen van de Haare, te 's-Gravenhage aangekomen en zou heden 12 u. 33 min eveneens per Staatsspoor, weder vertrekken Do Koningin werd hedenochtend omstreeks 8.30 uur in Den Haag verwacht en zal om streeks 3.15 uur terugkecren naar Het Loo. H. M. de Koningin-Moeder is Vrijdag avond van „Het Loo" vertrokken; de reis gaat naar Gries, bij Bozen, in Tirol, waar H. M eenige weken zal verblijf houden. Te Rotterdam is ingebroken in het bij- post- en telegraafkantoor aan de Prins Hen drikkade W.z De daders hebben aan de Tulp straat een ijzeren hek geopend cn zijn zoo op een plaatsje achter het kantoor gekomen. Daar zetten zij een ladder tegen een afdak en klom men toen door een tuimelraam in het kantoor Daarin in alles doorzocht, maar niets ont vreemd. Er is te vergeefs gepoogd de kluis te openen. Tevens is aan boord van het paviljoenschip „Vrouw Janna", ingebroken ,Uit het achteronder zijn twee gouden dames horloges pntvreemd. In dezelfde stad zijn in een hotel pp de Prins Hendrikkade twee jeugdige Russen bewusteloos gevonden. Er had een gasontsnapping plaats gehad. De jongste der twee was uit zijn bed geweest, had het gaslicht aangestoken en later de gas kraan vermoedelijk piet goed dichtgedraaid, is hedenochtend in half bewusteloozen toe stand naar het ziekenhuis gebracht. De andere kwam spoedig weer bij. BRANDEN Door onbekende oorzaak is Vrijdag een huis met schuur en inboedel te Wapenveld, gem. Heelde, geheel afgebrand. Alles was verze kerd. Te Wildervankiseen. rijwielzaak geheel pfgebrand. Alles was verzekerd. In het gezin van een kleermaker- barbier te Medemblik werd Vrijdagmorgen het 20e kind geboren. Een bijenhouder, die dezer dagen zijn honing aan een Duitscfaen handelaar verkocht, had even over de grens 8 doosjes lucifers meegenomen m een der korven De Duit sche commiezen aan onze oostelijke grenzen bekeurden den man, die per doosje 4 marken, dus in het geheel 32 mark of f 19.20 had te betalen! EEN DIEFSTAL. Donderdagmiddag heeft, zooals we reeds in 'tkort gemeld hebben, té Amsterdam een brutale diefstal plaats gehad in de R. K. kerk aan de Spuistraat. Woensdag j.l. kwam men tot de ontdekking dat de inhoud van de offer kist minder was dan gewoonlijk, zoodat ver moed werd dat er diefstal plaats had. Het armbestuur stelde de politie hiermee in ken nis, waarna zij op handige wijze de daders heeft gearresteerd. Daarbij bleek dat sinds eenigen tijd in de kerk de centrale verwar ming aangelegd en de oude hersteld wordt. Een rechercheur en een inspecteur van po litie stelden zich des middags verdekt op lim de bovengaanderij van de kerk, achter eenige paneelen. Des middags om 4 uur als de gees telijkheid aan tafel zit en voor plotselinge binnenkomst niet gevreesd behoeft te worden, begonnen twee personen, die aan de centrale verwarming werkten, aan de kist te „wer ken". Een 19-jarige loodgieter lag gebukt op den grond, terwijl zijn oudere makker, een 45-jarig gehuwd persoon, op den uitkijk stond. Het geld werd uit de kist gehaald en ook offerbussen werden geledigd. De recherche was in staat, dank zij het heldere licht, eenige kiekjes te maken, ter wijl het tweetal in volle actie was. Daarna begaven zich de rechercheur en de inspec teur tiaar benedén en wachtten de daders bij den uitgang van do kerk af. De dieven, werden geboeid naar het politiebureau War- teekeningen voor de fabriek, als een histori sche roliqui, of anders den huur van den Pinkers-rotswand, die paar hij meende nog drie en twintig jaar liep. Ja, dat moesten ze hem maar geven, voor zijn duizend dollars de huur van den Pinkers-rotswand, die hem oorspronkelijk twee duizend dollar gekost had in aandeelen van de Cinderburg Bang Zon- Machine maatschappijen voor Hitte, Licht en Drijfkracht. Hij zou hun er die duizend dollar contanten voor geven tot het eind van den huur, pf totdat ze gereed waren aan dien wand hun Bang-Zan-Machine-ontvangers aan. te brengen. Als zo hem den Pinkers-rotswand gaven, zou hij tevreden zijn. Hij straalde Zoo'n jovialiteit over hen uit, dat jzo allen lachten en dat de nevels van wantrouwen, die het vertrek hadden gevuld, pn die Peter Scallop nog had verdicht, lang zamerhand oplosten door zijn gemoedelijkheid door de champagne De Pinkers-rotswand was een gele steile rots van een mijl lengte, juist tegenover do stad, en was wel het meest nuttelooze stukje heelal dat de natuur in haar roekelooste «ogenblikken ooit had gewrocht. (Wordi 4+«44t). moesstraat overgebracht. Op hen werd boroti- den eenig geld, eenige sleutels en eenigo an dere werktuigen. Het totale bedrag dat afta vermoedt «lat gestolen is, beloopt f200 ONGELUKKEN. Te Leiden is in een onbewaakt oogeohtik een meisje van 13 maanden op de Hooigracht voorover in een teil met water gevallen en gestikt. Te Heesselt in de provincie Gel derland, is het driejarige dochtertje eecer weduwe m een sloot bij de woning verdron ken- -Van boord van het stoomschip „Albenga", liggende aan de Boven Heijploat, onder Rotterdam, is een ijzerwerker in het ledige ruim gevallen. Dc man is, zwaar in wendig gekwetst, naar het Ziekenhuis gebracht. Te Grathem is Vrijdag een 74-jarige vrouw in de Beek verdronken. Te Woudricitem is in een motorboot van een vischhandaloars- firma bij het vullen der machine eeal vat foeti zino gesprongen Een der firmanten kreeg ernstige brandwonden, terwijl zijn zoontje door het springen van het vat een beenbreuk bekwam, waard<x>r zijn vervoer naar het zie kenhuis te Gorinchem noodzakelijk bleek. Een loodgieter te Zeist werd Donderdag op de bruiloft van een zijner kennissen plotseling onwel en overleed binnen eenige oogenblikken. In België leven oj> hel oogenblik 11 per sonen, die meer dan een eeuw oud zjjn De oudste is de weduwe Dittens te Duffel, die den 8sten October 1805 te Leest bij Mee helen werd geboren en verleden Zondag dus 106 jaar werd105 jaar is pterifim' te Reninghe, die nog in het bezit is vap al hare zintuigen en een goede gezondheid geniet. Daarop volgt Philippus Dumoulin te Arqueti- nes, de laatst overgeblevene van de strijder» van 1830 Hij is geboren 28 Dec. 1809 en is dus bijna 102 jaar Tot zijn 82ste jaar werkte hij in de steengroeven van Foluy-Arquecpes. (In de St. Denis-straal te Kortnjk woont de weduwe Virginie Deseamps, die 12 Maart 1.1. 101 jaar geworden is. Te Swansea hebben Donderdagmorgen de weikliedcn van drie wagenfabrieken «ien arbeid gestaakt, in verband met hun werkge zellen der „British Wagons Works". Toen de directeur een afsluiting deed afbreken, welke de verbinding met de spoorbaan belemmerde, werd hij door vrouwen gesteenigd. Het gepeupel haakte de wagons los van een trein ,die naar de fabriek zou vertrekkende machinist en de stoker werden mishandeld en moesten de vlucht nemen. De politie 'snelde toe en de trein werd, zij 't ook onder eeö steenregen, (weder ineengevoegd. De politie belette de vrouwen de wissels Onbruikbaar te maken, maar honderden man nen en jongelingen vernielden het werkhuis. Twee ,afdeelingen policie moesten voor den steenregen de vlucht nemen. Talrijke agentea werden gewond. Een aantal financieele rampen worden uit (Duitschland gemeld De Grondmaatschappij Berlijn-Schoenberg; oen kapitaal van 700.000 mark en die voor 7 millLoen immobilaire goederen bezat, is tal- liet verklaard. In failliet is voorts de parapluiefahriekl Flunker, van Krefeldhot tekort beloopt mee» dan twee millioon mark. De bouw-ondernemer Gole, van Bromhurg, heeft zijn betalingen gestaakthet tekort be loopt meer dan 300 000 mark. Verder worden nog gemeld, de faillisse menten vande Bank Spieglahauer, te B,o denbacheen caoutchoucfabriek te Hamburg, •lie succursalen heeft in Engeland en Frankrijk, en naar men zegt zou ook een bekend Ber- lijnsch speculant B. op springen staan. Tien Duitsche zeelieden hebben rie» weken ep «en wrak doorgebracht. Zij rijn nu te Hamburg teruggekeerd met de Êngelsche stoomboot „Ancobra". Hun schip, de Engel- sche stoomboot „Yaruba", ging den 18n Au gustus aan de West-Afrikaanscbe kust dop* stranding yerloren. Als een hulpeloos irrald dreef het rond op de strandingsplaats, om trent 14 zeemijlen van Banana Island, en daar nergens «"edding opdaagde moest de bemanningf voorloopig aan boord blijven. Rond de wrakke stoomboot stond «lagen lang een hooge branding, die over het schip sloeg en het afsteken met booten onmogelijk maakte. Eindelijk bemerkte een stoomboot «ie noodsignalen en zette twee reddingsbootenj uit. Toen echter de eene boot in de branding! omsloeg moest do andere de bemanning op nemen en overladen aan boord terugkeeren. Do stoomboot kon geen verdere hulp verlee- nen, maar bracht het nieuws naar de kast, van Waar spoedig de stoomboot „Arroug'* vertrok en de bemanning, die vier weken pg het Wrak had doorgebracht, naar Sierra Leopo bracht. Te Königswinter heeft de politie Zekéren) dr. Köders aangehouden, die een lange reeks afzetterijen door jhuwelijk heeft gepleegd en die er telkens weer in slaagde te ontvluchten! uit de krankzinnigengestichten waar hij werd ppgestoten, want de man is wel degelijk gek, ai was hij een zeer sluw en. overtuigend aan bidder. In Juli laatst vluchtte hij uit een gesticht nabij Dresden en eenige weken later trouwde) hij jnct een jong meisje, «lat tot een zee» goede famile van Berlijn behoorde. De jongge-» huwden maakten een reisje langs den Rijn. Daags na het huwelijk liet dr. Köders zijn jonge vrouw te Straatsburg zitten en vertnqjfcj met de ,20.000 mark, <iie de schoonmoeder had gegeven. Hij zette do huwelijksreis voort in gezelschap van twee jonge meisjes en een- zekeren Hartwig, een oud kameraad uit hef rinneloozengesticht, die Jzijn getuige was ge weest. Samen maakten rij do 20.000 mark op« Doordat Köders jaltjjd briefkaarten aan rijm schoonmoeder bleef zenden vernam de politie waar hij was, en werd hij gearresteerd Turkjjo heeft behalve de plaag van den oorlog ook nog die van de cholera, en deua neemt o.a. te Satoniki toe. Volgens een be richt van Woensdag waren in de laatst rer- loopen 24 uren 36 nieuwe gevalle» vastgesteld* waarvan 16 met doodeljjken afloop, Woensdag werden 18 nieuwe gevallen vastgesteld. Volgens ambtelijke (berichten zijn in 9emtf

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 6