MIBDELBERGSCHE COURANT. 134' Jaargang. Middelburg 12 October. SPROKKELINGEN. KAMEROVERZICHT. Benoemingen. Oil Stad en Provincie. N*. 242. 1911. Y rijdag Deze cotirant verschijnt d a g e Tij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pry* per kwartaal, zoowel voor Middelburg ale voor alle plaatsen in Nederland franco pp. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. 13 October. AdvertentiUn 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel mee: 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend» Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertende-BnreaH A. DE LA DAR Ar., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. aid. P, Alg. O. Alg. O. De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommor voor op de gebruikelijke plaats. Stormramp in Zeeland. Het Bestuur van het Provinciaal Water snood Comité in Zeeland meldt ons het Gisteren 11 October hield het Bestuur eene bespreking met een lid van de Alge- meene Vereenigde Commissie tot leniging van rampen door watersnood en een lid van den Raad van Bestuur van „Het Oranje- krni8". Van de zijde van „Het Oranjekruis" werd alle mogelijke steun aan het Provinciaal Comité toegezegd, voorzoover de bescheiden geldmiddelen, welke ook in andere deelen des lands zullen moeten worden aangewend, zulks zullen -toelaten. Namens Administrateuren van het Wa tersnoodfonds te Amsterdam werd verklaard, dat hoewel bij hen het denkbeeld voorop stond dat het reglement, waarin zij bij de besteding van de middelen van het fonds gebonden zijn, strikt genomen geene ruimte laat om bij eene ramp als deze, die geene eigenlijke ramp door watersnood kan ge noemd worden, geldelijke hulp te verleenen, zij toch bereid zijn om de Algemeene Ver eenigde Commissie te adviseeren eene ruime bijdrage af te zonderen tot leniging der ramp, indien mocht blijken, dat de gelden, welke het Provinciaal Comité en ..„Bet Oranjekruis" beschikbaar zullen kunnen stellen en de golden, welke tbans in den lande tot leniging van de ramp zijn en zullen kannen worden gegeven, ontoerei kend mochten blijken om dat doel in vol doende mat6 te bereiken. Het Provinciaal Comité stelt f 2500 0.uit zijn fonds beschik baar voor deze ramp. Het totale schadecijfer is nog zelfs niet bij benadering te schatten, docb gevreesd wordt dat het wellicht tot f 150.000.zal klimmen. In deze omstandigheden, waar derhalve het bedrag der hulpverleeniging uit het Amsterdamsche Watersnoodfonds in ieder geval nog niet vaststaat en ook het joiste schadecijfer nog vooreerst niet bekend kan zijn, terwijl niet twijfelachtig is, dat uit de thans beschikl are bedragen de schade nog bij lange na niet gedekt kan worden, ook indien men de hulpverleening binnen enge grenzen beperkt, achten „Het Oranje kruis" en het Provincaal Comité zich ver plicht bij deze een beroep te doen o p de algemeene liefdadigheid, ten einde in staat te worden gesteld om aan de zwaar beproefde gezinnen van visschers en andere schadelijdenden doeltreffende hulp te verleenen en de middelen terug te geven om hunne broodwinning te hervatten. Het zal daarom door hen op hoogen prijs gesteld worden, indien plaatselijke comité'sde geldinzamelingen willen ter hand nemen. Alle giften, welke zullen inkomen bij den penningmeester van „Het Oranjekruis" (Jbr Mr L. H. J. F. van Bevervoorden tot Oldemeule te Amsterdam) zullen aangewend worden tot leniging van nood en schade in Zeeland en in andere deel en des lands, terwijl alle giften, welke bij den penningmeester van het Provinciaal Comité (Mr J. F. van Deinse te Middel burg) zullen inkomen, uitsluitend voor Zeeland zullen worden besteed. Het Provinciaal Watersnood Comité in Zeeland ontving nog naar aanleiding van de stormramp, var t den Kerkeraad Doopsgez. Gem. Haarlem, f 100B. H. C. Oostburg, f 2.50mevr. wed. R. 's Hage, f 10mej. S. v. L. Heem stede, f 40dames H. en B. Rotterdam, f 15W. F. F. Leiden, f 2.50; Inzameling hij prijsuitdeeling kegelconcoures Sociëteit Vereeniging Amersfoort, f 34. Tezamen met de vorige opgaven f 4207.50. Wij ontvingen het volgemLsehrijven. Geachte Redactie 1 Op de plaats van uw hoofdartikelen in het noramer van 10 October, komt aan het adres van het Christelijk-Historisch nieuws blad voor Zeeland „De Zeeuw" een be schuldiging voor van de hand van den heer j Herman Snijders, ten doel hebbende bet orgaan der anti-revolutionaire partij in onze provincie van veel leelijks te beschuldigen. Ik lees daar dat de titel „Christelijk-Histo risch nieuwsblad" tot wegdoezeling van geschillen tusschen verschillende politieke organisaties aanleiding moet geven dat het vermoeden kan opkomen dat politieke rekenkunst meer dan politieke eerlijkheid, raadgeefster is geweest bij het handhaven van die valsche vlag in top en eindelijk dat wij weten dat „De Zeeuw" opzettelijk en welbewust deze valsche titelatuur be houden heeft, waardoor de politieke mora liteit geschaad wordt. Die aanklacht wordt ingeleid door met zekere pathos aan het adres van uwe redac tie uit te roepen „Hoe vaak is door u, reeds jaren geleden er op gewezen en hoe vaak is door u aangetoond", en dat terwijl ieder kenner weet dat de „M. Crt." zich steeds stelselmatig van polemiek met „De Zeeuw" heeft onthouden, zelfs den naam niet genoemd heeft. De jaargangen van uw blad mogen mijne getuigen zijn. Maar ter zake. Op bl. 18 van Ons Program, een werk dat onder ons gezag beeft, 4de druk 1880 staat te lezen„De richting, die we voorstaan draagt twee namen. Ze wordt of de anti-revolutionaire of de Christelijk- Historische genoemd al naar gelang men het oog vestigt op wat ze bestrijdt, dan wel uitdrukken wü, wat ze beoogt" en op bl. 21 kan men lezen dat anti-revolutio nair en Christelijk-Historisch woorden van bijna gelijke beteekenis zijn, en dat het onbekendheid met den zin dezer termen verraadt, indien men voorwendt wel Chris telijk-Historisch te willen heeten, maar niet anti-revolutionair. Het bestuur van „De Zeeuw", heeft dus in 1886 correct gehandeld door den titel Christelijk-Historisch nieuwsblad te kiezen, en het draagt dien titel nog, ook na de splitsing der partij, die uiteenging om ge schil over de organisatie. In beginsel bleven de twee groepen, eerst aangeduid als gau che en droit e, later uiteengaand als anti-revolutionair en Christelijk-Historisch één en onverdeeld. Over de organisatie, de wijze, waarop de beginselen het best zouden gepropageerd worden, ontstond geschil. En dat geschil nu heeft noch het bestuur, noch de aandeelhouders, noch de leiders der kiesvereenigingen, letterlijk niemand ooit aanleiding gegeven om op verandering aan te dringen. Die aandrang kwam, om te bevroeden reden van buiten. Wij erkennen, zonder eenig voorbehoud, zoowel in de heeren De Savornin Lohman en Do Visser als in de heeren Kuyper en Colijn broeders van betzelfde huis. Daar komt bij dat, voor zoover mij be kend is, in heel Zeeland slechts één enkele openbaring te vinden is van de in Friesland geboren, en nu sinds enkele jaren over een deel van ons land verspreidde Chriétolijk- Historiache partij. Geen orgaan, en slecbts ëene Kiesvereeni- ging bestaat, en geen aparte candidaten worden gesteld door de Christelijk-Histori- sche partij in Zeeland. "We hebben in Zeeland, in verschillend opzicht nog het voorrecht met velen te mogen samenwerken, die in bijkomstige zaken verschillen. Gaarne willen dat velen dankbaar erkennen en zoo mogelijk besten digen, en het requisitoir, naar aanleiding van de driestar in „De Standaard", voor kennisgeving aannemen. P. J. DE KRUIJTER, Middelburg, 12 Oct. 1911. De heer Snijders merkte naar aanleiding van het bovenstaande op Wat de heer De Kruijter schrijft, is iet wat verbijsterend door de naïveteit die er uit spreekt. Hij weerlegt niets hoegenaamd en bevestigt veeleer wat ik schreef. Hij verdoezelt niet alleen de verschillen tus schen anti-revolutionairen en christelijk- historischen, maar cijfert vrijwel de christe- lijk-historische partij uit Zeeland wegl De vele aanhangers dier partij zullen wel vreemd opkijken, als ze lezen, dat ze er eigenlijk niet zijn. De heer De Kruijter vergelijke toch eens de programma's dier pftrtijen met elkaar, volge toch de polemieken tusschen „De Nederlander" en „De Standaard" en raadplege toch eens de politieke geschiede- van de laatste 20 jaren. Het mag ver wondering wekken dat iemand, die als hij, gedurende tal van jaren mede leiding heeft gegeven aan de politieke actie van de anti-revolutionaire partij in district en ge west, de christelijk-historische partij blijk baar zóó als een „quantité négligeable" be schouwt, er van spreekt als van een ,in Friesland geboren en nu sints enkele jaren over een deel van ons land verspreide partij" en totaal over het hoofd ziet, dat de tegenwoordige Christelijk-Historische Unie volstrekt niet alleen haar oorsprong vindt in den „Frieschen Bond", maar hoven- al ook in de voormalige Vrij-antirevolu tionaire partij en den Christelijk-Eistorischen kiezersbondHoe kan hij de gevolgen van kiesrechtstrijd van 1894 en den poli- tieken nasleep van de „doleantie" zoo ge heel vergeten? Maar bovendien, wat de heer De Kruij ter schrijft is grootendeels aan het verkeerde adres gerichthij had in of tegen „De Standaard" moeten schrijven. Die sprak „valsche titulatuur, die doelde op de mogelijkheid, dat men zou denken dat „De Zeeuw" uit „berekening" den gewraakten ondertitel behouden zou hebben die zeide, dat een beroep op »Ons Program», zooals de heer De Kruijter thans toch weer doet, n u niet meer opgaat. Dat 1886 „De Zeeuw" zich christelijk- historiscb noemen mocht, spreekt niemand tegen, maar dat het blad zich n u nog zoo noemen mag, 't is »De Standaard" die het uitdrukkelijk ontkent. Al ware er in Zee land geen enkele christelijk-historische, dan nog was bedoelde titel voor een anti-revo- lutionnair blad onjuist. Ik heb niets anders gedaan, dan mijn instemming met de drie star van »De Standaard" betuigen. Alleen heb ik nog er op willen wijzen, dat de onderstelling van dit blad, alsof slechts achteloosheid" den christelijk-historischen naam aan het hoofd van »De Zeeuw" had doen handhaven, niet opging, omdat reeds jaren en jaren geleden, de »Middelburgsche Courant" telkens er op gewezen had, dat waarom die naam behoorde te ver dwijnen, waar »De Zeeuw" gedecideerd een anti-revolutionnair orgaan is. Dat »De Standaard" dit niet wist, is begrijpelijk, maar wij weten dat hier wel en de heer De Kruijter moet toch ook weten, dat in vroeger jaren de »Midde]burgsche Courant'' herhaaldelijk met het anti-re vol uti on n aire blad uit Goes" polemiseerde. De jaargan gen van uw blad, mijnheer de redacteur, zullen liever mijn getuigen zijn op dit punt, dan die van den heer De Kruijter. Ten dezen heb ik verder niets meer te zeggen. De zaak loopt tusschen »De Zeeuw" en »De Standaard". Deze laatste heeft, geconstateerd, dat »De Zeeuw" een »valsch adres" zou voeren, als zij, na op de fout gewezen te zijn, den christelijk-histo rischen naam toch behield. Men mag met belangstelling afwachten of het goede adres nu het valsche zal vervangen". Bij dit naschrift van den heer Snijders voegen wij onzerzijds nog deze opmerking dat wij, zoouls wij destijds meedeelden, met de bewuste polemiek geëindigd zyn om den zeer onheuschen, ja vaak onhebbelijkeD toon, waarop deze anderzijds werd gevoerd. Zitting van Woensdag. De vrede is geteekend. Met algemeene stemmen nam de Kamer heden een voorstel Troelstra aan om nog vóór de behandeling der Indische begrooting een adres te behandelen, waarin aangedrongen wordt op grondwetsherziening in verband met de urgentie van het kiesrecht-vraagstuk. Dit resultaat werd bereikt nadat de heer Drucker wijze woorden van verzoening had gesproken en dr. Nolens, namens de geheele rechterzijde verklaard had zich niet tegen een voorstel Troelstra, als bovengenoemd, te verzetten. Van beide zijden werd dus toegegeven. De rechterzijde stemde toe in een kies rechtdebat de socialisten gaven hun voor nemen op om obstructie tont prix" te voeren. Dit was zeker de beste oplossing, want van beide kanten kan men victorie kraaien. De rechterzijde omdat het „adres"4 waar het nu over zal gaan, geen adres van ant woord op de Troonrede is, manr een „ge woon" adres. Iedereen begrijpt dadelijk het enorme verschil. Men lache niet want daarvoor is alles wat in de Kamer gesproken wordt, te ernstig. En de socialisten kunnen nu hun partij- genooten plezierig stemmen door te zeggen ziezoo, wij zullen toch over het kiesrecht De slot-scóne is wel een beetje kinder achtig in verhouding tot de groote herrie, welke aan deze zaak voorafgegaan is. Als klap op de vuurpijl kwam ten slotte het voorstel Schaper in behandeling om vóór de Militiewet. de Bakkerswet te be handelen. Met 63 tegen 18 stemmen werd dit voorstel kalm verworpen. De vele bezoekers in en buiten de zaal, die voor de „herrie" gekomen waren, konden teleur gesteld naar huis keeren. Dinsdag a. s. komt nu de Militiewet in behandeling. Bij kon. besluit: is benoemd tot commandeur in de orde van „Oranje-Nassau" mr A. P. R. C. bai on van der Borch van Verwolde, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor zitter van de Staatscommissie, aan welke een onderzoek van het Jachtrecht werd op gedragen, te Verwolde. beslissing van den raad, tegen de niet toe lating als raadslid, en wol bij Ged. Staten. De beslissing van dit Provinciaal College zal hij nog atwachten, daar de uitspraak daarvan toch binnen veertien dagen moet vallen. Is deze uitspraak voor hem echter on gunstig dan zal de heer Lindeijer, zooali we reeds meldden van verdere pogingen in hooger beroep te gaan afzien. KORTE MEDEDEELINGEN UIT VERGADERINGEN. Onder leiding van ds Hoogerzeil uit Vlissingen heeft_ de „Vereeniging van Christelijke Vacantie- en Gezondheidskolo nies" Woensdag te Utrecht haar jaarverga dering gehouden. OOST-I ND IE. Onder het opschrift Hooge ruzie meldt het «Soer. Nwsbl." Van betrouwbare zijde vernemen wij, dat de oneenigheid tusschen den legercomman dant in scherpte toeneemt en dat het aftreden van laatstgenoemde spoedig te wachten is." De „St Crt." uo. 239 bevat de statuten van de vereeniging Zondagschoolvereeniging „Eben Haëzer te Yerseke. De vereeniging, gegrond op de onveran derlijke waarheden, door Gods Woord ge openbaard en in de Nederiandsch Hervormde Kerk beleden, stelt zich ten doel, het aan- kweeken van godsdienstzin en het nan- brengen van Bijbelkennis bij de jeugd, en het in stand houden en exploiteeren van haar gebouw. Met de herstelling der stormschade aan den zeedijk te Anna Jacobnpol- d e r is men thans, dank zij het goede weer, al aardig opgeschoten. Een der grootste gaten is nu al voldoende gevuld en afge werkt en met een tweede is men ook al goed gevorderd. Van de 58 visschersvaar- tuigen, die in den laatsten storm, tegen den dijk zijn geslagen, zijn ongeveer de helft vertrokken. Jammer, dat in den nacht van Zondag op Maandag jl„ toen er een flink tij water was, niet meerdere krachten beschikbaar waren om de schuiten in vlot water te brengen. Nu is de kans op een eenigszins hoogen vloed weer voor enkele dagen verkeken en indien een hooge vloed onverhoopt gepaard mocht gaan met storm, dan is de aanwezigheid van een vijfentwin tigtal dezer vaartuigen aan den voet van den dijk nog altijd gevaarlijk voor den zeedijk en voor de schuiten zelvs. In den „Prins Hendrik4'polder is in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. weer meer water gekomen. De aannemer is deze week begonnen met het leggen van een nieuwen zeedijk ter lengte van ongeveer 330 Meter. Een zeer klein gedeelte van den polder komt daar door weer buitendijks te liggen. De wiel of put, die door het binnenstroomende zee water is ontstaan en ongeveer 4 Meter diep is, komt nu mede aan de zeezijde van den dijk te liggen. Men vermoedt, dat de kosten der nieuwe bedijking ongeveer f 40.000 zullen bedragen. Bovendien is de vrees niet ongegrond dat van de gewassen, die nog in den polder stonden o.a. de suikerbieten, niet veel meer zal terecht komen en de structuur van den grond voor de eerstvolgende jaren totaal bedorven zal zijn. Naar we vernemen zal de heer De Haan, arts te Zanmslag, zich niet in Sluis, maar in IJzendijke vestigen. De keurmeesters van vee en vleesch alhier hebben bij een landbouwer uit Middelburg een geslacht varken afgekeurd, dat lijdende was aan algemeene tuberculose. Het vleescb is ter sterelisatie opgezonden. Nog werd door hen een gestorven varken in beslag genomen dat met consumptie doel einden vervoerd werd. Een stuk rookvleesch onderging hetzelfde lot. Bij de infanterie der landweer is tot reservo-eerste-luitenant in zijn tegenwoor dig district benoemd, de reserve-tweede luitenant J. J. Nuyten, van het 89ste land weerdistrict. Uit Vlissin gen. De Minister van Marine heeft met ingang van 16 dezer de plaatsing te Vlissingen gelast van den officier-machinist 2de klasse J. van Meurs. Heden heeft te Vlissingen op betNederl. loodswezen oen conferentie plaats van de Nedorl.-Belgische commissie belast met het toezicht op de Scheldevaart. De Belgische leden kwamen Woensdag avond aan per jacht «Emórande." Naar de heer G. F. Lindeijer ons mede deelde is hij voor een deel teruggekomen op zijn vorig idee. Hij zal toch nog in beroep komen van de Woensdag werd te Oostburg in het gewone vergaderlokaal bij de Kinderen Risseeuw de jaarlijksche algemeene verga dering gehouden van de coöperatieve ver eeniging tot verzekering tegen hagelscbade in bet voormalig IVde district in Zeeland. Na de opening door den voorzitter, den heer L. B. Sturm, en de lezing en ongewij zigde vaststelling van de notulen der laatste algemeene vergadering diende de penning meester, de heer J. D. Risseeuw, de rekening in, over het afgeloopen dienstjaar, loopende van 1 Oct. 1910 tot 30 September 1911. De vereeniging had in dat dienstjaar geen hagelscbade gebad. Nadat de bescheiden waren nagezien en in orde bevonden werd de rekening vastgesteld in ontvang op 1 5432.93®, in uitgaaf op f 5035.69, gevende een batig saldo van f 397.24®. De drie aftredende leden van 't bestuur de heeren L. B. Sturm, voorzitter, H. J. Cammnert en J. D. Risseeuw, penning meester, werden met algemeene stemmen (twee blanco's) herkozen, zoo ook de aftrer dende schatters de heeren A. de Groc* en Iz. de Hullu. De begrooting voor het volgend dienstjaar werd met eenige raemorieposten voor even- tueele hagelscbade en een post voor onvoor ziene uitgaven van f 459.65® in ontvangst en uitgaat' vastgesteld op f 5747.17®, nadat bjj stemming met 44 tegen 4 stemmen het bestuur gemachtigd was bet 25-jarig bestaan der vereeniging door een gemeenscbappelijken maaltijd der leden op een nader te bepalen dag feestelijk te berdenken. In de Woensdag te Sluis gehouden raadsvergadering, waarin de heeren De Bruijne en Maenhout door ongesteldheid afwezig waren, werd de heer dr Houwert, tijdelijk arts te Vaassen, met 3 stemmen tot gemeente-geneesheer benoemd. Twee stemmen waren op den heer Temmerman uitgebracht.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1