MIRDELRURGSCHE COURANT. N\ 240. I54e Jaargang. Woensdag 11 October. Middelburg 10 October. SPROKKELINGEN. Dit Stad en Provincie. Rechtzaken. 1911. Deze courant verschijnt d a g e l'ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zy innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Buren* A. DE LA DAB Az., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Onder den titel „Diplomatie en De mocratie" wijdt het Democratisch-Staat- kundig en Algemeen Weekblad „De We reld" een beschouwing aan den Italiaanscli- Turksshen oorlog, en in 't bijzonder, aan de manier waarop Italië de wapenen heeft gekeerd tegen het Ottomaansche Rijk. >De brutale roof, waarin Italië zich tegen over Turkije schuldig maakt, werpt, zoo schrijft het blad, een schel licht op een raadselachtig verschijnsel van onzen tijd het enorme verschil tusschen de moraliteit der individuen en de handelingen der natiën. Misdaden, welke niemand individueel op zijn geweten zou willen nemen, worden door de collectiviteit, de natie, zonder schaamte be gaan, en de eenmaal opgewekte misdadige nationale hartstocht verstikt op het beslis sende oogenblik de individueels neigingen tot oprechtheid, eerlijkheid en goede trouw. Te Bome heeft op den dag der oorlogsver klaring een geestdriftige menigte, die plei nen en straten vulde, gejuicht over een po litiek schelmstuk! Er is geen contact tusschen den volkswil en de internationale staatkunde. De diplo matie gaat haar eigen weg, handelt in het duister en stelt ten slotte de natie voor een „fait accompli". Maar het is toch tevens een waarneembaar feit, dat de nationale hartstocht, eenmaal opgewekt, tot nationale daden voert,, welke in gewone tijden, door elk weldenkend lid der natie zouden worden veroordeeld. Vooral in den laatsten tijd zijn er op het gebied der internationale staatkunde handelingen gepleegd, die den niet-Chris- tenvolken het recht geven ons te wan trouwen, te verachten, te haten. Men denke ■aan de schrille tegenstelling tusschen den lof, welken de Europeesche natiën over hadden voor den ernstigen wil der Jong- Turken om hun land staatkundig te her vormen, en den onmiddellijk daarop ge volgden staatsgreep van keizer Franz Jozef, waardoor Turkije van Bosnië en de Herze- gowina werd beroofdaan het voortdurend verschuiven van de oplossing der Kretenser kwestie, terwijl men toelaat, dat de Kre- tensers zich openlijk gedragen, alsof zij Griekscbe in stede van Turksche onder danen warenaan het feit, dat Engeland plotseling en zonder waarschuwing Japan in den steek heeft gelaten om een verdrag met de Vereenigde Staten te sluitenaan de eedbreuk, waaraan Busland zich tegenover de Perzische regeering scbul- dig maakte, toen bet den terugkeer van den ex-sjah begunstigde, waarbij Engeland, hoewel mede voor de belofteschennis aan sprakelijk, lijdelijk toezag. De onbetrouwbaarheid der Christen-natiën in internationale aangelegenheden, zooals de Mohammedaansche wereld en do Azia tische volken die waarnemen, brengt een onberekenbare schade toe aan de repu'atie der Westersehe Staten, die zich ten opzichte van Azië en Afrika een reuzentaak opge legd zien". Het eenige geneesmiddel zou zijn, meent de schrijver, „het brengen van de interna tionale Staatkunde onder de controle der gemeenschap, een geregeld overleg tusschen de beschaafde volken onderling bij wijze der interparlementaire congressen, die tot du--- ver van weinig of geen nut zijn geweest ten gevolge van de geheimzinnigheid, waar mede de diplomatie zich omhult." Bij het nommer ia gevoegd een plaat, met opschrift „Straatroof op klaarlichten dag". Tegenover het „Hotel PEurope" vech- tan eon Italiaan en een Turk. In het jongste nommer van „De Amster dammer" wijst Ant. J. Lievegoed op het feit dat meer en meer Chineezen in dienst komen van onze stoom vaartlijnen. Dit is in de Amsterdamsche stakingsda gen reeds voorspeld. De schrijver vreest, in aanmerking ne mende de gelijktijdigheid van deze aanstel ling van Chineesch werkvolk op Neder- landsche Oostindievaarder? mel^Jxet onge kend scherpe arbeidsconflict van onlangs, dat van dezen maatregel een geheele wijzi ging in de maebtverboudingen tusschen belangrijke categorieën van Nederlandsche werkgevers en werknemers het gevolg zal zijn. De stoomvaartmaatschappijen immers heb ben het transport van Chineesche arbeids krachten in handen en de werkgevers zullen, nu het werkvolk opnieuw heenstuurt naar het stellen van eischen tot lotsverbetering, er naar streven, zich van de Nederlandsche arbeidskrachten zooveel mogelijk onafhan kelijk te maken. Na de deugden en ook de gebreken van den Chineeschen werk- koolie opgesomd te hebben, merkt de heer Lievegoed op. „Het aanbod op de arbeids markt zal worden vermeerderd met den noesten arbeid van een werkliedengroep, die bij rechtvaardige en strenge behandeling, goedkoope en goede ax-beidskracht zal blij ken, bij onrechtvaardige, tactlooze behande ling onrechtvaardig en tactloos in 't oog van den Oosterling een voortdurend dreigend gevaar." KORTE MEDEDEELINGEN UIT VERGADERINGEN. In de Zaterdag te Dordrecht gehouden bui tengewone algemeen© vergadering van aandeel houders der „Holland Argentinië Hypothees- bank" /werd tot vierden assessor voor het bijkantoor te Buenos-Aires benoemd do heer van Houten, aldaar. De voorzitter deelde mede dat op 24 April 1911, met machtiging der Argentijnsche Re- geerimg, met het bedrijf aldaar een aanvang gemaakt. Verder dat tot heden zijn geplaatst voor f 2.051.300 aan 5 pCt. pandbrieven, terwijl op hypotheek is uitgezet een bedrag van f 2.237.0Ó0, a een rente van circa 8 pCt.; en nog belangrijke aanvragen met solied onderpand zijn toegezegd, terwijl nog geregeld aanvra gen inkomen, zoodat de ontwikkeling van het bedrijf zich alleszins gunstig laat aanzien. Bij kon. besluit: is benoemd tot notaris binnen het arrond, 's Gravenhage, ter standplaats Schevoningen, F. L. G. d'Aumerie, candidaat-notaris te 's Gravenhage. De gewone autiënties van de Ministers van Marine en Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Het Provinciaal Watersnood Comité in Zeeland ontving heden, naar aanleiding van de stormramp, van: H. M. de Koningin f3000; rar. P. M. P. te 's-Hage f100; jhr. D. G. F. d. P., Utrecht, f10; P. K., Amsterdam, f10; ds. A. G., Bun schoten, f2.50; L. graaf v. R., Aerdenhout, f100; N. N., 's-Hage, f 11; „Vriend van Zee land" uit Overijsel f100; J. A. G. d. V. v. S. en fam., Arnhem, f 60tezamen alzoo f 3393.50. Bij den uitgever R. M. Smits te M i d- delburg is weer verschenen de „Zakgids voor Middelburg, Vlissingen en Domburg". Deze practischc dientregeling is thans vermeerderd met de opgave van den dieast van do stoom tram BrcskensMaldeghem. Woensdagavond wordt in den Schouw burg alhier een voorstelling gegeven door „Het Vrrje Tooneel", onder directie van Speenhof en Nap. de la Mar. De „Arnh. Crt." schrijft over de voorstel ling door dit gezelschap daar ter plaatse o.m. „Het eerste nummer van het programma was een stukje, getiteld „de Hazepoot". 't Was een stukje ambtenaarsleven, dat door het sober en juist weergeven der personen 'tzcer goed deed. „Henkie op manoeuvre", een soldaten- klucht in één bedrrjf, was het succes-nommei van het programma. Een zeer eenvoudig gege ven is de inhoud van deze klucht, waa hartelijk gelachen werd. 't Grootste gedeelte van het succes was wel voor Henkie n tuur'jjk Nap. de la Mar die meermalen toehoorders deed gieren van het lachen." Over de nieuwe liedjes van den dichter- Eanger Spcenhoff zegt het blad „De heer Speenhoff heeft ons weer eenige van rijn nieuwe liedjes laten hooren, die als immer dadelijk insloegen. De heer Speenhoff weet steeds Zoo juisl het leven te schetsen. De brief van een meisje dat het te goed had, was ongetwijfeld in en kele coupletten een levensschets. Ook „de landverhuizers", door hem met zijne eclitge- nootc gezongen, is een juist beeld dier paria's der maatschappij." En dan vervolgt de „Arnh. Crt." „Aangrijpend is de inhoud van eenvoudige, liedje „de eerste leesles", door mevr. Speenhoff gezongen. Zoo hebben heiden er nog vele laten hooren, niet alle even som ber en tragisch, maar toch meestal vol bittere waarheid. Steeds geeft de heer Speen hoff blijk een juiste kijk op het leven te hebben. „De heer Nap. de la Mar had weer heel wat moppen bij elkaar. Op alles en nog wat heeft hij coupletten gemaakt, tot zelfs op zijn eigen, gezicht. „Dat ook hjj succes liad spreekt, zouden we byna zeggen, wel vanzelf." Uit Vlissingen. Door een Vlissingsche loodsschoenor is op 5 October des namiddags 4.30 in peiling Goedereede licht Z. O f 16 mijl een spiegel van vermoedelijk een vischsloep gezien, waar op stond „Rotterdam-Vtaardingen". Naar wij vernemen heeft de hoor B. G. Baljé, loodsschipper le kl. bij het Nedcr- landsch Loodswezen zijn pensioen aangevraagd tegen 1 December as. Maandagavond kreeg op do werf „De Schelde", I. Beun, gehuwd en vader van twee kinderen, een ijzeren plaat op zijn rechter been, waardoor dit 'brak. De visschersbool, die voor Domburg vastzat, is geheel in stukken geslagen Het aangespoelde wrakhout- wordt vanwege de strandvonderij opgeborgen. In do Maandag te Koudekerke ge houden raadszitting, gepresideerd door den burgemeester en bijgewoond door alle leden, kwam ter tafel een verzoek van P. Dinge- manse Pzn., om door Burg. en Weth. te wor- gehoord over zijn aanslag in den hoofde lijke® omslag in de 23e klasse en te worden teruggebracht in de 20e. Daar het dagelijksch bestuur niet tot ander inzicht is gekomen, werd besloten zijn aan slag te handhaven. De „Vereeniging van bijzonder lager onder wijs op gereformeerden grondslag" op 'tZand verzoekt Burg. en Weth. wel te willen mede werken pm een pad tot stand te brengen naar het Zand, voor de schoolbezoekende kin doren van. L. van Sluis te Hooglande. Aan deze Vereeniging zal kennis gegeven worden dat aan haar verzoek niet kan worden voldaan. Goedgekeurd werden do rekening 1910 van den VlissingschenKoudekerkschen straatweg, bedragende ui ontvang f 1927.88>/s en in uit gaaf f1894.89, alzoo met een goed slot van f 32.991/2, en de begrooting 1912, bedragende ontvang en uitgaaf f 928.281/2 met een post van onvoorzien van f 86.281/2 Het dagelijksch bestuur van Middelburg ver- im gaarne of Burg. en Weth. van Koude kerke, nu de waterleiding zal gelegd worden op den Singel en den Nieuwen Vlissingschen weg, daarop ook brandkranen zouden willen aangebracht zien en hoeveel. De kosten dezer kranen zijn f 100 per stuk en jaarlijks f 25 per stuk, waarvoor de gemeente do kranen bij brand kan gebruiken zoolang het noodig is, en tweemaal per jaar ©en oefening kan houden met het materieel, waarvan dan tijdig kennis te geven aan den directeur der waterleiding. Met het oog op de pas aangeschafte nieuwe brandspuit voor het Zand, achten Burg. en van Burg. en Weth. werd besloten den a lastigen W de Hamer te doen opnemen in een gesticht der vereeniging van Christelijk* liefdadigheid te Wagenborgen (Groningen) waarvoor jaarlijksch f 220 moet betaald wor den. Hiervan krijgt de gemeente terug f 50 van het Diaconie Armbestuur aldaar Genoemde persoon, die van jongs af aan on dersteund werd door de diaconie, komt nu op 17 October e k. voor rekening der ge meente. De handelwijze van de Diaconie, om zich nu opeens bijna geheel aan hem te onttrekken, werd door sommige raadsleden zeer gelaakt. Een nieuwe verordening van algemeene plaatselijke politie werd vastgesteld, waarin verschillende nieuwe bepalingen werden op genomen, o.m. die dat motorrijtuigen, motor rijwielen en rijwielen in de bebouwde kom, welke nu ook vergroot is, niet harder mogen rijden dan 10 K.M. per uur, benevens oen hoofdstuk betreffende do havenpolitie. Te Oud Vos8emeer is Zondag, bij vrij hoogen vloed, het ijzeren scheepje van een schipper uit Krimpen a. d. IJscl, los ge komen; de schade aan het vaartuig, dal tegen den zeedijk van den „Leguitpolder" was ge ien, is nog al mede gevallen. Aon de overzijde tegen den „Heerenpolder" zit boven op den d ijk nog steeds een ijzeren tjalk. Twee andere vaartuigen, van hout, moeten gesloopt worden. Arrondisiemente-Reehtbanlc te Middelburg. De 62jarige sigarenmaker J. P. R-, uit Middelburg, had als landloopor rondgezwor ven, gebedeld en onderdak gevraagd, Geldbad hij niet, maar hij kon nog werken. Eisch 2 dagen hechtenis en opzending naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van 1 jaar en 6 maanden. Vonnis conform den eisch. In behandeling kwam de zaak tegen den 24-jarigen J D., landbouwer te Biervliet, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd dat hij le. zijn vader met doodslag of zware mis handeling heeft bedreigd, door met een karn stok voor hem staande hem dreigend toe te voegen ,,Ik zou je den kop wel in kunnen staan" 2e. zijn broeder A. D met doodslag of Zware mishandeling heeft bedreigd door met een scherp geladen revolver in de hand hem dreigend toe te voegen„dat moet je niet meer doen, anders schiet ik je voor je donder" 3e. gepoogd heeft opzettelijk zijn broeder A. D. van het leven te berooven, althans zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, door te dien einde uit een met hagelpatroncn ge laden jachtgeweer op# gemcldcn A. D. een schot te lossen, zijnde do uitvoering niet voltooid alleen ten gevolge van de van zijn wil onafhankelijke omstandigheid dat het schot zijn broeder niet trof. Beklaagde, een bleeke jongeman, zit wezen- loos voor zich te kijken. De eerste getuige A. van Delden, arts te IJzendijke, verklaarde beklaagde ecnigen tijd behandeld te hebben- Beklaagde is lijder aan epilepsie en heeft dan wel buien van woede. Desgevraagd verklaarde getuige dat een schot met hagel, met zoo'n indringingsver- mogen dat de korrels door een dikken plank gaan, doodelijk is, wanneer dit schot in het hart treft. Getuige H. Rejjling, arts te Middelburg, heeft beklaagde in de gevangenis behandeld. Daar constateerde hij dat beklaagde aan epilepsie lijdt. Er komen dan grooto en kleine toevallen voor, ook toestanden van verwardheid. Als men van een patient mag Weth. den toestand daar voldoend© beveiligd aannemen dat hij aan epilepsie" lijdt, kan en zal van geen brandkranen op de waterlèi- j men aannemen dat ook wel een bui van woede ding gebruik worden gemaakt. kan optreden. Wanneer de patient een aanval De gemeentebegrooting voor 1912, met een heeft is hij niet toerekenbaar. Een driftaanval post voor onvoorzien van f 386.53, bedragende j kan een gevolg van epilepsie zijn. Overigens in ontvang en uitgaaf f 14.393.36, wordt met maakte beklaagde een normalen indruk. De algemeene stemmen goedgekeurd. epilepsie is tijdens het gcvangenisverblijf Over den post 4, schrijfloonen, werd, na minder geworden, toelichting door den heer J. Kramer dat deze De eerste dagen dat beklaagde in de ge diende tot vergoeding voor de diensten van j vangenis was, kwam zijn oude kwaal boven, een ambtenaar ter secretarie, gestemd en deze maar later werd dit boter, aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, die dor I Dokter Reijling verklaarde ten slotte dat hee-ren A. de Lange, P. Boone en J, A. Contant. hagelkorrels, die na gebleken proeven op een De heer J. A. Contant wijst bij den postafstand van 17 M. door een dikke plank drongen, brandbluschmiddelen op het ontbreken van een zeer wel levensgevaarlijk kunnen zijn wan brandput. Burg. en Weth. zeiden oen naderneer zij een belangrijk levensorgaan treffen, onderzoek toe. Adriaan Dreve, vader van den beklaagde, De post van f 75 voor woninghuir van het wilde liever den eed niet afleggen. Hij werd hoofd der school wenschte de heer J. A. daarom buiten eede gehoord. Contant van de begrooting te schrappen entc| Op 27 Juli waren ze 'smorgens na 'telen brengen bij de kosten herbouw. Bij stemming in de schuur. Toen werd er gesproken over werd mot 6 tegen 1 stom, die van den heer mond- en klauwzeer, en beklaagde drong aan J. A. Contant, besloten dien post te handhaven, op 't nemen van maatregelen, welke de vader weigerde. Beklaagde werd woedend, nam den Ook te Nieuw en St. Joosland hield karnstok en dreigde zjji vader het hoofd in de raad dien dag een zitting. Op voorstelte slaan. Getuige wist dal liet geen ernst was Later hoorde getuige een schot vallen en zag be klaagde met een geweer op het erf loopen. Hij zeide. „ik zal mijn broer niet doodschieten." Later nam zijn vrouw het geweer in beslag. Zijn leven lang lijdt beklaagde al aan opi- leptische toevallen. Beklaagde bevestigt deze verklaringen van zijn vader. Hij kreeg een aanval van woede, toen hij den karnstok greep. Beklaagde is een uïtstekendo schutter Getuige CU. Dreve, broer van den beklaagde, wilde ook liever den eed niet afleggen. Op den bcwusten dag na de ruzie met deu vader ging getuige naar de schuur en haalde een hooivork om te gaan werken. Buiten wachtte beklaagde hem op en liep met een revolver te zwaaien. Getuige sloeg mot de hooivork naar die revolver, uit vrees dat ze af zou gaan. Maar beklaagde stak de revolver in den zak en ging in huis. Gesproken had hg daarbij met. Beklaagde kwam later buiten met een jachtgeweer en legde op getuige aan. Juist toen deze in den koestal was, viel het schot. Beklaagde kon hem niet geraakt heb ben, omdat hij in don koestal was. Zijn vroe gere verklaringen, dat. hij nog buiten dien stal was bij liet vallen van het schot, trekt be klaagde in. Beklaagde liet eerst hot geweer zakken toen ging getuige in den koestal en daarna viel het schot Toen beklaagde de revolver afgenomen was, zat deze vast, de ontlaadslok zat in een van de kamers. Ook deze getuige achtte het gebeurde geen ernst. Beklaagde deelt mee niet de revolver go zwaaid te hebben, uit vrees voor do hooivork. Met het geweer schoot hij uit een dakraam, maar legde niet op zijn broer aan. Ilij wilde hem ook geen schampschot geven en trok zijn vroegere verklaringen in. Getuige P. H. Vcrbuijt, arbeider, was den be wusten dag op het hof van Dreve. Hij zag hot geweer aanleggen en ging een eindje uit den weg. Jhr C. J. van Adrichom Boogaert, le luit. to Middelburg, als deskundige gehoord, ver klaarde dat het hem overhandigde jachtge weer een doodelijk wapen was. Getuige onder zocht de grootte van den hagel, en onderzocht het indringingsvermogen. Op 17 M afstand was dat 12 h 13 m.M. in een plank. Getuige kan niet zeker verklaren of deze indringing doodelijk voor het licliaam kou zip- Een schampschot zou men met dit geweer wel kunnen geven, maar het is zeer mociljjk dit opzettelijk te doen. Op een vraag van den verdediger verklaarde getuige dat een goed schutter op 17 M. afstand niet zal missen als geen invlocdon van buiten aanwezig zijn. Getuige J. E van Os, geweermaker te Middelburg, nog als deskundige gehoord, had ook verschillende proeven met het wapen ge nomen en geconstateerd dat met dit wapen zwaar lichamelijk letsel kan worden toege bracht. Ook deze deskundige achtte het mo gelijk met dit geweer een schampschot toe te brengen. Wanneer een goed schutter op 17 M. afstand iemand niet raakt moet hij daarvoor ook niet het plan gehad hebben Beklaagde er op gewezen, dat lirj bij later verhoor, steeds hetzelfde verklaarde, bleef nu ontkennen op zjjn broer geschoten te heb ben. De officier van justitie meende daf men hier met een familiedrama te doen heeft. Beklaagde en getuigen ontkennen nu en het komt Z.E.A. voor dat do poging tol doodslag niet bewezen is, en beklaagde toch ontslagen, moet worden van rechtsvervolging als zijnde Ontoerekenbaar. De verdediger mr. F. B. Evers, wees er op hoe in tegenstelling mol andere zaken hier een serie getuigen ijveren om beklaagde te verlichten. De ernst van de zaak is veel minder geworden. De feiten uit de dagvaar ding geven geen juist beeld van het go- beurde. De bedreigingen, toch maakten op de personen, tegen wie ze waren gericht, geen ernstigen indruk. Beklaagde lijdt reeda jaren lang aan toevallen, en heeft dan drift buien, die niemand meer als ernst opnam. Wat het tweede feit betreft, daarvan is niets bewezen. Beklaagde en getuigen ontkennen. De indruk wordt zelfs gemaakt alsof de broe der den aanvaller was. Ook is het opmerke lijk dat in het derde feit beklaagde zoo ver heeft misgeschoten. Een dergelijke onhandig heid van een goed schutter is onmogelijk eu daaruit alleen blijkt al dat beklaagde niet het doel had te treffen. Hot schampschot is zeer wel mogelijk, althans hot plan van beklaagde om dat toe te brongen. Maar ook al was dit zoo, dan i3 hier geen poging tot doodslag maar een bedreiging. Pleiter drong dus op vrijspraak aan. De 42-jarige I. J. B., landbouwer, uit Retranchement, stond wegens beleediging van. een ambtenaar terecht Op 17 Augustus stelde do rijksveldwachter

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1