MIDMLBIMSCHE COURANT 134' Jaargang. Dinsdag 10 October. SPROKKELINGEN. N*. 239. 1911. Deze courant verschijnt dage l ij k 8, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór éón uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend» Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentfe-Bnrcea A. DE LA HAK Az., K.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. De opgaaf van den spoordienst komt in dit noDimcr voor op de gebruikeljjke plaats. Middellmrg 9 October. Talsche leuze. 't Is altijd aangenaam, geachte redactie, als men is het gelijk wordt gesteld, als men zijn uitgesproken meening, na krach tige bestrijding, ten slotte bevestigd ziet. En dubbel aangenaam, als die bevestiging komt van een zijde, van waar men zulks het allerminst zou hebben verwacht. Hoe vaak is door u, reeds jaren geleden, er op gewezen, dat de ondertitel van het dagblad >De Zeeuw", geheel ten onrechte dit orgaan noemteen »Christelijk-HistO' risch nieuwsblad" Hoe vaak is door u aangetoond dat het blad, in woord en daad, is een „anti-revolutionair" orgaan en dat het in het belang van de zuiverheid van den politieken strijd is, daaraan geen titulatuur te geven, die onjuist is en tot ongeoorloofde wegdoezeling van verschillen tusschen twee geheel gescheiden zij 't dan ook in som mige opzichten geestverwante politieke organisaties aanleiding moet geven. Onge oorloofd vooral in dit district, waar de strijd der meeningen en der belangen tusschen de partijen der christelijk-historischen en der anti-revolutionairen nog al eens hoog op laait; waar nog al zeer dikwijls de kerke lijke verschillen en geschillen van achter de politieke vraagstukken om den hoek komen gluren waar dus het dekken van de lf ding met een valsche - althans een niet daarbij behoorende vlag, door een orgaan dat leiding bedoelt te geven in den politieken strijd, de zuiverheid van dien strijd op bedenkelijke wijze moet bedreigen en als van zelf ruimte geeft aan het ver moeden, dat politieke rekenkunst meer dan politieke eerlijkheid, de raadgeefster is ge weest bij het handhaven van die valsche vlag aan den top. Maar als door u zóó, of in dezen geest, gesehreven werd, sprak „De Zeeuw" uw bewering ten krachtigste tegen. Dan werd van dien kant, op vaak bedenkelijke wijzei de politieke en parlementaire geschiedenis der laatste jaren gereconstrueerd, om te bewijzen, dat er voor het blad geen ver keerdheid in school, den christelijk-histori schen naam te blijven dragen. Dan werd een beroep gedaan op Groen en zijn ge schriften, pakkend getuigenis immers steeds voor het meerendeel der lezers van het blad, alhoewel de niet-ontvankelijkheid van dat beroep, op het punt in kwestie, in onze dagen toch wel vast staat voor ieder, die' de verandering in de partij groepeeringen gedurende de laatste tijden eenigszins met aandacht heeft gevolgd. Dan werd al uw zeggen en beweren maar stoutweg gestem- j peld tot een uitvloeisel van de listigheid en boosaardigheid van de „Middelburgsche Courant", die er immers blijkbaar weer op uit was, den pais en vree tusschen de broederen van Christelijken huize te ver storen. Eindelijk hebt u er maar over gezwegen en de zaak bleef, zooals ze was. Maar ziet, daar wordt u, beter later dan nooit, nog in het gelijk gesteldIn het gelijk gesteld tegenover „De Zeeuw" door niemand minder dan „De Standaard"Dit overkomt u niet dikwijls en u moogt dit feit wel met een mooi krijtje aan den balk in uw redac tiebureau schrijven 1 Het hoofdorgaan van de anti-revolutionaire partij dan zegt in zijn jongste nummer „Men vraagt ons, of we ons niet vergist hebben, met „De Zeeuw" als een Antirevo lutionair blad te bespreken, daar er toch duidelijk boven elk nummer staat, dat het •en orgaan is van de Christelijk-Historische partij. Het feit weerspreken we niet, maar toch staat 't voor den kenner wel vast dat dit blad bij ons hoort. Dat het zich nog altoos aandient als orgaan van de Christ.-Hist. partij, is dan ook niets dan een anacbronisnje^of, wilt ge, een slordigheid, waarvoor directeuren nauwe lijks aansprakelijk kunnen zijn. Bij Groens leven noemde men onze partij onverschillig 't zij Antirevolutionair, 't zij Christ.-Historisch. Gelijk men dan ook weet, dat in art. 1 van ons Program evenzoo ge sproken wordt van »de Antirevolutionaire of Christelijk-Historische partij*. Toeil „De Zeeuw" opkwam, had ze dan ook volkomen recht om op haar titel te zetten wat er staat. Thans echter, na het afzonderlijk optreden van de partij van den heer Lobman, gaat dit niet meer aan. Nu die partij op den titel van Christelijk-Historisch beslag legde, ware htt volksmisleiding en behagen in valschen schijn, zoo „De Zeeuw" er uit berekening behagen in schiep deze valsche titulatuur te behouden. Toch denke niemand daaraan. Het is niets dan een achteloosheid, zooals die met titels adressen meer voorkomt. Juist echter het jubileum van het blad is, dunkt ons thans, een zich vanzelf aan biedende gelegenheid, om wat na de ons gemaakte opmerking een valsch adres zou worden, door het eenig goede adres te vervangen." Commentaar is overbodig. Alles klopt met wat bij herhaling dezerzijds is beweerd. Jammer maar, dat het voor ons, die we ten dat „De Zeeuw" opzettelijk en welbe wust deze „valsche titulatuur" behouden heeft, niet mogelijk is te gelooven aan „slordigheid" of „achteloosheid" op het stuk van titels en adressen, waaraan „De Stan daard" dat behouden allerminzaamst of allerondeugendst toeschrijft. Wel mag men hopen, dat de raad van „De Standaard" wordt gevolgd, om voort aan het goede etiket te gebruiken. De alge- meene politieke moraliteit kan er slechts bij winnen. HERMAN SNIJDERS. Over de houding der Eerste Kamer tegen over de in hare jongste zitting aanhangige sociale wetten schrijft „Spectator' in de „Arnh. Crt" het volgende Minister Talma heeft zijn beide ontwerpen' er doorzoowel dat tot wijziging van de Arbeidswet als de Steenhouwerswet. In zijn antwoord tot de bestrijders van de Arbeids wetwijziging, was de Minister op dreef. Hij zag de verschillende bezwaren, die te de voordracht waren ontwikkeld, in keurige speech onder het oog, waarvan de groote kracht was, dat de practijk van ruim twintig jaar hem gelijk gaf, in de ontdekte tegenspraak met de Grondwet ter zake van den algemeenen maatregel bestuur. Dit argument had de Minister reeds in de Tweede Kamer gebezigd inet succes. Dit kon dan ook hier niet uitblijven, maar wij herhalen onze meeniDg, dat door een verkeerde practijk te helpen bestendigen, de Minister kwalijk vrij uit kan gaan. Inderdaad wordt te zeer macht gedelegeerd aan de uitvoerende ami tenaren en wordt aan den algemeenen maatregel te zeer in de eerste plaats gedacht voor het treffen van regelingen, op welker overtre ding straf is gesteld. De heer Laan bracht den Minister warm* hulde voor zijn groote werkkrachten scherpen blik, maar mengde een tikje alsem in den geurigen wijn, door te meenen, dat de Minister zich door zijn sympathie voor een zaak wat verder laat vervoeren, dan bij zelf oorspronkelijk wilde. Im Groszen und Ganzen achten wij dit juist: de heer Talma heelt buitengewone werkkracht ont wikkeld en bleek herhaaldelijk een fijn-juridi- I schen kijk te bezitten. Zijn fout is echter te veel letten op dótails, zoodat hij door de boomen het bosch niet meer ziet." Aunguande de stemming over de Steen houwerswet, die met 1916 stemmen werd aangenomen, merkt de schrijver op 1 „Zeer velen van rechts stemden tegen, hoewel alleen de liberale heer VaD der Feltz zijn bezwaren had ontvouwd, die ge lijkluidend waren als by de Arbeidswet. Deze uitslag is zeker bedoeld als waar schuwing van de coalitie aan het adres van den heer Talma en als de Bakkerswet onzen Senaat bereikt, dan zal af te wachten zijn. of de meerderheid zich achter den Minister zal scharen." Over een en ander laat „Politicus" zich in de „Opr. Haarl. Crt." als volgt uit „Het Nederlandsche Hoogerbuis heeft concessie moeten doen aan den geest des tijds. Men kan zich levendig voorstellen, dat het voor de hooge vergadering iets meer dan een kleinigheid was om A te zeg gen, waar zoovele verdere letters van het „sociaal alphabet" zullen moeten volgen!... Minister Talma heeft zich op virtuoos- vlotte manier van de taak der verdediging van het ontwerp-Arbeidswet gekweten. Heel moeilijk was het niet, want veel te ggen viel er evenmin. Nu en dan zoo bij de weerlegging der juridische argumen ten en van de bezwaren tegen den algemee nen maatregel van bestuur, alsmede tegen delegatie van macht aan de ambtenarij maakte Z.Ex. er zich losjes-oppervlakkig af. O, de argumenten, uit de Kamer opgerezen, waren uitermate interessant. Doch do practijk der jongste vier, vijf, zes lustra van wetgeving is daar om te bewij- i, dat de heeren vakjuristen er steeds an ders over hebben gedacht. 't Was een schermutseling tusschen con servatieve en andere begrippen op sociaal gebied, waarvan te voorzien, te voorspellen was, dat „de nieuwe tijd" het zij 't met zuurzoet gelaat en begrijpelijk-mopperend aan de zijde der tegenpartij toch van deze laatste zou winnen. Wat geschiedde. Indien het Hoogerhuis gedurfd had Maar dien moed heeft het niet bezeten. Bijna had het zich gewroken op de arme Steenhouwerswet. Deze was schier het zondebokje geworden, dat de woestijn zou zijn ingejaagd Ook hier bleef hetstormpje in glas water. De bittere pil is geslikt en de patient heeft geenerlei poging gedaan om te mas- keeren, hoe onaangenaam hem de „medicijn" Dat heeft de „anderhalve dag praten&" zooals de heer Van der Feltz het noemde geleerd. Dit Stad en Provincie. In huiselijken kring herdacht deheêr A. Buijs Zondag den dag, dat hij voor 25 jaar als schrijver bij het huis van arrest en bewaring alhier in dienst trad. Slechts weinigen waren met dit feit be kend, maar van hen mocht de jubilaris vele blijken van belangstelling en sympathie ontvangen. Hedenmorgen werd hem door het college van regenten, bij monde van jhr. mr. J. P. F. van der Mietien van Op meer, een couvert met inhoud overhandigd. - Het bioscoop-theater op de Markt alhier blijlt z'n sterke aantrekkings kracht behouden. Dat bewijst voldoende de nieuwe maatregel, die blijkens achterstaande advertentie door de directie genomen is, maar 't bleek ons ook uit het talrijke be zoek op Zaterdagavond j.l. Een goedver zorgd programma werd gegeven met voor „elck wat wils". Dramatisch, romantisch, humoristisch, in elk genre zijn films voor banden. De keuze is voor deze week een heel goede. Hedenmorgen reed op het Koorkerk hof alhier een wagen met ledige wijn- flesschen uit van de firma Denevers fréres, in een afgebroken deel van deze straat. Er waren c.a. 30 fiesschen stuk. Zondagavond omstreeks 10 uur werd in de Molstraat, alhier een vrouw aan gevallen door haar man, van wien ze ge scheiden leefde. Het geval lokte veel belangstelling. De politie kwam tusscben- beide. De man werd meegenomen naar bet bureau en de rust was in de Molstaat weergekeerd. waarts koeren en zich verder jaider genees kundige behandeling stellen. De „Duitscbland" vertrekt morgen naar Rot terdam, om in het droogdok aldaar te worden opgenomen. Het petroleumschip «Edward Dawson bij Koudekerke brandde Zondag nog volop. Veel personen uit Middelburg en Vlissingen gingen er een kijkje nemen, 's Avonds is ook van uit Middelburg de gloed aan den bemel nog steeds duidelijk zichtbaar als de bewolking gunstig is. De bibliotheek der afdeeling Dom burg van den „Volksbond" groeit nog steeds, deels door aankoop deels door geschenk. Ze is reeds in haar 16o honderdtal en verschaft aan velen, zoowel te Domburg als te Aagte- kerke aangename avonden. -Zaterdagavond werd in een druk be zochte vergadering van de Landbouw ver- eeniging «Nieuw en Sint Joosland» in de gemeente van dien naam het feit herdacht, dat de heer Jan Polderdijk vóór 25 jaar benoemd was tot voorzitter. Hem werd namens die vereenicing een eikenhouten boeken-etagère aangeboden. Dit geschiedde bij monde van den secre taris, den beer J. Mesu, die den voorzitter gelukwenschto met zijn jubilé en het vele en nuttige, herdacht dat de heer Jan Pol derdijk als voorzitter heeft gedaan en nog doet. Hij uitte daarbij den wensch dat hij nog vele jaren als zoodanig moge werkzaam zijn. De beer Polderdijk zeide zeer erkentelijk te zijn voor het bewijs van belangstelling en betuigde daarvoor hartelijk dank. Hij hoopte ook verder zijn beste krachten te wijden aan het belang van de/e vereeniging. - Voor een te Goes te houden SI. Nico- laasfecst op de openbare scholen zal weder om een kinderoperette worden opgevoerd. Dan zal worden gegeven „Reepelsteeltj®'' van Johanna Veth. Een en ander staat onder leiding van de dames PilaarKakebeeke en Ilajenms—Smit. - Met ingang van 18 October 1911 zal te 's Heer-Arendskerke, en, met ingang van 20 October 1911, te 's Heerenhoek een hulptelephoonkantoor voor het algemeen verkeer worden opengesteld. De diensturen zijn gelijk aan die van het betrokken hulp-telegraafkantoor. - De gaffelschoener „Rival", kapitein Van Warendorp, die op 30 Sept. te Hansweert tegen den westberm werd geslagen, is Zondag middag door de sleepboot „Martina" afgesleept. Uit Yerseke schrijft men ons: Meer en meer blijkt, hoe enorm de schade is, door den watervloed aan de oester- en mosselbanken toegebracht. Verscheidene mosselkweekers, die meeren deel s niets anders bezitten dan hun vaartuigje, hun werkkracht en hun perceel en slechts een matig sluk brood verdienen, vinden hun mossels geheel of gedeeltelijk verdwenen. Een der kweekers heeft f 5000 schade. Met de oesterbanken is het niet beter ge steld. Er zgn perceelen, die sterk bevolkt waren en nu geheel verzand zijn, zoodat er haast geen oester te vinden is. Op een per ceel bij Horkingen bijv. waren 300.000 stuks zaaioesters gezaaid en in 3 dagen werden er slechts 9000 opgevischt. Het korren loont op zulke perceelen niet meer. In en aan de oesterputten is ook veel ver nield, en er zijn vele honderden broedziften 1 In de Vrijdag jJ. te Wissekorke ge- houden raadszitting werd de begrooting voor 1912 behandeld. Het lid Van Hee maakte eenigc opmerkingen over den toestand der j straatgoten op de Voorstraat en dc door den jongsten storm gehavende bestrating van het havenplein te Camperland en vroeg verder inlichtingen omtrent den aankoop van brand spuitslangen en de onderhoudskosten der open- I bare scholen. De voorzitter diende van anl- voord. Zonder dat deze discussie tot eenig bo- sluit, leidde, werd de begrooting vastgesteld tot een bedrag van f 26040.31.', waaronder f 393.77' voor onvoorziene uitgaven De open bare vergadering werd nu geschorst. Na her opening bleek do raad in staat te zijn een suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag vast te stellen tot een bedrag van f 384.50. Daarna kwam ter tafel een adres van mej. C J Swenno, onderwijzeres aan de openbare school m de kom, in wolk adres, er op gewis- zen werd, dat adressantes jaarwedde f 50 min der bedroeg dan dat van haar mannclijlceu. collega, niettegenstaande zij bijna 200 lesuren per jaar meer had, door 't onderwijs m vak k buiten do schooluren. Burg en Weth. ad viseerden, afwijzend te beschikken, op grond, dat na de benoeming der onderwijzeres in haar taak geen wijziging was gekomen en de raad was 't daarmee eens. Door den heer Joh. Heuseveldt, amateur in gymnastiek, was het gebruik van een school lokaal gevraagd in 't belang van een aantal jeugdige gymnasten. Tegen hel oordeel van deo wethouder Schippers in, werd het verzoek ge weigerd. Een verzoek van de gemeenteveldwachters, om in 't belang van den dienst een eleclrische zaklantaarn te ontvangen, werd aangehouden. Het lid Dieleman meende, dat er een betere wijze van controlceren der aan dc gemeente geleverde grind was, dan de tot heden gebruik- lijke. De voorzitter zegde een onderzoek toe. Uit Vlissingen. Hedenmorgen had de werkman K. bij de „Zeeland" het ongeluk met de hand bekneld Vo geraken tusschen een krat met vleosch, waardoor hij dit lichaamsdeel ernstig bezeerd?. Na voorloopig verbonden te zijn kon hij huis Een oestermaatschappij schat haar schade op 20 30 duizend gulden, ongerekend dui zenden schade aan haar put en vaartuigen. Wat de oesterleelt betreft, is de ramp to Yerseke grooter dan te Bruinisse, waar de mosselteelt de overhand heeft. Maar voor de mosselvisschers is het verlies gevoeliger, om dat zij economisch zwakker zijn. Zaterdag bevonden zich hier van wege den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid de heeren Bottomanne, inspecteur, en Van Rozendaal, adjunct-inspecteur der Vissclierij- en, om de schade, door den stormvloed van 30 Sept. aan de visschersvloot te Yerseke en Krabbendijkc toegebracht, in oogenschouw te nemen en to schatten. Do heor Van Rozen- daal deed, onder geleide van de heeren C. Sinke Jz. en D. Verschuur©, mossclkweekers en voorzitter en secretaris der Visscherijver- eeniging alhier, een tocht langs de dijken tot Rilland, waartegen of waarop altijd nog vaartuigen liggen. Ook liggen er nog Iwoo in den „Karelspolder", een paar honderd meter van den dijk af. Het onderzoek kwam niet klaar en zal Maan dag voortgezet worden. Zaterdagavond vormde zich hier een plaat selijk watersnood comité van tien leden Tnet den burgemeester als voorzitter .Het stelde zich onder leiding van hot Provinciaal Comité. i— In de Zaterdag te Bruinisse ge houden spoed-raadsvergadering werd be sloten reeds op 14 October a. s. aan te besteden het maken van zoodanige voor zieningen apn de haven aldaar, dat deze in den komenden winter nog zal kunnen dienen voor berging van schepen. Bij den aanvang der zitting werd door den burgemeester met grooten dank her dacht het bezoek, dat H M. de Koningin aan de gemeente beeft gebracht, en de vort-te- lijke gift, waarmede H. M. liefdadig Neder land is voorgegaan in bet lenigen van den nood der zwaar getroffen visschers. Voorts werd in hartelijke bewoordingen dank ge bracht aan den Raad, het bestuur der schippersvereniging „Algemeen Schippers en Visschersbelang", de schippers en de burgerij, die hem zoo krachtig en eensge zind hebben ter zijde gestaan. In het bijzonder herinnerde de voorzitter aan bet optreden vim den beer Krijger, opzichter van den Rijkswaterstaat te Geer- truidenberg, tijdens de ramp met verlof hier aanwezig, wiens belangrijke adviezen en krachtige hulp, van groote waarde zijn geweest. De daar bestaande commissie voor de slachtoffers van de ramp ontving uit Am sterdam een g.ft van f 2500. De „Minister C. Lely", de tramboot Zijpe-Numansdorp is te Bruinisse van den steiger getrokken en zonder groote schade vlot gekomen. De Zierikzeesche boo ten zitten nog hoog en droog op de schorren. Git Oud -VoBsemeer schrijft men ons: Bij den hevigen storm is ook een gedeelte van het oude kerkgebouw zeer ernstig be schadigd de Noordelijke vleugel, welke in den loop van dit jaar in verband met de voorgenomen algeheel® restauratie der kerk, van de burgerlijke gemeente overging in banden van de kerkelijke, beeft geducht geledeneen groot deel van dien vleugel is geheel van zijn dak beroofd en op het eerste gezicht lijkt het wel of een brand een gedeelte van het kerkgebouw heeft vernield. Zaterdag 1.1. is de architect, welk»- de restau ratie in handen heeft, den toestand kom» n opnemen en natnuilijk is het hem ook gebleken, dat spoedig herstel noodig is. Het is te hopen, dat autoriteiten, die in bet vooruitzicht hebben gesteld hulp te zullen verleenen bij de restauratie, spoedig ook doen blijken van daadwerkelijke hulp, dat het ernst is, het gebouw der Ned. Hervormde gemeente w» er te doen herrijzen in zijn ouden tooi. Opval end is bet ook boe thans op den bouwvalligen toren de weerhaan er in letterlijken zin bij neerhangt. Te St. A n n a 1 a n d is bet bij de ar beiders gewoonte geworden om op den Za- i rdag van de St. Maartensdijksche kermis een of meer varkens te koopen. De*kooplui in biggen, met deze gewoonte bekend, zor-

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1