MIDDELBURGSCHECOÜRMT. 8.' 236. 1911 V rijdag 6 October. SPROKKELINGEN. Benoemingen. Onflsrwijs. Letteren en Knnst. VersGhillende Berichten, 154' Jaargang. Deze courant verschijnt cl agelyks, met uitzondering van Zon- Pr^i per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor bet eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één mur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- ea alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meei 20 cent. Beclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij i Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend! Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentle-Buresa A. DB BA DAB As., N.Z. Voorburgwal 866, Amsterdam. Middelburg 5 October. Te Bruinisse bestaat de commissie tot steun voor de getroffen visschers uit 24 leden, en het uitvoerend comité daarvan uit de heeren S. Hage, burgemeester, voorzit ter P. J. Okkerse, onderwijzer, len secre taris P. P. van den Berg, onderwijzer, 2en seeretarisM. Jumelet, gemeente-ontvanger, len penningmeesterC. Hoogerkeide, raads lid, 2en penningmeesterA. J. de Koek, arts, en W. Otte Schipper. Eore-voorzitter is de beer mr H. J. Dijckmeester, Commissaris der Koningin, en eere-leden zijn de heeren mr R. J. H. Patijn, afgevaardigde der Tweede Kamer, en mr J. P. Cau, president der rechtbank te Zie- rikzee en lid van het Watersnoodfonds" te Amsterdam. Het is zeker te prijzen dat een plaatse lijk comité zich beijvert om te voorzien in den nood welke in die gemeente heerscht, Maar over onze gansche provincie heeft de storm gewoed en schade aangericht. Zoo o. a., ooi nog iets noemen, de vis- schersvloot te Yerseke heeft zeer veel ge leden. Is het daarom niet gewenscht dat er een Zeenwsch Provinciaal comité tot stand kome met den Commissaris der Koningin aan het hoofd? En dat daarbij zich voegen de leden van Gedeputeerde Staten en de Burgemeesters van de meest geteisterde gemeenten, zoo o. a. de twee door ons genoemde Van zeiven zullen er dan wel plaatselijke commissies gevormd worden. Bovendien kan dat provinciaal comité zich wenden tot vorengenoemd „Watersnood- fonds", en daarmee in overleg treden, of en hoeveel dit ter zijner beschikking wil stellen. Dien weg in te slaan lijkt ons 'tbest. Daardoor kan Zeeland voor de nood lijdenden hulp verkrijgen van a 1,1 e kanten. Maar wil men handelen dan coe men het spoedig. Voor hen, die het bezwaar opperen dat de visschers hunne vaartuigen hadden kun nen verzekeren en die opmerking is reeds gemaakt deelen wij mee dat door de hooge premie, die voor znlk een assu rantie voor open booten wordt gevorderd wy meenen 7 pCt. tal van visschers daartoe onmogelijk kunnen overgaan. Bovendienvele maatschappijen sluiten daarvoor geen verzekering. Maar mocht dit niet zoo zijn, mochten er wel geheel of gedeeltelijke voorzorgsmaat regelen kunnen worden genomen, op dit oogenbiik dient hulp te worden verleend. En dan kan men later de kwestie van verzekeren nader onder de oogen zien. Wij willen hopen dat het alsdan geluk ken zal dien tengevolge verbetering te bren gen in den tegenwoordigen toestand. De bouw van het vredespaleis ia Den Haag maakt groote vorderingen, schrijft Clément Vautel in de „Matin". Het is zelfs zeer verontrustend. Inderdaad brengt dit vredelievende ge bouw ongeluk. Bewijzen Tot den bouw is beslotende Boeren oorlog barst uit. De plannen zijn aangenomen Russisch- Japansche oorlog. De eerste steen is gelegd: reis van den Dnitschen keizer naar Tanger en begin van de Marokkaanseh-Emopeesche verwikke lingen. De eerste verdieping is gereedOosten rijk maakt zich meester van Bosnië en Her- zegowina. De tweede is klaar: Pransch-Dnitscbe verwikkeling. Het dak is er op geplaatstItaliaansch- Tnrkscbe oorlog. Ik volg met angst de werkzaamheden van de metselaars van bet paleis in Den Haag. Denk eens aan, dat de glazenmakers, be hangers, schilders enz. hun taak nog niet zijn begonnen. Ik heb hooren spreken van groote schilderstukken, die de zegepralen van het pacifisme zonden symboliseeren. Mogen wij er voor bewaard blijvenlederen keer, dut een er van zal worden geplaatst, zal een regen van granaten ergens neer vallen. Er is ook sprake van beelden, die de gaanderijen zullen versierenelk er van zal duizenden menscbenlevens kosten. En den dag, dat deze Vredestempel zal wor den ingewijd, zal de groote botsing komen. Ik verzoek dan ook, dat dit paleis zoo spoedjg mogelijk worde vernietigd. Bij kon. besluit is gedetacheerd bij bet personeel van den geneeskundigen dienst van het leger ui Ned.- Indië voor den tijd van drie jaren de officier van gezondheid 2do kl. J. van dor Werff, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht; is aan den officier van gezondheid 2de kl. A. F. Soer, van het personeel van den ge neeskundigen. dienst der landmacht, op ver zoek, eervol ontslag verleend uit den -mili tairen dienst. Dit Stad en Provincie. In de Woensdagavond gehouden, druk bezochte vergadering van het „Zeenwsch Genootschap der Wetenschappen" deed de heer A. H. Kan eene mededeeling over het vertrek van Jacob Cats uit Middelburg naar Dordrecht, bracht de voorzitter, mr H. J, Dijckmeester, uitvoerig verslag uit over de ingekomen boekwerken; en waren een aantal geschenken ter tafel. Daaronder behoorden, behalve de reeds vroeger in ons blad ver melde verzameling opgezette vogels uit de Poolstreken van den heer J. R. Tak te Serooskerke, ook een aantal curiosa, geschon ken door den heer H. C. Sauer, oud-hoofd der openbare school te Wemeldinge, thans te Middelburg, o.a. een stuk met de band- J teekening van koning Lodewijk van Holland, de adelaar van den Fransch soldaat, gevon- den te Waterloo, een paar Zeeuwsche assig- 1 naten en een stukje gesneden palmhout, dat van ter zijde gezien bet profiel van prins Willem I vertoont. - De bioscoop op fle Groote Markt alhier is deze week bijzonder mooi. Als een der pakkenste films mag zeker wel genoemd worden „Op de mooie rivier", dat in stereoscopische beelden een treffend drama weergeeft. Ook humor ontbreekt niet, maar doet de talrijke toeschouwers naar hartelust lachen. Geen wonder dat iederen avond een talrijk publiek de voorstellingen volgt. Een bezoek aan deze inrichting kan dan ook in alle opzichten worden aanbe volen. In dit seizoen werden bij de muziek uitvoeringen op het Molenwater alhier 3806 kaartjes afgegeven voor het gebruik van stoelen. De oefeningen, van den door den heer J K. C. Mantz gccomponeerden Kleppermarsch, door do drie hoogste klassen van alle scholen uit to voeren, hebben geregeld plaats Onder zijn leiding nemen pl. ni, 270 kinderen daar aan deel. Met ingang van 16 October a.s. vers wisselen de marechaussees C. Hoedelman te Westkapelle en L. Buyk Bode van standplaats. Onrustbarend blijft nog de toestand van den zeedijk t© „Anna Jacobapolde r", zoo schrijft men ons. Met kracht is sedert Zondagmorgen drie uur gewerkt, om de vele groote en kleme gaten zoo goed mogelijk te dekken. Autoriteiten en cr zijn er vele, die dezer dagen de ruïne komen bezichtigen prijzen om het zeerst de degelijke werkzaamheden van den opzichter Van Rooijen en het flink en krachtig optreden van het polderbestuur. Nu men echter een meer afdoende verbe tering wil aanbrengen, door de voorloopigo bedekking weg te nemen, en de gaten met schorregrond te vullen, worden de werkzaam heden zeer bemoeilijkt door de hoogaarzen en andere kleine vaartuigen, die nog aan den voet van den dijk en op sommige plaatsen zelfs in den djjk zitten, 't Is nu reeds Woensdag avond en nog is geen enkel vaartuig verwij derd, zelfs is nog geen enkele poging daar toe gedaan. We hopen, dat de bok, dien we heden de tramhaven zagen binnenvaren, en die, naar men zegt, gekomen is om de „Minister Lely" van den. provincialen steiger te verwijderen ook de hoogaarzen zal weghalen. Opruiming van deze vaartuigen is dringend noodig, want het gevaar is groot. Wij vragen ons wel eens af, of in zulke gevallen onze genie-soldaten geen goed© diensten konden bewijzen. Men vergete niet, dat achter den zwaar gehavenden dijk do schoone „Anna Jacoba- polder" ligt met zijn zesbondordtal inwoners en ruim 750 hectaren kostelijk en kostbaar bouwland 1 Ten bewijze, dat de verzending en ontvangst van telegrammen aan het post kantoor te Philippine een grooten om - vang heeft gekregen, kan dienen, dat er in het derde kwartaal van dit jaar niet minder dan 1002 telegrammen werden ontvangen en 324 verzonden. De mo sselhandel doe hierbij zijn invloed gelden. In de week van 27 Sept. tot en met 3 Oct. kwamen in Zeeland 12 gevallen van be smettelijke ziekte voor nml. 2 gevallen van typhus en febris typhoïdea, een te Kruinin- gen en een te Rilland-Batb, drie gevallen van roodvonk, een te Krniningen, een te Middelburg en een te Nieuwerkerk en zeven gevallen van diphtheritis nml. 5 te Brouwers haven, een te Goes en een te Stavenisse. Volgens „Op de Hoogte", herdenk^ Johan Braakensiek den lOen October den dag, waarop hij gedurende 25 jaren, weck aan week, voor de „Groene Amsterdammer" een groote, losse plaat en eene kleine plaat teekonde. Dat zijn 1300 platen, die de kunstenaar voor het weekblad heeft geteekend en waarin hij heeft vastgelegd al de groote wereldge beurtenissen. Te vermelden wat Braaken siek in al die jaren heeft geteekend, zou een kolommen lange opsomming noodig tuaken, hoe hij het gedaan heeft, blijkt wel bet beste uit de omstandigheid dut velen, die de Groene in hauden krijgen, het allereerst naar de plaat van Braakensiek kijken. Te Amsterdam overleed op 78 jarigen ouderdom M. C. Schenk. Hij schilderde voornamelijk religieus-historische voorstel lingen, die men in tal van Roomscb-katbo- lieke kerken bier te lande vindt. Het laatste nummer van *Mannen en Vrouwen van beteekenis" is gewijd a n jhr. mr, Joan Röell, lid der Eerste Kamer, oud- Minister van Buitenlandsche Zaken, oud lid en voorzitter der Tweede Kamer. Zijne levensschets is geschreven door mr. L. J. Plemp van Dniveland. Sherlock Holmes is dood, d.w.z. de persoon die, volgens de bekentenis van Connn Doyle zelf, bet voorbeeld is geweest waarnaar hij zijn fantasie-held schetste: nl. dr. Bell te Edinburg. Hij was echter in 't geheel geen detective, maar geneesheer aan bet Edinburgscb hospitaal waar Conan Doyle als student hem leerde kennen, en tevens de buitengewone opmerkings- en combi- neeringsgave waarnam, die een hoofd karaktertrek zou worden van Sherlock Holmes. Dr. Bell was 74 jaar oud geworden. Dit V lis sin gen. Voor zeeloods is geslaagd de kweekeling J. Jilleba. Het lijk van den schipper Maertens van den Belgischen loodsschoener no. 2 is aihier aangebracht en zal Vrijdag worden begraven. Het lijk van den loodsschipper Berkbout, van den Hollandschen loodsboot no. 4, bekend door zijn moedig optreden bij de „Borlin'-rump aan den Hoek van Holland, is bij Ostende aangespoeld. De brievenbesteller C. Sohier, die drie maanden op de lijn VlissingenBreda dienst deed als conducteur der brievenmalen, is sedert 1 October als zoodanig benoemd ter standplaats Vlissingen. De onthulling van het Louwerae-monu- ment en feestelijkheden te Souburg zullen plaats hebben op Dinsdag 23 Januari 1912. Het bestuur van het comité voor die onthul ling bestaat uit de hoeren: P. S. Buteux, eere voorzitter, Van Weel©, voorzitter, Wisseling, secretaris, en Pagter, penningmeester. Uit dit comité werden Dinsdagavond verschillende sub-commissies benoemd. De commissie, benoemd om de kinderen te onthalen, bestaat uit do hoofden der drie scholen, die voor de ontvangst op het gemeente buis uit de heeren Jobse, Daniëlse en Wisse, die tot regeling van den optocht uit do hee ren Pieterse, Joziasse en Cysouw. De drie zangveroenigingen zullen gemeenschappelijk zingen en de kinderen vóór de onthulling van het monument in do school getracteard worden, waarna deze na de onthulling het eerst zullen zingen. BETONWERKEN EN DE STORM. Werd door velen nog getwijfeld aan de sterkte van gewapend beton voor zeewerin gen, na den hevigen storm van 30 Sept. j.l. heeft dit materiaal voor zeeweringen het bur gerrecht verkregen. Aan het waterschap Schouwen en aan tal van andere polders in Zeeland zijn vele bazaltglooiïngen totaal uiteengeslagen. De betonwerken zjjn overal absoluut oitge- deerd gebleven, niettegenstaande zij speciaal waren aangelegd op zwaar aangevallen plaatsen. Zoo aan het Noorderstrand van Schouwen hebben do bazaithoofden en glooiingen veel geleden. De duizenden in betonglooiing waren ongedeerd. Ook aan den z.g. Langendijk aan Noord-Schouwen een van de meest aan gevallen dijken van Zeeland, heeft het beton niets geleden, niettegenstaande groote stee- nen elders weggeslagen, er op gebeukt heb ben. Do djjksverhoogingen in Zeeland, na 1906 mot aarde aangelegd, hebben zeer veel gele den. De nieuwe grond is op vele dijken tot op het oude beLoop weggevlogen en al hel werk is vornictigd. Intusschen zijn alle dijksverhoogingen, in beton uitgevoerd, n.l. met drjkmuren op den d ij k, alle ongedeerd, zoowel op schou- wen-Duiveland als op Beveland en elders. Dit meldt jhr. De Muralt aan de Hollaudsche bladen. Albert "Vogel zal Zondagmiddag te Rotterdam voordragen een zoo juist ver schenen melodrama van Max Schillings. „Jung Olai", waarvan Ernst von Wilden- bruch den tekst schreef. Het Nederlandsch Tooneel heft in studie genomen „De Volkstribuun" (Le Tribun) van Bourgeois. Jan C, de Vos zal de hoofdrol spelen. Voor de Scholen met den Bijbel werd gecollecteerd te Gapinge f 25.55, te Goes f 191.05 en te Wissekerke (N.B.) met Geersdijk f 198.50. De secretaris van den Vrijzinnig Demo cratischer! Bond, de heer G. R. J. Haentjes Dekker le 's-Gravenhage, heeft aan het Hoofd bestuur lotatslag verzocht uit die functie, omdat hij de werkzaamheden, daaraan verbonden, op den duur niet kan vereenigen met de waarne ming van zijn maatschappelijke bezigheden. Het hoofdbestuur heeft besloten hem eervol ontslag te verleenen. Zij die voor die betrek - king in aanmerking willen komen, kunnen zich vóór 20 October a.s. schriftelijk aanmel den bij den voorzitter van den Vnjz. Dem. Bond te Middelburg. In het ontwerp van wet tot vaststelling van het tarief van invoerrecht wordt voor gesteld voor den invoer van appelen, sinaas appelen, citroenen en kokosnoten een hooger recht dan 't bestaande te - heffen en bron- en mineraalwater aanzienlijk hooger to be lasten dan nu. Door het hoofdbestuur van den „Volksbond tegen drankmisbruik" is tot de Tweede Kamer een adres gericht met het verzoek het daarheen te willen richten, dat genoemde vruchten van invoerrecht worden vrijgesteld en de van bron- en minoraalwater te heffen rechten aanzienlijk worden verlaagd. De burgemeester en de president van de Kamer van Koophandel te Rotterdam hebben overleg goplecgd omtrent hot vormen van een commissie tot bel verleenen van hulp betoon aan hen, die door de ramp te Brui nisse getroffen zijn. Blijkens bij het Departement van Marine van den Commandant der Zeemacht ontvan gen telegrafisch bericht is de eindconclusie van de commissie, die een onderzoek naar het ongeluk aan boord van de „Hertog Hen drik" heeft ingesteld, dat dit het gevolg is geweest van een nabrander bij geopend sluit stuk. Verder bericht de Vlootvoogd, dat de kanon bediende, met hot openen van het sluit stuk belast, het afgaan van een schot uit een kanon van 24 centimeter voor het afgaan van het zijne heeft gehouden en zoodanig in de war schijnt te zijn geraakt, dat hij den tuimelaar (veiligheidsinrichting met het oog op nabranders) gelicht en het sluitstuk ge opend heeft. De ,,'s H. Crtdeelt mee dat II. M de Koningin den commissaris dor Koningin in de provincie Noord-Brabant telegrafisch be richt gezonden heeft, dat Zij tot Haar groot leed wezen vernomen had, hoe ook de provincie Noord-Brabant door den jongsten storm ge teisterd is. H. M. vroeg uitvoerige ïnlich- 1 tingen zoowel omtrent den omvang der ramp als omtrent de maatregelen, welke tot herstel der gcloden schade zullen jjetroffen worden. Gepaste zuinigheid. De commis sie, welke haar licht heeft laten schjjnen over de vraag of aan de Landsdrukkerij hot tech nisch beheer met gepaste zuinigheid wordt gevoerd, heeft a;ui 's Lands schatkist f 3864.51 gekost Onze Vloot. Op 1 Juli j.l. telde onzo marune 9 pantserschepcoi, 6 pantserdoksche- pen, 3 monitors, 3 riviervaartuigen, 10 kanon- neer boo ten, 2 mijnetnleggcrs, 4 torpedoboot- jagers, 31 torpedobooten, 2 onderzeebooten en 2 schoeners voor politietoezicht op onze vis- scherij. In ronde sommen hebben bij eerste uitrus ting voor zee gekost: de pantserschepen 35>/a millioende pantserdekschepen 18 millioen, de monitors 4 millioen; de riviervaartuigen 7i'g ton de kanonneerbooten 2 millioen en de tor pedobooten 61/2 millioen. Het oudste 111 dienst zijnd© schip is de ka nonneerboot „Bever", die in 1875 op stapel werd gezet. Te Dordrecht heerscht de roodvonk epi demisch. In de maand September zijn er, naar do „D. Crt." meldt, 55 gevallen voorgekomen, in Augustus 20 gevallen Van Januari tot en met September zijn er 141 gevallen officieel bekend. To Den Briet is de metalen-kruisridder Corstiaan Hageis Woensdag honderd jaar ge worden. De man herdacht den dag onder bui tengewone belangstelling. Uit buiten- zoo wol als binnenland werden hem gelukwenschea toegezonden. F-en aardige attentie werd den oudie bereid door 's morgens door het carillon van de Sinte-Calbarina de volksliedjes van 1831 Le doen spelen. Uiteen Ingezonden Stuk: „Naar aanleiding van het pamflet door K geschreven, wil ik hier meedeelen, dat het een groote vuile leugen is, dat mijn man mij op de be wuste vergadering van 21 Aug. heeft geslagen. Ik verklaar hier openlijk, dat, zoolang wij ge trouwd zijn, mijn man mij nog nooit met één vinger heeft aangeraakt, en dat zat ik steede blijven volhouden." Het stoomschip „Ixion" van do Maat schappij „Oceaan" was op weg van Batavia naar Amsterdam. Op 25 mijlen van Eugano, in den Indischen archipel, is dit schip in brand geraakt. De equipage van de „Ixion" bestond nit 47 man, onder wie 18 Chineezen. De kapitein en een gedeelte der bemanning zijn geland ia Benkoelen. De 3de stuurman, 6 matrozen en. 17 Chineesche stokers zijn nog in een van de vermiste sloepen. Schepen van de „Paket" en van de Gouv. vaart zijn bezig ze te zoeken. De „Ixion" is een der vrachtschepen van, do Nederl. Sloomvaartmaatschappjj „Oceaan". Het schip is groot ongeveer 2200 registorton, en achttien jaar geleden in Engeland gebouwd. Het schip was geladen met Java-productett en vertrok 30 September j.l. van Batavia naar Amsterdam. Op grond van den afgelegden af stand neemt men aan dat het onheil op 1 October heeft plaats gevonden. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend- Te Bergen op Zoom is door den storm ook de oude beukenboom op de Korenmarkt geveld die reeds een eeuw geleden als „de dikke boom" algemeen bekend stond, 't Was dan ook een boom van zcldzamen omvang, die in de laatste jaren op Ansichtskaarten meer malen is afgebeeld en waarvan de ouderdomi gerust op eenige eeuwen geschat worden kan. Het getal in het Ilaagsche bosch gevallen en beschadigde boomen wordt op drie duizend geschat. Te Rotterdam is ingebroken in de woning van een opperman in de Goudsche- dwarsstraat. Eenige gouden en zilveren voor werpen, twee colbertcostuums, een paar rok ken, een gestikte deken, een paar schoenen en een bedrag van f 13.50 zijn ontvreemd uit verschillende kasten, waarvan or een met een pook is opengebroken. Te Leiden is behalve bij een juwelier tijdens de 3-Octoberviering eveneens ingebro ken in een woning op den Witten SingcL Er schijnt slechts een bedrag van f 15 te zijn ontvreemd. Do daders zijn tot dusver onbekend. De scharenslijper te Haarlem, die in een twist iemand doodstak, is, na door den rechter-commissaris te njn verhoord, onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Twee vrouwen wilden iets koopen bq een winkelierster ra de le Boomdwarsstraat te Amsterdam. Zij verzochten oud geld voor nieuw te willen inwisselen. Na hun vertrek miste de winkelierster een bedrag van f 75. Tijdons het studenten-relletje op den Heiligenweg te Amsterdam, heeft het publiek het plaveisel der Handboogstraat gedeeltelijk opgebroken, om do straatsteenen als projec tielen te kunnen bezigen. Tot hetzelfde doel dienden van do Bloemmarkt weggenomen bloemkisten, benovens flesschen ©11 stukken hout. Als schuldig aan bet waterwerpen is een der studenten naar bet politiebureau ge bracht.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1