MIDDELBÏRGSCHEC0E1ANT. iö ff.' 233. 1S4' Jaargang. 1911 Donderdag 5 October. Middelburg 4 October. SPROKKELINGEN. Dit Stad en Provincie. Deze courant verschijnt d a g e llij k 6, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Priji par kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers koBten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan bet bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer-moeten des middags vóór éé-n uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend* Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentle-Burean A. DB LA MAR Ar., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. courant behoort een bijvoegsel. De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer voor op de gebruikelijke plaats. De zeer ernstige ramp, die te Westkapelle heeft plaats gehad, neemt onder de vele, welke in den nacht van Za terdag op Zondag voorvielen, een voorname plaats in. En het is helaas niet de eerste maal dat die gemeente zulk een droef tooneel aan schouwde. Dit doet ons wederom de vraag herhalen: is het toch niet hoog noodig dat daar vol doende reddingsmiddelen aanwezig zijn? Nog meer afdoende zou het zijn, dat men daar een reddingsboot stationneerde. Ook te Domburg heeft men behoefte aan reddingsmateriaal. Zondag had men niet eens een lijn om den in nood verkeerenden hulp te bieden. In een eD ander te voorzien is dringend noodig. "l* De heer G. A. "Vorsterman van Oyen heeft zijn redacteurschap van het »Weekblad voor Zeeuwsch Vlaanderen (Westelijk Deel)" neer gelegd, na die taak ruim 36 jaar te hebben vervuld. Wij brengen hem gaarne hulde voor de cordate wijze, waarop bij al die jaren in dat blad voor de vrijzinnige beginselen beeft gestreden. Naar hij zelf in zijn afscheidswoord zegt, zal hij daarbij wel eens gedwaald hebben, dwalen is menschelijk; maar wij beamen, wat hij er aan toevoegt»ik ben steeds eerlijk geweest bij het uitspreken mijner overtuiging en menschenvrees noch winst bejag hebben mij ooit van den weg, dien ik mij afgebakend had, doen afwijken." De „Zutph. Crt." betoogt, dat bet belas tingstelsel van Minister Pierson - toepas sing van een matige progressieve schaa' bij de bedrijfs- en vermogensbelasting door het nieuwe ontwerp van Minister Kolkman dreigt te worden ondersthoven geworpen. Deze Minister van financiën liet Minister De Meester's ontwerp rusten, dat de pro gressie wat sterker wilde maken voor men- schen, die louter van de inkomsten van (door hen of hun voorzaten) vergaarde ver mogens levendat verder ook van de hoo- ger aangeslagenen in de bedrijfsbelasting iets meer vroeg, en dat beide heffingen, uit bedrijf en vermogen, wilde samenvoegen in een algemeeDe rijksinkomstenbelasting. De heer Kolkman wil beide belastingen wel vereenigen onder éón naam, de in komstenbelasting maar in zjjn stelsel wordt het vermogen kolossaal ontlast en het bedrijf veel zwaarder belast, terwijl bij de progressie bii de vermogensbelasting nage noeg geheel laat varen. Het resultaat is, dat de vermogensbelas ting, die nu 84 ton opbrengt, volgens de nieuwe raming maar even 3 millioen zal opbrengen, of bijna 53 ton minder. Waartegenover staat, dat do bedrijfsbe lasting, die thans 98 ton opbrengt, volgens het voorstel-Kolkman 182 ton zal opbien gen, of 84 ton moer. Het geval is feitelijk te ergerlijk om er ook maar één woord aan te verspillen. Op ons maakt dan ook heel het voorstel den indruk, alsof de Minister, zijn oude gewoonte als Kamerlid getrouw, er maar een grapje van maakt. Zelf hij kan dit niet ernstig meenen. En wanneer de Kamer er ooit aan toe komt dit ontwerp in openbare behandeling te nemer, dan vertrouwen wij, dut dezen Minister, altijd zoo stork in het critiseeren Tan zijn voorgangers, in krachtige termen zijn aartsreactionnaire neigingen zullen wor den verweten. Moest de Minister over zjfljteen onding 3Ya jaar denken?" De oud-generaal Snijders, die volgens eigen verklaring uit weerzin en walging over het komedievertoon en de onoprecht heid den dienst heeft verlaten, en sinds dien tijd geen lust gevoelde om zijn meening over een en ander te openbaren, heeft thans, nu er kans op verbetering bestaat, in het openbaar en wel in de „Tijdspiegel" zijn meening gezegd over de toestanden in ons leger. Aan het slot van zijn zeer uitvoerig be toog is het volgende ontleend »Wat de Miliiiewet betreft, is het onbe grijpelijk, dat de Minister Colijn zich niet voorloopig bepaald beeft tot eene noodwet, waardoor de meest dringende maatregelen met spoed tot stand konden komen. Zoo danige wet had, na uiteenzetting van den toestand in de beide Kamers, thans afge daan kunnen zijn. Dat eene geheel nieuwe Militiewet onmogelijk tus-chen Februari en Juli de Tweede Kamer kan passeeren, is reeds meermalen gebleken; do Minister bad dit van zijne ambtgenooten moeten vernemen. Thans is er uitstel. De Tweede Kamer had geen haast, de regeeriDg houdt zich stil tot deze maand. Wat zal 't dan geven? Het Kamerverslag laat weinig hoop. Valsche evolutie, toene mende verwording, schijnen verder voor het leger te zijn weggelegd. Er is in 't ontwerp-Militiewet wel een en ander, dat ik toejuich. De contingents-uit- breiding is een flinke stap in den zin van de werkelijke evolutie. Waarom nn niet vierkant het beginsel van algemeenen weer- plicht voorgesteld Dat zou een einde ge maakt hebben aan. de loting en aan vele bezwaren daartegen. Dat ik de opheffing van bet instituut der viermaanders en van het voorbereidend onderricht van harte toejuich, zal de lezer, die aan mijne beschouwingen zijne aandacht geschonken beeft, begrijpen. Ook de gewij zigde regeling der keuringen en de beper king der tot immoreele knoeierijen leiden de geldelijke vergoedingen aan kostwin ners, evenals de vrijstelling van den dienst van zoodanige diensplicbtigen, zijn te waar- deeren maatregelen van evolutionairen aard. Dankbaar voor dit goede, ben ik aller minst voldaan. De instelling eener categorie van 6 maauders, met z. g. gymnastische vooroefening, is een nieuwe ernstige mis greep, die ten nadeele van het leger moet komen. Die 6-meanders, wier aaDtal zich „als een olievlek" kan uitb.eiden, zooals een vorig minister van Oorlog het uitdrukte, worden een element van stoornis in den Opleidingsgang der jonge lichting, en dit bezwaar wordt ernstiger naarmate de cate gorie talrijker wordt. De sterkte der com pagnieën zal er onder lijden, de vorming van deugdelijk militiekader wordt er op nieuw door op losse schroeven gezet. De Opleiding der 6-maunders moet zéér onvol doende blijven, want eenige meerdere gym nastische ontwikkeling kan in andere op zichten, onmogelijk bet gemis van 2 maan den oefeuingstijd compenseeren. De Regee ring doet bier eene bedroevende kniebui ging voor de profeten der valsche evolutie- politiek, die bet leger bedorven heeft. Ook de splitsing van bet contingent in 2 ploe gen, met opkomst resp. in Januari en in October, is een „verwordiDgs"-maatregel, waardoor verbetering in de geoefendheid onmogelijk wordt. Een jaar eerste-oefeningstijd is het minste dat tot werkelijke evolutie kan lei den zooiang we altbuDS dat niet hebben, kan de infanterie onmogelijk in betere conditie komen. Men kan daarmede het oefenÏDgsbelang tot ernst maken, de krijgstucht herslellen, den geest van laksheid en lamlendigheid absoluut verwerpelijk en compliceert den toestand op ernstige wijze. Er is geen an der middel dan de gebeele lichting, na bet jaar van eerste oefening, nog 3, lietst 4 maanden, in werkelijken dienst te houden; ook om te voorzien in eventueele mobili satiedekking, enz. In die maanden kunnen dan, wegens particuliere belangen, tijdelijke verloven worden toegestaan, waarop echter geen recht bestaat. Dat het reservekader behoudeD blijft, is beslist af te keuren. De persoonlijke dienst plicht, de kadervorming, zullen daarbij nimmer tot hun recht komen. Alles bijeenlialfwerk. Dit is een hoogstbedroevend vooruitzicht. Van den Minister Colijn mocht men wat beters ver wachten. Het ernstige pleidooi van den Raad van Defensie beeft den Minister „niet overtuigd", dat het noodig is den eersten oefeningstijd op 12 maanden te brengen. Maar ik vraag wat moet er dan nog meer gebeuren Is 't nog niet erg genoeg, dat het land weerloos is Laat de Regee riDg zulks tegenspreken als ze kan, laat ze het „feitenmateriaal" van den Raad van Defensie openbaar maken, om te bewijzen dat 's Raads uitspraak onjuist is. Ik tart baar, ze kan dat niet." Zeer slecht is de oud-generaal ook te spreken over het behoud van de noodlottige metbode van opleiding in bet schieten. De infanterie b 1 ij f t zich als automaten in bet schieten oefenen. De resultaten zijn slecht en moeten slecht zijn. Daarvoor is de heer Colijn, bij alleen, verantwoordelijk." Dinsdagavond gaf de heer Jan Morks met zijn korps de laatste uitvoering in dit seizoen op bet Molenwater alhier. Er werd weer een opgewekt programma uitgevoerd en, zooals den geheelen zomer, verdienstelijk gespeeld. Het mooie weer werkte dien tijd mee, om bet genoegen te verhoogen. Meermalen werd dat echter verstoord door bet hinderlijk geschreeuw van eenige belhamels en van ravottende jongens op het plein en in de Laan. Zou er niets te doen zijn om dit tegen te gaan Na de muziekuitvoering werd gisteren avond een vuurwerk afgestoken, dat wij danken aan de welwillendheid van „Uit het Volk-Voor het Volk." Er werden keu rige noinmers te zien gegeven. Ten slotte vermelden wij nog dat den heer Morks een zeer mooie krans werd over handigd. Op een der linten staat vermeld: „Eenige dankbare toehoorders van de Muziekuit voeringen op het Molenwater" en op bet andere„Aan den heer Jan Morks 1911." Dinsdagavond omstreeks zeven uur is de vrachtboot „Annie I" aan den Kinderdijk alhier volgeloopen. De vermoedelijke oor zaak moet hierin gezocht worden, dat bij bet laden der boot deze door den lagen waterstand, op een afgebroken paal is ge- stooten, waardoor een gat in den romp is gedrukt. De boot was geladen met aardappelen, meel en bruineboonen. De commies 4e klas der posterijen en telegrafie J. C. L. Stalluert van Middel burg (postkantoor) is overgeplaatst naar Rotterdam. Weeshuis, en zullen benoemd worden, leden der vaste commission uit den Raad, een voor zitter van regenten van het Burger Weeshuis en oen voorzitter van het Werkloozenfonds. Verder komen aan de orde: het onderzoek van den geloofsbrief van G. F Lindeyer een concept-besluit tot verkoop van gemeente grond aan J Colijn (Spuistraat); en de vol gende voorstellen van Burg. en Weth.: tot bepaling van een termijn voor de vestiging van hulpklassen in de voormalige school C tot hel aangaan van een overeenkomst van ruiling met L. J de Groot; tot hel doen loten van (de gekozen raadsleden in het tweede district omtrent hun periodieke aftreding; tot beschikking op een adres van J. van Gent in zake subsidie Volksbadinrichting; tot het in gebruik geven van lokalen in de voormalige school C aan de kerkvoogdij1 der Ned. Herv. gemeente; tot wederopbouw van den gedeelte lijk afgebranden St. Jacobstoren; tot intrek king van het hooger beroep in zake de tram- kwestie tot herziening van don pensioens grondslag van leeraren bij bet M O.; tot wij ziging van de bouwverordening; tot machti ging van regenten van het Gasthuis voor (de opname van J. Verhage, en tot wijziging der gemeente-begrooting. Dinsdagavond traden in de Groote Kerk te G o e s de Wognummers op, daar toe uitgenoodigd door de commissie voor gewijde muziek. De voortreffelijke eigenschappen van dit koor kwamen ook nu weer aan bet licht. De zangvereeniging bood een heerlijk ge not aan de ruim 600 aanwezigen, onder wie velen van buiten. Vooral bet „Rozen lied" van Ch. Gounod werd op.meesterlijke wijze uitgevoerd, en moest- worden herhaald. In de jl. Dinsdag te St. Annaland gehouden raadsvergadering werd vastgesteld de gemeente-begiooting voor 1912 en wel in ontvang en in uitgaaf op een gelijke som van f'l8977.395. Eveneens werd goedgekeurd die van het Weezen-Armbestuur voor 1911 in ontvang op f8148.41 en in uilgaaf op dezelfde som. Met algemeene stemmen werd besloten de beffing van een haven- en kaaigeld, tot 1 Januari 1912 geldende, te bestendigen op denzelfden maatstaf als tot heden. Nog werden tot onderwijzers voor het herbalings-onderwijs aan jongens aange wezen de onderwijzers L. J. Soeters Pz., A. Berkhey en J. van Lnijk. De heer N. J. G. Pen, arts te Bier vliet vertrekt lialf Oct. naar Vollenhove (O.) om zich daar als zoodanig te vestigen. In eerstgenoemde gemeente wordt veel ge klaagd, dat men de aan vlekziekte gestorven varkens naar elders vervoert. Men meent, dat zulk verroer de besmetting in de hasid werkt. VOETBAL. De instelling van militaire werkers is van „evolutionaire" strekking. Het blijvend gedeelte, te kwader ure tot steen deB aanstoots gepromoveerd, moet vervallen. De inlijving in twee groepen i8 Dit Vlissingen. Het s.s. „Palembang", eene nieuwe vrachtboot van de Rotterdamsche Lloyd, gebouwd bij Bonn Mees te Rotterdam, kwam heden morgeD hier biimen, buitenom gesleept door de „Poolzee" om op „De Schelde" van machins en ketels te worden Door don commissaris der koningin is benoemd tot lid der commissie van toezicht op bet vervoer van landverhuizers aldaar de beer H. Ch. Beijernian, zulks ter ver vanging van de heer A. E. Dudok van Heel, aun wien op zijn verzoek eervol ont slag is verleend. De gemeenteraad vergadert Vrijdag des na middags te 2 uur. Daarin heeft de beëediging en installatie plaats van nieuw gekozen raadsledenzal aan den heer P. F. Aucr ontslag worden verleend als voorzitter van regenten van het Burger Zondag werd alhier de eerste wedstrijd gespeeld, voor de Zuidelijke 2e klasse A, tas- schen „Zeelandia" van Middelburg en „E. M. M." uit Vlissingen. Beide clubs speelden mot enkele invallers. De Middelburgers speelden eerst tegen den wind in Voortdurend dacht men dat de Vlis- singers zonden doelpunten, doch de doelman van „Zeelandia" wist dit te beletten en zelfs wisten de Middelburgers de leiding te nemen door een goed schot van den rechtsbinnen. Vlissingen, hierna aftrappend, wist spoedig geljjk te maken en kort daarop den stand op 21 te brengen. De „Zeelandianen" deden alle pogingen een gelijken stand te verkregen. Toen een der achlerspelers der gasten den bal met een ver boden lichaamsdeel aanraakte in het straf schopgebied, wisten de gaslliceren met den toegekenden strafschop en een zuiver schot, den stand gelijk te maken, n.l. 22. Zoo ging de rust dan ook in 1 .Na de rust gingen de Vlissingers zich uit sluitend op verdedigen toeleggen, om den Middelburgers te beletten een groote over winning te behalen, want nu hadden zij het voordeel van den wind. Bijzonder belangwekkend was na de rust het spel dan ook niet, daar al dien tijd voort durend op de helft der gasten werd doorge bracht. Uit een hoekschop werd een derde punt door Zee'andia" gemaakt en met een pracht- schot werd voor den vierden keer gedoelpunt. Deze weinig interessante wedstrijd eindigde mot eon 42 overwinning voor onze stadgo- nooten. Beantwoordt „Zee'andia" Zondag a.s. aan do haar gestelde verwachting, dan krijgen de Middelburgsche voetballiefhebbers een mooien wedslrijd te zien, daar dan ,,'t Zesde I" van Breda op bezoek komt, welk elftal het vong seizoon in de westelijke lc klas speelde. KONINKLIJK BEZOEK. Uit B r u i n i s s e schryft incn ons nnder omtrent het bezoek vim 11. M. de Koningin aan het zoozeer geteisterde dorp, dat li. M., na een schipper den weg te hebben gevraagd, do autoriteiten waren niet te Zijpe aanwe zig, daar bet juiste oogenblik van aankomst niet bekend was zich te voet naar do plaats des onheils begaf. De burgemeester was inmiddels verwittigd van de komst der Vorstin, ging II M. tegemoet en geleidde haar toen langs de ontredderde en aan wrakken geslagen vaartuigen. De hoer Ha ge maakte H. M. opmerkzaam op de verwoestingen aan de dijken. Na nog een hoogaarls in oogenschouw ge nomen te hebben gmg de Iloogc Gast naar het gemeentehuis, waar zij de moeder van den verdronken Bouwens liet ontbieden en woorden van deelneming en troost toesprak. Bij den Stoofpolder beklom H M den dijk en daalde over de bazaltblokken en zandzak ken af naar de gestrande visscherschuiten. Bij de verongelukte brug 52 stonden do men- schen meewarig te kijken. De Koningin trad op hen toe en betuigde haar meevoelen van het lot der visschers. De geheel© kade langs ging het nu over de dijkkruinen. Door do aangebrachte versterkingen wandelde H. M. voort langs de verongelukte visschorsschui- ten, nu en dan zich met de visschers onder houdend. Het bezoek van H. M. duurde ruim ander- half uur. Wij moeten hier nog meedeelen dat de Ko ningin te Nieuw Vossemeer door den Com missaris der Koningin in Zeeland werd ver welkomd, die H. M. vooruit reed over den dijk naar St. Philipsland. Uit „Anna Jacoba"-polder meldt men ons H M. passeerde des voormiddags te elf uur per auto de school alhier. Bij de oude haven stopte de auto, waarna H M. nog een 500 meters had to wandelen vóór zij de ponton van de rijkshaven bereikte, waar de tram- boot „Zijpe" haar opwachtte en naar «len overkant bracht, Op de terugreis boden mej. WisseVerlare en haar dochtertje Mina II. M. oen bouquet aan. H. M dankte minzaam en de kleine Mina kreeg een „dank je wel, lieveling". Ongeveer één uur vertrok IJ. M weer per auto naar Oudenbosch. Hel hoogo bezoek bracht natuurlijk heel wat beweging in den polder. Toen we II. M. langs do trambaan zagen wandelen van de oude naar de nieuwe haven, kwam onwillekeurig de gedachte bij ons op; wanneer zal er nu toch eens gezorgd worden voor een flinken toegangsweg naar de ponton? De zandweg, die er nu heen leidt, is en blijft een lastig eindje voor auto's, rijtuigen, honden karren enz. Storm. Te Bruinisse wordt op verschillende plaatsen met open schaal bij de vreemdelin gen gecollecteerd. Do gemeenteraad aldaar besloot een commissie samen te stellen om een be roep to doen op de liefdadigheid in Neder land, om de zwaar beproefde visschers te hel pen. Ook hield de burgemeester een vergade ring op het gemeentehuis met allo aanwezige visschers, om met hen middelen te beramen voor het lichten der schepen. Het lijk van den verdronken jongeling is te Sirjansland aangespoeld en binnen gebracht. Jammerlijke toon colon geven de Zecuwsche stroomen te zien. Vele zijn de lijken die worden opgeviseht. O. a. vond men het lijk van een vrouw, die haar kind op het lichaam had gebonden. Naar men ons uit Y e r s e k e meldt is nu al gebleken, dat de oester- en mossolban- ken door den storm geleden hebben. Zoo zijn er oesterperceelen waar veel meer mos sels dan oesters gevischt zijn; op andere waren oesters of mossels verdwenen, of de mosselpcrccelen waren verzand. Doordat er weinig mossel visschers hun vaartuig nog be schikbaar hebben, is de prijs der mossols in België sterk gestegen, en reeds tot f 3 per ton geloopen. Maar het zal daar waarschijnlijk niet bij blijven. s* Maandag zijn op het strand onder do ge meente Knocke (België) twee mannenlijken aangespoeld, vermoedelijk van zeelieden. Het eene is van een ouden man met grijzen baard, hel andere van een naar gissing 16 h 17 jarigen jongen. Zij verkeerden nog niet in staat van ontbinding. We lezen in hot „Hand. v. Antw." dat men met inbegrip van de vermoedelijk ver gane loodsboot uit Vlissingen nu van al de Belgische loodsschoeners nieuws heeft, behalve van Loodsschoener 9. De ongerust heid groeit daardoor ran oogenblik tot oogen blik aan. Daar men echter geen stukje ran ,1(1

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1