I 230. 194! Vrijdag 29 September. Middelburg 28 September. SPROKKELINGEN. FEUILLETON. Het geld van den inbreker Git Stad en Provincie. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pryi per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor bet eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meoi 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend» Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Buren* A. DE DA DAK Az., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. De heer G. F. Lindeijer te Vlissingen heeft thans zijn geloofsbrieven bij den raad ingediend en daarbij een nota van toelich ting gevoegd, waarin weer de bekende ar gumenten worden aangevoerd, waarover wij in ons nommer van 8 Augustus onze mee ning hebben geopenbaard. Eén nieuw argument brengt hij echter te berde; hij beroept zich op een kon. besluit van 9 Feb. 1898 (Stbl. no. 51), genomen onder het ministerie Goeman Borgesius, in een zaak, waarbij het gold de al of niet toelating van den heer A. Pijl Jzn., als lid van den raad- van Alblas- Daarbij werd overwogen dat»aan artt. 19 en 23 der Gemeentewet het beginsel ten grondslag ligt dat ten opzichte van de ver- eischten en de beletselen voor de toelating als raadslid, niet met het tijdstip der ver kiezing, doch met dat der toelating zelve is rekening te houden." Dit pleit dus voor de opvatting van den heer Lindeijer maar hij vergeet een voor naam ding, n.l. dat besluit is in 1898 genomen en, zooals wij destijds opmerkten, is sinds dien, in 1904, de gemeentewet op dit punt herzien en gaf de vader van die herziening, dr. A. Kuyper, onder goed keuring van de Tweede Kamer, althans zonder eenig protest harerzijds, een anderen uitleg aan de bedoeling van genoemde artikelen. Wij herhalen, wat wij vroeger schreven wij kunnen ons met die opvatting van Minister Kuyper niet vereenigen, doch zij is op dit oogenblilt de eenig gangbare, want zij is geykt door de makers van de her ziene bepalingen en er zijn daarop reeds uitspraken g-baseerd. De opvatting van 1898 kan dus niet meer gelden. De burgemeester van Vlissingen is alzoo in zijn recht en Minister Heemskerk kan dus op dezelfde opvatting zich beroepen. En wat nu zijn aanslag in de inkomsten belasting aangaat, de heer Lindeijer weet toch wel, en anders kan bij het Jezen in art. 245 der gemeentewet, dat gedeelten van maanden voor geheele worden gerekend. Als hij dns op 30 Juli in de gemeente is komen wonen, heeft de plaatselijke fiscus recht hem voor de geheele maand aan te slaan. Maar die aanslag bewijst volstrekt niet dat hij de geheele maand ingezetene was. In een paar gemeenteraden is de duurte der levensmiddelen ter sprake ge- braeht. Zoo in Rotterdam en in Den Haag. In eerstgenoemde stad gaf het dagelijksch Naar hot Duitsch. 4. van FRITZ PHILIPPI. Eon volgende maal klopte do vinger weer. Toen Manger door bet spiegat in de deur keek, had de zon een helderen arm in de cel gestoken, en was Zeck's opgeheven hand Zichtbaar. Drie blauwe honderd markbiljetten had hij erin! Was dat nog altijd niet vol doende voor een kleinen dienst, om een enkele maal naar den wensch van Zeek den sleutel in het slot om te draaien. Karl Manger deinsde achteruit, wreef zijn oogen ,en kwam weer voor het spiegat. Zeek was zeker een toovenaar? Waar haalde hij dat geld vandaan? O. zijn geldzak was nog lang niet leeg. Daarop had Manger in zichzelf gezegd, dat hij met een ouden spilsboef te doen had, die niet te vertrouwen was Hoe drin gender diens verzoeken, en pleidooien werden, hoe voorzichtiger Manger wilde wezen. Dat was hij aan zijn gezin verschuldigd. Al klaagde bestuur ten deze het voorbeeld door eene commissie in het leven te roepen, bestaande uit leden van den raad en ^andere ingeze tenen, teneinde Burg. en Weth. over deze aangelegenheid van voorlichting te dienen. Zich op dit voorbeeld beroepende, richtte de heer Hoejenbos, lid van den raad der Hofstad, tot Burg. en Weth. de vraag of ook hunnerzijds maatregelen zijn te wach ten in verband met die duurte. Het antwoord van den burgemeester wa^,zegt het Dagblad van Zuid-Hol land," zoo bevredigend mogelijk. Aanvan kelijk verklaarde hij, dat Burg. en Weth. de vraag van den interpellant bij een nadere gelegenheid zouden beantwoorden. Voor den goeden verstaander, die aan een half woord genoeg heeft, scheen dit antwoord voldoende Daarin lag immers de bevesti ging reeds opgesloten. Maar toen bleek dat de heer Hoejenbos niet tevreden was, en de burgemeester hem ten onrechte tot de »goede verstaanders" had gerekend, preciseerde deze nader zijn antwoord, in dezen vorm dat, ook zonder interpellatie van den heer Hoejenbos, Burg. en Weth., naar aanleiding van hetgeen het Dagelijksch Bestuur van Rotterdam heeft gedaan, deze ernstige zaak zouden hebben overwogen. Dat is een geruststelling voor hen, die de komende tijden met zorg tegemoet zien. Het steeds duurder worden der eerste levensbehoeften doet in vele gezinnen en niet alleen onder de arbeidersklasse den komenden winter met zorg tegemoet zien. Voeg daarbij, dat werkloosheid voor velen den nood nijpender zal maken, dan is er dns wel aanleiding tot de vraag of, nu een tijdperk van algemeene depressie schijnt te naderen, de overheid niet tijdig behoort na te gaan of harerzijds maatregelen moeten en kunnen worden genomen om de ingeze tenen, die daaraan behoefte hebben, te helpen door de dure tijden heen te komen. Maar dit geldt ook van particuliere werk gevers. Op hen rust ook de plicht om den nood der tijden zooveel als in hun vermo- in is te verzachten. Het is echter voor gemeentebesturen een hoogst moeilijk vraagstuk. Welke middelen zullen die kunnen aan wenden om in dezen hulp te verleenen Het is daarom goed gezien om aan een commissie, bestaande uit verschillende per sonen, ook buiten den raad, een onderzoek op te dragen. En met belangstelling zullen velen, met ons, te gemoet zien de resultaten daarvan en de adviezen die deze commissiën zullen uitbrengen. Heeft de heer De Savornin Lohman zich buiten af begeven om zich verder aan de evolgen van den beruchten Woensdag te onttrekken, zijn orgaan „De Nederlander" kan over het gebeurde ir niet zwijgen. Allerlei spitsvondigheden neemt het te baat om te trachten de houding der rech terzijde schoon te wasschen. Dat gaat echter moeilijk. Een slechte zaak als deze is niet te ver dedigen. Nu weer beweert het blad dat de kwestie door de sociaal-democraten bij de staats- begrooting kon besproken worden. Alsof er dan niet alle tijd noodig is voor de begrooting zelve. Men was dan veel verder achterop. Maar men zal, nood gedwongen, nu daartoe wel moeten overgaan. Ten slotte nog een oordeel over het ge beurde, een oordeel waarvan men ook wel kennis mag nemen. Het is dat van „De Vrije Socialist", het orgaan van den heer Domela Nieuwenhuis. Dit schrijft: „De sociaal-democraten zijn toch echte boffers en zij hebben het veel meer te danken aan de stommiteiten der tegenpartij dan aan eigen slimheid. En het schijnt vooral de heer De Savornin Lohman te zijn, die door haat op zijn ouden dag 200 verblind is, dat hij zijn verstand haast schijnt te verliezen. Het is toch iets ongehoords dat een schriftelijk voorstel, zooals dat van de sociaal-democraten om de openingsrede dit maal te beantwoorden met een adres, niet in behandeling zou worden genomen. Alsof niet elk lid het recht heeft voorstellen te doenMen kan ze verwerpen, goed, maar ze niet in behandeling nemen, dat is al te gek om van te spreken. En toch, de heer Lohman hield vast aan zijn voorstel met ongeevenaarde koppigheid en wezenlijk hij vindt 36 lui, die met hem stemmen, en zoo besloot men het voorstel niet in behande ling te hemen. Dat een helderdenkend mensch als de Savornin Lohman tot zoo iets in staat is> mag onbegrijpelijk heeten. Immers het is eerstens in strijd met de allerfundamen teelste grondslagen van recht en bovendien erg dom, ook al behaalt men een tijdelijke zegepraal. De straf zal wel op de zonde volgen, want dit maakt de sociaal-democra ten zeker niet tammer. Zij hebben nu de sympathie van elk weldenkend mensch en den 37 vóórstemmers zal het wel eens rou wen, dat zij zich hebben laten meeslepen tot zulk een ondoordachte daad. Het was reeds een onbegrijpelijke woelige zitting, maar er zullen er nu wel meer van dat soort plaats vinden en telkens kan men het den heer De Savornin Lohman toeroepen; gij hebt het gewild, gij zijt de oorzaak van alles. Zoo winnen de sociaal-demo craten de sympathie vanvelen door de onhandigheid hunner v ij a n d e n. Zoek, dio zijn aanstaand© veroordeeling reeds volkamertjo kwam, en onoplettend zich den ronduit toegaf, jook, dat tien jaren gevangenis- klink van de deur nit de hand hot slaan door straf zijn dood boteekenden, hij zou zich den wind, zoodat de deur dicht sloeg, Leenlje daardoor niet laten overreden. Ieder is zich huilde. Het toeval wilde, dat Leent je juist zelf het naaste. voor het raam bezig was haar duivenpaar met Hanna omringde bovendien haar man met lekkernijen te lokken. En nu fladderden Lieb onvermoeide vriendelijkheid. Ze leunde haar ep Klein verschrikt weg. hoofd vol vertrouwen tegen zijn borst. Hij Nog meer verwonderde Karl er zich over zou wel iets vinden I Als er eerst niets anders dat Hanna met een uitbarsting van heftigheid kwam, ging zij met het kind een paar weken op hem schold. Hij wist niet waarom; wist op het land, bij zijn familie, op den molen niet dat zij dien dag nog een bijzondere reden m het Herzbachtal. Voor Leentje zou deland- voor opgewondenheid had. Vol schrik had ze lucht goed doen! En Karl zou intusschon de bemerkL dat ze waarschijnlijk woer moeder zou armen vrij hebben. i WOrden. Bij al hun ellondo en de onzekere Het waren minder Hanna's raadgevingen, toekomst nog een tweede kind. Dat was haar dan haar vertrouwen in den toon van haar te veel geworden stem, die Manger kracht gaven. I Al die omstandigheden troffen samen, en Maar Zeek kwam toen met geld! De oude werden Zeck's geheime medewerkers. Het eene spitsboef had nog veel meer geld dan hij woord lokte het andore uit. Manger maakte liet zien. En bovendien had hg den grooten zich boos op Hanna Hij verweet haar brutaal buit begraven. Manger kon mot één slag zijn dal zij reeds als mc'sje niet had kunnen af- fortimi maken. Natuurlijk, als hij niet (dom was, wachten, van hem een kind te knjgen. Met i vast op elkaar geklemde lippen ging Hanna Eindelijk werd hij begrepen. mot het kind de kamor uit 's Avonds had Karl Manger do drie honderd- Toen de dour achter haar dicht was, keek mark-biljetten in den zak op afbetaling, efi haar man op, en was besloten aan Zeck's ver- klom hg met bevende knieën de trap op. Den langen te voldoen. volgenden nacht zon Zeek zijn vrijheid her- Do drie honderd mark borg Manger voor- krijgen. Do vloor brandde hem onder do loopig onder een bedpost, en daarna liep hg voeten. dreunend do trap af Het was hot beste zoo. j ^,n straalde Ju,8t °P het ven9ter en Hij bleef nn Hanna uit de oogen. Haar ver- op do bloemen, toen Karl Manger in het go- huild gezicht zon hem pijn hebben gedaan en Bg kon. besluit: is aan den directeur van het telegraaf kantoor te Leiden, J. Veldkamp, op verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend is aan de vrouwelijke commies der pos terijen en telegraphie 2de kl. IJ. Hoogslag, I op verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleenden is bij het Dep. van Financiën benoemd tot adj.-commies, G. Vaags, thans Rijksklerk lste kl. ter inspectie der directe belastingen enz. te 's-Gravenhage. De luitenant ter zee der 2de klasse R. P. van de Wetering bijgenaamd De Rooy wordt 16 Oct. geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Hadda". KORTE MEDEDEELINGEN UIT VERGADERINGEN. Onder voorzitterschap van den heer W- Hovy, uit Amsterdam, is Woensdag te Utrecht de algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging van Nederlandsche Patroons „Boaz." Het aantal leden bleef in hot afgcloo- pen jaar op dezelfde hoogte. In hot bestuur werden herkozen de aftre denden en in de vacature-Schippers gekozen de heer P, Wielinga. I het bestuur met gerustheid dit voorstel den I leden te mogen voorleggen. I Na langdurige gedachten wisseling werd een nit de vergadering ingediend voorstel om uit te maken of men in beginsel voor loonsverhooging is, met 127 tegen 68 stem men in bevestigenden zin beantwoord. Daarna werd met 103 tegen 85 stemmen besloten dat het loon van den administra teur met f 2.50, van den klerk met f 1.50 en voor het overige volwassen personeel met f 1 per week zal worden verhoogd. De 85 tegenstemmers waren voor een voor allen gelijkstaande verbooging van f 1 per week. Deze loonsverhooging zal ingaan met den aanvang van het nieuwe boekjaar, 1 Nov. a. s. Uit Vlissin gen. Aan J. de Meij, het onlangs gekozen lid ▼an den gemeenteraad, is door den Minister van Marine verlof verleend de zittingen op de bekende voorwaarde bij te wonen. Het vierde bataljon alhier moest Woens dagavond te half tien aantreden voor een nachtelijken velddienst in de nabijheid van Middelburg. De manschappen kwamen aldaar doornat aan. In den vroegen morgen keerden zij weer Morgen, Vrijdag, avond to half tien zal pp hot Molenwater alhier het vuur werk worden afgestoken, onlangs door „Uit hot VolkVoor het Volk" bestemd voor de FLoralia-tontoonstelling. Gelijk men weet, moest dit vuurwerk destijds wegens de droogte worden jiitgesteld. Woensdag te vijf nur zijn de militai ren weer te Middelburg teruggekeerd. De manschappen zagen er goed uit, trots de doorgestane ontberingen en vermoeie nissen, en behoudens een kleine wonde, die een hunner aan de hand opliep, kwamen onder hen geen ongevallen voor. Hedenmiddag liet de majoor W. H. van Wieringhen Borslti, commandeerende offi cier, het bataljon op de binnenplaats ver zamelen en sprak hij zijn bijzondere tevre denheid uit over de wijze, waarop het ba taljon bij de manoeuvres zijn taak heeft vervuld. Verschillende hooge bevelhebbers hebben gedurende de oefeningen meermalen hunne bewondering uitgesproken over de wijze, waarop is gemanoevreerd en aan de verschillende opdrachten is voldaan. Zelfs de commandant der artillerie had den com mandant van het bataljon persoonlijk mede gedeeld, dat hij nog zelden een afdeeling, aangewezen tot dekking van de artillerie, haar opdracht zóó heeft zien volvoeren. In de Woensdagavond in het lokaal der „Werkmans-Vereeniging" alhier ge houden driemaandelijksche ledenvergadering van de coöperatieve volk6broodbakkerij en verbrniksvereeniging „De Broederband", werd het eerst behandeld een voorstel van het bestuur tot loonsverhooging voor het personeel. Waar de levensstandaard in den tegenwoordigen tijd zeer hoog is, meende Deze week werd op de schietbanen van het voormalig fort »Middenreduit" te Vlissingen een provinciale schietwed strijd gehouden van wege den Zeeuwschen scherpschuttersbond „Pro Patria". Deze wedstrijd had ten doel het verschie ten van de drie wisselbekers, waarvan een voor de baan van 200 M., een voor die van 150 M. en een voor de buksbaan. De bekers werden respectievelijk gewon nen door de Koninklijke Scheri schutters- vereeniging te Vlissingen met 182 punten, 1 de schietvereeniging „Zierikzee" te Zierikzee met 405 punten en de schietvereeniging „G. O. E. S." te Goes met 423 punten. Deze vereenigingen hebben nu den beker twee maal achtereen gewonnen. Aan dezen bekerwedstrijd was een vrije baanwedstrijd verbonden, eveneens op 200 M., op 150 M. en op de buks. De toekenning der prijzen had plaats naar het hoogst aan- j tal punten beha ld in 2 series. Eerste prijswinners op deze banen waren 200 M. de heer Jacq. Frank te Middel burg met 56 punten (max. 60 p.)150 M. dezelfde met 112 punten (max. 120 p); en buks L. Biesta te Vlissingen met 190 pun ten (max. 200 p.) I Aan deze wedstrijden konden alleen de bij den Bond aangesloten vereenigingen deelnemen. Er is met veel animo geschoten en „Pro Patria" kan met voldoening op dezen wedstrijd terugzien. De „St. Crt." No. 227 bevat de statuten van de vereeniging „Renesse Vooruit", te Renesse. Het doel van de vereeniging isver booging van den bloei der gemeente Renesse. Zij tracht dit te bereiken door datgene aan te moedigen, te ondersteunen of zeiven uit te voeren, wat kan strekken tot den bloei der gemeente Renesse en speciaal ook tot behartiging van de belangen der leden van hg moest zijn gedachte bij elkaar houden. In een herberg, waar hg onbekend meende te zijn, ging hg in eon hoekje zitten, maar hij moendo telkens brokstukken op te vangen van gesprekken die over uitbraken handelden. Om kalm te worden dronk hg haastig zonder ©chler zijn opgewondenheid te doen bedaren. Wie zou hem verdenken als de oude Zeek ontsnapt was? Als hij het zoo deed als Zeck's sluwheid het had uitgedacht, als hij in den wachttijd van Kreckel naar do gang sloop, I do deur van Zeek opende, en dan weer heen ging, zou niemand iets tegen hem kunnen bowgzen. De oude Zoek moest dan maar zelf zien, hoe hij zich verder door den tuin en over de huisjes in vrijheid bracht. Maar eerst moest hij nog duchtig bloeden. Voor niets deed Manger het niet. Toen Hanna de stappen van haar man voorbij do keuken en do trap af hoorde gaan, had zij luisterend opgekeken, en toen haar gelaat in haar handen verborgen. Het zou hot best© zijn, als hij van haar on van het kind af was. Zoo dacht zg in haar verbit tering Zo had het al lang bemerkt. Achteraf wordt de vrouw altijd door den man uitge scholden, als zij hem als meisje niet in tucht houdt, en zich zwak betoont tegenover zijn begeerte. Als zij niet te laf was en ook niet bang was voor de zonde, dan zou zij mot hot kind hem voor altgd uit de oogen zijn gegaan mot Leentje, dat pas aan den dood ontsnapt was! Zo weendo heftig en het kind schreide mee. En dat zij nu weer m zoo'n toestand was, en dat hij haar bad uit gescholden als een straatmeid Leentje was moe, en wilde naar bed Hanna wilde in ieder geval dit doen, dat ze niet meer met haar man in één kamer sliep. Ze wild© voor Leentjo en haar zelf een bed in do keuken opslaan. Daarbij ontdekt© Leentje de driehonderd- mark-biljetten van den inbreker, en liet aan. moeder de „plaatjes" zien. Ilanna was buiten zichzelf van verbazing. Haar eenvoudige geest en haar ziekelijk opge dreven gevoelsleven bracht haar een oogenblik tot den waan, die haar dc handen deed vou wen, dat ©en bovenaardsche beschikking haar in haar nood te hulp kwam. Daarna echter zonk zij neer op den vloer, toen ze bedacht dat het vele geld niet om eerlijke redenen onder den bedpost verborgen was. Ze schoof het bed weer op zijn plaats. Het voornemen om met het kind in de keuken to gaan siapen werd verdrongen door do nieuwe ontdekking, die haar met kloppend hart op de terugkomst van haar man deed wachten. Zo zat met do biljetten in haar hand, opdat Karl bij den eersten blik dadelijk alles zou zien, en met groote vragende oogen. Neon, daarop was hij niet voorbereid. De overgang was te plotseling. Boneden aan do

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1