MIDDELBERGSCHE COURMT. i I.' 228. Woensdaü 27 September. FEUILLETON. Het geld van den inbreker Kerknieuws. Onderwijs. io4' 1911 Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Trig» per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten B cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór óén uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend! Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentle-Burea.fi A. BE BA BAB Az., N.Z. Voorburgwal 866, Amsterdam. Nieuwe abonnés tegen 1 October ontvangen de tot dien datumverscbijnende nommers kosteloos. Middelburg 26 September. Benoemingen. kon. besluit: is benoemd tot adjunct-administrateur bij de artillerie-inrichtingen de werkman bij die inrichtingen A. A. J. van Riemsdijk is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Emmen J. P. Koning, thans commies der telegraphie 2de kl. De „St. Crt." no. 225 bevat de bepalin gen betreffende de toelating van onder officieren van het leger in Nederlandsch- Tndie tot de hoofdcursus en bepalingen be treffende de toelating van jongelieden in Nederlandsch-Indië tot de Koninklijke Mili taire Academie. D» gewone audiëntie van den Minister va» Koloniën zal deze week niet plaats hebben. TWEEDE KAMER. Opcentenheffing. Door don Minister van Finantiën is thans ingediend een wetsontwerp, om, overwe gende, dat de toestand van 's Lands finan ciën in afwachting van maatregelen van dnurzamen aard tot versterking der mid delen, alsnog maatregelen van tijdelijken aard vordert, ook op de aanslagen in de bedrijfs- en vermogensbelasting over het belastingjaar 19121913 tien opcenten te heffen. De gronden waarop de indiening van dit w.o. berust, zijn zegt de Minister, neder- gelegd in de Nota, betreffende den toestand van 's Lands financiën, gevoegd bij de ont- werp-St,aatsbegrooting voor 1912. KORTE MEDEDEELINGEN UIT VERGADERINGEN. Onder voorzitterschap van den heer W. P. Zeilmaker, uit Den Haag, is Zondag te Utrecht een algemeene vergadering gehouden van de Pinsioenvereeniging van Burgerlijke Ambtenaren. In zijn openingsrede zeide de voorzitter dat de vereeniging in de toekomst meer dan tot nu toe propaganda zal moeten voeren. Hij gaf verschillende voorbeelden, waarbij amb tenaren de dupe waren geworden van de individueels inzichten van den minister van financiën. In de twee groote zalen van Bellevue te Amsterdam is Zondagmiddag een druk be- bezoebto openbare vergadering gehouden, be legd door de federatie Amsterdan der S. D. A. P., en bedoeld als protest „tegen de schandelijke handeling der rechtsche Kamer meerderheid". Als sprekers traden op de Tweede-Kamerleden Duys en Vliegen. Er was buitengewone belangstelling. Aan bet slot van de vergadering werd, Naar het Duitse fa. 9. van FRITZ PHILIPPI. Eindelijk rolde het rijtuig weg, en Man ger was alleen mot zijn zorgen. Hij wierp zich op zijn bod, maar het nadenken met gesloten oogen was nog erger. Dien namiddag had hg dienst, en het was hem goed dat hij weer iets met zich zelf kon beginnen. Hij liep door do gang over de platte steenen, ©n liet gedachteloos den eenen steen, die los lag, wippen. Weor tikte de vinger van Zeek. Die had na..a' °P naar het kind te vragen en daarbij den vader op zijn manier te troosten over het onafwendbare. Als er niets aan te veranderen was, moest men het nemen zoo als hot is. En als do dood dan toch moet komen, is het 't beste voor den mensch dat fret ganw gebeurt. En toen draaide hij de zaak naar de hoopvolle zijde. Het zou misschien »og goed afloopen. En ook nu weer veroorloofde Zeek zich met het opsteken van handen, do volgende motie aangenomen: „De vergadering, overwegende dat reeds in de tegenwoordige Kamer de»- Staten-Ge- neraal, door de uitsluiting van het kiesrecht van meer dan een half millioen meerder jarige mannen en van alle vrouwen, de belangen der arbeidende klasse zijn verte genwoordigd op een wijze, die hoogst on rechtvaardig mag worden geacht; constateerende, dat zelfs, blijkens het ge beurde op 20 dezer, in deze z. g. Volks-! vertegenwoordiging, den mannen der arbei derspartij niet het vrije woord wordt gegund; protesteert met kracht en verontwaardi- ging tegen de schanddaad in de zitting van Woensdag 20 September j.l. onder leiding van mr. De Savornin Lobman jegens het voorstel der soc.-dem. Kamerfractie gepleegd, beschouwende zij deze daad tevens als een hoon van de grootsche betooging ten gun ste van het algemeen kiesrecht op Dinsdag 19 dezer; eischt voor de soc.-dem. afgevaardigden op denzelfden voet als voor alle andere leden der Kamer de volle vrijheid van spreken en een gelijkwaardige behandeling hunner voorstellen op, in het belang van het Neder- landsch proletariaat, dat is in het belang van het land; spreekt ten slotte hare hartelijke sympa thie uit met de houding der soc.-dem. afgevaardigden; en verzoekt het bestuur der federatie Amsterdam der S. D. A. P. deze motie bij de Tweede Kamer in te zenden." OOST-INDIE. De verdwaalde patrouille. Over de in Atjeb verdwaalde patrouille uit Meureudoe onder den onder-luitenant Nutters, waaromtrent wij reeds het een en ander meedeelden, meldt de „Deli Crt." van het laatst van Augustus: De onder-luitenant Nutters had opdracht aanraking te zoeken met de bende van Habid Moesa, die de Pameuëstreek onveilig maakt. Hij nam voor tien dagen vivres mede en zon te Pameuö op ongeveer acht dagen afstand opnieuw fourageeren. Ver moedelijk werd Pameuë echter niet bereikt. De korporaal van de gevonden 7 man is volslagen krankzinnig geworden door het geleden gebrek. De manschappen deelden mede, dat ze alle gedierte en dat ze alles wat eetbaar was, zooals wortels, bladeren en vruchten hadden gegeten, tot de maag weigerde dit voedsel te verteren. Luitenant Schmit was met vier brigades uit Geumpung ter opsporing uitgerukt. Sedert ontvangen regeeringstelegrammen hebben gemeld, dat de colonne-Nutters is terruggevonden. Er waren nog 29 man over, terwijl er 8 overleden waren. Van de dwangarbeiders en buurlui waren ook nog 30 man over. Uit Stad en Provincie. In het 17e jaarverslag van de Ver eeniging „Ons Huis" alhier wordt met groote dankbaarheid gememoreerd de gift van f 100, van een belangstellende ont vangen De bibliotheek werd uitgebreid. De vereeniging telt thans 173 belangstel lenden, 69 leden en 11 begunstigers. Het niet do minste vrijmoedigheid. Alleen be klaagde hij zich over den cipier Kreckel. Maar daarin had hij gelijk. Toen Manger na den dienst naar het zieken-1 huis kwam, was Leentje werkelijk onder het mes geweest. Maar ze was van dien tijd veel beter geworden, en Hanna hield dankbaar de hand van do verpleegster vast, alsof haar nabijheid oen onzichtbare bescherming nit- loofende. De Heiland was hun nog eens genadig geweest. En aldoor vloeiden Raima's tranen, ook toen ze haar man goeden nacht zei. Zo had daarmee toch eindelijk eens kun- m ophouden, vond hij. Het ging immers beter met het kind. Als hij maar wist hoe het in do toekomst zou zijn, wanneer hij als ge- zins vader zonder betrekking was. Buiten snelden en wandelden de menschen achteloos langs hem heen. Aan weerszijden van de straat stonden boomen. De hemel boven de straat was rood, een bewijs dat do zon onderging. Bij een volgenden hoek werd Manger bijna omgeloopen door een menschenoploop dio„Houdt de dief I" riep. Een gestalte was met groote sprongen langs Manger hoen gehold. Hoeoel hnilde lang ge rekt de electrise he tram. Voor het kind betaalde het (ziekenfonds. Maar voor Hanna niet. Dat schoot hem nu ook te binnen. En een hulpcipier met drie mark per dag, die ieder stuk groente in de soep Zelf moet koopen, wist in de dure aantal ingeschrevenen voor de leeszaal was dit jaar meer dan bet vorig jaar. De lees zaal was 332 avonden voor bezoek openge steld. Het getal bezoekers was totaal 4462 personen, gemiddeld 13 per avond. De leestafel was steeds ruim van nienw9-, vak bladen en periodieken voorzien. Voor de verstelcnrsnssen lieten zich niet mindor dan 103 meisjes inschrijven, die niet allen een plaats konden verkrijgen, terwijl ook de kuipeursns bevredigende resultaten opleverde. Van de avondclubjes voor meisjes en de middagclubjes voor jonge kinderen wordt gemeld, dat ze een zeer gezellig karakter droegen. De lessen in talen en verschillende andere vakken vermelden gevallen van plotseling wegblijven van sommige leerlingen. De anderen maakten flinke vorderingen. De zangcuvsus werd dit jaar door 55 meisjes gevolgd, terwijl uitgaande van de reisclub een uitstapje naar Breda gemaakt werd. De exploitatierekening bedraagt f 1248.995 in ontvang en uitgaaf. De Vrijzinnig Democratische Kiesver- eeniging alhier houdt Donderdag 5 Octo ber een ledenvergadering, waarop o. a. de voorloopige beschrijvingsbrief voor de alge meene vergadering van den Vrijzinnig De- mocratiscben Bond zal behandeld worden en dns ook de reeds door ons gepubliceerde conclusies van het hoofdbestuur inzake de ouderdoms- en invaliditeitsverzorging. Ver der komen aan de orde de rekening en ver antwoording van den penningmeester en bestuursverkiezing. Voorloopig staan op het programma van avonden voor de afdeeling Middel burg van het „Ned. Tooneelverbond" een voordracht van Alb. Vogel op Dinsdag 14 Nov. en eene voorstelling van het operette ensemble Alph. Janmart op Dinsdag 12 Dec. «s« De heer W. J. P. Pelle, scheikundig ingenieur alhier, is benoemd tot assistent- scheikundige bij den keuringsdienst van eet- en drinkwaren te Groningen. Maandag kwamen te's Heer Arends- kerke een paar landbouwers tot de minder aangename ontdekking, dat er in den laat- sten tijd bij elk wellicht een dertigtal kippen gestolen waren. Bij een hunner had men ook nog de appels van een boom mee genomen. Bij een arbeider heeft men aard appels op het land ontvreemd. In de Maandagavond te KruiniD- g e n gehouden raadsvergadering deelde de voorzitter mede, dat was ingekomen een schrijven van den directeur van het post kantoor te Hansweert om de gaslantaarns zoo te plaatsen, dat zoowel brievenbus als ingang behoorlijk worden verlicht; benevens een verzoek van een aantal inwoners van Hansweert om ook het kerkepad van be hoorlijk licht te voorzien door ongeveer tegenover de pastorie een lantaarn te plaat sen. In beginsel was reeds door den raad besloten daar een lantaarn te plaatsen, waar voor thans de vergunning door het bestuur der R. K. Kerk is verleend. Verder werd aan de Waterleidingmaatscb. Zuid Beveland de gevraagde concessie verleend onder voor stad toch ai niet hoe hij moest rondkomen Thuis at Manger slechts een stuk brood, en ging toen slapen Eigenlijk had hij in 't geheel geen eetlust gehad. Hanna's „trou we Heiland" moest hem maar eens uit den nood helpen als hij kon, en zich niet alleen om vrome zaken bekommeren. De rechter van onderzoek scheen Zeek „vast gezet" te hebben. Want toen Manger hem na het verhoor terugbracht naar de cel was Zeek erg opgewonden. De cipier moest eens even naar hem luisteren. Zeek had hem aangehoord. De slechtste menschen kwamen het beste door de wereld, De hulpcipier had zelf ook ondervonden hoe slecht de men- I schen kunnen zijn. „Hoe zoo?" „Nou u te ontslaan I En waarom? !Om zoo'n langverjaarden kleinigheid I Als die hoeren zelf oens hun jeugdzonden nare kenden I" Zeek wist alles. Manger was zoo over bluft, dat hij niets antwoordde, maar de deur sloot. Do ander scheen ook niets anders ver wacht te hebben. Hij had slechts zijn ge voelens willen luchten. Toen Manger den volgenden morgen ge wekt werd door het koeren der duiven voelde hij zich njjdig. Die zelfvergenoegde vroolijk- heid hinderde hem. De duiven waren Leentjes lievelingen. Het kind praatte ermee als met waarde, dat, indien er door eenige gemeente voordeeliger condities worden bedongen, ook deze gemeente daarvan profiteere. In de Maandag te St. Maartens dijk gehouden raadszitting werd de be- grootiDg voor 1912 voorloopig vastgesteld op een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 28.158.38'/j, nadat over een paar onder geschikte posten inlichtingen waren gevraagd Aan mej. J. H. de Groote werd tegen 1 Nov. ontslag verleend als hoofd der bewaar school. Uit elf sollicitanten werden benoemd tot schoonhoudsters van de bewaarschool de thans daar in functie zijnde helpsters D. Coomans en K. Engelvaart. Tot onderwijzers bij het herhalingson- derwijs werd benoemd het geheele onder wijzerspersoneel. De kosten voor het onderzoek der water leiding, benevens die voor het slaan van een nortonpomp in het Stoofwegje, worden geraamd op f 500. „VLISSINGEN VOORUIT". Maandagavond hield deze vereeniging haar jaarlijksche algemeene vergadering in het lokaal Buning. Blijkens het jaarverslag kenmerkte het werkjaar 19101911 zich door groote kalmte. Dit mag niet worden toegeschreven aan minderen ijver van het bestuur of aan mindere offervaardigheid van de leden, maar is te wijten aan een samenloop van omstan digheden. De bedoeling was gedurende de Pinkster dagen een groot wielerfeest te geven daar toe had het bestuur ten rechte of ten onrechte zich in verbinding gesteld met het bestuur van den Belgischen Wielerbond. Op aandrang van dien Bond werd een programma samengesteld, waarvan de uit voering f 2000.zou kosten. Aangezien echter bleek dat te Heyst op dezelfde dagen insgelijks een wielerfeest was georganiseerd, maakte het bestuur de bepaling, dat iedere medewerkende vereeni ging acht dagen vóór het feest een waar borgsom van f' 25 moest zenden. Slechts óón vereeniging voldeed aan die voorwaarde, zoodat het bestuur zich verplicht zag bet feest af te gelasten, wegens gebrek aan deelneming. Toch zat het bestuur niet stil19,000 folders werden verspreid, hoofdzakelijk te Amsterdam en Rotterdam. Voorts werd medewerking verleend aan den Oranjebond bij de feesten op 31 Aug. 1.1. In het verslag werpt de secretaris nog een blik op de veranderingen die Vlissinger in het afgeloopen jaar op oeconomisch ge bied onderging. Hij wijst daarbij op de financieele gevol gen door het vertrek der bookmakers. Vlissingen maakt een crisis door. Aan de leden van «Vlissingen Vooruit" is het, middelen te beramen de stad door die crisis heen te brengen. De rekening sluit met een goed batig slot. De drie aftredende bestuursleden, dehee- ren J. G. van Niitrik, P. G. Job°e en J. Hakker, werden bij acclamatie herkozen. Zij namen de benoeming aan. Aan d e orde wasten slotte de bespre menschen, en. bad ze namen gegeven. Het mannetje met den witten halskraag heette Lieb, e n het wijfje Klein. Lieb en Klem hadden gisteren geen voer gekregen. Toch roe koeden ze. Manger opende het venster, en toen hij zijn bed opgemaakt had, opende hij ook de duiven- kooi, zonder booz© bijgedachten. Hij was geheel bezig met zich zelf in zijn troosteloo- zen toestond. Wat moest daarvan worden Het g|ing nu telkens bijna van zelf, dat Manger met Zeek praatte. Ze hadden elkaar altijd wat te zeggen en waren nader tot elkaar gekomen. Zeek was zoo deelnemend en fijn- king van eventueel te organiseeren feesten tegen het volgende jaar. De voorzitter leidde die in. Voor Vlissing's Mannenkoor bestaat er aanleiding in 1912 een feest te organiseeren. Dat koor bestaat dan 35 jaar. Het bestuur van «Vlissingen Vooruit" wil zich gaarne met de regeling er van bemoeien. Bovendien is door het bestuur van de Federatie van Zeeuwscbe muziekgezelschap pen het idee geopperd te Vlissingen een concours te houden. Dit alles te zamen genomen zou aanleiding kunnen geven tot het organiseeren van een tweedaagseh muziekfeest' Eén punt mag echter niet voorbij gezien worden. Vlissing's mannenkoor is n.l. aan gesloten bij den Zeeuwschen zangersbond „Zang Veredelt". Toestemming zal gevraagd moeten wor den of ook niet aangesloten vereenigingen aan dit muziekfeest mogen deelnemen. Eerst in dat geval is er kans van slagen. Spreker herinnert voorts aan de wijze waarop het feest te 's Heer Arendskerke is gevierd. Hij is vol lof over de ontvangst, over de manier, waarop een ieder 't zijne er aan toebracht om bet feest te doen slagen. Hij stelt het als voorbeeld voor Vlissingen. Een bezwaar wordt geopperd betreffende het gebrek aan voldoend logies. Een der aanwezigen merkte op dat er genoeg gelegenheid bestaat, als voor dien éénen nacht een uitzondering werd gemaaktj wat betreft bet sluitingsuur der café's. A1b ontruiming niet om twee uur behoefde te geschieden, zouden een massa lui, hoewel eenigszins gebrekkig, geborgen kunnen worden. Daar het de bedoeling is het feest in Juni te houden deelt de heer Van Niftrik de bezwaren niet. Hij gelooft dat, daar het badseizoen dan nog niet is aangevangen, er gelsgenheid tot logeeren genoeg zal zijn. Wat het opheffen van het sluitingsuur aangaat, daarover zou met den burgemeester en den commissaris van politie geconfereerd kunnen worden. Nadat de heer I. Fonteijn er nog op ge wezen had dat een feest in 't centrum der stad bij de neringdoenden het meest in den geest zal vallen werd de vergadering go- sloten. Om de belangrijkheid der herstem ming voor gemachtigden van het kiescollege bij de Ned. Hervormde Kerk te Middel burg herinneren wij dat deze morgen (W o e n s d a g) plaats heeft van des morgens tien tot des avonds negen uur. Zooals men weet gaat het bij deze stem ming om een belangrijk beginseln.l. dat van evenredige vertegenwoordiging, waarvan voorstanders zijn de candidaten der kerke lijke kiesvereeniging „Evangelie en Vrijheid" terwijl de tegenstanders daarvan zijn de confessioneelen, die de vereeniging „Schrift en Belijdenis" aanbeveelt. Aan de Universiteit te Utrecht is voor het tweede gedeelte vau het thor. genees kundig examen geslaagd de heer P. C. de Weerd Manger had Hanna nog altjjd niet gezegd hoed de zaak stond, en Zeek ried hem af dat nu reeds te doen. De vrouw had genoeg zorg door haar kind. En misschien komt tijd, komt raad. Bovendien bad Zeek een blik in zijn oogen, die vastgreep, bijna als een hand Wat hij met dien blik wilde zeggen, verried hg niet. En Manger wilde er niet naar vra gen. Maar die blik bleef in zijn geheugen. Weer ging er een dag voorbij. Manger had do stad rondgeloopen tot het avond werd. Hij had naar verschillende betrekkingen gevraagd, maar was overal met een schouderophalen afgewezen. Wie nam een cipier dien de staat niet meer hebben wilde? Dan moest er toch iets niet in orde zijn. In den daarop volgenden nacht had hij weer dienstdoor de stille duisternis zong een gramophoon met neusgeluid vroolijke liedjes. Manger had een paar glazen bier gedronken en 's avonds niets gegeten. Ook de buurt wist al, wat hem te wachten stond. Toen hij bij den bakker een brood wilde halen, had die hem beleefd aan zijn rekening herinnerd. Hoe veel dat dan wel was, vroeg Zeek. Twintig tot vijf en twintig mark. Toen Manger de volgende ronde deed, klopte de vinger. De cipier opende, en stilzwijgend hield de joude spitsboef hem een verfrom meld papier voor de lantaarn op zijn borst. Een bankbiljet van honderd mark. Met het gezicht van een edelmoedigen schurk, reikte hg het blauwe papier aan den bevonden cipier, plsof het een kleinigheid was. i Om 's hemelswilHoe kwam een onder- zoeksgevangene die bij zijn aankomst tot op het lijf was onderzocht, aan het geld? Maar Zeek glimlachte hoogmoedig. Hij kon als hij lust had, nog moer honderd mark- biljetten Loonen. En daarbjj liet do man welgemoed zijn beide tanden zien. Dat was immers het lot in zijn beroep vandaag niets, en morgen honderd of duizend, net als ia den oorlog. Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1