VERTROKKEN EN AANGEKOMEN SCHEPEN. Aangekomen: 19 Sept. te Gennahet 8.8. »Yorck«, van Rotterdam naar Japan; '20 Sept. te Batavia het s.s. >Malang«, van Rotterdam naar Java; 21 Sept. te Phila delphia het s.s. »Sloterdijk<, van Rotterdam te Rotterdam het s.s. »Rotterdam«, van New-York te Singapore het s.s. >Dardanus«, van Amsterdam naar Java. Vertrokken: 20 Sept. van Perim het ».s. »Lombok«, van Batavia naar Amster dam van Santos het s.s. »Zeelandia«, van Buenos-Ayies naar Amsterdam; van Mar seille de s.s. »Kediri« en »Djocja«, beiden van Java naar Rotterdam, en het s.s. »Kawi«, van Rotterdam naar Javavan Hamburg het e.s. Zaandijk*, van Rotterdam naar Savannah. Gepasseerd: 20 Sept. Ouessant het s.s. »Karimoen«, van Amsterdam naar Batavia; 21 Sept. Prawlepoint het s.s. •Zijl- dijk*, van Rotterdam naar Boston en Philadelphia St. Vincent het b.s. >Timor«, van Java naar AmsterdamKaap Carvoeiro het s.s. Ambon*, van Amsterdam naar Java. Verschillende Berichten. De Wereldkroniek" geeft deze week eenige kiekjes van de kiesrechtbetooging der S. D. A. P., het bezoek van Prins Hendrik aan den Hoek van Holland en eenige belangrijke foto's van den tunnel, die te Hamburg van den eenen naar den anderen Elbe-oever, onder de rivier door, is aangelegd. Beter en eigenaardiger nog dan de Kamer overzicht schrijver van „Het Vad." noemt „Het Volk" den dag van den 20sten den „Zwarten Woensdag." Het Koninklijk Echtpaar is vanochtend 5.18 u. per extra-trein van Het Loo naarTiel vertrokken voor het manoeuvre-bezoek. Ook de terugreis Zaterdag en de heen- en terugreis Maandag en Dinsdag geschieden per extra-trein. Donderdagavond is door de Amsberdam- sebw politie over de geheelo stad proces-ver baal opgemaakt tegen winkeliers, die na het sluitingsuur der nieuwe verordening hun win kels opengehouden hadden. Ook nadat proces- varbaai was opgemaakt, bloven sommigen ver knopen- Het bekeuren veroorzaakte op straat tïeel wat drjikte. Zoo stond het in de Amstel- straat, waar vier winkels naast elkaar open gebleven waren, zwart van de menschen. De agenten die met het opmaken van proces verbaal belast waren, werden bg hun gaan van winkel tot winkel door een menigte nieuwsgierigen gevolgd en niet zelden gebeurde bet, dat een paar andere agenten ruim baan moesten maken voor den winkel, terwjjl hun collega's binnen waren. Op den Zeedijk verkoopt een winkelier m koloniale waren na negen uur des avonds op een toonbankje, dat boven een hek in de deur opening is aangebracht. Op deze wijze kan het publiek koopen zonder in den winkel te worden toegelaten. Een krasse oude is de gemeente- ai onbezoldigd rijksveldwachter Johannes Santhuijzen to St. Anna-Parochio. In 1907 toch reed do krasso politieman nog per fiets van St. Anma-Parochie naar Groningen en terug op één dag (182.2 K.M.), en in 1908 maakte van zijn woonplaats nog een toer naar Oranjewoud en terug (120.2 K.M.). Deze oude heer, die 19 Sept. j.l. 80 jaar la geworden, is nog steeds op zijn post als politieman en kent nog geen vermoeienis. On langs nog is hij op één dag heen en terug naar Visvliet gereden (ongeveer 100 K.M.). (De Kampioen). Den 22en Augustus is te Curasao aange komen de „Oranje Nassau", het nieuwe stoom schip van den Kon. West-Indischen Maildienst gebouwd to Vlissingen bjj de Kon. Maatschap pij „Do Scheld©". Kort na do aankomst werd 't schip door don Gouverneur, den Procureur-Generaal en enkele autoriteiten bezichtigd. "Degen een persoon op de gereserveerde tribune der Tweede Kamer is Woensdag namiddag proces-verbaal opgemaakt, wegens heftig schreeuwen tijdens het slot der rumoe rig vergadering. Een zestienjarige jongen uit Amsterdam kuurde een rijwiel bij een rijwielhandelaar te Watergraafsmeer. Donderdag ontving de •it, dk Ze deur d'r zwaeger getrappeerd 29) Sinne, zeit niet vee. En dlram zeit übe, die dfr toet noe toe bie-estaen eit as of ie een klap van den meulen ekregen eit„Ouwen Kersaon, wis noe zó flauw nie, me zulten Zae- ferdagaoveod as me geld deele, d'r wè een «mak je op drienke oor I" „Wat, moe jie ók nog wat zèjje? Alia vprt, (uut m'n uus, zêjje 'k jol" En Ube, die van gin moeite oudt, zó as Se ié lief ezeid eit, is zó gauw weg, dat Ker- uon d'r Zêltef om moe lachen. Arjaon en Ube zêjje nie vee ml en gae mè gauw nlr uus. Kersaon briengt Koba en Miene tuus en goot nog altied mee 'n slechte zin, nir uus mee Kaoto en de guus. Mè 's Zaeterdagsaevends, as de ploegbaoa (30) 't diekgeld uutedecld eit, dan kit je Kersaon, Arjaon en Ube mee z'n drietjes in de „Roojc Leeuw" een slokje zien zitto drienken, en fis Zo om een ure of negene nir uus gaeö, dan zeit Arjacoi al„Wel te ruste, zwaeger Kersaon EINDE. (29) gesnapt;, overvallen; op heoterdaad betrapt. (30) iedere ploeg dijkwerkers heeft eene vaste herberg, Waarin 's Zaterdagsavonds het weekgeld wordt uitgekeerd door den z.g. ploegbaas. rijwielhandelaar een brief van den huurder, waarin deze mededeelde dat de gehuurde hots bij een opkoopor te gelde was gemaakt en dat hij met oen vriendje van achttien jaar voor de opbrengst op reis was gegaan. Waar heen zjj getogen zijn, werd niet gemeld. ONGELUKKEN. Tijdens werkzaamheden aan de te Kraling- scheveer gevestigde „N. V. Rotterd IJzer- ui Metaal gieterij" geraakte een 43-jarige onder baas op het oogenblik dat een heistelling om viel, mot zijn linkerbeen beklemd tusBchen een staaldraad en een houten steigerlegger, waardoor dat been onder de knie brak. Van drie hoeren, onder Gasselte op jacht zijnde, had een hunner bjj het schieten op patrijzen, het ongeluk oen ander mot een hagel korrel juist in het oog te treffen. Het oog is geheel verloren. Toen een korenmolenaar te Oudewaler bezig was zijn motor schoon te maken en om goed in een opening te kunnen zien een lucifer aanstak, ontvlamde het in den motor aanwezige gas en sloeg een groote vlam in zijn gezicht. Zijn hoofd haar en knevel werden verschroeid en hij be kwam aan zyn gelaat ernstige brandwonden. Een wielrijder die de vorigo weeks te Bergen- op-Zoom door een kar werd overreden, is ten gevolge van een schedelbreuk in het gast huis aldaar overleden. Een driejarig kindje te Uithoorn is in een sloot nabij de ouder lijke woning verdronken. BRANDEN. In do buurt Cankelaar onder Lieshout ia een woning met schuren, stallen en inboedel afgebrand. Slechts weinig werd gered. Alles was verzekerd. Te Losser is het huis van een arbeider afgebrand. De inboedel werd gedeeltelijk gered. Verzekering dekt de schade. Oorzaak onbekend. Te Komen in W. Vlaanderen zijn min stens 150 personen ziek geworden door het eten van bedorven vteesch, en voor sommige hunner is de vergiftiging noodlottig afge- Loopen. Een viertal personen zijn overleden, en nog verkeeren er verscheidenen in doods gevaar. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft te Turnhout een botsing plaats gehad tusschen jachtwachters en stroopers. Twee jachtwachters waren op ronde tusschen Meerle, Hoogstraten en Minderhout, toen zij bemerkten dat er met een lichtbak gejaagd werd. Zij trokken er op af. Vele schoten werden van beide kanten ge lost; een der stroopers werd doodelijk gewond en stierf eenige oogenblikken later. Zijn gezel werd ook gekwetst en kon aange houden worden. Het lijk werd naar het gast huis van Hoogstraten gebracht. De gekwetste heeft drie kinderen. Do doodc was ook ge huwd. Er zijn Donderdag nog twee slachtoffers van de ramp op de „Gloiro" overleden, waar onder de adelborst, die bij het schieten com mandeerde. Het aantal dooden is thans gestegen tot acht. Te Verbas bij Crêmieu in het departe ment Isere, moet een zeer schoone grot ont dekt zijn en een onderaardsch meer. Men heeft de grot en het meer over een'lengte van tweehonderdtachtig tot driehonderd meter on derzocht. zonder toen het einde bereikt te hebben. Men had, om verder te kunnen gaan een tweede draagbare boot noodig. Woensdag is over Nantes en omgeving een ware windhoos losgebroken. Talrijke daken werden afgerukt; een werkhuis stortte in on der het geweld van den wind. Een leidekker, die (op een dak zat, werd opgelicht, maar kon zich gelukkiglijk aan de goot vastklampen. De stoffelijke schade is overgroot. Een ongewoon proces is te Parijs voor den rechter gebracht. Onder de opnamen, die een Parijsche kinematografenfirma door do geheel© wereld verspreid heeft had zeer veel bijval gevonden een serie, die het rooverwe- zen op Korsika door levendige tooneelen aan schouwelijk tracht te maken. De vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Ajaccio, echter is nu bevreesd dat de vreemdelingen het eiland van Bonaparte zullen mijden en had daarom een klacht ingediend tegen de firma. Zaterdag heeft op het slot Ricklingen, in Ide duurt van Hanover, de kunstschilder Huver, aan wien het slot vroeger had toebehoord, zijn vrouw, zijn zoontje en ten slotte zich Zelf dood geschoten. Reeds oen paar weken geleden had Huver, wien het uit gebrek aan koopers zeer slecht ging, tegen verschei dene personen in het dorp Ricklingen gezegd, dat hij spoedig een eind aan do ellende zou maken. De Amerikaansche milliardair Sheldon bevond zich op de aangevaren transatlantieker „Olympic", waarvan de passagiers omstreeks twaalf uur te Southampton aan wal gingen. De Amerikaan bestelde langs telcgrafischen weg een kajuit op het dienzelfden avond om half zeven van Liverpool naar Amerika ver trekkende stoomschip „Adriatic". Ten einde de „Adriatic" tijdig to bereiken, huurde Sheldon een extra-trein voor 80 pond sterling, waarbij v'er spoorwegmaatschappijen over welker lijnen de extra-trein zou rijden, zich verbonden Sheldon binnen 6 uren naar Li verpool te brengen. En Slieldon kwam ook bijtijds te Liverpool aan om do „Adriatic" to halen. EEN KRUISTOCHT. In New-York is een nieuwe godsdienstige beweging een soort kruistocht gaande. Naar het beet wordt de beweging geldoljjk gesteund door Pierpont Morgan en andere millionaire. Dertig predikanten, of althans geestelijke propagandisten, zullen de Vcreenig- de Staten doortrekken, overal vergaderingen houdende en preekendo. De ondersteuners dezer beweging zijn na melijk tot de overtuiging gekomen, dat er wat moet gedaan worden om de Unie te redden van het bederf, dat in politieko cn finan- cieolo kringen zoo algemeen is. Enkel do godsdienst kan hier redding brengen, meencn do piillionairs. En nu gaan alzoo de 30 propagandisten het Amerikaansche volk red den, door te prediken cn door aanhangers te jzoeken. De moderne kruistocht zal 2 October to New-York een aanvang nemen. Vijfhonderd Amerikaansche predikanten, dezer dagen te New-York aan een grooten maaltijd bijeen gekomen, verklaarden zich voorstanders van het plan. Ook zij ronden dat er krachtige pogingen dienden te worden aangewend om het Amerikaansche volk op to heffen uit het moeras van politieke en financieele verdor venheid waarin hot al een jaar of tien ge dompeld is. INGEZONDEN STUKKEN. ïeezcoden stukken wotden In geen geval teruggezond* EEN VERZOEK. Aan de Vrienden der Indische Militairen 1 NV ij bestelden wederom, gelijk in vorige jaren, fbgbels, traktaten van Filippus, van Damon, liederenbundels van Do Heer, Blijde Boodschappen, geïll. volksbladen, kerstliede ren, etc. en 1800 scheurkalenders in 9 soorten voor de militairen in Indië. Een gedeelte daarvan hebben wjj reeds kunnen betalen uit voor lectuur ontvangen gelden. De scheur kalenders moeten echter nog worden voldaan zij kosten ongeveer 400 gulden. Vriendelijk verzoeken we dus nog bijdragen voor lectuur Als ieder, die er van overtuigd is, dat ook de militairen in Indië niet alleen bij brood kunnen leven, van die overtuiging blijk geeft door bet zenden van een gift, is die som van f 400 spoedig bij elkander. Ds. M. A. ROUWENHORST, te Leereum. Penningmeester-bibliothecaris van den „Chris tel ijken Militairen Bond voor Oost en West-Indië". BOÖÖMATE8», te Vlissingen. Zaterdag 23 Sept. nm. 1.46 Zondag 24 2.25 te Domburg Zaterdag .23 Sept. nm. 1.55 Zondag 24 2.34 BUITENLAND. DE MAR0KK0-0NDERHANDELINGEN. Geregeld gaan Cambon en Kiderlen voort met hun besprekingen, blijkbaar zonder zich te storen aan de zenuwachtigheid, die zich vooral in Duitschland openbaart, Ook Donder dag was men in Frankrijk, in de pers en aan de Beurs veel kalmer en optimistischer dan in Duitschland, en dit heeft in zoover een gelukkige uitwerking, dat in Duitschland nu ook de stemming weer bedaart. Het geschil zelf blijft echter nog altijd on- belijnd voor liet publiek, want of Kiderlen en Cambon het nu hebben over economische voor rechten, over de Congo-railing of over de con sulaire rechtspraak geen mensch buiten de betrokkenen die het weet. In de pers wordt in den laatsten tijd weer meer gesproken over de rechtspraak, n.l. over de vraag hoe de Duitschers in Marokko zullen worden worden bereebt, voor Fransche en Marokkaansche rechters, of voor hun eigen consuls, zooals dat gebruikelijk is in landen met ongeregelde justitie. Volgens de laatste berichten zou er nu door do onderhandelaars gewerkt worden aan een formule, die in be ginsel het afschaffen van de consulaire recht spraak en van het recht op beschermelingen uitspreekt, maar tegelijkertijd een overgangs bepaling vormt, die zoolang van kracht zou zijn, totdat de Fransche administratie en justi tie in Marokko volledig in werking zullen zijn getreden. Maar we herhalendat zijn slechts pers berichten, Vast is. er niets van bekend De minder gunstige beoordeelingen over de Duitsche geldmarkt, die de zenuwachtigheid der Berlijnsche Beurs heeft uitgelokt in bui- tenlandsche bladen, noopt do officieuse „Nord- deutsche Allg. Ztg." tot een verdediging „Het financieel© weerstandsvermogen van Duitschland, zegt dit blad o. m is in den laat sten tijd voldoende gebleken, o. a. doordat de bui tenlandsche credieten, die in het begin van het jaar op bijna 800 000.000 werden ge schat, thans pp een klein gedeelte na terug zijn betaald, zonder dat de Berljjnsclie geld markt er eenige hinder van ondervonden heeft. Voor het overige kwam dit niet, zooals gezegd werd, voort uit opzeggingen uit het buiten land, doch alleen door het afloopen van ver bintenissen. De disconto-verhooging van de Rijksbank werd algemeen verwacht en heeft bijna elk jaar om dezen tijd plaats, omdat juist de Septembermaand niet slechts in Duitschland, maar evenzeer in alle andere landen voor de geldmarkt een moeilijke Imaand, dikwijls de moeilijkste bjd van het jaar is. De Belgi sche Nationale Bank was Duitschland met een verhooging voorgegaan. De Duitsche Rijks bank volgde en haar voorbeeld zal eerstdaags door de banken van de meeste andere Euro- poesche staten gevolgd worden. Men moet er rekening mee houden, dat de kwartaalster- myn van dit jaar voor ons allen moeilijker is dan anders, omdat juist de vreemde gelden ontbreken en elk land met zichzelf te doen heeft, maar een buitengewone bezorgdheid be hoeft pns niet te vervullen. Er moet dus met alle beslistheid worden opgetreden - tegen berichten, die den stempel van grootspraak en kwaadwilligheid dragen en slechts bestemd zijn, om in het buitenland stemming te maken tegen onzen financieelen en economiachen toestand." DE IERSCHE STAKING Wat nu nog reed op de Iersche spoorwegen en dat was niet veel zal nu ook stil staan. Aldus heeft het uitvoerend comité van den Bond van spoorwegbeambten besloten, door oen algemeene staking op de Iersche spoor lijnen af te kondigen. Nu, erger dan de toe stand was kon lijj moeilijker worden. Alles in hot land is letterlijk verlamd De directies weigeren aan de stakers toe te geven. Ze willen er niet van hooren aan hun personeel recht van meespreken te ge ven over hetgeen de maatschappijen, al of niet mogen vervoeren; en voorts weigeren zo beslist den Bond van sjniorwegbeambten te erkennen. Daarentegen zijn zo wel bereid de putaties van hun eigen personeel te ontvangen. Een poging van den burgemeester van Dublin tot interventie mislukte. "Hein werd meegedeeld, dat de houding der maatschappijen welbekend was, en dat er geen interventie werd noodig geoordeeld. Ook de pogingen van den vertegenwoordiger van den Board of trade hebben nog geen resultaat gehad. Daarentegen verwacht men oen spoedige op lossing van het geschil in den houthandel, dat aanleiding werd tot deze staking. Hier en daar komen gevaarlijke gevallen van sabotage. STOLYPINE'S DOOD. Vandaag begint voor den krijgsraad te Kief het proces tegen Bagrof. Er zijn er Jie hem liever voor oen rechtbank in Peters- burg zouden doen terechtstaan, omdat men vreest dat er anders veel verborgen zal blij - ven over Bagrof's betrekkingen tot de ge heime politie. Er zal in dat proces hopelijk ook nog ieta anders opgehelderd worden, nl. do bijzon derheden van den aanslag. Een muzikant uit Steglitz, die als lid van het Schneevogtorkest, dat het Russische schouwburgorkest op den avond van den aanslag op Stolypin in den schouwburg te Kief heeft versterkt, in het orkest meewerkte, heeft in de „Steglitzef Zeitung" een uitvoerig verhaal gedaan van den aanslag, waarvan hij getuige is geweest. En lig vertelt verscheidene dingen heel anders eenige mannen uit het publiek stortten zich Volgens hem zat de minister-president naast den Tsaarniet in een afzonderlijke loge. De eerste en tweede acte waren goed van stapel geloopen. Plotseling knalde temidden van de toejuichingen een kort scherp schot met een geluid als van een zweepslag. Hoog opgericht stond in een loge, die van do keizerlijke loge tamelijk ver verwijderd was, een man met een joodsch uiterlijk, een arm uitge strekt, en met een revolver in de hand. Een doodeljjke stilte trad in. Alle men schen sloegen een kruis. Stolypin was op den grond gezonken. De tsaar stond op, boog zich over den gewonde heen en sprak eenige woorden. Vervolgens verliet hij de loge. Op dit oogenblik weerklonken door de stilte de woorden van den dader„Ik heb het ge daan, hier ben ik." Een onbeschrijfelijke verwarring volgde. De dader was de eenige onder alle menschen, die kalm bleef. Trotsch en recht opgericht wachtte hij zijn gevangennemming af. De ko zakken van de keizerlijke lijfgarde, benevens eenige mannen uit het publiek storten zich op hem. Bloedend voerde men hen weg. Bagrof had geen poging tot ontvluchten aan gewend. Natuurlijk is het nog alles behalve zeker dat dit de ware voorstelling is. Vooral bij heftige gebeurtenissen, die heel vlug verloopen, kan men vaak evenveel verschillende beschrij vingen hooren als er getuigen zijn. Om een voorbeeld te noemen heeft deze zegsman slechts één schot gehoord terwijl men er toch niet aan kan twijfelen dat er twee schoten Zijn gelost DE WEDERKEERIGHEIDS-KWESTIE. Er is nog nooit m Canada zoo druk gestemd als Donderdag. En verbitterde verkiezings strijd is er aan vooraf gegaan, maar voor zoover bekend is de verkiezingsdag zelf wel druk maar toch rustig verloopen. De vraag die door deze verkiezing beslist zou worden was deze: of het wederkeerigheids- verdrag tusschen Canada en de Vereenigde Staten zou worden goedgekeurd. We hebben reeds vroeger gemeld dat, het verzet der con servatieven m het parlement tegen dat ont- worp-verdrag, geleid heeft tot een ontbinding, en do nu gehouden verkiezingen- De groote landbouwdistricten van het Westen zijn ervóór, maar de fabrieksdistricten van het Oosten, en ook velen in de steden zijn er tegen, daar ze van do opheffing der douane- inkomsten aan de Amerikaansche grens een verhooging der directe belastingen vreezen. Het gevolg daarvan was dat de gewone par tij-groepcering gedeeltelijk verloren ging, en dat men hondgenootschappen zag waarvan men vroeger niet zou hebben gedroomd. Opmerke lijk is het ook, dat er in dezen strgd heel weinig gesproken is over Britsch© reciprociteit. Het resultaat is nog niet geheel en al be kend, maar de uitslagen van de verkiezingen te Ontario, Quebec, Nieuw Brunswijk en Nieuw Schotland deden verwachten, dat de regeerings- partij zal aanblijven, doch met een belangrijn verzwakte meerderheid. Minister Fielding, do ontwerper van het we- derkeerigheidsverdrag, is geslagen, evenzoo minister Paterson en sir Frederick Borden, doch de leider der conservatieve oppositie heeft eveneens de nederlaag geleden. Een telegram onder „Laatste Berichten" maakt de zaken voor de regeering nog ongun stiger. Beknopte Hededeelingen. Woensdagmorgen heeft minister Van de Vyvero de afgevaardigden der Belgische sla gers ontvangen, die hem den toestand, veroor zaakt door het duro vleesch, hebben blootge legd. Het eenige redmiddel "zou h. i. zjjn do grenzen open te stellen voor vreemd vee, namelijk Argentgnsch vee. Minister Van do Vyvero antwoordde dat zulks (Onmogelijk was. De gevaren voor besmet ting zijn al te groot, grooter dan zo ooit waren. Aan alle zijden woedt de ziekte. Maar hij wees erop dat veel landbouwers het noodig© voeder voor hun dieren niet be zitten. dus wol genoodzaakt zullen z\jn ©en gedeelte ter markt te brengen, wat den prijs zal doen afslaan. Een bijzondere commissie van belangheb benden zal worden benoemd ,die zal onder zoeken, wat er, gezien do bestaande wotten, kon worden gedaan. Do hoogo landbouwraad zal overigens eer daags worden bijeengeroepen. Do twee Engelschen, die onder verden king van spionnage te Emdeii m hechtenis genomen zijn, werden door de politie aange houden op het oogenblik, dat zg van oeu hoogte verschillende opnamen maakten van de haven, de sluizen en den vuurtoren. Bij het onderzoek aan den lijve vond me« eenige kaarten van Borkum en het fotografie- stol met verscheidene platen De politie liet de officieren na eenige uren pp vrije voeten om hen gade te slaan. De En gelschen begaven zich naar een hotel, waar zg den nacht doorbrachten. Intusschcn kwam hot bevel van het openbaar ministerie, om beiden gevangen te houden. Kort voor hot vertrek van de 9 toom boot waarmee ze wilden heengaan zijn zij toen opnieuw in hechtenis genomen. Een der telegrammen, over wier onder schepping Bebel klaagde, was er een door Huysmans aan hem gericht, en nooit bezorgd. Volgens hel „Jenaer Volksblatt" is er van een (onderschepping van dat telegram geen sprako. Het is waarschijnlijk verloren gegaan. „Deze lezing verergert nog den slechten indruk van deze vreemde aangelegenheid"^ zegt de „Vossische Zeitung". „Het ministerie van posterijen zal spoedig voor opheldering dienen te zorgen." Met een eigenhandig schrijven heeft kei zer Frans Jozef ontslag verleend aan den ge meen schappel ij ken minister van oorlog Von Schönaich, met dankbetuiging voor diens bgna 50 jarige diensten. Als opvolger is benoemd generaal Von Auffenberg. Deze heeft zich onlangs uitgelaten, dat de nu voor het leger verlangde offers nog altijd niet voldoende zijn. Volen zien daarin de aan kondiging van een nog kostbaarder leger- programma. Daarentegen wordt van andere zgde verzekerd, dat de nieuwe minister niets ver anderen zal aan de aanhangige ontwerpen. De vreedzame verovering van Marokko De vlieger Brégi, die van Taudzjer naar Fez vloog, is met zyn passagier, den redacteur Lebaut van het „Petit Journal", doorgevlo gen naar Mekines, cn daar zonder ongeval geland. Uit Caïro komt het bericht dat Arabi pasja is overleden. Zijn naam wekt herinneringen op aan bgna vergeten gebeurtenissen. Arabi pasja was het hoofd van de aiationaal-Egyptische militaire partij in 1882, had in 1881 de bijeenrooping van een Kamer van notabelen bewerkt en werd het volgende jaar zelfs minister van oorlog. Hij heeft zich toen met de wapens tegen de politiek der Engelschen in Egypte verzet, hetgeen de beschieting van Alexandria heeft uitgelokt. Hij werd bij Tell el Kebir met zijn leger verslagen en gaf zich den 14en Sep tember aan zijn vijanden over. Door dezen naar Ceylon verbannen, werd hem in Decem ber 1900 genade verleend en is hij in Mei 1901 weer naar Egypte teruggekeerd. Met den nieuwen pretendent-sjah van Perzië, Salar ed Daileh, gaat het ook al niet voor den wind. Hij is moeten terugtrekken, tengevolge der talrgke desertie onder zijn sol daten. De rest van zijn troepen zou hij slechts bijeen hebben kunnen houden door de belofte dat ze drie dagen lang ongehinderd in Teheran kunnen plunderen I Een 20 dezer gedateerd, en door speciale boden overgebracht bericht uit de belegerde Chineesche stad Tsjöng-toe, meldt dat de vreemdelingen do stad nog niet kunnen ver laten. De gearresteerde rebellenaanvoerders zijn nog niet terecht gesteld. Het aantal gedoode opstandelingen wordt op 2000 geschat. Handelsberichten, GRAANMARKTEN ENZ. Vlissingen, 22 Sept. Van boter en eieren was heden geen aanvoer. MARKTPRIJZEN VAN TARWE EN MEEL Donderdag 21 September Antwerpen. Tarwe kalm. B o e d a-P est. Tarwe kalm gestemd, P a r ij s. Tarwe prijshoudend. B e r 1 ij n. Zonder opwekkenden invloed van Rusland opende de markt in zeer kalme stemming en met weinig veranderde notee ringen. In het verdere verloop trad er on der lichte fluctuaties een iets vaitere stem ming in, daar commissiefirma's koop- en dekkingsorders hadden, zoowel voor tarwe, rogge als haver, en het aanwezige aanbod grif opnamen. Met aanbod van rogge scheen men iets terughoudender. Gerst was vast. N e w-Y o r k. De termijnmarkt voor tarwe opende nauwelijks prijshoudend, had het zelfde verloop als de markt te Chicago en sloot prijshoudend. Loco traag. Chicago. De tarwemarkt opende nau welijks prijsh. op gunstiger oog-tberichten uit Europa, daalde verder op realisaties steeg daarna op contraminedekkingen en op ruimere aankoopen door Armour per De cember, daalde toen opnieuw op gunstige oogstberichten en op het gunstige weder in het westen, steeg echter nogmaals zoowel op meenings- als contramine aankoopen en in sympatic met het oord-West en en Bloot prijshoudend.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 3