Ingezonden Hededeelingen. Kerknieuws. Letteren en Kunst. Onderwijs. Landbouw. Bü Gebrek aan eetlust LAATSTE BERICHTEN. Ingezonden Mededeelingen. Verschillende Berichten. Van al deze benoemingen zal den betrok kenen worden kennis gegeven. Besloten werd een afgevaardigde te zen den naar de op 16 Oct. a. s. te Utrecht te houden buitengewone vergadering van den Middenstandsbond, ter bespreking van de hangende tariefwet en eene uitspraak over het principe te doen. Als een bijzonderheid vermelden we dat een tweetal kastanjeboomen in het plantsoentje op den Dam alhier opnieuw in vollen bloei staan. Terwijl beide boomen aan de eene zijde slechts takken met ver dorde bladen vertoonen staat de andere zijde in vollen bloei met jong groen blad •n bloesems. Bij een inwoner hier ter stede draagt een druivenboom voor de tweede maal vruchten. De druifjes van den tweeden oogst zijn reeds zoo groot als erwten. Uit V li a a in gen. H. M. de Koningin heeft voor de restau ratie van de St. Jacobskerk alhier een •om van f 300 toegezegd. Na den brand vau de St. Jacobskerk is onze gemeente zonder officieelen tijd. Het gemeentebestuur is nu in onderhandeling getreden mot het R. C. kerkbestuur om op den toren van die gemeente een uurwerk aan te brengen. De plechtigheid der uitreiking van de bronzen medaille voor twaalfjarigen trouwen dienst aan den sergeant-fourier G. Noord- huijzen had heden (Woensdag) op de ge- brnikelijke wijze plaats. De uitreiking ge:chiedde door den eersten luitenant Kloeke. aangemeld, van wie 28 zonder en 17 met exa- en werden toegelaten. Niet toegelaten werden er 15, waaronder 4 die om hun leeftijd moosten worden afgewezen. Ingeschreven zijn thans voor do Burger avondschool eerste klasse 46 en voor de tweede klasso 34op do Avondschool voor hand werklieden eerste klasse 17, tweede 17 en derde 20, totaal 134 leerlingen. Voor den practischen Ambachtsavondcursus in 't behangen en stoffeeren hebben zich 8 candid a ten aangemeld. De raadsvergadering van Souburg, die Vrijdag a. s. zou gehouden worden, is uitgesteld tot Donderdag 28 September des middags te twee uur. Door het comitó ter verkrijging van •en overbrugging van de Eendracht, ten einde het eiland Tholen met den vasten wal van Noordbrabant by Bergen op Zoom te verbinden, is besloten prijsopgave te vragen van het leggen van een vaste brug of een tronsbordeur en, als men deze heeft, tot het rijk, de provinciën Zeeland en Noord- br&bant en belanghebbende gemeenten een verzoek om subsidie te richten. (»Hbld.") Woensdag was het 50 jaar geleden dat de heer Aug. IJsebnert te Koewacht door den raad tot gemeente-ontvanger werd benoemd. Op verzoek van den jubilaris, die den leeftijd van 81 jaar beeft bereikt, hadden geen feestelijkheden plaats. Maandagnacht ontstond in het café „Dordrecht" te Neuzen een twist, waar van het gevolg was dat de klompenmaker V. d. L. den hospes zelf buiten de deur zette, wat hem later weer wedervoer van een zoon van den hospes. V. d. L. schijnt toen gewapend met een bijl te zijn teruggekomen, maar vond bet café gesloten. Toch zou, naar wij vernemen, de deur weer zijn geopend en V. d. L. weer met iemand zijn slaags geraakt, althans na de ontmoe ting bad hij een gapende wonde van aan merkelijke lengte, waarvoor het noodigwas dat hij geneeskundige hulp inriep, terwijl de politie onderzoek doet om de zaak tot klaarheid te brengen. (»Ter N. Crt.") De „St.-Crt." no. 221 bevat de Statuten van de vereeniging„Ambachtsbelang" te Axel. Het doel der vereeniging is, personen waarvan de leeftijd nader bij huishoudelijk reglement wordt bepaald, in de gelegenheid te stellen zich te bekwamen in het bouw kundig, band- en vakteekenen. In de week van 13 tot en met 19 September kwamen in Zeeland acht gevallen van besmettelijke ziekten voor n.m.l. drie gevallen van typhus en febris typboïdea te Krabbendijke, St. Maartensdijk en Ril landBath, en vijf gevallen van diphtheris n.m.l een te Brouwershaven, een te Goes, een te St. Laurens, een te Nieuwerkerk en een te Scboondijke. Dr. A. L. W. E. van der Veen te Leiden is tot wederopzegging toegelaten als privaat docent in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in kristal- lographie en mineralogie. - Teneinde zonder den administratieven omslag al te zeer uit te breiden, tegemoet te komen aan den wensch, om verhoogin gen van de jaarwedden van leeraren bij de R. H. B. S. ook nog op andere tijdstippen dan uitsluitend op 1 Januari te doen in gaan, wil de minister van binnenlandsche zaken deze verhoogingen behalve met den aanvang van het kalenderjaar, voortaan ook doen ingaan met het begin van het cursusjaar, dus op 1 Sept., met welken datum de wedden toch verandering plegen te ondergaan, tengevolge van de wijziging van het getal parallelklassen. - Als candidaten voor het hoofdbestuur van het „Nedorlandsch Onderwijzersgenootschap" zijn do vier aftredende hoofdbestuursleden op gegeven, zoodat de heeren H. J Bon, M. H. v. d Horst, Th. Lancéo en J. B. Wolthuis bij enkele candidaatstelling herkozen zijn, tenzij binnen een maand bezwaren togen do wyze van candidaatstelling inkomen Tot lid van de Weerstandscommissio is dezelfde wjjze en onder hetzelfde voorbehoud gekozen do beer G. v. Eyken J.Bz te Am sterdam. 897e STAATS LOTERIJ. 5e kla»se, le en 2e lijst. Trekkingen van j Maandag 18 en Woensdag 20 September. I Prijs van f 1500 No. 6559 1000 3282 9975 11912 14254 20446 400 1931 5891 8344 9234 12929 13376 19808 200 2166 3646 6379 8388 10268 15474 15805 18001 20633 100 2165 3329 3374 3415 3541 8308 8410 8689 9269 9493 9938 10313 13842 15742 17838 19433 19837 Prijzen van f 70. 2553 3587 3700 8439 9929 S575 3588 8377 9844 20613 3577 3677 8385 9914 20623 Nieten. 2572 3570 3682 8382 9843 19279 2579 3597 7157 8383 9907 20520 2580 3605 7160 9617 19261 20524 2616 3621 7179 9802 19269 20642 3554 3666 7194 9819 19271 20645 VERTROKKEN EN AANGEKOMEN SCHEPEN. Door ds. L Hijmans to Koudekerke waren Woensdagavond belangstellenden in de zending der Ned Herv. gem. uitgenoodigd tot een samenkomst in de bewaarschool. Een klein aantal belangstellenden was tegen woordig. Een gemeentelijke zendingsraad is ge sticht, waarvan ds. L. Hijmans, voorzitter, met 9 zoowel mannelijke als vrouwelijke leden het bestuur vormt. Besloten werd met November een spreker in do gemeente te laten optreden. Om de be langstelling op te wekken, zal die rede met lichtbeelden worden gegeven. De arbeid beoogt in de allereerste plaats de post Djailolo. De heer M H. van 't Kruys, die bin nenkort ons land verlaat en zich in Mon- treux gaat vestigen, heeft voor zijn vertrek het grootste gedeelte zijner partituren ver nietigd. Daaronder is een opera „De Water geuzen", die herhaalde malen is vermeld on der de werken, die ettelijke Nedcrlandsche opera's zouden hebben opgevoerd. Een Fran- sche vertaling is toen gemaakt en de Fran- sche Opera zou het werk opvoeren, maar, naar do „N Ct." meedeelt, is daartegen toen geprotesteerd door iemand, die het een schan de vond, dat een dergelijke specifiek Neder- landsche opera in het Fransch zou vertoond worden Het gevolg is geweest, dat de opera nimmer is opgevoerd. —De heer M Vierhout, oud-hoofdredacteur van „De Locomotief", zal als redacteur op treden van „De Wereld", een nieuw weekblad dat het orgaan wordt van den Vrijz Dem. Aangekomen: 19 Sept. te Marseille het ss. „Kawi", van Rotterdam naar Java; to Para maribo het ss. „Prins Willem I", van Amster dam; 20 Sept. te Sabang het ss „Bali", van Amsterdam en het ss. „Koning Willem III", van Amsterdam naar Batavia, to Yokohama het ss. „Gneisenau", van Rotterdam; te Mar seille het ss. „Kediri", van Java naar Rotter dam to Santos het ss. „Zeelandia", van Buenos-Ayres naar Amsterdam Vertrokken 19 Sept. van Genua het ss. „Koning Willem I", van Batavia naar Amster dam; 20 Sept. van Suez het ss. „Medan", van Rotterdam naar Java en hot ss. „Prinses Juliana", van Amsterdam naar Batavia; van Port Said het ss. „Madura", van Batavia Haar Amsterdam. Gepasseerd: 19 Sept. Fernando Noronha het s s. „Zaanland", van Amsterdam naar Bue- nos-Ayres; St. Michaels het ss. „Prins Wil lem IV", van Paramaribo naar Amsterdam 20 Sept. Pertusabo hot ss. „Djocja", van Java naar Rotterdam; Ouessant het ss. „Oranje", van Amsterdam naar Batavia, Dover het ss. „Zyldijk", van Rotterdam naar Boston en Phila delphia; Gibraltar het as. „Timor", van Bata via naar Amsterdam; Wight het ss. „Rotter dam", van New-York naar Rotterdam. Voor de eerste klasse der Burgeravond school alhier hadden zich 62 candidaten POSTERIJEN. Onder de opgaaf van on bestelde en ge weigerde pakketten welke nog een maand na de aankondiging bij het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie ter beschik king blijven van de rechthebbenden en na verloop van dion termijn, voor zooveel zij niet zijn opgevraagd, zullen worden ver kocht, komt o. a. voor een pakket uit T h o- leu, verzonden aan A. Slegt te Rotterdam, een pakket uit Zierikzee verzonden op 1 Mei aan het reclamebureau te 's Graven- uj, een uit Middelburg 17 Mei aan Van der Knaap te Poeldijk gezonden, een aan Douglas te Vlissingen verzonden op 11 Januari uit Londen en een op 11 Maart verzonden aan J. C. Massee en Zn. te Goes nit Stolwijk. Benoemd is tot assistent bij den dienst der Rijkslandbouwproefetations, G Wieringa, thans tijdelijk assistent aan het Rijksproef station voor zaadcontröle te Wageningen. De afdeeling Tilburg van de Nederland- sche maatschappij van Tuinbouw en Plant kunde heeft besloten m November van volgend jaar een nationale tentoonstelling van chrysanten te houden. moele je weggaeë oorl" „Jae, dat spreekt van eiges," zeit Arjaon, mè stilletjes zeit ie tegen Ube, „as me mè is eenmael binnen brnne, agge?" De middcldeure (15) gaet open endemcissen komme deur de gang in de bakkeetie (16), doen do riengol (17) van de butendeure en laete 't an Arjaon en Ube over om de deure toe te doen. Ube bluuft nog een bitje op d' achterstraete staen „Allee dan Ube" zeil Arjaon „komt er in kaerel I" En noe gaen ze de bakkeete binnen en 't liekt wé of ze nog van aolles in orde te briengen èn, wan 't duurt zó lange eer ze d'r klompen weg ezet én, di Koba eindelienge roept „Je magge d'r wè inkomme oor, j'oeve niet in de bakkeete te bluven En jawel oor, dl komme ze aollebei mee 'a verlege gezicht in uns, zette d'r êllek HORf.WATEB. te Vlissingen, Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag t Vrydug Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag. Donderdag. 22 Sept. nm. 1.07 23 1.46 24 2.25 25 3.00 ,26 3.33 .27 4.07 28 4,42 Do m b u r 22 Sept. nm. 1.16 .23 1.55 .24 2,34 .25 3.09 .26 3.42 .27 4,16 .28 4.51 Dr Hommers Hnetuatogeu Snelle zekere werking2Ö-jarig sneees! WaarschuwingMen verlange uit drukkelijk den naam l»r Bomwell TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Woensdag 27 Sept. Middelburg. Gebouw provinciaal ba stuur, 11 u.: a. herstellen der reservedeureo grooto slui zen van het kanaal door Walcheren en her stellen, wjjzigen en verwisselen van een drijf kist met bijkomende werken. Raming Ï83.2CK), b. uitvoeren van bagger werk in de tram- weghavens aan het Zy'po, gedurende 1912 tot i met 1916. Raming f5500 per jaar. Inl. o. a. hoofdiag.-dir. te Middelburg. Middelburg Bureel Majoor Garnizoens commandant, 12 U-". Levering van aardappelen. THERMOMETER EN VERWACHTING. 20 Sept. Thermometer alhier 8 u. vm. 58 gr., 12 u. 62 gr., 4 u. nm. 60 gr. Hoogste barometerstand 773.5 te Horta. Laagste 744.0 te Skudesnaes. Verwachting tot den avond van 21 Sept.; meest matige Z.W. tot N.W. wind, zwaar bewolkte lucht, waarschijnlijk regen buien en koeler temperatuur. Deze opgaaf is van bet Kon. Ned. Mete- reologisch Instituut te De Bilt. geraakt. De moeder heeft kort na de reraag- sing van de kleine het ljjkje opgehaalB- OVERREDEN. Woensdagavond wilde een tienjarig knaapje te Oosterbeek nabij hot gemeentehui» van do tram springen en kwam daarbij te rallen. De wielen gingen hem over de borst. Een half uur later /overleed de kleine. ONDER DEN TREIN. Bij het station Sittard heeft een emrtig ongeluk plaats gehad. Aan den overweg stond de knecht van een molenaar met kar en paard te wachten. Toen de boomen werden openge daan pm haastig over te steken .geraakte de man met z'n paard ónder den trein. De toestand van den man, is ernstig. POLITIEDIPLOMA. Bij het examen te Utrecht verwierf het diplo ma met aanteekening D. Stoutjesdijk te Nieu werkerk en het gewoon diploma J. van de Velde te Zonnemaire, A. Jonker te ooidgouwe en N A de Witte te Mid delburg. OPLEIOINGSVAARTUIG VASTGERAAKT. H. M- opleidingsvaartuig „Vooruit" is gis teren op den West-havendam te Hans- weert Vastgeraakt. Het kwam echter met den vloed weer vlot. PROF. KRAUS EERSTE KAMERLID In de heden te Haarlem gehouden Sta- tenzitting van Noord-Holland is tot Eerste Kamerlid gekozen bij derde stemming prof. J. Kraus met 45 stemmen tegen prof. P. D. Falius imot 23 ptemmen6 stemmen waren blanco. PATER BROUWER, f Hedenmorgen overleed te Haarlem pater Brouwer uit 's Hertogenbosch ,die deze week was overgekomen om zijn broer, den vicaris- generaal te begraven. De overledene is door longontsteking aangetast Hij was Tidder in de orde van „Oranje-Nassau". UIT DEN HAAG. Tweede Kamer. De Kamer is overgegaan tot trekking der afdoelingen en benoemde tot voorzitters der afdeclingen de heeren Nolens, Drucker, Lob man, Van Asch van Wijck en Loeff. Bij de regeling van werkzaamheden bestreed de beer Schaper het voorstel tot het houden van een afdeelingsondcrzoek der invaliditeits wet. Hij hield daarover een zeer lange rede voering, aldus obstructie voerende. Hij werd herliaaldelijk tot de orde geroepen, daar tegenover echter aanvoerende dat zyn fractie zich na de schanddaad van Woensdag niet meer zal beperken. Besloten werd een avondvergadering te hou den. Na de pauze werd het voorzitterschap waar genomen door den heer Van Nispen (Nijme gen) die me.dedeelde dat de voorzitter Van Bylandt ongesteld was geworden*) De heer Schaper zette zijn redevoering voort daarbjj allereerst de hoop uitsprekende voor een spoedig herstel van den voorzitter EEN ZONDERLING VERHAAL. BRUSSEL, 21 Sept. Omstreeks half twaalf hedenmorgen ontstond een groote volksoploop op het Brouquèrcplein. Voor bet zich daar bevindend Metropole-hotel zag men een geheel ontkleeden man voor een dor vensters Het bleek te zijn een bekend Nederlandsch Staats man, die door de politie, welke inmiddels ge waarschuwd was, naar bet commissariaat werd overgebracht Talrijke getuigen werden gehoord en verklaarden dat de zaak zich als boren had toegedragen. De betrokken persoon verklaarde bjj verhoor dat het feit jui9t was, maar dat hf zoo naakt in zijn kamer rondliep volgen» het voorschrift van zijn geneosheer, en dat hij niet vermoedde dat men hem van het plein ai kon zien. Er werd toch tegen hom proces-verbaal op gemaakt. OE ENGELSCHEN TE EMBDEN. BERLIJN, 21 Sept. In het telegram over de arrestatie van twee Engelschen te Embden staat abusievelijk dat hun jacht do Nedcr landsche vlag voert. Zij voeren onder Noorsche vlag. DE AANVARING VAN DE OLYMPIC. LONDEN, 21 Sept De „Olympic" is ronder verdere nadoelen te Southampton aangekomen. HET ONTPLOFTE KANON. TOULON, 21 Sept. Bij het ongeluk op de „Gloire" verloren zes personen het leven. OE DUITSCHE RIJKSDAG. BERLIJN, 21 Sept. De eerstvolgende open bare zitting van den Duitschen Rijksdag is bijeengeroepen tegen Dinsdag 17 October. DE STAKING IN SPANJE. MADRID, 21 Sept. In de arbeidersbteui»/ had een huiszoeking plaats. Een aantal per sonen die zich voor het gebouw bevonden werden gesommeerd uiteen te gaan, wat heot ernstige wanordelijkheden ten gevolge had. DE OVERBRENGING VAN STOLYPIN. KIEF, 21 Sept. Woensdagmiddag is Stoly- pin's lijk Ln plechtigen optocht naar de kerk van het Perscherki-klooster overgebracht. DE ZWEEDSCHE VERKIEZINGEN STOCKHOLM, 21 Sept. Voorzoover do uit slagen voor do verkiezingen voor do Tweede Kamer te middernacht bekend waren, Eijn gekozen 43 rechtsclie 53 linkscbe leden en 81 sociaal-democraten OE KNECHTING VAN FINLAND. HELSINGFORS, 21 Sept. De generaal-gou- verneur diende bij den Senaat een voorstel in waarbij dadelijk alle oefeningen van de jongelieden-vereen igingen worden verboden en hunne organisaties worden ontbonden. (15) deur tusschen huiskamer en gang. (16) Meest alle huismoedertjes bakken op Westkapello zelf hun brood; aan de meeste huizen is dan ook eene keuken, waarin een bakoven. En daar die keukens, vooral vroe ger meeslal van hout waren opgetrokken en de keukens dus als het ware maar beeten waren, noemt men in Westkapello de keuken meeslal „bakkeete" (17) grendel. op een stoel, die dichte bie de deure tegen 't schut slaet, en zêjje„Goejen aevend, meissen 1" „Goejen aevend, joengers I" zêjje Koba en Miene en di zitte ze een stuitje zonder di "ze wete wat te zêjjen. Ten langen leste komt Arjaon vó den dag „Zeit Miene, êjje nog koffie?" „Jae joengers, wille julder een kom metje mee een blokje d'r bie?" „Nou, asjeblieft", zêjje Arjaon en Ube. Miene schienkt vó ieder een kommetje in en deur d'r opwindienge stort z'n bitje op 1 't schienkblad, mè Koba vaegt 't gauw mee de scbeuteldook (18) weg. „Zie zoo, noe nog êllek een blokje" en Miene aelt een groote viekante blokjesdooze uut de spinde, geeft zo'r êllek een' en set 'm wl gauw v'rom in de spinde, wan 't liekt wè of ze de joengers dl nog nie al te best mee vertrouwt. Onder 't drienken van de koffie komme ze zó zoctjesaji op d'r groentje (19) en Ube, die in 'I begun nie vee op te zetten ao. bcgunt noe ók zó noe en dan wat te zêjjen j (18) een doek, welke op nagenoeg allo ta fels bgt, om na 't jeten do tafel af te vegen en om eventueel gestorte koffie of theo tc ver wijderen; 's zomers eenigszins zuur riekt en 's winters bevroren is (19) op hun gemak. Zó zitte ze zó wat een allef ure over van aolles en nog wat te praotcn en junst is Koba an 't vertellen oe d'r v'lee winter nog is twee joengers om de koffie ewist binno en dat die êel de blokjesdooze op epekt aon en weg eJaope waere, as ze ineens wat op d'achterstraete oore. „Sst," !zeit Miene ,,'kglaof dat er wJ joengers binnemoe moete julder j'n eige stille ouwe Arjaon en Ube, wan anders komt ,'t |ouwe mênse (20) 't wl te weten di 'k op Zondag mee joengers tuuswachte Nou, dat ooft zé tegen Arjaon en Ube war- achtig nie te zêjjen, wam. die ön ók liefst nie dat andere joengers te weten komme, dat ze bie Miene en Koba om de koffie ewist binne, wan kom je dan op een oekje of op den diek, dan oor je 'r mè mee eplaegd. Ein delienge oor je van buten: „zeit Miene en Koote, doe is open, 'k bin ier mee den Roojesn Pier „Jae, dat kü je ók begriepe; v'lee winter aol onze blokjes mee enome en noe w om de koffie komme; nee di kom niks van. 'oor, jo kunne g'rust weggaeë oor joengersI" I En togen Koba: „As je toch over den duvel praot, dan trap je 'm op z'n staart i (20) minder eerbiedige, doch helaas daarom niet tuinder algemeen, gangbare naam voor „moeder". (Slot volgt.) Geen wonder na het Woensdag voorge vallene. Red. Eerste Kamer, De Eerste Kamer lieeft aangenomen de wets ontwerpen tot goedkeuring van het additio neel protocol bij het verdrag nopens de instel ling van een prijzen hof, dal tot wijziging van do schoolwet en- dat tot goedkeuring van de overeenkomst met de pakketvaart Mij voor de subsidieering van de JavaAustralielyn. De Kamer zal 3 October weder bijeenkomen tot behandeling van de arbeids- en steenbouwers- wetten en het wetsontwerp voor de exploitatie van den spoorweg GoudaSchoonhoven. STAATSLOTERIJ. Een prijs van f 5000 viel op No. 9310, en prijzen van f 1000 op Nos. 2239, 9129, van f 400 op Nos. 4089, 4308, 7343, 12996, 15183, van f 200 op Nos. 529, 8227, 15179 en van f 100 op do Nos 1357, 2550, 4997 en 5747. UIT AMSTERDAM. De Winkelsluiting. Men verwacht dat hedenavond de politie, na de waarschuwingen van de gepasseerde dagen, met geweld de weerbarstige winkeliers tot sluiting Izal dwingen. VERDRONKEN, j Een driejarig kindje is Woensdagavond te Hoorn naby do ouderlijke woning te water Verzending en laatste buslichting der MAIL aan bet postkantoor te Middelburg. OOST-I ND IE. (Alles plaatselijke tijd). Rotterdam (Lloyd) (b)22 Sept. 7.21 's nam. Marseille (Fr. dienst) (c)23 Sept. 6."smorg. Genua (Nederl.) 26 Sept. 7.21 's aam. Amsterdam (Nederl.) (a) 29 Sept. 7.21's nam. Brindisi (Eng. dienst (d)22 Sept. 1.*s nam. (a) Met deze gelegenheid wordt alleen ver- In verband met de opheffing van de mili taire slachterijen op 1 Januari 1912 zal een aantal vaste knechts bij die inrichtingen moe ten worden ontslagen De minister van oorlog heeft zijn goed keuring gehecht aan het voorstel van den hoofdintendant van het leger, om deze ont slagen werklieden, indien zij daartoe genegen zijn, voor zooveel mogelijk op genoemden da tum over te plaatsen als burger-werkman, o.m. als burger-corveeërdegenen ,die alsdan niet in een nieuwe betrekking kunnen worden geplaatst, izullen in de eerste plaats voor de vervulling van een openvallende vacature in aanmerking worden gebracht. De minister van oorlog heeft een nieuwe bepaling afgekondigd, ten opzichte van het gebruik van munitie door vrywilliger-korpsen. De munitie voor de schietoefeningen wordt verstrekt onder voorwaarde ,dat de vrywilli-

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 4