HI DM LB UB GS CHS! COLBJIT. N.° 220. Jaargang. 1911 Maandag 1» September. Middelburg 16 September. SPROKKELINGEN. FEUILLETON. Bel geheim rate heer Mel. Dit Stad en Provincie. Onöerwüs. Ingezonden Mededeelingen. 1 Bjj Gebrek aan eetlst Handelsberichten IJzendijke, 16Sept. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer tamelijk en de omzet goed. Bruineboonen waren 50 cent lager. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k 8, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pry» per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór éón uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent per regeL Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meei 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend» Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentle-BareaB A. DE IiA DAB Az., N.Z. Voorburgwal 866, Amsterdam. Bjj deze courant behoort een bijvoegsel. Aan het Nederlandsche Jodendom is door den dood van Jozef Israels zijn groot ste zoon ontvallen. Hoel de menschheid, aan welke hij behoorde, betreurt zijn heengaan. Want hij was de machtige kunstenaar, die door zijn werk aan de wereld teruggaf wat zij in den grootste,, in Rembrandt, verloren had. Ons was hij méér. Ons was hij het bewijs, dal twintig eeuwen van vervolging en ver drukking niet vermochten te fnuikeD het jood- sche genie, dat een lijn gelrokken heeft door de geschiedenis der menscheid; een lijn. die, om, niet te ver terug te gaan, bij Philo begint en met ïsraëls, zoo God het wil, niet geëindigd sal zijn. Wellicht heeft men, bij zijin leven en ook thans, na zijn dood, wat veel den nadruk ge legd op wat de specifiek joodsche eigenschap pen zouden zijn waarvan zijn artistieke arbeid de kenmerken droeg. Wat doet het er eigenlijk toe? Israels was een Jood, in de volle, in de beste beteekenis van het woord hij was en blijft een eere voor hot volk zijner afstamming en wij zullen zjjn naam noemen als van de grootsten en de besten onder ons de rede is. Omdat hij de grootste en do beste was va» zijn tjjd. Aldus brengt V. d. W. in het jongste num mer van de „Alliance", orgaan van do Neder landsche afdeeling der Alliance Israelite Uni- verselle", hulde aan de nagedachtenis van onzen beroemden landgenoot. Volgens een telegram uit Berlijn aan de „N. R. Crt." heeft jhr. Van Suchtelen van de Haare, adjudant van Prins Hendrik, aan een medewrker van de „Vossisehe Zeitung", naar aanleiding van de militaire maatregelen, die in Nederland genomen worden, het volgende medegedeeld «De aanleiding tot deze geruchten en het zijn slechts holle geruchten moet gezocht worden in de Nederlandsche manoeuvres, die in de afgeloopen week be gonnen zijn. Ik beb mij immers thans zelf overtuigd, hoe kalm gij hier zijt en even kalm zijn ook wy. De manoeuvres van dit jaar onderscheiden zich in niets van die van andere jaren, ze htbben noch groot er om vang, noch zijn ze een dag vroeger beg uen dan gebruikelijk is. Dit feit, zou ik denken, spreekt toch voor zichzelf." Het gesprek kwam vervolgens op ket Naar het Engelsch 1. van BÜBT 51. AYRES. Wanneer ik in gezelschap van een echt paar van middelbaren leeftijd ben, en zie op welk een prachtige manier ze elkaar's aan wezigheid negeeren, of wel hoe de vrouw den man afsnauwt, of door hem afgesnauwd wordt, dan vraag ik me vaak af of een van hen ooit denkt aan de dagen in hot verleden, teen „hij" voor haar „hot beste en ed< was in deze wereld waarin alles zoo gauw alledaagsch wordt", en waarin „zij" het doel was waarnaar hij streefde met alle kracht van liefde en eerzucht 1 Ik denk niet dat zij het kunnen doen, want als zij het konden, zou z ij ongetwijfeld in den man op middelbaren Ieeftjjd voor haar den minnaar van haar jeugd zien, en zou ze den geprikkelden toon uit haar stem weren, als zij hem antwoordten h ij zou nog in staat zijn in de magere, scherpe gelaats trekken van 2ijn vrouw het meisje te zien dat glimlachte en bloosde als hjj in die vroegere bericht, dat dit jaar H. M. Koningin Wilhelmina de troonrede^ niet persoonlijk zal uitspreken, „Dat is juist, gaf de heer Van SuchteleD toe, maar men moet dit niet verwonderlijk vinden. Twee jaar geleden heeft onze Koningin eveneens de troonrede door den minister-president laten voorlezen. Ziet U, Koningin Wilhelmina volgt in per soon de manoeuvres. Den geheelen tijd brengt zij in de verschillende hoofdkwartieren en »p het veld door. Als dan de manoeuvres voorbij zijn, voelt zij zich natuurlijk vermoeid en trekt zich op bet land terug, Of .de troonrede iets bevat, wat de Koningin liever zelf niet zou willen voorlezen Zonder de rede te kennen kan ik verzekeren, dat dit niet het geval is. Zoekt u geen poli tieke beweegredenen, noch eenige zaken van anderen aard achter het besproken feit. Het is zooals ik u verzeker". delen méér geleverd. Zij nog vermeld, dat het voordeelig verschil tusschen de opbrengst der eeïste 8 maanden van dit en die In het overeenkomstig tijdvak van het vorige jaar rnim 4 millioem gld. bedraagt. De Rijksmiddelen brachten in Augustus f 13.039.297 op tegen f 12.555.718 in dezelfde maand van het vorig jaar. De opbrengst over de eerste acht maanden van 1911 bedroeg f 114.773.486 tegen f 110.621.405 over de eerste acht maanden vau 1910. Augustus jl. heeft dus voor de schatkist een gunstig verloop gehad; zij overtreft met bijna een half millioen gulden de overeenkomstige maand van verleden jaar. Tot dit accres hebben de totalen van bijna alle middelen bijgedragen. Nochtans vinden wij onder de afzonderlijke opga ven tal van middelen, welke in opbrengst bij die van de maand Augustus 1910 ten achter gebleven zijn. Zoo zijn van de Directe Belastingen, grondbelasting en ver mogensbelasting, onderscheidenlijk met on geveer f 65.000 en f 50.000 van de Accijn zen, Gedistilleerd met ruim 129.000, geslacht met circa f 26.000 en van de Indirecte Be lastingen, registratierechten met bijn f 19.000 ten achter gebleven. Ook Posterijen leverden ditmaal minder op en wel bijna f 35.000. Hiermede zijn alle voorname nadeelige ver schillen genoemd. Voor het overige derhalve heeft de maand Augustus jl. slechts verbeteringen gebracht, waaronder de, als immer, wisselvallige baten der successierechten met niet minder dan ruim een kwart millioen golden accres bovenaan staanhierna volgen in rang van meerdere opbrengst Bedrijfs- en Inkomsten belasting met circa f 126.000, Domeinen met bijna f 68.000, Suiker met ongeveer f 58.000, Rijkstelegrafen met bijna l 57.000, Zegelrechten, Bieren en Azijnen, resp. met t 39.000 en f 30.000, terwijl Personeel en Loodsgelden elk ongeveer f 22.000 in avans zijn. Van de overige middelen zijn de varia- tiön tot enkele duizendtallen beperkt ge bleven. Derhalve is, zoo schrijft „Het Vad." ten slotte, met terzij delating der sterk varieerende successierechten, nog een kwart millioen gld. door de overige mid- Onder verwijzing naar de in ditnom- mer voorkomende advertentie aangaande den met 1 October aanvangende dienstregeling der stoomtram „BreskensMaldegliem" wijzen wij erop dat daarbij in 't algemeen te gemoet gekomen is aan den meermalen geuiten wenscb, dat er vlngger dan tot nu toe na de aankomst der provinciale booten zou worden vertrokken. Met het oog daarop is de rijtijd eenigs- zins versneld, welke versnelling trapsgewijze zal worden voortgezet. In overleg met den Raad van toezicht op de spoorwegdiensten is de weg dienover eenkomstig verzwaard, zoodat deze is inge richt voor een maximum snelheid van 35 kilometer per uur. Bijvoorbeeldde eerste trein, nu uit Aarden burg vertrekkend om 6.10, zal met 1 October eerst om 7 uur afrijden om' dezelfde boot van 8.20 te Breskens te halen Eveneens zal de eerste tram van daar plus minus 20 minuten vroeger vertrekken en, daar zij niet meer via Sluis zal lijden,' anderhalf uur vroeger te Maldegliem aan komen. De van de boot te 8.20 vertrekkende tram zal ook correspondentie geven op Aarden burg en Maldeghem, in plaats van, zooals tot nu toe enkel op Sluis. Zoo zijn er, ten gerieve van het publiek meer verbeteringen aangebracht, die uit de aankondiging duidelijk blijken. In de hedenmorgen in het polderhuis te Middelburg gehouden vergadering van het bestuur van den polder Walcheren is het dijkgeschot voor 1912 vastgesteld op f 13 per hectare schotbaar en f 4.80 per hectare vrij land. Het vorig jaar werden deze bedragen vastgesteld respectievelijk op f 14 en f 5 80. Het salaris van den voorzitter, den heer H. P. den Bouwmeester, werd verhoogd van f 1000 tot f 2000. Men zie verder het verslag in het bijvoegsel. Op de algemeene begraafplaats a 1 h i e r I werd heden ter aarde besteld de heer Cor-I nelis Mali, in leven scheepsbouwmeester en dokbaas bij het droogdok Prins Hendrik" alhier. Bij het graf huldigde de heer L. G. Tjebbes, predikant bij de Ned. Herv. ge meente en voorzitter van den kerkerend, den overledene als ouderling en bracht hij in herinnering de belangrijke diensten, als zoodanig die gemeente bewezen Een zwager van den overledene sprak nog eenige woorden van waardeering, waar na de zoon bedankte voor de eer, zijn vader bewezen. Op het 17 Sept. in het «Schuttershof" alhier te geven vijfde Zondagavondcon cert in dit seizoen, wordt door het Mid- delburgsch Muziekkorps het volgeude pro gramma uitgevoerdMarscb op motieven van de operette «Die keuscbe Susanna.', Gilbert, Cencertonverture, Morks, Entr'acte, uit de opera «La Colombe", Gounod, «Lie- der der Liebesnacht", Walzer, Lincke, «Suite de Miniatures", Morks, «Florence", Grande Marcia Italiana, Fucik, «Norwegischer Kiinstlercarnaval", Svendsen, «Danse du Paraguay", extrait de l'opérette «El Polio Tejada", Valverdi, «Mlidel klein, Miidel fein", Lied uit de operette «Der Grat von Luxembourg", Leb&r, «Elephant und Mücke", Fantasie-Humoreske, voor Fluit- en Tuba solo, Kling, en «Rhapsodie Hongroise no II", Liszt. Uit Vlissingen. De kapitein Muskeijn, commandant van bet algemeen depót van discipline alhier, zal 1 November a s. den dienst met pensioen ver laten en is bestemd om alsdan op te treden als commandant van het 39e landweerdistrict, standplaats Vlissingen. Do milicien-soldaat J. Janszen Jr., politech- niscb student alhier, is gedetacheerd te 's-Hertogcnbosch om te worden werkzaam ge stold bij de militaire aviatiek. („Vliss. Crt."). Aan de gemeente Vlissingen is van rijkswege ten behoeve van den aanbouw van arbeiderswoningen een voorschot verleend van f 421.000. *Benoemd bjjhet eerste reg. infanterie tot tweede-luitenant do sergeant G. A Adriaanscn van bet derde, bij bet tweede A. Rcijcrs, van het derde, bij het derde F. L G. Boekhout, P. Weeda, J. de Roos, A. Vetze, onderscheiden lijk van het tweede, zesde, vijfde en vierde. Verder bij de militaire administratie tot tweode-luitenant-kwartiermeester bij het 6e reg. infanterie de sergeant C. Tonkert van het derdeen bij de militaire administratie in Indiê tot tweede-iuitenant-kwarliermeester de sergeant A. van der Kuijl ook van het derde De vraag naar oesters wordt langzamer- liand van eenig belang. Te T h o 1 e n is een werklieden ver- eeniging opgericht met het doel daaruit by ziekte der leden voorloopig te steunen. Vrijdagmiddag werd, naar men ons uit Stavenisse meldt, het stuk waarvan de omschrijving in ons vorige nummer ge meld is, met succes aan den vooroever van de waterkeeri-g v. d. col. „Oud-Kempen- hotstede" polder g'zonken, in tegenwoordig heid van het Bestuur en eenige autoriteiten, Ook te Scherpenisse werd een val sche rijksdaalder ontvangen met den beel denaar van Koning Willem 111, en het jaartal 1867. Men zij dus op z'n hoede. Te Neuzen geraakten Vrijdag bi} het opstellen van een viertal kanonnen uit de batterij achter den Westelijken bavendijk twee manschappen onder de wielen der affuiten, met gevolg dat een hunner per brancard naar het ziekenhuis moest gebracht worden. De ander kon nog te voet de kazerne bereiken. Dit voorval bracht, volgens de „Neuzensche Crt.", de, gemoederen nogal in beweging, zoo dat de manschappen vrjj van ordelik in de dagen haar kwam bezoeken, en dat hem zoo veelbetockenend nakeek, wanneer hij wegging. Ik hen niet getrouwd en bijgevolg kan ik niet van ervaring spreken, maar ik heb me altijd verbeeld dat wanneer ik getrouwd was met „de eenige vrouw" die mijn levenspad gekrauisd heeft, en toen een opening liet welke miemand anders kon vullen, dat ik haar nooit hard zou hebben toegesproken mij nooit ongeduldig of geprikkeld zou hebben gevoelddat ik altijd in haar gelaat zou zijn blijven zien het gelaat van het meisje dat mjjn hart had doen kloppen toen wjj elkaar lang geleden voor het eerst ontmoetten. Misschien heb ik ongelijk, de getrouwde mannen zeggen dat ik ongelijk heb en ik betwist dat ook niet; maar ik vraag mij toch »f of zjj zich niet vergissen, en of ik niet gelijk heb met mijn ideaal. Ik dacht daar meer dan ooit over na op een avond toen ik voor de eerste maal by de Scobels kwam. Ze woonden in Onze „Avenue" in het eerste huis. Wij maakten kennis toen ik geheel aan het eind van mijn geduld over den gemeente raad een adres had opgesteld, en bij de bewoners der Avenue rondging om hun hand- teekenïngen te vragen op het nederig ver zoek om te een of anderen tijd in de loopende eeuw, onzen weg to doen plaveien. Ik had er bezwaar tegen tot de enkels door den Te 's-Gravenhage slaagde voor de hoofd akte de heer M. J. Steketee, leerling der Middelburgsche kweekschool en geboortig vatt Yersekc, Uians onderwijzer te Ou de-Ton ge, vroeger te Wemeldinge. Dr Hommers Haematogen Snelle zekerewerking! 20-jarig succes! WaarschuwingMen verlarge uit- B drakkeljjk den naam Dr Hommel modderpoel te baggeren als ik eens van mijn hoek van den weg ergens anders heen wildeen ik vond dat ik even goed de onderen er bij in kon halen. En imjn buren dachten er gunstig over, want allen zotten zo eensgezind hun waar devolle handteekening op bet uitvoerige docu ment dat ik had gereed gemaakt. Daar de heer Scobel woonde in No. 1 van do twaalf bepleisterde voorstad-villa's die de „bekoorlijke moderne woningen" van Onze Avenue uitmaakte, bracht ik hem het eerst een bezoek. Ik vond hem in den tuin. Om de waarheid te zeggen zag ik hem eerst aan voor den tuinman; want bij droeg'de vuilste van alle oude bruine jassen, don meest ouderwelschen bruinen hoed, en vertoonde over het algemeen ©en ;zeer armzalig uiterlijk, terwijl hij stond te tewoegen tusschen de enkele tulpen en crocusjus die in zijn bloembedden om hun beslaan worstelden. Ik wil niet pedant schijnen, maar de eenig- sto tuin, die toentertijd in de Avenue de moeite van bekijken waard was, was de mijne, in weerwil van het feit, dat mijn huur in No. 12, Izich slechts over zes weken nit- strekte. Ik vermoed daarom dat ik een nog al minachtenden blik wierp op de pogingen van don ouden heer, terwijl ik op de stoep stond, wachtend tot op mjjn kloppen iemand zou komen. In ieder geval moet hrj iets van dien aard gezien hebben, want hij richtte zijn ietwat gebogen rug op, en keek mij aan over zijn I brilleglazen. j „U verwacht er niet veel van, vermoed ik?" vroeg hij. Ik ben niet spoedig overbluft, maar ik was het toen toch meer door de manier waarop de vraag werd gedaan dan door de vraag zelf. Er was in den ouden man een zekere ver ontschuldigende nederigheid die mij ontroerde. I Hij schoen als een kind dat een of ander kunstwerk, waarop het erg Irolsch is, heeft getoond aan een vriend, die het heeft ver- kleineerd, waardoor het kind een herhaling van die ervaring vreest. Terwijl ik nog op de stoep stond, keek hij naar me op met een soort van b^de in zijn bijziende oogen. „Tulpen zijn moeilijk to kweeken," zei ik vast, in de hoop dat mij die leugen vergeven zou worden. „Ik ben er nooit in geslaagd van zelf oen te kweeken." Dat laatste was letterlijk waar, hoewel ik het niet noodig achtte er aan toe te voegen, dat die mislukking bovenal te wijlen was aan hel feit dat ik het niet geprobeerd had. „Ja", zei hij, „ja. Hij wreef zijn met aarde bedekte handen met een soort voldoe ning. „Dat is zoo", voegde hij er na een oogen- blïk aan toe. „Ik zal dat aan Nel zeggen, maar ze begrijpt het nieU Ik geloof niet dat vrouwen GRAANMARKTEN ENZ. Op de Vrijdagavond door de Veilings- vereeniging „Walcheren" alhier gehouden kleine veiling werden de volgende prijzen besteed aardappelen (blauwe) f2.60 a f2.80, aardappelen (bonte) f 2.50, aardappelen (po ters) f 1.20 a f 1.40, uien f 4.60 a f 5.40, scbarlake peer f 6.a f 6.20, bergamotten f 6.60, massapijn f 5.— a f 6.60, callabasj# carrafön f 7.20, wijnappel f 6.60, maagde peer f 7.50, vijgepeer f 6.40, alles per H.L. tuin zoet f2.50, Eng. gold Pearmain f2.10, Bismark f 2.40, alles per kin witte rib bing f 1.40, William Duchesse f 1.30, Soldat Laboureur f 1 70, alles per '/j kin Trumph de Vienne 65 et., Beurré Six 40 ct., Beurré de meredo 65 ct., zilveruien 11 a 40 ct., persikpeer 50 ct., alles per 5 litermoer beziën 17 ct. per mandieblauwe druiven 50 ct., tomaten 22 a 30'ct., beide p. Kg. p-sr- siken 8 ct„ meloenen 13 a 75 ct, bloemkool 7'/j a 22 ct., roode kool 5 a 12 ct., savoya. kool 5 a 12 ct., witte kool 6 a 11 ctsla a 2 ct„ komkommers a 5 ct., andij vie 1 a 4 ct., alles per stukzuriDg 5 a 8 ct„ postelein 18 a 50 ct., spinasie 28 a 45 ct„ alles per mandje; suikerboonen f 1. a f 2.25, snijboonen f 1.10 a f 2.50 beiden per grietpeen 5 a 6ct„ prei 4 a 5 ct., karoten 3 a 5 ct„ rapen 4 a 7 ct., ramme nas 2 a 3 ct-, rhabarber 2 a 4 ct., selderij 4 a 9 ct., pieterselie 1 a 3 ct„ alles per bos. Men besteedde voorjarige tarwe f a f nieuwe tarwe f 10,a f 11.j jarige rogge f a f nieuwe rogge f 6,25 a f 6,50jarige wintergerst fa fnieuwe wintergerst f 8,75 a f 9,25; nieuwe zomergerst f 0.a f 0,haver f 8,a f 8,25paardenboonen f 7,25 a f 7,50 groene erwten f a f kroonerwten f 15,a f 16,bruineboo nen f 15,50 a f 16,50koolzaad f a f karweizaad f a f per 100 kilo. Amofcrdamache (Goederenmarkt. De markt verkeerde over het geheel go mmen in een flauwe stemming. Suiker. Beetwortel-. Stemming in het voel verstand hebben van tuinieren, vind u wel?" „Ik heb een vrouw gekend, die er wel verstand van had," zei ik, en ik wilde er juist bijvoegen, „maar die had verstand van alles waar ik van hield", doch bedwong mijzelf bijtijds. „Ik geloof niet dat er veel zoo zijn," ging ik haastig voort. „Ziet u, het maakt de banden vuil, en ik geloof niet dat zo veel houden van wormen, en zulke dingen „Ik geloof niet dat Nel bang is voor wormen," zei de oude man peinzend- „Ze is in ieder geval niet bang voor kevers." Ik vroeg me af, wie „Nel" was. Voor zoo ver ik wist leefde hij en zijn vrouw alleen, en do lange dame met het strenge gezicht, die ik kende als mevrouw Scobel, kon men zeker niet overeenbrengen met den naam „Nel". Ze leek me veeleer een typische „Martha". „Ik woon in no. 12," legde ik uit, daar er niet werd open gedaan, en de oude man nog steeds naar mij stond te staren. „Mis schien hebt u wel eens op mjjn bloemen gelet. Ze beginnen er nu juist mooi uit te zien." „Ik heb er vaak op gelet," antwoordde hij. ,,Ik zou ze wel eens willen komen bekijken als ik mag." „Het zal me oen groot genoegen zijn," zei ik. „Kom ran avond, kom Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1