BURGERLIJKE STAND. Ingezonden Mededeelingen. LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. Luitenant Ter Poorter met Biplan, Reserve- hutenant Labouchère mot Biplan, Van Bussel met Momoplan, Lütge met Monoplan, Van Meel met Biplan Hot comité der stakend© timmergezellen to Leeuwarden hooft hot voorstel dor patroons, om do beslissing over de vraag of do staking door genoemde gezellen gemotiveerd is ii handen te stellen van een commissie uit de burgerij en geheel buiten do partijen staande, aanvaard. De heer Klein Wassink, dien do patroons niet als lid van genoemde commissie wenschten te zie® benoemd, heeft zich terug getrokken. Do milicien-wielrijder, opzichter bij do gasfabriek te Leeuwarden, die als woord voerder is (opgetreden voor de soldaten L bot garnizoen Assen en daardoor relletjes heeft veroorzaakt, zal niet voor den krijgsraad terechtstaan Op advies van den auditeur militair is de zaak disciplinair afgedaan en hem do straf van 14 dagen provoost opgelegd, waarvan het gevolg is, dat hij evenveel dagen langer moet dienen als do andere miliciens. Uit oen spoorwagon op het terrein van hot (Maasstation aan de Oost-Maaslaan te Rotterdam zijn elf zakken maïs gestolen, ter wijl in het gebouw van den R. K. Volkshond aan hot Boschje is ingebroken. Mot een val- 8chen sleutel en door het foreceren van knip pen en een ketting is men binnengekomen. Ontvreemd zijn een paar offerbusjos, een paar flesschen port en boerenjongens en «enige andere voorwerpen. Do justitie heeft een huiszoeking ge daan ten kantore van de firma de weduwe P. van Eyk Zonen, aan de Zuidblaak te Rot terdam Ecnige boeken en bescheiden zijn in beslag genomen. De Rotterdamsche politie heeft een juf frouw naar het huis van bewaring overge bracht, als verdacht van een misdrijf tegen do zeden. Op een nacht in deze week is er op een terrein van het Hollandscho spoorwegemplace ment in Den Haag een zeer brutale diefstal gepleegd. Uit een gesloten goederenwagen is een flinke partij graan, meer dan twintig zak ken, ontvreemd en op een wagen weggevoerd. Verdacht van dezen diefstal zijn thans tweo personen aangehouden. Het graan was reeds verkocht aan een koetsier, die, verdacht zich non heling te hebben schuldig gemaakt, even eens ja aangehouden. Een gedeelte van het gestolen graan heeft de politie by den opkoo- per jn beslag genomen. Donderdag zijn in het Noordzeekanaal twee bruinvisschen gezien, die in do richting van. Amsterdam zwommen Donderdagavond heeft te Haarlem een ontploffing plaats gehad in een perceel op de Nieuwe Groenmarkt, waar het bureau van chemische apparaten van de Maatschappij Phenix is gevestigd. Aan de voorzijde de door was daar niet gesloten drongen eenige jongelui binnen, die echter door de vlammen werden terugge dreven en die de voordeur toen gesloten von den. Zij hebben toen het leven alleen kunnen Bedden door de ruiten stuk te slaan en de jalousieën te vernielen. Intusschen was de brandweer toegesneld, die dadelijk met acht slangen op de waterlei ding begon te werken, vooral om de aangren zende Paterskerk te behouden. Het gevaar js geweken, doch de vlammen zijn nog niet ge doofd ONGELUKKEN. In bet ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam is een öOjarige losse werkman overleden, die bij het heien, doordat de reep brak, een heipaal op den rug heeft gekregen, tengevolge waarvan hij hoogst ernstige inwen dige kwetsuren kreeg. Ook is naar het zieken huis gebracht een werkman, die aan boord van een stoomschip door een vallenden laad boom is getroffen. De electrische tram' op den Velperweg bij Arnhem is in botsing ge komen met een waschwagen, waarop een meisje was gezeten. Het kind viel er af werd naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar zy kort daarna is overleden. Te Zegge bij Rozen daal is bij de in aanbouw zijnde kerk de Zoon van een aannemer door oen mis stap van oen tien meter lioogo steiger ge vallen. Zwaar aan het hoofd verwond, en met inwendige kwetsuren werd de jongen opgenomen en na voorloopig verbonden te rijn naar het gasthuis te Oudenbosch over gebracht Men vreest voor zijn leven. Te Dordrecht is -uit dc Kuipershaven het lijk opgehaald van een ongeveer 25jangen pon tonnier, thuis behoorende te Tilburg. Waar schijnlijk is hij Zondagavond door een nood lottig toeval in het water geraakt. de bewoners, alhoowel ongekleed, zich nog intjjds redden. Alles is verbrand, ook het geld, dat den vorigen dag voor eenige ver kochte Varkens was ontvangen Een priester van Etterbeek, pastoor van SL Geertruid, wilde Woensdag te Wenduine gaan baden buiten de voorgeschreven aflijning en te half olf des avonds. Het was laag water, Hij waagde zich te ver, werd door een golf meegesleept en verdronk- Aan den oever hoorde men om hulp roe pen, de reddingsboot stak in zee, maar eer men de juiste plaats van hot ongeluk had bereikt, was het te Iaat. Een uur later vischte men zijn lijk op De Kanaalzwemmer Burgess ligt eiken dag in 't Kanaal om gedeelten van zijn tocht te herbalen. Hij neemt voedsel, vecht tegen de branding, komt aan land, vertrekt enz. Doch ditmaal is het voor verschillend© cinemato- graa fondernemin gen In do buurt van Golsenkirchen aan de de Hollanösche grens woedt een groote brand, die op Hollandsch gebied ontstaan moet zijn. Ontzettende hoeveelheden dennenbosch zijn reeds vernield. Een compagnie infanterie, is bij de blusscbing behulpzaam. Verder woeden er groote boschbianden bij Lengsdorf, Duisburg, Mühlenbach, Köningstal en Wildbach. Hot duro loven- In een vergadering van de groote brouwe rijen te Pilsen is Woensdag in beginsel beslo ten, den prijs van een hectoliter bier met anderhalve® gulden te verhoogen Op een glas bier van oen halvcn liter is dat dus drie kwart cent. Maar de arme verbruikers vragen zich af hoe hoog ze dezen opslag „afgerond naar boven" zullen moeten betalen Aangekomen: 14 Sept. te Padang het s.8 „Ophir", van Rotterdam naar Java te Amsterdam het s.s. „Pyrrhu9", van Java te Boston het s.s. „Sloterdijk", van Rotter dam naar Philadelphia. Vertrokken: 12 Sept. ran Camaran het s.s. „Madura", van Batavia naar Am sterdam van Port Said het s.s. „Teenbai", van Java naar Amsterdam14 Sept. van Perim het s.s. „Tabanan", van Java naar Rot terdam van Port Said het s.s. „Djocja", van Java naar Rotterdam, en het s.s. „Ko ning Willem I", van Batavia naar Amster dam van Amsterdam het s.s. „Maasland", naar Buenos-Ayres. Gepasseerd: 13 Sept. Peniche het s.s. Wilis", van Java naar Rotterdam 14 Sept. Beachy Head het s.s. „Noordam", van New- York naar RotterdamKaap Blanc het s.s. ,Medan", van Rotterdam naar Java. BRANDEN. Aan het Verlaat bij Qude-Niedorp is de woning van den brievengaarder afgebrand. Al leen de postadministratie kon gered worden. In het huis was mede een rijwiclwmkel geves tigd ook hiervan ging alles in de vlammen op. De brand was op den zolder ontslaan. Te Enschede is do modelmakerij en de mo delbergplaats van een gieterij afgebrand. Dc gieterij bleef gedeeltelijk behouden. De oor- Zaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. In de Molenstraat aldaar is door onbe kende oorzaak brand ontstaan in een aan de gemeente Enschede toebehoorend huis. Het pand is gedeeltelijk uitgebrand. Verzekering dekt de schade - - In een veendenj aan de Dikke Wijk te Niouw-Amsterdam is brand ontstaan. Met groote moeite is men den brand meester geworden. Een laag bovenveen en een hoop turf zijn verbrand. Woens dagavond is er een groote veenbrand ont staan nabij Exloermond. Voel turf en bagger gingen in vlammen op, benevens een huis, Den gcheelen nacht heeft men met 300 man tegen den brand gewerkt. Water was er niet. Het vuur zit over een lengte van meer dan een kwartier gaans. Dc groote boschbrand onder bet landgoed Vilsteron is, dank zij den gevallen regen, gestuit. Te Bontebok onder Nijehorne, in de provincie Friesland, is een boerderij afgebrand. Do bedstede van den zoon brandde reeds, doch gelukkig konden DE HOUTBRAND TE ANTWERPEN. Roods Woensdagmorgen waren er verschei- dene verzekeringsagenten te Antwerpen die beslist weigerden nog verzekeringen op par tijen hout aan te gaan. Anderen brachten de premie van Ufo per duizend op 3 per hon derd enkele jaren geleden vroeg men slechts drie per duizend. Over de oorzaak van den brand weet men nog niets. Wel is er ecnige uren vóór het begin van den grooten brand een klein brandje aan een houtstapel gebluscht door een voor bijganger. Men vond daar ook nog eenige spaanders hout, gedeeltelijk verbrand, alsook een prop verzengde katoen. Doch met het minst© spoor van petroleum of andere vloei bare (brandstof werd ter plaatse bespeurd. Is er hier nu kwaadwilligheid in 'tspel? vraagt het „Hand. v. Antw." Niemand heeft maar eenig bewijs daarvan gevonden, om zulks te vermoeden. De oorzaak zou dus aan onvoorzichtigheid on nalatigheid moeten toegeschreven worden. Nu, zegt genoemd blad, als men do gewoonten van de dokken kent dan moet men nog ver wonderd slaan dat de branden niet menigvul- diger zyn. Een ieder weet toch, dat de houtstapels het geliefkoosd pord zijn der beeren vagebonden. Men heeft er zelfs aangetroffen, die met de planken een heele kamer hadden fopge- en het noodige strooi erin om zacht te 'leggen, en geloof niet dat deze leegloopers zich een oogenblik zullen bedenken, om een pyp aan te steken.. Hot wordt, naar de meening van het blad, meer dan hoog tyd, dat er eens voor goed over worde beraadslaagd, om te voorkomen dat de uitgebreide houthandel naar een andere plaats overgaat. Als ineens alle toegang tot of verkeer tusschen de houtstapels verboden word op straf van boete en een streng toe zicht daarover werd uitgeoefend, zou er reeds veel aan het bestendig gevaar verholpen worden. EEN TRAGEDIE waarin de stof zit voor een roman of drama, wordt door de „Pester Lloyd" verteld: Andreas Kral, een jonge boer, was eenige jaren geleden naar Amerika gegaan uit zijn dorp -SatoraljaUjhely. Daar, in het verre land, hoort hij van een kennis, dat zijn vrouw tijdens zijn afwezigheid een liefdesbetrekking heeft aangeknoopt met een neef van hem. Het toeval voert dien neef naar New-York en den dag na zijn landing wordt hij dood gevonden Kral wordt voor den rechter bracht om zich voor den moord te verant woorden. Zijn vrouw, die in het dorp het vreeselijke nieuws heeft gehoord, neemt een kloek besluit. Ze zal naar Amerika gaan en hem redden, ze zal, opdat de rechter de licht ste straf oplegge, het doen voorkomen alsof Kral werkelijk reden had in den vermoorde sten minnaar van zijn vrouw te zien. Ze doet het en voor den rechter beschuldigt zij zich zelf van echtbreuk. Haar hst want het is niet waar gelukt en Kral komt er met een betrekkelijk geringe straf af. Zijn vrouw keert mlusschcn naar haar dorp in Hongarije terug en wacht tot haar man eindelijk in zijn woning terugkeert. Het zal na alle doorgestane angst en ellende in het vreemde land heerlijk zijn weer samen aan den eigen haard te zitten. Hij komt, maarden volgenden dag wordt ook zij met een kogel door het hart gevonden: Kral had haar niet willen gelooven. liever dan aan de beluigingen van haar die hem toch het liefst was geweest, hechtte hij geloof aan de onbewezen bewe ringen van den kennis, die hem zulk een slechten dienst had bewezen. Die opofferende liefde achtte hij te onwaarschijnlijk. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 19 Sept. Middelburg, Dekens enz Notarishuis. 21 Sept. Middelburg, Heerenhuis, Hioolen. 22 Sept West-Souburg, Bouwland, Struve. 23 Sept. Domburg, Ameublement, Verhuist. 27*Sept Rittbem, Beestiaal, Hosang. 28 Sept. Middelburg, Huizen, Hosang Van 14 15 Sept. Middelburg. OndertrouwdW. Mersie, jm. 28 j. met J. de Kraker, jd. 24 j. P. Kodde, jm. 48 j. met T. de Visser, jd. 41 j. H. C Deïst, jm. 26 j, met C. M. S. du Mee, jd, 23 j. Getrouwd J. W. Francoijs, jm. 25 j. met M. Meerman, jd. 26 j. BevallenE. M. Bliek, geb. Hoek, z. OverledenA. Willems, d. 1 j. C. Mak, an van C. M. van der Reest, 70 j. J. van Leersem, ong. d. 58 j. VERTROKKEN EN AANGEKOMEN SCHEPEN. kannen dat zij de aanneming daarvan een ramp voor ons land zouden achten. De voorzitter, de heer S. P. van Eeghen, sprak onder ap plaus eveneons den wensch uit, dat de Kamer zal inzien, dat het in het landsbelang is de Tariefwet niet aan te nemen. Poging tot doodslag. Het O. M. by de rechtbank eischte tien jaar gevangenisstraf tegen een slagersknecht van Uithoorn, beklaagd van poging tot dood slag op Chri8tiaan Goudriaan. Geen speelgoed. Donderdagavond is een 13-jarige knaap naar het ziekenhuis vervoerd, die op de Da Costakade door een kogeltje van een flobert pistooltje in den rug werd getroffen. De dader is een 15-jarige jongen. PEST OP JAVA. Een regeeringstelogram van heden, betref fende de pestgevallen gedurende de week van 612 September, meldt dat in de afdeeling Malang zestien pestgevallen met vijftien doo- voorkwamen. Te Kediri een doodelrjk geval «n te Madioen een nieuw geval en drie HOOGWATER. te Vliasingen. Zaterdag 16 Sept. nm. 6.53 Zondag 17 vm. 7.36 Maandag 18 9.14 Dinsdag. 19 10.37 THERMOMETER EN VERWACHTING. 15 Sept. Thermometer alhier 8 u. vm. 58 gr., 12 u. 64 gr., 4 u. nm. 62 gr. ÉoogBte barometerstand 772.6 te Stornoway. Laagste 748.7 te Christiasnnd. Verwachting tot den avond van 16 Sept.zwakke tot matige N.O. tot N.W. wind, half tot zwaar bewolkte lucht, weinig regen en dezelfde temperatuur, mogelijk nachtvorsten. Deze opgaaf is van het Kon. Ned. Mete- reologisch Instituut te De Bilt. WEDEROPBOUW ST. JACOBSKERK. De wederopbouw en restauratie der afge brande kerk te Vlissingen is opgedra gen aan den heer J. F C. Frowein, architect te 's Gravenhage. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd by het eerste reg- infanterie tot tweede-luitenant de sergeant G. A. Adriaansen van het derde, hij het tweede A. Reijcrs, van het derde, bij het derde F L. G. Boekhout, P. Weeda, J de Roos, A. Velze, onderscheiden - ljjk van het tweede, zesde, vijfde en vierde. Verder bij dc militaire administratie tot tweede-I ui tenailt-kwar tiermeester hij het 6e reg. infanterie' de sergeant C Tonkert van het derde en^lij de militaire administratie in lndië tot tweêde-luitenant-kwartiermeester de sergeant A. vaij der Kuijl ook van het derde. UIT DEN HAAG. De Kamcropening. Heden wordt het besluit van de Koningin waarbij den Ministers, in commissie vereenigd, wordt opgedragen in Haar naam dc gewone vergadering der Sta ten-Generaal te openen, verwacht. UIT AMSTERDAM. Tegen de Tariefwet. Do Kamer van Koophandel te Amsterdam zal aan de Tweede Kamer een adres zenden, waarin aangedrongen wordt hare goedkeuring te onthouden aan het ingediende ontwerp- tariefwet. Bij de hedenmiddag in deze Kamer gehouden bespreking gaven eenige leden te DADERS INBRAAK HILVERSUM. DUISBURG, 15 Sept. Alhier zijn tweeman nen aangehouden, die bleken de daders te zijn van den inbraak in de villa „Maria te Hilversum. INGEZONDEN STUKKEN. sgezooden stukken woeden In teen geval tetngseaoodeo DE AANSLAG OP STOLYP1N. ST- PETERSBURG. 15 Sept. De aanslag op Stolypin te Kiëf had plaats in de pauze het tweede bedrijf. Stolypin onderhield (zich inet den minister van oorlog, toen een jongeman jop hem toetrad en zijn revolver op Stolypin loste met het bekende gevolg. Stolypin werd direct naar een particuliere kliniek overgebracht. Een operatie is voor loopig -uitgesteld Het publiek in den schouwburg bracht den tsaar, die na bot gebeurde bleek in zijn loge (zat, levendige ovaties. Latere berichten uit Kiëf melde®, dat Sto lypin's toestand tamelyk bevredigend is. Het is onbekend jof de dader uit eigen initiatief handelde of door het lot werd aangewezen. Ongetwijfeld rijn politieke beweegredenen het motief tot de daad. Het bericht van den aanslag maakte hier te Petersburg, een diepen indruk pp de bevolking. De leiding der re- geeringszaken berust pp het oogenblik bij den minister van financiën. (Later). By den aanslag werd Stolypin rst aan de hand gekwetst. Do kogel raakte de lever en bleef in de ruggegraat steken. KIEF, 15 Sept. De toestand van Stolypin is zeer bevredigend. Het bloedverlies is niet van heteekenis. De polsslag is zeventig in de minuut. Een. operatie schijnt onnoodig. Het schot schijnt de lever niet geraakt te hebben. De chirurg Zeidlcr is met een extra- trein van St. Petersburg naar Kief vertrokken. DE STAKING IN NOORD-SPANJE. BILBAO, 15 Sept. De stakers hebben op verschillende punten de spoorweglynen ver-1 nield en de telegraaflijnen afgesneden. Zij beletten de afgezonden werklieden deze ver nielingen te herstellen. Gebrek aan brood doet (zich gevoelen. Uit Santander wordt ge- "i idat de voorziening van Bilbao met levensmiddelen aanleiding gaf tot botsingen tusschen stakers en de troepen. Telegrammen uti San Sebasliaan molden dat de verbonden werkliedenvereenigingen besloten de stakers to Bilbao te steunen. MADRID, 15 Sept. De staking in de mijnen van Mibreo en Langres is geëindigd. TURKIJE EN ITALIË CONSTANTINOPEL, 15 Sept. De Porte ont kent dat een tegen tegen Italië gerichte boycot is afgekondigd in Tripolis. ONZE VEST. Geachte redacteur, Naar aanleiding van het door X. ingezonden stuk wenschte ik ook iots over do vest me* to doelen. De waterstand wordt veel te laag gehouden; het "water wordt door de sluizen uit het eiland getrokken, en men houdt hier een mod derig, zoutachtig, door rioolen besmot water over. In de vest toch ontlasten zich rioolen, zoover my bekend is alleen tusschen de Koe- en Veersche poort. En om nu het oos nog aangenamer to maken heeft de vereeniging „Kinderzorg" daarin vóór een paar jaar oen uitwateringsriool laten aanleggen, waardoor het zeepsop van het gewasschen goed van pi. m. 100 measchen wordt uitgestort. Dit vond ik een onverantwoordelijke daad van hen, die daarvoor permissie gegeven hebben. Zoo'n han deling tegenover de bewoners van den Singel was wol wat al te grof. Zij, die toch ook mee helpen de lasten betalen, kunnen, nu kijken op een door zeepsop gelen, troebelen slikpoel. Daarbij stinkt het erg. Dan hebben we nog bewoners, die nooit iets aan den karreman mee geven, maar het een voudig deponeeren in de vest. Hoogachtend, C. E. PLUGGE. Middelburg, 14 Sept. De inzender heeft ons onderschrift onder hte stuk van X. blijkbaar slecht gelezen. Hij herhaalt dezelfde onjuistheid en vergist zich ook in andere opzichten. Ie. Wordt de waterstand niet jopaettolyk te laag gehouden, en is het water niet door do sluizen uit het eiland getrokken. De sluizen zijn sedert Mei niet open geweest. Ze worden trouwens altijd gesloten zoodra het water 10 c.M. beneden zomerpeil staat. 2e. In de vest loopt geen enkele riool uit. De vroegere rioolmondingen zijn alle dicht gemetseld. Al het rioolwater uit de stad gaat naar Veere. Do enkele waterafloopen van par ticuliere huizen zyn van weinig beteekenis. 3e. Aan „Kinderzorg" is een afwatering in de Vest toegestaan ter vervanging van een modderigen poel onder voorwaarde dat het water eerst zou worden ontsmet in een. z.g. anti-septische tank, waardoor de reuk enz. er aan ontnomen wordt. Dat geschiedt nu ook. Dat de Vest stinkt, stommen we aan X. en aan den bovenstaande® inzender volmondig toe. Maar vóór men dan dadelijk aan een of andere overheid de schuld geeft, dient men toch eerst de feiten te onderzoeken, vooral wanneer een abnormaal seizoen als dit zoo'n gereede ver klaring van den toestand geeft. Hopelijk zal de heerlyke regen er een eind aan maken. Red- TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Woensdag 27 Sept Middelburg. Gebouw provinciaal be stuur, 11 u.: a. herstellen der reservedeuren groot* slui zen van. het kanaal door Walcheren en her stellen, wyzigen en verwisselen van ©en drijf kist met bijkomende wraken. Raming f33.200; b. uitvoeren van bagger werk in de tram weghavens aan het Zjjpe, gedurende 1912 tot en met 1916. Raming f5500 per jaar. Inl. o. a. hoofding.-dir. t© Middelburg. Middelburg. Bureel Majoor Garnizoens commandant, 12 u.: Levering van aardappelen. Verzending en laatste buslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. OOST-IND IË. (Alles p I a a 18 e 1 ij k e t jj d). Marseille (Fr, dienst) (c)18 Sept. 6.'s morg Napels (Duitsche dst.) - 20 Sept. 1.—'s nam. PiOtterdam (Lloyd) (b)22 Sept. 7.21 'snam. Genua (Nederl.) 26 Sept. 7.21 's nam. Amsterdam (Nederl.) (a) 29 Sept. 7.21 's nam. Brindisi (Eng. dienst (d)22 Sept 1.'snam WEST-INDIË. Curat;ao over Queens- town 19 Sept. 10.16's avonds Suriname over Quoens- lown 22 Sept. 10.16 's avonds Suriname via Sout hampton 26 Sept. 8.28 *s morg. Suriname via Amster dam 28 Sept. 7.21 's namid. Curasao met K. W. 1 maildienst (1) 28 Sept. 7.21's namid. Curasao over Ham burg (1) 1 Oct. 7.21 's avonds Suriname via St. Na- saire 8 Oct. 5.57 'smorg. (I) Alleen op verlangen der afzenders. DE SOCIAAL-DEMOCRATEN EN DE 0QRL06 Ter afwisseling van de tot onsmakelijk wi>r- dons toe herkauwde kwestie der al of niet door Duitschland gestelde eischen van eco nomische voorrechten, laten we hier vandaag een overzicht volgen van hetgeen Be bel op dm Partij'-dag te Jcna heeft gezegd over de Marokkaansche [politiek. Als Bebel over buitenlandsche zaken spreekt, is hij op zijn best. Men herinnere trich maar eens zyn redevoeringen daarover in den Ryksdag. En in dit geval heeft rijja rede ook nog de practische beteekenis /Jat zy het standpunt der Duitsche sociaal demo craten tegenover den dreigenden oorlog aan geeft. Bebel begon met die koloniale politiek te verwerpen, welke in andere werelddeelcn na ijverige volken tot allerlei conflicten dryft. Daarna ging hij uitvoerig de geschiedenis der Fransche politiek in N. Afrikri, vooral in. Marokko na, waarbij hij toegaf dat Marokko tot die landen behoort, welke by een verstan dig bestuur tot een groote ontwikkeling kun nen komen. „Wy sociaal-democraten, die vijandig staan tegenover de geheelo Marokko-politiek zooals die tot nu toe gevoerd werd, hebben bel na tuurlijk verlangen dat Duitschland's handel en industrie in Marokko onder gelijke voorwaar den zich zal kunnen ontwikkelen als die van andere mogendheden." Na een niet zeer vriendelijke schildering van het drijven der broeders Mannesnann en na een beschuldiging van Frankrijk om door geld te trachten onlusten te verwekken, kwanr Bebel tot den marsch der Franschen naar Fez, de ophitsing der Al-Duitechers en de zending van de „Panther" naar Agadir, en zoo tot de huidige crisis. In woorden van lof prees Bebel het in keizer Wilhelm dat deze een stevigen domper heeft gezet op zijn minister van buitenland sche zaken. De heele politiek is veranderd na den terugkeer van den keizer van zijn Noorsche reis. Welke rol heeft de rijkskanselier daarbij gespeeld? Kiderlen en Tirpitz (de minister van marine) zullen toch niet op eigen gezag de „Panther" naar Agadir hebben gezonden? De izwijgpolitiek, welke nu door do Duit sche en de Fransche regcering gevolgd wordt, moest naar Rebel's meening, ten strengste veroordeeld (worden. Dat kunnen de volken zich niet laten welgevallen. Ze hebben het recht |om, zoo niet over de bijzonderheden, dan toch icver de hoofdlijnen onderricht te rijn, want hot gaat om het hoofd en de beurs van het volk. Uitvoerig trachtte Bebel daarna aan te toonen dat de financieele gereedheid tot den oorlog van Duitschland geringer is dan die van Frankrijk. De directeur vaneen Duitsche bank had nog kort geleden Kiderlen opmerk zaam gemaakt op hot feit dat Duitschland zich in slechte conditie bevindt daar het weinig vloeibaar geld en veel schulden heeft. Ook de stormloop op de spaarbanken heeft aan do personen in hooge positie getoond hoe de zaken staan I Voorts waarschuwde hij tegen de meeniug

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 2