Letteren en Knnst. Verschillende Berichten. BEKENDMAKINGEN LAATSTE BERICHTEN. krijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs (met uitzondering van die voor het hand- en rechtlijnig tee kenen en boetseeren, de Fransche, Hoog- duitsche en Engelsche talen voor zooveel het examen A betreft, de Russische taal, de landbouwkunde, de tuinbouwkunde en de houtteelt, de gymnastiek, alsmede de handelswetenschappen) en die voor lager onderwijs in de wiskunde, bedoeld in art. 86 der wet tot regeling van het lager onderwijs, dit jaar in de maanden November en December, en, zoo noodig, in de laatste heltt der maand October zullen worden ge houden. Zie verder „St.-Crt" no 215. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, met ingang van 1 October 1911, moet wor den vervuld de vacature van leeraar in het teekenen aan de Rijksrietvlechtschool te Noordwolde, aan welke betrekking eene jaarwedde verbonden is van één duizend tweehonderd vijftig gulden (1250). Zie voor nadere bijzonderheden „St. Crt." no. 215. De heer P. A. Stenz, die onlangs met pensioen en eervol ontslag den militairen dien9t verliet, waar hij ruim 40 jaar als kapelmeester aan het hoofd stond der staf- muziek van het 6e regiment infanterie te Breda, heeft tot herinnering een nieuwe marsch gecomponeerd, getiteld„Afscheid van het Zesde", die hij elk muziekkorps op aanvrage gratis aanbiedt Ieder Directeur of Kapelmeester vrage hen aan. Ook do Nederlandsche Regecring heeft de ifepöbliek van Portugal erkend. Do Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de Gedeputeerde Staten der provinciën nitgenoodigd hg hem in te zenden een exem plaar van élk der ingevolge de Pandhuiswet vastgestelde of nog vast te stellen reglemen ten voor gemeentelijke banken van leening sn van verordeningen, vastgesteld of nog vast te stellen ingevolge art. 37 dier wet. In Den Haag verdrongen zich dezer dagen geweldige menschenmassa's voor het stadhuis, met groote belangstelling turend naar groote plakkaten, met het hoofd: „Oproeping (ratio nale militie" en de oorlogskansen druk be sprekende. Zij vergaten echter te letten op den datum: „Maart 1911" en de onderteekening „Do Burgemeester Sweerls." Maandag aanst. zullen de eerste lijders worden toegelaten in do gemeentelijke inrich ting voor de behandeling van lupusljjders, gevestigd aan de Nieuwe Prinsengracht te Amsterdam. Amsterdam is de eerste gemeente in ons huid die thans een dergelijke gemeentelijke ■mchting bezit. De staatscommissie voor een vereenvou digde redactie van de Kinderwetten zal aan het einde dezer week hare werkzaamheden hervatten. Ged. Staten der provincie Noord-Holland hebben een beslissing genomen betreffende het bezwaarschrift ingebracht tegen de loting voor de Nationale Militie, lichting 1912, der ge meente Amsterdam. Het ontbreken der twee dienstplichtige nummers 2559 en 3618 is voor Ged. Staten blijkbaar geen aanleiding geweest tot vernieti ging (der geheelo loting. Wel is door dit collego de loting vernietigd ten aanzien van de beide lotelingen, die nummer 3518, en eveneens voor dc beide anderen, die nummer 2459 hebben gelrokken. Voor deze vier lotelingen zal een nieuwe loting worden gehouden. Voor hen, die num mer ,2459 hebben getrokken, traliën bjj do .nieuwe loling de nummers 2459 en 2559 in de bus worden gedaan, terwijl zij, die 3548 hebben getrokken, zullen hebben over te loten tuit de nummers 3548 en 3648. Aan de Rijksverzekeringsbank is de be- shssing, of ambtenaren en beambten der bank door verplaatsing van verlofdagen kunnen deel nemen aan de kiesrechtmeeting (e Den Haag, krachtens hun instructie overgelaten aan de hoofdcommiezen der afdeelingen. Zes hunner hebben, volgens „De Tijd", besloten wèl en zes niet in te gaan op verzoeken van dien aard. Mr. W. F. van Leeuwen aanvaardt Za terdag iet Commissariaat dor Koningin in Noord-Holland. 21 September zal bjj voor hot eerst de Provinciale Staten presideeren. Mr. Van Leeuwen is gisteren naar Het Loo ge weest om in handen van H. M. de Koningin den eed af te leggen. Tijdens bet bezoek der Koningin aan de manoeuvres logeert het prinsesje bjj haar grootmoeder. G. VAS VISSER f Do heer G. Vas Visser, van wiens over lijden wij m ons vorig nommer melding maak ten, was commissaris van vele maatschappijen en niet alleen op financieel, maar ook op landbouwgebied een goede bekende. Zoo was bij van 1900 tot 1905 voorzitter van de Ilollandscbe Maatschappij van Land bouw. Als zoodanig werd hij Woensdag op de al gemceno vergadering dier Maatschappij, te Leiden gehouden, door den voorzitter mr. C Zaayer eerbiedig gehuldigd In die jaren, zoo zeide deze, heeft de heer Vas Visser zich zeer verdienstelijk gemaakt. Als zoodanig noemde hij hem in verband met da Boter- en Kaasconlxölestations en mei de onderlinge bedrijfsverzekering van den land bouw. Met fijne beschaving en diplomatiekhn tact wist hij het roer van het schip in han den te houden, ook als de wateren dreigden in beroering to komen. De Hollandsche Maat schappij zal dezen oud-voorzitter niet vergeten. Do talrijke vergadering hoorde het gespro kaio staande aan. Menige tentoonstelling en menige verbete ring op landbouwkundig gebied dankte haar ontstaan mode aan het initiatief van den over ledene. Polderbesturen en hoogheemraadschap- pon kozen hem gaarne tot lid om van zijn voorlichting te kunnen genieten. Bij dit alles ontwikkelde de heer Vas Visser nog een bijzondere belangstelling en werkzaam heid op philanlhropisch terrein. Van volo be sturen van liefdadige instellingen maakte hg eertijds deel uit, maar de laatste jaren had hij, ook om gezondheidsredenen, zich zooveel mo gelijk uit het openbare leven teruggetrokken. Do Regeering erkende zijn verdiensten door zdjno benoeming tot ridder in de orde van den „Ned. Leeuw". To Rotterdam is ingebroken bij een bier- huishoudster, oen oud vrouwtje. Toen het monscli, wakker wordend, lawaai hoorde, zou zo eens gaan kijken Nauwelijks had zij de deur van haar slaapkamertje, die in de gelag kamer uitkomt, geopend, of een kerel mei een zwart gemaakt gezicht greep haar bij de keel en duwde het oude vrouwtje, dat heel alleen woont, in haar lied terug. Onder bedreiging met don dood, werd naar de bergplaats van haar geld gevraagd. De mannen er zijn er vermoedelijk twee geweest bonden de boe nen van het oude mensch, drukten haar kus sens op hel hoofd en knoopten haar een doek om den hals. In doodsangst deelde do vrouw toen mee, dat er een geldkistje op haar bedde- plank stond. Dit kistje namen de inbrekers mee, braken het in het keukentje open c-n haalden er het geld, f30 aan rijksdaalders en guldens, uit. Tevoren hadden zij do toonbank lade reeds geopend en daaruit ongeveer f 3 aan klein geld gestolen. Zy hebben de oude vrouw verder ongemoeid gelaten en zijn ver dwenen. Naar de daders wordt gezocht. Te Rotterdam is een timmerman op den Binnenweg onverhoeds door drie mannen, die hem al eenigen tijd gevolgd waren, beetge grepen en tegen de straat geslagen. Zij haal den een portemonnaie, waarin f 23, uit zijn achterzak en verdwenen toen. Bg een exportslachterij te Hoek van Hol land is oen walvisch gevangen ter lengte van vgf meter. Het „vischje" had een speklaag van (drie decimeter. Waarschijnlijk had lig een slag van een schroef gehad. Het jon,gemensch, dat in de Schevening- sch© bo8chjes brand stichtte, is iemand van 21 jaar, maar wat zijn intellectueel© ont wikkeling betreft een kwajongen. Hij was zeer verbaasd te vernemen dat wat hij gedaan had, een misdaad was, waarop zelfs een gevangenis straf kon staan van 12 jaar. Als ccnig motief voor zijn daad gaf hij op liet genot om den boel eens te zien branden. Door inbraak hebben dieven zich toe gang verschaft tot een woning te Hilversum. Kasten zrjn. opengebroken ,en er is veel wan orde gesticht. Hoeveel er vermist wordt, is nog onbekend, daar de bewoners afwezig zijn. Het onderzoek wordt daardoor zeer bemoeilijkt. ONGELUKKEN. Te Rotterdam is naar liet ziekenhuis ver voerd een ongeveer lOjarig knaapje. Bij het ophyschen van heipalen in de Boomgaard- dwarsstraat was een paal uitgeschoten en met kracht tegen de borst van den jongen terechtgekomen, tengevolge waarvan deze hoogst ernstige inwendige kwetsuren kreeg. Te Hilversum is een werkman bij het herstel len van het dak van een voormalige school gevallen. Hij was oogenblikkelijk dood. Op den Stationsweg te Leiden heeft een botsing plaats gehad tusschen twee clcctrische trams bij het passeeren van een wissel, waarbij een dame en een heer nogal ernstig werden ver wond. De matcrieele schade, die de wagons beliepen, was vrij aanzienlijk. Bij het lossen van ijzeren staven te Zutphen kreeg een arbeider een staaf op het hoofd, die hem den schede] verbrijzelde. Hij was onmiddellijk dood. BRANDEN. De boschbrand onder Mierlo heeft zich nog zoodanig uitgebreid, dat er twee boer derijen aangetast werden, die geheel zijn af gebrand. iVele zware boomen zijn vernield. Men denkt aan kwaadwilligheid. Te Rith is een boerderij tot den grond afgebrand De inboedel ging geheel verloren. Twee koeien, foen kalf en de vastliggende hond kwamen in de vlammen om. Om vijf uur Woensdag ochtend is er brand ontstaan in een blok huizen nabij de school te Strijp. Door gebrek aan water ging hot hlusschingswerk moeilijk. Drie woningen Zijn met inboedel en al ver nield. De bewoners hadden moeite 't lijf te bergen. Oorzaak van den brand onbekend. Alles was verzekerd. In de buurt van Har- denberg woedt een brand in de groote den- nenbosschen, tocbchoorende aan den heer Franssen, lid der Eerste Kamer. In de Pieperg, het Wildenbergerveld en het Rab- bingerveld nabij de gemeente Zuidwolde, woedt een groote turf- en veenbrand over een uitgestrektheid van een uur gaans. De nabijgelegen woningen worden ontruimd. Tusschen Tilburg en Dongen woedde een hevige bosch en heidebrand. Meer dan 200 hectaren jwerden verwoest. Te Wilsum js een woonhuis met hooibergen en een hooi mijt afgebrand. De brand is ontstaan in liet hooi Door onbekerfde oorzaak ont stond brand in de uitgestrekte „Fransche Mast" te Zundert. Door de waakzaamheid der marechaussée werd hij spoedig gedoofd. Een hectare verbrandde toch nog Ongeveer 5000 meter van 't station ElhurgOldebroek naar Zwolle is een heidebrand ontstaan, wel ke Zich kolossaal uitbreidde Alle manschap pen uit het kamp, wel 600, werden daarheen gezonden om te blusschen. Ook vele boeren uit den |Omtrek hielpen mee. Een groote boschbrand woedt in de buurtschap Vilsteren tusschen de hjnen OmmenZwolle. De in de nabijheid staande boerenwoningen loopen gevaar. Verschillende bewoners brachten hun inboedel top een veilige plaats, waarin zij door den verstikkenden rook zeer worden belemmerd. Te Valthermond is een groote veenbrand uitgebroken. Vele hoopen turf gin gen in vlammen op. Door den sterken wind viel pan blusschen niet te denken. Van een goederentrein, komende uit het Noorden, bleek gisteren bij aankomst te 's-Hertogen- bosch een wagon, geladen met turfstrooisel, bestemd voor België, door broeiing in brand te Zijn geraakt. De wagon werd afgehaakt, doch is geheel verbrand. Omtrent het ongeluk van het Duitsche militaire luchtschip M. Ill wordt door den luchtschipper meegedeeld dat een landing noo dig was wegens een gebrek aan de machine. Bij hot ankeren van den gondel geraakte de ballonhuid in brand. Zjj verbrandde geheel De gondel, waarin zeven officieren waren ge zeten mot verschillende toestellen, heeft oogen- schijnlijk geen schade bekomen. Niemand is ernstig gekwetst. De lavastroom uit den Etna dringt reeds in de wijnbergen door. de huizen der boeren verwoestende en rjj- en spoorwegen versper rende. Er zqn reeds 16 nieuwe openingen waarge nomen. EEN MOORD VOOR VIJF CENTIMES. Een mijnwerker, Joseph Beul, een man niet zeer heftig karakter, kwam in een herberg- danszaal to Edingcn Hij stak een nikkel van vijf centimes in de gleuf van de automatische piano. Daar deze evenwel niet spelen wilde, beukte de man, die dronken was, er met zijn vuist op De knecht verzocht hem uit te scheiden; hij zou hem zijn nikkelstukje van 5 centimes teruggeven. De mijnwerker werd geweldig boos en ver liet de herberg. De knecht, die kort daarna een boodschap moest gaan doen, was nauwe lijks op steaat, of Beul kwam te voorschijn, haalde een revolver uit den zak en schoot driemaal op den knecht, die in het hoofd en aan de kaak getroffen werd. Zgn toestand wordt als wanhopig beschouwd. De moordenaar werd aangehouden. DE HOUTBRAND TE ANTWERPEN De eerste berichten over de schade door den brand in de houtstapels aan de Ant- werpsche dokken, Zijn overdreven geweest, Zooals trouwens regel is, Volgens het „Hand. van Antw." werd ter Beurze de schade, geschat op 3 millioen fr. en waren verzekerd de heeren Rensing voor 700.000 fr.Ver- naelen 900 000 fr.Hermans 700.000 fr.La- germarek 900.000 fr.Van Horenheeck 800 000 fr. De brand heeft gewoed in dc houtstapels achter het (Kattendijksche dok. Dwars door deze houtterreinen loopt de Van Eeckeren straat. Van deze straat is slechts een hoekhuis behouden gebleven. De 14 anderen Werden vernield, en waren niet verzekerd, daar na den brand van 1907 de assurantie - maatschappijen weigerden deze huizen te ver zekeren. Do bewoners behoorden tot de armsten. De huizen van een "klein steegje dat in deze straat (uitliep zgn gespaard gebleven. Als men dc puinhoop en dier heel en half verbrande Jiuizen uitzondert is er op het terrein van den brand merkwaardig weinig te Zien. Waar de houtloodsen stonden is alles letterlijk schoongebrand. De straalsteenen Zijn over de geheele op pervlakte wegens de buitengewone hitte die er heerschte in schilfers aan stukken ge sprongen. Hier en daar ziet men de over blijfselen van een vrachtwagen, d.w. z. alleen hei, ijzerwerk, want van hout is er geen spoor meer te Zien, zelfs geen brokje asch meer. Het vuur zorgde voor de vertering van het hout, terwijl dc wind die meer en meer toe nam, het laatste stofje asch opnam en het ver door het luchtruim meevoerde. Van de loodsen is niet het minste spoor (neer. Hier en daar nog een hoopje brandende houtskolen, waarvan echter weldra geen spoor meer zal te zien zijn. De brand verspreidde zich na het uitbreken (te tien uur 's avonds) Zoo snel, dat de brandweer, die de eerste vlammende hout stapels aanviel, verplicht was een groot deel van haar (materiaal prijs te geven, om zelf niet jom te komen. De voornaamste taak der brandweer was eerst te voorkomen dat de brand zich uitbreidde naar de zijden van het Kattendijk-dok. Daar alleen was men met zeven straalpgpen bezig, gevoed door twee slecpbooten en een stoompomp. Ook andere punten werden beschermd. Te half twee kwamen 600 soldaten der te hulp geroepen genie uit Berchem met den looppas (aan. En zij begonnen, met mede werking van andere soldaten en hulpvaardige burgers, de houtstapels die te dicht bij het vuur lagen en alle oogenblikken konden ge vaar loopen vuur te vatten, weg te voeren. Anderen kapten (met byl en houweel de houten afsluiting van bet houtstation weg. En de overigen hadden het kritieke punt te be schermen de Merxemsche straat. Al wat hout was aan de gebouwen werd afgekapt. ,De daarachter liggende houtstapels werden weggedragen. De loodsen werden met zeilen overdekt en geheel ingesloten, alles om het ontvlammen van het hout te beletten. Ten twee ure was alle gevaar voor uitbrei ding geweken. Wel was het vuur toen bijna nfog niets in hevigheid afgenomen, doch hot was beperkt en brandde uit. Do te hulp geroepen Brusselsche en Gent- sche brandweer behoefden niet dadelijk aan het werk te gaan, maar losten later de Ant- werpsche brandweer pf. Het „Hand. v. Antw." maakt zich onge rust over de veelvuldige en groote branden jaan do Antwerpsche haven, die daardoor een slechte reputatie Zal krijgendo. ramp van Corvillain, de brand vai. het Oostersche Huis, van het Entrepot, en de ramp van 1907. De verzekeringsmaatschappijen die na 1907 te Antwerpen reeds veel hooger premies vroe gen, zullen daar geen hout meer willen assu- reeron. Het blad dringt aan op onderzoek en maatregelen ter beveiliging. DECORATIES. Een Belgisch ministerie, zoo vertelt „La Croix", werd onlangs door het Fransche ge zantschap verwittigd dat do Fransche regoe- ring voornemens was verschillende decoraties te sturen, naar aanleiding van een of andere gebeurtenis. Reeds waren de hooge ambte naren van het ministerie vol vreugde, reke nend op het Eerelegioen. De zending decoraties komt: vooraf reeds hadden de hoogst gegradueerden de voornaam ste decoraties onder elkander verdeeld. Men opent het pak; 'twaren Nicham's, Mérite agricole's, palmes académiques 1 Een nieuw bericht van het Fransche ge zantschap meldde een tweede zending deco raties: nogmaals waren het de gewone Ent jes, inet welke men school-, landbouw of koloniale diensten beloont. Altijd palmen 1 Derde bericht van het gezantschapeen derde promotie wordt aangekondigd. *t Zouden natuurlijk weer palmen zijn? Reeds voorzien zijnde besloten de hooge ambtenaren de thans aangekondigde onder scheidingen te verdeelen aan do onderge schikten. Deze waren verrukt. En de vreugde nam nog toe, toen het pak van het gezant schap geopend werd; het was het Eerlegioen die ditmaal te voorschijn kwam. ONVEILIGHEID VAARWATER. De burgemeester van Middelburg maakt aan zeevarenden bekend: dat op 15 en, zoo noodig, ook op 16 Sep tember a.s. van het fort „Harssens", en op 20 en, zoo noodig, ook op 21 September a.s. van. het fort „Pampus" een schietoefening zal worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voorzorgs maatregelen Eggen voor belanghebbenden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage. Middelburg, don 13 September 1911. De Burgemeester voornoemd, M. VAN DEN BRANDELER. VERTROKKEN EN AANGEKOMEN SCHEPEN. Hr. Ms. torpedojagers „Wolf" en „Fret" zijn 13 dezer van Malta vertrokken. Aangekomen: 10 Sept. teSubang de s.s. „Nias" en „Flores", van Amsterdam naar Batavia, en 11 Sept. het s.s. „Malang", van Rotterdam naar Java; 12 Sept. te Rio Janeiro het s.s. „Eemland", van Amsterdam naar Buenos-Ayres13 Sept. te Amsterdam het s.s. „Prins der Nederlanden", van Pa ramaribo te Genua het s.s. „Prinses Ju liana", van Amsterdam naar Batavia; te Rotterdam het s.s. „Zijldijk", van Philadel phia; te Suez het s.s. „Djocja", van Java naar Rotterdam, en het s.s. „Koning Wil lem I", van Batavia naar Amsterdamte Havre het s.s. „Bandoeng", van Java naar Rotterdam. Vertrokken: 12 Sept. van Marseille het s.s. „Dencalion", van Java naar Amster dam van Shanghai het s.s. „Gneisenau", van Rotterdam naar Oost-Aziëvan Suez het s.s. „Tambora," van {Rotterdam naar Javavan Tanger het s.s. „Wilis", van Java naar Rotterdam van Philadelphia het s.s. „Soestdijk", van Boston naar Rotterdam; 13 Sept. het s.s. „Kediri", van Java naar Rotterdam. Gepasseerd: 13 Sept. Ouessant het s.s. „Kawi", van Rotterdam naar Java Kaap Bon het s.s. „Billiton", van Amster dam naar BataviaWight het s.s. „Pyrrhus". van Java naar Amsterdam. AFLOOP AANBESTEDINGEN. By de heden door het ministerie van justitijQ in Den Haag gehouden aanbesteding werd het minst ingeschrevenvoor gort, in 7 per ceelen en in 1 perceel, Gebr. Laan te Wor- merveer, resp. voor f 10.75 en f 10.65voor groene erwten, in 7 perceelen en in 1 per ceel, en voor roode tarwe in 1 perceel, II. J van Konijnenburg te Groningen, resp. voor f 2106, f 21.02, en f 9.96 voor bruine boonen in 5 perceelen Vlaanderen en Doets te Amsterdam f 23.37. THERMOMETER £N VERWACHTWG, 14 Sept. Thermometer alhier 8 u. vm. 60 gr., 12 u. 67 gr., 4 u. nm. 63 gr. Hoogste barometerstand 769.6 te Valentia. Laagste 747.8 te Hernosand. Verwachting tot den avond van 15 Sept.: zwakke tot matige N.O. tot N.W. wind, afnemende bewolking, waarschijnlijk nog enkele regenbuien, iets warmer tem peratuur. Deze opgaaf is van het Kon. Ned. Mete- reologisch Instituut te De Bilt. GEÏNSTALLEERD. In het hotel Verseput alhier werd Woens dagnamiddag door den heer II. A. Hanken, voorzitter der „Zeeuwsche Landbouw Onder linge'", namens „Het Nederlandsch Landbouw- comité" de commissie van scheidslieden ge- installeerd. Deze commissie is voor de „Land bouw Onderlinge" wat de Raad van Beroep is voor de Ongevallenwet van 1901. In de commissie nemen zitting de heeren mr. P. Dieleman, Ed van Ged. Staten, te Middelburg, afs voorzitter, W. Kakebeeke te Goes, en B. Giljam te Ouwerkerk, beiden lid der Staten, als leden werkgevers, en J. Leune te Slavennisso en J. do Mey te Oostburg als leden werknemers, terwijl mr. F. B. Evers, SBcr. van den Voogdijraad te Middelburg, al* secretaris aan do commissie is toegevoegd. Als plaatsvervangers treden op de heerca Jac. Welleman te Krabbendgk©, S. J. de Regt te Wissekerko, Ph. v. Dixhoorn te Axel, en J. Minderhoud te" Wilhelminadorp Hiermede is do organisatie der Ned. land bouwers, welke ten doel heeft do ongevallen verzekering, voltooid UIT DEN HAAG. Nederland en Portugal. Nu Nederland do Portugeesche Republiek heeft erkend, kan spoedig do benoeming rap. den heer Ferreira tot gezaut van Portugal bij het Nederlandsche hof worden verwncht. De Staten-oponing. De Koningin zal ditmaal do Staten Gene raal niet in persoon openen. Meer dan waarschijnlijk staat dit in verband met eventueel te verwachten betoogingen van wege de S. D. A. P. in verband met het algemeen kiesrecht. UIT AMSTERDAM. Vervroegde winkelsluiting. Hoogstwaarschijnlijk zal morgen de afkon diging geschieden van de inwerkingtreding van do verordening op de vervroegde winkelslui ting Dp aanstaanden. Maandag. Afpersing. De rechtbank heeft veroordeeld den 85- jarigon straatmaker J. H., geboren te Zaam- slag en wonende te Hilversum, wegens afper sing tot zes jaar gevangenisstraf. POGING TOT DOODSLAG. De zeventienjarige F. H. uit Oostz&aa is door de Haarlemsche rechtbank veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens po ging 'tot doodslag op zijn vader. DE RELLETJES IN HET KAMP. Het 'onderzoek naar de relletjes in het kamp van Laren, waarvan we reeds melding maakten, geschiedt, naar wg vernemen, op last Van den minister van oorlog. POGING TOT MOORD, De rechtbank te Ti el heeft heden zekeren' Van H. veroordeeld tot zes jaar gevange nisstraf (Wegens poging tot moord op dec politieagent Van Buk aldaar. De ei ach was 12 jaar. VEEN- EN HEIDEBRAND. Op het oogenbUk woedt in Drente, te B-unne een hevige veen- en heidebrand. Da schade is zeer groot. OPENING. Hedenmiddag is te Lichtenvoorde in tegenwoordigheid van den Minister van Justi tie, Regout, geopend het R. K. gesticht „Haneveld". AANRANDING. Bij V e n 1 o is van nacht een Duitsck koopman aangevallen en verwond. DE DUITSCHE KORPSMANOEUVRES KEULEN, 14 Sept. Aan het „Handelsblad" wordt geseind, dat, in tegenspraak met som mige berichten, de korpsmanoeuvres niet zul len plaat3 hebben. De troepen zullen Dins dag a.s. naar hunne garnizoenen en Donderdag de reservisten naar hun woonplaatsen worden gezonden. DE UITBARSTING VAN DEN ETNA. BERLIJN, 14 Sept. („Handelsblad") De uit barsting van den Etna heeft bet observatorium) geheel vernield. De lavastroom, die uit 38 kraters komt, is 1600 meter breed en 40 meter hoog en heeft een snelheid ven 18 kilometer in het uur. De schade bedraagt nffi reeds millioenen lire. AARDBEVING IN N.-ITALIË. SIENA, 14 Sept. Een aardschok werd gie terenavond half een gevoeld. FLORENCE, 14 Sept. Om elf uur geroeide men een hevigen aardschok. De bevolking wordt ongerust. FRANSCH OFFICIER GEWOND, TANDZJER, 14 Sept. Uit Fez wordt gemeld dat de luitenant Trioux van de militaire missie ernstig gewond is bij een marsch naar Sefrou* waarbij hij een ontmoeting had met do op roerige Aid Youssi. Verpdsrmgeii, soucertea enz. MIDDELBURG. Vrijdag 15 Sepl en volgende dagen Bios coop Theater, Markt 3, 71/j «n 9 u. Zondag 17 Sept. Zondagavondconcert „Schut tershof", 71/2 uur. Woensdag 11 Oct. Voorstelling „VrjjeToo- neel", Speenhof! en Da la Mar. „Schouwburg" 8 uur. Maandag 23 Oct. Voordracht prof. Bolk. „Natuurkundig Gezel schap". Bovenzaal „Do Vergenoeging" 8 u. Maandag 23 Oct. Trekking, verloting Treem- delingenverkeer. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Woensdag 27 Sept. Middelburg. Gebouw provinciaal be stuur, 11 u.: a. herstellen der reservedeuren groote slui zen van het kanaal door Walcheren en her stellen, wijzigen en verwisselen van een drijf kist met bijkomende werken. Raming f 33.200; b. uitvoeren van baggerwerk in de tram weghavens aan het Zijpe, gedurende 1912 tot en met 1916. Raming f5600 per jaar. Jul. o. a. hoofding.-dir. te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 2