Letteren en Kunst. Ingezonden Mededeelingen. LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. -ranra» ging om de in het vorige jaar aangelegde wegen van de 3e grintlaag te voorzien, voor zoover dit nog niet op voldoende wijze heeft plaats gehad. Te B a a rl a n d is in de vacature-A. Nijse, tot wethouder benoemd de heer P. Remijn. Te Schore werd meegedeeld dat op een verzoek van Burg. en Weth. aan den Minister van Waterstaat om een wacht lokaal te plaatsen aan de westzijde van de Bchorebrug, als antwoord was ontvangen dat geen termen bestaan om dat van Rijks wege te doen, doch dat er geen bezwaren bestonden, indien de gemeente dat wilde plaatsen. Naar aanleiding van een schrijven van de gezondheidscommissie aan Ged. Staten, alsmede op advies van den Inspecteur der Volksgezondheid te 's Gravenhage, werd door Ged. Staten het onlangs genomen iaadsbesluit, om een woning niet onbe woonbaar te vendaren, vernietigd, en ge adviseerd om bedoelde woning alsnog onbe woonbaar te verklaren en deze onmiddellijk te doen ontruimen. De begrooting voor 1912 werd vastgesteld tot een bedrag van f 8160.69 in uitgaaf en ontvang, die van het algem. armbestuur idem tot een bedrag van f 4653.86. Ter voorziening in drinkwater werd na •enige discussie nog besloten dat dit water verkrijgbaar wordt gesteld >i 2'/, cent per emmer afgehaald aan bet station en il 3 cent thuisbezorgd. Een voorstel van den heer Verhaage, om deze prijzen, die hem te laag voorkwamen, hooger te stellen, opdat de gemeentekas geen schade zou ondervinden, werd ver worpen. Te Yerseke werd besloten, zoolang de droogte duurt, van gemeentewege uit Bergen op Zoom water aan te voeren per scheepsgelegenheid. Sedert Donderdag U. was van gemeente wege even buiten het dorp een nieuwe put voor het vee gegraven, die ook voor men- schen drinkbaar water levert, aanvankelijk in voldoende hoeveelheid. Ook zijn twee wellen gegraven. Te Kortgene werd tot wethouder benoemd den heer Z. C, Salomé. Door eenige leden werd het denkbeeld geopperd om vanwege de gemeente een Northon-pomp te doen slaaD. De voorzitter vond dat echter nog niet moodig, daar hij zelf bij een zijner pachters in de kom der gemeente zoo'n pomp laat ■laan. Indien men daarmee dan goed water krijgt, zal daaruit aan de inwoners verstrekt worden. J Te Wissekerke kwam ter tafel een verzoek van het bestuur van den „Wisse- kerke"polder om den ligger der wegen meer in overeenstemming te doen brengen met den buidigen toestand. De machtiging daar toe werd door den raad verleend. Het lid Abrahamse vestigde de aandacht op de niet geschilderde paaltjes aan den Kamperlandschen dijk. Daaromtrent zal 't gevoelen van den opzichter der wegen wor den ingewonnen. Te Oud-Vossemeer werd, be halve dat de heer W. H. van Gorssel als wethouder werd herkozen, in plaats van den heer Gunst, niet-herkozen raadslid, als zoodanig gekozen de heer M. A. Vermet, arts, die evenwel wegens drukke bezigheden meende voor deze onderscheiding te moeten bedanken. Hierna werd benoemd de heer P. J. Ampt, die zich de keuze liet welge vallen, Verder werd nog besloten onmidde- lijk over te gaan tot het slaan van een Norton-wel; men hoopt daarvoor op het eind van de Kalisbuurt geschikte gelegen heid te vinden. Te Poortvliet werd tot wethouder benoemd de beer J. A. vanNieuwenhuijzen. De raad besloot unaniem het boren naar bruikbaar water te doen staken, wegens de hooge kosten. Daar de buizen reed9 54 M. in den grond zaten, is dit besluit voor velen, wegens den grooten waternood een erge teleurstelling. Te St. Annaland werd met algemeens ■temmen besloten gevolg te geven aan het verzoek van het drinkwaterleiding comité in dit eiland om een evenredig aandeel te betalen, bedragende 3a/1# cent per inwoner, in de kosten van een voorloopig plan ene. voor de stichting van een waterleiding. Omdat het slaan van drie Norton pom pen nog niet tot het beoogde doel heeft ge leid, daar deze niet voldoende of te zout water gaven, werd besloten de proeven op verschillende plaatsen voort te zetten, ter wijl nog werd goedgevonden, om na inge wonnen advies der gezondheidscommissie over te gaan tot onbewoonbaar verklaring van een buisje in de buurt Java, toebe- hoorende aan de erfgenamen van nu wijlen C. Troegop Jz. Te St. Maartensdijk werd ook besloten het aandeel in de voorloopige kosten van het waterleidings-comité te betalen. 23 woningen op de Kleine Kade werden onbewoonbaar verklaard. Daar er bij de ingezetenen weinig deel neming bleek te zijn, om gemeenschappelijk water te laten komen, werd, na bespreking o. a. tusscben de heeren Öaakeer en Rijn berg, op voorstel van den beer Bastiaanse met 5 tegen 2 stemmen besloten een proef te nemen met het slaan van een Norton- pomp. Voor stemden de hh. Groenewegen, Rijn berg, Hage, Gaakeer en Bastiaansetegen de hh. Hoek en Kloet. De voorz. meent echter, dat er bezwaren bestaan zullen, om deze pomp in de nabij heid van den zeedijk te slaan. De heer Rijn berg zou dan willen voorstellen de plaatsing te bepalen in het Muyewegje. De heer A. Kloet, eigenaar van dat wegje, verleent daartoe toestemming. De wed. Van der Slikke wordt op verzoek eervol ontslagen als schoonmaakster der gemeente-bewaarschool. Tegen een jaar wedde van f 80 zullen hiervoor sollicitanten worden opgeroepen. Te Axel was ingekomen een schrijven van de gezondheidscommissie, dat beproefd is door boring in het land van Hulst goed water te verkrijgen, teneinde voor Zeeuwsch- Vlaanderen een drinkwaterleiding aan te loggen. Die pogingen zijn echter mislukt, de commissie wil nu beproeven om bet water uit Noord-Brabant te halen met buizen door de Schelde. De voorzitter deelde mede, dat 12 Sept. op bet gemeentehuis van Axel een verga dering zal worden gehouden voor de ge meenten Axel, Zuiddorpe en Overslag, waarin dr. Jenny Weijerman van Amster dam de zaak nader zal toelichten. Een verzoekschrift van C. Wissel e. a. bewoners van de „Steenovens" om een wel of een pomp, werd aangehouden tot het behandelen der begrooting voor 1912. Als wethouder werd herkozen de heer L. Lamaitre bij tweede vrije stemming met 6 stemmende heer J. Smies bekwam 5 stemmen. Bij de eerste stemming verkregen Lamaitre en Smies ieder 5 stemmen een stem was blanco. Te Aardenburg werd als wethouder gekozen de heer V. L. Reepmaker en her kozen de heer J. L. J. de Glopper, die de benoeming in beraad hield. De jonge schut ters, die eenige subsidie voor den sergeant vroegen, konden ongetroost naar huis gaan. De heer Reepmaker wilde ze nog wat toe denken, maar de heer Wage vond, dat het rijk al genoeg voor militairisme uitgaf. Dr. Doyer had een protest bij den raad ÏDgediend, omdat zijn instructie van ge meente-geneesheer veranderd was, zonder hem er in te kennen. Op zijn vragen werd nog geen antwoord gegeven. Te Sluis kon de beöediging der beide raadsleden niet plaats hebben, omdat beiden, wegens ongesteldheid, afwezig waren. Daar één der zieken niet als wethouder herkozen kon worden, voor hij bel'edigd was, ging de raad naar de ziekekamer van den heer J. de Brujjne, waar genoemde op zijn bed de vereisebte eeden aflegde. Hij werd daarna met 5 stemmen als wethouder her benoemd. Als tijdelijk wethouder werd de heer dr. Brand met 3 stemmen benoemd. Toen naar de raadzaal terug, waarin op vnrzoek van 't festival-comité, om tegemoet koming in 't te kort, afwijzend beschikt werd. Het adres van den heer E. Huijghebaert om snbsidie voor den tram van Sluis naar Breskens over Retranchement, enz., werd breedvoerig besproken en de beslissing uit gesteld, daar de leden eerst inzage wenschten van de richting der lijn over den eigendom der gemeente. De nieuwe politie-verordening werd zonder stemming goedgekeurd. Als afgevaardigde naar de vergadering van de waterleiding werd dr. Brand benoemd. De kunstenaar A. de Comte, directeur van het Museum van Meerten te Delft, zal de ontwerpen maken voor de zeven ramen in gebrand glas voor het Vredespaleis, die het geschenk van Nederland aan de Carne- giestichting zullen vormen. In plaats van. 't Philharmonisch orkest uit Berlijn dat dit jaar voor het laatst in Scheveningen is geweest, heeft de directie van de Maatschappij Zeebad Scheveningen met den heer Chêvillard, president en dirigent van de „Association des Concerts de Lamoureux" te Parijs een overeenkomst gesloten, bepalende dat het Orkest der Association gedurende het badseizoen van af 15 Juni tot 15 Sep tember de concerten in de Kurzaal zal geven. Het best gebleken Voedsel t v°Pr 3ezonde,aan maa9en t*arm 'Üdrade 'tóXWflSr- en zwa kKe, H 'n ontwikkeling achterlijk gebleven Kinderen. THERMOMETER EN VERWACHTING, 6 Sept. Thermometer alhier 8 u. vm. 67 gr., 12 u. 78 gr., 4 u. nm. 75 gr. Hoogste barometerstand 769.6 te Valencia. Laagste 747.5 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 7 Sept.zwakke tot matige meest W. wind, hal tot zwa r bewolkte lucht, waarschijn lijk droog weer, iets koeler temperatuur. Deze opgaaf is van het Kon. Ned. Mete- reologisch Instituut te De Bilt. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 7 Sept. Middelburg, Timmermans gereedschap enz., Notarishuis. 12 Sept. Middelburg, Karpetten enz., De Groot en Hondius. 12 Sept. Middelburg, Hospitaal goederen enz., On tv. Reg. en Dom. 15 Sept. Middelburg, Inboedel, De Groot en Hondius. Sept. Middelburg, Hoerenhuis met tuin, Hiooien. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van Dinsdagmiddag 2 uur. Voorzitter jhr M, van den Brandeler, Bur gemeester. Afwezig de heer mr G. W. Sannes. 1 vacature. De herkozen of nieuw gekozen raadslfdea de heeren L. K. van der Harst J.Jz., dr J* C. Bolle, J. H. C. Hejjse, mr. A. A. de V er, jhr. P. J. Bogaert en jhr. A. A. van 1 y- lingen worden in deze zitting geïnstalle^it. Zjj leggen de vereisehte eeden af. behalve de heer dr Bolle, die de belofte aflegt. Da voorzitter hoopt dat de herbenoemden met dezelfde toewijding zich voor de belangen van Middelburg zullen geven, zooals ze tot nu toe deden. De nieuwe leden roept hg een woord van welkom toe in deze vergadering ea hoopt dat er steeds een aangename samen werking moge heerschen. De geloofsbrieven van het nieuw-gekozen lid, den heer mr. J. Adriaanse, worden onder zocht en tot zgn toelating besloten. De commissie van onderzoek bestaat uit de heeren Sprenger, De Veer en Hegse. De notulen der vorige vergadering worden ongewjjzigd vastgesteld. Ingekomen was de goedkeuring van Ged. State inzace een wjjziging van een aanslag in de H. O. en een schrgven van den heer Jansen Verplank dat hg zgn benoeming tot onder wijzer met aanneemt. Overeenkomstig een verzoek wordt aan den conrector, den heer Wagner, met 10 November eervol ontslag verleend uit die innotie. Van den burgemeester van St Laurens is een verzoek ingekomen tot aansluiting van eenige perceelen op de waterleiding. Burg. en weth. adviseeren om, voor den minimum prjjs van t 10 per perceel en voor de onderwgzerswoning en voor de gemeente kamer van f 30 dit verzoek in te willigen, doch alleen door bemiddeling van den meter. De heer Boudewgnse vraagt een inlich ting over de waarschuwing van Burg. en Weth. De voorzitter antwoordt dat deze waar schuwing alleen waterverspilling betrof. De toevoer is niettegenstaande de droogte niet verminderd. Benoemingen. De heer P. Damon Tak is als wethouder aan de beurt vao aftreding. Met 13 stemmen wordt bg als zoodanig herkozen. 1 stem 18 uitgebracht op den heer Boude wgnse en 1 stem blanco. De heer Tak verklaart zich, onder dank zegging voor het genoten vertrouwen, bereid de benoeming te aanvaarden. Voor leeraar in de Fransche taal aan het gymnasium in de vacature-Timmermans wor den aanbevolen W. Temperman te 's Graven hage en J. S. Wglcr te Lochem. Benoemd wordt de heer Temperroan met algemeene stemmen. In deze atting worden de commission uit den raad voor de vacatures, ontstaan door het overigden van den heer J. G. Ermerins en het bedanken van jhr C. J. J. A. vnn Teylingen. aangevuld. Den 26en Juli waren deze benoemingen uit gesteld tot de raad weer voltallig zou zgn. In de commissie voor fabricage (vac.-Erme- rins) wordt benoemd de heer C. Boudewgnse met 14 stemmen 1 stem was uitgebracht op den heer mr G. W. Sannes. In de commissie van de reclames inkomsten belasting (vac.-Ermerins) wordt gekozen de heer dr Bolle, die de benoeming aanneemt. Bjj de eerste stemming is de uitslagdr. Bolle 3 stemmen, mr. Adriaanse 3 stemmen, Van dor Harst 5 Btemmen, mr. Van Andel 2 stemmen en Verhage 2 stemmen. De heer Van der Harst verzocht bjj de nieuwe vrge stemming de keuze niet op hem te vestigen (Slot volgt.) WAARSCHUWING. De commissaris van politie te Goes waar schuwt belanghebbenden voorzichtig be zijp met het aanknoopen van relatiën met een per soon, die zich uitgeeft voor een zoon van den aannemer Volker uit Sliedrecht, maar ver moedelijk Willem Noordland heet. Hij tracht o.a. werklieden te werven voor den aanleg der Z. B. Waterleiding, waartoe hij niet be voegd is. R. H B. S. TE GOES. Na gehouden herexamen is tot de tweede klasse van de R. H. B. S. te Goe s bevorderd M. v. Bruggen. Tot de eerste klasse werd nog toegelaten J. de Hoogh en tot de tweede klasse J. Polak. De nieuwe cursus is heden, begonnen met 92 leerlingen. Alleen de tweede klasse is ge splitst. UIT VLISSINGEN. Gevolgen vaij den brand. De officieel© tijd wordt, nu de Sint Jacobs- toren is afgebrand, aangegeven door middel van een uurwerk in de étalage bij de firma Weijens in het Bellamypark. De eerste godsdienstoefening zal Zondag a.s. plaats hebben in de concertzaal van den heer Buning. Om drie uur werd de brandkast in de kerk geopend in tegenwoordigheid van de assuradeurs. Het avondmaalzilver en de pa pieren zijn ongeschonden te voorsetrjn ge bracht. De kast stond in de vierde kapel naast de Engelsche kerk. De koster; woning is geheel verbrand, behalve de keuken en de doopkamer. Het grafmonument van Bar- wellangli is tamelijk gespaard gebleven. In de Nieuwe kerk zullen Zondag waar schijnlijk drie diensten plaats hebben. Do Koningin betuigde Hare deelneming en vroeg om inlichtingen. Toelating II. B. S. Na her- en toelatingsexamen zijn n§g toe gelaten tot do H. B. S Tot de eerste klas so E. M. Blok, J. de Bruyne uit Axol, W. D. Dekker uit Neuzen, A. Hendrikse, N. Z. Sachs en D. J. Zandeo. Tot do tweede klasse D. J. Dees uit Neuzen en C. M. Hoek. Tot do derde klasse W. C. Walrave. Het einddiploma kon worden uitge reikt aan S. C. de Back en J. W. Jacobze. Do jongelui achter wier naam geen woon plaats wordt vermeld, wonen te Vlissingen. De nieuwe cursus vangt aan met 101 leer lingen, 98 volledig en 3 enkele vakken. De handelsschool met 5 leerlingen lo klasse, 7 2e klasse. Van de laatste volgt er één enkele vakkon. Proeven met Hartwig's red dingsartikel. Hedenmiddag werden bij de schipbrug proeven genomen met het Hartwig's red dingsartikel. Dit reddingsmiddel, vervaardigd uit Amerikaanselie plantenvezels, kan in elk kleedingstuk worden aangebracht of bij wijze van gordel rond het lichaam gedragen wor den zonder hinderlijk te rijn bij het ver richten der werkzaamheden. Een dergelijke demonstratie werd 1.1. Woensdag op „Het Loo" gehouden in tegen woordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik, die met de toen verkregen resultaten ten zeerste ingenomen was. De drijfproef is uitstekend geslaagd. Er waren vele belangstellenden aanwezig, waar onder tal van autoriteiten. Te water gingen een zeeman, Smit, in volledig loodstenue met laarzen, jekker en oliejas z'n gewicht was honderd kilo gram de brugwachter Nieuwenhuizen in een Duitsche uniform met geweer, een paar jongens van wie er een niet kon zwem men en de heer VaD Niftrik Jr. Verschillende voorstellingen werden gege ven. Zoo werd b. v. iu het water hier in een glas geschonken. Het volume der stof werd niet noemens waard grooter en de proeven gaven den indruk dat de stof behoed voor verdrinken. HET ZUID-AFRIKAANSCH MUSEUM. In de zaak der Boeren-voormannen tegen het Zuid-Afrikaansch museum te Dor drecht is gedaagde, de heer Qidde Nijland, in hooger beroep gegaan bjj het gerechtshof te Den Haag van het op 21 Juni door do rechtbank te Dordrecht gewezen vonnis. UIT OEN HAAG. Jachtopziener veroordeeld. Het gerechtshof heeft den jachtopziener, tevens onbezoldigd rijksveldwachter P. J. te Poortvliet veroordeeld tot vijftig gulden boete of twintig dagen hechtenis en negen gulden schadevergoeding aan de beleedigde partij wegens het schieten op een hond, waardoor deze verminkt werd. De rechtbank te Zierikzee had beklaagde vrij gesproken. PEST OP JAVA. Een regeeringstelegram van den 5den dezer betreffende de pestgevallen gedurende de week van 23 tot en met 29 Augustus jl. meldt dat in de dessa Kintjang, nabij Ma- dioen, in den laatsten tijd eenige pestge vallen voorkwamen. De dessa is daarom Zaterdag besmet verklaard. In de afdeeling Malang kwamen achttien gevallen voor, waarbij zestien dooden. In Kediri werden twee gevallen geconstateerd, waarvan een doodelijk was. In Madioen twee doodelijke gevallen en verscheidene verdachte doode lijke koortsgevallen. Daar ter plaatse is een laboratorium geopend onder leiding van dokter Otten. STAATSLOTERIJ. Heden zijn de volgende hoofdprijzen ge vallen op de daarachter vermelde nummers f 5000 13883. f 1000 840, 1388, 7485. UIT AMSTERDAM. Handelsschool geopend. Hedenmiddag werd in het bijzijn van vele genoodigden de handelsschool met driejarigen cursus van de Algemeen© Winkeliersvereeni- ging geopend. Overreden. Hedenmorgen werd op het Leidscheplein een 20jarig meisje door een tramwagen over reden en zoodanig verwond dat ze kort daarop overleed. OVERLEDEN. Te Voorburg nabij 'sHertogenbosch is heden overleden mr. C. J. A. Heydenryck, oud-staatsraad, oud-lid van de Tweede Kamer kamerheer van den Paus, gerechtigd tot het dragen van verschillende ridderorden. (Mr. Heydenryck is ia 1832 te Amsterdam geboren en te Leiden in de heide rechten gepromoveerd. Vanil8621883 was hij lid der Tweede Kamer, van 18971898 lid van den Raad der Voogdij over H. M. de Koningin. In 1883 werd hij benoemd tot lid van den Raad van State.) DE MOORD TE VIERHUIZEN. Voor de Rechtbank te Leeuwarden had heden zich te verantwoorden de 26-ja- rige veldarbeider Taeke N. te Harkema- Opeinde, onder beschuldiging van doodslag, althans zware mishandeling met doodelijk gevolg, althans mishandeling met uoodelijk gevolg, den 27 Juli j.l. gepleegd op den 19-jarigen J. H. Postma te Vierhuizen on der Surhuisterveen, door hem met een mes 1e steken, waardoor het hart werd getroffen. De beide personen hadden elkaar na afloop van een schoolfeest te Surhuizumerheide in de herberg ontmoet, waar de verslagene rnzie begon te zoeken, welke twist later op straat werd voortgezet. Ten laatste wer den de messen getrokken, waarbij Postma ook voorging, Hij stond niet zeer gunstig bekend. Van den dader wordt een gunstiger getuigenis gegeven. De ambtenaar van het Openbaar Mini sterie, mr. J. p. Amshoff, eisebte wegens doodslag 4 jaar gevangenisstraf. ROOS WEER KRANKZINNIG. De ,,'s Hertogenbossebe Courant" ver neemt dat de beruchte inbreker en uitbreker Roos van de strafgevangenis te 's H e r- togenbosch weer naar het krankzin nigengesticht Medemblik is overgebracht. DE MAROKKO-ONDERHANDELINGEN. PARIJS, 6 Sept. De „Matin" en do „Excel sior" deelen het hardnekkige gerucht mede dat de Duitscher egeering Dinsdag aan Cam- bon een antwoord overhandigde, waarin, in beginsel de Fransche voorstellen tot erken ning van positieve en speciale rechten in Marokko worden aangenomen. De „F.garo" bevat een telegram uit Berlijn meldende dat volgens de algemeen© overtui ging der ochtendbladen de Marokkaansch^ kwestie geregeld is en dat er mets anders meer overblijft dan zich te verstaan over de details. BERLIJN, 6 Sept. Hedenavond komt de rijkskanselier van Kiel te Berlijn terng. Hij zal dan een bespreking hebben met Kiderlen Wachter. Tusscben Cam bon en Kiderlen bad heden geen bespreking plaats. Waarschijnlijk morgen wel. Verzending en laatste buslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. 0 0 S T -1 N D I (Alles plaatselijke tijd). Rotterdam (Lloyd) (b)8 Sept. 7.21 -'s n*n. Marseille (Fr. dienst )(c)9 Sept. 6 'smorg. Genua (Nederl.)12 Sept. 7.21 's nam. Amsterdam (Nederl.) (a) 15 Sept. 7.21 's nam. Brindisi (Eng. dienst) (d). 15 Sept. 1.'snam. Napels (Duitsche dst.) 20Sept. 1 'snam, W E S T - I N D I Curacao over Queens- town8 Sept. 10 16 's avonds Suriname via St. Na- smire8 Sopt. 5.57 'a morg. Suriname over Queen s- town 8 Sept. 10.16 's avond» Suriname via Sout hampton 12 Sept. 8.28'smorg- Suriname via Amster dam 14 Sept. 7.21 's nam id. Curasao met K. W. I. maildienst (1) 14 Sept. 7:21 's nanud. Curacao over Ham burg (1) 1 Oct. 7.21 's avonds (1) Alleen op verlangen der afzenders. HOOGWATER, te Vlissingen. Donderdag 7 Sept. nm. 12.47 Vrijdag8 1.20 te Domburg Donderdag. 7 Sept. nm. 12.56 Vrijdag. 8 1.29 BRIEFWISSELING. Aan „Een reiziger" to Rotterdam. Wend u met uw verzoek direct tot de directie of den agent. MAR0KK0-SPANNING. Wat gebeurd er dan toch, dat de stemming in Duitschland zoo zenuwachtig is? Dat in Stettin in drie dagen trjds een half millioen mark uit de spaarbank werd gehaald, kan men nog heel goed toeschrijven aan plaatselijke ge ruchten over den polilieken toestand, die, hoe onzinnig ze ook zijn, toch worden geloofd door de groote massa. Maar hoe komt het dat ook op de Ber- ljjüsche beurs, waar men niet zóó lichtgeloovig 5s,d e koloniale en industrïecle waarden daal den, en de rogge zoo duur was. Het „Berliner Tageblatt" wijst op de merk waardigheid, dat de Berlijnsche makelaars geen zaken meer voor eigen rekening doen. Is dat een bewjjs, dat zij den toestand niet zeker genoeg vinden? Sedert jaren, zelfs niet in den' tijd van politiek© crises, zijn de noteeringen niet zoo sterk gedaald. Een financieel agent schap verzekert zelfs, dat zoo iets sedert 1870 niet is voorgekomen. Is er dan werkelijk het gevaar van een oor log dreigender dan vóór de pauze in de on derhandelingen? Van hoogerhand wordt getracht een anderen indruk te wekken. De officieuse „Nordd. Allg. Ztg." schreef Dinsdag: „Do onderbreking van de onderhandelingen inzake Marokko, is geëin digd. De besprekingen tusschen staatssecretaris Von Kiderlen-Wachter en den Franschen ge zant zijn gisteren hervat. Rekening hpudende met de omstandigheden, kan men verwachten, dat de onderhandelingen vlotter zullen ver- loopon dan voor de pauze." Toch schijnt de algemeene overtuiging te zijn dat het nu bij de onderhandelingen gaat: er op of er onder. Als ze nu mislukken, fltm is het ook hcelcmaal mis, zoo redeneeren velen, en dan kan men zich op het ergste voorbereiden. „Oorlog of vrede?" schrijft ook do „Köln. Ztg." boven een artikel, aan den stand van het oogenblik gewijd, en waarin zij wijst op de groote verbittering en opgewondenheid die onder het Duitsche volk heerschen. Het blad zegt echter overtuigd te zijn dat Frankrijk met met Duitschland do wapens zal kruisen, „Niet, omdat wij het Afrikaansche barbarenrjjk geen. oorlog waard achten. Een wereldbrand kan ontstoken worden door eeo

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 2