I EUiLLKTON. ZIJN WERKLIJSTJE. Ingezonden Mededeelingen. DE JAARDAG DER KONINGIN. Heden viert onze Koningin haar 31sten jaardag Velen gedenken Haar en haar gezin op dezen "dag en wenschen H M. geluk met dit heuglijk feit. Hoe de dag in onze omgeving wordt ge vierd vermelden wij hieronder. In Middelburg bad „Medioburgum" den 31sten Augustus uitgekozen voor de herdenking van baar twintigjarig bestaan. De stad had reeds vroeg in den morgen een recht feestelijk aanzien. Overal waren de nationale vlaggen uitgestoken; zelfs den von- gen avond kon men op vele plaatsen de driekleur zien wapperen, gevolg ongetwijfeld van het streven om toch vooral de eerste te zijn. Kinderen zwierden in feeststemming door de latraten, getooid met oranje-strikken of •sjeipen en kooplieden in „oranje-nasjenaal twee cent" deden goede zaken. Het zonnetje zotte aan dit alles niet ge ringen luister bij en alles voorspelde een mooien dag. Om acht uur reeds werd in het „Schutters hof" aangevangen. De adspiranten van de Middelburgsche gymnastiekverenigingen „Me dioburgum", „Excelsior" en „Ons Huis" en van „Volharding" te Souburg doden hun ■iterste best om de prijzen te bemachtigen. Hoewel er geen „bühne" was, „bühnen- fieber" was bij de jongelui wel op te merken. Onder de jongens waren er, die op zeer correcte wijze de vrije oefeningen uitroerden. Een buitengewoon aardigen aanblik levert een gezelschapje van die jeugdige turners. Som migen ferm uit de kluiten gewassen, anderen zoo klein van stuk, dat de mooie, frisscho sjerpen telkens kennis moeten maken met de zooien der gymnastiekschoenen. Tot slot repeteerden de adspiranten ge meenschappelijke vrije oefeningen, die 's mid dags voor de zoo talrijk te verwachten be langstellenden op het Molenwater zouden wor den uitgevoerd. Inmiddels kwamen de dames-leden van „Me dioburgum" in den „Schuttershof-tuin het turners-gezelschap vermeerderen, in afwach ting van de .officieele ontvangst, die om half- tien in de kleine zaal zou plaats hebben. De jonge turners, die zoo pas nog proe ven ran. hunne bekwaamheid hadden afgelegd, verkwikten zich nu met dikke boterhammen. Het tijdstip dei offickjele ontvangst was reeds gepasseerd, toen meegedeeld werd dat eerst pm elf uur dit officieete gedeelte zou plaats hebben. Om tien uur ving in de Nieuwe kerk de bidstond aan, waarin ds. J. de Visser voor ging. Na bet zingen van Psalm 68 vers 14 en gebed zong de heer dr. H. van der Kamp sen „Bede". Ds De Visser hield daarop een toespraak, waarin hij de be teekenis van den disten Augustus voor ons land uiteenzette. Mevrouw WinsVan der Mieden van Op- sneer en dr. H. van der Kamp zongen daarop ■een duet uit Psalm 71, van G. Jankewitz, waarna de toespraak werd vervolgd. Mevrouw Wins vervolgde het programma met het zin gen van een „Koninginnolied" en na het go- bed volgde Gezang 96, door de aanwezigen gezamenlijk gezongen. Ds. De Visser sprak den zegen uit en met het zingen van „Lob und Dank" door me vrouw Wins was de bidstond geëindigd, die door een vrij talrijke schare werd bijgewoond. Op hetzelfde uur, waarop de samenkomst in de kerk een aanvang nam, begon het concert, dat de vereeniging „Middelburg Vooruit" op de Markt georganiseerd had. Het muziekkorps uit Koude kerk e, onder leiding van den heer A. Calatz, blies er lustig op los. Van af „Commerce" was langs Stations straat, Houtkaai, Sl. Jansstaat en Lange Delft naar de Markt "gemarcheerd, waar de vroolijke wijsjes het publiek in een opgewekte stem ming bracht. In de stad werd het langzamerhand voller en vooral Zeeuwsch-Vlaanderen was goed ver tegenwoordigd. Het „Leger des Heils" maakte met het mu ziekkorps gedurende de morgenuren een wan deling door de stad. Op de hoeken der stra ten worden de Heilsliedcren gespeeld, welke oogenblikken door oenige vroolijke soldaten werden gebruikt om langs de buizen en bij de omstanders te collecteeren voor den ar beid van het Leger Om elf uur had in het „Schuttershof" de officieele ontvangst plaats. In de kleine zaal waren vele leiden van de feest en sub-commis sies bijeen met de besturen en turners der deelnemen deJ ereenigingen en eenige padvin ders. De voorafgaande uren waren besteed om nog eens (te repeteeren, wat 's middags zou moeten worden uitgevoerd, opdat dit dan des te beter ,-iot zjjn recht zou komen. Onder/ de aanwezigen merkten we ook op den heeAr J. Heijnen, van 's-Gravenhage, voor zitter 'Jan het „Algemeen Nederlandsch Gym- aastielKverbond". De heer Herman Snijders nam, uls voorzitter der feestcommissie, het woord, j De spreker begon met er op te wijzen, dat door samenloop van omstandigheden de offi cieele ontvangst moest worden uitgesteld tot een later uur. |lij' heette de aanwezigen (welkom op dit feest dat gegeven wordt door „Medio burgum" ter gelegenheid van haar 20-jarig beslaan op 27 Augustus j.l. De dag Idie gekozen is, heeft z'n voor en tegen. Deze dag toch is een nationale feestdag. Men heeft den 31sten Augustus gekozen om dit feit te herdenken en tevens om dezen nalionalen feestdag extra-luister bij te zetten. Toch heeft voor dit feest deze dag veel tegen, I want daar het een nationale feestdag is, wa- i ren vele vercenigmgen verhinderd en moest men van een gewestelijke uitvoering afzien. Een bijzonder woord van welkom riep spre- j ker don heer Heijnen toe, die- herwaarts is ge komen, niettegenstaande het geen gewestelijke uitvoering is. Hij bracht diens buitengewone i verdienste voor het Verbond in herinnering. I Daarna sprak de heer Snijders een woord van gelukwensch tot de feestvierende vereeni- ging. Niemand zal bet hem kwalijk duiden, wanneer hij „Medioburgum" een flinke, krach tige vereeniging noemt. Spreker uitte de beste», wenschen voor de toekomst. In de derde plaats een woord van dank aan de heeren, die dezen dag hebben willen voor bereiden. Vooral ook dank aan de jury, wier uitslag met berusting of blijdschap zal wor den aanvaard. Spreker eindigde met de hoop uit te drukken dat de dag uitnemend raag slagen en „Medio burgum" de aangenaamste berinneringen daar aan mag behouden. De heer C J. Mazure, voorzitter van „Medio burgum", wilde aan deze rede niets meer toe-1 voegen. Hij dankte voor de gelukwenschcn, der vereeniging gebracht. De heer Heijnen kreeg hierop het woord. Hij gevoelde behoefte op dezen feestdag hier j te zijn. Als „Medioburgum" jarig is, is ook hjj j een beetje jarig, 't Is ongeveer twintig jaar geleden dat het gewest Zuid-Holland in Mid delburg een uitvoering gaf. Het gevolg hier van is geweest, de oprichting der feestvie rende vereeniging, welke zooveel voor het turnen in Zeeland heeft gedaan. Een woord van hulde brengt spreker aan den heer Den Bouwmeester, die ook in 1891 deel uitmaakte van de feestcommissie. Spreker hoopt dat de dag in Middelburg voor de toekomst zal blijken te zijn een dag van groot belang voor het turnen en weer een steen moge worden bijgedragen voor het fundament van de turn sport. De heer Hojjnen brengt hulde vooral aan den heer Herman Snijders, den man die zoo veel voor de turn sport heeft gedaan. Op het Molenwater stonden om twaalf uur veel belangstellenden geschaard. Nu nog niet om de vlugheid en correctheid der turners gade te slaan, doch ditmaal om getuige te zijn van de parade van het Middelburgsch Tijdens de uitvoering der vrije- en orde- oefeningen waren de voetballers druk iu de weer. Hun doel was het „leder" zoo dikwijls mogelijk in het net te plaatsen. Het Middelburgsche muziekkorps deed zijn vroolijke tonen over het terrein schallen en het mag gezegd, dat ook do muziek niet wei nig bijdroeg tot het welslagen van don dag, want dit mocht reeds spoedig wordeu gecon stateerd, hel feest was geslaagd. „Medio burgum" mocht tevreden zijn over wat het ondernomen had. De hinderniswedloop nam een aanvang, do militairen begonnen met hoogspringen om te vervolgen met vèrspringen en touwtrekken, de voetballers hielden zich na het doeltrappen onledig met vèrtrappen en hardloopen met den bal en do padvinders moesten ook een hinder- ru'sbaan afloopen en gingen tot slot bruggen bouwen. Tegelijk met den bruggenbouw liad het keur- turnen plaats. Door de heeren werd gewerkt aan twee bruggen, en twee parterre-rekken, do dames werkten aan de brug Herhaaldelijk gaf het talrijke publiek door applaus blijk van z'n ingenomenheid, vooral ^Excelsior" trok in buitengewone mate do belangstelling Voor de toegekende prijzen zie men laat ste berichten Het commando werd gevoerd door kapitein A. C. de Vos; majoor W. H. van Wieringhea Borski inspecteerde de troepen. Om kwartier over twaalf was het militaire schouwspel af- geloopen. Omstreeks een uur werd het bij het „Schut- tershof" een gezellige drukte. Straks zou de optocht uittrekken, die in den tuin werd op- gesteld. I Stipt op tijd. zette zich de stoet in be weging. Voorop de tamboers van het garnizoen, j daarachter de discipelen van den heer Jan Morks en de feestcommissie in rijtuigen, waar achter de deelnemende vereenigmgen volgden. Behalve de hiervoor genoemde was nog tegenwoordig „Volharding" uit Goes, „Kracht en Vlugheid" uit Bergen op Zoom was niet opgekomen. Na de turners kwamen de voetballers, de versierde rijwielen en de padvinders De mili tairen die aan de militaire wedstrijden zou den deelnemen, sloten den stoet. Langs Molenberg, Langeviele, Markt, Lange Delft, Korte Delft, Dam, Molstraat en Koe-1 poortstraat ging hel naar het Molenwater waar reeds een vrij talrijk publiek de komst der turners en verdere deelnemers aan de wed- j strijden afwachtte. Direct werd onder leiding van den heer W. de Graaf met de staafoefeningen aangevangen. i Zeeland heeft goede turners, dat hebben de net uitgevoerde staafoefeningen bewezen, maar I ook onder de dames wordt de gymnastiek met uitstekend resultaat beoefend. Dat deden de dames-leden van „Medioburgum" ons zien Het meest indrukwekkend waren de vrjje oefeningen door de adspiranten uitgevoerd, in hoofdzaak wel omdat hun aantal hot grootst was. Niet minder dan ruim 120 jongens betra-1 don tegelgk liet veld. Een woord van lof voor j de prestaties van de drie voorwerkers. Hun werken was keurig, correct en kort. I Op het terrein was veel publiek aanwezig en velen genoten nog door een kijkje te nemen over de haag, die het terrein omzoomde. Naar het Engelseh. Tommy Harland verliet de kostschool, zoo volgepropt met kennis van de oudheid, dat 'tteek, of er geen plaats in zijn hoofd open bleef voor het moderne. Waarom dit geleerde mannetje niet naar de universiteit werd ge stuurd, is niet recht duidelijk; maar ik ver moed, dat Tommy's vader 't beter vond, zijn klassieke geleerdheid aan te vullen mot de wijsheid, welke men kon opdoen in en om de beurs. Hoe 'tzjj, Tommy kreeg een plaats op 'n vorstelijk ingericht kantoor. Er was voor hem geen sprake van een „strijd om het be staan"; als bij maar kalm en flink doorwerkte, kon hij rekenen op een goed inkomen en de waardigheid van directeur der een of andere vennootschap, zoodra hij kaal genoeg was om deftig die waardigheid te dragen. Vreemd genoeg, pakte Tommy dadelijk goed aan- Hij leerde den gebeelen dag nuttige en practische dingen, zoodat hij zelfs van den oudsten „baas" welwillende hoofdknikjes kreeg. Een kanloordag van acht uur was echter niet genoeg voor Tommy en hij had in zijn lessenaar een wcrklijstje, dat er ongeveer zóó uitzagMaandag, Fransche conversatie cursus 78, Carlyle lezen 9—10. Dinsdag, Duitsch 78, debatingclub 911 Tommy wilde vooruit en had geen lust, zijn avonden te vermorsen. Twee jaar lang hield hij zich trouw aan de regels, die hij zichzelf had gesteld, le vende in een wereld van boeken en zaken Doch toen gebeurde er iets. De tragedie begon aldus Op zekeren mooien voorjaarsavond gleed Tonuny als gewoonlijk van zijn kantoorkruk met klokslag van zessen. Al de anderen wa ren reeds weg, maar Tommy profiteerde nooit van de onveranderlijke gewoonte der firmanten, om vijf uur weg te gaan voor een boodschap VLISSINGEN. Woensdagavond heeft men aldaar al een voor proefje van de Oranje-feestviering genoten. Onder overgrooto belangstelling van Ylissing's burgerij heeft toen het vendel piekeniers en musketiers onder bevel van den hopman M. van der Beke Callenfels een ovatie gebracht aan Prins Willem van Oranje. Met de muziek- vereeniging „St. Cacoilia" voorop en belicht door talrijke vlambouwen marcheerden de mid deleeuwers door de overvolle straten, terwijl het fakkellicht fantastisch weerkaatste in de groote metalen helmen en op de zilveren pun ten der lange pieken, en de musketiers den pas regelden naar het telkens gelijktijdig neer zetten van de musketstokken. Zoo ging het naar den Boulevard, waar onder bet spelen van het Wilhelmus het vaan del werd overgereikt. Met volle muziek werd daarna naar de Badhuisstraat gemarcheerd en een ovatie gebracht aan den heer Piekema, die in het eosluum van Willem den Zwijger met een tweetal dames op het balkon ver scheen en liet vendel welkom heette. Vervolgens werd de troep door den Prins en de hoplieden geïnspecteerd en nam na een paar Wilhelmus-coupletten en een driewerf hoera, afscheid van den grooten Zwijger om op de Zeilmarkt weer ontbonden te worden. Dat de feeststemming er Woensdagavond al in zat kwam zeker niet het minst door de mooi versierde straten. Langs den geheelen Walstraat waren palen opgericht., v. aartus- schen groene slingers en vlaggen de noodige •siermg brachten, terwijl ook reeds andere straten, in het bijzonder de Kerkstraat en de Nieuwstraat, van den goeden smaak der bewo ners getuigden. In laatstgenoemde is over de geheele breedte een oude Vlissingsche stads poort opgericht, waarbinnen een kamertje is getimmerd voor de stads wachters die daar nu heel natuur-gefxouw hun pijpje zullen roo- ken, zonder de passcerende burgers en bur geressen aan een al te strenge contröle te onderwerpen. Heden is het de groote dag en de clou in het Oranjefeest, de opvoering van het openluchtspel, waarvoor in Zeeland en Bel gië op ruime schaal reclame is gemaakt, heeft dan ook van alle zijden belangstellenden naar de Scheldestad getrokken. In ons nummer van 30 Juni gaven we reeds een overzicht van het doel en de be- teekenis van dit openluchtspel, dat de voor vallen in April 1572 te Vlissingen weer geeft. In het eerste bedrijf komen de gebeurte nissen op Zaterdag 5 April aan de orde. Het tweede doet de Spaansche vloot naar Vlissingen komen en brengt bet volk tot op stand tegen do vreemde overheersching, ter wijl in het derde Prins Willem van Oranje den vasten voet op Vlissing's grondgebied zet. En om dit zangspel „Vlissingen kiest des Prinsen zijde" naar behooren te kunnen uit voeren zijn kosten noch moeite gespaard. Weken lang heeft de componist de lieer M. H. van 'tKruijs, met talrijke muziek- enzang- vereemgingen gerepeteerd en is er dan nu ook volkomen in geslaagd uit al die hetero gene deelen een geheel te vormen dat in staat is den pakkenden tekst van den heer P. Lands man volkomen tot zijn recht te doen komen. Op het De Ruyterplein was een nieuw too- neel voor de zangers opgeslagen en daarom heen waren de plaatsen voor de toehoorders aangebracht. Een groot gedeelte van de om liggende straten was voor de toeschouwers afgezet, maar daar builen verdrongen zich duizenden belangstellenden en ook in do rainen van hotels, café's en particuliere huizen bleef geen plaatsje onbezet. Links van bet podium stonden do licht- gekleode zangeressen, rechts de piekerniers, schansgravers enz. in hun schilderachtige kostuums vóór bet podium bevond zich een groot orkest. Het bezoek was enorm, en hot plein bood ui de folio zon oen mooien eu lovendigeu aan blik. Tot op de daken too zaten menscben. Mejuffrouw Bos zong met groot succes als „vrijheidgonius" de inleiding, en ook do ver dere uitvoering bad veel succes. De melodieën waren pakkend, de zang was uitstekend, en de toonoelen waren schilderachtig door de kleurenmengeling der 17de eeuwsche kostuums. Groot enthousiasme ontstond toen in het derde [bedrijf de Prins met zijn gemalin eu gevolg het podium besteeg. Het slot der uitvoering werd gevormd door het „Wilhelmus van Nassauwen" met ajiotheose. Na de uitvoering stelden de deelnemers zich op, om in optocht door de stad te trekken. Tegen kwart voor vier verliet de stoet hot plein langs den Nieu wend ijk. De Harmonie „St. Cacoilia" met vaandel ging voorop, en daarna volgde de Prins van Oranje met gemalin en gevolg, allen te paard, 's Prinsen gemalin droeg de bloemen mee, die haar geschonken waren. Daarna volgden eenige beambten te voet, en 's prinsen lijfwacht, en daarna al de zang- vereenigingen die hadden deelgenomen, tel kens afgewisseld door Spaansche soldaten en musketiers en piekeniers, die ook met bun vaandel den stoot besloten. Er heerschto veel geestdrift onder het tal rijke publiek, waaronder ook veel Middelbur gers waren. en niet meer terug te komen. Tommy stond zijn hoogen hoed nog op te strijken, toen de kantoorschoonmaakter kwam, met emmer en bezem. „Alweer de laatste, meneer? Och ja, ik kan het u niet kwalijk nomen; wij zijn allen maar eenmaal jong, hè? Ach God, wat hob sk een vrijers gehad, toen ik nog een jonge meid was! Sst! Daar komt ze! Geneer je niet om mij. Ik ben zoo doof als een pot." Do goede Tommy stond versteld van de ver moedens der schoonmaakster. Maar hij had geen tijd, haar uit te leggen, waarom hij zich hield aan de regels van 't kantoorwant uit het achter liggende kantoor kwam juffrouw Golding, d<? stenografe van de firma. Do meeste mooie meisjes van Engeland heb ben zich toegelegd op het werk van steno typiste en Mary Golding was de mooiste van "theele legioen- Dat had die Tommy nooit opgemerkt! Tom my zelf was een aardige frissche jongen, met een knap gezicht, klassieke trekken, blond haar en ,het verzorgde uiterlijk, waarop de BRIEVEN UIT HET VREEMDELINGEN LEGIOEN. links enr echts, doch er wa» niemand dio hem behulpzaam kon zijnhij wendde zich tot den „chef" en sprak eeiuge woorden tot hem waarop deze zich verwijderde om terug U» keeren met een tolk die Duitsch en Fransch sprak ook dat ging goed ik hoorde dat hij bijkans bij allen dezelfde vragen stelde, eerst naam. daarna nationaliteit en of men Fransch sprak, of kon lezen, daarna bekeek hij de lie den van onder tot boven, gaf hier en daar een ,aanmerking aam den fourier, doch meer vragen deed lüj zelden. Ik dacht weet je wat ik spreek geen woord Franscli. maar ik wil toch niet laten zien dat ik Duitsch versta, en hem maar antwoorden in volgordo der vragen, welke hij de andere stolde. Naast mij stond een Belg welke ook Fransch pprak, doch geen Vlaamsch. Ook deze passeerde hij, en nu kwam ik aan de beurt. Wij keken elkaar eens in de oogen en hij vroeg in 't Fransch „Hoe heet u?" „Ilol- lamde" gaf ik trots ten antwoord. „A bien" meende hij en „Quelle nationality V" „Van der Velden" zoide ik. „Comment?" Van der - Velden" spelde ik nogmaals. „Jamais en- temdu" (Nooit gehooid) meende iuj en zich tot don „chef" wendende zoide hij „compra pas" (cmmprend pas, d i. begrijp niet). de chef meende „compra pas" Ik da. it .- ja ,wat zou dat nou beteekenen, Ik hoor. e „kopore pijp" en dat had toch niets met mg te maken. Mijn biljet werd van 't bureau gehaald en nu begon hij te lezen. „Ah", zoide hij, „Hollande, trés vous ne parlez pas l'aUeniand mon kapitein", antwoordde i dat hij vroeg of ik de Fransche taal sprak en 1 verder ging hij. Na mij kwamen de Spanjolen, Italianen en Russen aan de beurt; voortdu- rend hoorde ik hen nog spreken over conipr pas. Enfin, ik was bly dat hot was afgeloopan^ .n «C ru van i ourcau te lezen. „Ah", bien, trés tem 'L nand?" No» ik, daar ik dacht -V^j se hi» taal snra!. en 1 eu. wij op onze kamer ons konden ontkleeden. nt Saïda, 22 Aug. Toen wij terug kwamen was het alweer tijd voor de soep, weder werd een „car" wijn per man uitgegeven, eu daarna konden wij ons dutje gaan doen, daar het in de zomer maanden te warm is om tusschen 10 en 2 uur' iets te verrichten. Doch wij dachten, aan geen slapen. En geen wonderdaar voor ons lag nog een stapel lederwerk dat nog gepoetst moest worden, en toen wij daarmedeI klaar waren, was ons waschgocd droog en moest gerangschikt worden op de plank, al les even netjes en glad Des middags evenwel; moesten wij weder aantreden, ieder met zijn1 burgerplunje tot een bundeltje tezamen ge pakt en van een etiket met naam van den eigenaar voorzien. De fourier nam alles in ontvangst op de rustkamer, waar zij op één hoop gesmeten' werden. Ik dacht dat ze van plan waren die kteeren te bewaren tot over vijf jaar. Spoe dig zou ik evenwel anders gaan denken. Den volgenden dag moesten wij ons kleeden in groot tenue. Wij zouden aan den kapitein der compagnie voorgesteld worden, welke tevens zou loordceleu of de ons verstrekte klee- ren geschikt waren om dienst mede te doen en uitgaan in de stad. Dat aanpassen dezer uniformen kostte weer veel moeitede roode broek werd duchtig uitgeklopt en geborsteld en het vest niet minderde koperen knoopen, waarop „légion étrangère", moesten glimmen als een spiegel, de licht blauwe stropdas moest zes maal om den hals gewonden en toch overal netjes en glad zitten. Dan kwam het moeilijk ste de „ceintuur", een lange licht blauwe band, welke om het middel wordt gewonden De een moest den ander een handje helpen, doch vele malen kon men 'zich zóó niet draaien of de ceintuur zat niet vast of niet gelijk ge noeg en dan begon het winden weer opnieuw. Doch het werd bjd om maar beneden te gaan, want reeds tweemaal had de sergeant, die naar het scheen ons moest africhten, een sein gegeven met zrjn fluitje. Dus naar be neden. Daar werden wij weder geschikt volgens nationaliteit, nogmaals nagekeken en onder zocht door een adjudant, lot eensklaps do sergeant ons toesclirecuwde „gardez-vous", hetzelfde als bij ons „geeft acht". Ik ver stond er wel geen woord van, maar ik zag dat de andere „stram" stonden, dus ook ik nam op mijn manier de militaire houding aan. De kapitein kwam in 't zicht, hij groette ons jmet een genadige hoofdbuiging en do sergeant meldde hem zoo ik begreep dat dit de nieuw aangekomenen waren enz. De inspectie begon, ik hoorde hem vragen stellen op den rechtervleugel, waar de Fran- schcn, of liever de Fransch-sprekenden ston den, meest afkomstig uit den Elzas of Lotha ringen. De heden antwoordden hem en alles ging als het ware van een „leien dak". Ik dacht: „wacht maar, dadelijk wordt het moei- Iijker voor je, als je eerst maar eens bij de Duitschers komt." En jawel, bij den eersten gekomen, bleef deze man natuurlijk het ant woord schuldig. De kapitein wendde zich Doch ik hoorde de Duitschers onder elk indér zoggen „Morgen müssen wir vor den KfljflsK nel." Dus nog meer ellende. Des namiddags was het wedev j.verzamebjti'a voor ons en werden wij voorziet, van een T weer jmet bajonetwij haddén den Leelojn* verderen dag werk om het te reinigen via1 vet en stof. Den volgenden jmorgen moes ten lest ijl wij er reeds vroeg uit om ons te klepd^n ;r nu evenwel moesten wij, hoewel het aardig warm beloofde te worden, ook nog een jyy licht-blauwe kapotjas aanlrekken waaroijJ' weder onze ceintuur moesten wikielê0®rif er, werden voor het regiments -b ure^tf ^e,</,-;> waar de regiments-muziek re<»ds .Aïnpj genomen. Weder werden wy geiangf' na nogr uim een uur van het eeno been op Mij),, andere te hebben „gerust" veischoAi_éindaMB~^ de gevreiesde doch tevens lang verwachte m^p, een. klein persoontje, doch met (tegen alseen rat welke ons als het ware wilden doorzien: tot op den bodem. Voor ieder had hg een vrien- delijk woord, klopte hen op den schouder en zelfs enkele oudgedienden schudde hij de hand. Met behulp van den Duitschen tolk maakte hjj zich ook bekend met de Duitschers en Oosten rijkers en nu by mijn. Ja daar moest een tolk bij gehaald worden, en jawel, na lang zoeken vond men een Belg die mij in bet Vlaamsch vroeg „Waarom ik in het legioen was geko men Ja waarom? Het zou te lang zijn dat dien kolonel te gaan vertellen, dus ik antwoord de eenvoudig dat ik het leven wilde leere» kennen a's legioenman in Fransclien dienst. De kolonel bezag mij nogmaals en mij wijzende op mijn correcte militiarc houding zei hij „0 bent reeds meer soldaat geweest?" Jawel in Holland en in de ILoilandsche kolonie, Java, Sumatra en Borneo, gaf ik ten ontword. Geen pensioen? Neen kolonel Hoeveel dienstjaren?— Acht kolonel. Waarom beu je daar niet gebleven? Ja dat kon ik zoo direct niet vertellen, waarom ik dat schoone Insulinde vaarwel had gezegd. Ieder mensch heeft zijn idee, en daartegen strijden gaat niet. De kolonel zag wel ilat ik een der velen was die niet geweten hebben wat zij aanvingen, alvo rens zij ra het legioen kwamen. Hij klopte mij aanmoedigend op de schouders en zeide „Mon ami faites votre service, comme lii-bas, rieu perdu, compri Ik verstond hem niet maar jk wist wat hij bedoelde en antwoordde Oui, mon kolonel. V. d. Velden. firma prijs stelde. Na een paar woorden op strikt zakelijken toon hield hij de deur open voor Mary, en1 samen gingen ze de trap af. Op straat snoof Mary de lentegeuren in, nergens heerlijker dan in Londen, en verklaarde nadenkend: „Ik wou dat ik een man was!" „Och! Waarom?" vroeg Tommy beleefd „Omdat je dan prettige avonden kunt hebben." Prettig I Tommy moest naar een Duitsche les I Hij liad niet veel tijd te verbeuzelen dus gracht hij Mary met de betooverende gnjze oogen in een omnibus, groette be leefd en ging den anderen kant uit. I Suffer 1 Tonuny woonde alleen in Bioomsbury en dineerde pas om acht uur. Daarom ging hij eerst naar een theehuis in Fleetstreet om een kop thee en een stevigen boterham te gebrui- ken. Toen hij halverwege was met deze hart sterking, jkvvam een dame het volle zaaltje binnen en nam, na eenig aarzelend rond- sedert bijna 20 jaren door Artsen on Tandartsen aanbevolen. Prijs der groote kyken, plaats aan de andere zijde van zijn tafelje Zij was jong, mooi en goed gekleed tenminste, dat vond Tommy Al had hij nooit op de kleur van Marv's oogen gelet, hij was niet geheel onbewust van de waarheid, dat een flinke vrouw iemand duchtig kan helpen om vooruit te komen in de wereld. Hij had oenig begrip van die dingen gekregen door de moderne romans, welke hij van-tijd-tot-tijd las bijzonder beviel hem 't type van den roman held, die begint met niets en eindigt in het Lagerhuis 't doel van Tommy's geheime eerzucht. In zulke verbalen is er, zooals u weet, altijd een rijke, voorname dame, in kost-, baar bont, die verliefd wordt op den held en hem langs den koristen weg helpt aan succes. Tommy dacht aan haar, terwijl hij keek naar de dame tegenover hem, die ook bont droeg. (Siot volgt.}

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 3