MIDDELRURGSCHECOURANT. 184' Jaargang. Vrijdag I September. Middelborj 31 Augustus. Benoemingen. Bit Stad tin Provincie, Landbouw. Onderwijs. 9." 206. 1911. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Rrjji per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend# Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Buren* A. DE LA 91AR Az., K.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Nog een herstemming. Morgen (Vrijdag) tusschen 's morgens a o li t en 's namiddags v ij f uur moet in het derde district van Vlissingen nog een herstemming plaats hebben voor een lid van den raad. De keuze staat thans tusschen een anti- revolutionnair, op wien bij eerste stemming 240 stemmen werden uitgebracht, en een sociaal-democraat die er toen 292 verkreeg. De vrijzinnigen zijn verdeeld van gevoe len, en eerst Dinsdag avond hebben zij daarvan doen blijken. De vrijzinnig democraten besloten den sociaal-democraat te steunen, de vrije libe ralen daarentegen den anti-revolutionnair. Wij meenen dat eerstgenoemden het goede deej kozen. De partii van rechts in den raad mag, dunkt ons, in geen geval versterkt worden; vermeerdering van haar invloed op hel ge meentelijk bestuur,is om principieele redenen ongewenscht. De raad is thans samengesteld uit 5 anti-revolutionnairen, 2 katholieken, dus rechts 7 leden, 10 liberalen en 1 sociaal democraat. Elke vermeerdering van rechts wordt bedenkelijk met het oog op de afwezigheid van een lid of meer leden links. Tegen rechts hebben wij ons steeds ver klaard op tal van punten moeten wij de aanhangers van die partij bestrijden. En al verschillen wij ook met de mannen der S. D. A. P. in menig opzicht, en al keuren wij hun manier van strijden meestal af, inzake het openbaar onderwijs en de sociale wetgeving b..v. staan zij ons het ijnaast. Wij vinden hen in elk geval vaak aan onze zijde in den strijd tegen rechts. Daarbij is van een tweetal leden dier partij in den raad van Vlissingen niet het gevaar te duchten, dat wij vreezen van een vermeerdering met één van de leden der uoalitie. Wij noodigen daarom de vrijzinnige kie- zerB in district III uit morgen (Vrijdag) te stemmen op J. DE MEY. Onderscheidingen. Deze bepalen zich dit jaar ook weer tot de gewone categorieën van hooge en lagere ambtenaren. Van deze en anderen vermelden wij enkele, behalve de reeds genoemde, in Zeeland woonachtig. Zoo is benoemd tot commandeur van den „Nederlandschen Leeuw" mr. W. K. F. P. graaf Van Bylandt, voorzitter der Tweede Kamer, en dr. Hugo de Vries, hoogleeraar aan de Gem. Universiteit te Amsterdam tot "ridder in die orde mr. P. J. M. Aal- berse, lid der Tweede Kamer te Leiden; J. Simons, wethouder van 's Gravenhage; dr W. Einthoven, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden dr. H. Zwaardema ker, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrechtdr. C. F. A. Koch, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, mr. H. W. Methorst, directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's Gravenhage en M. Caland, c. i. te 's Hertogenbosch, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswa terstaat. der 2e klasse in de 7e directie; In de orde van „Oranje Nassau" zijn bevorderd tot olBeier mr. L. A. Bybau, secretaris van Delft, en Marcellus Emants, letterkundige te 's Gravenhageen zijn be noemd tot officier mevrouw A. Nassau Noordewiei'-Reddingius, concertzangeres te Amsterdam, F. H. Donner, kol. van den plaatsel. staf, plaatselijk commandant te 's Gravenhagetot ridder E. Berdenis van Berlekom, kapt. der mariniers, C. G. Chr. Holm, ingenieur bij do fabriek Feyenoord, en W. P. van Stockum, te 's Gravenhage, voor zitter der Vereeniging van den boekhandel. Verder is in die orde tot ridder benoemd W. G. van Nouhuijs, letterkundige te Am sterdam. Bg kon. besluit: is benoemd tot directeur van bet post en telegraafkantoor te Balk A. W. de Vries, thans commies der posterijen en telegraphie 2e k 1. Ter beschikking van den Gouv.-Gen. van Ned.-I. kunnen worden gesteld personen, die in het bezit zijn van een door „Maatschappij tot bevordering der bouw kunst" uitgereikt diploma van bouwkundig opzichter, ten einde voor een tijdvak van 5 jaren, met den titel van bouwkundig op zichter, ter beschikking van den directeur der burgerlijke openbare werken daar te lande te worden geplaatst. Zij zullen benoembaar zijn tot architect bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Nederlandsch-Indiö, nadat zij met gunstigen uitslag het examen voor die betrekking hebben afgelegd, waar aan moet voorafgaan een voldoend examen voor opzichter bij den waterstaat. Ter beschikking van dien Gouv.-Gen. kunnen ook worden gesteld personen, die in het bezit zijn van een door de „Maat schappij tot bevordering der bouwkunst" uitgereikt diploma van bouwkundig teeke naar, ten einde te worden benoemd tot teekenaar bij het dep.- der burgerlijke open bare werken daar te lande. De „St. Crt." no 204 geeft nadere in lichtingen. KORTE MEDEDEELINGEN VERGADERINGEN. In de Woensdag te Haarlem gehouden 22e jaarvergadering van den »Nederland- schen Christen-Geheelonthondersbond" bleek uit het jaarverslag dat het ledental ver meerderde. Te Deventer en Makkum wer den afdeelingen opgericht. OOST-INDIE. Blijkens telegram is in Meureudoe (Gou vernement Atjeb en Onderhoorigheden) een patrouille verdwaald. Na 28 dagen zonder vivres te zijn geweest werd zij door ter opsporing uitgezonden patrouilles gevonden aan de Kroeeng Mengenrintjing (Anoe). Aan uitputting zijn overleden 9 inland- sche militairen beneden den rang van officier en 10 dwangarbeiders en koelies. Wapens zijn niet verloren gegaan. Met den excursie-trein uit Ostende zijn heden alhier 101 passagiers aangekomen. Het was daardoor zeer druk in onze stad en ook door bezoekers uit andere deelen van onze provincie. Woen-dagavond werd onze gemeente bezocht door het z. g. natuurmensch, een man met lang haar, die in een bruine mon nikspij op bloote voeten in sandalen door de hoofdstraten wandelde en onder over- groote belangstelling van Middelburg's in woners, een brochure verkocht waarin hij de voordeelen van natuurlijke kleeding en regatarische voeding uitvoerig uiteen zet. Zooais nog in een deel der oplaag van ons vorig nummer werd vermeld wer den bij de militaire wedstrijden, die Woens dagmiddag op het Molenwater alhier zijn gehouden, geldprijzen behaald door korporaals en manschappen voor: verspringen le prijs 5.80 M. milicien Heijboer, 2e prijs mil. Theu- nissen 5.70 M-, 3e prijs mil. Kooman 5.60 M. hoogspringen pols le prijs hosp. soldaat Bom 2.45 M., 2e mil. OIree 2.35 M. en 3e mil Daniëlse 2.15 M.; hindernisbaan le prijs mil. Gommiors I min. 13 sec., 2e mil. Fluijt 1 min. 15 sec. en 3o mil. OIree 1 min. 16 sec.j hoogspringen vrij le prijs korporaal Linden- berg 1.40 M., 2e mil. Bil 1.20 M. Verder verwierven voor verspringen pols den len prijs hosp.-soldaat Bom 7 20 AL, 2e mil. Heijboer 7.10 M., en 3o mil. Van Overbeeke 7 M.hardloopen met Kindernissen (150 M.) len prijs mil. OIree 29 sec., 2en mil. Vergouwe 31® sec. en 3e mil. Mesio 34 sec. In de wedstrijden voor onderofficieren be haalden voor verspringen den len prijs serg. Rijbering 6 M. en 2en cadet korp. Geleijnse 5.60 M voor hoogspringen Ion prijs cadet- serg. Schroder 1,60 M. em 2cn serg. Rijbering 1.45 M. en voor 100 M. snelloop len prijs serg. Rijbering 12 sec. en 2en cadet-serg. Schroder 13 sec. Uit Vlissingen. Met den pleziertrein van Donderdagmor gen naar Rotterdam vertrokken 50 reizigers v n VlissiDgen, 158 van Middelburg, 15 van Arnemuiden, 18 van 's Heer Arendskerke, on van Goes, 47 Tan Kapelle-Biezelinge, 65 i Vlake, 55 van Kruiningon-Yerseke, 28 van Krabbendijke en 6 van. Roosendaal; in 't geheel dus 581 reizigers. Ter gelegenheid van den katholiekendag te Breda laat de staatsspoor a. s. Zondag 3 September een extratrein loopen; vertrek van Breda 's avonds 8 uur, stoppende op alle stations der Zeeuwsclie lijn. Aankomst Middelburg 10.37, Vlissingen 10.48. Door do militairen werd Woensdag een wedstrijd in het schieten met revolver ge houden. Den Isten prijs verwierf de serg. le klas Noordhuizen met 65 puntenden 2en serg. maj. Van Dijk met 62 p.den 3en serg. maj. Moggré met 60 p.den 4en serg. maj. Borghout met 60 p.den oen serg- maj. De Groot met 59 p.den 6en adj.-onderoff. Den Otter met 57 p.den 7en serg. maj. Jen tink met 50 p. en den 8en korp. tam boer Lambrecht met 50 p. De zangvereeniging „Looft den Heer" gaf Woensdagavond in de concertzaal van den heer Buning een openbare uitvoering van een tweetal oranjecantates. Zoowel de kindercantate onder leiding van den beer Veenstra, als de cantate van de ouderen, die door den heer E. Batter werd geleid, ver wierven een dankbaar applaus van de talrijke aanwezigen. Ds. Voorhoeve sloot de bijeenkomst met dankzegging. De heer H. J. de Loenen te Vlis singen, officier-machinist 2e klasse bij de Kon. Marine, is door den president van Venezuela, ter gelegenheid van het honderd jarig vrijheidsfeest, begiftigd met bet orde- teeken 4e klasse van den „Bevrijder Simon Bolivar". De burgemeester en o raadsleden en corps hebben te N i s s e ieder een zilveren medaille geschonken aan de schietvereeniging „Pro Patria" aldaar voor den aanstaanden grooten schietwed strijd. *De heer A. van Leeuwen van Wolphaarts- dijk reed bij Wngcr.ingen met zijn motor fiets tegen een tolboom. Hij brak het borstbeen ribben en kneusde zich inwendig. De te On d-V Ossemeer nog niet afgeschoten losse geweerpatronen, door de militairen achtergelaten, hebben nog een derden persoon aan een der handen ernstig verwond bij het afslaan. Er wordt ernstig gewaarschuwd tegen het roekeloos afslaan. Op verzoek is eervol ontslagen J. Ver- poorte te Z a a m s 1 a g als dijkgraaf van den „Van Lynden"polder. Ingetrokken is het verbod van veevervoer naar Driewegen en Ellewoutsdijk omvattende den polder „Coudorpe". De stoommisthoorn Nieuwersluis wordt tijdelijk buiten dienst gesteld en zoolang vervangen door een bandmisthoorn. Te Sluis bad op de hofstede van De G. de arbeider P. Coppens toen bij met een zak erwten een trap afkwam het onge luk daarvan achterover te vallen, waar bij hij de ruggegraat en een been brak. Per rijtuig werd hij naar zijn woning ge bracht. In de week van 23 tot en met 29 Augustus kwamen in Zeeland vier ge vallen van besmettelijke ziekte voor, nl. twee gevallen van typhus en febris typhoidea, een te Brninisse en een te Rilland-Batb, een geval van roodvonk te Koudekerke en een geval van diphtheritis te Noordgonwe. RAADSZITTINGEN. Woensdag werden in do volgende gemeen ten (raadszittingen, gehouden Te Westkapelle werd de gemeentereke ning', dienst 1910, vastgesteld in uitgaat op t 13836.57® oil ontvang f 14596.15alzpo een batig saldo van f 759.57®. De vaststelling van de instructie van den keurmeester werd aangehouden tot de vol-l gendo vergadering. Tot keurmeester van vleesch en spek werd tegen 1 Sept. a. 9. benoemd de gemeenteveld wachter P. Fondse op een jaarwedde van f 50 tot het houden van toezicht op den toestand van wegen en voetpaden werd eveneens P. Fondse aangesteld op een jaarwedde van f25. Bij rondvraag werd geklaagd over verschil lende personen, die hun gras aan de wegen nog niet voor den eersten keer hebben gesne den, men was van gevoelen zulke personen bij em volgende gelegenheid geen gras aan de wegen te vorleenen. Te Rilland Bath werd de gemeentere kening voorloopig vastgesteld tot een bedrag in ontvang van f 19.008.76 en in uitgaaf van f 18.416.00® mitsdien met een batig saldo van f 592.75®. Hetzelfde geschiedde met de rekening van het [burgerlyk armbestuur, waarvan de ont vangsten 11980.44® bedroegen en de uitga ven f 1806.40®, ateoo het batig slot f 174.05. De gemeentebegrooting werd aangeboden met een bedrag in ontvang en uitgaaf van f20.394.56, en de begrooting van het burger lijk armbestuur werd vastgesteld tot een be drag van i 2008.38®. Aan den heer J. Chr P J Verplanke, on derwijzer te Rilland, werd tegen 1 Nov. a s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend. In verband taet een schreven van den direc teur der pesterijen en telegrafie te Gocsi werd besloten om voor te stellen het aantal diensturen van den telephoonhouder met 3i/z uur to verlengen. teeren van deze bereidverklaring mededeeling te doon aan genoemd voorloopig comité mol uitooodiging die tnededeeling ter kennis te brengen van de regeering en deze te verzoeken wel de eerste stappen te willen doen. die tot het tot stand komen der waterleiding kunnen voeren. Het concept-besluit der „Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen" werd aange nomen voor kennisgeving. Tot afgevaardigde der gemeente in het te vormen comité werd op voorstel van Burg. en Weth. benoemd de heer dr C. Prejj, apothe ker alhier. Te Stavenisse was ingekomen een re- (piost van pile aangeslotenen bij de Interc, telefoon, met verzoek om het kantoor echter meerdere uren per dag open te stellen (gelijk te ?5t. Maartensdijk.) Te dezen aanzien is reeds in overleg getreden mei het hoofdbe stuur dor post- en telegrafie, zoodat de be slissing later volgt. Vastgesteld werd de bijdrage in de voor loopig© kosten der waterleidingscommissie, voor deze gemeente, op f 57.77. Een adres van het bestuur der afd. Tholen van het „Ned. Onderwijzers Genootschap" om hooger bezoldiging te geven aan de on derwijzeressen, die na de gewone schooluren handwerkonderwijs geven, werd voor notifica tie aangenomen. Verder werd nog besioten tot het plaatsen «ener Nortonpomp. Te Oud Vossenieer werden o.m.behan deld de gemeenterekening en de rekeningen van de armbesturen. Verder kwam, evenals te Stavenisse, het adres omtrent onderwijzeressen in het hand werken aan de orde en werd ook besloten hieraan, alsnog geen gevolg te geven, maar bij eventueele herziening van de thans geldende regeling, bedoeld Verzoek "in overweging te nemen. Besloten werd het evenredig aandeel uit te keeren in de kosten, vereischt voor de voor- loopige plannen voor een waterleiding in het eiland. Aan het einde der vergadering bracht de heer C. A Gunst, die als niet herkozen bij de laatste verkiezing, voor de laatste maal de zit ting bijwoonde, dank aan den voorzitter voor zijn onpartijdigheid, de hem betoonde welwil lendheid gedurende de reeks van jaren, die I hij als raadslid en ook als wethouder zitting had en ook aan zijn mederaadsleden voor de prettige samenwerking. Daarop bracht de voor zitter den heer Gunst dank voor alles wat hij in hot belang der gemeente had gedaan. Te Oostburg deelde de voorzitter mee dat door de Ged. Staten is goedgekeurd het besluit, houdende bepaling van de plaats van vestiging van de to stichten openbare lagere school op grond van de heeren Gebrs. Meijer. Goedgekeurd werden.: de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1910 in .ontvang op f 275.96 en in uilgaaf op 265.63, als mede de rekening der nu opgeheven instelling, over het le kwartaal 1911 in ontvang op f 98.87 en in uitgaaf op f 46.74. De gemeenterekening over 1910 werd voor-, loopig vastgesteldde ontvangsten op f 24447.58®, de uitgaven op f 24214.84® en' mitsdien het batig slot op f 232.74. Een verzoek van 't bestuur der christelijke, bijzondere bewaarschool, alsmede dat der mu- Ziekvereeniging, resp. om subsidie uit do ge meentekas ad. f 100 en f 75 werden aange houden tot bij behandeling der begrooting 1912. Dozo begrooting werd aangeboden met do mededeeling, <lat de cijfers niet schitterend waren; immers do gewone uitgaven, zon der nog te rekenen op onvoorziene, overtref fen de inkomsten met ongeveer f 600. Tegen den tijd der vaststelling kan er wellicht cenige verbetering op gevonden worden, meende de voorzitter. Ten slotte kwamen in behandeling do con ceptbesluiten inzake do waterieidingskwestie, ingezonden door het voorloopig comité en door de vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen. I Door don voorzitter werd nog even gememo-1 roerd do geschiedenis dezer zaak en gewezen op de verklaring van het voorloopig comité dat dit, onmiddellijk na de uitspraak der gemeen tebesturen izijn taak zou neerleggen, zooals ook in de bijeenkomst op 11 Augustus j.l. in het beursgebouw alhier zeer duidelijk en her-, ibaaldelijk bleek. Met algemeene (6) stemmen' werd daarna adhaesie verleend aan het door het voorloopig comité voorgesteld besluit om wanneer dit, op grond van later op te maken plannen en berekeningen nader zal blijken mo- gelyk te zijn, zonder dat de gemeente daarjloor op lasten wordt ge-, bracht, mode to werken tot het vormen van oeno combinatie van gemeenten die mcerbc- doeldo waterleiding zal aanleggen en exploi- De Nederlandsche landbouw-e©nsulent te Londen, dr. Van Ilijn bcolt, naar de Louden- sche correspondent van het „Hbld." roeldl, de vorige week een nieuwe poging ontdekt om door liet gebruik van een nagemaakt boter- contröle-merk koopers in den waan te bren gen dat hot product Nederlandscho contröle- boter was. Het merk omvatte een slecht nage maakt Nederlandsch wapen, de gebruikelijke letters en cijfers, doch in plaats van de woor den „Nederlandsche Boter-contrölo", do woor den „Guaranteed Pure Butter". Hot publiek werd natuurlijk in den waan gebracht dal de Engelsche woorden eenvoudig een vertaling van do Nederlandsche zijn. Ilct merk was evenals het Nederlandsche, op dun papier gedrukt. Na verkregen machtiging werd een inval gedaan in het huis waar de vèrvalschte waar zich bevond en werden behalve verpakte kist jes ook een groot aantal nog ongebruikte na gemaakte merken in beslag genomen. De zaak zal Vrijdag 1 September voor den politic- magistraat van hel Thames Police Court be handeld worden." Voor de Scholen met den Bijbel is dit jaar gecollecteerd te Serooskerke (W.) f 67.87®, Koudekerke (dorp) f 100.90 en O. en W. Souburg met Groote Abeelo f 86.—. Benoemd is tot leeraar aan de R. H. B. S. te Steenwijk, N. de Boer, thaus ouder wijzer te Utrecht. Voor bet tijdvak van 1 September 1911 tot en met 31 Augustus 1912 is benoemd tot lector in de afdeeling der Algemeene Wetenschappen aan de Technische Hooge- school te Delft, om onderwijs te geven in den ijk, J. A. Treub, ijker te 's Gravenhage, en om onderwijs te geven in de beginselen der verbandleer en eerste hulp bij onge lukken, C. van der Worp, officier van ge zondheid der eerste kl. te 's Gravenhage. Mejuffrouw G. Oosterbaan, onderwijzeres bij het openbaar lager onderwij'9 te Steen- wijk, is ter beschikking gesteld van den Gouverneur van Suriname, voor de vervul ling van bet ambt van onderwijzeres aan de „Emmaschooi" te Paramaribo. Met 11 October 1911 zal nan de R. H. B. S. te Coevorden de betrekking van leor- aar in de Hoogduitsche en Engelsche talen komen te vaceeren. Het getal wekelijks te geven lesuren be draagt voor Hoogduitscb 10 en voor En- gelsch 7. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal het mondeling gedeelte van de akte- examens midderbaar onderwijs in de han delswetenschappen voor zoover die in het openbaar worden gehouden, nog worden afgenomen te 's Gravenhage, in het gebouw „Concordia", Alexander plein no 10, op 1, 2, 4 en 5 September 1911, telkens van 8.30 vin.1215 nm. en van 1.153.10 ara. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het mid delbaar onderwijs (met uitzondering van die voor het hand- en rechtlijnig teekenen en boetseeren, de Fransche, Hoogduitsche en Engelsche talen voo" zooveel het examen A betreft, de Russische taal, de landbouw kunde, de tuinbouwkunde en de houtteelt, de gymuastiek, alsmede de handelsweten schappen) en die voor Jager onderwijs in de wiskunde, bedoeld in art. 86 der web tot regeling van het lager onderwijs, dit jaar in de maanden November en December, en, zoo noodig, in de laatste helft der maand October zullen worden gehouden. Ter beschikking van den Gouverneur van Curaijao kunnen worden gesteld een onder wijzer en eene onderwijzeres, om respectie velijk te worden benoemd tot onderwijzer en onderwijzeres eerste klasse, onderschei denlijk aan de „Hendrikschool" en aan de „Wilhelmina-chool 'teWillemstad op Curasao. De „St.-Crt." No 204 geeft inlichtingen betreffende bovengenoemde betrekkingen en examens.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1