MIDDELBERGSCHE ('OllifT. N.° 200. iS4e Jaargang. 1911. Vrijdag 25 Augustus. Middelburg 24 Augustus. BENOEMINGEN. Dit Stad en Provincie. FEUILLETON. Het Stervende Bayreutb. LANDBOUW. Kerknieuws. Onderwijs. Letteren en Knnst. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pryi per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentil'n voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA DAB Az., Ji.Z. Voorburgwal 866, Amsterdam. Rg kon. besluit: is bij het Depart, van Financiën benoemd tot adj. commies D. van der Wiel, thans rijksklerk le klasse ten kantore van den inspecteur der registratie in de 44e divisie van inspectie te 's-Gravenhage zijn mr. Willem Johan Snouck Hurgronje te 's Gravenhage en Adriaan Willem Jacobus Snouck Hurgronje te Venlo, met al hunne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke af stammelingen in den Nederlandschen adel verheven, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw zijn benoemd bij het reserve-personeel dei- landmacht, tot reserve-paardenarts 2de kl. de heeren G. Terpstra, H. Venema, G. M. van der Plank en M. D. Booy; is de met verlof in Europa aanwezige kapitein der inf. van het leger in Ned.-I., P. A. G. van Alderwerelt van Rosenburgh, ter zake van een lichaamsgebrek eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toe kenning van pensioen is aan mejuffrouw M. T. C. Wigersma, klerk bij de directie van de Rijksnostspaar- bank, op verzoek, als zoodanig eervol ont slag verleend, en is benoemd tot lid en voorzitter van den octrooiraad, de heer mr F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke, teWassenaar, raadadviseur aan het Dep. van Justitie en directeur van het Bureau voor den industrieelen eigendom en tot lid van den octrooiraad de heer G. H. E. Bergsma, ingenieur bij de Haagsche tramwegmaatschappij te 's Gravenhage. Benoemd is tot adjunct-secretaris bij het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch in stituut te De Bilt I. E. Kamp te Hilversum. De Commissaris der Koningin en me vrouw Dijckmeester zullen ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin op Donderdag 31 Augustus des namiddags ontvangen, van drie uur af. Er zal nog wel nooit een zomer zijn geweest, waarin zooveel mooie concertavon den als dit jaar in de „Theetuin" alhier genoten werden door het publiek en door den kastelein. Ook Woensdag was weer ieder tafeltje bezet en was het een prachtige avond. En het moet ook voor het „Middelburgsch Muziekkorps" en zijn ijverigen directeur een voldoening zijn telkens voor een bezetten tuin te spelen en niet slechts voor leege en nat-glimmende tafeltjes. Na al de studie, waarmee dit orkest zich op zijn peil weet te handhaven, kan het niet anders dan aangenaam zijn, wanneer een talrijk publiek door zijn applaus een bewijs van waar deering geeft, zooals Woensdagavond telkens geschiedde. Ook nu weer wamen op het programma eenige met een gemerkte nummers voor, een aanduiding dat zij nieuw waren. Het is zeker een der verdiensten van den direc Naar het Jhdtsch van WILHELM KLEEFELD. In het jaar 1913 zal het privilege van de erfgenamen van Wagner afloopen. Dan heeft de familie niet meer het recht van beschik- king over de werkendan behooren zij de menschheid. En Bayreuth verliest het bizon- dere voorrecht den „Parsifal" op te voeren. Nu dringt zich de vraag op: Wat zal ervan Bayrenth worden? Zal het standhouden tegen over den storm der op te richten concurreeren- do schouwburgen, zal het zijn superioriteit, zijn leidende en heerschende positie behouden? Wat Bayreuth sedert het begin der Fest- spiele 1876 heeft tot stand gebracht, kan slechts diegene begrijpen, die den gang der gebeurtenissen met de grootste nauwgezetheid heeft gevolgd. Geen zaakkundige zal betwijfe len, dat hier niet alleen voor das Haus Wahn- friod voordeelige resultaten zijn verkregen, maar boschavingsvragen werden opgelost, die het geheele rijk der toonkunst ten goede kwamen. Met welke reuzendaden is do naam uit de „Pr, O. en Z. Crt.". teur, dat hij zijn reeds ruim repertoire toch telkens weet te verfrisschen. Een groot aantal vreemdelingen wan delde heden weer door onze straten, of bestudeerde in verschillende restauraties de spijskaarten. Ook de foto-toestellen hebben weer goede diensten verricht en menig boerinnekopje zal in den vreemde reclame voor onze provincie maken. De excursietrein YlissingenMiddelburg en terug vervoerde 230 reizigers, terwijl de extra-trein Rotterdam en Den Bosch met reizigers voor Goes, Middelburg en Ylissingen in het geheel 641 passagiers vervoerde. Door een inspecteur van politie uit Enschede, die hier ter stede met ver lof vertoefde, is in opdracht van den com missaris van politie alhier een inval gedaan in een verdacht huis aan de Molenberg, waarbij het hem gelukte een drankwet overtreding te constateeren. Ten behoeve van de door haar georga niseerde verloting van voortbrengselen van Zeeuwsche kunst en nijverheid heeft de Vereeniging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer in Walcheren" te Middel burg een boekje uitgegeven, waarin alle bijzonderheden, deze verloting betreffende, uitvoerig worden medegedeeld. Het werkje dat zich in hoofdzaak bepaald tot een over zicht van de vele beschikbaar gestelde prijzen, is versierd met eenige fraaie foto's, die een beeld geven van de hoofdprijzen die voor een gering bedrag iederen deelnemer aan deze verloting ten deel kunnen vallen. Een kleine jongen was Woensdagavond omstreeks 7 uur buiten de balustrade van de Langevielebrug bezig krabbetjes te vangen. vDe kleine visscher raakte te water, wat door eenige voorbijgaande kinderen werd opgemerkt. Spoedig was de drenkeling reeds twee maal ondergedoken. Zijn hulpgeroep werd opgemerkt door den heer C. Aleweijnse die zonder dralen uit zijn kantoon liep, over de leuning van de brug sprong en het jongetje greep. Deze werd door den moedigen redder boven water gehouden tot voldoende hulp aanwezig was en beiden langs den stijlen walkant op het drogen gebracht konden worden. Door de keurmeesters van vee en vleesch alhier zijn Woensdag afgekeurd twee geslachte koeien, waarvan een lijdende was aan buikvliesontsteking en een aan al- geraeene tuberculose. De eerste was eigen dom van een landbouwer alhier, de tweede van een slager. Het vleesch is onder po litietoezicht begraven. Bij het 2ebataljon 3eregt. inf alhier zijn bevorderd tot milicien-sergeant, de milicien-korporaals M. Keulemans, L. Yos, P. A. J. Bosselaar, J. P. Oranje, J. Baur- doux, J. J. de Heer en A. Tilroe. De „St. Crt." no. 198 bevat een wij ziging in de statuten der Vereeniging Onder linge Landbouw-Verzekerings -Vereeniging voor Bedrijfs-Risico „De Zeeuwsche Land- bouw-Onderlinge" te Middelburg. Dit Ylissingen. De metaalbewerkers der werkplaats der staatsspoor te Vlissingen hebben voor de Kamer van Arbeid aldaar candidaat gesteld C. Huizoon, wagenbankwerker en M. Faaze, koperslager S. S. Bayreuth, met welk een schat van arbeid, van levensenergie der kunst, van nieuwe pad- vindende pogingen en resultaten is niet de naam der kleine Beijersche provinciestad ver bonden Toen Wagner na langdurige keuze Bayreuth als plaats zijner Festspiele had aangewezen na eindeloos lange voorbereiding eindelijk den 22sten Juli 1876 den eersten Festspiel- Cyklus, de opvoering van den Rmg der Ni- belungen kon openen, was do meening van de meerderheid tegen de nieuwe richting. Zelfs of juist de musici stonden als een strijdmacht tegen de tendenzen van Wagner en zjjn kunst* En de niet-musici werden groolendeols in hetzelfde kamp gedrongen. De eerste Tetralogie-opvoering werd door de pers bijna eenparig Ier dood veroordeeld. Dienten gevolge iwas het bezoek bij do beide her halingen van den Cyclus uiterst gering ge weest, de entree gelden verre beneden de uit gaven gebleven. En mochten enkele groote geesten het wonderbaar nieuwe van de groot- sche idee waardeeren, de uitwendige mis lukking drong ook hen tot ironische, vernieti gende oordeelen. Hierbij komt, dat de kleine Wagner-gemeente, de Wagnerianen, des te luider, des te luidruchtiger, maar volstrekt niet logisch nauwgezet en coirect elk klein ste onderdeel van de Bayreuthkunst ten voor beeld stelde. Uit deze strijdstemming laten zich uitingen verklaren als bijvoorbeeld een Op de Fransche loodsstoomboot „Duin- kerken no 5", welke Maandag voor de haven de hoogaars „Arm. 27" heeft aangevaren, tengevolge waarvan dit vaartuig zonk is, namens aen schipper-eigenaar van de hoog aars, beslag gelegd. De vrouw van den landbouwer L. Dekker op 't Zand kwam Woensdagmid dag met baar kleeren in aanraking met een dorscbmachine. De kleeren wei'den haar van het lichaam gescheurd en de vrouw bekwam zulke belangrijke kneuzingen dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. - Dinsdagavond had M. Tolhoek te Wilhelminadorp het ongeluk door het schrikken van zijn paard met paard, rijtuig en passagiers in de haven terecht te komen. Boven verwachting liep alles goed af. Ten einde in het groote gebrek aan water te kunnen voorzien, is door den Raad van St. Ann aland, in eene bui tengewone vergadering op Dinsdagavond 22 Aug. met algemeene stemmen besloten op een of twee plaatsen een Nortonpomp te doen slaan. De jonge man, uit Den Haag, die te Neuzen Zaterdagavond bij aankomst der prov. boot werd gearresteerd, op grond dat hij Donderdags te voren aan eene 24jarige vrouw vergift (sublimaat) zou hebben toe gediend, tengevolge waarvan zij Zaterdag in het ziekenhuis moest worden opgenomen om eene ernstige operatie te ondergaan, is voorioopig weer in vrijheid gesteld. In den nacht van Dinsdag opWoens- tg omstreeks 11 uur brak te Hulst brand uit in de keuken, van het huis be woond door den beer J. F. de Moor aldaar. Door de groote droogte van den laatsten tijd, dreigde de brand eerst een gevaarlijken omvang te krijgen, doch dank zij het kracht dadig optreden van de brandweer kon men den brand tot dit gebouw alleen beperken en was men deze reeds te 121/, uur meester. Oorzaak onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Bij het dorsclien van erwten op 't veld van den landbouwer PI. te R e t r a n- c h e m e n t gebeurde hedenmorgen bijna een zeer ernstig ongeluk, waarbij het ver wondering baren moet, dat geen mensehen- levens zijn te betreuren. Op een gegeven oogenblik toen de heer H. uit Aardenburg op het terrein kwam om den eigenaar van den benzinemotor, den heer De Smidt van Cadzand te spreken, sprong de motor uit elkaar. De heer H. kreeg een stuk in het gelaat en sloeg achter over met eene lichte kwetsuur aan den neus en hevig daaruit bloedende kwam hij er af terwijl de heer De S. een diepe niet gevaarlijke wonde aan een zijner armen bekwam. - In de week van 16 tot en met 22 Augustus kwamen in Zeeland drie gevallen van besmettelijke ziekte voor nml. twee ge vallen van diphtheritis, een te Clinge en een te Vlissingen en een geval van rood vonk te Yerseke. Sainl-Saëns, die in den grond van zijn hart een diep vereerder van Wagner is en was, tegen de Wagnerianen zich veroorlooft. Wagner kan schrijven zooals hij wil, hg zal steeds als onaanvechtbaar gelden. Hij kan tot vervelens toe trompet-fanfares laten bla zen, zooals in „Tannliauser" en „Lohengrin", of ze, zooals in de volgende werken, geheel ,Wat doet het ertoe? Hij heeft zijn redenen. ,Hij kan 60 maten lang in langzaam tempo op een en hetzelfde accoord nestelen of met iedere noot verder moduleeren: Wat. doet het er toe? Hij heeft zijn redenen. „Hij kan in de weelderigste polyphonieën zwelgen of duo's en koren in unisono schrij ven: Wat doet het er toe? Hij heeft zijn rédenen. „Hij kan effectvolle tooneelen samenstellen, zooals de zwanengeschiedenis in „Lohengrin", het „Spinnerchor" in de „Fliegende Holliin der" of alle waarschijnlijkheid trotseerend, zijn personen heele tooneelen, heele bedrijven door, onbeweeglijk laten staan als wassen poppen. Wat doet het er toe? Hij heeft zijn redenen. „En ik stem in met den kreet der Wagnen anen en roep: Wat doet het er toe? Hij heeft zjjn redenenwant ik ben zeer voor de vrij heid der kunst en der kunstenaars. „Maar jk verlang ook, ik voor mij, dat men mijn vrijheid respecteere, de vrijheid, te bewonderen, wat mij bevalt, en overigens Woensdag is mond en klauwzeer uitge broken in de weide van C. Comclissc, Se- geersweg alhier. Ook te W e s t k a p e 11 e is thans mond en klauwzeer geconstateerd bij den landbou wer J. Verstraate. Te Heinkcnszand zijn Woensdag weer 2 nieuwe gevallen geconstateerd en wel op de hofsteden van de landbouwster wed. J. Vermue en bij den landbouwer J. op 't Hof. Examen hoefbeslag. In de stalhouderij der „Vijf Ringen" van den heer Sanders alhier werd Dinsdag, Woensdag en Donderdag het examen afge nomen van de leerlingen aan de tweejarige cursussen in hoefbeslag gehouden door de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij in de afdeelingen Hulst, Middelburg en Oostburg. De commissie van examen bestond uit de heeren Van Rijssel te Dordrecht, De Vrees, plaatsvervangend districts-veearts te Zaltbommel, Van Horsen, leeraar in 't hoefbeslag aan de Veeartsenijschool te Ut recht en Larméni, gepensionneerd opper wachtmeester-hoefsmid te 's-Gravenhage. De secretaris der Maatschappij was de commissie als secretaris toegevoegd. Opgeroepen waren 43 leerlingen, opge komen zijn er 42 van wie er 18 of 43 pet. slaagden, n.l. de smidsgezellen S. Hillebrand van St. Laurens, L. Steketee van Oost- en West Souburg, P. van Sichem van West- kapelle, Iz. Luteijn Johz. van Retranchement, I. J. Provoost van Oo6tburg, A. Risseeuw van Sclioondijke, J. J. van de SaDde, P. J. du Puy en J. Bliek, alle drie van Biervliet, Th. F. Kindt van Lamswaarde, D. Ch. Wemaes en J. A. M. Wemnes, beiden van Hulst, J. B. Kint van Boschkapelle, L. E. Wemaes van Kloosterzande, C. Rookus van Sasput, J. A. de Ligny te Oostknpelle, Petrus Neve te Boschkapelle, J. J. v. d. Velde te Hontenisse. - Door de Synode der Ned. Hervormde kerk is een voorstel van ds. Hijmans, en van do classis Middelburg, om de kiescol leges te doen verdwijnen, en de benoeming van den kerkeraad aan de stemgerechtigden de beroeping van de predikanten aan den kerkeraad op te dragen, verworpen. De meerderheid der commissie acht de be roeping van 'n predikant vooral een zaak der ge meente, waarvan een kiescollege de breedere vertegenwoordiging is. De gemeenten moeten de vrijheid behouden om zelve te kiezen wat zij willen. Met 14 tegen 5 stemmen vercemgde men zich met de commissie. In ccn harer zittingen heeft de meerderheid der Synode zich voor het verkenen van het kiesrecht aan de vrouwelijke lidmaten ver- klaaxd. Deze uitspraak der Synode is slechts een voorloopige beslissing. Zij moet nu aan het oordeel der lagere kerkbesturen worden onder worpen eerst een volgend jaar neemt de Svnode een definitief besluit. De aanbeveling voor do benoeming van i leeraar in de Fransche taal aan het Gym nasium alhier bestaat uit de heeren W. 'femperman te 's-Gravenhage en J. S. Wij Ier te Lochem. Woensdag slaagde voor de akte Hoog- duilsch 1. o. de hoer L. B. A. Rolff Jz. te Weesp, vroeger te Axel. Tot tijdelpe onderwijzeres aan de open bare lagere school te Borsele is door Burg. en Wetli. benoemd mejuffrouw J. J. Bar- lels te iZionkzco. De heer D. Istlia te Oud-Vossemeer is benoemd tol onderwijzer aan de O. L. school te Oosterland. *Geslaagd voor Fransch, akte A middelbaar L. J. Memlire te Sluis; voor Fransch, lager, H. A. Croin te Sluis en mej. M. C. Lcn- selink 'te Middelburg. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, met 1 October 1911, aan de R. H. B. S te Heerenveen zullen komen te vaceeren de be trekkingen van directeur, leeraar in de wis- kunde en leeraar in het boekhouden. Het getal wekelijks te geven lesuren be draagt voor de wiskunde pl. m. 10, voor het boekhouden vermoedelijk 2. Men zie voor bijzonderheden de „St. Crt". no. 198 Prof. dr. T. Place, oud-hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam, wiens overlij den we in ons vorig nommer nog kouden ver melden, is, hoewel reeds lang ziekelijk, vrij onverwachts gestorven. Hij werd te Zeist geboren in 1842 en pro moveerde in 1867 aan de hoogeschool te Utrecht op een proefschrift over„De con- tractiegolf dor -willekeurige spieren." In 1871 werd hij aan liet atheneum te Amsterdam be noemd tot hoogleeraar in de physiologie en de histiologie. De groot© wetenschappelijke verdiensten van Place werden erkend door zijn benoeming tot lid der Kon. Akademie van Wetenschappen, en tot lid der Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen. Daarnaast speelde hij een belangrijke rol als voorzitter van de Gasthuiscommissie (1883— 1910), lid van de commissie van toezicht op het M. O en hoofdbestuurslid van het Ned. Bijbelgenootschap. De regeering waardeerde (zijn verdiensten door z'n benoeming tot ridder jn de orde van den Nederlandschen Leeuw De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdagmorgen te Diemerbrug. Men schrijft ons uit Vlissingen: Een aangename afwisseling in het dagelijk- sche muzikale menu van het „Grand Hotel" werd Woensdagavond gebracht door twee so listen, die in de rij hunner kunstbroeders en -Zusters met eere een plaats innemen. Het waren mej. Johanna van Niouwenho- vcn, sopraanzangcres en de heer Henri van Nieuwenhoven, pianist, beiden uit Breda. De artistieke inventaris van mej. van Nieuwenhoven voldoet aan verschillende eischon. In haar voordracht wist zij voldoen de schakeenng te brengen, en velerlei senti ment in den klank duidelijk te doen uitkomen, waardoor Zij de schoonheidssensaties tot tel kens opnieuw of anders prikkelende emoties wist te verdiepen. Uit haar blijkbaar goed gevulde mars had zij voor dezen avond een aantal dankbare nummers gekozen, die om beurten de volle aandacht van het belangstellend luisterend; naar hartelust te kritiseerenlang le vinden, wat lang iB, dissoncerend wat dissonccrend, absurd, *wat absurd is." En de hoorders van 1876 vonden al heel veel absurd. Kortom, de eerste Festspiele eindigden met een reusachtig fiasco. Aan een verderen opbouw der Bayreuth-idee, aan stijlvorming, verrijking der Festspiele was dientengevolge niet te denken. Ook de einde 1877 gestichte tweede vereeniging van begun stigers, ook de milde giften, zooals die van Bülow, die met groote vrijgevigheid 20.000 mark aan de Wagnerzaak toevertrouwde, stel den de voortzetting van de Bayreutb-opvoerin- gen slechts in ver verschiet. Zes jaren moes ten verloopen, jaren van onvermoeid worstelen en werken in Wahnfried. Eindelijk, in 1882, kon de tweede groote gedachte, „Parsifal", verwezenlijkt worden en daarmede was voor Bayreuth de redding gevonden. De Ring was in enkele gedeelten intusschen reeds op veel tooneelen uitgevoerd; waarom zou een kunstvriend, zelfs als hij overtuigd aanhanger van de Wagnerzaak was, zich de moeite en kosten opleggen, om in Bayreuth een misschien over het geheel hooger staand, maar in bizonderheden zeker niet geacheveer- der spiegelbeeld van hel reeds genotene te aanschouwen? Maar „Parsifal" dat was iets anders. Parsifal", bepaald voor Bay reuth jgedieht, voor het Festspieltooneel ge dacht en uitgevoerd, der Wagnerstad voorioopig als uitsluitend bezit toegezegd dat was iets bizonders, dat was iets nieuws, iets geheim zinnigs, dat reeds do nieuwsgierigheid prikkel de en buitengewone aantrekking op echte en onechte kunstgemoederen uitoefende. Het was een geluk voor de onderneming, dat men het oorspronkelijke plan, slechts voor ge- noodigd publiek te spelen, opgaf. Men liet in 1882 op de twee gratis opvoerin gen voor de begunstigers nog veertien voor het betalende publiek volgen en gaf zoo de I vrienden gelegenheid hun werkzame bclang- stelling te betuigen. Het Bayreuth-fonds werd j nieuw gesterkt en daarmede aan de zaak van .het Festspiel een blijvenden steun verschaft. Weliswaar zou een verpletterende schok vol gend. In Februari 1883 stierf do groote mees- j ter. Do gigantische, boven alles uitstekende persoonlijkheid, do leider, het genie, was aan het werk ontnomen. Een oogenblik hield men alles voor verloren. Toen ging van het graf van den groolem man een straal der verlichting uit, als een plotselinge openbaring zijner titanen kunst kwam het over kunstenaars en kunst vrienden en dwong hen als met onzichtbaar geweld tot den dienst van Bayreuth. j Toen bleek het, wat de adem van Bayreuth vermocht, welke scheppingskracht hier in den plantbodem van „Parsifal" wortel heeft gesla gen. Men vereenigde zich met bewonderens- ja verbazenswaardige energie tot het behouden van de Festspielgedachte, men wilde toonen,

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1